Şimdi Ara

Maketçilik (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.629
Cevap
35
Favori
72.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • İyi geceler. Ben maketçilikte acemiyim henüz. Plastik maket yağlı boya ile nasıl boyanır ve başarılı olurum? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu güncel değil fakat bir sorum var. Uzun zamandır maketten uzak kaldım ve geri dönmek istiyorum. Güncel olarak alışveriş yaptığınız güvenilir ve ürün çeşidi konusunda sıkıntısı olmayan siteler nelerdir?

• quote:

Orijinalden alıntı: WolF-EyE

Uçak maketi yapımında su bazlı boya ile yapılan boyamalarda genelde maketin üzerindeki detaylar ya tamamen yada kısmen kaybolur, maketin yüzeyi düzleşir.

daha profosyonel yapımlarda (airbrush veya sprey'le boyanan) resimdeki gibi çok hoş detaylar verilebiliyor:

Şahsen ben su bazlı boyaları tercih ediyorum. tabiki airbrush ile yapılan çalışmalar mükemmel oluyor ama bunun için tecrübe, çalışma ortamı ve maddiyat gerekiyor..

benim gibi bu işle yıllardır uğraşmayan arkadaşlar genelde su bazlı boyaları tercih ediyorlar.. ayrıca fırça ile boyamanın da zevki başka

fakat resimdeki detaylara yakın detay verebilmeyide çok istiyordum

dün şöyle bir şey denedim;

uçağın boyası tamamen kuruduktan sonra, maket bıçağının ucuyla (ucunun keskin olması önemli) yüzeye çok baskı yapmadan, kalemle çizer gibi boya altında kalmış detayların üzerinden geçtim

sonuç gayet iyiydi. bütün kaybolan hatlar kendini gösterdi, buda modele daha bir gerçi hava kattı.. tabi montaj sonrasında yaptığım için sadece kanat ve gövdenin belli kısımlarını yapabildim. bir dahakine boya sonrası montaj öncesi deneyeceğim.

Merhabalar,

Maketçiliğe yeni başladım. Level 4 ile başlamak başta gözümü korkutmuştu ancak yanında boya, fırça ve yapıştırıcı olan bir setti; fiyatı dabunlarla birlikte uyguna geldiği için böyle bir tercihte bulundum ve aşağıdaki noktaya kadar geldim.

Maketçilik

Boya kısmına kadar gayet iyi gitti aslında. Fakat konunun başlarında da belirtildiği gibi fırça ile akrilik boya yapıyorum, kesinlikle boyayı kalın tutmamaya gayret ediyorum. Öyle ki neredeyse sürmekte zorlandım bazı noktalarda boyayı, yüzeye yapışmadı bile. Ona rağmen dalgalı bir görüntü oluştu (sadece astar olarak bir kat boya attım henüz) ve uçak maketlerinin genelinde olan yüzeydeki panel detayları buradaki gibi neredeyse kayboldu. 2 ve 3 kat boyadan sonra daha da kaybedeceğim gibi duruyor. Kitten çıkan Revell'in iki uçlu ince fırçasını kullandım.

Bir sonraki kattan önce bu kazıma olayını deneyeceğim, altlarda bu gibi sorunlar üzerine başka taktikler verildi mi gözüme çarpmadı ama bu olayı halletmenin başka bir püf noktaı var mıdır? Mesela akrilik değil de diğer tür boyalar ile fırça boyama yapsam yine aynı mı olur? Bazı yerlerde zımpara gibi şeyler okudum ama zımpara ile mahfederim gibi geliyor :D onu deneyimleyen varsa anlatırsa çok iyi olur.

Bir diğer sorum ise şu olacak: Birkaç hobi dükkanı gezdim Tamiya, Revell, Mr. Hobby tarzı marka boyalar hiçbir yerde yok internetten alınmadığı sürece. Kıyamet gibi Rich marka boya var. Kullanan var mıdır? Nasıl performans aldınız?

Herkese teşekkürler.

• HİDDET kullanıcısına yanıt
    Selamlar,
    Ben de yeni sayılırım 3 4 model tamamladım şu ana kadar, fakat araç modelleri yapıyorum.
    Yine forumdan tecrübeli bir arkadaştan edindiğim tecrübe mümkün olduğu kadar dış geniş yüzeyleri Sprey boya ile yapmak.
    Gerçekten ürün sınıf atlıyor.
    RayMax marka Boya kullandım son modelde ve efsane oldu :)
    Fırça ile boyanan Mustang boss ve spray ile boyadığım MB Actross u aşağıda paylaşıyorum farkı anlaşılsın diye.
    Fırça Boyada oluşan izler için de suyun altında ince zımpara ile hafif pürüzlerini almam tavsiye edilmişti fakat denemedim, belki sen denemek istersin.

Boya konusunda da bildiğim kadarıyla panel Kırtasiyelerde fiziksel olarakta görebilirsin boyaları. Hangi şehirde yaşıyorsun bilmiyorum ama İstanbul'a birçok noktada var.

Maketçilik  Maketçilik

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Şu tarz bir maket yapmıştım ben de, 1metreye 1metre, şuradan görebilirsiniz;

Antonov AN 225 framework - Download Free 3D model by Halil Kantarci (@halilkantarci) [c4bfcdd] (sketchfab.com)

Maketçilik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hllkntrc -- 12 Ağustos 2021; 22:7:22 >

• Arkadaşlar merhabalar.
    Maketimizcom olarak bizlerde özellikle denizcilik alanında profesyonel model örnekleri üretip gerek özel tersanelere gerekse askeri partnerlerimize veriyoruz.

Yaptığımız işlerin örneklerine ismimizin aynısı olan web sitemizden bakabilirsiniz.

Farklı hobiler ile ilgili de çalışma yapmak istiyoruz. Uçak, tren, araba helikopter olabilir.
    Hatta yukarıda sizlerin belirttiğiniz gibi sizlerin boyamasini ve birlestirmesini yapabileceğiniz model kitleri ini de hazırlayabiliriz.
    Bu yönde talep gelirse beraberce çalışmak isteriz.

• Arkadaşlar selamlar.
    Bu işlere merak saldım ve başlangıç için aşağıdaki ürünleri aldım. Sizce nasıl?
    Yukarıda sprey boya çok iyi oluyor demiş bir arkadaş. Eğer gövde farklı renkte geliyorsa, gövde için sprey boya alıp atabilirim. Kalanı da fırçayla boyarım.
    Ayrıca rehber vs var mıdır nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik

• Forum1th kullanıcısına yanıt

Aldığın malzemelerde sıkıntı yok ama ayrıca yankeski ve maket bıçağı(kretuar) almalısın.

Birde bu forum ve birçok forum var.Bu forumu ve başka forumları baştan sona incelemni tavsiye ederim.Karayel diye birisinin öyle bi konusu vardı yeni başlayanlar için dstaylı bir rehber gibi bir şeyi vardı.Ayrıca youtubeda da bir iki kanal var (Türk olarak Çağıl İçen diyebilirim) .

Bir de baktım forum çok eski hala yapanlar varsa görelim şuan tamiya nın panzer II sini (1/35) yapıyorum diorama düşünüyorum.Fotoğraflarınızı bekleriz Maketçilik 

• Tank_Svr kullanıcısına yanıt

Hocam mesajı atalı baya olmuştu. Biraz yapıp hevesimi attım.

• 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.