Şimdi Ara

Mahkemeye Tanık Olarak Çağrılıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
19.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
  • Yazın bir abimizin başına bir olay geldi ve bende onun için karakola kadar gidip ifade vermiştim bir arkadaşımla beraber. Olay pek önemli değil ama şikayetçi olmuş bizim abi ve bugün 10. Sulh ceza Mahkemesi'nden eve bir kağıt gelmiş. Mahkemeye tanık olarak çağırıyorlarmış mahkeme tarihi falan yazıyor. Birde belgede ihtar olarak '' Belli gün ve saatte duruşma yerinde hazır olmadığınız ve mazerette bildirmediğiniz takdirde CMK 44 maddesi gereğince zorla getirileceğiniz ayrıca gelmediğinizden dolayı sebep olduğunuz mahkeme masraflarının kamu tahsili usulüne göre tarafınıza ödettirileceği ihtar olunur'' yazıyor.

    Olay gerçekten çok önemsiz bir olay ve sadece gıcıklığına şikayetçi oldu bizim abide biliyorum. Mahkeme Çeşme'de olucak sanırım ve açıkçası saçma bir mahkeme için oraya kadar gitmek koyuyor. Ben karakolda yazılı ifademi vermiştim ve mahkemede de onun dışında söyleyeceğim birşey yok zaten. Bu durumda tanık olarak gitsemde gitmesemde pek birşey değişeceğini sanmıyorum. Size sorum bu gelen belgede yazan ihtar sadece formalitedenmi yazıyor yoksa olay ne kadar önemsiz olursa olsun gitmezsem ihtarda yazılı olanlar uygulanırmı? Tecrübeli arkadaşlar ya da hukukçu varsa aramızda beni aydınlatırsa sevinirim.



    < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-328F93D37 -- 13 Nisan 2010; 21:49:06 >







  • bizimde var bi dava. dava yeri ya çeşme ya izmir olan olay çeşmede ama bizede gelen kağıdın altında yazana göre gelmediği taktirde zorla götürülcekmiş babam. tanık olarak babam üsküdarda bi mahkemeye gidicek



    < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Takao -- 13 Nisan 2010; 21:52:23 >
  • Cevabı olan var mı?
  • ben de merak ettim bunu cevap var mı?
  • Evet gitmek zorundasınız. Çünkü bu bir hukuk kuralıdır. Yani CMK. 44. maddeye internetten bakabilirsiniz. İfadede söyleyeceğiniz en ufak bir cümle dahi değerlendirileceği için ilk uyarıdan sonra hem polis tarafından zorla mahkemeye getirilirsiniz hem de mahkeme masrafını ödersiniz...



    < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reneli -- 3 Haziran 2010; 1:55:34 >
  • quote:

    Orijinalden alıntı: midgardxxx

    Evet gitmek zorundasınız. Çünkü bu bir hukuk kuralıdır. Yani CMK. 44. maddeye internetten bakabilirsiniz. İfadede söyleyeceğiniz en ufak bir cümle dahi değerlendirileceği için ilk uyarıdan sonra hem polis tarafından zorla mahkemeye getirilirsiniz hem de mahkeme masrafını ödersiniz...

    +1000000000
  • arkadaş doğru söylüyor,gitmek zorundasın
    bizim arkadaşta tanık oldu,bundan 3 sene önce bir olaya tanık olmuştu,daha sonra onada kağıt gelmiş,aynı böyle yazıyormuş,arkadaş araştırdı,gitmek zorunda olduğunu anladı,daha sonra 3 senedir gidip geliyor,hem yol masrafı hem şehir dışında olduğu için kalmaya otel masrafı,yemek falan,bol bol gidip geliyor,3 sene oldu hala sonuç yok,gidip gelmeye devam ediyor,hatta bir iş yerindeyken,işe 1 ay içinde fazla sayıda gitmediği için,yani şehir dışına gidip kalması gerekiyordu,iştende çıkardılar sonra 1 sene işsiz dolaştı,perişan oldu
    o yüzden kimse şahit olmuyor
  • İşin garip yanı davalılar gitmeyince bir cezası yok sadece mahkeme erteleniyor ama şahit gitmeyince ceza yiyor. Garip bir sistemimiz var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.