Şimdi Ara

Kekemeliğini yenen var mı? Utanmadan soruyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
0
Favori
17.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Utanmadan soruyorum var mı kekeme olup da yenebilen? Nasıl yendiğini de söylerse çok iyi olur ..

• niye utanacanki benimde normalde akıcı fakat heycanlanınca oluyor
  • Bir okul vardı dostum bir ara tvlerde gösteriliyordu.Adını bilmiyorum ama biraz araştırsan bulabilirsin bu arada utanmana hiç gerek yok burası dh
  • Farklı galiba. Doğuştan kekemelik gibi bir şey. Utanmıyorum zaten artık pek fark edilmiyor da, arada yapıyorum ve sinir bozucu geliyor yine ..
  • aman eskiden çok takardım şimdi rahatım hiç takma kafana.rahat olunca iyi oluyor.yavaş yavaş.mesela şarkı söylerken hiç takılma yok değil mi?

Ama en çok S'ler zorluyor beni
  • eskiden hatırlıyorum bir arkadaş vardı kekeme idi ama çok değil az ama yine sorun yaşıyordu doktoramı ne birine gitti 1 hafta kesinlikle konuşmayacaksın demiş kekemeliğin geçer demiş vesarie 1 hafta ya eleman 1 haftada kendi eklemiş sonra bir bakmış hakkatten düzgün ve akıcı konuşuyor.

not:konuşamadığım bir günü düşünemiyorum
  • hazırlıkta bir arkadaşı edebiyat hocası çalıştıra çalıştıra düzeltmişti..
  • quote:

Orijinalden alıntı: rockerboy-h

aman eskiden çok takardım şimdi rahatım hiç takma kafana.rahat olunca iyi oluyor.yavaş yavaş.mesela şarkı söylerken hiç takılma yok değil mi?

bendede heyecanlanınca y ve h
  • Şarkı söyleyende kekeme olmazmış zaten. Aynen öyle. İşi bilime bağlayınca sebebi çok rahat çıkıyor da, geçmesi zor.

- Ya o okulları bilmiyorum da psikiyatriste gitmiştim. O okul reklamlarına da baktım. Tamamen farklı yöntemler deniyorlar. Ama çaresi bu zaten, arkadaş da söylemiş. Yavaş ve rahat olmak. Da insan unutuyor bazen ve sınıfın ortasında yapınca kötü oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayati54

eskiden hatırlıyorum bir arkadaş vardı kekeme idi ama çok değil az ama yine sorun yaşıyordu doktoramı ne birine gitti 1 hafta kesinlikle konuşmayacaksın demiş kekemeliğin geçer demiş vesarie 1 hafta ya eleman 1 haftada kendi eklemiş sonra bir bakmış hakkatten düzgün ve akıcı konuşuyor.

Duydum o yöntemi de. Denesem diyorum da okul var. Tatilde de deneme fırsatım olmadı. Ama şansa bırakmak gibi bir şey bu. Bilimsel açıklayabilir misin? 1 hafta konuşmayınca beyin daha mı yavaş düşünüyor ve daha mı az şey düşünüyor? Yani kekemeliğimi böyle açıkladı doktor. Hızlı düşünüyormuşum. Saçmalık.. Ama 1 hafta nasıl konuşmadan durcaz

• quote:

Orijinalden alıntı: avatar78

quote:

eskiden hatırlıyorum bir arkadaş vardı kekeme idi ama çok değil az ama yine sorun yaşıyordu doktoramı ne birine gitti 1 hafta kesinlikle konuşmayacaksın demiş kekemeliğin geçer demiş vesarie 1 hafta ya eleman 1 haftada kendi eklemiş sonra bir bakmış hakkatten düzgün ve akıcı konuşuyor.

Duydum o yöntemi de. Denesem diyorum da okul var. Tatilde de deneme fırsatım olmadı. Ama şansa bırakmak gibi bir şey bu. Bilimsel açıklayabilir misin? 1 hafta konuşmayınca beyin daha mı yavaş düşünüyor ve daha mı az şey düşünüyor? Yani kekemeliğimi böyle açıkladı doktor. Hızlı düşünüyormuşum. Saçmalık.. Ama 1 hafta nasıl konuşmadan durcaz

kesin geçiriyor mi

• quote:

quote:

yıllar önceydi tam hatırlamıyorum aklımda kalanları yazdım sadece ama konuşmayınca beyinin daha az düşündüğünü sanmam çünkü sen konuşurken kekemeliyorsun ama düşünürsen zannetmiyorum kekemeliyeceğini , konuşmazsan beyinde muhakak birşeyler düşünüp kendi kendine konuşursun (içinden)

• 1 haftadan sonra ses, ses egzersizleri yaparak açılıyormuş. Ya bu yöntemi iyice bilip de uygulamak gerek. Ama 1 hafta susmanın kekemeliği yenmesinin bilimsel açıklaması ne olabilir ki? Mantıksal düşününce ses telleri yerine oturuyor ve nefes daha rahat çıkıp daha yavaş ve doğru konuşuyoruz diye düşünüyorum. Olabilir mi ?
  • Konuyu upluyorum çözüm gelmedi ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hærun

quote:

Orijinalden alıntı: rockerboy-h

aman eskiden çok takardım şimdi rahatım hiç takma kafana.rahat olunca iyi oluyor.yavaş yavaş.mesela şarkı söylerken hiç takılma yok değil mi?

bendede heyecanlanınca y ve h

Aynen

quote:

1 haftadan sonra ses, ses egzersizleri yaparak açılıyormuş. Ya bu yöntemi iyice bilip de uygulamak gerek. Ama 1 hafta susmanın kekemeliği yenmesinin bilimsel açıklaması ne olabilir ki? Mantıksal düşününce ses telleri yerine oturuyor ve nefes daha rahat çıkıp daha yavaş ve doğru konuşuyoruz diye düşünüyorum. Olabilir mi ?

Bir yerde 15 gün konuşturtmuyorlar. Sonra da sıfırdan konuşmaya başlıyormuşsun gibi birşey duydum ama ben de bilimsel açıklamasını merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Madawac -- 1 Ekim 2010; 2:07:31 >

• Psikiyatrik kekemelik başka
    Psikolojik kekemelik başka
  • Utanacak ne varki. Bir rahatsızlık insanın elinde olmayan konuşma bozukluğu. Bendede 7-8 yaşında başlamış, şu anda farkedilmiyecek kadar azaldı ama arada sırada heyecenlanınca 2-3 belirgin harfte zorlanıyorum...

Tedavisi için çok uğraşmıştım. 15 gün kulağınızda pamukla geziyorsunuz kimseyle konusmuyorsunuz sesli olarak sarkı dahi soylemiyeceksiniz. Sonra bilgisayar destekli konuşma programı başlıyor. Nasrettin hoca hikayeleri filan var bilgisayarda hikaye heceliyerek okunuyor sizde önce dinleyip ardından eşilik ediyorsunuz üçüncüsündede siz heceliyerek okuyorsunuz. Bi süre sonra insan alısıyor ve heceliyerek konusuyor ve takılmıyor. Bu heceliyerek konuşma alışkanlık haline gelince ilk hece yavas gerisi seri olarak geliyor ve takılmıyorsunuz. İstanbul-Bakırkoyde vardı boyle bir kurs cok onceden gitmiştim bende.

Terapi baabında konuşma bozuklukları dalında eğitim almış kişiler var. Onlarla konusmasınız tedavai olmanız gerekli. Hangi harflerde takıldıgınızı tespit eder. Size ödevler verir. Aynanın karşısına geç yüksek sesle oku. Yüzünü izle sakin ol, nefes alış veriş antremanları filan yaptırırlar.

Ama heyecanını yenemezsen ne yaparsan yap geçmez ve harcadıgın para ile kalırsın. Konuşurken elinden geldiği kadar sakin olmaya calıs acele etme yavaş konuş onemli değil. Zorlanıcagını farkettiğin kelimenin onune kelime ekle yada ııı ee diye uzat bunlar "geçiçi" çözüm yolları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 1 Ekim 2010; 2:30:35 >

• Utancak ne var lae aynı şeyi yaşıyoruz
  • quote:

quote:

benim yeğenim de aynı sorunla karşı karşıyaydı. Bursa'da bir tedavi merkezine gittiler 15 günlük bir tedavi uyguladılar. Bunun içinde konuşmama süreci de vardı. Şu an gayet düzgün konuşuyor. Ömür boyu düzgün rahat konuşmak için bikaç gün maksimum bir hafta konuşmamaya değer bence
    edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi proferbil -- 1 Ekim 2010; 10:45:57 >

• ben konuşamıyodum bile arkadaşım 3 sene lcw de çalıştım ağzım üstüne gitmedi konuşa konuşa bıkkınlık geldi ve şuan öle bir konuşuyorum ki azcık yavaş konuş diyorlar yani anlayacağın çok konuş evde kendi kendine konuş aynanın karşısına geç kitap oku bölelikle takıldığın zaman aynadki de takıldı diyeceksin moral gelecek sana dostum evde hızlı hızlı rep smöle faydası var ben böle yaptım walla nerdeyse tbmm ye konuşmacı olarak atanacam

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.