Şimdi Ara

Mahkeme Booking.com kararını açıkladı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Tuni.

quote:

Orijinalden alıntı: aycibin

quote:

Orijinalden alıntı: WB

Yuce turk adaletine herkes saygi gosterecek, yeter ki bu kurumlari daha once oldugu gibi fetocu benzeri hain yapilara kaptirmayalim..

turist gelmiyor,esnaf zararda o ne olacak?tüm avrupa booking sayesinde TR'de tatil planlıyordu

iyi den yurt dışından booking.com a girince türk otelleri görünüyor. yavancı turist yine rezervasyon yaptırıyor. onlar için sıkıntı yok ki.

türkiye üzerinden girince türk otelleri görünmüyor. eksik bilgiye sahipsin.

Bu sadece türkleri değil yabancıları da etkiler.

Kendim için söyleyeyim. Yurtdışında uzun süreliğine araba kiralamışlığım oldu, hatta aracımla yunanistan seyahati de yaptım. Konaklamayı yoldayken yapardım. Baktım şehri beğendim, aynı gün için istediğim oteli ayarlardım. Hatta bazen önceden rezervasyon yaptığım yere yetişemeyeceğimi anlayınca - hakkım olduğunda rezervasyon iptali de yapardım. Hepsini booking üzerinden. Paket fiyatları uygunsa bulunduğum ülkeden gsm hattı alırdım. Ya da mola verdiğim yerlerden internet üzerinden hallederdim.

Aynısını bir turist türkiyede yapabilecek mi ? veya biz yapabilecek miyiz. Mecbur başka sitelere alışacağız.

Umarım kısa sürede sorun giderilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: rukaplan

quote:

Orijinalden alıntı: zucchero

quote:

yeni konu açmamak için buradan sorayım dedim:

booking.com hangi vpn üzerinden girilebilir peki?. bir tane indirdim, başarılı olamadı(m). bilgisayarı çer-çöple doldurmayayım.

booking arayüzüne alışkınım; amacım bölgede otel araştırmak, yorumları okumak,değerlendirmek.

teşekkürler

Opera'dan surfeasy eklenti paketini kurdum rezervasyonumu yaptım hocam.

Çok teşekkür ederim. işe yaradı.

Rica ederim hocam, hayırlı olsun

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yuce turk adaletine herkes saygi gosterecek, yeter ki bu kurumlari daha once oldugu gibi fetocu benzeri hain yapilara kaptirmayalim..

turist gelmiyor,esnaf zararda o ne olacak?tüm avrupa booking sayesinde TR'de tatil planlıyordu

Var mi bunun bir istatistigi, Avrupali turistin yuzde kaci booking.com uzerinden geliyormus?

Avrupa'nin cok ciddi kısmı booking kullanıyor.yabanci yakinlarim da dahil.Hiç bilmedikleri bir ulkede bilmedikleri otellerde sürpriz yaşamamak için yorumlarına göre otel seçilen en yaygın platform booking

Kaynak?

bir sürü ülkede yakınım var diyorum.isim mi veriyim?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Var mi bunun bir istatistigi, Avrupali turistin yuzde kaci booking.com uzerinden geliyormus?

Avrupa'nin cok ciddi kısmı booking kullanıyor.yabanci yakinlarim da dahil.Hiç bilmedikleri bir ulkede bilmedikleri otellerde sürpriz yaşamamak için yorumlarına göre otel seçilen en yaygın platform booking

Kaynak?

bir sürü ülkede yakınım var diyorum.isim mi veriyim?

Yahu "tum avrupa turkiyeye booking.com uzerinden geliyor" istatiksel bir bilgidir, ben de sandim ki boyle bir rapor var, arastirma var, bastan soylesene akrabalarima dayali diye, ok anladim ben simdi seni.

Akrabalarina iletebilirsin halen booking.com uzerinden rezervasyon yapabiliyorlar, ayrica alternatif siteler de var, hotels.com gibi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

booking.com hangi vpn üzerinden girilebilir peki?. bir tane indirdim, başarılı olamadı(m). bilgisayarı çer-çöple doldurmayayım.

booking arayüzüne alışkınım; amacım bölgede otel araştırmak, yorumları okumak,değerlendirmek.

teşekkürler

Hocam ben opera kullanıyorum booking sayfası var ama ben yapamadım.bi yardımcı olsanız .hangi yolu izlenen gerekir.akilli telefona da pek hakim değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: clio 1.2 16 v

quote:

quote:

quote:

quote:

teşekkürler

Hocam ben opera kullanıyorum booking sayfası var ama ben yapamadım.bi yardımcı olsanız .hangi yolu izlenen gerekir.akilli telefona da pek hakim değilim.

hocam operada eklentiler diye bir bolum var. orada arama kutusuna surfeasy diye bir eklenti var onu yazin bulup kurun. mutlaka olacaktir

• dünya çapında bu kadar kaliteli bir siteye yapılan bu engel;https://www.trivago.com.tr/ çekilen peşkeşten başka bir şey değildir. ticaret bu demek ki kurtarıyor ki indirimi yapıyor. Yerliler o kadar gelişemedi. booking hem arayüz hemde fiyat olarak açık ara öndeydi.

umarım bir an önce kalkar.

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    aynen
  • Arkadaşlar Selam;
    Booking.com' un erişime kapatılmasının ardından, sizlerle önemli olan şu bilgileri paylaşmak isterim. Booking.com' da gördüğünüz fiyatlardan çok daha uygun fiyatlarla yurtiçi ve yurtdışında otel rezervasyonları yapmanız mümkün. Bunun için acentemiz sizlere destek sağlayabilir.Booking.com sizin herbir rezervasyonunuzdan %10-15 oranında komisyon alıyor ve oteller B2B sistemlere verdiği fiyatlardan çok daha yüksek fiyatlara odalarını Booking.com' a koymak zorunda kalıyor.Fiyat araştırması yaparken acentalardan da fiyat almanız sizlere ekonomik anlamda fayda sağlayacaktır. mice@dunyadegismeden.com ve 0531 223 84 75 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

• hotels, trivago vs. vergi ödüyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cignenmiskumandapili

hotels, trivago vs. vergi ödüyor mu?

Tursab in derdi vergi degil ki!

Booking pastanin buyuk bi cogunlugunu yiyordu. Bu da buyuk turk tur sirketlerinin gozune batti...

O yuzden booking kapandigindan beri bi suru reklam donuyor odamax mis yok bilmeme ne. Hepsinin altinda da ets guvencesi gibi turk sirketlerin adi yaziyor.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuni. -- 25 Ağustos 2017; 13:3:5 >
  • Tuni. T kullanıcısına yanıt
    Türsab'ın değil ama Turizm ve kültür bakanlığının ve ekonomi bakanlığının derdi vergi.

Yurt dışı firmaları eğer TR de ofis, şube vs. gibi bir temsilcilik açmaz ise vergiden muaftır. Yasa bunu öngörür.

booking.com'un yaptığı da tam da bu. vergiden muaf olmak için temsilcilik açmıyor, ancak burada bir ciddi bir operasyon üzerinden iş tutuyorlar. bu yüzden bunun önüne geçmek içinde TR'deki faaliyetlerine yasaklama getirdi.

Bakın bunun vatandaş açısından düşünüp, yabancı bir şirketi iyi gösterip, Türkiye'deki mevcut sistemde otel rezervasyonlarının genellikle seyahat acenteleri üzerinden döndüğü gerçeğinde acenteleri yada büyük operatörleri fırsatçılık ile suçlamanız çok yersiz.

İsterseniz buraya birde zamanında booking.com ile çalışan bir otel işletmecisi de davet edin, booking.com'un otele uyguladığı yaptırımları onun gözünden dinleyin zira ben bunu biliyorum ama benim anlatmam pek etik ve doğru olmaz.

Ama şunu bilin ki TR'de booking.com'un piyasadan çıkmasının rahatlığı ile yükselmedi bu fiyatlar. zaten şöyle bir durum var, bir tesisin booking.com üzerindeki fiyatı ile Türkiye'deki mevcut otel rezervasyon sistemleri üzerindeki fiyatlar arasındaki fark acentenin yüksek kar koyması değil, booking'in rezervasyondan elde ettiği karın vergisi olmamasından kaynaklıydı.

Bunu şuna benzetin, devlet neden yurt dışı alışveriş sitelerinde gümrük kotalarını aşağıya çekti, yada neden free-shop yönetmeliğini değiştirdi, neden kotaları ve sınırlandırmaları düşürdü.

vergisiz ürün alması yüzünden. booking'te aynı şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winwin35 -- 25 Ağustos 2017; 14:45:19 >

• Bu kadar yuksek vergiyi bize dayatmak ve odetmek cok kolay cunku baska bir sansimiz yok. Yurtdisi kaynakli sirketler tabi ki bu yuksek vergi oranlarina karsi cikiyorlar.
  • YGA kullanıcısına yanıt
    Yurt dışı kaynaklı siteler vergi oranına karşı çıkmıyor.

Yurt dışı kaynaklı bir firma (ne olursa olsun) ticaret yaptığı ülkede temsilcilik açmaz ise vergiden muaftır zaten. karşı tarafa böyle bir imtiyaz sağlamışken adam neye karşı çıkacak?

Devlet sadece yurt içinde kendine fayda sağladığı noktada bunu vergisiz yapamazsın bana vergi vermek zorundasın diyor.

neden çünkü haksız rekabet var. Zira bir seyahat acentesi bir otel konaklaması rezervasyonu sattığında otele detaylar doğrultusunda %8 kdv ödüyor. (hatta konaklama detayları doğrultusunda %18 olarak ta çıkan bir durum söz konusu)

Peki herhangi bir fatura ünvanı, vergi dairesine kaydı ve vergi numarası olmayan booking ne yapıyor, KDV den muaf oluyor. bunu fiyatına da yansıtıyor.

Yani

TR acentesi: otelin maliyeti + sattığından kazandığı komisyonu+ %8 kdv

booking: otelin maliyeti + sattığından komisyonu

o yüzden booking toptancı olduğu için oteli hem daha ucuza mal ediyor, hem vergi muafiyeti olduğu için komisyondan daha çok kazanıyor.

ama bizim vatandaşlar ise acenteciler fırsatçı diye booking.com u destekleyip kendi ülkesinin firmalarına çamur atıyor.

seyahat acenteleri ne yapsın kdv yi cebinden mi ödesin?

bence vatandaş booking.com u geri getirmeye çalışacağına konaklamadaki kdv oranını düşürmesi için çağrıda bulunsun.

İşin özeti booking.com'un acentelerden ucuz olması vergi muafiyeti olması ve bu siteyi geri isteyenler şunu anlasın ki devlet 2017 yılından beri, özellikle yurt dışından yapılan ithalat ihracat, rezervasyon, alışveriş, vs. her şeyde denetimi sıklaştırdı, kotaları düşürdü. o yüzden bu hayalcilik.

Zaten booking.com u tam yasaklamadı devlet. mesela yurt dışı seyahatlerinde kdv 0 dır bizde. o yüzden de booking.com'u kapatmadı, sadece vergi alamadığı noktada bunu kısıtladı.

• Kiev'de bodovo var. Uygun fiyatli ve vatandaslar kullaniyor. Setur, ets aglayacagina fiyatlarini duzeltsin. Halki pohpohlamaya doyamadilar.

• quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

Yurt dışı kaynaklı siteler vergi oranına karşı çıkmıyor.

Yurt dışı kaynaklı bir firma (ne olursa olsun) ticaret yaptığı ülkede temsilcilik açmaz ise vergiden muaftır zaten. karşı tarafa böyle bir imtiyaz sağlamışken adam neye karşı çıkacak?

Devlet sadece yurt içinde kendine fayda sağladığı noktada bunu vergisiz yapamazsın bana vergi vermek zorundasın diyor.

neden çünkü haksız rekabet var. Zira bir seyahat acentesi bir otel konaklaması rezervasyonu sattığında otele detaylar doğrultusunda %8 kdv ödüyor. (hatta konaklama detayları doğrultusunda %18 olarak ta çıkan bir durum söz konusu)

Peki herhangi bir fatura ünvanı, vergi dairesine kaydı ve vergi numarası olmayan booking ne yapıyor, KDV den muaf oluyor. bunu fiyatına da yansıtıyor.

Yani

TR acentesi: otelin maliyeti + sattığından kazandığı komisyonu+ %8 kdv

booking: otelin maliyeti + sattığından komisyonu

o yüzden booking toptancı olduğu için oteli hem daha ucuza mal ediyor, hem vergi muafiyeti olduğu için komisyondan daha çok kazanıyor.

ama bizim vatandaşlar ise acenteciler fırsatçı diye booking.com u destekleyip kendi ülkesinin firmalarına çamur atıyor.

seyahat acenteleri ne yapsın kdv yi cebinden mi ödesin?

bence vatandaş booking.com u geri getirmeye çalışacağına konaklamadaki kdv oranını düşürmesi için çağrıda bulunsun.

İşin özeti booking.com'un acentelerden ucuz olması vergi muafiyeti olması ve bu siteyi geri isteyenler şunu anlasın ki devlet 2017 yılından beri, özellikle yurt dışından yapılan ithalat ihracat, rezervasyon, alışveriş, vs. her şeyde denetimi sıklaştırdı, kotaları düşürdü. o yüzden bu hayalcilik.

Zaten booking.com u tam yasaklamadı devlet. mesela yurt dışı seyahatlerinde kdv 0 dır bizde. o yüzden de booking.com'u kapatmadı, sadece vergi alamadığı noktada bunu kısıtladı.

Ben bu kadar detayli bilmiyordum. Benim bildigim kadariyla; gereksiz vergilendirme ve yuksek oranda vergilenme nedeniyle bu tarz problemler oldu. Kesinlikle pazar penatrasyonuna katilmiyorum cunku zamaninda bavul.com'da vardi. Ilerletemediler ve batirdilar. Dusuk maasli egitimsiz kisileri ise alarak, is gelistirip, booking.com'la yarismaya calisan herkes maalesef kaybetmeye mahkum.

Bu kavganin galibi her ihtimalle Booking olur. Ister istemez, turizm pazarinda buyuk bir gerileme yasatti. Hotellerin doluluk oranlarina bakmayin asla; o civarlardaki lokal esnafin ve hotellerin karlilik oranlarini kiyaslayin. %40'larda olan karlilik, su an %15'lerde muhtemelen. Daha da dusecek cunku yerliler de ucuz fiyata yurtdisinda tatilin planlarini yapiyorlar artik.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.