Şimdi Ara

macbook pro, macbook air veya ultrabook tercihi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet hızlı bir şekilde tarif etmek gerekirse,

Yeni bir bilgisayar alacağım. Kafamdaki kriterlere göre her iki sistemi de bilen arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Kriter itibariyle kafamdakilerse şöyle:

1) Mobilite: Mobilite sıkıntısı yaşayacağım kadar büyük bir cihaz istemiyorum; bu bağlamda önceliğim 13.3" ekran.
    2) Hardware: Bilgisayar film açtığım zaman çılgınca ısınsın yahut fan sesinden hoparlörün sesi şişsin istemiyorum.
    3) Donanım: i5 ve üzeri olmalı, babama bıraktığım bilgisayarın özellikleri i5 2.60, 4gb ddr3, 1gb ekran kartı(oyun oynamıyorum, bu mühim değil).
    4) Pil Ömrü: Tam manasıyla hayati. iPad'in profesyonel uygulamaları işimi görmediği için alacağım biraz da bilgisayarı. Her koşulda en az 5 saate ihtiyacım var, işim icabı bazen şehirlerarası ve ülkelerarası seyahatlere veya yurtdışı kongrelerine katılmam gerekebiliyor.

Tercihan bu özellikler ilk bakışta MacbookAir Z0MDQ’da var. Özellikle SSD teknolojisi ve iPhone iPad gibi cihazlardan görebildiğimiz kadarıyla mac tarafı stabilite, güç, yazılımın donanımdan verimli faydalanması yönlerinden benzerlerinin çok önünde gibi gözüküyor.

Burada Macbook Air ile Macbook PRO kavgası devreye giriyor. Macbook PRO, görebildiğim kadarıyla SSD teknolojisiyle gelmiyor, eski tip iğneli rpm disklerle geliyor. Ayrıca sanırım Macbook Air'da bulunan mat ekrana da sahip değil, o yüzden güneşli bir havada sıkıntılı performanslar alındığını okumuştum bir kaynakta. Ancak tabii ki Macbook Air'ın da disk okuyucuya sahip olmaması ve sadece thunderbolt çıkışının çalışması da büyük handikaplar.

Yalnız temelde Mac OS için de bazı endişelerim yok değil. Öncelikle belirteyim windows'u her yönüyle kullanıyorum.Arkadaşlardan duyduğum kadarıyla bilhassa elektronik imza işinde ciddi sıkıntılar gözüküyor mac os'te. Ayrıca yine duyduklarıma göre ne kadar kullanıcı dostu olursa olsun; microsoft office programlarıyla ilgili hala sıkıntılar görülebiliyormuş. Tez yazıyorum ve avukatlık yapıyorum o yüzden bu iki hususun olmaması bir bilgisayarın başlı başına çöpe atılma sebebi benim açımdan.

Bu bağlamda "neredeyse" mac kadar stabil ve güvenilir olabilecek bir ultrabook var mı? Zira aslında halen sistem kurgusu itibariyle windows daha çok işimi görür, mac os beni biraz zora sokar gibi geliyor.

Ha bir de şunu sorayım, Mac OS üzerine windows kurulması halinde performans açısından bir zorlanma, ısınmada artma yahut pil ömrünün düşmesi gibi sorunlar yaşanıyor mu?

Durum bu arkadaşlar, bu bağlamda yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golemcan -- 11 Haziran 2012; 15:19:21 >

• office programlarıyla herhangi bir sıkıntısı yok mac'ların, var diyende hangi programda yaşamış bilmek isterdim doğrusu; osx üstüne windows kurmayla ilgili bilgisayarınız nekadar iyiyse okadar performans beklemelisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: golemcan

Ha bir de şunu sorayım, Mac OS üzerine windows kurulması halinde performans açısından bir zorlanma, ısınmada artma yahut pil ömrünün düşmesi gibi sorunlar yaşanıyor mu?

1.Windows kullanacak olduktan sonra Mac almanın anlamı nedir? Windows işletim sistemli bir Ultrabook'u denk bir Air'den çok daha ucuza alabilirsiniz.
    2.Windows işletim sistemli hiç bir bilgisayar ne OS kullanan bir Mac ne de Linux kullanan bir PC kadar stabil olamaz, çünkü sorunlu olan donanımlar değil Windows işletim sisteminin kendisidir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: visiotech.gen.tr

office programlarıyla herhangi bir sıkıntısı yok mac'ların, var diyende hangi programda yaşamış bilmek isterdim doğrusu; osx üstüne windows kurmayla ilgili bilgisayarınız nekadar iyiyse okadar performans beklemelisiniz

Bir arkadaşım (yine benim gibi tez yazan) word'un başlık ve atıf sisteminde tutarsızlıklar olabildiğini ve autosave uyumsuzluğu yüzünden veri kaybı yaşayabildiğini söylemişti. O yüzden sordum ama siz sanırım herhangi bir sıkıntı yaşamamışsınız.

Performans noktasında i5 1.7 ve 4gb'lık bir model var mb air'da; daha ziyade ona bakıyorum şimdilik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Giannizzero

quote:

Orijinalden alıntı: golemcan

1.Windows kullanacak olduktan sonra Mac almanın anlamı nedir? Windows işletim sistemli bir Ultrabook'u denk bir Air'den çok daha ucuza alabilirsiniz.
    2.Windows işletim sistemli hiç bir bilgisayar ne OS kullanan bir Mac ne de Linux kullanan bir PC kadar stabil olamaz, çünkü sorunlu olan donanımlar değil Windows işletim sisteminin kendisidir :)

Hocam aslında gerçekte çok haklısınız bu konuda, bence de hiç makul tarafı yok mac üzerinde windows kullanmanın ama bazı zorunluluklar beni itiyor özünde bu duruma. Yukarıda onu izah etmeye çalıştım.

Elektronik imza kullanmama şansım yok, her koşulda elektronik imzamı kullanmak zorundayım ve sertifika sağlayıcımla görüştüm mac'le uyumlu sertifika sağlayamıyoruz hiçbir şekilde diyor. O zaman da en azından belli başlı bazı işlemler için windows kaçınılmaz hale geliyor. Benzeri durum pdf2doc converter tarzı programlar için de geçerli.

Sonuç olarak şunu mu anlamalıyım: Windows'u da bu kadar kısıtlı şekilde kullandıktan sonra veya mac üzerinde windows da tanımlamak zorunda kaldıktan sonra mac yerine herhangi bir ultrabook işinizi görür mü diyorsunuz?

• İhtiyacınız neyse onu alın, ömrünüz köy yollarında geçiyorsa güzel görünüyor veya hızlı diye Ferrari almazsınız. Madem çekinceleriniz ve zorunluluklarınız var bir Ultrabook alın. Dell'in var mesela SSD kullanan Ultrabook modeli, Air'den de 500 TL kadar ucuz sanırım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.