Şimdi Ara

Mac Mini G4 OS X 10.5 Yükleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 19 saat 24 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • vonderplanitz (5 mesaj) Settlers (4 mesaj) Riverside_ (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (11 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> Mac OS >> Mac Mini G4 OS X 10.5 Yükleme
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    1260 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Herkese Merhaba,

Uzun zamandır Windows kullanmış biriyim. (Halen daha kullanıyorum gerçi.) Gerçek bir Mac sahibi olup, MacOS'u denemek için yani sırf meraktan ve farklı bir şey denemek için bir adet PPC G4 Mac Mini aldım. :)

OS X Leopard ilk çıktığı zamanlarda PC'ye zar zor yüklemiştim (Hackintosh) Ama elimde gerçek bir Mac var ve bu cihaz Leopard'ı destekliyor.

Şu an üzerinde, 10.4.11 yüklü. Fakat bir kaç gündür Leopard yüklemeye çalışıyorum bir türlü beceremedim.

İnternetten 7gb'lık retail 10.5.4 sürümünü buldum. Fakat bir türlü, sistemi yükleyemedim. ".dmg" uzantılı dosyayı mount edip OS X üzerinden yükleyeyim diyorum, haliyle restart sonrası direk hdd den boot ediyor ve mevcut sistem açılıyor. İmajı, MacOS üzerinden yazamıyorum hata veriyor. Windows üzerinden, Transmac ile denediğimde, sıkışıtırılmış imaj olduğunu söylüyor. Açıp, öncekinden daha büyük bir .dmg dosyası yaratıyor. O dosyayı yazdırdığımda, Mac DVD'den boot etmiyor. Option ve C tuşlarına bassam da boot ekranında çıkmıyor. (Harici bir dvdrom daha taktım, onda da sonuç aynı.) Ama OS açıkken DVD'yi görüyor. Startup kısmında da gözükmüyor.

Flash belleğe ve harici hddye restore işlemi yaptım. Sonuç onda da aynı oldu.

Uzun lafın kısası, Leopard yüklemek için ne yapmak lazım? Ben mi beceremedim? İlla orjinal disk mi lazım? Hayatında ilk defa Mac kullanan biri için yardımcı olurlarsa mesut, bahtiyar olurum

|
    |

• Yüzbaşı
    261 Mesaj
    Selamlar,
    Öncelikle hayırlı olsun ancak bence yanlış bir iş yapmışsınız. Çünkü G4 üzerinde alacağınız Leopard performansı sizi Apple'dan sogutabilir. En azından intel işlemcili bir model seçmeliydiniz.

1. PowerPC işlemcileri USB ile boot edemezsiniz. Elinizde ya DVD ya da FireWire baglantılı bir disk olması şart. Sadece FireWire ile boot edebilirsiniz.
    2. İndirdiginiz Leopard imajının PowerPC uyumlu olması gerekir.Tiger ve Leopard işletim sistemlerinin İntel ve PowerPC için farklı yükleme imajları vardır dogrusunu indirdiginize emin olmalısınız. Elinizde PowerPC destekli Generic Leopard DVD'si olması şart.
    |
    |
  • Yarbay
    7119 Mesaj
    @Riverside_ bayağı bir uçmuş Mac mini G4'de tek HDD üzerine 3 farklı işletim sistemi (Leopard, Ubuntu, FreeBSD) kurmuş biri olarak 1.şık kafadan yanlış cunku USB ten boot da ettim, USB bağlantılı DVD player'daki DVD'den yükleme de yaptım, yararlandığım kaynak ise http://ben-collins.blogspot.com.tr/2010/08/booting-your-ibook-g4-from-usb-stick.html USB 2.0 Firewire kadar hızlı değildir o ayrı. Ayrıca PowerPC'nin kullandığı BIOS programı OpenFirmware kullanımı PC veya Intel Mac 'teki kadar kullanıcı dostu değildir o da ayrı, sonuçta USB boot yapabiliyor. Ben onu USB boot tan cok powerpc'ye Ubuntu kurmak için gerekli olan "yaboot" adlı boot manager'ı kurmak için kullandım.

Leopard'ın PPC kurulum DMG'sini indirip başka bir Mac'te Disk Utility veya Carbon Copy Cloner ile R/RW-DVD veya Apple Partition Map / APM ile partisyonlanmış USB harddisk üzerine yazarak kurulum DVD veya Harddiski yapılabilir.

Performansa gelince, benim PowerPC 1.25GHz versiyonuydu fakat 1.5Ghz'e arttırılabiliyordu, overclock değil, Apple'ın model çeşitlendirmesi dolayısıyla indirdiği hızı değiştirmek. İstenirse 1.58Ghz e de arttırılabiliyor ancak güvenilir çalışma garanti edilmiyordu o yüzden ben 1.5Ghz yaptım, 7x24 sunucu olarak kullandım en ufak sorun çıkmadı fakat bunun için hassas bir lehimleme işlemiyle anakartta birkaç diyot veya rezistansı yerinden almak gerekiyor, ilgili prosedür Internette var; youtube'ta ZSSsUvmky1A bak.

• Yüzbaşı
    261 Mesaj

uçmuş derken? Ne zaman topluluk kurallarına uyup medeni insan gibi konuşmayı öğreneceğz toplum olarak çok merak ediyorum.

Ayrıca PowerPC işlemcili cihazlar standart olarak USB ile boot desteklemezler. Uçmalık bir durum yok burada. Mahalleniz içerisinde kullandığınız kelimeleri lütfen burada tanımadığınız insanlara kullanmayın. Bkz.ahlakkuralları.
    |
    |
    revivo72 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1260 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaşlar, ikinize de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben gene araştırıyorum. Olmazsa da fazla zorlamayacağım zaten.

Lütfen, birbirinizi kırmayın. Olur böyle şeyler, sanal ortamlarda özellikle. Tekrar teşekkürler.
    |
    |
  • Yarbay
    7119 Mesaj
    Yanlış bir bilgi vererek arkadaşı yanlış yönlendirmişsin benden yorum gelince doğrusunu öğrenmek yerine benim UÇMAK kelimeme takılmışsın üstüne yanlış iddianı doğruymuş gibi tekrar etmişsin ya tebrik ediyorum. Yıllardır PowerPC kullanmış PowerPC'ye 3 farklı OS yüklemiş kişi olarak acaba ben mi yanlış biliyorum diye açtım PowerPC'yi, bağladım USB harddiski ve link verdiğim tutorial'daki 3 satırlık talimatı uyguladım ve yine boot etti. USB harddisk ile boot anından resim de ekledim.

Tam boyut resimhttp://i.hizliresim.com/774QZN.jpg
    USB harddiskten PowerPC boot
    Eski Mac'lerde DVD okuyucular çoğunlukla bozulur ve harici DVD okuyucu veya harddisk kullanmak şart olur. Ancak coğu kimsede firewire donanım yoktur. Haa bende firewire var ancak 3,5" eski Seagate 'te var fakat 2.5" harddisk için bende de firewire yok, o yüzden USB harddisk cok kullanışlı. Olay budur.
    |
    |

• Yüzbaşı
    261 Mesaj
    Verdiğim bilginin yanlış ve ya doğruluğunu tartışmıyorum. Yeniden ve Türkçe söylüyorum; PowerPC cihazlar standart olarak USB ile boot edilemezler. Bu çözüm yolu ile o standartın dışına çıkmış oluyorsunuz. Sayenizde işime yaramasa bile yeni birşey öğrendim.

Bunu daha güzel bir dille anlatsaydınız teşekkür bile ederdim. Ancak dediğim gibi hiç tanımadığım insanların benimle mahalle diliyle konuşması beni rahatsız ediyor.
    |
    |
  • Binbaşı
    1260 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    @revivo72, bilgi için teşekkürler. Open firmware yöntemini denemiştim. Hatta bu işlemi otomatik yapan, Leopard Installer diye bir programda var. Sorun şu ki, hangi yöntemi denersem deneyeyim ne dvd den ne usb den boot etmiyor.

OSX açıkken startup kısmında, usb ya da dvd takılıyken çıkmıyor. Fakat dmgyi mount edince, startup kısmında boot edilebilir gözüküyor. Bir kaç farklı dmg denedim. Hatta üzerinde retail yazan bir dmg de buldum ama sonuç aynı oldu.

Bir yerde, sonradan takılan donanımlarda sorun çıkarabilir diyordu. Benim Mac, G4 1.42ghz, 1gb ramli. Sonradan bir ram takviyesi yapılmış sanırım.

Sorun ne anlasam, gerisi gelecek. Bu kadar külfetli olmamalı diye düşünüyorum. Win95 ve 98 yüklerken bile bu kadar zorlanmamıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Settlers -- 1 Şubat 2017; 13:15:32 >
    |
    |

• Yarbay
    7119 Mesaj
    Open Firmware ile USB'den boot için başlangıçta cmd+alt+O+F tuşlarının 4'üne birden basılı tutman gerekiyor, yani oldukça değişik bir kombinasyon. O+F, OpenFirmware'in baş harfleri, yukardaki resimde dev usb0 ise usb device'ını kullan, dev disk@1'de usb cihazındaki partisyonu kullan demek en sondaki tbxi ise boot dosyası , o dosyadan boot et demek. Yani bu şekilde USB'den boot edilebiliyor, yani bu işlemin orada bahsettiğin Leopard Installer gibi otomatik yapan gibi birşeyle yapılabileceğini sanmıyorum.

Ancak PowerPC için doğru versiyon DMG'yi indirmelisin. PowerPC için doğru DMG versiyonu: 9E25 retail 'dir. PPC'de Leopard'ı en sorunsuz yükleyen versiyon budur; Torrent'leri de olmalı, toplam büyüklüğü 7,52GB, şimdi harddisk yedeklerimden baktım. Başka bir Mac'ten Disk İzlencesi ile DMG'yi USB harddisk 'te (tahminen APM ile partisyonlanmış) bir partisyona veya DVD'nin tamamına yazdırman gerekli, USB harddisk'i kurulum için kullancağın için APM ile partisyonlama kesin gerekli miydi onu unuttum o yüzden tahminen dedim ancak PowerPC'de Leopard ın kurulacağı harddiskin kesinlikle APM ile partisyonlanmış olması gerekli ondan eminim cunku PowerPC sadece APM den boot edebiliyor. Disk İzlencesinde o seçenek şöyle:

RAM konusunda da Mac mini G4 seçicidir, elimdeki 2 Mac mini G4'ün birini 1GB Infineon DDR RAM'e terfi ettim ancak diğerini edemedim cunku uygun RAM bulamadım, 512MB gibi düşükle kullanıyorum.
    |
    |

• Yarbay
    7119 Mesaj
    Bu arada PowerPC mac mini'ye 3 OS (OSX, Ubuntu, FreeBSD) nasıl kuruluru sorduğum ve anlattığım Şubat 2013'te açtığım Mac mini G4 FreeBSD & Mac OS X dual-boot is ok, but FreeBSD & Ubuntu not ok, why? başlıklı konu linki. Orada PowerPC ye FreeBSD ve Debian'ı bir arada kurma yöntemini anlatan sossego rumuzlu birinin tutorialını uyguladıktan sonra karşılaştığım bir sorunu anlatmış ve çözümü bulmuştuk.

PowerPC 'nin BIOS yöneticisi olan OpenFirmware boot edilebilir partisyonları otomatik algılayıp ikonları ile getiriyor, benim Mac mini G4 te alt/option a basılı tutup açınca OSX, FreeBSD ve Ubuntu şu şekilde geliyor.

Onun dışında PowerPC OSX'te Firefox'un güncel versiyonunu TenFourFox ile kullanabilirsin; ben onu kullanıyorum. 2.0GHz Intel Mac'e yakın hızda calışıyor. Flash player ve video oynatma biraz zorlansa da mümkün. Flash Player 11 PPC versiyonu var. PowerPC RISC işlemci old için işlemciye cok yüklensen bile fazla ısınmıyor, performans düşmüyor. RISC, ARM işlemcinin de kullandığı sistem.

Son olarak; Mac mini G4 Leopard'ta Google Chrome "standart olarak" desteklenmiyor. Ancak IBM (günümüzde hala PowerPC üreticisidir) POWER serisi bilgisayarlarında kullanılmak üzere Google Chrome'ın PowerPC versiyonunu geliştirdi o da şu adreste: https://github.com/ibmruntimes/v8ppc Oradaki V8PPC, Chrome'ın kullandığı Chrome bileşeni ve o olduğu takdirde Chrome da kurulabiliyor, o yüzden projenin adı V8. Chrome 'un Leopard'da çalışması için geriye kalan tek adım, IBM'in kullandığı OS'ler olan PowerLinux ve AIX'e uyarlanmış olan V8'i Leopard'a uyarlamak ki bu da esasen cok zor birşey değil, sadece zaman bulamadım :) İstesem Chrome'u Leopard'ta çalıştırabilirim :)

|
    |

• Binbaşı
    1260 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaşlar sorunu çözdüm ve Leopard'ı yükledim.

Sorun ve çözüm aslında basitmiş. Evet, PPC Mac Mini doğrudan USB'den boot edemiyor. Fakat, OpenFirmware'de komut kullanarak boot ettirilebiliyor.

@revivo72'nin verdiği linkteki (ki daha evvel araştırma yaparken sürekli karşıma çıkıyordu o link) komutları ve yöntemleri denememe rağmen sonuca ulaşamamıştım.

Fakat daha sonra aynı linkte aşağılara inince atılan yorumlarda farklı komutlarda gördüm.

"boot usb1/disk@1:3,\System\Library\CoreServices\BootX"

Bu komutu deneyince, boot etti ve yüklemeyi gerçekleştirdim. Yardımcı olana herkese teşekkür ederim.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
uc satın al ;pubg mobile ;uc
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
triple negative breast cancer
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.