Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (199. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
27.132
Cevap
136
Favori
1.872.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 197198199200201
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arabanızın bukadar yakıt yakmış olması gerçekten çok güzel; henüz test yapmamış olmama rağmen söylediklerine katılıyorum, şunları da bilgim dahilinde eklemek istiyorum.

Sanıyorum aracınız 2000 motor. Bendeki Laguna Volvo nun 2000 140 Hp lik olanı, büyük motorlu aracların uzun yollarda, belirli sıtandartlar uygulandığı takdirde ( 90 Km hızı gecmemek, seri ve performanslı kullanmak vs) 1600 motorlu araclarla aynı yaktığı gözlenmiştir. Diger taraftan bu aracların kasası biraz daha agır olduğu için, yine uzun yolda yakıt yönünden avantaj yaratıyor, arac uzun süre belirlibir ivmeyle gittiği için sanıyorum. Diger taraftan aracın lastik havası, motor ayarları, alt takım ayarları gibi unsurlar bu tüketimide etkiliyor, bildiğim kadarıyla. Kardeşimde Megan I 1600 15HP olanı var hatta bu kasaların son versiyonu, megan II motoru olanlardan, samsundan niksara birkac kez geldim ve uzun yolda gaz basmama göre 90 km hızda 1,45.ytl 120km ve üzerine cıktığımda 1,65 ytl nin üzerine cıktığını gördüm. Şehir içi tüketimi 1,85 ytl civarını buluyor. Özetle benim edindiğim bilgi büyük motorlu araclar, kasada ağır ise, şehir içi tüketimleri ( tabi kullanılan şehire göre değişir) şehirdışına göre oldukça yakıyor. Tabi şunuda söylemek istiyorum, bizdeki aracların tadıda şehir dışı yollarda alınıyor.

Bütün arkadaşlara keyifli ve güzel sürüşler temenni ediyorum, kendinize iyi bakın.

quote:

Orjinalden alıntı: kentozani

Sevgili arkadaşlar kimseyi inandırmayorum şu LPG olayında.Aracım 2000 model laguna RXT 140 HP...Daha önce 1,45 ytl yaktığını söylemiştim herkes itiraz etti.Şamandra erken kapatmıştır dediler,geç kapatmıştır dediler.İnat ettim bir kaç kez daha denedim.ama hep aynı sonuçbugün yine denedim.Turhal'dan Tokat'a gidiş geliş yaptım.toplamda 90 km yol yaptım.Tam tamına 90 km ne az ne çok.yola çıkmadan önce her zaman yaptığım gibi aracaı fulleyip,dönüşte aynı yerde takrar full yapıorum depoyu.
    Evet 45 km gidiş geliş toplamda 90 km.Yakılan LPg miktarı 13,70 YTL.Yani km başına 15,2222......
    Daha öncede ölçmüştüm çok yakın bi sayı çıkmıştı.Şimdi şamanra mı arızalı diye sormak istiyorum.Bu arada ortalama 90 km hız limitini aşmadım.Uzun yol hesabını düşünün.Yorumlarınızı bekliyorum.Takrar hatırlatıyorum bu rakamlar tek denemelik değil,bir çok denemede yakın sonuçlara ulaşıyorum.Ne dersiniz??????

• Sayın BEROĞLUSAM VE Sayın OBI yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Şahsi görüşüm de (Laguna için) 2000 motorlu araçlar kasayı daha rahat hareket ettirdikleri için az yakıyorlar şeklinde…..
    Yaz döneminde Tokat ta olmayacağım için siz iki arkadaşa fotokopileri çoğaltıp yollayacağım.Bu ara işlerim biraz yoğun,ama ilk fırsatta ayarlayıp size buradan haber veririm.Saygılarımla……
  • Sağol dostum,
    İnşallah müsait bir zamanda görüşürüz, Kullanma kılavuzu konusundaki ilginede minnettarım, teşekkürler.
    Sağlıçakla kal.

quote:

Sayın BEROĞLUSAM VE Sayın OBI yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Şahsi görüşüm de (Laguna için) 2000 motorlu araçlar kasayı daha rahat hareket ettirdikleri için az yakıyorlar şeklinde…..
    Yaz döneminde Tokat ta olmayacağım için siz iki arkadaşa fotokopileri çoğaltıp yollayacağım.Bu ara işlerim biraz yoğun,ama ilk fırsatta ayarlayıp size buradan haber veririm.Saygılarımla……

• Sayın kentozani ,
    Kılavuz anladığım kadarı ile bayağı bir kalın. Geldiğimde eğer Turhal'da olursanız , hem tanışmak hem de kılavuzu bir süre ödünç alıp çoğaltmaktı amacım. Kısaca size sıkıntı vermek istemem. İlginiz için çok teşekkür ederim. :)

quote:

Sayın BEROĞLUSAM VE Sayın OBI yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Şahsi görüşüm de (Laguna için) 2000 motorlu araçlar kasayı daha rahat hareket ettirdikleri için az yakıyorlar şeklinde…..

Bu arada bir soru sormak istiyorum: Lagunan'nın direksiyonunda göbekte 2 düğme var. Soldaki hız sabitleyicisi onu biliyorum. Sağdaki ne işe yarar , O/R yazıyor üzerinde ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OBI -- 4 Mart 2008; 16:48:06 >

• sayın tuncay altuntoprak aynısorunu bende yasamıstım hararet gostergesı az yukselıyor dıye konu bile acmıstım sagolsun arkadaslar yardımcı oldular suan sorunum yok sorun termostatta veya gosterge musurunde ben termostatı degıstırınce normale donmustu sızde termostata bır baktırın buyuk ihtımalle bozuktur sureklı acık kalıyodur zaten cok pahalı bısey degıl saygılar........
  • Dün akşam bir talihsizlik yaşadım. Kırmızı ışıkta duruken , geri geri gelen bir minibüs tam arkadan geçirdi bana... Şimdi benim şeridimde minibüsün "geri geri" ne işi vardı diyeceksiniz... O da minibüsçü çocuğun günahı... Aklınca tıkanan kendi şeridinden çıkıp herkesi sollayıp ilerde kaynak yapacaktı. Çıkar çıkmaz karşıdan gelenle kafa kafaya gelince , geri geri gelirken beni es geçmedi.

Daha 2-3 haftası yeni dolan Lagunamın bagaj kapağı orta üstten içeri geçti. Spoiler çatladı ve stop lambam kırıldı. Gece tüm keyfim kaçmışken , fenerim yetişti imdada....

Sağolasın fener !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OBI -- 5 Mart 2008; 13:04:41 >

• Gecmiş olsun dostum,
    Allah beterinden ve tekrarından korusun.

quote:

Orjinalden alıntı: OBI

Dün akşam bir talihsizlik yaşadım. Kırmızı ışıkta duruken , geri geri gelen bir minibüs tam arkadan geçirdi bana... Şimdi benim şeridimde minibüsün "geri geri" ne işi vardı diyeceksiniz... O da minibüsçü çocuğun günahı... Aklınca tıkanan kendi şeridinden çıkıp herkesi sollayıp ilerde kaynak yapacaktı. Çıkar çıkmaz karşıdan gelenle kafa kafaya gelince , geri geri gelirken beni es geçmedi.

Daha 2-3 haftası yeni dolan Lagunamın bagaj kapağı orta üstten içeri geçti. Spoiler çatladı ve stop lambam kırıldı. Gece tüm keyfim kaçmışken , fenerim yetişti imdada....

Sağolasın fener !

• quote:

Orjinalden alıntı: BEROĞLUSAM

Gecmiş olsun dostum,
    Allah beterinden ve tekrarından korusun.

Çok teşekkür ederim BEROĞLUSAM kardeşim. Allah cümlemizi korusun.

Arabayı tamirat için öğlen gönderdim , bir kaç gün teslim ettiğim yerden ödünç aldığım Megane2'yi kullanacağım artık. Geçen hafta aynı meganı 2-3 gün kullanmış ve laguna ile arasındaki farkları bariz görmüştüm. 2004 model megane2'nin full donanımı , 2000 model Lagunaya göre çok daha iyi olsa da , bana sürüş keyfi çok yavan gelmişti ilk kullanışımda. Ama Laguna'ya göre çok daha sessiz olduğunu hatırlıyorum. Lagunada 100'ün üzerine çıkıldığında içeride olan o uğultu çok daha az Megane'da... Ayrıca direksiyonu gerçekten çok hafif. Bu yüksek hızlarda risk yaratabilir.

2-3 günde bunları görmüştüm. Şimdi bir kere daha karşılaştırma fırsatı çıktı. :)

• Allah Beterinden saklasınama insan ister istemez üzülüyor arabanın orjinalliğinin gittiğine mi yanarsın değerinin düştüğünemi aynı olay benimde başıma geldi komşum park halindeki aramama ıkı kapıdan ulu orta girdi orjinal kullanıyoruz derken arka papı sacı gitti ön kapı da işlem yapıldı bir yiğın iş fiyatıda düştü ister yaptırıp derhal sattım tekrar geçmiş olsun

quote:

Dün akşam bir talihsizlik yaşadım. Kırmızı ışıkta duruken , geri geri gelen bir minibüs tam arkadan geçirdi bana... Şimdi benim şeridimde minibüsün "geri geri" ne işi vardı diyeceksiniz... O da minibüsçü çocuğun günahı... Aklınca tıkanan kendi şeridinden çıkıp herkesi sollayıp ilerde kaynak yapacaktı. Çıkar çıkmaz karşıdan gelenle kafa kafaya gelince , geri geri gelirken beni es geçmedi.

Sağolasın fener !

• quote:

Sağolasın fener !

Sayın OBI çok geçmiş olsun Allah beterinden saklasın.Bu arada aracı nerde yaptırdığını ve bittikten sonra masrafların ne kadara çıktığını paylaşırsan sevinirim.bzide bazı konularda fikir verebilir.Saygılarımla.....

• arkadaşlar 140 lık lagunanın orjinal bujisinin kodunu bilen varsa yazabilirmi.
    parçacıdan aldım 3 tırnaklı verdi söktük tek tırnaklı çıktı.tamirci olur dedi ama kafamı kurcalıyor.tek tırnaklımı 3 tırnaklımı.bana verilenin kodu sonu 132 ile bitiyor.kullanım kitabındada bulamadım.
  • quote:

Sağolasın fener !

geçmiş olsun ben senin yerinde olsam o minibüsçüye ödetirdim bütün masrafı

• kodunu bilmiyorum da üç tırnaklı taktılar serviste.dikkatimi çekmişti ordan hatırlıyorum.
  • Arkadaşlar herkese merhaba,

Yıllardır Laguna bakarım (özellikle de eski kasa), sonunda alacak gibiyim ama sizlerden fiyat konusunda yorumlarınızı almak isterim.

1999 Laguna 2.0 RXT, 60.000 km'de. Bir aracı vasıtasıyla tanıdık sayılabilecek bir kişiden aldığım için biliyorum kilometre gerçek. Hasar, boya yok. Full.
    Bu arabaya 16.000 YTL fiyat nasıl olur? Fazla mıdır?
    Bir de ayrıca bu araba 16 V midir?

Ya bu Cuma ya da Pazartesi satın alma durumum olduğundan yorumlarınızı hızla alabilirsem çok iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mrtky

arkadaşlar 140 lık lagunanın orjinal bujisinin kodunu bilen varsa yazabilirmi.
    parçacıdan aldım 3 tırnaklı verdi söktük tek tırnaklı çıktı.tamirci olur dedi ama kafamı kurcalıyor.tek tırnaklımı 3 tırnaklımı.bana verilenin kodu sonu 132 ile bitiyor.kullanım kitabındada bulamadım.

LAGUNA 2000 MOTOR 16V İÇİN
    BUJİ KODU 77 00 500 155
    YAĞ FİL. KODU 77 00 033 408
    HAVA FİL. KODU 77 01 431 051
    POLEN FİL. KODU 77 00 834 816
  • quote:

Sağolasın fener !

yav ne danalar var alahım koru yarabbi bizi bu sığırcıklardan ,kardeş geçmiş olsun

• Sevgili vadii , kentozani , range_murat , erdemkahraman35 ,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. :) Hayatta nazara inanmazdım ama sanırım böyle bir şey var. Kazanın oluş şekli filan bana "bu nazar abi!" filan dedirtiyor. Tabii ışıkta beklerken tepeme apartmandan saksı düşmesi daha inandırıcı olurdu nazar olduğuna ama...

Usta işleri ile ben ilgilenmiyorum bu arada. Sağolsun çok yakın bir arkadaşım , alım satım işleri ile uğraşıyor. Zaten bu Laguna'yı da ondan almıştım. (Daha devri bile bu hafta üzerime yapılıyor) Onun kendi ustası var. Arabayı aldırdı , tamir ettirip gönderecek. Fiyat bilgisini öğrenirim ondan.

Bu arada bana vuran minibüsçü çocuğun ehliyetini almıştım. Kaza olunca çocuk çok korktu. "Abi ne olur tutanak tutturmayalım , %100 hatalıyım kabul , yaptırırım ben burayı" dedi. Zaten trafiği de o anda felç etmişiz. "Tamam , ver ehliyetini" dedim. Bir kaç resim alıp , telefon ve plaka bilgisini de aldıktan sonra ayrıldık. Sonradan telefonla konuşurken öğrendim ki şoförmüş o minibüste. Kazandığı 3 kuruş para , patron duymasın diye korkmuş. Ancak kazayı çevreden görenler de patrona haber uçurmuşlar zaten... Ertesi gün beni aradı patron , "neden tutanak tutturmadınız , aynı yere gidip tutanak tutturalım , ben bugün o çocuğun işine son vereceğim." deyince "çocukla hiç uğraşma zaten çok korkmuş , ekmeği ile de uğraşma , para da istemiyorum sizden , gelsin ehliyetini alsın benden" dedim. Çıkacak 400-500 YTL masrafı bu çocuktan kesecekti , acıdım garibana. Başımızın gözümüzün sadakası olsun dedim.

Akşam çocuk geldi , bir kutu da baklava yaptırmış :) , verdim ehliyetini... Varsın arabanın da orjinalliği gitsin ne yapayım. İçim böyle daha rahat olacak sanırım... :)

• quote:

Orjinalden alıntı: tarkanakay

Arkadaşlar herkese merhaba,

Yıllardır Laguna bakarım (özellikle de eski kasa), sonunda alacak gibiyim ama sizlerden fiyat konusunda yorumlarınızı almak isterim.

1999 Laguna 2.0 RXT, 60.000 km'de. Bir aracı vasıtasıyla tanıdık sayılabilecek bir kişiden aldığım için biliyorum kilometre gerçek. Hasar, boya yok. Full.
    Bu arabaya 16.000 YTL fiyat nasıl olur? Fazla mıdır?
    Bir de ayrıca bu araba 16 V midir?

Ya bu Cuma ya da Pazartesi satın alma durumum olduğundan yorumlarınızı hızla alabilirsem çok iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.

bence al kaçırma gerçi arasan 2001 de bulursun o fiyata ama km ii ve temizliğine güveniyosan kaçırma

• quote:

Sevgili vadii , kentozani , range_murat , erdemkahraman35 ,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. :) Hayatta nazara inanmazdım ama sanırım böyle bir şey var. Kazanın oluş şekli filan bana "bu nazar abi!" filan dedirtiyor. Tabii ışıkta beklerken tepeme apartmandan saksı düşmesi daha inandırıcı olurdu nazar olduğuna ama...

Usta işleri ile ben ilgilenmiyorum bu arada. Sağolsun çok yakın bir arkadaşım , alım satım işleri ile uğraşıyor. Zaten bu Laguna'yı da ondan almıştım. (Daha devri bile bu hafta üzerime yapılıyor) Onun kendi ustası var. Arabayı aldırdı , tamir ettirip gönderecek. Fiyat bilgisini öğrenirim ondan.

Bu arada bana vuran minibüsçü çocuğun ehliyetini almıştım. Kaza olunca çocuk çok korktu. "Abi ne olur tutanak tutturmayalım , %100 hatalıyım kabul , yaptırırım ben burayı" dedi. Zaten trafiği de o anda felç etmişiz. "Tamam , ver ehliyetini" dedim. Bir kaç resim alıp , telefon ve plaka bilgisini de aldıktan sonra ayrıldık. Sonradan telefonla konuşurken öğrendim ki şoförmüş o minibüste. Kazandığı 3 kuruş para , patron duymasın diye korkmuş. Ancak kazayı çevreden görenler de patrona haber uçurmuşlar zaten... Ertesi gün beni aradı patron , "neden tutanak tutturmadınız , aynı yere gidip tutanak tutturalım , ben bugün o çocuğun işine son vereceğim." deyince "çocukla hiç uğraşma zaten çok korkmuş , ekmeği ile de uğraşma , para da istemiyorum sizden , gelsin ehliyetini alsın benden" dedim. Çıkacak 400-500 YTL masrafı bu çocuktan kesecekti , acıdım garibana. Başımızın gözümüzün sadakası olsun dedim.

Akşam çocuk geldi , bir kutu da baklava yaptırmış :) , verdim ehliyetini... Varsın arabanın da orjinalliği gitsin ne yapayım. İçim böyle daha rahat olacak sanırım... :)

valla helal olsun diyemiycem kardeş.hangi şehirdesin bilmiyorum ama ben acımam taksiciye dolmuşçuya.Geçen yol kenarında duruyorum dörtlülerim yanıyo taksici kornaya asılıyo camdan ne var dedim yürüsene diyo indim aşağı dedimki bak bakalım bu ne arka sis farı bu ne park lambası bu yananlar ne sinyal 4 üde ynıyomu yanıyo ne demek oluyo bu araba burada duruyor,ee diyo bana demekki bişey varki duruyo neden yürüyeyim dedim git kardeşim akşam akşam diyo.Bunlaramı acıycam allah aşkına geçen dolmuşcu da sağındaki duran arabayı benden önce geçmek için önüme dan diye kırdı allahtan solumda araba yoktuda sola kırdım kurtardım solumda araba olsa ya dolmuş tamponuma takıp götürcek tamponu yada solumdaki araba kapıdan bana gircek ne acıycam hiç gerek yok.onlar sana acımıyosa sende onlara acıma ( hepsi değil ama kırıklar tümleride götürüyor yoksa taksici arkadaşlarım da var dolmuşcu müşterilerimde var ama onlarında içinde bozuklar var bu maalesef gerçek)

• quote:

Orjinalden alıntı: PamirSAROS
    valla helal olsun diyemiycem kardeş.hangi şehirdesin bilmiyorum ama ben acımam taksiciye dolmuşçuya.Geçen yol kenarında duruyorum dörtlülerim yanıyo taksici kornaya asılıyo camdan ne var dedim yürüsene diyo indim aşağı dedimki bak bakalım bu ne arka sis farı bu ne park lambası bu yananlar ne sinyal 4 üde ynıyomu yanıyo ne demek oluyo bu araba burada duruyor,ee diyo bana demekki bişey varki duruyo neden yürüyeyim dedim git kardeşim akşam akşam diyo.Bunlaramı acıycam allah aşkına geçen dolmuşcu da sağındaki duran arabayı benden önce geçmek için önüme dan diye kırdı allahtan solumda araba yoktuda sola kırdım kurtardım solumda araba olsa ya dolmuş tamponuma takıp götürcek tamponu yada solumdaki araba kapıdan bana gircek ne acıycam hiç gerek yok.onlar sana acımıyosa sende onlara acıma ( hepsi değil ama kırıklar tümleride götürüyor yoksa taksici arkadaşlarım da var dolmuşcu müşterilerimde var ama onlarında içinde bozuklar var bu maalesef gerçek)

Aslında ben genelleme içine sokmayı sevmem insanları. İstanbul'da yaşıyorum , malesef büyük bir çoğunluk senin tarif ettiğin şekilde arkadaşım. Zaten benim karşıma da böyle bir tip çıksa idi , davranışım bu şekilde olmazdı emin ol... Benim cebimden bir şey çıkmıyor , o garibandan 400-500 YTL alsam ne olur , almasam ne olur. Tamam arabanın orjinalliği gitti , (sanırım parçalı boya ile kurtuluyormuş , yani arka kapağın tamamı da boyanmayacak) spoiler ve stop lambası değişiyor. Elimde de fotolar var , satarken artık durumu alan kişiye anlatırız. Kaybımız ne ise katlanırız. :)

• 
Sayfa: önceki 197198199200201
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.