Şimdi Ara

Hayal kırıklığının bu kadarı !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
298
Cevap
3
Favori
7.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar,Nasıl başlayacağımı bilemiyorum bilgisayar donanımı kısmında en başından beri büyük sorunlarla boğuşuyorum bir türlü çözemediğim ne donanım alırsam alayım performans elde edemediğim bir durum bu

Öncelikle sistemim

GİGABYTE 990XA-UD3 Anakart
    FX 4100 ( 4.6 GHZ O.C CM HYPER 212 EVO DUAL FAN )
    OCZ FATAL!TY GAMING GEAR 550W +80 PLUS POWER SUPPLY
    SEAGATE BARRACUDA 1 TB SATA 3.0 HDD
    4X XİGMATEK XLF 140MM FAN ( KASA İÇİ SOĞUTMAM İYİDİR )

VEDE GİGABYTE GTX 760 REV 2.0 WF3X ALDIM ( HD 7850 CFX KULLANIYORDUM TEKLİ HD 7850 DE KULLANDIM DENEDİM )

Bazı arkadaşlarım durumumu zaten biliyor.HD 7850de durduk durmadık sürekli oyunlarda anlık donmalar yasıyordum anlık FPS düşüşleri vede su anda bu kartı aldım. (DARBOĞAZ OLUR DEDİLER AMA GPU KULLANIMI %99 YANİ DARBOĞAZ SANIRIM OLMUYOR )

Gigabyte gtx 760 rev 2.0 kartını aldığım halde hd 7850deki performansın aynısını alıyorum birebir aynısını bugün denedim işte dün akşam almıştım...

kartla BattleField 4,Crysis 3,Metro LL gibi oyunları oynadım.Vede Kart bildiğiniz yerlerde sürünüyor.Crysis 3 de 20-30 fps üstüne cıkamadım yüksek ayarlarda ( AA bile açmadım )

Vede ctrl+alt+delete yapıp işlemlerden anakartın cpu kullanımına baktıgımda %100 olduğunu görüyorum...Ama Ne gariptirki GPU kullanımıda %99 da ? O zaman GPU full kullanıldığına göre darboğaz yaşamıyorum..

NOT:HD 7850 1 GB kullanırkende %100 kullanılıyordu işlemci ???

Arkadaşlar sorun neyde kafayı yiyeceğim artık EVGA gtx 780 acx aldım fx 8320 ile kullanma şansım oldu onda bile takılma sorunları yaşamıştım sonrada satmıştım işlemci vede kartı şimdide elimde fx 4100 var onuda O.C edip yanına oyun oynamak için gtx 760 aldım...Ama hüsran HD 7850 de BF4,METRO LL,CRYSİS 3 DE sürünüyordu.Bu özel O.C versiyon Gigabyte gtx 760 da aynı performansı veriyor bu ne yaw

Nedir sorun arkadaşlar yemin ediyorum şunu değiştir deyin gidecem alacam anında nedir psumu yetmiyor ? tam güçtemi çalışamıyor bu ekran kartı ? işlemci darboğazmı yapıyor ? anakartımmı sorunlu ? Hardiskimdemi sorun var ? Nedir söyleyin gerçekten alacam bugün adam gibi oyun oynamak istiyorum...Sorun işlemcimdemi monitorumdemi sony bravıa led tvmdemi ? Bellekmi yetmiyor 2 gb ne ???

Oyunlarmı optimizasyon özürlü ? nedir bu ardı arkası bitmeyen tükenmeyen problemler ???

Oyun bildiğiniz slayt gibi ilerliyor ellerimle video çekip youtubeye atacam linkide verecem izleyin arkadaşlar yeter artık bende bıktım bu durumdan çözülmüyorsa birine hayrına vericem.PS 4 alıcam artık bu ne yaw adam gibi oyun keyfi tatamadım sinirden patlayacam

Bazı arkadaşlardanda fikir edinmek istiyorum..

@_Dominic_Toretto_

Sende aynı kartı kullanıyorsun.Bununla alakalı seninde yorumların çok önemli...

@R£DSTON£

Bu durumu hd 7850dede aynısını yaşadım.Herhalde AMD nin sorunları deyip AMDyi kötüledim..Fakat sorun AMD firmasında değil benım başka bir donanımımda problem var.Şimdi nvidia kart aldık aha ne oldu ???

Seninde yorumlarını beklerim....

@İlker_Mania

Hesabımı açtığımdan beri kadim dostum bir ara görüşecem senle ilker :) Sende gel konuya çözelim bu olayı artık...

--------------------------

Bu sorunu yaşayıpta AMD kartları kötülediğim için bütün AMD kullanıcılardan vede yarattığım çeşitli haksız tartışma polemiğinden dolayı özür dilerim...

• quote:

Orijinalden alıntı: Wolftired

quote:

Orijinalden alıntı: theoden541

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: confuest

sorun işlemci çok bariz, bir 8350 lazım o anakarta.

Hee lazım lazım. gideyim 300wlık 9590 falan alıyım istiyorsan.8320 vardı zaten yıne aynı sorunları yasıyordum.

Saçma gelecek ama tecrübeden soruyorum: Sorunun PSU'dan olacağını düşündünüz mü hiç? Kaç yıllık PSU'nuz, sıfır ise bile belki 12V kanallarından birinde dengesiz voltaj geliyordur, böyle bir durumda 4930k alsanız bile aynı sorunu yaşarsınız. Size tavsiyem ilk olarak ekran kartını başka bir PCIex Slotuna takıp denemeniz, sorun devam eder ise bir arkadaşınızın PSU'su ile denemenizdir. Ucuz etin yahnisi muhabbetlerine girmeyeceğim hiç, yıllarca AMD kullandım (ucuz etin yahnisi diyip geçmek kolay da bu işlemci üretimi durumunu manavdan aldığınız soğana benzetmeyiniz, emin olun o kadar basit bir şey değil, PC'nizin içinde kaç tane iletim hattı olduğunu düşünün bir, bunlardan kilit elemanardan birine giden voltajda bir dengesizlik bütün sistemi bir anlığına kararsızlaşrtırır). Benzer bir sorunu sadece daha önce TT'in 420 Wattlık ucuz bir PSU'sunda yaşamıştım, o PSU'da zaten bir kaç ay sonra marş almamaya başladı ve değiştirdim.

Öte yandan yeri geldi yıllarca forumda gizli gizli AMD'nin baş avukatı gibi yazdığım konular oldu fakat açık olmak gerekir ise o sisteme o işlemci biraz minimal kalmış, mantığınız doğru aslında ucuz işlemci+pahalı ekran kartı oyun PC'si için geçtiğimiz seneye kadar çok geçerliydi fakat maalesef günümüzde özellikle FPS oyunların çoğu çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple en az bir 6300,8320 ya da biraz daha iyisi 3570k almanız gerekirdi tâa en başından.

Gelelim sorununuzun muhtemel sebebine tekrardan ve ısrarla söylüyorum lütfen PSU'nuzun bir sorun çıkartacağı ihtimalini unutmayın. 3 yıl önce ben de anakart+işlemci değiştirecektim bu sebepten neredeyse, tecrübe yüzünden söylüyorum.

Sanmıyorum kardesım gercekten psu enn ama en son aklıma gelen secenek cunku ben gercekten bu psuya cok cok guvenıyorum hıc bır zaman yarı yolda bırakmadı benı vede sorun yasayan kesınlıkle yok.Dediğini yine aklımın bir köşesine yazıyorum fırsatım olursa farklı bir psuda denıyecegım.Bu olayların Anakart bıosundan kaynaklanma olanagı nedır?

Benım anakartta f14b bıosu varmış yukarıdada sordum.Kullandıgım anakart gigabyte 990xa-ud3 vede f13 onerıyorlar.Ben bunun bios sürümünü nasıl düşürebilirim en basit ve daha az risksiz bir biçimde ?

Yani bios sürümünü f14betadan,f13 e düşürmek istiyorum.Yardım edersen bu konuyla alakalı bilgi sahibiyseniz teşekkür ederim...

Hiç denemediğim için kendim anlatamam fakat birazcık araştırma ile rahatlıkla bulabilirsiniz sanıyorum:

http://www.ehow.com/how_7645271_downgrade-bios.html

http://www.overclock.net/t/587733/can-you-downgrade-your-bios

Yazdığına göre update yapar gibi USB bellek'ten yapılabiliyormuş aynı adımlarla...

PSU'ya istediğiniz kadar güvenin aynı sorunu başka bir işlemcide de yaptığını yazmışsınız, 8350 mi neydi...

Eğer onda bile yapıyorsa size mantıklı olan bütün ihtimalleri tecrübem dahilince sayayım:

Windows kurulumu yaptığınız image'da hatalar olabilir, bir yıl evvel bir arkadaşın yeni topladığı (o zamanların rüya AMD PC'siydi lâkin, 990fx fatality, 6950, 8 gb vengeance ram vb...) PC'de durduk yere, oyun oynarken, netteyken hatta boşta bile Stutter(takılma)lar meydana geliyordu, HDD sorunlu sanıp onu değiştirdik, ekran kartını garantiye verdik, Ramleri 1333'e düşürdük geçmedi, ardından başka bir imajla baika bir versiyon Win 7 kurduk (ultimate yüklüydü, pro mu ne kurduk) bütün sıkıntı geçti...

HDD-SSD'niz sorunlu olabilir ki bunu HDTUNE ile çok rahat gözlemleyebilirsiniz...

Ramlerinizin hızını düşürüp bir deneyin, Ramlerin XMP desteği var ise AMD sistemlerde genelde böyle sorunlar çıkabiliyor...

Driver çakışmalarını kontrol etmişsinizdir, tahminimce Driver Sweeper ile temiz kurulumda yapmışsınızdır...

990xa ud3 ev arkadaşımın kullandığı anakart ve 4100+6850 Cyclone Edition+8gb Ram ile canavar gibi günde 10 saat oyun oynuyor, sorun yaşadığınız oyunlar dahil... Şimdi onla aynı olmayan bileşenlere bakalım:

PSU'nuz: Bunu düşünmüştük, yine de bir deneyiniz nolur nolmaz...

Ramleriniz: Anakartınızın güvenilir Ram listesinde var ise sorun çıkartma ihtimali yok dencek akdar azdır...

HDD'niz: Ev arkadaşım sistem ve oyunlar için Kingston V300 SSD kullanıyor, bu durumda HDD'nizi bir gözden geçiriniz...

CPU'nuz: OC'u geri çekip denemiştiniz zaten bundan olması pek mümkün değil... Ev arkadaşım 1.44 Volt ile 4.4 Ghz'de kullanıyor, bir deneyin isterseniz (üşenmedim, Cpuz'undan baktım).

GPU'nuz: Ekran kartınızın güç giriş bölgelerinde bir farklılık-abeslik var mı? Ezilme olur, PSU'nun PCI-e kablosunda ezilme olabilir, GPU'nun lehim hatlarından biri zayıp çekilmiş olabilir düşük ihtimal olsa da...

İşletim sisteminiz: Başka bir imajdan tekrar kurunuz, yarım saatinizi alır en fazla ama sorunu çözerse mutluluk=paha biçilemez...

Klavye - Mouse: USB iseler ve bunların girişlerinde anlık gidip gelmeler oluyorsa bunlar da bu tip sorunalr çıkartabilir, başka klavye - mouse ile başka USB portlarından deneyiniz, belki -düşük bir ihtimal sorunu çözebilir...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hee lazım lazım. gideyim 300wlık 9590 falan alıyım istiyorsan.8320 vardı zaten yıne aynı sorunları yasıyordum.

Saçma gelecek ama tecrübeden soruyorum: Sorunun PSU'dan olacağını düşündünüz mü hiç? Kaç yıllık PSU'nuz, sıfır ise bile belki 12V kanallarından birinde dengesiz voltaj geliyordur, böyle bir durumda 4930k alsanız bile aynı sorunu yaşarsınız. Size tavsiyem ilk olarak ekran kartını başka bir PCIex Slotuna takıp denemeniz, sorun devam eder ise bir arkadaşınızın PSU'su ile denemenizdir. Ucuz etin yahnisi muhabbetlerine girmeyeceğim hiç, yıllarca AMD kullandım (ucuz etin yahnisi diyip geçmek kolay da bu işlemci üretimi durumunu manavdan aldığınız soğana benzetmeyiniz, emin olun o kadar basit bir şey değil, PC'nizin içinde kaç tane iletim hattı olduğunu düşünün bir, bunlardan kilit elemanardan birine giden voltajda bir dengesizlik bütün sistemi bir anlığına kararsızlaşrtırır). Benzer bir sorunu sadece daha önce TT'in 420 Wattlık ucuz bir PSU'sunda yaşamıştım, o PSU'da zaten bir kaç ay sonra marş almamaya başladı ve değiştirdim.

Öte yandan yeri geldi yıllarca forumda gizli gizli AMD'nin baş avukatı gibi yazdığım konular oldu fakat açık olmak gerekir ise o sisteme o işlemci biraz minimal kalmış, mantığınız doğru aslında ucuz işlemci+pahalı ekran kartı oyun PC'si için geçtiğimiz seneye kadar çok geçerliydi fakat maalesef günümüzde özellikle FPS oyunların çoğu çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple en az bir 6300,8320 ya da biraz daha iyisi 3570k almanız gerekirdi tâa en başından.

Gelelim sorununuzun muhtemel sebebine tekrardan ve ısrarla söylüyorum lütfen PSU'nuzun bir sorun çıkartacağı ihtimalini unutmayın. 3 yıl önce ben de anakart+işlemci değiştirecektim bu sebepten neredeyse, tecrübe yüzünden söylüyorum.

Sanmıyorum kardesım gercekten psu enn ama en son aklıma gelen secenek cunku ben gercekten bu psuya cok cok guvenıyorum hıc bır zaman yarı yolda bırakmadı benı vede sorun yasayan kesınlıkle yok.Dediğini yine aklımın bir köşesine yazıyorum fırsatım olursa farklı bir psuda denıyecegım.Bu olayların Anakart bıosundan kaynaklanma olanagı nedır?

Benım anakartta f14b bıosu varmış yukarıdada sordum.Kullandıgım anakart gigabyte 990xa-ud3 vede f13 onerıyorlar.Ben bunun bios sürümünü nasıl düşürebilirim en basit ve daha az risksiz bir biçimde ?

Yani bios sürümünü f14betadan,f13 e düşürmek istiyorum.Yardım edersen bu konuyla alakalı bilgi sahibiyseniz teşekkür ederim...

Hiç denemediğim için kendim anlatamam fakat birazcık araştırma ile rahatlıkla bulabilirsiniz sanıyorum:

Yazdığına göre update yapar gibi USB bellek'ten yapılabiliyormuş aynı adımlarla...

PSU'ya istediğiniz kadar güvenin aynı sorunu başka bir işlemcide de yaptığını yazmışsınız, 8350 mi neydi...

Eğer onda bile yapıyorsa size mantıklı olan bütün ihtimalleri tecrübem dahilince sayayım:

Windows kurulumu yaptığınız image'da hatalar olabilir, bir yıl evvel bir arkadaşın yeni topladığı (o zamanların rüya AMD PC'siydi lâkin, 990fx fatality, 6950, 8 gb vengeance ram vb...) PC'de durduk yere, oyun oynarken, netteyken hatta boşta bile Stutter(takılma)lar meydana geliyordu, HDD sorunlu sanıp onu değiştirdik, ekran kartını garantiye verdik, Ramleri 1333'e düşürdük geçmedi, ardından başka bir imajla baika bir versiyon Win 7 kurduk (ultimate yüklüydü, pro mu ne kurduk) bütün sıkıntı geçti...

HDD-SSD'niz sorunlu olabilir ki bunu HDTUNE ile çok rahat gözlemleyebilirsiniz...

Ramlerinizin hızını düşürüp bir deneyin, Ramlerin XMP desteği var ise AMD sistemlerde genelde böyle sorunlar çıkabiliyor...

Driver çakışmalarını kontrol etmişsinizdir, tahminimce Driver Sweeper ile temiz kurulumda yapmışsınızdır...

990xa ud3 ev arkadaşımın kullandığı anakart ve 4100+6850 Cyclone Edition+8gb Ram ile canavar gibi günde 10 saat oyun oynuyor, sorun yaşadığınız oyunlar dahil... Şimdi onla aynı olmayan bileşenlere bakalım:

Ramleriniz: Anakartınızın güvenilir Ram listesinde var ise sorun çıkartma ihtimali yok dencek akdar azdır...

HDD'niz: Ev arkadaşım sistem ve oyunlar için Kingston V300 SSD kullanıyor, bu durumda HDD'nizi bir gözden geçiriniz...

CPU'nuz: OC'u geri çekip denemiştiniz zaten bundan olması pek mümkün değil... Ev arkadaşım 1.44 Volt ile 4.4 Ghz'de kullanıyor, bir deneyin isterseniz (üşenmedim, Cpuz'undan baktım).

GPU'nuz: Ekran kartınızın güç giriş bölgelerinde bir farklılık-abeslik var mı? Ezilme olur, PSU'nun PCI-e kablosunda ezilme olabilir, GPU'nun lehim hatlarından biri zayıp çekilmiş olabilir düşük ihtimal olsa da...

İşletim sisteminiz: Başka bir imajdan tekrar kurunuz, yarım saatinizi alır en fazla ama sorunu çözerse mutluluk=paha biçilemez...

Klavye - Mouse: USB iseler ve bunların girişlerinde anlık gidip gelmeler oluyorsa bunlar da bu tip sorunalr çıkartabilir, başka klavye - mouse ile başka USB portlarından deneyiniz, belki -düşük bir ihtimal sorunu çözebilir...

Ekran kartını çok iyi inceledim herhangi bir sorunu yok lehim,güç girişinde ezilme vs. Kart sıfır zaten kokusundan belli oluyor :D

Hdd dediniz hdd konusunda bende şüpyheliyim harddiski düzgün bir şekilde kurdummu kuramadımmı AHCIyı yükledimmi bende bilmiyorum açıkcası HD Tuneden test ettim hepsi yeşil yani bad sector yok full healt zaten hdd ısınmıyor. max 28 C-30 C görüyor.

Anakartta problem yok dediniz belki BİOSTAN kaynaklanabilir.BİOSU bilgilenip f13 e düşüreceğim zaten sistem yükleyecegım hafta sonu müsait olursam.

Ram timinglerini kendim ayarladım onu belirteyim kendisi normalde 1600 mhz ama ilk taktıgımda 1333 olarak calıstı bende carpan yukseltıp 1600 e cıkardım herhangı bır sorunda yasamadım memtest yaptım zaten timing konusunda bilemiyorum kutusunda 9-9-9-24 yazıyordu.Ve ilk taktıgımda 11-11-11-34 dü bende elle manuel olarak ayarladım. Onu ama şimdi sen dedin diye bütün RAM ayarlarını Defaulta getirip 1333 Mhzde 11-11-11-34 de deniyeceğim.

CPU belli zaten darbogaz yapıyor sürekli baktıgımda %90 ile %100 arasında bütün cekırdekler.Ama ne garipki bu durum hd 7850dede aynıydı ( tek kullanım cfxle değil )

Cpuyu o yuzden degısmeyı dusunuyorum alırsamda en az 8320 alıp overclock edecegım 4.5 ghz e

İşletim sistemi konusunda işletim sistemim sahte onu belirteyim bende bir ara gercegı vardı kaybettım sonrada bir yerden sahte buldum farklı farklı cdlere kopyaladım onu kullanıyorum.Belkide işletim sisteminden olabılır bununla alakalı duzgun bır yerden sorunsuz calısan işletim sistemi ( Windows 7 ) İndirme linki verirsen özelden bu olayı deniyeceğim.Bende kaygılanıyorum olay İşletim sisteminden olma ihtimalini düşünüyorum.

Klavye ve mouse setten olabılırmı ? Sanmıyorum hemde hiç ama sürekli stutter sürekli stutter 1 saniye stutter yasamadıgım,Laglanma,Oyunlarda donma yaşamadıgım an yok.

Kullandıgım mouse HOUSTONDAN Abim aldı Cyborg R.A.T 9

Kullandıgım Klavye Thermaltake Challenger Ultimate

Valla işletim sistemi,CPU,Vede anakart kaldı aklımda bu 3 ünden birisi sorun benim birşekilde bu kartımı power supply imi bir intel yada farklı daha ustun bır amd sisteme takarak denemem olacaktır...Donanımsal bır sorun olabılırmı ? hep bunun uzerınde durduk Belkide sorun ufak bir yerden kaynaklanıyor. ( Bence anakart ya da İşlemci )

Sanki 4670k Vede gidip bir 1150 anakart alsam sağlamından sorun birden kalkacak gibi ama almam imkansız daha düşük bütçeyle sorunu çözmem gerekli...

Çok ilgili bir arkadaşsın.Yakınlardaysan buluşupta sorunu çözebilirizde hatta...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ekran kartını çok iyi inceledim herhangi bir sorunu yok lehim,güç girişinde ezilme vs. Kart sıfır zaten kokusundan belli oluyor :D

Hdd dediniz hdd konusunda bende şüpyheliyim harddiski düzgün bir şekilde kurdummu kuramadımmı AHCIyı yükledimmi bende bilmiyorum açıkcası HD Tuneden test ettim hepsi yeşil yani bad sector yok full healt zaten hdd ısınmıyor. max 28 C-30 C görüyor.

Anakartta problem yok dediniz belki BİOSTAN kaynaklanabilir.BİOSU bilgilenip f13 e düşüreceğim zaten sistem yükleyecegım hafta sonu müsait olursam.

Ram timinglerini kendim ayarladım onu belirteyim kendisi normalde 1600 mhz ama ilk taktıgımda 1333 olarak calıstı bende carpan yukseltıp 1600 e cıkardım herhangı bır sorunda yasamadım memtest yaptım zaten timing konusunda bilemiyorum kutusunda 9-9-9-24 yazıyordu.Ve ilk taktıgımda 11-11-11-34 dü bende elle manuel olarak ayarladım. Onu ama şimdi sen dedin diye bütün RAM ayarlarını Defaulta getirip 1333 Mhzde 11-11-11-34 de deniyeceğim.

CPU belli zaten darbogaz yapıyor sürekli baktıgımda %90 ile %100 arasında bütün cekırdekler.Ama ne garipki bu durum hd 7850dede aynıydı ( tek kullanım cfxle değil )

Cpuyu o yuzden degısmeyı dusunuyorum alırsamda en az 8320 alıp overclock edecegım 4.5 ghz e

İşletim sistemi konusunda işletim sistemim sahte onu belirteyim bende bir ara gercegı vardı kaybettım sonrada bir yerden sahte buldum farklı farklı cdlere kopyaladım onu kullanıyorum.Belkide işletim sisteminden olabılır bununla alakalı duzgun bır yerden sorunsuz calısan işletim sistemi ( Windows 7 ) İndirme linki verirsen özelden bu olayı deniyeceğim.Bende kaygılanıyorum olay İşletim sisteminden olma ihtimalini düşünüyorum.

Klavye ve mouse setten olabılırmı ? Sanmıyorum hemde hiç ama sürekli stutter sürekli stutter 1 saniye stutter yasamadıgım,Laglanma,Oyunlarda donma yaşamadıgım an yok.

Kullandıgım mouse HOUSTONDAN Abim aldı Cyborg R.A.T 9

Kullandıgım Klavye Thermaltake Challenger Ultimate

Valla işletim sistemi,CPU,Vede anakart kaldı aklımda bu 3 ünden birisi sorun benim birşekilde bu kartımı power supply imi bir intel yada farklı daha ustun bır amd sisteme takarak denemem olacaktır...Donanımsal bır sorun olabılırmı ? hep bunun uzerınde durduk Belkide sorun ufak bir yerden kaynaklanıyor. ( Bence anakart ya da İşlemci )

Sanki 4670k Vede gidip bir 1150 anakart alsam sağlamından sorun birden kalkacak gibi ama almam imkansız daha düşük bütçeyle sorunu çözmem gerekli...

Çok ilgili bir arkadaşsın.Yakınlardaysan buluşupta sorunu çözebilirizde hatta...

Eğer Balıkesir sınırları içerisindeysen buyur kardeşim, misafirim ol, müsait olduğum bir gün beraber deneriz benim parçalarla değiş-tokuş yaparak.

En başta dediğim gibi arkadaşım 4100 ile 4.4 Ghz'de yazdığım voltajda değme FPS ve ağır oyunu sorunsuz oynuyor, işlemcisi %100 evet fakat 60 FPS'nin altına biraz detaylardan kısarak (6850 etkisi...) hiç düşmeden ve stutter yaşamadan tekrar söylüyorum sorunsuz oynuyor, gözlerimle görmesem işlemci derdim o yüzden fakat işlemci ve anakartınız aynı sonuçta...

İlgi kısmına gelince, vaktinde herkes bu tip sorunlar yaşamıştır, bilgisayar zevki ve işi zehir olmuştur fakat önemli olan sorunu çözdükten sonra o küçücük tecrübe kırıntısını yapıcı bir şekilde ve saygı kuralları çerçevesinde başkaları ile paylaşıp başkalarının sıkıntısını çabuk çözmektir bence, Forumlar da bu yüzden yok mu zaten?

• demircibu kullanıcısına yanıt
    eski modellerde az harcıyormuş son çıkan üst seviye modeli 130w TDP değere sahipti INTEL IHS macununu dandik kullanmaya devam ediyor buda ısınmaya yolaçıyor... core i7 4770k oc ile 4ghz yapıp 1 saat stress testinde 90 derece üzerinde çalışmış... hala AMD çok watt çekiyor diyorsunuz... ısınıyor diyorsunuz...
    http://www.i-tech.com.au/products/157268_Intel_i7_4820K_Core_i7_CPU__4_Core.aspx
    quote:

Product ID 157268
    Brand INTEL
    Vendor Code i7-4820K
    Description

SPECIFICATIONS
    Essentials
    Status Launched
    Launch Date Q3'13
    Processor Number i7-4820K
    # of Cores 4
    # of Threads 8
    Clock Speed 3.7 GHz
    Cache 10 MB
    Intel® QPI Speed 0 GT/s
    Embedded Options Available
    No
    Max TDP 130 W
    Package Specifications
    Sockets Supported FCLGA2011
    Low Halogen Options Available See MDDS
    Advanced Technologies
    Intel® Turbo Boost Technology ‡ Yes
    Intel® Hyper-Threading Technology ‡
    Yes
    Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡
    Yes
    Intel® 64 ‡
    Yes
    Enhanced Intel SpeedStep® Technology
    Yes
    Execute Disable Bit ‡ Yes
    Manufacturer
    INTEL
    Warranty 1 Year Manufacturer's return to base
    Link Intel i7-4820K Core i7 CPU, 4 Core 3.70 GHz, 10MB Cache, 8 Threads, Socket LGA2011, 22nm. TDP 130W
    Product image and description may vary due to insufficient information from vendor. Please base you purchase decision on the product title and vendor code.

•  Hayal kırıklığının bu kadarı !!!

İşte arkadaşlar gpu usage bu sekılde bf3 u singleplayer olarak ultraa 1440x900 cozunurlukte oynadım ortalama gpu kullanımı bu sekılde nasıldır darbogaz varmı sorun ıslemcıdemı sızce ?
  • quote:

İşte arkadaşlar gpu usage bu sekılde bf3 u singleplayer olarak ultraa 1440x900 cozunurlukte oynadım ortalama gpu kullanımı bu sekılde nasıldır darbogaz varmı sorun ıslemcıdemı sızce ?

maşallah
    masaüstünde ki kısayoldaki oyunları toplasak sağlam bi işlemci parası çıkar valla

• eskiyi ver üzerini tamamlawww.sahibinden.com 'a bak ordan fiyat al bilgisayarcıları gez bazı internet cafelerde olabilir toriklere dikkat et.
  • quote:

Orijinalden alıntı: grezimonk

eski modellerde az harcıyormuş son çıkan üst seviye modeli 130w TDP değere sahipti INTEL IHS macununu dandik kullanmaya devam ediyor buda ısınmaya yolaçıyor... core i7 4770k oc ile 4ghz yapıp 1 saat stress testinde 90 derece üzerinde çalışmış... hala AMD çok watt çekiyor diyorsunuz... ısınıyor diyorsunuz...
    http://www.i-tech.com.au/products/157268_Intel_i7_4820K_Core_i7_CPU__4_Core.aspx
    quote:

Product ID 157268
    Brand INTEL
    Vendor Code i7-4820K
    Description

SPECIFICATIONS
    Essentials
    Status Launched
    Launch Date Q3'13
    # of Cores 4
    # of Threads 8
    Clock Speed 3.7 GHz
    Cache 10 MB
    Intel® QPI Speed 0 GT/s
    No
    Max TDP 130 W
    Package Specifications
    Advanced Technologies
    Yes
    Yes
    Intel® 64 ‡
    Yes
    Yes
    Manufacturer
    INTEL
    Link Intel i7-4820K Core i7 CPU, 4 Core 3.70 GHz, 10MB Cache, 8 Threads, Socket LGA2011, 22nm. TDP 130W
    Product image and description may vary due to insufficient information from vendor. Please base you purchase decision on the product title and vendor code.

bu intelin son soket tepe modellerinden fiyatıda pahalı performansıda çok iyi ve cpunun içinden fan çıkmıyor...
    anladığım kadarıyla senin bilgin sadece googleden ibaret elma ile armudu karıştırıyorsun

amdnin son çıkardığı cpu ocile gelen cpunun kaç watt çektiğine baktınmı googlea sormadan sen yazayım sana
    tüm testlerde uygulamalarda geridir yazdığın cpuaya göre...
    oc performansı ve 64gb ram desteği yeni komut seti deteği ile bayağı iyi cpudur soket 2011intelin en iyi işlemcilerinin platformudur

AMD FX-9370 Vishera 4.4GHz Socket AM3+ 220W ekran kartı kadar watt çeken cpuyla kolay gelsin sana gerçi sorsam ne kullanıyosun öyleydi şöyleydi geç...

• quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

quote:

quote:

Product ID 157268
    Brand INTEL
    Vendor Code i7-4820K
    Description

SPECIFICATIONS
    Essentials
    Status Launched
    Launch Date Q3'13
    # of Cores 4
    # of Threads 8
    Clock Speed 3.7 GHz
    Cache 10 MB
    Intel® QPI Speed 0 GT/s
    No
    Max TDP 130 W
    Package Specifications
    Advanced Technologies
    Yes
    Yes
    Intel® 64 ‡
    Yes
    Yes
    Manufacturer
    INTEL

bu intelin son soket tepe modellerinden fiyatıda pahalı performansıda çok iyi ve cpunun içinden fan çıkmıyor...
    anladığım kadarıyla senin bilgin sadece googleden ibaret elma ile armudu karıştırıyorsun

amdnin son çıkardığı cpu ocile gelen cpunun kaç watt çektiğine baktınmı googlea sormadan sen yazayım sana
    oc performansı ve 64gb ram desteği yeni komut seti deteği ile bayağı iyi cpudur soket 2011intelin en iyi işlemcilerinin platformudur

AMD FX-9370 Vishera 4.4GHz Socket AM3+ 220W ekran kartı kadar watt çeken cpuyla kolay gelsin sana gerçi sorsam ne kullanıyosun öyleydi şöyleydi geç...

aynen takmış kafaya intel çok yüksek watt'lı diye ama hiç fx serisi kaç watt? bakmıyor...
    dediğin çok doğru.

• quote:

Denerseniz iyi olabilir bizim içinde aydınlatıcı olur.Vede bu süreçte işlemcideki çekirdek kullanımlarına bakarsanız vede bf3,bf4 de sadece 4 çekirdeğinimi kullanıyor yoksa 6 çekirdek birden devreye giriyormu ???

Eğer 6 çekirdeğini birden oyunlarda kullanıyorsa bf3,bf4,crysis 3,most wanted 2 gibi o zaman çok iyi performans artışı yaşarım.Fakat sadece günümüz oyunlarında 4 çekirdeğini devreye sokuyorsa eğer o zaman almamın mantıgı yok direkt olarak intele geçmem kaçınılmaz olacak.Çünkü FX serisinde pek bir mimari farkı yaşanmadı zambezive vishera arasında yaklasık olarak 4.8 ghz fx 4100 ile 4.5 ghz fx 8350 aynı performans veriyor oyunlarda aksini iddia eden varsa eğer tablolar ile acıklayabılır.

Eski ile yeni fx mimarilerinin oyunlarda ve testlerde farkını görmek için fx-6100 ile fx-6300 karşılaştırmıştım. Konumu ziyaret edebilirsin.

http://forum.donanimhaber.com/m_81212148/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: Reliq

quote:

Denerseniz iyi olabilir bizim içinde aydınlatıcı olur.Vede bu süreçte işlemcideki çekirdek kullanımlarına bakarsanız vede bf3,bf4 de sadece 4 çekirdeğinimi kullanıyor yoksa 6 çekirdek birden devreye giriyormu ???

Eğer 6 çekirdeğini birden oyunlarda kullanıyorsa bf3,bf4,crysis 3,most wanted 2 gibi o zaman çok iyi performans artışı yaşarım.Fakat sadece günümüz oyunlarında 4 çekirdeğini devreye sokuyorsa eğer o zaman almamın mantıgı yok direkt olarak intele geçmem kaçınılmaz olacak.Çünkü FX serisinde pek bir mimari farkı yaşanmadı zambezive vishera arasında yaklasık olarak 4.8 ghz fx 4100 ile 4.5 ghz fx 8350 aynı performans veriyor oyunlarda aksini iddia eden varsa eğer tablolar ile acıklayabılır.

Eski ile yeni fx mimarilerinin oyunlarda ve testlerde farkını görmek için fx-6100 ile fx-6300 karşılaştırmıştım. Konumu ziyaret edebilirsin.

http://forum.donanimhaber.com/m_81212148/tm.htm

Konunuza baktım fakat hala fx 6300dede sorunlar devam edıyor demışsınız...

Ayrıcada bende 3dmark skorları aldım

İşlemciyi stok değere yani 3.6 ghz e çektim ve şöyle bir skor aldım.

Vede aralarındaki farkı anlamak için işlemciyi yeniden 4.6 ghz hızına cıkardım. Vede şöyle bir skor aldım...

aralarında 700 puana yakın fark var diğer skorlarada etki etmiş...

Kullandıgım kart gigabyte gtx 760 wf3x vede core clock değeri 1201Mhz Memory clock 3005 Mhz.

Diğer kartların performansı nasıl acaba karşılaştırmak lazım.

• Arkadaşlar yukarıda 3dmark 11 skorlarını 720p ile aldım vede öncelikle ilk koydugum resim 3.6 ghz overclock yapılmadan alınan graphic skoru 9046 iken,İşlemciyi 4.6 ghz e 1 ghz overclock edip tekrardan 3dmark11 720p testine soktum vede 9048 graphics skoru aldım vede değişen birşey olmadığına göre bu durumda hiç bir şekilde darboğaz söz konusu değil demektir ???

Yani 3.6 ghz vede 4.6 ghz hızında aynı skorları aldıgıma göre hiç birşekilde 3.6 ghzde bile darboğaz olmuyor demektir...

Ben şaşırdım açıkcası ne yapacağımı şaşırdım.

Arkadaşlar sizler olmadan bu olaydan çıkamayacağım yardım ederseniz çok sevinirim...

Hatta buyrun resimleri tekrardan yüklüyorum...

Şu anda fx 4100 işlemci 3.6 ghz hızında turbo açık 720pde alınan 3dmark11 skoru (graphics skora dikkat !)

Burada ise işlemci 4.6 ghz hızında (stabil) maksimum 45 C görmekte turbo kapalı 720pde alınan 3dmark11 skorum (graphics skora bakın değişim yok !)

Arkadaşlar kafam çok karışık konuya çağırdığım arkadaşlar yardım ederlerse yorumlarını eklerlerse çok mutlu olacağım.Benim artık kafam karıştı işlemcide darboğaz var diyorsunuz fakat 3.6 ghz ile 4.6 ghz arasında bir grafik skoru farkı yok...

FX 6300 almayı düşünüyordum.Şu anda kafam gerçekten karışmış durumda...

FX 6300 ün 2 çekirdeği zaten boşa çıkacaktır arkadaşlar...Günümüz oyunlarında 4 çekirdekten fazla destek yok diyorlardı.Yanlışım varsa lütfen düzeltin.Eğer öyleyse 4.6 ghz hızında calısan fx 4100 ile 4.6 ghzde calısan fx 6300 arasında fark olmazki ???

Hadi mimari farkı dediniz fx 4100 zambezi sorunlu fx 6300 vishera sorunsuz yeni nesil hadi olsun 5 fps fark Zaten Reliq arkadaş testini yaptı bunun bakabilirsiniz konusuna...

O zaman fx 4100 5 ghz ile fx 6300 4.6 ghz aynı olacaktır ortalama bir örnek veriyorum sadece...

Teşekkürler kafam çok karıştı değişik bir durumun içerisindeyim vede şu anda İntel anakartla İ5 işlemciye verecek param bulunmamakta...Karta,Bilgisayara para verdik gerçekten durum çok karışık...Yardım eden arkadaşların eline emeğine sağlık.Eğer benimle aynı ortama gelme şansı olan forumdaş arkadaşlar varsa eğer lütfen Telefonumdan ya da PMden ulaşsınlar buluşup donanımlarımızı değiş tokuş ederek sorunu bulmaya çalışalım...

@metin abi 52, durum sencede garip değilmidir ? Overclock ile ilgilisiniz bu yüzden dolayı sizide konuya çağırıyorum.Yardım ederseniz sevinirim...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: R£DSTON£

Merhaba,

İşlemcine yapmış olduğun OC ile graphics score' una bir katkı sunamazsın.O ekran kartı ile alakalı bir skordur.

Ayriyeten işlemci hakkında da sana özel mesajdan yazmıştım.FX 6300 olayı falanda hikaye demiştim.Yani; işlemcini FX 6300' e çıkar diyenlerden biri kesinlikle ben değilim (zaten konuna ilk yorumum).

Sorunun değişmediyse tam olarak micro stuttering problemiydi sanırım ? Şu an kullanmış olduğum sistem özelliklerini tam olarak yazar mısın ve FX 6300' e çıkarma fikrini unut derim.

Merhaba Red,

Hocam arkadaslar islemcinin karta darbogaz yaptigini dusundukleri icin,Bir 3.6 ghzde dene birde 4.6 ghzde 3dmark 11 skoru al dediler.Aralarinda cpu gücü arttigi icinde kartın uğradıgı darbogaz azalacak,Ve Daha yuksek GPU kullanimi elde ettigim icinde grafik skorunun yukselmesini bekliyordum.Umarim düzgun anlattim :D

Bende şaşırdim gerçekten biri diyor fx 6300 al,Birisi diyor intele gecmen gerekiyor.Ne yapacagimi sasirdim.Fakat diger kisiler neredeyse forumdaki bircok kisi Amd kullanıyor cogunluklada fx 6300,8320 kullaniliyorken,Forumdaki herkes memnun demekki he ? 3000 Tllik sisteme Amd onerdiklerine gore...

Bakalim artik biraz rahatlamam lazim maddi acidan bende istiyorum intele gecmek ama buda 4-5 ay imkansiz.Duzelecekse alayim bi fx 6300 kurtulayim arkadas :)

hocam İngilizceniz varsa bi göz gezdirin

amd 4100 işlemci gtx 760 darboğaz sorunu varmış adamın sonunda 6300 e yükseltmiş kurtulmuş yanlış anlamadıysam :)

http://linustechtips.com/main/topic/29985-will-my-amd-fx-4100-bottleneck-my-760/

• quote:

Orijinalden alıntı: Stalker83

quote:

quote:

Merhaba,

İşlemcine yapmış olduğun OC ile graphics score' una bir katkı sunamazsın.O ekran kartı ile alakalı bir skordur.

Ayriyeten işlemci hakkında da sana özel mesajdan yazmıştım.FX 6300 olayı falanda hikaye demiştim.Yani; işlemcini FX 6300' e çıkar diyenlerden biri kesinlikle ben değilim (zaten konuna ilk yorumum).

Sorunun değişmediyse tam olarak micro stuttering problemiydi sanırım ? Şu an kullanmış olduğum sistem özelliklerini tam olarak yazar mısın ve FX 6300' e çıkarma fikrini unut derim.

Merhaba Red,

Hocam arkadaslar islemcinin karta darbogaz yaptigini dusundukleri icin,Bir 3.6 ghzde dene birde 4.6 ghzde 3dmark 11 skoru al dediler.Aralarinda cpu gücü arttigi icinde kartın uğradıgı darbogaz azalacak,Ve Daha yuksek GPU kullanimi elde ettigim icinde grafik skorunun yukselmesini bekliyordum.Umarim düzgun anlattim :D

Bende şaşırdim gerçekten biri diyor fx 6300 al,Birisi diyor intele gecmen gerekiyor.Ne yapacagimi sasirdim.Fakat diger kisiler neredeyse forumdaki bircok kisi Amd kullanıyor cogunluklada fx 6300,8320 kullaniliyorken,Forumdaki herkes memnun demekki he ? 3000 Tllik sisteme Amd onerdiklerine gore...

Bakalim artik biraz rahatlamam lazim maddi acidan bende istiyorum intele gecmek ama buda 4-5 ay imkansiz.Duzelecekse alayim bi fx 6300 kurtulayim arkadas :)

amd 4100 işlemci gtx 760 darboğaz sorunu varmış adamın sonunda 6300 e yükseltmiş kurtulmuş yanlış anlamadıysam :)

http://linustechtips.com/main/topic/29985-will-my-amd-fx-4100-bottleneck-my-760/

Hocam emin degilim su anda durumdan.Vede intele gececek param yok anakart olsa hadi gidip alayim bir islemci.Ayricada 2500k Alinirmi :) Alanlar Overclock manyağı ediyor 2500kyi :)

En az bir 3470 almak lazimki kurtarsin alacak olsam 3570kdan asagi islemci almam intelde,Anakarti desen pahali.Benim anakart 300tl olmasina karsin forumda ölü fiyatina gidiyor...

Intele gecersem sorundan kurtulacagima bende eminim.Fakat Butce sikinti fx 4100 ve gigabyte 990xa-ud3 satsam ne kadar para elde ederim bilmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

quote:

quote:

Product ID 157268
    Brand INTEL
    Vendor Code i7-4820K
    Description

SPECIFICATIONS
    Essentials
    Status Launched
    Launch Date Q3'13
    # of Cores 4
    # of Threads 8
    Clock Speed 3.7 GHz
    Cache 10 MB
    Intel® QPI Speed 0 GT/s
    No
    Max TDP 130 W
    Package Specifications
    Advanced Technologies
    Yes
    Yes
    Intel® 64 ‡
    Yes
    Yes
    Manufacturer
    INTEL

http://lmgtfy.com/?q=what+is+tdp

http://compreviews.about.com/od/PC-Gaming/a/What-is-TDP.htm

TDP stands for Thermal Design Power. And while many computer users may think it equates to the maximum amount of power a component can run at, that isn't the case.

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

TDP çekilen elektrik enerjisi miktarı değil, standartlarca belirlenen süre kadar biriken ısı sonucu ortaya çıkan ısı enerjisi miktarıdır.

Toplam sistemi tüketimine bakınız.
    http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/62166-amd-fx-9590-review-piledriver-5ghz-17.html

Amacım AMD'nin fx 9xxx rezaletini savunmak değil, lâkin yanlış bilgiyi düzeltmek gerekir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Stalker83

quote:

quote:

Merhaba,

Merhaba Red,

Hocam emin degilim su anda durumdan.Vede intele gececek param yok anakart olsa hadi gidip alayim bir islemci.Ayricada 2500k Alinirmi :) Alanlar Overclock manyağı ediyor 2500kyi :)

En az bir 3470 almak lazimki kurtarsin alacak olsam 3570kdan asagi islemci almam intelde,Anakarti desen pahali.Benim anakart 300tl olmasina karsin forumda ölü fiyatina gidiyor...

Intele gecersem sorundan kurtulacagima bende eminim.Fakat Butce sikinti fx 4100 ve gigabyte 990xa-ud3 satsam ne kadar para elde ederim bilmiyorum.

Açıkça ve kabaca tabir edecek olursam, yerinizde olsam 8320-8350 ya da 3570k almayı beklerdim 6300 ile avunmak yerine, hiç olmazsa işlemci değiştirdiğinize tam olarak değerdi. Şimdi ince cevap için son mesajları bir okuyayım bakalım .

• bakın durum buradaki gibi... bir resim yükledim.Umarım eksik birşey vardırda sorun yazılımsaldır hemen çözerim

• .Net Framework'un boyutu normal. Bende bir de 1.1 versiyonu yülküymüş neden bilemedim. Biraz internette araştırma yaptım fakat insanlar 4100 ile multiplayer video çekerken bile oynayabiliyor gördüğüm kadarı ile.

Burada benim microsoft yüklemelerim var yardımcı olacaksa. Fazladan bir tek net framework 1.1'de var 4.5'in yanında. Onun da bir etkisi olacağını sanmıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=irx2f9xLXZA

Bu videoda 64 kişilik haritada oynuyor eleman sorunsuz, FPS düşük ama bunun bir yandan video çekmesine bağlı olduğunu düşünüyorum, en azından stutter yaşamamış eleman.

Biraz daha gezindikten sonra derinlerde bir yerdy bunu buldum ve sende de afterburner yüklüymüş...

Actually, I've had MSI Afterburner cause this same problem in the past.

It has to do with the hardware polling period. It would stutter everytime Afterburner would request information from the video card. Set it to 1000ms, it would stutter every second. Set it to 3000ms, it would stutter every 3 seconds.

Disable that overlay and try it.

İstersen kapatmayı ya da kaldırmayı ya da polling period u değiştirmeyi deneyebilirsin.

Eğer bu da sorununu çözmezse temiz kurulumun ardından maalesef i5 2500k, 3570k ya da en aşağı 6300'e geçmen son şansın gibi görünüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theoden541 -- 13 Aralık 2013; 4:25:47 >

• quote:

.Net Framework'un boyutu normal. Bende bir de 1.1 versiyonu yülküymüş neden bilemedim. Biraz internette araştırma yaptım fakat insanlar 4100 ile multiplayer video çekerken bile oynayabiliyor gördüğüm kadarı ile.

Burada benim microsoft yüklemelerim var yardımcı olacaksa. Fazladan bir tek net framework 1.1'de var 4.5'in yanında. Onun da bir etkisi olacağını sanmıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=irx2f9xLXZA

Bu videoda 64 kişilik haritada oynuyor eleman sorunsuz, FPS düşük ama bunun bir yandan video çekmesine bağlı olduğunu düşünüyorum, en azından stutter yaşamamış eleman.

Biraz daha gezindikten sonra derinlerde bir yerdy bunu buldum ve sende de afterburner yüklüymüş...

Actually, I've had MSI Afterburner cause this same problem in the past.

It has to do with the hardware polling period. It would stutter everytime Afterburner would request information from the video card. Set it to 1000ms, it would stutter every second. Set it to 3000ms, it would stutter every 3 seconds.

Disable that overlay and try it.

İstersen kapatmayı ya da kaldırmayı ya da polling period u değiştirmeyi deneyebilirsin.

Eğer bu da sorununu çözmezse temiz kurulumun ardından maalesef i5 2500k, 3570k ya da en aşağı 6300'e geçmen son şansın gibi görünüyor...

Burada mavi yazan yerdeki şeyi uyguladın mı? Afterburner'ın pooling rate'ini düşürüğ yükseltip bir de kaldırıp öyle denersen eğer, yabancı forumlarda biraz araştırma yaptım, Afterburner'ın bazı versiyonlarında ekran akrtından bilgi isterken ekran kartında stuttera sebep oluyormuş, bu da demek ki polling rate 1000 ms ise saniye başına stutter yapabilir. İstersen kaldırıp öyle dene, hatta trixx varsa onu da kaldır ve gpuz, hw monitor vb açmadan dene bakalım bir de.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.