Şimdi Ara

Maketçilik (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.629
Cevap
35
Favori
72.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • resim çok hoş duruyor peki hiç model uçak yaptınız mı? ahşaptan böyle bir şey yapabildiğinize göre model uçakta rahat yapabilirsiniz. thknın model uçak kursları var bulunduğunuz bölgedeki şube ile irtibata geçip ücretsiz olarak bu kurslara katılabilir ve sertifika alabilirsiniz. thk ile uğraşmam derseniz satılan modellerde var. r/c(radyo kontrol) için eğitim şart ama. model uçak yapmak kesinlikle çok daha zevkli ve en büyük artısı da yaptığınız şey gerçekten uçuyor

@vulcao_0750
  • Eyw. Model uçak yapmadım hiç, araştıracağım dediğiniz kursları ama benim isteğim daha çok yerinde duran maketler hakkında bilgi edinmek :) Maket boyama ve diorama dahil. Yelkenli gemi maketleri ilgimi daha çok çekiyor aslında ama zahmetli baya. Bu uçak bitince Revell'in gemi maketlerinden birine başlamak istiyorum kısmetse. Bunu bitirelim önce.
     Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vulcao_0750 -- 12 Ekim 2013; 11:11:35 >

• bende bir kere gazetenin kuponlarıyla aldığım ahşap bir yelkenli yapmıştım. dandik filandı ama onun zevkide ayrıydı yalnız yelkenleri uygun şeklini verip iplerle bağlamak resmen cinnet sebebi onlarıda ben yapamadım zaten başkasına yaptırdım

@vulcao_0750
  • Vampire fb.5 hocam
  • uçağın maketi gerçeğinden güzel duruyor
  • bayramı fırsat bilerek academy-a f-15 eagle'ın decallerinide yapıştırdım ve tamamen bitmiş oldu ayrıca jaguarın fotoğraflarınıda ekledim. çok çirkin olduğundan fazla detaylı çekmedim f-15de kalıbın kalitesinden(!) ötürü bazı sorunlarla karşılaştığımı önceden de demiştim-aynı sorunların kat kat betiri jaguarda olmuştu-. çoğunu mümkün olduğunca düzelttim ama ne kadar uğraşsam da motorları gövdeye tam yapıştıramadım. biraz dikkatli bakarsanız arada ki boşluğu görebilirsiniz. bu maketteki en büyük sıkıntım üzerinde ki renkleri her seferinde tekrar elde etmek zorunda kaldığımdan dolayı bazı yerlerde ufak ton farkları oldu. ayrıca önceden de dediğim gibi bazı yerlerde kat kat boya sürdüğüm için uçağın ağırlık merkezi kaydı oysa en başta uçağın burnuna istediğinden de fazla ağırlık koymuştum ama boyalar ağır bastı sizce bunu düzeltmek için ne yapabilirim? az bir şey de değil bayaa kaydı ağırlık merkezi.

NOT:19 Ekim Cumhuriyet Bayram'ı sebebiyle Hipodrom daki gösterilere Solo-Türk'de gelecekmiş. Ankara'da ki arkadaşlar bence kaçırmasın, bende orda olacağım
    https://www.facebook.com/events/429515103825662/
     Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik Maketçilik

• Arkadaşlar YARDIM !!

Ben bugün maceraya girişip hoşuma gidince boyutu için büyük diye aldım kutunun içini çekmedim ama yazdığı gibi 50 cm gerçekten büyük bir uçak aldım... 65 TL 'E Sadee model set olarak 1 maket yapmıştım ondan bunun boyalarını nasıl alıcam bilmiyorum bir el atarsanız güzel olur...

Maketçilik

Benim yardım istediğim konu ise renkleri set olarak almadığım için ilk defa set dışında bir maket aldım nasıl neye göre boyalarını alıcam bilmemekteyim... ? Aşağıda kutunun dışında yazanları ve talimat kağıdındaki renkleri çektim bir yardım ederseniz sevinirim...

Maketçilik

Üstteki resimdekiler numaralarına göre almam gereken renklerimi gösteriyor... kutunun dışındaki ?

Maketçilik

Birde AŞAĞIDAki resim Su bazlı boyamı yoksa tinerle çıkan olandanmı ?

Maketçilik

• 2. resimde bu maket için gerekli olan boyaların numaraları yazıyor dostum (8 adet). Revell boyalarını satan herhangi bir mağazadan numaraları söyleyerek temin edebilirsin. Senin eklediğin resimdeki boya enamel boya olması lazım(Tiner ile inceltilen). Emin değilim ama. Enamel boyaların ev şartlarında kullanımı zor olduğundan, su bazlı akrilik boya ile çalışmanı tavsiye ederim. Su bazlı revell boyaları aşağıdaki gibidir.
     Maketçilik

• kutunun altında temel boyalar yazıyor. bildiğiniz gibi her numara arasında incecikte olsa ton farkları var. klavuzda 2. ya da 3. sayfada bütün boyalar yazar. bunlarda harf kodlarıyla gösteriliyor. eğer alacaksanız klavuzu iyice inceleyip en sık kullanılan boyaları alın. diğer renkleri eğer elinizde varsa sıradan akrilik boya ile elde etmeye çalışabilirsiniz. böylece daha az masraflı olur ama her seferinde aynı tonu yakalamak çok çok zor.http://www.testors.com/category/136646/Paints bu siteden rengi bulup bir benzerini yapmaya çalışabilirsiniz. hepsini almakta bir seçenek tabii ama uçakta nokta kadarda farklı bir renk olsa onu klavuzda gösterir. tercih sizin imkanınız varsa klavuzdaki renklerin hepsini alın-hiç tavsiye etmem çünkü çoğu renk gereksiz olacak- yoksa temel renkleri aldıktan sonra diğerlerini üretebilirsiniz. mesela benim elimde parlak yeşil,beyaz,gri koyu yeşil var diğer tüm renkleri ya bunlardan ya da eskiden kalma maries boyalarımdan yapıyorum
    Klavuzu iyice incelemeden boya almayın gereksiz boya ile masraf yapmış olabilirsiniz.

• Teşekkürler cevaplar için...

@vulcao Hocam tinerle olduğuna eminmisin.. D&R sitesinde bu boyalara su ile seyreltilebilir yazıyorda.. Birde bahsettiğin resimdekilerden yok bugün mağazada boyalarada göz attımda hep gösterdiğim resimdekilerden vardı ufaklardan... Edit: Enamelmiş.

@fatih.61. Aynen çoğu kullanılmıyor ama yinede hepsini almayı düşünüyorum..

Arkadaşlar bir sorum daha var D&R sitesinde LİNK ''uzun numara'' yazıyor. Benim aradığım numaraları nasıl internetten seçicem(Gerçi mağazadan almayı düşünüyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 18 Ekim 2013; 23:15:16 >

• klavuzda kod yazan kod kutusunun üzerindede yazıyor. elden alacaksanız görebilirsiniz zaten. muhtemelen burada yazan ürü kodu filandır. klavuzda rengin yanında yazan sayı boyanın kodudur. atıyorum %20 yeşil 55 + %80 kırmızı 61 yazıyorsa 55 no'lu boya ile 61no lu boyanın verilen oranda karıştırılması ile o renk elde ediliyordur. oranı ayarlamak içinde zaten revellin pipet gibi ölçekli bir şeyside var. klavuzda ki renklerin adını verdiğim linkteki siteden aratarakta kodlarını bulabilirsiniz. eğer netten alacaksanız klavuzdaki boyaları buraya yazın linklerini iletelim size.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih.61

klavuzda kod yazan kod kutusunun üzerindede yazıyor. elden alacaksanız görebilirsiniz zaten. muhtemelen burada yazan ürü kodu filandır. klavuzda rengin yanında yazan sayı boyanın kodudur. atıyorum %20 yeşil 55 + %80 kırmızı 61 yazıyorsa 55 no'lu boya ile 61no lu boyanın verilen oranda karıştırılması ile o renk elde ediliyordur. oranı ayarlamak içinde zaten revellin pipet gibi ölçekli bir şeyside var. klavuzda ki renklerin adını verdiğim linkteki siteden aratarakta kodlarını bulabilirsiniz. eğer netten alacaksanız klavuzdaki boyaları buraya yazın linklerini iletelim size.

Pff zor aldım bunda daha 2. maketim bunu yaparsam çoğu maketi yaparım heralde.. Dediğin gibi e,f ve g kodlarında öyle onla 0nu karıştırınca renk ortaya çıkarın diye birşeyler var heralde. Kutunun üstündeki Numaraları alsam yetmezmi.. Boyaları birleştirip renk çıkarmak zorundamıyız

• - Enamel boyalar ile ilgili pek bilgim yok dostum, yanlış yönlendirmek istemem. Ben resmini verdiğim boyaları kullanıyorum(akrilik-su bazlı).

- Kutunun üzerindeki numaraları alsan yeterli olur ama detaylara önem veriyorsan kitapçığın ilk sayfalarında yazan numaralardan en fazla kullanılanları alabilirsin. Senin kararın kısacası...(Bana soracak olursan ve maddi açıdan sıkıntı olmayacaksa diğer renkleri de al derim. Elinde boya çeşitliliği olur ve daha sonraki maketlerinde boya almana bile gerek kalmayabilir belki:) )

Maketin gerçekçi olmasını istiyorsan detaylara ve boyamaya önem vermek gerekiyor.
  • Evet öyle yapıcamda tinerle uğraşmayıda gözüm kesmiyor Su bazlıda yokki hep böyle kutu enamaller var mağazada...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 19 Ekim 2013; 9:50:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vulcao_0750

- Enamel boyalar ile ilgili pek bilgim yok dostum, yanlış yönlendirmek istemem. Ben resmini verdiğim boyaları kullanıyorum(akrilik-su bazlı).

- Kutunun üzerindeki numaraları alsan yeterli olur ama detaylara önem veriyorsan kitapçığın ilk sayfalarında yazan numaralardan en fazla kullanılanları alabilirsin. Senin kararın kısacası...(Bana soracak olursan ve maddi açıdan sıkıntı olmayacaksa diğer renkleri de al derim. Elinde boya çeşitliliği olur ve daha sonraki maketlerinde boya almana bile gerek kalmayabilir belki:) )

Maketin gerçekçi olmasını istiyorsan detaylara ve boyamaya önem vermek gerekiyor.

Şu linkde senin gönderdiğin resimdekilerden var su bazlımı acaba ? benim kodların hepside bulunuyor. http://www.adoreoyuncak.com/371_light_grey_silk_18_ml/ProductDetails.aspx?ProductID=3609

Zaten Y.boya ve subazlı ürünler diye geçiyor adoreoyuncakın sitesinde fakat yinede tam emni olamadım büyük ihtimal subazlı diğerleri .... Bana lazım olan 374 kodlu bir boya mesela Bundan var : http://www.adoreoyuncak.com/374_grey_silk_18_ml/ProductDetails.aspx?ProductID=3610

Ve bundan var :http://www.adoreoyuncak.com/374_grey_silk_14_ml/ProductDetails.aspx?ProductID=3523 Bu mağazada olanlar enamel paint yazıyor kutusunun üstüde zaten...

İlk gösteridğim linkdekiler su bazlı heralde..Birde boyaladar hehangi bir farklılık olmaz değilmi revell markalı ürün olduğu için denilen kodlar Subazlı veya enamel 2side uyumludur heralde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 19 Ekim 2013; 10:46:39 >

• Aynen dediğin gibi dostum. Adore oyuncak Revell'in Türkiye ithalatçısı olması lazım zaten. İstediğin su bazlı boyaları temin edebilirsin oradan. Bende geçen gün resimdeki gemi setini aldım adore mağazasından. Uçak biterse başlayacağım :)

Maketçilik Maketçilik Maketçilik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vulcao_0750 -- 19 Ekim 2013; 12:11:36 >

• İnternetten alıyım ben ozaman...

Hayırlı olsun güzelmiş gemi setide.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 19 Ekim 2013; 12:37:31 >
  • airbus a320 den vazgeçtim C-121C Constellation alıcam ama ilk önce doğru seçim yapmak istedim.

sizce bumu:http://www.dr.com.tr/Hobi-Oyuncak/Revell-C-121C-Constellation-MATS-USAF-04269//Maketler/Ucak-Maketleri/urunno=0000000331143

yoksa bumu:http://www.dr.com.tr/Hobi-Oyuncak/Revell-Airbus-A320-Lufthansa-04267//Maketler/Ucak-Maketleri/urunno=0000000322851

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zulema Zahir -- 19 Ekim 2013; 15:43:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erenyigit02

airbus a320 den vazgeçtim C-121C Constellation alıcam ama ilk önce doğru seçim yapmak istedim.

sizce bumu:http://www.dr.com.tr/Hobi-Oyuncak/Revell-C-121C-Constellation-MATS-USAF-04269//Maketler/Ucak-Maketleri/urunno=0000000331143

yoksa bumu:http://www.dr.com.tr/Hobi-Oyuncak/Revell-Airbus-A320-Lufthansa-04267//Maketler/Ucak-Maketleri/urunno=0000000322851

C-121C daha class görünüyor...

• vulcao_0750 kullanıcısına yanıt
    saol cevap için
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.