- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
YALOVA NASIL BİR YER?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
5
Cevap
2
Favori
9121
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


1 Mesaj
3 Şubat 2013; 3:08:03 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Yalova nasıl bir yerdir?Üniversite okunacak bir şehir midir?Sosyal yaşantı nasıldır?Kızları güzel midir?Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
_____________________________585 Mesaj
15 Şubat 2013; 20:43:52 

Biraz geç gördüm sanırım konuyu ama elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

Yalova'lıyım,burada doğdum ve 20 senedir burada oturuyorum.Şehir olarak küçük bir şehirdir,hatta Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en küçük ilidir yanlış bilmiyorsam.Bunun avantajları da var dezavantajlarıda.Meselâ merkezde heryere max. 20dk. yürüyerek ulaşabilirsin.Ulaşım kolaydır. Bana sorarsan çevresiyle,doğasıyla,sahiliyle güzel bir yer.İstanbul,Bursa,Kocaeli gibi şehirlere 1'er saat uzaklıkta.Bunlar birer avantaj.Dezavantajlarıı ise büyük şehirlerde olan bazı markalar,mağazalar en azından şuan için yok. Konser vb. etkinlikler büyük şehirler kadar sık ve güzel olmaz.Bunlar başlıca dezavantajları.Ayrıca şehir Türkiye'de en çok göç alan şehirler arasında.Yüzölçümü de küçük olunca bazen çekilmez oluyor.Özellikle yazın ve akşam saatlerinde trafiği İstanbul trafiğini aratmaz sanırım.

Sosyal yaşantısına gelince son bikaç senedir gelişmeye başladı diyebilirim.Çok fazla sosyallik bekleme ama Anadolu şehirleri kadar da kötü değildir.Merkezde geceleri gidebileceğin bikaç mekan vardır.Onun dışında Çınarcık ilçesinde güzel Clublar mevcut.Merkezde gece olana kadar açık olan güzel kafeleri vardır,bazısı içkili bazısı içkisiz.Ama İstanbul,İzmir Ankara gibi büyük şehirlerden geliyorsan ve oralarda sosyal hayatı tatdıysan seni tatmin etmeyebilir.

Üniversite konusuna gelirsek;üniversitenin bir kampüsü yok onu baştan söyleyeyim.Bu bakımdan eğer burada okuyacaksan, kendini üniversite okuyormuş gibi hissetmemen kuvvetle muhtemel.Bütün fakülteleri şehrin farklı farklı yerlerinde.Bazısı bir iş hanının üst katında,bazısı biraz merkezden uzak liseden bozma bir binada vs. Kampüs inşaatı başladı fakat ne zaman biter Allah bilir.Belki 5 sene sonra,belki 10 sene sonra.Kaliteli bir üniversite olduğunu söyleyemeyeceğim.Fakat Türkiye'de olmayan bölümler ya da çok az olan bölümler var ve bunları açmaya gayret gösteriyorlar daha çok.Bu sayede biraz farklı olmaya çalışıyorlar belki de.Bu bölümler kimisine göre geleceği olan meslekler.(Enerji Sistemleri Mühendisliği,Polimer Mühendisliği gibi.)

Kızlarını sormuşsun,Yalova'da birçok memleketten insan var.Bu sebeple kızları hakkında güzel ya da çirkin gibi genel bir tanım yapamıyorum.Güzeli de var,çirkini de var ama ortalama diyelim.Bi İzmir'in kızları gibi,Balıkesir'in kızları gibi güzellikleriyle anılmazlar yani.

Başka sorun olursa cevap vermeye çalışırım.
_____________________________

Mechanical Engineering


 
1 Mesaj
14 Temmuz 2013; 13:44:41 

peki ekonomi yönünden nasıl yani diyelim yalova üniyi yazdık ev kiraları falan ne kadardır yada alışveriş hayatı pahalımıdır
@
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________585 Mesaj
14 Temmuz 2013; 14:17:34 

quote:

Orijinalden alıntı: fatih_tuncel

peki ekonomi yönünden nasıl yani diyelim yalova üniyi yazdık ev kiraları falan ne kadardır yada alışveriş hayatı pahalımıdır
@

Emin olmamakla birlikte merkezde 500 liradan düşük kiralı ev bulma ihtimali yok diyebilirim.Varsa da çok eskidir ve çok nadir bulunur.Geneli 500 liradan başlar.
Pahalılık konusunda ne pahalı ne ucuz.Anadolu şehirlerine göre pahalı olabilir ama bu bölgedeki şehirlere göre normal seviyededir.Tabi Yalova dışında başka bir yerde bu kadar uzun süre kalmadığım için, sağlıklı bi kıyaslama yapamam şuraya göre daha pahalı veya ucuz diye,belki alıştığımızdan dolayı bana normal geliyordur.Ama ben Düzce'de okuyorum mesela,Düzce Yalova'ya göre baya pahalı.İstanbul,Bursa,Kocaeli gibi şehirlerde alışveriş yaptığım zaman aşırı farklılıklar görmedim Yalova ile.Fakat dediğim şehirlerde çeşit çok olduğu için istediğiniz fiyatta bişeyi bulmanız daha kolay.Yalova'da bu imkan yok,çeşit az olduğu için ''bu dükkan pahalı, şurası daha ucuz oradan alayım'' olayı pek yok.

Bir de bir şehrin zengin olmasıyla pahalı olması arasında nasıl bir bağ kurulabilir bilmiyorum ama, Yalova yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'nin en zengin 3.şehriydi.Cadde ve sokaklarda falan arabalar genelde pahalı arabalar.
_____________________________

Mechanical Engineering


 
11 Mesaj
26 Ağustos 2013; 23:40:29 

hocam ben memur olarak tayin alsam ev fiyatları, artı ticaret yapabilirmiyim orda ?
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________585 Mesaj
27 Ağustos 2013; 0:16:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Tunamanas

hocam ben memur olarak tayin alsam ev fiyatları, artı ticaret yapabilirmiyim orda ?


Hocam ev fiyatları dediğim gibi en az 500 lira falan.Daha aşağısı da vardır ama hem nadir bulunur hem de evin durumu kötüdür baya.Adam gibi bi ev için 500-700 lira arası kira gerekir.Satın almak için de 80-100 bin arasına 3+1 eski evler bulabilirsin.25 yaşından büyüktür bunlar(deprem görmüş binalar),110-130 bine yeni yapılmış güzel evler var.

Ticaret konusunda pek bi fikrim yok,yapacağın işe göre de değişir.Bakkal açsan bence iş yapamazsın mesela,şehirde zincir market var bikaç tane,fiyatları da uygun sayılır,şehri iyi parsellemiş durumda bunlar,neredeyse her bölgeye yakın bi tane marketi var adamın.Yalova zaten küçük yer,millet bakkala gideceğine oraya gidiyor.Anca merkezden biraz uzakta bakkal açsan iş yaparsın,tabi bakkal örnekti sadece,başka sektörlerde iş değişebilir.
_____________________________

Mechanical Engineering
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR3
1.188