Şimdi Ara

Çamaşır makinasında yıkanmaz denilen çamaşırlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
1
Favori
106.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçtiğimiz hafta önemli bir markadan 2 adet takım elbise aldım. Normalde herşeyi alırken çok dikkatli incelerim ancak, hem markanın çok kaliteli oluşu, hem de takımların çok yakıştığını düşünerek detaylı incelemeden aldım.

İşim gereği takımlar sürekli üzerimde oluyor. Ceketleri özen gösterip üstümde çok tutmamaya çalışıyorum. Ama pantolonların haliyle yıkanması gerekiyor.

Bende pantolonları yıkamak üzere etiketini inceledim. Üzerinde çamaşır makinasında yıkanmaz! sadece kuru temizleme yapınız yazıyordu. Canım çok sıkıldı açıkçası. Her hafta kuru temizlemeye versem 2 ayda pantolonun parası kadar para vermem gerekecek.

Benim makinada yünlüler için elde yıkama programı var oysa. Bu programda suyun bol suyun içinde hafif hafif sallayıp, sıkmaya geçip bırakıyor.

Ben bu takımları hiç bir şekilde çamaşır makinasında yıkayamaz mıyım? Eğer illaki kuru temizleme gerekiyorsa iade etmek için bunu sebep gösterebilir miyim?

• ben sadece kuru temızleme yapılır yazan esyalarımı atıyorum, hatta gecen palto ve montumu da attım yıkadım. bır sey olmadı. sadece kırısık azaltmayı secmek ve de cok sıktırmamak lazım. bence sırf bu yuzden gerı verılmez ama gene de baska tecrube edenlerın de yorumlarını bekleyın. ne olur ne olmaz :)
  • takım elbiseleri makinede yıkayamazsınız. Bırakın makineyi elde bile yıkayamazsınız eger kuru temizleme etiketi gördüyseniz. Bunların kumaşı suyla yıkanamaz. Kuru temizleme denen kimyasal sıvılarla temizlenmeye uygundur. Eğer yıkamaya kalkarsanız da bozulma çekme gibi durumları da göze almanız gerekir. Ben gözden çıkardığım bir pardesüyü yıkadım. Ama kumaşı polyesterdi. Sorun olmadı. Ama takım elbiselerin kumaşı yün ya da yünlü karışımlar olur. Bunlar uygun drgildir yıkamaya. Ayrıca şekli şemali de bozulabilir ceketlerin. Bir de takım elbiseler zaten 2 haftada 1 de kuru temizlemeye verilmez. Ömrünü tüketirsiniz. Yıpranır. lekelenmedikçe, ceketlerin yaka kısmı kirlenmedikçe kuru temizleme de yaptırmayın. Buhar kazanlı ütünüz varsa bol buharla ütüleyin. Ya da yeni nesil buhar tazelemeli çamaşır mak ya da kurutma makinelerinin buhar programları kullanılabilir.
    Bu sebeple iade ise zor. Zira işim gerrgi hergün takım elbise giyen biri olarak henüz makinede ya da elde yıkanabilen bir tkm elbise görmedim (marksandsprncerda oldugunu duydum ama yün kumaş degildir kesin).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 2 Ocak 2013; 9:24:30 >

• Esim de isi gereği takim Elbise giyiyor ben ceketlerini kuru temizleme yaptitiriyorum pantolonları daha sık yıkıyorum sorun olmuyor
    Zaten şimdi ne alsanız üstünde" yalnız kuru temizleme yapılır " yazıyor bu ibareye pek aldırmıyorum ama asla ceketleri de asla makİneye atmam
  • quote:

Orijinalden alıntı: @hayal79@

Esim de isi gereği takim Elbise giyiyor ben ceketlerini kuru temizleme yaptitiriyorum pantolonları daha sık yıkıyorum sorun olmuyor
    Zaten şimdi ne alsanız üstünde" yalnız kuru temizleme yapılır " yazıyor bu ibareye pek aldırmıyorum ama asla ceketleri de asla makİneye atmam
    ceketler yıkanmazda pantolonlar en hassas programda en düşük sıkma devirinde ve kırışık azaltma tuşu varsa basarak yıkanmalıdır

gerçi annem hep yıkardı eskiden bir sorun olmazdı ceketler hariç o eski aeg lv71 de

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

takım elbiseleri makinede yıkayamazsınız. Bırakın makineyi elde bile yıkayamazsınız eger kuru temizleme etiketi gördüyseniz. Bunların kumaşı suyla yıkanamaz. Kuru temizleme denen kimyasal sıvılarla temizlenmeye uygundur. Eğer yıkamaya kalkarsanız da bozulma çekme gibi durumları da göze almanız gerekir. Ben gözden çıkardığım bir pardesüyü yıkadım. Ama kumaşı polyesterdi. Sorun olmadı. Ama takım elbiselerin kumaşı yün ya da yünlü karışımlar olur. Bunlar uygun drgildir yıkamaya. Ayrıca şekli şemali de bozulabilir ceketlerin. Bir de takım elbiseler zaten 2 haftada 1 de kuru temizlemeye verilmez. Ömrünü tüketirsiniz. Yıpranır. lekelenmedikçe, ceketlerin yaka kısmı kirlenmedikçe kuru temizleme de yaptırmayın. Buhar kazanlı ütünüz varsa bol buharla ütüleyin. Ya da yeni nesil buhar tazelemeli çamaşır mak ya da kurutma makinelerinin buhar programları kullanılabilir.
    Bu sebeple iade ise zor. Zira işim gerrgi hergün takım elbise giyen biri olarak henüz makinede ya da elde yıkanabilen bir tkm elbise görmedim (marksandsprncerda oldugunu duydum ama yün kumaş degildir kesin).

Ceketlerimi ben de makina da yıkayayım demiyorum. Sonuçta içinde telası var, astarı var, vatkası var, bir kere bozuldumu, terzi bile zor eski haline getirir.

Ama pantolonumu en az hafta 1 yıkamak zorundayım, yoksa rahatsız olurum. Pantolon da mı yıkanmaz yoksa sadece ceket için mi yazdınız?

• benim görüşüm pantolonların da yıkanamayacağı yönünde. Takım elbise kumaşları sık sık yıkanmak ya da kuru temizlemeye verilcek şekilde dayanklı değildir. Özellikle safyün ya da yün karşımlılar. Her hafta yıkamak - yıkandığı takdirde kumaş bozulmasa bile - kısa süre sonra o kumaşın liflerini eritir. Bu ürünler dediğim gibi lekelenmedikçe senede 1-2kere kuru temizleme yapılsa yeterlidir. Tabi haftanın 7 günü aynı takımı giymemeniz gerekir. Takım elbiseler en kötü ihtimalle gün aşırı değiştirilmelidir.
    varsayalım ki pntolon yıkanabilir bir durumda ve siz her hafta yıkdınız. Bir sene geçmeden o pantolon kullanılmaz hale gelirken ceket de yepyeni duracaktır.
    Noolursa olsun ben yıkayacağım derseniz bence en ucuz olanı bir deneyin. En axından bişey olursa ucuz kurtulyrsunuz.
    Takım elbise maalesef narin ve masraflıdır. Ama kullanıma dikkat edilirse bir kere alınır ve ömür boyu durur gardrobunuzda.
    Benim kullandığum takım elbiseler ya safyün ya da yün.ipek ya da yün.viskoz kumaşkarışımdır. Bunların makinede yıkanması onların intiharı olur.
    Ancak lacivert blazer ceket altına giydiğim gri ve krem kumaş pantolnlar var. Ben bunların kumaşını kendim aldım ve diktrdim. Bu kumaşın dokusu yarıyarıya yün ve sentetik. Bunları atıyorum makineye 3 ayda bir. Sorun olmuyor.
    Keten ve karışımlılar da suyla yıkanırsa baya çekme yapar bu arada.

• Merhaba arkadaşlar,

Çamaşır makinesi kullanımında hassas çamaşır ve ayakkabı gibi eşyalarınızı problem yaşamadan yıkayabilmeniz için SüpürgeMarket firmamızdan tedarik edebileceğiniz 2 farklı ölçüye sahip çamaşır yıkama torbalarının satış linklerini aşağıda paylaşıyorum;

Çamaşır Yıkama Torbası (30x40cm)
    http://www.supurgemarket.com/camasir-yikama-torbasi-30x40cm-p-4903.html

Çamaşır Yıkama Torbası (40x60cm)
    http://www.supurgemarket.com/camasir-yikama-torbasi-40x60cm-p-4904.html

• Pantolonlar eskirken, ceketin eskimesi çok büyük sorun. Bu yüzden mümkün olduğunca temel renklerde(lacivert, siyah ya da gri) almaya çalışıyorum. Pantolon eskiyince bir şekilde yenisini ayarlıyorum. Desenli, farklı dokuda kumaşlardan uzak duruyorum.

Aslında dediğiniz şu buhar programlarını duydum ama hiç birebir görmedim. Buhar mı püskürtüyolar kıyafete? O zaman zararı olmuyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonerta

Pantolonlar eskirken, ceketin eskimesi çok büyük sorun. Bu yüzden mümkün olduğunca temel renklerde(lacivert, siyah ya da gri) almaya çalışıyorum. Pantolon eskiyince bir şekilde yenisini ayarlıyorum. Desenli, farklı dokuda kumaşlardan uzak duruyorum.

Aslında dediğiniz şu buhar programlarını duydum ama hiç birebir görmedim. Buhar mı püskürtüyolar kıyafete? O zaman zararı olmuyor mu?

Merhabalar. Takım elbiseleriniz hayırlı olsun. youtube'da LG'nin 1479FDS çamaşır makinesini buharlı tazeleme sırasında çekmişler. Kıyafetleri ıslatmadan buhar verip üstündeki tozu ve kötü kokular alıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: GülçinGE

quote:

Pantolonlar eskirken, ceketin eskimesi çok büyük sorun. Bu yüzden mümkün olduğunca temel renklerde(lacivert, siyah ya da gri) almaya çalışıyorum. Pantolon eskiyince bir şekilde yenisini ayarlıyorum. Desenli, farklı dokuda kumaşlardan uzak duruyorum.

Merhabalar. Takım elbiseleriniz hayırlı olsun. youtube'da LG'nin 1479FDS çamaşır makinesini buharlı tazeleme sırasında çekmişler. Kıyafetleri ıslatmadan buhar verip üstündeki tozu ve kötü kokular alıyor.

ben lg'nin samsung'un makinalarındaki bu yenilikleri seviyorum ama forumda hep kötülüyorlar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: GülçinGE

quote:

ben lg'nin samsung'un makinalarındaki bu yenilikleri seviyorum ama forumda hep kötülüyorlar

Bence gayet iyi samsung'un çamaşır makineleri hakkında çok şikayet okudum ama bu durum LG için söz konusu değil. Sadece servis sorunu varmış o kadar.

• olay bu markaların bu özelliklerini tüketiciye kuru temizleme yapıyoruz diye pazarlamaları. Aslında yaptıkları buhar ile tazeleme (airwash). Kuru temizleme (dry cleaning) değil. Kuru temizleme bambaşka bir işlem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

olay bu markaların bu özelliklerini tüketiciye kuru temizleme yapıyoruz diye pazarlamaları. Aslında yaptıkları buhar ile tazeleme (airwash). Kuru temizleme (dry cleaning) değil. Kuru temizleme bambaşka bir işlem.
    Benim babam bankacı olduğundan hep takım giyerdi. Ben pantolonlarını ayırıp başka kıyafetlere karıştırmadan hassas programa atardım. Herhangi bir deformasyon sezmedim. (Ki babam kıyafet ve ayakkabı konusunda çok titizdir, 15 yıldır aynı ayakkabıyı sıfır gibi giyer ömürlük kaliteli alışveriş yapar, benim tam tersim) Ama ceket atılırsa (özellikle omuz ve kıvrım noktalarında) bir daha hayır gelmez. Ceket işinde de çalıştığım için biliyorum az çok malzemelerini ve nasıl yapıldığını.

Makinelerin buhar programı sadece kötü koku alır, yıkama yapmaz. Bölgesel lekeler elle yıkandıktan sonra buhar programında koku giderme işlemi yapılabilir idareten.

Ben de deri montumu buharlı tazeleme programına atsam diyorum, acaba zarar gelir mi dersiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Benim babam bankacı olduğundan hep takım giyerdi. Ben pantolonlarını ayırıp başka kıyafetlere karıştırmadan hassas programa atardım. Herhangi bir deformasyon sezmedim. (Ki babam kıyafet ve ayakkabı konusunda çok titizdir, 15 yıldır aynı ayakkabıyı sıfır gibi giyer ömürlük kaliteli alışveriş yapar, benim tam tersim) Ama ceket atılırsa (özellikle omuz ve kıvrım noktalarında) bir daha hayır gelmez. Ceket işinde de çalıştığım için biliyorum az çok malzemelerini ve nasıl yapıldığını.

Makinelerin buhar programı sadece kötü koku alır, yıkama yapmaz. Bölgesel lekeler elle yıkandıktan sonra buhar programında koku giderme işlemi yapılabilir idareten.

Ben de deri montumu buharlı tazeleme programına atsam diyorum, acaba zarar gelir mi dersiniz

Alıntıları Göster
    Sıcak buhar deri cekete zarar verebilir bence. Ben mesleğim gereği yaz-kış takım elbiseyle gidiyorum işe ve yaklaşık 6-7 tane takım elbisem var ve hiçbiride ucuz değil bazılarıda özel dikim olduğu için çoğunlukla kuru temizlemeye veriyorum ve hassas işlem yapmalarını özellikle söylüyorum. Bir kerede makinede yıkayayım dedim ve makinede 1 ceket ve 1 pantolonu Hassas 30'C programında yıkadım 400 devirde çok kısa sıktırdım daha sonra çıkarıp kurutma makinesine attım 20dk kurutma programında en hassas ayarda çalıştırdım çıktığında biraz nemli gibiydiler kırışmasın diye askıya astım ve öyle kuruttum hiçbir zarar gelmedi bunu sadece birkez yaptım birdaha hiç yapmadım ancak devamlı aynı işlemi yapsam bir zarar gelirmi bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Alıntıları Göster
    Deri ceketi, makinaya atmayın, üzerine tazzikli su sıkın öyle temizleyin. Astar kısmına da dikkat edin. Deri cekette ütü problemi olmadığından sıkıntı yaşamazsınız. Yeterki, boyasına zarar vermeyin.

• quote:

Deri ceketi, makinaya atmayın, üzerine tazzikli su sıkın öyle temizleyin. Astar kısmına da dikkat edin. Deri cekette ütü problemi olmadığından sıkıntı yaşamazsınız. Yeterki, boyasına zarar vermeyin.

Alıntıları Göster
    ben beyaz bir ceketi 3-4 kere yünlü programda yıkadım. makine ariston margherita 2000 ab84 model 10 yıllık bi makine. yünlü programı kazan sürekli 100 devirde dönerek yıkama yaptığı için seçtim ve cekete hiç bir zarar gelmedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: K-E-N-A-N

ben beyaz bir ceketi 3-4 kere yünlü programda yıkadım. makine ariston margherita 2000 ab84 model 10 yıllık bi makine. yünlü programı kazan sürekli 100 devirde dönerek yıkama yaptığı için seçtim ve cekete hiç bir zarar gelmedi

Beyaz ceket diyince, yazları giydiğimiz keten, spor ceketler aklıma geldi. Bu ceketlerin astarı, telası v.s. olmadığı için şekillerinin bozulacağı bir durum söz konusu değildir diye düşünüyorum.

Eğer dediğim gibi ince yazlık ceketse bence de makinada yıknamasında bir sorun yok. Ama içten astarlı, omuz kısımları telalı ceketler, su da bozuluyor. Telaları topaklanıyor.
  • Bence şu çamaşır makinalarındaki buharlı tazeleme olayı gerçekten çok işe yarıyor. Mesela yazın lekesiz ter kokan bir tişörtü 20 dakikada tazeleme yapıp tekrar giyilebilir halde olması gerçekten avantaj.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: K-E-N-A-N

Beyaz ceket diyince, yazları giydiğimiz keten, spor ceketler aklıma geldi. Bu ceketlerin astarı, telası v.s. olmadığı için şekillerinin bozulacağı bir durum söz konusu değildir diye düşünüyorum.

Eğer dediğim gibi ince yazlık ceketse bence de makinada yıknamasında bir sorun yok. Ama içten astarlı, omuz kısımları telalı ceketler, su da bozuluyor. Telaları topaklanıyor.

keten cekette yıkadım ama bahsettiğim ceket astarlı bir ceketti. katlayıp file içine koyarak yıkadım astarında ve şeklinde herhangi bir deforme, bozulma olmadı. yıkadığım programda aristonun woolmark platinium care adlı programı. çamaşırı çok fazla hareket ettirmeden yıkıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 3 Ocak 2013; 14:28:32 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.