Şimdi Ara

Protein Tozu Kullananlar / Zararını Görenler / Faydasını Görenler (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
431
Cevap
12
Favori
221.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet ama sadece hap ve tozlara bağlamayalım bu bcaa yı. Doğal olarak da karşılanabiliyor

LEUCINE
    •Doğal olarak bu amino asit bütün halde olan pirinçte, sığır etinde,buğdayda,kabuklu yemişlerde(fındık-fıstık-ceviz),ve soya proteininde bulunur.

ISOLEUCINE
    • Doğal olarak et, balık, peynir, badem, tavuk eti ve mercimek’te bulunur.

VALINE
    •Doğal olarak un, süzme peynir, balık, et, ve sebzelerde bulunur.

Ayrıntılı bilgi için;http://bcaa.gen.tr/bcaa-ne-zaman-kullanilir.html/
  • Executor06 kullanıcısına yanıt
    toz veya tabletin avantajı sindirim kolaylığı ve kana karışma süresinin kısalığı zannedersem
  • quote:

Orijinalden alıntı: SVSTRGMR

toz veya tabletin avantajı sindirim kolaylığı ve kana karışma süresinin kısalığı zannedersem

Evet, antrenman sonrası et yiyip 2-3 saat sindirilmesini beklemektense takviye olarak alınması daha uygun. Veya sabah aç karnına kardiyo yapacakken kas yıkımını önlemek adına bcaa alımı da aynı mantık.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 3 Kasım 2013; 23:14:48 >
  • Protein tozunun doğal olduğunu düşünüyorsan buna ben pek mantıklı cevap verebileceğimi düşünmüyorum..
    Ama şuna eminim kefirde doğal olarak 100 gramda 40 gram protein bulunuyor.
    Her zaman için whey bir takviyedir, kefir ise gerçek bir beslenme ürünüdür.
    Antremandan hemen sonra whey içene birşey diyemiyorum bende içtim hatta ama kefir içen gerçekten daha doğru yapıyor.
    Özellikle kim neyi tercih ederse etsin ama doğal ürünleri tercih edenler bence daha doğru yapıyorlar.
  • Ben kullandım şimdi bacaklarım omuzumda kollarım kalçamda. :S

Çok lanet bişey kayretsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ganil17

Protein tozunun doğal olduğunu düşünüyorsan buna ben pek mantıklı cevap verebileceğimi düşünmüyorum..
    Antremandan hemen sonra whey içene birşey diyemiyorum bende içtim hatta ama kefir içen gerçekten daha doğru yapıyor.
    Özellikle kim neyi tercih ederse etsin ama doğal ürünleri tercih edenler bence daha doğru yapıyorlar.

100 gramında 40 gram protein varsa gerçekten süper birşey
    bu konuda kaynak gösterebilir misiniz?
    protein tozu (whey) doğladır dememin sebebi saf peyniraltı suyundan üretilip az miktarda aroma katılmasıdır
    eğer tozun içine aspartam ve koruyucu madde katıyorlarsa doğallıktan uzaklaşır
    marketlerde satılan kefirlerde mesela katkı maddesi yok mu
    yukarıda yazdığım gibi unda ekmekte bile koruyucu maddeler var

• quote:

Orijinalden alıntı: SVSTRGMR

quote:

Orijinalden alıntı: ganil17

Protein tozunun doğal olduğunu düşünüyorsan buna ben pek mantıklı cevap verebileceğimi düşünmüyorum..

100 gramında 40 gram protein varsa gerçekten süper birşey
    bu konuda kaynak gösterebilir misiniz?
    protein tozu (whey) doğladır dememin sebebi saf peyniraltı suyundan üretilip az miktarda aroma katılmasıdır
    eğer tozun içine aspartam ve koruyucu madde katıyorlarsa doğallıktan uzaklaşır
    marketlerde satılan kefirlerde mesela katkı maddesi yok mu
    yukarıda yazdığım gibi unda ekmekte bile koruyucu maddeler var

Bu sitede besinlerin protein miktarları belirtilmiş ama emilim açısından kesinlikle farkları vardır, uzman kişilerden bilgi almak gerekir.
    http://www.sagligimiza.com/beslenme/protein-iceren-besinler-proteinler-hangi-besinlerde-bulunur.html

Ayrıca başka bir forumdan alıntı yaptım isterseniz bir inceleyin, umarım faydalı olur amacım sadece doğal yollardan protein alabilmek :)

Bu başlık beslenme bülteni forumlarında birkaç gündür tartışılıyor idi. Prof.Dr. Ahmet AYDIN hocamız bugün konuya ilişkin cevabını da yazmış:

Kefir-Whey Proteini tartışması

Kefirin protein tozlarından daha iyi olduğunu çeşitli vesilelerle söylüyorum. Tabii buna itirazlar da oluyor, bu forumda olduğu gibi. Son zamanlarda tartışma alevlendi. Bir süre müdahale etmeden gözledim. Konu olgunlaştığı için bu yazıyı yazdım.

Süt proteini iki tiptir; kazein ve whey

Kazein sütün pıhtı, kısmıdır. Whey ise sıvı kısmıdır. Peynir tenekelerini açılırken görmüşünüzdür. Katı kısmı (kazein) peynirdir. Tenekenin içinde kalan su ise wheydir (yani peyniraltı suyu).

Klasik yoğurtların su koyverdiğini biliyorsunuz. Bu su da wheydir. Kefir ise wheydir. Kefir yapıldıktan sonra pıhtı kısmı ayrılır ve tekrar maya olarak kullanılır, ama yenilebilir de.

Her iki protein fraksiyonu (kazein ve whey) da insan sağlığı için faydalıdır. Ama whey proteini bütün amino asitleri içermesi bakımından bir gömlek daha iyidir.

Piyasada satılan protein tozlarının birçoğu faydadan çok zarar verir. İşte nedenleri.

Protein tozlarının çok büyük bir çoğunluğu yüksek basınç ve sıcaklık altında elde edilmiştir. Bu işlemler proteinlerin doğal yapısını bozmaktadır. kefir proteinleri ise doğaldır.

Protein tozlarının çok büyük bir çoğunluğu asit kimyasallarla muamele edilmiştir; kefir ise böyle bir muameleden geçmemiştir.

Protein tozlarının bir bölümü ciddi miktarda ağır metaller ve kimyasallar içerir.

Kefir mayalandığında trilyonlarca probiyotik (dost bakteriler) ürer. Probiyotiklerin çok muaazzam faydalı etkilerini herhalde biçoğunuz biliyorsunuzdur. Protein tozlarının böyle bir özelliği yoktur. Özetle probiyotik canlı, protein tozları ise ölüdür. tercih kullanana aittir.

Kefirdeki trilyonlarca probiyotik (dost bakteriler) sindirim enzimleri ve çeşitli vitaminler üretirler. Protein tozlarının böyle bir özelliği yoktur. Bu nedenle kefirin sindirilmessi çok daha kolaydır. Protein tozları ise ölü bir yiyecek olduğu için enzim içermez. Sindirimi zordur ve sindirilmemiş proteinler alerjik ve immünolojik çok sayıda hastalığa sebep olurlar.

Protein tozlarının tek bir avantajı vardır; kullanılmasının biraz daha kolay olmasıdır o kadar.

Ben illa ki protein tozu kullanacağım diyenler için tavsiyem şu; asit ve ısıl işlemden geçmemiş, kimyasal toksin ve ağır metal taramasından geçmiş preparatları kullansınlar.

Bu tartışma faydalı olmuştur, ama zaman zaman benim için ‘tarikat lideri’ gibi maksadını aştığını sandığım sözler söylenmiştir. Tarikat ‘doğru yol’ gibi gerçek anlamında kullanılmışsa sorun yok. Ama taassup anlamında kullanılmışsa teessüf ederim.

Milyonlarca insan para verip protein tozlarını boşuna mı kullanıyorlar diye bir karşı eleştiri de var. Milyonlarca insan para verip uyuşturucu da kullanıyor. Bu onların doğru yaptığının göstergesi değildir herhelde.

Protein tozları için dünyanın bir numaralı sağlı sitesinde çok sayıda yazı var.

http://proteinpowder.mercola.com/Miracle-Whey-Protein.html

Dr. Ahmet Aydın

• Kefir kullanılabilir ama sadece günlük beslenmeye kombine edilecek şekilde. 100gramında 3 gr protein var, sütten farkı yok sadece probiyotik.
  • ganil17 kullanıcısına yanıt
    verdiğin linkte %40 protein yazıyor ama ben bir hata olduğunu düşünüyorum
    oradaki kefir suyu süzülmüş bir ürün mü yoksa
    çünkü %40 çok yüksek

kefir tartışması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 4 Kasım 2013; 19:19:40 >
  • arkadaşlar merhaba ben whey protein tozu kullanıyorum da kullanımı konusunda arkadaşlara bir sorum olucaktı. ben spora gitmeden önce evde pet şişeye karışımımı yapıyorum , şişeyi yanımda salona götürüp spordan sonra içiyorum . bazı arkadaşlar karışımın taze olması spordan sonra hazırlanmalı filan diyolar . sizin görüşleriniz nelerdir ?
  • serhaterdoğan kullanıcısına yanıt
    ben de çalışmanın yarılarından sonra hazırlıyorum
    neredeyse son yarım saat set aralarında shaker çalkalıyorum
    bir zararı varsa biz de bilelim
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhaterdoğan

arkadaşlar merhaba ben whey protein tozu kullanıyorum da kullanımı konusunda arkadaşlara bir sorum olucaktı. ben spora gitmeden önce evde pet şişeye karışımımı yapıyorum , şişeyi yanımda salona götürüp spordan sonra içiyorum . bazı arkadaşlar karışımın taze olması spordan sonra hazırlanmalı filan diyolar . sizin görüşleriniz nelerdir ?

Kendine bi shaker al 10 tl falanlar, onun içine koy götür. Antrenman sonrası üzerine süt-su-meyve suyu artık neyle karıştırıyorsan ekle karıştır.

@SVSTRGMR
    10-15 saniye çalkalamak yeter hocam yarım saat naaptın sen

• Executor06 kullanıcısına yanıt
    belki aminoasitlerine ayırırım diye uğraşıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 6 Kasım 2013; 12:48:01 >
  • Kısır yapıyor protein tozları .
  • quote:

Orijinalden alıntı: HarryBlade

Kısır yapıyor protein tozları .

aga bafrada bi adam gördüm.sadece kas adam.spor salonu felanda var.yarışmalara da girmiş.kova kova toz kullanmış ve 2 çocuğu var.ayrıca dün ntvde çıkan doktoru izledi iseniz normal dediğiniz yiyecekler doğurganlığı bitiriyor.marketten aldığınız her türlü şey zarar veriyor.imkan olsada köyde herşeyi kendimiz yaparak yesek
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

quote:

aga bafrada bi adam gördüm.sadece kas adam.spor salonu felanda var.yarışmalara da girmiş.kova kova toz kullanmış ve 2 çocuğu var.ayrıca dün ntvde çıkan doktoru izledi iseniz normal dediğiniz yiyecekler doğurganlığı bitiriyor.marketten aldığınız her türlü şey zarar veriyor.imkan olsada köyde herşeyi kendimiz yaparak yesek

Anabolik te kullanmıştır...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: montevo

quote:

Anabolik te kullanmıştır...

onu bilemem

• ben asker adamım bi sorun olsa zaten yapamam neyse :D
  • arkadaşlar bu takviyeleri aldıktan sonra miğde iyice sindirene kadar,yemek memek vb ne yedi isek, belinde ağrı hisseden var mı?bu ara belim ağrıyor.yok böbrekelr mi ağrıyor diye şüpheleniyorum
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.