Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1051. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10491050105110521053
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: rocky1000

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: rocky1000

teşekkürler petek boylarını ne kadar arttırmalıyım nerelere koymalıyım buna göre hangi kombiyi almalıyım terası kapatmayı düşünüyoruz hiç olmazsa oradan soğuğu kesmiş oluruz bir de pencereleri değiştireceğiz pen olacak biraz daha ısınır diye düşünüyoruz hangi odaya ne kadar petek olmalı

petek boylarını hemen hemen bütün odalarda arttırmanız gerekir

özellikle yaşam alanı olan oturma odasında mutlaka petekleri arttırın,25m2 bir odada 100cm petek olmaz

koridora en az 100cm petek ekletin

15m2 ve 20m2 lik odaların petek boylarını 2 katına çıkartın

ayrıca 24kw yani 20000kcal bir kombi değil bir üst kapasite kombi almanızı öneririm

kombi olarak ta sürekli önerdiğimiz kombilerden biri alabilirsiniz

örnek:

baymak falke condens (yeni)
    ariston genus premium
    eca confeo premix
    nitromix
    yeni baymak brötje novadens

teşekkürler yardımınız için

rica ederim

iyi forumlar

• quote:

Orijinalden alıntı: sanctuary35

baymak cambert aldio 24kw yoğuşmalı kombisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
    premix yoğuşmalı ne demek?
    kendisinin iletişim bilgilerini alabilirmiyim?

ayrıca eve gelen bütün kombi bayileri (vaillant, viesmann, baymak) herkes yoğuşmasız düz kombi tavsiye ediyorlar ısrarla :S

birkaç yıla kadar ülkemizde yoğuşmalı kombi kullanımı zorunlu olacak,size ısrarla yoğuşmasız kombi öneren kombi satıcılarına bunu söylerseniz iyi olur

baymak lambert attivo kombisinden söz ediyorsunuz sanırım. bu kombi 3 eşanjörlü düz yoğuşmalı (condens yoğuşmalı) bir kombidir

tam bir fiyat/performans kombisidir fiyatı normal kombi fiyatlarıyla nerdeyse aynıdır

premix yoğuşma: yakıt ve havanın ideal oranda önceden karıştırılarak yanmanın gerçekleştirilmesi ile "tam yoğuşma" sağlanarak verim en yüksek değere ulaştırılır.

• ozaman vaillant ecotec pro vuw 286/3-3 yoğuşmalı kombisi hakkında son düşüncenizi alabilirmiyim?
    cünkü vaillantin kampanyasıyla 360lirayı o ödüor ve yoğuşmalı kombiyi 3540 liraya geliyor (hersey dahil) fiyat bana çok makul geldi diğer markalara göre
  • Yalova'da güneybatı cepheli, 105 metrekare kullanım alanı olan, duvarları ytong, mantolama yapılmış evime premix yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum. Evde salon 28 metrekare, hol 15 metrekare, mutfak 12 metrekare, yatak odası 15 metrekare, diğer odalardan biri 12 metrekare, diğeri 10 metrekare, banyo 5 metrekare, ebeveyn banyosu 2 metrekare, balkon 6 metrekaredir. Evin petekleri henüz takılmadı. Yükseklik 2,7 metre. Toplam petek uzunluğu kaç metre olmalıdır? Tavsiye edeceğiniz kombi hangisidir? Ferroli Econcept Tech ve Baymak Falke Condense kombilerinden hangisini önerirsiniz? 2200-2300 TL'ye kadar bu iki kombi haricinde önereceğiniz daha iyi bir kombi var mı? İlgilenirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: taipen71

10 güne kadar benimde kombi almam gerekiyor ancak karasızım evim ankarada güneybatı cephe arakat yalıtımlı net 110 metrekare 6.50 mt petek birde havlupan var petekleri çoğaltma gibi şansım yok böyle oluncada yoğuşmalı kombi sanırsam uygun değil vaillant ariston araştırıyorum herkes farklı bişey diyor yardımlarınız için teşekkürler.

110m2 evinizi 6,5mt petek ile kış sezonu boyunca (olağanüstü soğuk günler hariç)

55c ve altında kazan sıcaklığında evinizi konforlu ısıtabildiğiniz sürece yoğuşmalı kombi olur

petek boylarınız itibariyle ankara gibi karasal bir bölgede kış ortasında değil ama mevsim geçişlerinde ve kışın ılık günlerde yoğuşmada maximum verim alırsınız

yani kışın soğuk günlerde kombiyi 60c 65c de çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz bu da kombi yoğuşmalıysa verimini düşürür

ankarada ısıtma sezonu uzundur. aralık-ocak-şubat ayları haricinde diğer aylarda tasarruf yapmak isterseniz premix yoğuşmalı kombi alın

eğer istemiyorsanız konvansiyonel kombilere yönelin

normal kombi olarak: ferroli domitech,baymak luna 3 240fi,baymak brötje star extra,dd nitron,eca confeo plus,immergas star,bosch exclusive öneririm

yazdığım kombilerin fiyatı 1200-1500lira arasındadır

aynı paralara da premix yoğuşmalı kombiler var

tercih sizin

• quote:

Orijinalden alıntı: cem74

Yalova'da güneybatı cepheli, 105 metrekare kullanım alanı olan, duvarları ytong, mantolama yapılmış evime premix yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum. Evde salon 28 metrekare, hol 15 metrekare, mutfak 12 metrekare, yatak odası 15 metrekare, diğer odalardan biri 12 metrekare, diğeri 10 metrekare, banyo 5 metrekare, ebeveyn banyosu 2 metrekare, balkon 6 metrekaredir. Evin petekleri henüz takılmadı. Yükseklik 2,7 metre. Toplam petek uzunluğu kaç metre olmalıdır? Tavsiye edeceğiniz kombi hangisidir? Ferroli Econcept Tech ve Baymak Falke Condense kombilerinden hangisini önerirsiniz? 2200-2300 TL'ye kadar bu iki kombi haricinde önereceğiniz daha iyi bir kombi var mı? İlgilenirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

petek boylarını 7-8metreden aşağı tutmayın
    petek markası olarak da demirdöküm plus öncelikle öneririm

net hesaplama için evdeki ısı kayıplarının ölçülmesi gerekir.bizim burada yazacağımız petek boyları ortalama rakamlar olur

baymak falke condens ve ferroli econcept benim en çok önerdiğim kombilerin başındadır.ama biri fiyat/performans diğeri üst segment bir kombidir

baymak falke condens yenilendi. teknik özellikleri iyileştirildi

Premiks yoğuşmalı kombiler karşılaştırılırken dikkat edilmesi gereken konular:

1) Frekans kontrollü fan (modülasyonlu fan)

2) kullanım suyu ve tesisat suyu ısıtmasında "kademesiz (full) modülasyon" özelliği

3) Oda sıcaklığına göre modülasyon (modülasyonlu oda termostatları ile kullanıım)

üç tam modülasyon yapabilmesi: tesisat suyuna göre modülasyon+kullanım suyuna göre modülasyon+oda sıcaklığına göre modülasyon

4) Modülasyon aralığının geniş olması

ferroli econcept te bu 4 özelliğin hepsi var.

baymak falke condens te üçüncü özellik yok,zaten fiyat-performans premix yoğuşmalı kombilerde yazdığım 4 maddeden mutlaka 1 tanesi veya 2 tanesi olmayabiliyor

adı üstünde fiyat-performans

• Peki baymak kullanırsak bu üçüncü özellik yerine termostatlı vana kullanabilir miyiz? Termostatlı vana kullanıldığında oda sıcaklığını düşük tuttuğumuz odanın kapısını kapatıyor muyuz?
  • quote:

quote:

10 güne kadar benimde kombi almam gerekiyor ancak karasızım evim ankarada güneybatı cephe arakat yalıtımlı net 110 metrekare 6.50 mt petek birde havlupan var petekleri çoğaltma gibi şansım yok böyle oluncada yoğuşmalı kombi sanırsam uygun değil vaillant ariston araştırıyorum herkes farklı bişey diyor yardımlarınız için teşekkürler.

110m2 evinizi 6,5mt petek ile kış sezonu boyunca (olağanüstü soğuk günler hariç)

55c ve altında kazan sıcaklığında evinizi konforlu ısıtabildiğiniz sürece yoğuşmalı kombi olur

petek boylarınız itibariyle ankara gibi karasal bir bölgede kış ortasında değil ama mevsim geçişlerinde ve kışın ılık günlerde yoğuşmada maximum verim alırsınız

yani kışın soğuk günlerde kombiyi 60c 65c de çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz bu da kombi yoğuşmalıysa verimini düşürür

ankarada ısıtma sezonu uzundur. aralık-ocak-şubat ayları haricinde diğer aylarda tasarruf yapmak isterseniz premix yoğuşmalı kombi alın

normal kombi olarak: ferroli domitech,baymak luna 3 240fi,baymak brötje star extra,dd nitron,eca confeo plus,immergas star,bosch exclusive öneririm

tercih sizin

Cevap için teşekkür ediyorum ARİSTON Genus Hermetik Konvansiyonel Kombi (22188kcal/h) hakkında ne düşünürsünüz birde vaillantın 20000 lik bir modeli var 1500 tl cevap için tekrar teşekkürler

• quote:

Peki baymak kullanırsak bu üçüncü özellik yerine termostatlı vana kullanabilir miyiz? Termostatlı vana kullanıldığında oda sıcaklığını düşük tuttuğumuz odanın kapısını kapatıyor muyuz?

evdeki kritik 2 petek hariç bütün peteklere termostatik vana kullanabilirsiniz.termostatik vana bir odanın fazladan ısınmasını önler.ayarlana sıcaklığa gelince peteği kapatır
    sıcak suyun diğer peteklere gönderir
  • quote:

quote:

quote:

tercih sizin

Cevap için teşekkür ediyorum ARİSTON Genus Hermetik Konvansiyonel Kombi (22188kcal/h) hakkında ne düşünürsünüz birde vaillantın 20000 lik bir modeli var 1500 tl cevap için tekrar teşekkürler

ariston genus çok fonksiyonlu bir kombidir
    sıcak su verimi 3 yıldızdır
    genleşme tankı 8 litredir
    kombinin üstünde büyük lcd ekran vardır
    bu ekranda kombinin bütün fonksiyonları izlenir ve burdan komut edilir
    ayrıca bu büyük lcd ekranda haftalık program saati vardır
    bu kombide yarı otomatik su doldurma özelliği vardır
    ayrıca bu kombinin pompası modülasyonludur.yani bu kombi çok sessiz çalışır
    eksi özellik olarak ariston genus'un minimum ısıl güç tüketimi düşük değildir

1500liraya normal bir kombi olan vaillant 202-5 alacağınıza aynı paraya premix yoğuşmalı kombi alın

tercih sizin

• merhaba, bu konunun tamamını olmasa da okudum, çok faydalı. ben de danışmak istiyorum.
    bende doğalgaz döşetme arefesinde ve sıfır bilgisi olan birisi olarak buraya kadar öğrendiklerimden kesinlikle yapmam gerekenler şunlar:
    1-kesinlikle premix özellikli kombi
    2-kesinlikle kombi bağlantı seti metal en azından içi
    3-kesinlikle demirdöküm plus petek
    4-kesinlikle 2 petek hariç termostatik vana ve bu vanalar kuzeye bakmayan odalara ve T şeklinde vana
    5-peteklere kesinlikle çarpraz bağlantı
    6-alüminyum kaplı havlupan
    7-münkünse önce bakır sonra deliksiz folyolu boru (dizayn oxi plus)

birde aklıma takılanlar var:
    1-bakır boru döşeme, mobil sistemden daha mı sağlıklı / verimli? bakır boru döşenmesinde çokca dirsekler dönüşler olduğu için sanki kombi daha çok zorlanır gibi geliyor bana. bu durumda bakır boru kalitesinimi, mobil sistemin dönüşsüz döşeme özelliğine mi öncelik vermek gerekir?
    2-evim sakarya da, tek katlı çevresi açık, yalıtımı yok, üstte sadece çatı var, yığma tuğla yok. bu zamana kadar da sobayla ısınmaya çalıştık. kışın soğuğu yazın sıcağı gerçekten hissettik. yani sobayla pek ısınılmıyor. sanki yerden duvardan kapı altlarından soğuk rüzgar esiyor gibi. evin şeklini de çizmeye çalıştım.
    şimdi ben bu eve hangi ölçülerde petekler almalıyım? kışın soğuğu iyi hissedince sanki petek ölçüleri normalden daha fazla yada daha çok petek kullanılmalıymış gibi geliyor bana ki sonunda ohh be ısındım diyeyim. sarı renkli pencerelerin hepsi tekli ve 80*140 ölçüsünde. tavan taban 260cm.
    3-sizden kombi, petek, ve diğer benim bilemediğim ve açıklamaya çalıştığım konularda yardım istiyorum.
    teşekkürler
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

http://imageshack.us/photo/my-images/600/31587975.jpg/

• Sayın disintegration ilginize teşekkür ederim. BAYMAK BRÖTJE NOVADENS EXTRA kombide saydığınız 4 özellik de var mıdır? Eğer varsa bu kombiyi termostatik vana olmadan kullanabilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: panzehirtr

merhaba, bu konunun tamamını olmasa da okudum, çok faydalı. ben de danışmak istiyorum.
    bende doğalgaz döşetme arefesinde ve sıfır bilgisi olan birisi olarak buraya kadar öğrendiklerimden kesinlikle yapmam gerekenler şunlar:
    1-kesinlikle premix özellikli kombi
    2-kesinlikle kombi bağlantı seti metal en azından içi
    3-kesinlikle demirdöküm plus petek
    4-kesinlikle 2 petek hariç termostatik vana ve bu vanalar kuzeye bakmayan odalara ve T şeklinde vana
    5-peteklere kesinlikle çarpraz bağlantı
    6-alüminyum kaplı havlupan
    7-münkünse önce bakır sonra deliksiz folyolu boru (dizayn oxi plus)

birde aklıma takılanlar var:
    1-bakır boru döşeme, mobil sistemden daha mı sağlıklı / verimli? bakır boru döşenmesinde çokca dirsekler dönüşler olduğu için sanki kombi daha çok zorlanır gibi geliyor bana. bu durumda bakır boru kalitesinimi, mobil sistemin dönüşsüz döşeme özelliğine mi öncelik vermek gerekir?
    2-evim sakarya da, tek katlı çevresi açık, yalıtımı yok, üstte sadece çatı var, yığma tuğla yok. bu zamana kadar da sobayla ısınmaya çalıştık. kışın soğuğu yazın sıcağı gerçekten hissettik. yani sobayla pek ısınılmıyor. sanki yerden duvardan kapı altlarından soğuk rüzgar esiyor gibi. evin şeklini de çizmeye çalıştım.
    şimdi ben bu eve hangi ölçülerde petekler almalıyım? kışın soğuğu iyi hissedince sanki petek ölçüleri normalden daha fazla yada daha çok petek kullanılmalıymış gibi geliyor bana ki sonunda ohh be ısındım diyeyim. sarı renkli pencerelerin hepsi tekli ve 80*140 ölçüsünde. tavan taban 260cm.
    3-sizden kombi, petek, ve diğer benim bilemediğim ve açıklamaya çalıştığım konularda yardım istiyorum.
    teşekkürler
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

http://imageshack.us/photo/my-images/600/31587975.jpg/

Merhabalar,

Forumu takip ettiğiniz anlaşılıyor. Aklınıza takılan konularla ilgili bir kaç şey söylemek isterim.
    1. Bence önceliği bakır borudan ziyade evinizin dıştan veya içten ısı izolasyonu konusuna verin. Çatı arasına camyünü koymayı da unutmayın. Bunlar size en az %40 tasarruf getirir. Tesisat olarak mobil sistem yaptıramıyorsanız bakır veya diğerleri arasından bütçenize göre tercih yapın.
    2. Petek olarak DD plus iyi tercih; Baymak Lux, ECA, Termoteknik alternatif olabilir. 22/600 panel radyatör olarak evinizin alanlarına göre şöyle bir boyutlandırma olabilir:

Oda-1 (13,6m2).................140cm(doğu+kuzey)
    Oda-2 (13,2m2).................120cm(doğu+güney)
    Mutfak ve Oda (25,5m2).....120cm(batı) + 80cm(kuzey)
    Hol (11,7m2).....................100cm
    Salon (22,6m2)..................120cm(batı) + 80cm(güney)
    Banyo................................60cm(doğu)
    Toplam (86,6m2)................820cm

3. Mutfak ve salondaki büyük peteklere termostatik vana, hole ise oda termostatı öneririm. Kombi marka/model olarak forumun hemen her sayfasında önerilen premiks ürünlerden bütçenize ve ilinizdeki servis kalitesine göre tercih yapabilirsiniz.

Kolay gelsin...

• tekrar merhaba,
    1-Çatı da izocam var pencereler de pvc, yazmayı unutmuşum. Zaten birtek bu ikisi var. İzolasyonu yapmalıyım biliyorum ama bir iki sene durumum yok.
    2-İlk defa yaptırıyorum, en iyisi hangisiyse o olsun diyorum. Mobil sistem mantıklı ama ev mahfolur, gözüm kesmiyor. Bakır boruyu gündemime aldım, çünkü hem tesisat ve kombi açısından faydalıymış hem de boru geçtiği yerleri ısıtıyor, ne güzelmiş dedirtiyor açıkcası. Normal sistemle farkı çok uçuk değilse, herhalde bu farka değer. Evimi tanıyorum ister bakır ister folyolu sistem olsun, dönüşler çokca olacak gibi geliyor. Ve canımı sıkıyor. Mümkün olduğunca 45 derecelik açılarla dönmesini rica edeceğim.
    2-Bu yazdığınız ölçüler, m2'ye göre olması gereken mi? Eğer evetse arttırmalıyım çünkü bu ev gerçekten soğuğu hissettiriyor.
    3-Kombiyi büyük ihtimal mutfaklı odaya düşünüyorum. Girişin tam karşısına. Burası sobalı zamanda kalınan ve ısınamadığımız alan. Arada alçıdan kemer var. Hatta ben buraya 3 tane petek bile düşünüyordum, 1 tane batıya 2 tane kuzeye. Yani o kadar canıma tak etti.
    3-Ben, oda 1 oda 2 ve salona düşünmüştüm termostatik vanayı. Hole de oda termostatı. Mutfaklı odaya hiçbirşey. Evin en çok kullanılan yeri mutfaklı oda ardından hol ve salon.
    4-Kombide premix özelliği seçeceğim büyük ihtimal eca baymak aristondan biri. Ama 24 26 28 vs. hani burada yazıyorsunuz ya, o kaçlık olmalı onu bilemiyorum. İleriyi düşünerek yazıyorum burayı. 5 sene içerisinde yukarıya küçük bir çatı katı yapılabilirse, kombiyi buna göre mi seçmem gerekir şimdiden.
    4-Kombi ve radyator ve diğer malzemeleri en hesaplı nasıl alabilirim? Esnafı dolaşağım ancak internette de kombidukkani.com hep karşıma çıkıyor, iyi midir?

• tekrar merhaba .. daha öncede yazmıştım evim kocaelide catı dublex yaklaşık 160 mkre kuzey cepheli orta seviye izalasyonlu bir ev... petek boyu ise yaklaşık 11 mt civarı... bana yoguşmalı konbi önermiştiniz.. BAYMAK & BRÖTJE HEIZUNG NOVADENS EXTRA YOĞUŞMALI KOMBİ düşünmeye başladımama bunun da 3 tane filan modeli var ısıtma kapasitelerine göre herhalde NOVADENS EXTRA 240 / NOVADENS EXTRA 280 / NOVADENS EXTRA 330 bunlardan hangini tercih etmeliyim... özelliklerine bakınca bişey anlamıyorum acıkcası... bide bunlarda dijiital oda termostadı standart diyor. bu dijital termostad kablosuzmu acaba bilen varsa ltf... bilği versin.
    teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: panzehirtr

tekrar merhaba,
    1-Çatı da izocam var pencereler de pvc, yazmayı unutmuşum. Zaten birtek bu ikisi var. İzolasyonu yapmalıyım biliyorum ama bir iki sene durumum yok.
    2-İlk defa yaptırıyorum, en iyisi hangisiyse o olsun diyorum. Mobil sistem mantıklı ama ev mahfolur, gözüm kesmiyor. Bakır boruyu gündemime aldım, çünkü hem tesisat ve kombi açısından faydalıymış hem de boru geçtiği yerleri ısıtıyor, ne güzelmiş dedirtiyor açıkcası. Normal sistemle farkı çok uçuk değilse, herhalde bu farka değer. Evimi tanıyorum ister bakır ister folyolu sistem olsun, dönüşler çokca olacak gibi geliyor. Ve canımı sıkıyor. Mümkün olduğunca 45 derecelik açılarla dönmesini rica edeceğim.
    2-Bu yazdığınız ölçüler, m2'ye göre olması gereken mi? Eğer evetse arttırmalıyım çünkü bu ev gerçekten soğuğu hissettiriyor.
    3-Kombiyi büyük ihtimal mutfaklı odaya düşünüyorum. Girişin tam karşısına. Burası sobalı zamanda kalınan ve ısınamadığımız alan. Arada alçıdan kemer var. Hatta ben buraya 3 tane petek bile düşünüyordum, 1 tane batıya 2 tane kuzeye. Yani o kadar canıma tak etti.
    3-Ben, oda 1 oda 2 ve salona düşünmüştüm termostatik vanayı. Hole de oda termostatı. Mutfaklı odaya hiçbirşey. Evin en çok kullanılan yeri mutfaklı oda ardından hol ve salon.
    4-Kombide premix özelliği seçeceğim büyük ihtimal eca baymak aristondan biri. Ama 24 26 28 vs. hani burada yazıyorsunuz ya, o kaçlık olmalı onu bilemiyorum. İleriyi düşünerek yazıyorum burayı. 5 sene içerisinde yukarıya küçük bir çatı katı yapılabilirse, kombiyi buna göre mi seçmem gerekir şimdiden.
    4-Kombi ve radyator ve diğer malzemeleri en hesaplı nasıl alabilirim? Esnafı dolaşağım ancak internette de kombidukkani.com hep karşıma çıkıyor, iyi midir?

1. Çatı arası yalıtım rahat %20 tasarruf sağlar.
    2. Bütçe uygunsa ve işi bilen usta varsa bakır tercih edin.
    3. Yazdığım petek miktarları sadece metrekareye göre değildir. Eviniz sözgelimi Erzurum'da olsaydı %50 daha fazla, Antalya'da olsaydı %30 daha az peteğe ihtiyacınız olurdu. Dikkat ederseniz alanları aynı olan oda 1 ve 2'ye cephe farklılığı nedeniyle farklı ölçülerde petek önerdim. Isıtılacak alanların sadece metrekare cinsinden büyüklüğüne göre "halı serecekmiş gibi" petek önerilmez. Binanın bulunduğu coğrafyanın iklimsel özellikleri, binanın konumu, müstakil/bitişik nizam oluşu, zemin/ara/çatı katı durumu, ısı yalıtım özellikleri, kalorifer sistemi işletme sıcaklığı gibi değişkenlere de bakarak petek boyutlandırması yapılır. İşin doğrusu bu işin uzman kişilerce yerinde yapılması olmakla birlikte, piyasada hakim olan halı önerir gibi petek konması anlayışına göre bizim yaptığımız yaklaşık da olsa piyasaya göre sağlıklı önerilerdir.
    4. Kombi yeri olarak mutfak uygun. Buraya 3 petek de koyabilirsiniz. Yalnız unutmayın ki mutfaklar ocak kullanımından dolayı ekstra ısı kazancı olan alanlardır. Kombinin de burada olması durumunda evin diğer alanlarına göre, birim alan başına %30-40 daha az petek olması yeterlidir.
    5. Oda-1 kuzeye de baktığı için bence termostatik vana pek işlev görmez, ama odayı kullanmayacaksanız düşünülebilir. (Termo.vana kademesi 3'te tutarsınız, 20C oda sıcaklığına karşılıktır.) Aynı şekilde oda-2'yi de kullanmayacaksanız oda sıcaklığını 20C'de sınırlamak için termo.vana olabilir.
    6. Netteki düşük fiyatların cazibesine çok kapılmayın derim. Aradaki 100-200TL fark yanıltmasın. Kombinin montajı, tesisat ve baca bağlantı setleri, bunları kimin yapacağı ve fiyatı yanıt bekleyen sorulardır. Sadece kombi fiyatı ile iş bitmiyor. Yarın kombide sorun çıkarsa yerelden aldığınız kombide muhatap hemen karşınızda olacak...

• quote:

Sadece petek miktarına göre yoğuşmalı kombi olmaz diye bir şey yoktur. Soru şudur: Ankara'da güneybatı konumlu, ısı yalıtımlı, ara kat, 110m2 net alanı olan evinizde, 6 aylık sezonun kaçta kaçında 40-55C arası petek sıcaklığında ısınabilirsiniz? Yanıtlamaya çalışalım.
    Ankara'da proje sıcaklığı olarak kullanılan -12C dış sıcaklıkta evinizin her 1m3 başına 35kcal/h ısı ihtiyacı (standart ısı yalıtımı olduğunu varsayarak) öngördüğümüzde toplam 297m3 (110m2x2,7m) hacminizin yaklaşık 10000kcal/h ısı ihtiyacı hesaplanabilir. Dış sıcaklık -12C iken mevcut 6,5m peteğin içinden 70C sıcak su dolaştırdığınızda (70C sıcaklıkta 1m petek 1500kcal/h ısı verir) ısınırsınız. Ama bu koşulda kombi yoğuşma yapmaz. Yoğuşma olması için petekten kombiye dönen suyun en fazla 50C olması gerekir. Yüksek yoğuşma veriminin elde edldiği 30-40C dönüş içinse kombiden peteklere gidişin 40-50C arası olması gerekli. Kombiden 40-50C gidiş sıcaklığında 6,5m petekten alınabilecek maksimum ısı 6500kcal/h eder. Yani ısı ihtiyacınızın 6500kcal/h veya altında olduğu dış sıcaklık koşullarında yoğuşmalı kombiyle hem ısınır hem de yüksek yoğuşma verimi sağlarsınız. Bu şekilde kombiyi kullanabileceğiniz dış sıcaklık aralığı ise kabaca 0C'nin üstündeki değerlerdir. Kış sezonunda sıcaklık değişimi bölgeden bölgeye değişmekle birlikte Ankara ilimizde kış ortasında bile +değerler yaşanabilmekte ve bu durum Ocak ayında bile (uç soğuklar dışında) en azından gündüz saatlerinde yoğuşma verimi elde etmeye müsait olmaktadır.
    Ankara'da uzun yıllar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında en düşük ortalama sıcaklıklar sırasıyla -1C, -3C ve -2C; en yüksek ortalama sıcaklıklar ise sırasıyla 6,2C, 4,3C ve 6,7C olmuştur. İstisnai yaşanan uç düşük sıcaklıklar sezonun az bir kısmında olduğu için yoğuşmalı kombi kullanımınızın anlamlı bir şekilde isabetli olacağını söyleyebiliriz.
    http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx#sfU

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Sadece petek miktarına göre yoğuşmalı kombi olmaz diye bir şey yoktur. Soru şudur: Ankara'da güneybatı konumlu, ısı yalıtımlı, ara kat, 110m2 net alanı olan evinizde, 6 aylık sezonun kaçta kaçında 40-55C arası petek sıcaklığında ısınabilirsiniz? Yanıtlamaya çalışalım.
    Ankara'da proje sıcaklığı olarak kullanılan -12C dış sıcaklıkta evinizin her 1m3 başına 35kcal/h ısı ihtiyacı (standart ısı yalıtımı olduğunu varsayarak) öngördüğümüzde toplam 297m3 (110m2x2,7m) hacminizin yaklaşık 10000kcal/h ısı ihtiyacı hesaplanabilir. Dış sıcaklık -12C iken mevcut 6,5m peteğin içinden 70C sıcak su dolaştırdığınızda (70C sıcaklıkta 1m petek 1500kcal/h ısı verir) ısınırsınız. Ama bu koşulda kombi yoğuşma yapmaz. Yoğuşma olması için petekten kombiye dönen suyun en fazla 50C olması gerekir. Yüksek yoğuşma veriminin elde edldiği 30-40C dönüş içinse kombiden peteklere gidişin 40-50C arası olması gerekli. Kombiden 40-50C gidiş sıcaklığında 6,5m petekten alınabilecek maksimum ısı 6500kcal/h eder. Yani ısı ihtiyacınızın 6500kcal/h veya altında olduğu dış sıcaklık koşullarında yoğuşmalı kombiyle hem ısınır hem de yüksek yoğuşma verimi sağlarsınız. Bu şekilde kombiyi kullanabileceğiniz dış sıcaklık aralığı ise kabaca 0C'nin üstündeki değerlerdir. Kış sezonunda sıcaklık değişimi bölgeden bölgeye değişmekle birlikte Ankara ilimizde kış ortasında bile +değerler yaşanabilmekte ve bu durum Ocak ayında bile (uç soğuklar dışında) en azından gündüz saatlerinde yoğuşma verimi elde etmeye müsait olmaktadır.
    Ankara'da uzun yıllar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında en düşük ortalama sıcaklıklar sırasıyla -1C, -3C ve -2C; en yüksek ortalama sıcaklıklar ise sırasıyla 6,2C, 4,3C ve 6,7C olmuştur. İstisnai yaşanan uç düşük sıcaklıklar sezonun az bir kısmında olduğu için yoğuşmalı kombi kullanımınızın anlamlı bir şekilde isabetli olacağını söyleyebiliriz.

Hocam cevap için teşekkür ediyorum bilimsel olarakta güzel izah etmişsin ankaranın soğuğu ayazı meşurdur ortalamalar çok önemli değil ciddi ciddi soğuk oluyor apartman yeni ve yalıtımı güzel ev güney batı ve ara cephe kafam ciddi çok karıştı 10 güne kadar almam lazım apartmana yeni gaz bağlanacak kolon projesi falan çizilecek bir dahada ekstra para vermek istemiyorum birde şu kombiyi gördüm FERROLİ Divatop Micro Hermetik Konvansiyonel Kombi (20640kcal/h) 24kw kafamda vaillant vardı daha önceki mesajımda yazmıştım başka bir arkadaşta bu paraya yoğuşmalı al dedi başka biri yoğuşmadan verim alamassın dedi ben ve eşim memur zaten sabah çıkıp akşam geliyoruz bu seneki soğuk olursa -20 leri gördük gölbaşında ozaman yoğuşmanın bir faydası olmicak anladığım kadarıyla verceniz öneriler için şimdiden teşekkür ederim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Hocam cevap için teşekkür ediyorum bilimsel olarakta güzel izah etmişsin ankaranın soğuğu ayazı meşurdur ortalamalar çok önemli değil ciddi ciddi soğuk oluyor apartman yeni ve yalıtımı güzel ev güney batı ve ara cephe kafam ciddi çok karıştı 10 güne kadar almam lazım apartmana yeni gaz bağlanacak kolon projesi falan çizilecek bir dahada ekstra para vermek istemiyorum birde şu kombiyi gördüm FERROLİ Divatop Micro Hermetik Konvansiyonel Kombi (20640kcal/h) 24kw kafamda vaillant vardı daha önceki mesajımda yazmıştım başka bir arkadaşta bu paraya yoğuşmalı al dedi başka biri yoğuşmadan verim alamassın dedi ben ve eşim memur zaten sabah çıkıp akşam geliyoruz bu seneki soğuk olursa -20 leri gördük gölbaşında ozaman yoğuşmanın bir faydası olmicak anladığım kadarıyla verceniz öneriler için şimdiden teşekkür ederim

Önce şunu netleştirelim. Dışarısı -20C iken yoğuşmalı kombi kullananların çoğunun kombisini 40-50C'de yakarak ısınabildiklerini, hem ısınıp hem de yüksek yoğuşma verimi sağladıklarını düşünmüyorum. Çünkü petek miktarları hesaplanırken bülgenin en düşük sıcaklıklarında kombiye yoğuşma yaptıracak ısıtma kapasitesi dikkate alınmaz. Öyle olsaydı sizinkiyle emsal evlerde en az 12-13m petek olması gerekirdi ve bu atıl kapasite oluştururdu. Tesisat projeleri ve petek boyutlandırmaları yapılırken, o bölgenin en düşük dış sıcaklık ortalamalarına göre hesaplanmış ısı kaybı katsayıları kullanılır. Uç soğuklar dediğimiz yılda 1-2 hafta süren dönemlerdir ve toplam 6 aylık sezonun çok küçük bir kısmını oluşturur. Haydi 1 ay olsun, geri kalan 5 ayda yoğuşma veriminden yararlanabiliyorsanız bu bile yoğuşmalı kombi tercih etmek için yeterlidir.
    Kafa karışıklığınızı giderecek bir diğer yol, sizinle aynı cephede emsal evlerde yaşayan komşularınıza kaç metre petekle kaç derece kombi sıcaklığında ısındıklarını sormak olabilir.
    Ferroli Divatop Micro markanın diğer konvansiyonel kombileriyle hemen hemen aynı olumlu teknik verilere sahip, farklı olarak çift eşanjörlü bir cihaz. En iyi konvansiyonel kombilerdendir.
    Ama benim önerim öncelikle premiks yoğuşmalı kombiler olur...

• quote:

Sayın disintegration ilginize teşekkür ederim. BAYMAK BRÖTJE NOVADENS EXTRA kombide saydığınız 4 özellik de var mıdır? Eğer varsa bu kombiyi termostatik vana olmadan kullanabilir miyiz?

bir düzeltme yapmak istiyorum

premix yoğuşmalı bir kombide yukarda saydığım 4 tane özelliğin olması veya olmaması evdeki peteklere termostatik vana kullanımı için engel veya zorunlu değil

1) siz normal (konvansiyonel) bir kombi taktığınız bir evin peteklerine de termostatik vana uygulayabilirsiniz

2) oda sıcaklığına göre modülasyon yapan (uyumlu bir modülasyonlu termostat olması gerekir,kombinin kendisi oda sıcaklığına göre modülasyon yapamaz) bir kombi (örnek:ferroli econcept) taktığınız evin peteklerine de termostatik vana uygulayabilirsiniz

3) oda sıcaklığına göre modülasyon yapmayan (örnek:baymak falke condens) bir kombi taktığınız evin peteklerine de termostatik vana uygulayabilirsiniz

• 
Sayfa: önceki 10491050105110521053
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.