Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (802. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 800801802803804
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HoLY.oNE

arkadaslar 180m2 dublex bir daire için tavsiye edebileceğiniz,

öncelikle alman tercihimdir..

acıkcası hiç anlamıorum ben bu kombilerden..bazıları gaz yakıtlı ve bazılarıda doğalgazlı diyor..doğalgaz kullanılcak tabikide ama bazı üreticilerin sitelerine girdiğimde 1 tane doğalgazlı olup diğerleri gaz yakıtlı felan yazıyor..

neyse konuya dönersek..

yoğuşmalı yada normal bunların farkınıda bilmiyorum..

marka olarak önerebileceğiniz kombiler özellikle

vaillant,viessman,bosch olursa sevinirim..buderus diye bi markada varmıs daha önce hiç duymadım önerilerinizi bekliyorum...

edit:

unutmuşum yazmayı minimum 28lik düşünüyoruz..bide son olarak bina yalıtımlı,en üst kat.. ve f/p olarak iyi ürünlerin önerisine de açığım

evinizin cephesi, net kullanım alanı, camların özelliği, petek adeti, toplam uzunluğu, markası ve döşeme sistemi, kombi bütçeniz, termostat istiyor musunuz, çatıda da yalıtım var mı...
    sorularına cevap yazarsanız verilecek cevapların verimliliği açısından iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafay -- 11 Aralık 2011; 22:51:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafay

quote:

acıkcası hiç anlamıorum ben bu kombilerden..bazıları gaz yakıtlı ve bazılarıda doğalgazlı diyor..doğalgaz kullanılcak tabikide ama bazı üreticilerin sitelerine girdiğimde 1 tane doğalgazlı olup diğerleri gaz yakıtlı felan yazıyor..

neyse konuya dönersek..

vaillant,viessman,bosch olursa sevinirim..buderus diye bi markada varmıs daha önce hiç duymadım önerilerinizi bekliyorum...

edit:

unutmuşum yazmayı minimum 28lik düşünüyoruz..bide son olarak bina yalıtımlı,en üst kat.. ve f/p olarak iyi ürünlerin önerisine de açığım

evinizin cephesi, net kullanım alanı, camların özelliği, petek adeti, toplam uzunluğu, markası ve döşeme sistemi, kombi bütçeniz, termostat istiyor musunuz, çatıda da yalıtım var mı...
    sorularına cevap yazarsanız verilecek cevapların verimliliği açısından iyi olur

hocam şimdi evin cephesi güney..camlar pvc çift cam.petek sayısını ve uzunluğunu bilemicem tam olarak çünkü eve daha yerleşmedik şimdiden araştırma yapıyorum kombi hakkında..çatıda yalıtım olacak yaptırılcak,termostat olur yada olmaz pek farketmez açıkcası siz ne önerirsiniz ?

bütçe olarak 5000liraya kadar önerilere açığım..

• KOLAY GELSİN. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
    EVİM KONYA MERKEZ SELÇUKLU İLÇESİNDE 4 KATLI BİNANIN EN ÜST KATI.
    ÇATI YALITIMI OLARAK TAVAN ARASINA İZOCAM DENİLEN SARI KEÇEMSİ BİR MALZEME SERİLMİŞ.
    EVİN ISI YALITIMINI TOPLAM 9 DUVAR OLMAK ÜZERE 5 DUVAR DIŞ CEPHE 4 DUVAR İÇ CEPHE YALITIM OLARAK YAPILIYOR. DAİRE 2+1

OTURMA ODASI 18 M2 1 PETEK (4 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    YATAK ODASI 14 M2 1 PETEK (3.5 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    MUTFAK 14 M2 1 PETEK (2.6 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    ÇOCUK ODASI 14 M2 1 PETEK (3 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    ANTRE 14 M2 1 PETEK (0.5 METRE DUVAR)
    BANYO 5 M2 1 HAVLUPAN

TOPLAM 85 M2 KULLANIM ALANI
    ANTRE ÇOK BÜYÜK.
    VE 0.5 METRE ENİNDE PETEK TAKILACAK ANCAK BOYU UZUN OLABİLİR.

ODALARDA ZEMİN TAHTA DÖŞEME. EVİN KALANI (Kİ YARISINA TEKAMÜL EDİYOR) 39 M2 FAYANS ZEMİN.
    KOMBİ YERİ HAZIR BİR APARAT DAN BEYAZ ŞEFFAF, BİR PARMAK KALINLIĞINDAKİ PLASTİK BORULAR TABANDAN ÇEKİLMİŞ PETEK YERLERİNE.

ACABA NE TÜR BİR KOMBİ ALMALIYIM VE NE KADAR PETEK TAKTIRMALIYIM.

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

AYRICA EV KUZEY - BATI CEPHELİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orkunmar -- 11 Aralık 2011; 23:09:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: alio6

quote:

Orijinalden alıntı: dadashiko

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

quote:

merhaba arkadaşlar eskişehirde 3 katlı tripleks evim bulunmakta ben evin 1 ve 2 katına petek koymayı düşünüyorum evin ön cepesi batı arka cephesi doguya bakmaktadır ısı yalıtımı bulunmakatadır
    geçen sene kombi+ocak olarak kombi tesisatımı yaptırdım ama kalorifertesisatı +petekler yok

kombim Vaillant
    Model: turboTEC pro VUW 242/3-3 20000 kcalh 24kw
    evim hakkında dahageniş bilgihttp://forum.donanimhaber.com/m_55397781/tm.htm

bugün bir vailant bayisini kesif için çağırdım
    kombimin 3kata su basma ihtimailinin %50oldugunu eger olmazsada ek pompa ve kaıstırıcı ekipmanlarla beslenecegini bunun da yaklaşık 1000tl tutar dedi
    ve bende 3 katı iptal ederek 1ve 2 kat için hesaplamasını söyledim
    petek 10,5mtül 1100tl
    kolon hattı 250tl
    boru ve vanalar 850tl
    dogalgaz bağlantısı 250tl
    işöilik 800tl olmak şartı ile 3240tl
    fiyat verdi pazarlıkla 3000tl indi kredi kartina 12*250tl=3000tl olur dedi.eger üst kata Termostatik vana kullanmanın faydası olur dedi 5adet 100
    yani3000+100 3100tl olur dedi
    borular cam elyaf katkılı kompozit boru
    peteklerde 60 cm VaiRAD Panel Radyatörler kullanılacak
    vailant sitesinde petekği inceledim 2.688 Watt/m
    VaiRAD Panel Radyatör 22 – 600 – 100 cm; Δt=60 °C ( 90 / 70 °C ); Oda sıcaklığı 20 °C; Isıl güç testleri TS4310’a göre yapılmış ve raporlanmıştır.
    arkadaşlar fiyat uygunmu başta kendim yapmayı düşünüyordum ama bana fiyat uygun geldi kendimde yapsam bu rakamlara yaklaşacak yapılan işçilikte çabası olacak ne dersiniz yaptırayımmı

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

yoğuşmalı kombi almalısın kardeşim

vaillantın pro modeline, demirdöküm plus nitromix alırsın, artan parayla da termostatik vana falan alırsın, kombiler boruları 1/2" çekmezse 3 kata da 4 kata da basar ilave pompa falanla kombi çalıştırılamaz, senkronize olmaz o pompalar, hepten bozarsın makinayı,

arkadaş fazla işi bilmiyor olabilir, fiyatı ucuz, ama işöiliği o derece bozuk ise normal.

vaillant 90-70 çalışırsa plastik boruların zaten erir kullanamazsın, sen 50 derece de ne veriyor ona bakmalısın

ayrıca bu petek DD plus ın asma konsolları yandan olan bir modeli ve fiyatı haybeye 20-30 tl daha yüksek.

1. mt petek 1500 olacak şekilde hesap yaptırınız, dış sıcaklık eses te -6 derece dir

her m2 iiçin 1.2 katı petek çıkabilir yani 10 m2 ye 120 cm gibi ama bu uyduruk bir hesaptır çift cephede artar ara mekanda azalır.

250 tl dg tesisatı olmaz maliyeti 400 tl o işin başka yerlere eklenti yapmıştır yoksa batar

evde kombi bulunmakta geçen sene kombi+ocak olarak yaptırmıştım şu sadece 1ve2 katın kalorifer tesisatını yaptıracam
    petek 10,5mtül 1100tl
    kolon hattı 250tl
    boru ve vanalar 850tl
    dogalgaz bağlantısı 250tl
    işöilik 800tl olmak şartı ile 3240tl
    fiyat verdi pazarlıkla 3000tl indi kredi kartina 12*250tl=3000tl olur dedi.eger üst kata Termostatik vana kullanmanın faydası olur dedi 5adet 100
    yani3000+100 3100tl olur dedi
    borular cam elyaf katkılı kompozit boru
    peteklerde 60 cm VaiRAD Panel Radyatörler kullanılacak
    vailant sitesinde petekği inceledim 2.688 Watt/m
    VaiRAD Panel Radyatör 22 – 600 – 100 cm; Δt=60 °C ( 90 / 70 °C ); Oda sıcaklığı 20 °C; Isıl güç testleri TS4310’a göre yapılmış ve raporlanmıştır.

arkadaşlar fiyat uygunmu tavsiyeleriniz bekliyorum

Ankara ahlatlıbel (rakım 1200) geçen hafta kar topu oynadım. 90 m kare üzerine kurulu 3 katlı (2 kat + çatı katı) 240 metre kare olan bir triplex müstakil evim var.
    Ferroli Econcept Tech 35c ve Demirdöküm plas petek 21 metre. ısınıyorum sorun yok yalıtım yok. fatura geçen ay 330 tl geldi bu ayın 20'sinde gelecek fatırayıda 410 tl olarak bekliyorum tahminen.
    Kombiler süper her yere petek koydum. istediğimi açıyorum istediğimi kapıyorum.
    bende sizin gibi çok kararsız kaldım neler demediler ki bana.

8 metre peteği çok kısıkta termostatik vana ile 1'e ayarlıyorum.

-3 metre peteği koridorları 2-3 arasına ayarlıyorum.
    - geriye kalan 10 metreyi ise tam açık olarak kullanıyorum.

-kombi gece 30 derece gündüz 40 derece de yanıyor. Banyo suyu süper aynı anda iki banyo çalışabiliyor.
    -petekler çapraz bağlı
    -işcilik yani firma çok önemli aza çoga bakmayın en iyi yere yaptırın.
    bence; evde bir sıcaklık ölçer termometre varsa birde sağlıklı bir insan ekstra hiç bir şeye ihtiyaç yok. (oda termostatı, dış hava sensörü, gerek yok)
    yapmamız gereken;
    1. bununduğumuz odanın kaç derece olduğunu tespit etmek, bana göre gündüz en az 20 derece olmalı odayı 20 derecede tutacak kombi sıcaklığını bulmak lazım o da benim kombide 40-45 derecede yanması demek. gecede en az 17-18 derece olmalı oda bunun içinde 30 dereceye kombiyi ayarlayıp yatarsam sorun yok.
    2. değişik marka kombi oda termostatı dış hava sensörü bağlayacaksın günlük saat saat ayar yapacaksın bun lar uyumlu çalışarak senin isteği,ni yerine getirecek ve az yakıt yakılmış olcak bana göre imkansız. KOMBİ BU DURUMDA KAFASI KARIŞIR VE DAHA FAZLA YAKIT HARCAR GÇRÜŞÜNDEYİM. HERŞEYİ DOGRU YAPSA BİLE YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAZ AMA SEN KOMBİYİ UNUTURSUN O ÇALIŞIR. BİRDE PSİKOLOJİK UNSURLAR VAR. EV 20 DERECE BEN ÜŞÜMÜYORUM. EŞİM ÜŞÜYOR. RRTESİ GÜN EV 20 DERCE BEN ÜŞÜYORUM EŞİM ÜŞÜMÜYOR.

KOMBİLER BENCE HEPSİ HEMEN HEMEN AYNI SADECE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN FAZLA PARA VERMEMEK, SERVİS VE İŞCİLİK
    PETEK: DEMİRDÖKÜM PLAS EN İYİSİ BU.
    BAŞKA BİR AKSESUARA İHYİYAÇ YOK. ALDIKÇA SİSTEM KARIŞIYOR.

TESİSATTA SU EKSİLTME OLUYOR MUTLAKA İSCİLİKTEN KAYNAKLI;
    DAMLATMA NEMLEME BUNUDA PETECE İLE ANLAYABİLİYORUZ SADECE BAĞLANTI YERLERİNE BAKARAK.

teşekkür ederim.

• quote:

neyse konuya dönersek..

edit:

Önceliğiniz Alman ama fiyatına göre sağladığı fayda çok fazla olan Ariston Genus Premium 30 kW öneririm. 2.000 TL fiyatı, premix yoğuşmalı, çok verimli, problemsiz bu kombi sorununuzu çözecek niteliktedir. Emsal Alman modelleri fiyatına yaklaşık 2 tane alınabilir. 10 yıl yerine 5 yıl sonra yeni teknoloji bir kombi deneyebilirsiniz.
    Alman ısrarınız varsa Vaillant 346/5 modeli de (İstanbul'da iseniz) 3.300 TL uygun fiyatı ile yeterlidir.
    http://kombitoptancisi.com/default.asp?syf=detay&kate=YO%D0U%DEMALI%20KOMB%DDLER&altkat=VA%DDLLANT%20YO%D0U%DEMALI%20KOMB%DD&marka=&urid=308&urun=VA%DDLLANT%20346/5%20YO%D0.26000
    Bosch Comfort Condense 35 kW (28-30 kW modeli yoktur) 3.400 TL fiyatı iyi bir seçim olabilir.
    http://kombitoptancisi.com/default.asp?syf=detay&kate=YO%D0U%DEMALI%20KOMB%DDLER&altkat=VA%DDLLANT%20YO%D0U%DEMALI%20KOMB%DD&marka=&urid=308&urun=VA%DDLLANT%20346/5%20YO%D0.26000
    Bütçe önemli değilse, benim seçimim Vaillant 346/5 olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 12 Aralık 2011; 1:05:22 >

• üstatlar garip birşey oldu vailant 242-3-5 plus kombim barını kontrol amaçlı tuşuna bastım herzamanki gibii mavi ekran yandı fakat uzun süre sönmedi kapayıp açtım kombiyi fakat yine yanıp sönmedi resette attım yine aynı. bi ara baktım söndü ama 5 saniye sonra kendisi yine yandı tekrar sönüp yanıyor bilgisi olan varmı nedir bu durum? kombinin çalışması normal yani ısıtması.
  • Ariston Calass Premium ve ECA Confeo Premix arasında kaldım.

Sanırım aralarında 300L gibi bir fark var. Fark önemli değil. Hangisini tercih etmeliyim?
    (Daha önce kullandığım ECA Confeo bacalı kombim, 3. senesinde genleşme tankı bozulmuştu.Bu yönden ECA ya pek sıcak bakmıyorum ama kararsızım...)

Hermetik kombi ön balkona monte edilecek. Kombinin su gideri için , klimalar gibi su gider borusunu balkona açıkta bıraksak, bir sakıncası olur mu? yada gidere mi bağlanması gerekir? Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdenbay

Ariston Calass Premium ve ECA Confeo Premix arasında kaldım.

Sanırım aralarında 300L gibi bir fark var. Fark önemli değil. Hangisini tercih etmeliyim?
    (Daha önce kullandığım ECA Confeo bacalı kombim, 3. senesinde genleşme tankı bozulmuştu.Bu yönden ECA ya pek sıcak bakmıyorum ama kararsızım...)

Hermetik kombi ön balkona monte edilecek. Kombinin su gideri için , klimalar gibi su gider borusunu balkona açıkta bıraksak, bir sakıncası olur mu? yada gidere mi bağlanması gerekir? Teşekkürler.

merhaba. önceki sayfalarda konu hakkında bilgi verildi boruyu gidere bağlamak sağlıklı çünkü asitli su içeriyor açıkta olması sakıncalı

• quote:

Orijinalden alıntı: orkunmar

KOLAY GELSİN. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
    EVİM KONYA MERKEZ SELÇUKLU İLÇESİNDE 4 KATLI BİNANIN EN ÜST KATI.
    ÇATI YALITIMI OLARAK TAVAN ARASINA İZOCAM DENİLEN SARI KEÇEMSİ BİR MALZEME SERİLMİŞ.
    EVİN ISI YALITIMINI TOPLAM 9 DUVAR OLMAK ÜZERE 5 DUVAR DIŞ CEPHE 4 DUVAR İÇ CEPHE YALITIM OLARAK YAPILIYOR. DAİRE 2+1

OTURMA ODASI 18 M2 1 PETEK (4 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    YATAK ODASI 14 M2 1 PETEK (3.5 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    MUTFAK 14 M2 1 PETEK (2.6 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    ÇOCUK ODASI 14 M2 1 PETEK (3 METRE DUVAR) PENCERE ALTI
    ANTRE 14 M2 1 PETEK (0.5 METRE DUVAR)
    BANYO 5 M2 1 HAVLUPAN

TOPLAM 85 M2 KULLANIM ALANI
    ANTRE ÇOK BÜYÜK.
    VE 0.5 METRE ENİNDE PETEK TAKILACAK ANCAK BOYU UZUN OLABİLİR.

ODALARDA ZEMİN TAHTA DÖŞEME. EVİN KALANI (Kİ YARISINA TEKAMÜL EDİYOR) 39 M2 FAYANS ZEMİN.
    KOMBİ YERİ HAZIR BİR APARAT DAN BEYAZ ŞEFFAF, BİR PARMAK KALINLIĞINDAKİ PLASTİK BORULAR TABANDAN ÇEKİLMİŞ PETEK YERLERİNE.

ACABA NE TÜR BİR KOMBİ ALMALIYIM VE NE KADAR PETEK TAKTIRMALIYIM.

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

AYRICA EV KUZEY - BATI CEPHELİ

karasal iklimde ola bir bölgede yaşıyorsunuz
    petek boyunu 7 metreden aşağı tutmayın
    kombi için bütçe yazmamışsınız
    evinize hem normal kombi olur hemde yoğuşmalı kombi olur
    yoğuşmalı kombi alırsanız
    faturalarda en az %10,gerekli koşullar sağlandığı taktirda %20 civarında tassarufunuz olur
    her faturada %20 civarında daha az para ödersiniz
    normal kombiler 900 lirada başlar
    yoğuşmalı kombiler 1500lira dan başlar
    petek markası olarak: demirdöküm plus öneririm

• quote:

Orijinalden alıntı: erdenbay

Ariston Calass Premium ve ECA Confeo Premix arasında kaldım.

yoğuşma borusunun su giderine bağlanması gerekir

balkonda açık bırakılmaması gerekir.

suyun yere salınmaması gerekir

hem ariston clas premium hemde eca confeo premix kendilerini kanıtlamış premix yoğuşmalı kombilerdir
    bölgenizde hangi yetkili servis evinize yakınsa,daha etkinse, o markayı tercih edin

bence hiç farketmez
    bu tip durumlarda ,servis olayını önplana almak gerekir
    çünkü her iki model kombi de tercih edilecek kombiler

• quote:

Orijinalden alıntı: akgenc

quote:

Arkadaşlar bu konuyu çok araştırdım,bulamadım.Ama bir bilen illaki vardır.Varsada burdadır.Sorun Buderus u52 24k kombiye honeywell t6360A oda termostat bağlantısı nasıl oluyor.Hem kombi hemde termostat tarafı bağlantılarını yazarsanız iyi olur.Kombinin kılavuzu var.Ordan tarif edersenizde anlarım.

Arkadaşlar bu konuyu bilen yokmu.Buderus kullanan arkadaş yokmu hiç...

Arkadaşlar hiç buderus kullanan yokmu ya..Buderus u52 24k kombiye analog honeywell t6360a oda termostatı bağlantıları lazım.Özellikle kombi tarafı lazım.Kombide tele control yazan yeremi bağlayacağız.Birisi yardım edebilirmi....
  • quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar bu konuyu çok araştırdım,bulamadım.Ama bir bilen illaki vardır.Varsada burdadır.Sorun Buderus u52 24k kombiye honeywell t6360A oda termostat bağlantısı nasıl oluyor.Hem kombi hemde termostat tarafı bağlantılarını yazarsanız iyi olur.Kombinin kılavuzu var.Ordan tarif edersenizde anlarım.

Arkadaşlar hiç buderus kullanan yokmu ya..Buderus u52 24k kombiye analog honeywell t6360a oda termostatı bağlantıları lazım.Özellikle kombi tarafı lazım.Kombide tele control yazan yeremi bağlayacağız.Birisi yardım edebilirmi....

buderus u052 garanti kapsamında mı?
    kombinin garantisi devam ediyorsa
    ısısan yetkili servisine,honeywell t6360A bağlandığı taktirde kombi garantisi devam eder mi diye sordunuz mu?

• Üstadlar bir yardım
    son 15-20 gündr sıcak su akan musluklarda bir debilerinde bi azalma var (hem sıcak hem soğuk akarken). nedeni ne olabilr ve bu olayı kim çözer (su tesisatçısı mı kombi servisi mi)
    tşklerr
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: isobay

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Airfel Digifel Premix Yoğuşmalı kombi kullanan varmı aranızda. Bu kombi nasıldır tavsiye edermisiniz.

airfel kombiler 2 ye ayrılır
    türkiyede sanko holding in ürettiği airfel kombiler
    bir de italya malı olup polonya da üretilen riello kombiler
    bu kombiler airfel-riello olarak satılır

airfel digifel premix,türkiye üretimi premix yoğuşmalı kombidir

3 tam modülasyon yapar.oda sıcaklığından yararlanmak için siemens qaa73 modülasyonlu digital oda termostadını almanız gerekir

aynı termostad airfelin ürün gamında yer alır

http://ogdem.com.tr/katalog/oda.pdf

Sonuç olarak nasıldır yani. Başımız ağrırmı. Bayi teyze oğlu olduğu için airfel de ısrar ediyor.

Problem yaşamazsınız*. disintegration, güzel bir noktaya temas etmiş; teyze oğlunuz Siemens QAA73 modülasyonlu oda termostatını da bağlasın. Modülasyonlu oda termostatı; kombi azami ısısı yüksek belirlense de, ev iç ısısını istenilene getirmek için gerekmedikçe en üst ısıya çıkarmaz. Böylece yüksek tasarruf sağlanır. Örneğin Siemens RDE 10.1 modülasyosuz oda termostatı (ki çok iyi modeldir) bağlayıp, kombi azami ısısını 60 dereceye ayarlarsanız, iç ısıyı isteniilene getirene kadar kombiyi 60 dereceye kadar yakar-kapatır. 55 derecenin üzerinde yanmalarda ise yoğuşmalıdan beklenen tasarruf sağlanamaz.
    * Sonradan not: tabi kombi+modülasyonlu oda termostatı fiyatı 2.000 TL yi geçerse, Bosch Classic Condense 22 kW(1.810 TL) +Bosch FR 10 (125 TL) fiyatını da geçiyor demektir. Bu miktarlarda alternatif çoğalır. Ariston Clas Premium, Genus Premium vb. Bunu dikkate alın.
    Airfel Digifel Premix 1.600 TL + Siemens QAA73 165 TL görünüyor. Bu miktarlar uygun kabul edilebilir.

Söylediğiniz termostatları internetde araştırdım. gittigidiyor.com da dediğiniz model satılıyor. Siemens RDE 10.1 Oda Termostatı Çok da pahalı değilmiş. Siemens RED 10.1 için daha iyi dediniz. Bu modelimi alalım? Sizzce hangisini alalım.

• forumda desintegratioun verdiği destekle 6,6 metre olan petek uzunluğunu 9,6 metere dd plus ile artırdım. Htta arkadaşımın biri; bunun gereksiz olduğunu, düşük metrajdada yüksek kazan sıcaklığı ile istediğin sıcaklığa ulaşabileceğini, kendisinin evde sadece 2 odayı kullanıp, diğerlerini kapattığını 75 derecede kombiyi yakıtığını, daha hesaplı olduğunu, kısacası ya hasan kel yada kel hasan demenin farkemediğini söyled. Hatta, petekleri yapan usta bile; dediki, petek metrajın büyüdüğü için önceden 50 de yakıyorsa şimdi 60 da yakman gerektiğini söyleyerek bayağı moralimi bozmuşlardı. Acaba 1000 petek parasını çöpe atarak, birde fazla yakıtlamı uğraştım diye düşünmeye başladım.
    Sonuçta peteklerim büyüdü, ilk 2 günkü izlenimlerim.

Önceden 50 derecede ulaştığım ısıya, kazan sıcaklı 50 de ayarlı olmasına rağmen şimdi 39-40 dereceden yukarıya çıkmadan ulaşabiliyor. Evimin ısındığını hisseetim, Misafirliğe gelen ablam ki daha önceleri hep evimin soğukluğunda şikayet ederlerdi, evimin sıcaklığını hissetti. Dışarda -5-8 arasında soğuk varken.
    Yakıt sarfiyatını henüz izlemlemedim ama, evimin sadece 40 derece kazan sıcaklığında ısınması harika brişey. Desintegrationa teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Airfel Digifel Premix Yoğuşmalı kombi kullanan varmı aranızda. Bu kombi nasıldır tavsiye edermisiniz.

airfel kombiler 2 ye ayrılır
    türkiyede sanko holding in ürettiği airfel kombiler
    bir de italya malı olup polonya da üretilen riello kombiler
    bu kombiler airfel-riello olarak satılır

airfel digifel premix,türkiye üretimi premix yoğuşmalı kombidir

3 tam modülasyon yapar.oda sıcaklığından yararlanmak için siemens qaa73 modülasyonlu digital oda termostadını almanız gerekir

aynı termostad airfelin ürün gamında yer alır

http://ogdem.com.tr/katalog/oda.pdf

Sonuç olarak nasıldır yani. Başımız ağrırmı. Bayi teyze oğlu olduğu için airfel de ısrar ediyor.

Problem yaşamazsınız*. disintegration, güzel bir noktaya temas etmiş; teyze oğlunuz Siemens QAA73 modülasyonlu oda termostatını da bağlasın. Modülasyonlu oda termostatı; kombi azami ısısı yüksek belirlense de, ev iç ısısını istenilene getirmek için gerekmedikçe en üst ısıya çıkarmaz. Böylece yüksek tasarruf sağlanır. Örneğin Siemens RDE 10.1 modülasyosuz oda termostatı (ki çok iyi modeldir) bağlayıp, kombi azami ısısını 60 dereceye ayarlarsanız, iç ısıyı isteniilene getirene kadar kombiyi 60 dereceye kadar yakar-kapatır. 55 derecenin üzerinde yanmalarda ise yoğuşmalıdan beklenen tasarruf sağlanamaz.
    * Sonradan not: tabi kombi+modülasyonlu oda termostatı fiyatı 2.000 TL yi geçerse, Bosch Classic Condense 22 kW(1.810 TL) +Bosch FR 10 (125 TL) fiyatını da geçiyor demektir. Bu miktarlarda alternatif çoğalır. Ariston Clas Premium, Genus Premium vb. Bunu dikkate alın.
    Airfel Digifel Premix 1.600 TL + Siemens QAA73 165 TL görünüyor. Bu miktarlar uygun kabul edilebilir.

Söylediğiniz termostatları internetde araştırdım. gittigidiyor.com da dediğiniz model satılıyor. Siemens RDE 10.1 Oda Termostatı Çok da pahalı değilmiş. Siemens RED 10.1 için daha iyi dediniz. Bu modelimi alalım? Sizzce hangisini alalım.

Airfell alacaksanız Siemens QAA 73 modülasyonlu oda termostatı alacaksınız. Siemens RDE 10.1 modülasyonlu değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

Üstadlar bir yardım
    son 15-20 gündr sıcak su akan musluklarda bir debilerinde bi azalma var (hem sıcak hem soğuk akarken). nedeni ne olabilr ve bu olayı kim çözer (su tesisatçısı mı kombi servisi mi)
    tşklerr

Sıhhi tesisatçı sorunu çözer...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

buderus u052 garanti kapsamında mı?
    kombinin garantisi devam ediyorsa
    ısısan yetkili servisine,honeywell t6360A bağlandığı taktirde kombi garantisi devam eder mi diye sordunuz mu?

Kombinin garantisi yok.Ama termostatı ısısandan aldım.Zaten termostatı buderus honeywele yaptırıyor gibi.Çünkü termostatın içi honeywell dışı buderus.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

Üstadlar bir yardım
    tşklerr

Sıhhi tesisatçı sorunu çözer...

su tesisatçısı mı oluyor:) kendimizin halledebileceği bir sorun değil yani. neden olmus olabilir
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ekdemir

quote:

quote:

quote:

quote:

öncelikle kombi ve tesisat konusunda daha önceki sayfada yazılanları okuyarak bilgilendim, buraya cevap yazan arkadaşların hayırlı bir iş yaptıklarına inanıyorum. Burdaki okuduklarımı gördükten sonra bende evimin petek metrajının düşük olduğuna karar verdim. Evim net, 125 metre olup, arakat, güneydoğucephe ama alt kattaki gurbetçi olduğunda kış aylarında yok. Çift duvar arası yalıtım mevcut. buderusgb022 24kw kombim var, toplam petek boyuda 6,6 metre.
    Oturma odası doğuya bakıyor en zor ısına yer olduğu için oda termostadını buraya koydum; net 20 metre; 2 tane mastaşın 60*80 lik radyatörü var, eve getirdiğim tesisatçı bunların yerine 140 cm ve 120 cm iki tane dd plusa koyalım dedi.
    Çocuk odası arada kaldığı için ısındmada sorun yok ,net 18 metre ama müteahit sadece 70 cm lik mastaş radyatör koymuş; burayıda 150 cm lik dd plus ile değişitirlmesi öngörüldü.
    Yatak odası kuzeybatı cephe, net 18 metre sadece 80 cm lik petek var, burayıda 150 cm lik dd plus ile değiştirmeyi düşünüyoruz. Toplamda 6,6 olan petek boyu 9,5 metreye çıkmış olacak. Ayrıca 3 peteği büyütürken zorunlu olarak 20 cm lik sağa kaydırma yapacağız, ve dolayısı ile dirsek kullanılmak zorunda kalacak, gelecek usta bunu tavsiye etmedi, dirsek olduğu yere bağlayalım dedi ama yeni radyatörler 1,5 metre olduğunda kaydırma yapmazsak pencereyi tam kapatamayacak, yarısı duvarda kalacak, estetik açıdanda hoş görünmeyecek. Bende 90 lık dirsek yerine 45 liklerle bunu yapabileceğimizi söyledim. Bilmiyorum acaba ustamı haklı yoksa kendi işine hemen olduğu yere bağlamak kolay geldiği için mi söyledi. Tüm bağlantıları çapraz bağlantı şeklinde yaptıracağım.Tecrübeli arkadaşların fikirlerini yazarlarsa sevinirim. Bu arada ev Sivas'ta. Salon net 32 metre 1 metreden toplam 2 metre petek var; ama arada kaldığı için salonun ısınmasında sorun yok. Ayrıca birde kombimle ile bir sorum olacak, kombim çalışırken ıslık benzeri bir ses çıkarıyor, mutfakta, duvara asılı olan bağlantıdaki odaa geceleri sessizlikte bu ses daha belirginleşiyor. İlk çalışma sırasında ıslık sesi daha fazla. Sorun kombidemi yoksa tesisatttamı olabilir?

sivas gibi bir yerde gerçekten petek boylarınız çok çok azmış
    buderus gb022 nasıl çalıştığını iyi bildiğim bir kombi ve sessiz çalışır
    sessizlik göreceli bir kavram tabii
    ıslık derken biraz daha tarif edebilirmisiniz
    yanlış bilgi vermek istemem

Kmbinin normal sesinden şikayetim yok, yalnız şu ıslık sesine benzeyen ses kombinin bağlı olduğu duvarın arkasındaki odada özellikle gece yatarken, rahtasız edecek boyutta. Diğer odalardan duyulmuyor zaten. Acaba diyorum, sadece o odada duyulduğundan, titreşimle alakalı bir durumdan mı kaynaklanıyor diye düşündüm. Servisi aradım, ilk çalışması sırasında ıslık bezeri sesin normal olduğunu ısındıkça o sesin geçeceğini belirtti, ondan de değilse tesisattandır dedi. Kombi çalışrken sesi duymak için yanına yaklaşıp, iyi bir kulakla anlayabiliriz.

2. sorum, 6,6 metrelik peteği 9,5 metreye artıracağım. Bu metraj 24kw lik buderus gb022 için uygunmudur.
    son olarak müteahit oldukça küçük petekler koyduğu için; onlarıda pencerelerin tam ortasına yerleştirmiş. Şimdi ben haliyle 70 cm lik peteği 150 cm e çevirince, başlangıç olarak pencerinin ortasından başlayıp, yanda duvarın yarısına kadar devam edecek. Onun için, tam pencereyi doldursun diye, parke altından gelen, sıcak su borusunu, iki tane 135 dereclik dirsek kullanarak sola doğru kaydırma yaptıracağım, dönüş borusunuda çağraz bağlantı yağtıracağımdan peteğin çapraz altından, 90 derecelik dirsekle önceki yerine uzatma borusu ile getireceğim. Tesisatçı nedenini açıklamasada bunun sağlıklı olmayacağını söyledi. Hemen eski peteği sökp , aynı yerinden yenisini bağlayalı dedi. O zamnda petek pencereyi ortalayamadığında hem, pencere soğunu kesmeyecek hemde, estetik olarak hiçde hoş durmayacak. Yardımcı olursanız sevinirim . Kolay gelsin

24 kw kombiler 12metre peteğe kadar sıcak suyu rahat gönderir
    9,5metre peteğe sıcak suyu çok çok rahat basar emin olun hatta 1-2 metre petek bile ekleyebilirsiniz
    150cm peteği çapraz bağlatın
    dediğiniz şekilde olur
    kendi evimde bir tane petek o şekilde

ama ben olsam orijinal haliyle çapraz bağlatırdım
    siz bilirsiniz

desintegration verdiğin tavsiyeler için çok teşekkür ederim.

Yalnız; "Ben olsam orjinal haliyle çapraz bağlatırım" demişsisniz. Bununla ilgili olarak, kaydırma yapmadan , direk sıcak su borusunun çıktığı yerden mi demek istediniz. Birde 150 cm lik petekler dışında 140 ve 120 liklere çapraz bağlatmayayım mı? Bugün öğleden sonra ustalar gelecek, hayırlısı ile işe başlayacaklar.

hepsini çapraz bağlatın

kendi evimde 50cm peteği bile çapraz bağlattım

sayın desintegration, demirdöküm puls radyatörleri bağlattım, hepside çapraz oldu. Isıda farketti önceden 50 derecede ulaştığı kazan sıcaklığına şimdi 39-41 aralığında ulaşabiliyor. Düşük sıcaklık olmasından mı acaba bazı peteklerin alt tarafı soğuk gibime geldi, ama oda termostatında dediğim gibi 40 derecede hedefe ulaşıyor.

Demirdöküm plus ismini radyatörde bulmadım, ustaya sordum, dediki kırmızı bantla gelenler plustır, artık DD plus yada standart olduğunu petek üzerine yazmıyor dedi. Bilmiyorum doğru mu?

Ayrıca bir sıkıntımı paylaşayım, eleman, 1,5 meterelik peteği taşırken sırtından merdivenlere düşürdü, Biz kendine birşey oldumu diye öncelikle ona baktık sonra peteğe ambalajın içinde birşey yok gibi göründü. Bunlar monte ettiler, Petekleri ısıtmaya başladıktan sonra bu radyatörün altında dökülmüş boya parçaları gördüm, eğildim alttan baktımki ; alt taraftan radyatör darbe sonucu yamulmuş, boyalar atmış, bunuda duvara getirdiklerinden farkedemedim, boya döküntüsü olmasa farkedmezdimde. Buralardan zamanla panel paslanır, hatta suyun geçtiği kanalların boyası bile o yamulmada içten dökülmüştür. Demirdökümü kendi yapan bu özel boyadır. Alttaki teneke çıktığına göre, buda zamanla oksitlenip, kombi kazanında herhnngi bir zarara neden olabilirmi? Firmayı arayıp, değiştirmelerini talep ettim, sonuçta, fotoğrak çekip duruma bakacaklarını söylediler , garantiden değiştirmeyi deneyecekler ama tutturabilecklerini sanmıyorum, çünkü kendi hataları. Sabahtan beri bekliyorum hala gelmedilerde. Ücretlerinide aldıkları için, değiştirmeyi kabul etmezlerse ne gibi bir yol izlememi önerirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekdemir -- 12 Aralık 2011; 13:43:49 >

• 
Sayfa: önceki 800801802803804
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.