Şimdi Ara

Nokia'nın 41MP kameralı telefonu 808 PureView nasıl üretildi ? İşte cevabı (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
260
Cevap
4
Favori
48.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Harika bence, her şey sistem, donanım değildir.
  • Ben bunları symbian'ın son çırpınışları olarak değerlendiriyorum.

• Teknolojik olarak süper bir gelişme, umarım sonraki pureview nokiaları daha ince yaparlar. Hala 41 mp'nin ne işe yaradığını anlamayanlar var, videoyu izlemiyor musunuz yada açıklamaları okumuyor musunuzda gereksiz gözüyle bakıyorsunuz? Yalnız kamera üzerine 41 mp yazmasalarmış daha güzel olurmuş.

Symbianın şuanki sürümü daha fazla çözünürlük desteklemediğinden mi çözünürlük düşük?
  • 41mp sensörün 1080p videodaki farkı

zoomuna kurban

• yani simdi gece yarisi suraya usenmeyip msj yazmak istiyorum ayip. interpolasyonla o kamerayi 100 mp yapsan ne yazar? islemcin kaldirirsa 500 mp yap hatta. telefonundaki kucucuk ccd sensore adam gibi efektif 5 mp sigdirabiliyomusun hayir. once bunu yap pixelin sayisi degil cektigi fotograflarin kalitesi yukselsin

• quote:

Orijinalden alıntı: tembeler

yani simdi gece yarisi suraya usenmeyip msj yazmak istiyorum ayip. interpolasyonla o kamerayi 100 mp yapsan ne yazar? islemcin kaldirirsa 500 mp yap hatta. telefonundaki kucucuk ccd sensore adam gibi efektif 5 mp sigdirabiliyomusun hayir. once bunu yap pixelin sayisi degil cektigi fotograflarin kalitesi yukselsin

üste ki video bi izleseydin keşke.interpolasyonla mp arttırılmış olsa zoom yapınca görüntü çamur gibi olurdu.
  • Keyifle izledim.izlemeden yorum yapmamak lazım..3 yıllık n95 8gb kullanıcısı olarak meego deneyimi için n9 u ve kamera deneyimi için 808 i kullanmak isterim bi süre ama maddi durum el vermiyor yüksek fiyatlara eklenen vergiler falan filan.. yakında belirli bir megapiksel üstü telefonlara da ek vergi koyarlarsa şaşırmam ama keşke linuxtan vazgeçmeyip bu kamerayı n9 gibi cihazlarla birleştirselerdi.. windows mobile ve symbian çekici gelmiyor ios ve androide göre..
  • cep telefonundan videoyu izleyemiyorum sanirim gercek 41 mP oldugu idda ediliyor pek inandirici degil sensor teknolojisinin ulastigi nokta ortada sonucta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

cep telefonundan videoyu izleyemiyorum sanirim gercek 41 mP oldugu idda ediliyor pek inandirici degil sensor teknolojisinin ulastigi nokta ortada sonucta

gerçek 41mp sensör bulunuyor.4:3 oranında 38mp ve 16:9 oranında 34mp fotoğraf çekebiliyor.

Nokia'nın 41MP kameralı telefonu 808 PureView nasıl üretildi ? İşte cevabı
  • Yıllardır Nokia kullanırım, sağlamlık ve kamera anlamında çok başarılı buluyorum. Fakat günümüzde işler değişti, nokia biraz çağın gerisinde kaldı. Symbian işletim sistemi bir iOS gibi olabilirdi, fakat Nokia bunu yapamadı.

Ayrıca burada bazılarının unuttuğu bir şey var. Herkes uygulama delisi değil. Symbian'ın son nesli, gayet de bayağı insanın beklentilerini karşılar -eğer kitlenme vs. sorunları olmazsa-

Blackberry'deki mail olayı Nokia'da olsa şu anda gider alırım.
  • Kim ne derse desin Apple
  • quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

quote:

cep telefonundan videoyu izleyemiyorum sanirim gercek 41 mP oldugu idda ediliyor pek inandirici degil sensor teknolojisinin ulastigi nokta ortada sonucta

gerçek 41mp sensör bulunuyor.4:3 oranında 38mp ve 16:9 oranında 34mp fotoğraf çekebiliyor.

birde şöyle anlatalım tam anlasın diye.
    ek olarak cihazda 1/1.2'' sensor olduğunu ve 16:9 formatta 26mm geniş açı foto çekilebildiğini söyleyelim.
    Carl Zeiss Optics
    Focal length: 8.02mm
    35mm equivalent focal length: 26mm, 16:9 | 28mm, 4:3
    F-number: f/2.4
    Focus range: 15cm – Infinity (throughout the zoom range)
    Construction:
    • 5 elements, 1 group. All lens surfaces are aspherical
    • One high-index, low-dispersion glass mould lens
    • Mechanical shutter with neutral density filter
    Optical format: 1/1.2”
    Total number of pixels: 7728 x 5368
    Pixel Size: 1.4um
    bir telefonun kamerasından daha ne bekliyorsun diyede soralım.

Nokia'nın 41MP kameralı telefonu 808 PureView nasıl üretildi ? İşte cevabı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sharpie -- 27 Mayıs 2012; 11:46:28 >

• videoyu yeni izleme fırsatı buluyorum 0.83" lik bir sensör öyle küçük bişey değil ve videoda da anlatıldığı gibi birçok kompakt makinedede yok. böyle bir ünitenin shutter ve diyafram mekanızmasının kısacası 5 elementli bir objektifin bahsi geçen sensörle o telefonun içine sığdırılabilmiş olması enteresan bir telefon için tabiki fazlasıyla iyi.
  • iyi güzelde işletim sistemi symbian olan bir cihazdan hayır gelmezzzz...

• Allah aşkına videoyu izlemeyen 41 mp ne işimize yarayacak demesin. Fotoğraflara telefon ekranından bakacaksanız 5 mp yeter zaten.
  • İnşallah piyasaya çıktıktan sonra kronik bir sorunu olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakiri

Bu forumun bir parcasi olarak zaten kendimide bu katogori icinde görüyorum. Sizin tespitinizde dogru olmus. Bu telefonu almak kullanmak benim icin sadece 5 dakikalik bir yürüyüs olarak yakindir. (yasadigim yer almanya o yüzden)Bu telefonunu ilk ciktigi günden itibarende bütün inceleme ve videolarini takip ettim. Önceden kullandigim telefonlarda nokia 5510, 3310, 6600, 6610, n73, n95 ve ismi aklima gelmeyenler. Suan htc desire ve htc sensation kullaniyorum. Konu aydinlatici olmustur.

Cihaz satışta değil. Dolayısıyla videolara bakmak çok da aydınlatıcı olmuyor. Zaten doğru dürüst bir inceleme videosu yok. Sadece menüler içinde geziliyor. Yarım saat konuşuyor adam. Ne tarayıcıya girip performans test ediliyor, ne de GPS, grafik kalitesi vs.

quote:

Orijinalden alıntı: lord__of_darkness

Haklısın, şurda düne kadar en fazla 600 mhz destekleyen bir sistemdi symbian , belle geldide biraz adama benzedi telefonlar, c6-01 belle sürümü yüklü kardesimde var, allahtan ram e ihtiyac yok 3 tane uygulama acinca telefonun nevri dönüyor, wp7 yi bilmem ama ios la zaten karsilastirma symbiani , ios da iphone 2g nin oynayabildigi oyunlari oynuyor nokia lar haklısın. 2 yıl önce nfs shift oynuyodum ben 2g ile donmadan akıcı bir sekilde, siz ne zamandir oynayabiliyosunuz ve o cok begendigin gpu ile hiç donmuyor dimi oyunlar, benim wp7 haric kullanmadigim üst düzey cihaz yok neredeyse sen bi başını kaldır nokiadan etrafına bi bak ondan sonra gel benim bilgilerimi sına

Symbian düne kadar 600 MHz mi destekliyordu 720 MHz olmasın sakın? İşkembeden sallama istersen? Zaten yüksek hızları desteklemek çok büyük bir artı mı? Fazladan batarya tüketiminden başka bir şey değil. iOS'tan hiç bahsetme varıp da multitasking mi yapıyor komik olma. Yakın bir arkadaşımda iPhone 4 var. Bende faydalanıyorum yani. Angry Birds açıken arka plana atıp internete giriyorum. Sonra onları da arka plana atıp oyunu tekrar açtığımda oyun takıla takıla oynuyor. Cihaz birkaç saniye kendinden geçiyor sonra kendine geliyor. Bana iPhone'u anlatmana hiç gerek yok. Multitasking yapmadığı halde bu durumdayken Symbian gibi gerçek multitasking yapsa iOS hemen oracıkta ruhunu teslim edecek. Android'den hiç bahsetmeyeyim. Oyunu arka plana at olur olmadık zamanda oyun başta başlıyor vs. Ben oyun oynamam zaten o kadar. Kıç kadar ekrandan sınırlı kombinasyon ile kontrol sağlamak oyun zevkini azaltıyor. Anca basit oyunlar güzel oluyor. Angry Birds, Temple Run vs. Bir şey yazmadan önce düşün istersen? :)

quote:

Orijinalden alıntı: carter7415

Nasıl üretildiğinden ziyade ne kadar satılmış bunu bilsek daha iyi olurdu.

Cihaz çıkmadı ki satılsın.

quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

İşin özü fiyatını hakedermi dersek 5 yıllık bir çalışma ve süper sonuçları da baz alırsak bence hakeder.Yok arm11 miş 512mb azmış gbi şeyler symbian için komik şeyler.Arm11 ailesi tek değil 4 çeşit konfigirasyonu var.Zaten 1.3ghz gibi yüksek hızlar böyle mümkün oluyor.İdda ediyorum ki symbian yine çoklu çekirdeği görecek ancak yine arm11 mimarisi olacak.Bu mimarinin resmi adı da ARM11MPCore.Bknz:arm resmi site

İyi güzel diyorsun ama nasıl ARM11'i savunabiliyorsun? ARM11 bariz olarak zayıf bir işlemcidir. Çift çekirdekli de olsa yine de bi' halt olmaz o işlemciden. Flash bile desteklemeyecek kadar zayıf bir işlemci. Tarayıcıda performansında işlemci konuşturur cihazı. İnternete girince Cortex-A8 ya da Cortex-A9'lu bir Android'in performansını vermekten çok uzaklar. Onu da geçtim bataryaya çok büyük zararı var. ARM11 1.3 GHz yapacağına Cortex-A8 yapsın 800 MHz'de. Ondan çok daha fazla performansı verecektir. Üstelik daha düşük hızda çalıştığı için de pil ömrü yanına artı olarak kalacaktır.

• Belle kullanması çok ilginç gerçekten. Android bi telefon böyle bişeyi yapsa bi de e7 gibi klavye koysa.. Çokmu zor anlamıyorum hep dokunmatik nereye kadar :)

• izleyelim bakalım
  • Yeni izliyebildim ancak, 10 üzerinden sırf bu emeğe bu inanca 9 veriyorum :P
    Açıkcası bunlar boş adamlar değil, sıradışı çok yetenekli mühendisler ve bu kadar alanında iyi ve zeki mühendisler için bile 5 senede yapılmış bir proje ise bu elleri öpülür.. Video'da da belirtmiş genelde bir barda başlıyan bu serüven nerelere kadar geldi devamı gelir inşallah hayırlısı..

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.