- x
  Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
  ?
 • Hatırla
 • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
AŞİL TENDONUM KOPTU !
Bu konudaki kullanıcılar:
 
413
Cevap
12
Favori
82846
Tıklama
Sayfa: <<     1 2 3 [5] 7      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : commandos07

Ekleyen : commandos07

Ekleyen : commandos07

Ekleyen : commandos07

Ekleyen : commandos07
 
Giriş
Mesaj


510 Mesaj
7 Mayıs 2013; 11:58:16 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Ameliyatımın üzerinden 21 gün geçti, dün alçı çıkarıldı ve aşil botu giydirildi.Doktor hemen yürümemi istedi baya zorladım ancak yapamadım(mide bulantısı ve baş dönmesi olunca onlarda vazgeçtiler yürü demekten). Aşil botunun ayarını medikalci yanlış yapmış doktor dereceyi yükseltti ama hiç birşey değişmedi. Sonuç olarak şu an botun ayarları bozuk ve bu şekilde de baya zorladılar.

Aşil botu kullanan arkadaşlara bir kaç sorum olacak.
Botta dorsal ve plantar denilen 2 bölüm var. Dorsal kısmına dokunulmayacak Plantardan ayarlanacak dediler ama dediklerini yapınca bilek kısmı oynuyor.Bu botun esprisi bileği sabit tutmak değilmi? 10 derecede olsa 30 derecede hiç birşey değişmiyor yani topuk kısmı yüksek değil dümdüz. Ne yazık ki doktorda medikalcide ayar konusunda acemi. Kaldım ortada nasıl olacak bunun ayarı şaşırdım kaldım. Hiçbir yerde de ayar konusunda bilgi bulamadım.


 
0 Mesaj
7 Mayıs 2013; 14:52:00 

Sayın banko77, öncelikle tekrar geçmiş olsun.
Dorsal ve Plantar derecelerde yapacağınız ayarlar ile botu sabitleyebilir veya sadece istediğiniz derecelerde hareket edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ben 1 hafta amerikan alçı sonrası, Tendonu en kısa pozisyonda sabitleyecek şekilde Walker kullanmaya başladım. Sonrasında doktorum Walker'ın açısını değiştirerek hem Walker'ı basma pozisyonuna yaklaştırırken hemde tendonun esnetebilmem içinde arada belli bir açıda mesafe bıraktı. Öncelikle Plantar ve Dorsal açıları aynı değere getirdiğinizde botu sabitleyebiliyormusunuz onu kontrol edin. Eğer sabitlenmiyor ise botun açılarını ayarladığınız kısmında sorun olabilir. Bunun haricinde örneğin Dorsal 20, Plantarıda 10 derece yaparsanız arada 10 derecelik bir boşluk olacaktır. Yani ayak bileği 10 derece hareket edecektir. Yine mesela Dorsal ve Plantar'ı 0 yaptığınızda bot 90 derecede (ayağın yere basma pozisyonunda) kitleniyor mu? Öncelikle bu denemeleri yaparak botun çalışırlığından emin olabilirsiniz. Ayrıca botun ayarlarını ister Medikalci yapsın ister siz yapın açı değerlerini Doktorunuzun vermesi gerekmekte. Ayrıca Dorsal kısma dokunmadan Plantar kısımda yapacağınız ayarlamalarda ikiside aynı derece olmadığı zamanlarda her zaman boşluk olacaktır. Sabitlemek için karşılıklı ayarlamanız gerekmekte. Fakat dediğim gibi bu açı değerlerini Doktorunuzun söylemesi gerekir.

Allah acil şifalar versin.
Saygılarımla.
_____________________________510 Mesaj
8 Mayıs 2013; 12:39:05 

Cevabınız için teşekkür ederim doktorumdan alamadığım bilgileri sizden aldım.
Botta bahsettiğiniz kontrolleri yaptım ve sağlam olduğunu anladım benim sorunum doktorumun bu açı ayarlarını bilmiyor olması sorduğumda bana dorsal 30 plantar 20 gibi bir değer veremiyor sadece şunu söylüyor "Topuk en yukarda parmak uçları en aşağıda olacak sekilde başlayacaksın sonra yavaş yavaş indireceksin". Bileğim oynayacak mı diye soruyorum evet oynayacak diyor.
Bu durumda ben plantarı 40 dorsalı 30 yaparak (bilek kısmı en az burumda oynuyor ve doktorun tarifine en uygun bu gibi) üstüne bassam olur mu dersiniz?
Siz 1 hafta alçıdan sonra üstüne basmaya başladınız mı ? Tekrar üstüne basınca kopar diye korkuyorum.
Saygılarımla


 
0 Mesaj
8 Mayıs 2013; 20:02:34 

arkadaşlar geçmiş olsun 1 martta ameliyat oldum 38 gündür tam bacak alçıdayım 45 gün olduğunda 7 gün sonrada diz altı alçıya dönecem buda yaklaşık 40 gün sürecekmiş toplamda 90 gün yani bence bu sakatlığın tedavisi tam bilinmiyor 6 ay herkesin söylediği dikkatli olunması sıze neden hemen basmanızı istemiş anlamadım bunun bir standartı olmalı bence ama herkes değişik buda insanı tetırgın edıyo doğrusu banko kardeş gelişmeleri yazarsan sevinirim cok gemis olsun amelıyat günlerimiz baya yakın ben senden 9 gün önce amelıyat olmuşum geçmiş olsun
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
0 Mesaj
8 Mayıs 2013; 22:44:58 

Sayın banko77,

Ameliyat olduktan 1 hafta sonra Dorsal ve Plantar 30 derecede Walker kullanmaya başladım bu ayar tendonu en kısa pozisyonda tutuyordu ve ayak bileği sabitti. Walker'da tendonu daha kısa pozisyona getirmek için 40 derecede var fakat Doktorum benim ayağım için 30 dereceyi uygun gördü. Bu ayar Walker'a geçmeden önce 1 hafta kullandığım alçının ayarı ile aynıydı. Her hafta Doktorum beni çağırarak Walker'ın açısını kendisi değiştirdi ve 6. hafta sonunda kısmi yük vermemi istedi. 6. hafta sonuna kadar kesinlikle ayağıma yük vermedim. 6. hafta sonunda çift değnek kullanarak kısmi yük vermeye başladım ve 7. haftada ise tam yük vererek sekerek de olsa değneksiz yürümeye başladım.
Ayağıma kısmi yük verdiğim 6. hafta sonunda Walker yere basma pozisyonuna gelmişti ve yürüyüş esnasındaki hareket içinde hatırladığım kadarı ile 20 derecelik bir boşluk vardı.

Aslında ameliyat sonrası tedavi şekilleri ve hatta ameliyatlar ciltteki açılan yara izi, tendona atılan dikiş teknikleri dahi doktordan doktora farklılıklar göstermekte. Benim doktorum biraz garanticiydi, erkenden yük verip dikişleri zorlamayalım dedi. Bazı Doktorlar ise hastalarını daha erken rehabilitasyona yönlendirmekteler. Benimde okuduğum kadarı ile yapılan bilimsel çalışmalarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyona erken başlayan hastalarda iyileşme yönünde daha başarılı sonuçlar alınmaktaymış.

Bu aşamada Tendonun tekrar kopması çekinceniz yersiz değil, size ne yaptırılmak istendiğini anlamadan kesinlikle ayağınıza yük vermeyin, erken Rehabilitasyonda hareketlerin bilinçli bir şekilde yapılması gerekmekte. Ben 6. haftanın sonunda bile yük verirken Doktorum Yüzde 50 yük vereceksin dedi. Size ayağa yük verin derken neye göre ne kadar yük vermeniz isteniyor. İşin doğrusu Eğer doktorunuz bu yönde bir tedavi uygulayacak ise sizi bir Fizik Tedavi uzmanına yönlendirmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Doktorunuzun "Topuk en yukarda parmak uçları en aşağıda olacak sekilde başlayacaksın sonra yavaş yavaş indireceksin" sözünden anlatmak istediği acaba ayağı her hafta 10 derece yere basma pozisyonuna yakınlaştırmak mı? Ayrıca Plantar 40 Dorsal 30'da nasıl basacaksınız? hiç anlamadım. Bu parmak uçlarında yürümek gibi bir şey olur. Alçı kullanan bazı hastalarda alçının uygun bir yerine topuk gibi bir parça koyarak ayağa yük verildiğini okudum ama Walker'da ayağı yere basma pozisyonuna getirmeden yük verileceğini zannetmiyorum. Forumda Erken Rehabilitasyona başlayan ve oldukça başarılı sonuç alan Mesutkaraman isimli arkadaş var. onun tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz. Dediğim gibi ben 6. hafta sonuna kadar hiç yük vermedim. 6. hafta sonunda ise zaten Walker her hafta Doktorumun yaptığı açı değişikliği ile yere basma pozisyonuna gelmişti.

Tekrar geçmiş olsun,
Sağlıklı günler dilerim.
_____________________________510 Mesaj
12 Mayıs 2013; 0:03:16 

Çok değerli cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim
Doktorum cerrahi konuda iyi olmasına rağmen rom walker konusuna acemi anladığım kadarıyla çünkü benden beklentisi 20 günlük alçı çıkar çıkmaz ayarları düzgün yapılmamış walker la direk yürümemdi.walker bu şekliyle normal bir bottan farksızdı ve bu şekilde üzerine yük verince midem bulandı ve başım döndü.
Doktorum benden MR istemedi ama ben bu aşamada fizik tedavi uzmanına görünüp MR çektirip bundan sonraki sürece böyle devam etmeyi düşünüyorum.

Şu an ise dorsal ve plantar ayarlarını 20 ye getirdim alçı gibi kullanıyorum en azından fizik tedavi uzmanı göresiye kadar. Aynen söylediğiniz gibi plantar 40 dorsal 30 ayarında parmak ucunda duruyormuşum gibi oluyor ve bu şekilde yürümek çok tehlikeli geldi bana.
Yardımlarınız sayesinde ciddi bir hata yapmaktan kurtuldum Allah sizden razı olsun.


 
0 Mesaj
13 Mayıs 2013; 13:50:52 

Öncelikle herkese geçmiş olsun.
27 martta salonda futbol oynarken saat 19 gibi sakatlandım.buz koyup çok önemsemedim. saat 24 e doğru acil servise gidip sardırayım dedim. Doktor seni yatırıp ameliyat edeceğiz dedi.Şaşırdım ama itiraz etmedim. kabulendim.
Acilden giriş yapınca 28 martta hemen ameliyata aldılar. Normal giriş yapsam bu kadar çabuk olmazdı heralde. Ameliyat sırasında doktorlar bile bu hızlılığın geyiğini yapıyorlardı. "kaçak kesim!" diye espri yapıyorlardı. neyse ameliyat sonrası diz üstüne kadar alçıya alındı.

29 martta taburcu oldum.
Devlet hastahesi olduğu için heralde doktorlar beni sadece ameliyat etti,hiç bir bilgi vermedi. 20 gün sonra dikişler alıncak randevu alıp gel dendi. bu arada rutin 2 günde bir yaraya pansuman yapıldı. hergün kansulkandırıcı iğne yaptım kendim.

20 gün sonra heyecanla doktora gittim. belki alçı küçülür diye. ama başka doktor denk geldi heralde. "dedi erken gelmişsin biz şimdi birşey yapamayış, 6 hafta sonunda gel." bu arada benim için traji komik olan doktorum şudur diyebileceğim biri yoktu. beni kim ameliyat etti hiç gelip bilgi veren olmadı. Kendimi biraz benzetme garip olacak ama veterinerin ameliyat edip ormana saldığı, bilgi vermeye gerek olmayan bir canlı gibi hissetmeye başladım.

10 mayıs 2013 te en azından raporda adı beni ameliyat etti diye geçen doktordan randevu alıp gittim. Giderken o doktoru tanıyan bir ilaç mümessili ile beraber gittim. Doktor baktı bana arkadaşa dedi ki:" Sen olmasaydın ben bunu alçıya alıp gönderirdim. Seninle hukukumuz var. Rom walker bot alırsanız rahat eder bundan sonra en azından." Gerçekten çok acı dayısı olmayan hastaya muameleyi gayet net açıklıyor sözler.
Neyse cuma günü botu temin edemedik.

Bugün 13 mayıs 2013 pazartesi saat 9 civarında alçıdan kurtuldum. botu kullanmaya başladım. biraz basabiliyorum ancak daha adım atamıyorum.
botun ayarını aynı doktor yaptı. bacağımı geriye doğru bastırınca çok acıdı. Haftaya salı tekrar ayar için gideceğim. o zamana kadar inşaallah koltuk değneksizde biraz basarım.
Alçıdan çıkınca ayağım hafifledi cumadan pazartesiye kadar baldırımda bir kas çekmeye başladı. acı veriyordu. Ben alçının ağırlı ve FAZLA KALMASINDAN dolayı olduğunu düşünüyorum.

Ben bu işten şu dersi aldım sağlık konusunda hemen karar vermemek gerekiyor. biraz araştırmalı sonra karar vermeli. forumda bakınca bir haftada alçıdan çıkanda var. hatta benim botu aldığım kişi benim ayağımı hiç alçıya almadılar bir hafta sonra işe gitmeye başladım dedi. benimse 24 mayısa kadar raporum var. daha bir ay daha verecekler.

biraz hasta olarak değer verilmediğimi düşündüğüm için öfkeli ifadelerim oldu heralde ama insanın başına bu tür bir olay olsa bir kere gelir. ben paranız varsa harcamaktan kaçınmayın derim. daha çabuk iyileşebilirsiniz allahın izniyle.
Son olarak bu derdi verene derim ki;

Yunus Emre kahrında hoş lütfunda hoş

Cana cefa kıl ya vefa,
Kahrında hoş lütfunda hoş
Ya derd gönder yahut deva,
Kahrın da hoş lütfunda hoş.

Hoştur bana senden gelen,
Ya hil’at-ü yahut kefen,
Ya taze gül yahut diken,
Kahrın da hoş lütfun da hoş.

Gelse celalinden cefa,
Yahut cemalinden vefa,
İkisi de cana safa,
Kahrın da hoş lütfun da hoş.

Ey padişah-ı lem yezel,
Zat-ı ebed, hayy-ı ezel,
Ey lütfu bol, kahrı güzel,
Kahrın da hoş lütfun da hoş.

Ağlatırsan zari zari,
Verirsen cennette huri,
Layık görür isen nar’ı
Kahrın da hoş lütfun da hoş.

Gerek ağlat gerek güldür
Gerek dirilt, gerek öldür,
Aşık YUNUS sana kuldur,
Kahrın da hoş lütfun da hoş.

YUNUS EMRE< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 13 Mayıs 2013; 14:05:33 >
_____________________________ 
0 Mesaj
13 Mayıs 2013; 15:41:14 

Sayın banko77,

Anladığım kadarı ile Doktorunuz Tendona değil bacağınıza yük vermek istiyor. İkisi çok farklı şeyler, bacak hareketsiz kaldığında ve üzerine yük gelmediğinde kaslar çok çabuk eriyor. Tendona yük verme aşamasına geldiğinizde ise bacak hem zayıflamış hemde yürümeyi unutmuş olduğundan bacağı forma sokmak için ayrıca uğraşmanız gerekmekte. Dediğim gibi bacağa yük vermek için alçının uygun bir yerine plastik bir topuk koyarak bacağın baston gibi kullanılması sağlanıyor. Aşil tendonunuz kopuk iken bile bu şekilde parmak uçlarına yük vermeden ayağınızı baston gibi kullanarak yürümüş olmalısınız..:-) Bence Doktorunuz size bunu yaptırmak istiyor. Fakat o zaman ayağınızı alçı ile sabitleyip uygun kısmına plastik topuk koyması ve belli aralıklarla alçıyı çıkararak tendon esnetilip tekrar alçıya alınması gerekirdi. Aşil botunun kullanım konforu olmasına rağmen ayak yere basma pozisyonuna gelmeden yük veremezsiniz. 6 haftalık sürede benim bacağım 1/3 oranında inceldi, özellikle alt baldır diye bir şey kalmadı diyebilirim. Bacağı eski haline getirmek bu süreden çok daha fazlasını alıyor. 70 kg olmama rağmen bacağın alışması 1 haftayı buldu. Fizik Uzmanı ameliyat öncesi çekilmiş MR'ı görmek isteyecektir. Bu aşamada ikinci bir MR isteyeceklerini zannetmiyorum. Kafanıza takılan başka sorular olursa sorun lütfen, Forumda benden çok daha tecrübeli arkadaşlar var. Mutlaka cevap bulursunuz.

Tekrar geçmiş olsun,
Sağlıklı günler dilerim.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
0 Mesaj
14 Mayıs 2013; 15:16:02 

merhabalar sayın hsyeren bey yazınızı okudum geçmiş olsun benden 2 gün önce ameliyat olmuşsunuz anlattığınız benim yasadığım şeylerle aynı geçiyor bende devlet hastanesinde ameliyat oldum ameliyatları gerçekten iyi en az 4 5 dr katılıyor ama sorun taburcu olduktan sonra ilgisizlik bende 1 nisanda ameliyat oldum 15 gün sonra dikilşler alındı bacak uzun alçıda 1 ay sonra gel dedıler gittim kısa alçı yaparız dedıler gittim biliyosunuz her sefer başka dr sizin gibi raporda ismi gecen dr randevu aldım gıttım yoktu ama sonra geldi bana kan sulandırıcı verdi uzun alçı 10 gün daha kalsın dedi sonra 10 gün sonra gel kısa alçı yapıcaz dedı tamam dedim randevu alamadım diğer poliniklige verdiler ben samatya da ist ameliyat oldum randevu bakırköye cıktı oda oraya baglıymıs dün gittim yani 13 mayıs alçımı kısaltmak için bana dedi ne alçısı alçı yeter bot kullan şaşırdım ice hepsi değişik şu an rom wolker arştırıyorum onlarda farklı oluyomuş kullanan arkadaşlar nasıl iyisi varsa tavsiyeniz paylaşırsanız sevinirim bende bu hafta alıp pazartesi günü bota gecicem botada beraber geçmiş olucaz gelişmeleri günlük paylaşırsan sevinirim şu an 29 martta sakatlandım 1 nisan ameliyat uzun alçı 15 nisan dikişler alındı 44 gündür uzun alçıda bekliyorum pazartesi yaklaşık 50 günlük alçımdan kurtulup bota gecıcem herkese geçmiş olsun
_____________________________ 
0 Mesaj
14 Mayıs 2013; 15:20:53 

arkadaşlar rom wolker botlar 150 tl 700 tl ye kadar var iyisini bilen varmı tavsiye edilen bide bunların birde pompalı birde pompasız çeşitide var yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler
_____________________________ 
0 Mesaj
14 Mayıs 2013; 16:07:19 

alçısız 2. günüm.
diz kapağım ve baldırım ağrıyor. kireçlenme heralde. böyle olan var mı?
birde ayağım çok şişiyor.
biraz basıyorum ama adım atacak kadar üzerine basamıyorum.


Ekteki dosya (2)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 14 Mayıs 2013; 21:01:22 >
_____________________________ 
0 Mesaj
14 Mayıs 2013; 19:54:07 

hsyneren bey geçmiş olsun resimlerine baktım 2 ci resim topuk üstünde çizgi gibi yara var o ameliyat izinmi acaba o biraz değişik geldi normalde 15 20 arası dikiş atılıyor die biliyorum birde sizin tamamen kopma varmı yoksa yırtıkmı raporu net okudunuzmu benım ayağıma göre biraz şiş geldi ama ben hep kalp izasından yukarda tutuyorum yatarken bıle 2 yastık altında o yüzden şişme yok arkadaşları okuduysanız buz dedavisi yapınca iniyomuş ama bence olanlar gayet normal sıkıntılı bir sakatlık sadece uzun zaman ve sabır istiyor bendeki tam koptu tendom hatta saçak saçak olmuş dedi ameliyat yapan dr 18 dikiş atıldı pazartesi bota geçersem yazarım tekrar geçmiş olsun
_____________________________ 
0 Mesaj
14 Mayıs 2013; 20:29:55 

alçı işini uzatma derim res,m paylaştım son msjda ayağımda alçı sıkıştırmış heralde üstünde morarma var. daha uzun kalsa daha çok etkilenirdi heralde. birde cuma doktora gittim botu o gün alsam o gün çıkacaktı. pazartesiye kalınca haftasonu alçı ağır gelmeye başladı baldırımda bir kas çekti hala ağrıyor. geçmiş olsun. biraz önce bastım yere biraz. ama adım yok daha,alışacağız heralde...
benim 5 dikiş var sadece aşil tendonu rüptürü yazıyordu raporda...
ben çok geziyorum bundan dolayı şişiyor olabilir.
@marko58< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 14 Mayıs 2013; 22:16:42 >
marko58 kullanıcısından bahsetti
_____________________________155 Mesaj
15 Mayıs 2013; 3:26:47 

arkadaşlar giydiğim ayakkabı sol ayağıma vuruyor ufak bir yara gibi bir şey yaptı kabuk bağladı ancak su an bir acı hissettim ve sol ayağımın arkasına topuğun birkaç santim üzerinde parmağımı gezdirdiğim zaman içinde sanki bir şeyler oynuyor titreşim gibi sağ ayağımda aynı yere dokunuyorum fakat aynı olay olmuyor sizce bir tehlikesi olur mu ?
_____________________________

Okuyun, çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akar !


 
0 Mesaj
15 Mayıs 2013; 13:10:08 

http://img.donanimhaber...1-asppg_Qo392639142.jpg merabalar benim ameliyat resim bunun gıbı sizin bize göre sanırım daha iyi amelıyat yeri yanı tuhaf geldi biraz bana dr tendomun tamamen koptuğunu hatta saçak saçak olduğunu parçaları zor birleştirdiğini söyledi belkide alçıyı çok tutmasının sebebi bu olabilir pazartesi net kararımı vericem randevum var ya alçı ya devem yada bot botu araştırıyorum hangisi iyi bakalım
_____________________________ 
0 Mesaj
15 Mayıs 2013; 13:54:17 

forumda tedona başka bir yerden yama yapıldı diyen bile var. onların durumu iyi sizinkide iyi olur inşaallah. benim 5 dikiş vardı. diğerlerinin resimlerine bakınca benimki çok hafif.
15 mayıs 2013 ayağım bugün biraz daha iyi. botla ayağa yükleniyorum doktorun ayarladığı açı rahatsız etmiyor. şişince zor oluyor. birkaç santimlik üç adım attım koltuk değneksiz.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 15 Mayıs 2013; 15:11:33 >
marko58 kullanıcısından bahsetti
_____________________________ 
0 Mesaj
15 Mayıs 2013; 16:10:33 

adım atmanıza sevindim deyneksiz darısı başıma dicem pazartesi bende bota geçicem sanırım şu an bot bakıyomda kararsızım anlamadığım için araştırıyorum birde sizde 30 40 yaş arasımısınız genelde o yaşta görülüyor birde sıgarayı bırakanlarda bende 35 yaşındayım sıgarayı 2 ay önce bıraktım ayrıca istanbuldamısınız başka bir şehirmi benim bir tanıdık var hüseyin eren hsyneren onun isminin kısaltılmışı gibi
_____________________________487 Mesaj
16 Mayıs 2013; 0:50:35 

Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun çeken bilir derler ya okurken bile çok korktum bana yardımcı olur musunuz?

bundan 4 ay önce 3.merdivenden atladım( çoçukluk yaptım ) ve yere bastığımda sol ayağımın arkasında ( aşil kısmı) büyük bir ağrı hisettim 15 gün boynca gitti geldi gitti geldi . sonrasında bundan bi 20 gün önce falan malesef ters hareketim sonucu aşil tendonum ağrıdı koptu zanettim çok korktum fakat şimdi ağrı falan yok . Şehir dışında bulunduğum içinde doktora gidemiyorum sizde gideyimmi önemli birşey varmıdır kopmuş olabilir mi ?
_____________________________ 
0 Mesaj
16 Mayıs 2013; 12:00:28 

tendon şimdi kopmadıysa da zayıflamış olabilir. tekrar bir ters harekette ya da belki merdiven çıkarken kopabilir. doktora gidip onu güçlendirecek bir tedavi alabilirsin bence. bizim kopma yada yırtılmalar zayıflamış biz farkında olmadan. ters hareketle ortaya çıktı.

3ragon kullanıcısından bahsetti
_____________________________ 
0 Mesaj
16 Mayıs 2013; 12:06:20 

16 mayıs 3013 bugün biraz daha iyi basıyorum. baldırımdan ayağıma kadar şişiyor. ama botla yere basabiliyorum. basınca ayağımın altından binlerce iğne batırılıyor gibi oluyor. halının çizgilerini bile normal dururken hissedebiliyorum.

koltuk değneksiz yürüyorum şükürler olsun rabbime....< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 16 Mayıs 2013; 12:44:07 >
_____________________________ 
0 Mesaj
16 Mayıs 2013; 15:09:33 

geçmiş olsun 3 ragon bende 1 ay öncesi tendom bölgesi baya ağrıdı dr gitmedim 10 felan sonra acısı azaldı sonra tekrar halı saha maçına gittim hiç bir şey yokken aniden koptu bence önceden bir uyarı verıyor ama dikkat etmek lazım sonuç kaçınılmaz bence bir emar çek derim yoksa anlaşılmaz çünkü yaklaşık 2 senene mal olablilr eskisi gibi olmasıda hayal tekrar geçmiş olsun ihmal etme
_____________________________ 
0 Mesaj
16 Mayıs 2013; 15:12:40 

hsyneren bey sevindim hergeçen gün biraz daha iyi olmanıza inşallah daha iyi haberlerini alırız tekrar geçmiş olsun
_____________________________ 
2 Mesaj
16 Mayıs 2013; 16:03:47 

aramıza yeni katılan aşilzedelere ve hepimizi Rabbim tez zamanda şifasını versin. Özetle benim 1 ay oldu kopalı, 14 nisandı sanırım. ameliyat olmadım. tam boy alçıya alındı bacak, 14 mayıs salı günü doktorun verdiği günde tekrar gittik, diz altına kadar kesti ve 15gün sonra açıyı değiştircekmiş. alçı kesildiğinde bacağımı tanıyamadım desem abartmış olurmuyum bilmiyorum, gözle görülür bi incelme var diz üstü bölgede. sallayarak üst bölgeyi çalıştır yavaş yavaş dedi doktor. o botlardan falan hiç bahsetmedi, değişik bi tedavi yöntemi var sanki, sonumuz hayrolsun :)) başka bi tanıdık doktor olmasa arada, kafamda çok soru işaretim olurdu ama şimdi daha rahatım, zihnen :) alçının yarıya inmesi çok rahatlattı tabi. Allah herkese şifasını versin, Kandiliniz mübarek olsun.
_____________________________ 
0 Mesaj
16 Mayıs 2013; 16:28:55 

fenkopat kardeşim geçmiş olsun evet ameliyat olmaman tuhaf ama dr daha bilir vardır bir bildiği sadece aklımın almadığı tendom kopunca lastik gibi gergin olduğu için yukarı doğru çekiliyor ameliyatı canlı izleyedebilirsin ikisini birbirine birleştirmek zor vede ayrılmasın die dikiyorlar zannedersem senın yırtık var tam kopma yok sanırsam bende 1 nisanda ameliyat oldum benimki tam kopuk 45 gündür uzun bacak alçıdayım pazartesi ya kısa alçı yada bot dedi bakalım ne olucak ayrıca bot yavaş yavaş yük verıyo ayağa birden yüklenmemek için önemli olan tedaviden sonra birdaha tekrar etmemesi geçmiş olsun gelişmeleri yazarsan seviniriz
_____________________________ 
2 Mesaj
16 Mayıs 2013; 17:00:26 

hastanın ayaklı banknot gibi görüldüğü şu devirde özel bi hastanede doktorun ameliyat yapmama seçeneğini de sunması takdir edilecek bi olay. doktorun dediği sporcu değilsen, tekrar maça dönmeyeceksen ameliyata gerek yok, başarı oranı alçıyla aynı. babam 2. kez aynı hastaneden başka bi doktorun ameliyat yapalım tavsiyesiyle yanın gittiğinde bizim doktor aynı şeyleri söylemiş, diğer doktor ortopedist değildi bu arada. şimdilik zayıflayan kaslar dışında sıkıntımız yok bakalım. hayrlısı....
_____________________________ 
0 Mesaj
17 Mayıs 2013; 20:36:34 

mrb arkadaslar herkese gecmis olsun. benimde asilin kopması ve amelyattan 2 ay gecti 45 gun alcıda kaldı ki bunun son 10 gunu diz altına cekildi 2 hafta kadar walker kullandım. dun kontrole gittimde walkerı cıkarıp artık basmaya baslacaksn dedi doktor( basamıyorum :( ) ..ayrıca soledine gore fizik tedavi istemiyormus (alcı alındıktan sonra yaptıgım sey 15 dk sıcak suda ayagımı oynatmaa calısmak ki su an ole yapıyorum ardından 2 dk soguk suda tutmak) fizik tedaviye giden arkadaslar faydasını gordu mu? ve bunları evde yapabilirmiyim? simdiden tesekkurler
_____________________________ 
121 Mesaj
18 Mayıs 2013; 3:14:02 

bu sakatliklardan korunmanin en kolay yolu iyi isinmak, isindiktan sonrada acma germe hareketlerini tamamiyle yapmak ve sporunuz bittiginde'de tekrardan acma germe hareketleriyle finali yapmak. sakatliklardan korunmanin en iyi yolu kaslardaki esneklik derecesinin fazla olmasi.


Hepinize cok buyuk gecmis olsun. Yaziyi cok begendim. Cok azimli bir sekilde bunu atlatmis.
_____________________________

Working Hard


 • iPhone 4 32GB Black
 • iPad 4 32 GB Black
 • Samsung Chronos 7 NP700Z5B-W01UB


 •  
  0 Mesaj
  18 Mayıs 2013; 10:00:51 

  Arkadaslar selam. 15 Kasım dan bu yana 6 ay geçti. Tendonu kopan arkadaşlar sabırlı olsun. Her geçen gün daha insan kendini iyi hissediyor. 6 aylık periyotta son 1 aydır tam Ce sekmeden yürüyorum. Geçtiğimiz aylarda 3 4 saatlik çalışmanın ardından ağrı olurken şu an olmuyor. Ancak ben de de dikiş konusunda sıkıntı oluyor. Dikişler poliester bazlı olduğu için son düğüm kısmı sızı yapıyor. Oda zamanla geçer diye ümit ediyorum  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________   
  0 Mesaj
  18 Mayıs 2013; 17:41:18 

  geçmiş olsun sirenugre bilgileriçin teşekkür edrim acaba sizde alçı dedavisi ne kadar sürdü birde fizik tedavi gördünmü rom valker kullandınmı geçmiş olsun
  _____________________________  103 Mesaj
  18 Mayıs 2013; 18:06:41 

  benim arkadaşda voleybol oynarken smaça yükseldi sonra yere kapandı daha sonra bana kim vurmuştu dedi. daha sonra araştırdık aşil tendonu koptuğunda biri ayağına vurmuş gibi oluyormuşsun. sırf sana da böyle oldu mu diye konuya giridim
  commandos07 kullanıcısından bahsetti
  _____________________________


  Leyla ile Mecnun
  Ağzından Çıkanla Kulağının Duyduğu Aynı Şey Değil...


  510 Mesaj
  18 Mayıs 2013; 21:01:19 

  quote:

  Orijinalden alıntı: marko58

  arkadaşlar geçmiş olsun 1 martta ameliyat oldum 38 gündür tam bacak alçıdayım 45 gün olduğunda 7 gün sonrada diz altı alçıya dönecem buda yaklaşık 40 gün sürecekmiş toplamda 90 gün yani bence bu sakatlığın tedavisi tam bilinmiyor 6 ay herkesin söylediği dikkatli olunması sıze neden hemen basmanızı istemiş anlamadım bunun bir standartı olmalı bence ama herkes değişik buda insanı tetırgın edıyo doğrusu banko kardeş gelişmeleri yazarsan sevinirim cok gemis olsun amelıyat günlerimiz baya yakın ben senden 9 gün önce amelıyat olmuşum geçmiş olsun


  Sizede geçmiş olsun
  Doktorum ameliyatımın ertesi günü kontrol edip 10 gün sonra gel alçıyı alalım rom walker a başla demişti 10 gün sonunda kontrol edip 10 gün daha dursun dedi yani toplam 20 gün kısa alçıda kaldı. Ayağımda şişlik yoktu çünkü hep yattım bu sürede ve ayağım yastığın üstündeydi.20 günün üstüne rom walkeri sabit tutup alçı gibi kullandım ve yatarken dahi çıkarmadım.

  Şimdi ise 1 ay geçti dikişlerim atmaya ve kabuklar dökülmeye başladı buda özgüvenimi arttırdı , rom walkeri artık sadece wc ye giderken ve uyurken takıyorum ve bileğimi hafif hafif oynatıyorum ama kesinlikle basmıyorum.

  Hemen bas demesini rom walker konusunda acemi olmasına bağlıyorum. Her doktorun birbirinden çok farklı tedavi uygulamasını bende anlamıyorum. Bazı arkadaşlar doktorun bir bildiği vardır demişler ama ben buna katılmıyorum malesef her doktor işinin ehli değil.
  Ben özel hastanede ameliyat oldum , bu konuda tavsiye edilmiş bir doktor benim doktorum ve cerrahi müdahalesinden memnunum ama rom walker konusundaki yaklaşımı güvenimi kaybetmesine neden oldu...


  510 Mesaj
  18 Mayıs 2013; 21:35:14 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Mucankaya

  Sayın banko77,

  Anladığım kadarı ile Doktorunuz Tendona değil bacağınıza yük vermek istiyor. İkisi çok farklı şeyler, bacak hareketsiz kaldığında ve üzerine yük gelmediğinde kaslar çok çabuk eriyor. Tendona yük verme aşamasına geldiğinizde ise bacak hem zayıflamış hemde yürümeyi unutmuş olduğundan bacağı forma sokmak için ayrıca uğraşmanız gerekmekte. Dediğim gibi bacağa yük vermek için alçının uygun bir yerine plastik bir topuk koyarak bacağın baston gibi kullanılması sağlanıyor. Aşil tendonunuz kopuk iken bile bu şekilde parmak uçlarına yük vermeden ayağınızı baston gibi kullanarak yürümüş olmalısınız..:-) Bence Doktorunuz size bunu yaptırmak istiyor. Fakat o zaman ayağınızı alçı ile sabitleyip uygun kısmına plastik topuk koyması ve belli aralıklarla alçıyı çıkararak tendon esnetilip tekrar alçıya alınması gerekirdi. Aşil botunun kullanım konforu olmasına rağmen ayak yere basma pozisyonuna gelmeden yük veremezsiniz. 6 haftalık sürede benim bacağım 1/3 oranında inceldi, özellikle alt baldır diye bir şey kalmadı diyebilirim. Bacağı eski haline getirmek bu süreden çok daha fazlasını alıyor. 70 kg olmama rağmen bacağın alışması 1 haftayı buldu. Fizik Uzmanı ameliyat öncesi çekilmiş MR'ı görmek isteyecektir. Bu aşamada ikinci bir MR isteyeceklerini zannetmiyorum. Kafanıza takılan başka sorular olursa sorun lütfen, Forumda benden çok daha tecrübeli arkadaşlar var. Mutlaka cevap bulursunuz.

  Tekrar geçmiş olsun,
  Sağlıklı günler dilerim.

  Tekrar merhaba,
  Çok mantıklı düşünmüşsünüz haklı olabilirsiniz belki bacağımın güç kaybetmesini engellemek istiyordur dediğiniz gibi 2 gün boyunca dediğiniz şekilde aksayarak yürümüştüm kopuk haliyle...
  Ne var ki doktorumun bunları bana anlatmasını beklerdim özel bir hastane olmasına rağmen maalesef bunu göremedim. Birde dorsal ve plantar arasında fark olursa bileğime yük gelmez mi?Doktorumu telefonla arayıp sorduğumda bana plantar 30 dorsal 0 olacak ve böyle yürüyeceksin demişti ama sanki ben sıkıştırdığım için bunu söyledi.
  Aradan 1 ay geçti ama benim baldırımda gözle görülür bir incelme yok bunda 100 kg olmamın etkisi var mıdır bilemeyeceğim :)
  Bileğimi hafif hafif oynatmaya başlayınca ve bunu yaparken acı hissetmeyince MR a gerek olmayabilir diye düşünmeye başladım bende.
  Sizde olduğu gibi 6 haftanın öncesinde yük vermeyi düşünmüyorum her ne kadar doktor bana bas desede sonuçta bu sıkıntıyı çeken benim ve 2 hafta yüzünden riske atmak istemiyorum.
  Şu an içinse yattığım yerden hafif hafif bileğimi oynatarak çalıştırmak istiyorum aşil tendonumu ...
  Tekrar teşekküer eder ve bu hastalıktan muzdarip herkese acil şifalar dilerim


   
  0 Mesaj
  19 Mayıs 2013; 10:04:40 

  Arkadaşlar benim alçım en başından itibaren diz seviyesinde idi bu sebeple baldır seviyesinde olan arkadaşlar gibi sıkıntı yaşamadım. Bunda tendonun kopmasından 12 saat sonra ameliyata girmemin etkisi olduğu doktorun beyanı. Toplam 53 gün ayağım alçıda kaldı. Doktor herhangi bir fizik tedavi önermedi. Sadece diz kırık pozisyonda tendonu germeden bilek hareketi yaptırdı. Walker tarzı ayakkabı almadım. Ancak ayakkabı yaptırdım. Günlük hayatta giydiğim ayakkabıların nerede ise tamamını 1 veya 2 numara büyüğünü alıp hepsine iç topuk yaptırttım. Ağrı arada sırada oluyor ancak yürüme konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Fizik tedavi yerine ise düzenli her sabah esnetme germe hareketleri yapıyorum. Birde yüzme şansı olanlar kesinlikle yüzseünler ayağı açıyor. ..........Dikkat edilmesi gereken bir konu da diğer bileğiniz. Aşil tendonu koşanların diğer tendonun kopması diğer insanlara göre 5 kat fazla imiş. Doktorumun beyanatı. Bu sebeple koşu bandında ısınma yapmayın . Koşmak istiyorsanız 5 dakika ritimli bir şekilde yürüyün . Sonra esnetme germe hareketlerinizi yapın sonra koşun derim.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________   
  0 Mesaj
  19 Mayıs 2013; 14:57:41 

  19 mayı 2013
  hergeçen gün hareket kabiliyetim artıyor.
  pazartesi ancak basıyordum.
  salı ayakta durdum ve bir iki küçük adım attım botla tabiki.botsuz basınca ayağımın altırna bir sürü iğne batırılıyor gibiydi
  çarşamba koltuk değneksiz botla hafif yürümeye başladım.
  namazlarımı 50 günden beri oturduğum yerde ima ile kılıyordum. botla enazından farzları ayakta kılmaya başladım. secdeye alnını koyabilmeyi özlemiştim.
  cuma camiye yürüyerek gittim. bazen değneksiz yürüdüm. yol uzun olunca bileğim acıyor. kaslar değil sadece bilek kemiği .
  cumartesi uzun süre dışarda kaldım bazen kotuk değneksiz yürüdüm.
  bugün pazar ilk kez botsuz ve değneksiz 15 metre yürüdüm
  dizimin altından itibaren şişiyor hergün buz koyuyorum sabahları baldırıma ve diz kapağıma buz koyuyorum biraz daha açılıyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 19 Mayıs 2013; 14:58:54 >
  _____________________________   
  0 Mesaj
  20 Mayıs 2013; 21:29:00 

  Arkadaşlar geçen hafta tenis oynerken aşil tendonum buyuk oranda yırtıldı doktor cok az bişey tutuyor dedi..iki üç gün geciktiğim için istersen alçıya alalım ameliyatla arasında pek bi fark yok bu saatten sonra dedı..kalçaya kadar alçıya aldık sonra dize kadar sonra özel bot sonra fizik tedavi olcakmış..forumda ekip genelde ameliyat olmuş ben ise olmadım önümdeki sürecle ilgili yardımcı olabılecek fikir verebılecek benzer kaderi paylastıgım birileri var mı acaba?? İyileşme süreci nasıldır ??ne zaman koşabilirim ?? Yada bu şekildeki tedavi ile koşabılırmıyım??benım gıbı alcı tedavisi görenlerin süreci ve sonucu nasıl ?? Aklımda cok soru var ya ... 😔😔  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________   
  0 Mesaj
  21 Mayıs 2013; 0:07:12 

  20 mayıs 2013 itibariyle baya yürümeye başladım.
  Yarın doktora gideceğim. heralde botta ayarlama yapacak.aklımda sorular var sorabilrsem sizinle de paylaşırım cevaplarını.
  Bügün hem botla hem botsuz çıplak ayakla koltuk değneksiz yürüdüm hep.
  Şimdi kötü senaryo olarak ya hala alçıya alınsaydı diye düşünüyorum da şu halime çok şükrediyorum.

  Yani bence doktorunuza mutlaka bir zamandan sonra bot kullansak olurmu diye sorun.

  herkese geçmiş olsun.
  _____________________________   
  0 Mesaj
  21 Mayıs 2013; 16:08:29 

  bu gün itibariyle 50 günlük ameliyat sonrası yapılan uzun diz üstü alçımdan kurtuldum devlet hastanesi olduğu için her sefe başka dr başka dedavı şekli gene başka dr vardı alçını çıkar rom wolkert takıcaz dedi alçımı ckardım O HALİME İNANAMADIM heycanlandım sanırım hic olmamıştı daha önce soğuk ter mide bulantısı baş dönmesi fenalaştım dr da korktu kaçtı 10 dk sonra kendıme geldım bıraz botu alçıyı çıkaran kışı taktı ayar felan yok ben dün biraz kurcaladım öyle kaldı bu botun ayarını herkez tam bılmıyor kanatıne vardım 15 gün sonra çıkar dedi ayrıldım ordan sorularıma cevap alamadım ordan özel bir hastanaye geçtim bana göre iyi bildiğim bir hastane dr ayağıma baktı raporumu okudu botu 6 hafta giymem gerektiğini cok az az bir hareket göstererek sadece yürüme sakın bu şekil deynek yardımıyla yüzde 40 bas dedi 3 hafta sonra tekrar gel geri kalan 3 haftayıda fizik dedavi görücen dedi toplamda 45 gün sonrada volkerden kurtulucam akşamları botu cıkarimmi dedim bana şu anda bir hastasının akşam botu çıkardığını gece birşeyden korkup aniden sıçradığını ve tendomu tekrar kopardığını genede bana bıraktığını söyledi acele etme tekrar bu süreci yaşama dedi vede kesinlikle yürüme sadece biraz üstüne bas adım atma dedi sanırım dinlicem tabiki sonuçta tendom 6 ay sonra kendine geliyomuş şu an 50 günümdeyim erken diye düşünüyorum gelişmeleri tekrar ileticem yeni arkadaslarada çok geçmiş olsun
  _____________________________   
  0 Mesaj
  21 Mayıs 2013; 20:08:55 

  21 mayıs 2013 bugün
  hiç koltuk değneği kullanmadım.bayaa yürüdüm merdiven çıkıp indim.
  doktora gittim.
  yeniden ayar yaptı.bir ay daha botla yürürsün sonra normal ayakkabı dedi.
  şişlik normal dedi.
  raporumu bitirip çalışmaya başlayayım mı diye sordum. istersen yapabilirsin dedi.
  ameliyatımda bulunan asistanla da konuştum. tabiki hatırlamadı. ama duruma baktı. iyi bota geçmişsin dedi.

  bu arada devlet hastahanesi doktorlarının neden botu tavsiye edemediklerini öğrendim. olay sırf dedikodu korkusu. alet pahalı komisyon alıyorsunuz deniyor diye yapmıyorlarmış.bu durumda öfkem geçti doktorlara karşı.

  benim ameliyatım biraz hafifti heralde. bende 5 dikiş var ben botsuzda basabiliyorum. diz üstü alçı çıkalı bir hafta oldu. vücut çabuk toparlıyor kendini allahın izniyle.

  marko58 zamanla basabileceğini görürsün. ayak toparlıyor kendini. zaten yıkamak falan çok iyi geliyor. bir de buz çok iyi geliyor. sabahları dizkapağımla başlıyorum aşağıya doğru beşer dakika buz uygulayınca ayak toparlıyor kendini. allah kolaylık versin geçmiş olsun

  _____________________________   
  0 Mesaj
  22 Mayıs 2013; 13:54:18 

  hsyn eren bey sizin adınıza sevindim gerçekten inşallah daha iyi olursunuz benim bir sorum olucak size alçı çıktığında diz kapakta sorun varmıydı kırınca ayağı ağrı yapıyomu benim diz kapak ayağımı geriye doğru çekmeye çalışınca ağrı yapıp bırakmıyor dizimi kıramıyorum sizinde dizdede sorun varmı şu an yoksa oda geçtimi teşekkür ederim tekrar geçmiş olsun
  _____________________________   
  0 Mesaj
  22 Mayıs 2013; 17:14:17 

  ilk günlerde çok ağrıyordu. zamanla geçiyor . kireçelenme gibi birşey heralde. şimdi bende ağrı acı yok .sadece baldırımdan aşağısı şişiyor. sabah kalkınca buz koyuyorum diz kapağıma ve alt tarafına. rahatlıyor. botla ya da botsuz basabiliyormusunuz. gerçi botsuz basınca ayağın tabanı iğneleniyor. benimki geçti artık .
  benim batun şimdiki ayarlarının resmini paylaşıyorum.
  allah kolaylık versin.
  marko58 kullanıcısından bahsetti
  _____________________________   
  2 Mesaj
  22 Mayıs 2013; 18:05:40 

  quote:

  Orijinalden alıntı: gserinkan21

  Arkadaşlar geçen hafta tenis oynerken aşil tendonum buyuk oranda yırtıldı doktor cok az bişey tutuyor dedi..iki üç gün geciktiğim için istersen alçıya alalım ameliyatla arasında pek bi fark yok bu saatten sonra dedı..kalçaya kadar alçıya aldık sonra dize kadar sonra özel bot sonra fizik tedavi olcakmış..forumda ekip genelde ameliyat olmuş ben ise olmadım önümdeki sürecle ilgili yardımcı olabılecek fikir verebılecek benzer kaderi paylastıgım birileri var mı acaba?? İyileşme süreci nasıldır ??ne zaman koşabilirim ?? Yada bu şekildeki tedavi ile koşabılırmıyım??benım gıbı alcı tedavisi görenlerin süreci ve sonucu nasıl ?? Aklımda cok soru var ya ... 😔😔

  öncelikle geçmiş olsun, benim durum da sizinki gibi, ameliyatsız tedavi. detayları önceki yazılarımdan okuyabilirsnz. ben 12 saat somra gittim doktora. yeni bi yöntemmiş.
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________   
  0 Mesaj
  22 Mayıs 2013; 23:22:39 

  hsyneren cevabınız için teşekkür ederim dr bana yürüme dedi sadece bazen deynek yardımıyla yüzde 20 yük ver bazen dedi 45 gün kalıcak bot 20 gün olduğunda fizik dedavi dedi başlıcak açıkçası cesaretinize hayran kaldım ben şu an çok korkuyorum basmak istemiyorum basacak cesaretim yok henüz ayağımda henüz yürücek durumda görmüyorum biraz daha beklicem sanırım birde benim bot şu an dorsal 0 plantalar 0 sizdede ilk ayar böylemiydi bottan hiç bişey anlamadım yararı varmı şüpeliyim tekrar geçmiş olsun
  _____________________________   
  0 Mesaj
  23 Mayıs 2013; 1:07:58 

  benim parmak uçlarını öne uzatmada problemimm yok onun için plantar 40 ama dorsal 0 idi başta.bu hafta dorsalı 10 yaptı doktor. ayağınızın ne durumda olduğunu bilmem ama önceden yazanların yorumlarına da bakmışsınızdır. bence birkaç güne kadar basma ihtiyacı hissedeceksiniz. hem sizin ayarlar sanki alçının aynısı. hiç basmazsanız alçıdan farkı olmazki botun..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyneren -- 23 Mayıs 2013; 11:49:29 >
  marko58 kullanıcısından bahsetti
  _____________________________   
  0 Mesaj
  23 Mayıs 2013; 4:15:45 


  quote:

  Orijinalden alıntı: fenkopat


  öncelikle geçmiş olsun, benim durum da sizinki gibi, ameliyatsız tedavi. detayları önceki yazılarımdan okuyabilirsnz. ben 12 saat somra gittim doktora. yeni bi yöntemmiş.

  Öncelikle gecmiş olsun..İlginiz için tşk ederım..evet önceki yazılarınızı okudum,yeni biriyle tanıştım adam boksör eli yeni kırılmış geçmiş olsuna geldi ya sizde vardır dedım aşil tendon olayları fln dıye sordum ..adam evet oluyo diye cvp layınca nasıl tedavı oluyorlar bılgın varmı dedım adam benım koptu dıye cvp verdı:)) bilegıne baktım dıgerıyle nerdeyse aynı hala boks yapıo sorunu yok iki senelik olaymış..siz benden 1ay kadar öndesınız umarım sorun yasamadan ıyılesırız..  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________   
  0 Mesaj
  23 Mayıs 2013; 21:31:06 

  Bugün alçı çıkalı 3 .gün ayak kendini toparlıyor biraz dizimde sıkıntı var ayağımı katlayamıyorum ancak baya kendine geldi Yada gözüm alıştı zaman lazim wolker Bot var ama genelde takmıyorum ayak kendine gelsin die arada dışarı çıkınca giyiniyorum bugün 5 10 defa üstüne bastım yüzde 50 yük verdim deynek yardımıyla henüz korkum var basmak için bir süre daha beklicem 55 gün oldu ameliyat olalı 29 Mart sakatlık Nisan 1 ameliyat uzun alçı 20 Mayıs alçı çıktı alçı 50 gün kaldı şuan rom wolker bakalım süreç nasil olucak benim tamamen koptu tendom 18 dikiş var birde ameliyat yapan Dr beni çok uğraştırdın dedi parça parça saçak saçak olmuş dedi seninki o biraz korkutuyor beni o yüzden süreçi uzun tutucaz sanırım yürümeyi yani gecmiş olsun tekrar herkese  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________   
  5 Mesaj
  23 Mayıs 2013; 23:19:14 

  Merhaba, herkeze geçmiş olsun. Benim aşil tendonum 7 Nisan'da koptu. Halı sahada maç bitiminde, arkadan tekme hissiyle yere düştüm. Biraz yerde kıvrandıktan sonra kalkıp kim vurdu diye millete söylendim ama kimse bana vurmamış. O an keşke biri vurmuş olsaydı dedim. Anladım kötü bişey olduğunu. Soyunma odasına yürüyerek gittim. Ayağımın arkasında yumuşaklık vardı ancak ayağım hareket edebiliyordu. Arkadaşlar kramp girmiştir diye ayağımı germek istediler. Ancak izin vermedim. İyi ki de vermemişim. Sonra eve arabayı kullanarak geldim. Duş alırken 2 ayağımı karşılaştırdım, aynı değildi. Sağ ayağımın arkası daha yumuşaktı. Kopma anından 2 saat sonra acile gittim. Doktor ayakta dikip topuğumun arkasına baktı ve aşilin kopmuş, yarın gel ameliyat ol dedi ve ayağımı dize kadar atel alçıya aldı. Sabah 9 da poliklinikte muayene oldum. Doktor 12 de ameliyat olacaksın dedi. Ama erken geldiğin için kapalı yapacağım dedi. Git bi usg çektir dedi. Usg yi çektirince yırtığın kas kısmında olduğu ve tamamının kopmadığı anlaşıldı. Doktor ayrıca thomson testi yaptı. Testte de aşilimin tam kopmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine doktor yırtığın konumu ve tamamen kopmaması nedeniyle alçı tedavisine karar verdi. Ayrıca ameliyat olabileceğimi, ameliyat olma durumunda rerüptür oranının %10, alçı durumunda %20 olduğunu ve %10 için ameliyata değmez, kendini koru bence dedi. Bende kabul ettim. Uzun bacak alçısına aldı ve 6 hafta kalacağını söyledi doktorum. Sonrasında ise 3 hafta ptb alçısı denilen yürüme alçısına alacağını söyledi. Ben işi şansa bırakmamak için 2. Bir doktora gittim çünkü herkez ameliyat olmadan geçmez dedi. Alçılı halde başka doktora gittim. Ne dedim ne anlattımsa Ameliyat olmadan olmaz dedi. O zaman mr çekelim dedim. Hastanede 80tl karşılığında mr çekindim. Ancak alçılı ayağım ayağımı mr çekilirken takılması gereken aparata zor girdi. Radyoloji uzmanına defaatle sorunun kas kısmında olduğunu ayak bileği ile birlikte bu kısmın mr da çıkmasını tembihledim. Ancak sonucu aldığımızda tam rüptür olduğu, topuğun 5cm üzerinde 3cm açıklık olduğu yazıyordu. Dr cd ye bakmadan hemen ameliyat olmalısın dedi. Mecburen mr ı alıp diğer doktoruma gittim. Doktor mr raporumu okur okumaz bu rapor yanlış cd yi verin dedi. Cd ye bakınca alçıdan dolayı filmde hiçbirşey görünmediğini anladık. Raporu yazan doktoru arayıp büyük ihtimalle sorunu öğrenip, ona göre rapor düzenledi. Özel hastane olduğundan adamlar direk ameliyat diyorlar. Mr felan hikaye. Neyse ben ilk doktorumun kendinden emin olmasından da etkilenerek alçıda kalmasını kabullendim. Ayrıca internette çok araştırdım. Eğer ilk 7gün içinde alçıya alınırsa, alçının ameliyat kadar etkili olduğunu, alçı ilede iyileşebilineceğini, ancak sporcu gibi aktif biriysek ameliyat olunanileceğini öğrendim. 6 haftanın sonunda kısa ptb denilen yürüme alçısına geçme umuduyla hastaneye gittim. Doktor aşçıyı çıkarttırdı. Elle muayene etti ve boşluğun kapandığını söyledi. Ancak garanti olsun diye tekrar 2 hafta ayak açısını değiştirerek uzun alçıya aldı. 2 haftanın sonunda ptb alçısına alacağım dedi. Alçının altına topuk yapacağını, değneksiz yürüyebileceğimi söyledi. Ancak bu alçı süresi 4-5 haftayı bulabilirmiş. Bende havaların sıcaklığını gerekçe göstererek uzun alçımı bu sefer amerikan alçı yaptırdım. 80tl ye medikalden aldığım alçıyla sardırdım. 5inç ve 3 inç toplamda 5 tane aldık. Kısa alçı için ortezleri araştırıyorum. Gelişmeleri aktaracağım.
  _____________________________   
  0 Mesaj
  24 Mayıs 2013; 13:03:05 

  Musty 54 gecmiş olsun benimde aynı genelde aynı biri vurdu sanıyorsun genelde Dr eliyle bakınca anlıyor 1 Nisan'da ameliyat oldum ben birde iyi karar vermişsin yine inşallah doğru karar vermjşsindir formdaki yazıları Okursan son zamanda alçı tedavisi yapan arkadaslar var biri kopuk biri değil demiş birine daha gitseydin iyi olurdu derdim çünkü uzun bir süreç biliyorsun Allah Birdaha kimsenin başına vermesin tekrar geçmiş olsun  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________   
  5 Mesaj
  24 Mayıs 2013; 13:17:23 

  Ben kopuğun tam olmadığına ve yerine emin olduğum için, daha fazla üzerine gitmedim. Fakat kafa karışıklığı çok kötü fazla dallandırmamak lazım. Kafa karıştıkça iş zorlaşıyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


   
  0 Mesaj
  24 Mayıs 2013; 14:09:34 

  Haklısın gecmiş olsun iyi haberlerini bekliyoruz zor süreç çok sabır lazim  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________   
  5 Mesaj
  25 Mayıs 2013; 11:06:36