Şimdi Ara

Özel Haber: İşte Intel'in son vereceği işlemcilerin tam listesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
9.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Özel Haber: İşte Intel'in son vereceği işlemcilerin tam listesi

Sandy Bridge-E serisi işlemcileri için geri sayıma başlayan, 22nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Ivy Bridge kod adlı yeni nesil işlemcilerini de Mart-Nisan döneminde duyurmayı planlayan Intel, yeni modellere yer açabilmek adına  artık gündemden düşmüş işlemcileri için emekilik formlarını doldurmaya başladı.

Elimize ulaşan bilgilere göre, 2012 öncesinde tam 21 işlemci emekli edilmiş, üç model ise emeklilik sürecine alınmış olacak. Intel'in 6 çekirdekli en hızlı işlemcilerinden biri olan Core i7-980X modelini içerisinde bulunduğumuz üçüncü çeyrek itibariyle EOL (End of Life) sürecine alınmış durumda. Yani bu işlemci için artık yeni sipariş alımı yapması beklenmeyen Intel, üreticilere yolladığı takvim çerçevesinde işlemcinin son sevkiyatlarını yaparak ürün listesinden çıkartmış olacak. Core i7-870 ile 970 arası modeller içinse PDN (Product Discontinue Notification) süreci başlamış durumda. Bu süreç kapsamında Intel, iş ortaklarına artık EOL sürecine girilmek üzere olunduğunu belirterek son siparişleri almaya başlayacağı bilgisini geçiyor.

Core i5 ailesine geldiğimizde ise listede yer alan neredeyse tüm modeller için 655K, 661, 750S ve 760 modelleri pazara veda edecek. Bu modeller arasında sadece Core i5-661 modeli yeni yılı görecek ve EOL süreci ilk çeyrekte başlayacak. Core i3 ailesinden sadece 530 modeli EOL sürecine girerken, Core 2 Quad serisi altındaki dört çekirdekli işlemcilerin tamamına yakını son çeyrekten önce pazara veda etmiş olacak. Çift çekirdekli Core 2 Duo serisi işlemcilerden E7600 ve E7500 modelleri son çeyreke, E8600 ve E8500 modelleri ise bu çeyrekte emekliliğe ayrılacak. Düşük maliyetli Pentium işlemcilerine baktığımızda ise E5400 modeli bu çeyrekte E5500 ve E6600 ise son çeyrekte saha dışına alınmış olacak. 

Sandy Bridge tabanlı Celeron işlemcilerini pazara sunmaya başlayan Intel, tek çekirdekli 430 ve 450 ile çift çekirdekli E3300 modellerine dördüncü çeyrekte yeni  yıl öncesinde son vermiş olacak. Üretimi sona veren ve son sevkiyatları yapılacak olan işlemcilerin yerini ise Sandy Bridge tabanlı modeller dolduracak.

• e8500 emeklimi olacak :( :(
  • Paylaşım için teşekkürler.
  • q9550 bir zamanlar alınabilecek en iyi işlemciydi bence...
  • quote:

Orijinalden alıntı: emirhanhdrgl

q9550 bir zamanlar alınabilecek en iyi işlemciydi bence...

aynen katılıyorum alana kadar neler çekmiştim. :)
    ama hala cok memnunum cuğu i7 işlemcilerden daha iyi :)
  • E8500 de listede vay be üzüldüm.
  • E8500 güle güle :( halen severek kullanıyorum
  • quote:

ama hala cok memnunum cuğu i7 işlemcilerden daha iyi

/>
  • e7400 yok listede... ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

e7400 yok listede... ;)

O erken emekli oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Orqun06
    ama hala cok memnunum cuğu i7 işlemcilerden daha iyi :)

Aha ha ha hah
  • Şu quadların i7 den iyi olduğunu söyleyenleri birde 12mb cacheyi yere göğe sığdıramayanları anlamak zor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Q9450 KULLANDIM. İ7 920 KULLANMAKTAYIM. ARADAKİ FARK BENCHMARKLAR BİRDE PHSYX DE BİRAZ PERFORMANS FARKI.(Q9450 3,6 GHZ DE KULLANIYORDUM) İ7 DEN İYİ DEMEK YALAN ANCAK GERÇEKTEN SINIFININ EN İYİ İŞLEMCİLERİYDİ. 12 MB CACHE+YUKSEK O.C KABİLİYETLERİ+ RENDER YAPARKEN BİLE NETTE GEZİNİYORSUN FİLM İZLEYEBİLİYORSUN. YERDEN YERE VURMAMAKTA GEREK ÇOK BAŞ TACI ETMEMEKTE LAZIM BENCE. İYİ GÜNLER. BU YORUMUM ÜSTTEKİ İ7 Q9550 TARTIŞMASINADIR.
  • çoğu işlenci hala i5 leri geçtim i7lerden den kat kat daha üstün eee i7 satamayınca piyasadan çekerler :D
  • 22nm işlemciler mart nisan döneminde çıkacak ise intelin tik-tak modelinde ufak bir aksama olcak demektir.. uzun zamandır hiç aksama yaşamıyordu intel ve direkt yıl başında geçiyordu tik taka.. şayet mart nisan döneminde 22nm işlemci çıkacak ise bir sonraki yeni mimarinin çıkış tarihide muhtemel sene ortasına doğru kayabilir.. sanırım bu gecikmenin nedeni yeni lga2011 platformu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

quote:

/>

:D:D:D:D gece gece iyi güldüm :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

quote:

/>

Helal ya iyi güldüm süper bu yorumdan sonra;

/>

• benim emektar D yok listede :)
  • Herşeyin sonu var ama erken değil mi bazıları için ???
  • Q serisi 775 kullanamadan tarih oluyorlar. Tüh be kullanmak isterdim onlardan.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.