Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.373
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

quote:

Orijinalden alıntı: kaiser şoze

quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

@bytepire güzel açıklama yapmış.

BES giriş yapmanın en avantajlı kısmı her ay kazancınızdan kesilen gelir vergisinden BES'e ödediğiniz tutar kadar muhaf olabilmektir.

1. Bu avantajı sağlayamıyorsanız kesinlikle BES önerilmez.
    2. Vergi kesintisinden yararlanabiliyorsanuz diyelim. Aylık kazancınız düşük ise yani yıl içerisinde %20'lik dilime geçmiyorsanız ve %15'lik dilimde kalıyorsanız da BES pek önerilmez.
    3. Yıl içerisinde kazancınızdan dolayı %27lik ve %35lik gelir vergisi kesnti dilimine giriyorsanız BES'e ŞİDDETLE GİRİLMESİ gerekir.
    4. Emeklilik planınızda yatırdığınız miktardan kesinlen yüzde'nin 2.0 ~ 2.5 'ün üstünde olmaması tavsiye edilir. İmkanınız varsa büyük şirketler için açılmış emeklilik gruplarına dahil olmaya çalışın.

aynen katılıyorum esnaf öğrenci işi değil.

yıllık geliri 50.000 tl ve üzeri olanlar için avantajlı bu sistem.

sormak istediğim bir şey var.

mesela ilk 6 ay dondursak yada 90 tl ödesek en minimumundan.

ilk 6 ay düşük vergi dilimindeyim çünkü .

12 ay 1000 tl ödeyeceğime son 6 ay 2000 tl ödesem daha karlı olmazmıyım yüksek vergi diliminde ödediğimden.

Ben ilk başlar sizin gibi düşünüyordum, bordromu inceledikten sonra gerçeği gördüm. Aslında herkes öyle düşünüyor, yılın son ayları daha avantajlı oluyor diye.

Örnek vereyim;
    Yıllık geliriniz 60.000 TL. BES ödemeniz yoksa gelir vergisine tabi olan matrah da 60.000 TL oluyor.
    Yıllık geliriniz 60.000 TL. BES'e yıllık 6.000 TL ödemeniz var. Bu durum da gelir vergisine tabi olan matrah da 54.000 TL oluyor. Böyle olunca da ödediğiniz 6000 TL'den kazandığınız vergi indirim oranı 54.000-60.000 arasına geren dilim oluyor.

Yani ödediğiniz BES'ler matrahı düşürüyor. Coğu kişi matrahın aynı kaldığını sadece ödenecek verginin geri geldiğini düşünüyor. yılın ilk ayları %15 ve %20 vergi iadesi alırken, matrahınız düştüğü için daha geç yüksek vergi dilimini giriyorsunuz.

Özetle, yıllın hangi ayı ne ödediğiniz değil toplam ne ödediğiniz önemlidir.

valla kafam karıştı

şimdi esnaf vs gibi yıllık vergi verenlerle

memur gibi aylık vergi verenler arasında fark yokmu.

5000 tl maaşım var diyelim

her ayda 1000 tl bes ödüyorum.

yıl sonunda benim ne kadar karım olur .

bu vergi avantajı ne kadardır.

• Ornekten gidersek,

Aylik brut 50000'den Yillik brut toplam 60000 TL maas kazanciniz var diyelim. Ayda da 1000TL ATİYORSUNUZ BES'e.

Aylik maksimum asgari ucret (brut) tutari kadar kadar gelir vegisinden muaf olursunuz. Yani su an icin aylik 825TL. Çarpi 12 ay eder 9900 TL.

Siz yil boyunca 60.000 Tl kazancin degil de 50.100 Tl kazancin gelir vergisini odersiniz. Bu vergi diliminde %27e den gelir. Yaklasik 2700 Tl kazanciniz olur.
  • Bir seyi unuttum. Aylik kazancinizin da en fazla %10 u kadar bes'e aktrilan para gelir vergisine muaf olur. Bu da ayni ornek icin gelir vergisinden muhaf tutar aylik max 500 TL eder.
  • Yaz aylarında acil para lazım olduğu için ve vergi indiriminden bir türlü yararlanamayıp kızdığım için benim ve eşimin vakıfbank bes deki paraları çekmiştim. Toplamda 600 TL kadar kesinti yapıldı. (giriş aidatı yok).

Bunu alma şansım nedir ? 2 aydan fazla bir zamangeçti ; hangi yollara başvurmalıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: awakado

Yaz aylarında acil para lazım olduğu için ve vergi indiriminden bir türlü yararlanamayıp kızdığım için benim ve eşimin vakıfbank bes deki paraları çekmiştim. Toplamda 600 TL kadar kesinti yapıldı. (giriş aidatı yok).

Bunu alma şansım nedir ? 2 aydan fazla bir zamangeçti ; hangi yollara başvurmalıyım ?

bende de aynı durum var.bilen varsa bilgilendirsin lütfen bizi...
  • İnternette ki hazır dilekçeyi doldurup büyük mükellefler vergi dairesine gönderdim.Birkaç hafta sonra gelen cevapta, ödenen aidatların ve vergi kesintilerinin miktarını gösteren belgeleri ve sisteme kayıtlı olunduğu sürece ne kadarlık vergi muafiyetinden faydalandığına dair belgelerin gönderilmesi istendi.Bu durumda sonucun ne olacağını ben de merak etmekteyim.Şu an belgeleri temin ediyorum.
  • Arkadaşlar biliyorum yeri değil belki ama hazır burada emeklilik konuşulurken şunu sorayım istedim

Bankaların sunduğu emeklilik(iş bankasının andolu hayat emeklilik gibi) teklifleri sizce ileriye dönük olrak mantıklı mı?Ben birikim yapmak adına soruyorum?Tavsiyeleriniz nelerdir
  • Kural basit, eğer bir kenara para ayırabiliyorsanız BES çokta şart değil.
    Ama "tasarruf kim ben kim" diyorsanız, bağlayın kredi kartına otomatik ödemeyi çaktırmadan biriksin ufak ufak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oezguer

Kural basit, eğer bir kenara para ayırabiliyorsanız BES çokta şart değil.
    Ama "tasarruf kim ben kim" diyorsanız, bağlayın kredi kartına otomatik ödemeyi çaktırmadan biriksin ufak ufak..

Aynen durum bundan ibaret. Tabi uygun plan ve uygun kesintilerle bu amaca ulaşabilirsiniz.
    Yoksa bu işe girer 1 e 10 kazanırım yok yani.
  • sanırım şu an 6 yıllık bir planla girilebiliyor 6 yıl sonra her ay 200 versem ne kadar tahimnen alırım?
  • geri ödeme alabilien var mı somut ornek emsal sonuclanan dava??
  • BES girmek isteyenler için altın kural!!!

1. Yıllık brüt gelir kazancınız en az 25.000 TL ise
    2. BES'e aktardığınız miktarı işvereninize gösterdiğinizde, bu tatır gelir vergisinden muhaf tutabiliyorsanız
    3. Gireceğiniz fonada kesintileri %1 veya %2 gibi makul bir kesinti varsa
    BES'e girmeniz şiddetle tavsiye edilir. Aksi halde girmeyiniz.

Yıllık brüt geliriniz 23.000 TL'den fazlaysa gelir vergisi kesintiniz %27'e çıkıyor demektir. Bu da BES'e aktaracağınız tutarın %27'sini geri alıyorsunuz demek oluyor. Bireysel emekilikten çıktığınızda minimum kesinti için 56 yaşını doldurmanız ve minimum 10 yıl fona para aktarmış olmanız gerekiyor. Aksi takdirde paranızı öekmek isterseniz %15 gelir vergisi kesintisi oluyor. %27'sini geri aldığınızı düşünürsek yine de faydalı durumdadır.

Yıllık brüt kazancınız 80.000TL üstündeyse gelir vergisi diliminiz %35 oluyor demek bu durumda BES çok çok daha mantıklı oluyor.

• Herkese merabalar, belki yeri değil ama sorumu bilen biri cevaplarsa sevinirim.Sormak istediğim:
    Fon işletim gideri, fonun tamamı üstünden mi alınıyor, yoksa elde edilen gelirden mi?
    Biraz açacak olursak... 100TL param var fonda.. bugün işletildiğnde ve 1TL kazandı.. 101TL üstünden mi kesinti alınacak, yoksa 1TL'den mi?
    Bir forumda cevap olarak;YGK yatırdığınız katkı payından alınır.
    FİG ise sadece fonlarınızın kazancından alınır. Bu bütün Bireysel Emeklilik Şirketlerinde aynıdır.
    Giriş anaparasından ise kesinlikle kesinti alınmamaktadır. denmiş.
    Başka bir yerde:
    Fon işletim gideri kesintisi fon portföyünün giderlerini karşılamak üzere, net varlık değeri üzerinden günlük olarak hesaplanır.
    Eğer böyle ise mesela herhangi bi fonun yıllık FİG kesintisi %2 dersek ve bizim biriken 50.000 liramız varsa bunun 1.000 lirası kesilecek, doğrumudur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: musti86

Herkese merabalar, belki yeri değil ama sorumu bilen biri cevaplarsa sevinirim.Sormak istediğim:
    Fon işletim gideri, fonun tamamı üstünden mi alınıyor, yoksa elde edilen gelirden mi?
    Biraz açacak olursak... 100TL param var fonda.. bugün işletildiğnde ve 1TL kazandı.. 101TL üstünden mi kesinti alınacak, yoksa 1TL'den mi?
    Bir forumda cevap olarak;YGK yatırdığınız katkı payından alınır.
    FİG ise sadece fonlarınızın kazancından alınır. Bu bütün Bireysel Emeklilik Şirketlerinde aynıdır.
    Giriş anaparasından ise kesinlikle kesinti alınmamaktadır. denmiş.
    Başka bir yerde:
    Fon işletim gideri kesintisi fon portföyünün giderlerini karşılamak üzere, net varlık değeri üzerinden günlük olarak hesaplanır.
    Eğer böyle ise mesela herhangi bi fonun yıllık FİG kesintisi %2 dersek ve bizim biriken 50.000 liramız varsa bunun 1.000 lirası kesilecek, doğrumudur?

Doğrudur.
    Hesaptaki paranın tamamından kesiliyor.

• davası sonuçlanan kimse varmı acaba
    davalar ortalama ne kadar sürüyor acaba
  • Emeklilik fonlarının değeri sürekli düşüyor gördüğüm kadarıyla! En azından benimkiler sürekli düşüyor.
    Son 9 aydır ödediğim aidatlar eriyor resmen, felaket zarardayım. Açıklayayım:

Mart.2011'de durum şöyleydi:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 9.200 Tl (Yani kesintiler çıktıktan sonra ödediğim toplam tutar)
    FON VARLIK DEĞERİ: 13.360 Tl

Ocak.2012 itibariyle son durum:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 10.560 Tl
    FON VARLIK DEĞERİ: 14.060 Tl

Görülebileceği üzere 9 ayda 1.360 Tl ödemişim (Kesintileri de dahil edince daha fazla!)
    Ama bu paranın toplam Fona yansıması sadece 700 Tl olmuş. (Fonların değeri düştüğü için)

Yani birikim yapmayı geçtim, son 9 ayda en az 660 Tl ZARARDAYIM.
    Ki bu tutara %8 lik kesintiler dahil değil, giriş aidatı dahil değil!

Sadece Yapı Kredi Emeklilik fonlarının değerinin düştüğünü zannetmiyorum, ekonomik durum yüzünden tüm firmalarda yaklaşık aynı şekildedir diye düşünüyorum.

Sistemden çıkmayı çok ciddi olarak düşünüyorum. Ancak şimdi çıksam ayrıca bir de %15 stopaj kesilecek, iyice rezalet bir hal alacak.
    Çıkmasam birikimim gözlerimin önünde eriyor, her ay yatırdığım aidat yok oluyor.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
    BES'i kendi birikimini yapabilecek durumda olan hiç kimseye önermiyorum.

NOT:
    6 küsür yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

BES Şirketim : Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım)
    Aylık Katkı Payım : 185 Tl
    Yönetim Gideri Kesintisi (%8) : 14.8 Tl
    Vergi Avantajım (%20) : 37 Tl

• quote:

Orijinalden alıntı: Be-Mine

Emeklilik fonlarının değeri sürekli düşüyor gördüğüm kadarıyla! En azından benimkiler sürekli düşüyor.
    Son 9 aydır ödediğim aidatlar eriyor resmen, felaket zarardayım. Açıklayayım:

Mart.2011'de durum şöyleydi:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 9.200 Tl (Yani kesintiler çıktıktan sonra ödediğim toplam tutar)
    FON VARLIK DEĞERİ: 13.360 Tl

Ocak.2012 itibariyle son durum:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 10.560 Tl
    FON VARLIK DEĞERİ: 14.060 Tl

Görülebileceği üzere 9 ayda 1.360 Tl ödemişim (Kesintileri de dahil edince daha fazla!)
    Ama bu paranın toplam Fona yansıması sadece 700 Tl olmuş. (Fonların değeri düştüğü için)

Yani birikim yapmayı geçtim, son 9 ayda en az 660 Tl ZARARDAYIM.
    Ki bu tutara %8 lik kesintiler dahil değil, giriş aidatı dahil değil!

Sadece Yapı Kredi Emeklilik fonlarının değerinin düştüğünü zannetmiyorum, ekonomik durum yüzünden tüm firmalarda yaklaşık aynı şekildedir diye düşünüyorum.

Sistemden çıkmayı çok ciddi olarak düşünüyorum. Ancak şimdi çıksam ayrıca bir de %15 stopaj kesilecek, iyice rezalet bir hal alacak.
    Çıkmasam birikimim gözlerimin önünde eriyor, her ay yatırdığım aidat yok oluyor.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
    BES'i kendi birikimini yapabilecek durumda olan hiç kimseye önermiyorum.

NOT:
    6 küsür yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

BES Şirketim : Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım)
    Aylık Katkı Payım : 185 Tl
    Yönetim Gideri Kesintisi (%8) : 14.8 Tl
    Vergi Avantajım (%20) : 37 Tl

ben dış borçlanma araçlarına geçtim baktım dolar falan çıkacak bunuda borsa gibi takip etmek lazım.tabi okadar sıkı değil ama ayda bir değerlendirmek gerekiyor.

yoksa atayım ben parayı değerlensin olmuyor .ilkin bende borsa endeksli yapmıştım yükselecek diye biraz yükseldi sonra düştü zarara girdim. ekonomi düzelirse tekrar alırım .ama şimdi dış borçlnama araçlarında kalıcam.

%2-3 lere mutlaka düşürün kesintiyi.grup indirimleri var onalra girebilirsiniz.ama bunlar uzun vadeli yatırım,sistemden asla çıkmayacak insanlar ve verdiği parayı vergi indiriminde kullanabilecekler girsin sisteme. yoksa zarar dan başka bişey değil. her ay makbuzu yollamanız lazım muhasebecinize bordronuzda görünmesi gerekiyorki maaşınız artsın.ayrıca yıllık asgari ücret toplamını aşmanız pek mantıklı değil.

ayda 667 tlden fazla yatırmayın. asgari ücrete zam geldi gerçi 700 i geçmeyin.

• %8 gider kesintisi veren arkadaşlara cidden şaşırıyorum. Niyetlenip böyle bir yatırıma girmişsiniz ve tavan olan %8'den gider kesintisi ödüyorsunuz.

Pazarlıkla bu rakam rahatlıkla 3-4 seviyelerine düşürülebilir. Ben %1 ile başlamıştım 2004 yılında.

Fon gelir durumlarında haklısınız. Yabancı para dışındakiler şu sıra az getiriyor. Ben borsa fonundayım son 1 yıl %25 zarar yazdı. Ama unutmayın ki asıl kazanç gelir iadesi
    Ortalama bir gelirde %20 civarında.. Sadece likit ve bono ile %5 elde etseniz toplamda %25 civarı yapar. %5 de gider etti %20. Çıkış kesintisi ile %18 civarı getiri..

En kral faiz şuan %12 seviyesinde.. Tabi yatırım kararı kişinin kendisine aittir o ayrı..
  • Ben BES sisteminden çıktım ve bugün itibari ile durum aşağı yukarı şu şekilde...

Yatırdığım para 7800 lira (500 lira x 15 ay + 300 lira ne olduğunu anlamadığım tırtıklanan bir para)

Paranın 15 ay sonraki değeri : 7330 TL
    Bilmediğim bir aidat kesmişler : 80 TL
    %15 kesildikten sonra bana kalan para: 6150 TL

Hani sistem benim paramı alıp çatır çatır mundar etmeyi gayet güzel becermiş... Vergi iadesi almış durumdayım illaki ama gene de zarardayım.
    Bu stopaj'ın tüm rakamdan değil de gelirden (ki bende zarar) kesilmesine itiraz dilekçesinde bulunacağım, bakalım ne olacak. Benim sisteme yakın bir arkadaşıma yardım için girmem gerekiyordu,

Bana kalırsa kimse bu sisteme bulaşmasın....
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.