Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (163. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.287
Cevap
16
Favori
377.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 161162163164165
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 29 Haziran 2012; 19:16:59 >
  • Değerli @yeniçeri,

Bu başlığın isim babası ve başlatanısınız. Başta siz, pek çok insan emek verdi bugünlere gelinceye dek...
    Hatırlarsanız biraz da uzun zamandır forumda olmayan iki değerli arkadaşın eski başlıkta uzunca süren polemiği yüzünden konuyu başlatmıştınız. (Veya sözkonusu polemik ve konu başlangıcı aynı zamana denk geldiği için ben öyle hatırlıyor olabilirim...) Zaman içinde foruma aktif katılan yeni arkadaşlar oldu. Tartışmalar, polemikler zaman zaman olmaya devam etti. Siz zorunlu nedenlerle ara verdiğiniz dönemlerde de yaşadık bu tartışmaları. Forumların kaderidir, illa tartışmalar yaşanır. Yeter ki seviye düşürülmesin ve uzun sürdürülmesin bu tartışmalar...Ama tartışmaların, karşı iddiaların olması forumların asli fonksiyonlarını çok da etkilemedi şimdiye kadar, umarım bundan sonra da etkilemez. Zira gerçekten çok önemli bilgiler, değerlendirmeler ve deneyimler paylaşılıyor. Hepimiz çok şey öğrendik ve öğreniyoruz hala. Belki hayatında kombiyle, tesisatla, boruyla, vd elemanlarla ilk kez karşılaşacak kullanıcı adayı arkadaşlar açısından bu tür forumlar sizin de bildiğiniz gibi yol gösterici niteliğindedir.
    Sizin başlattığınız konu büyüdü ve bugünlere geldi. Siz başlattınız ve katkılarıyla, sorularıyla, yorumlarıyla, önerileriyle herkes sahiplendi, hepimiz sahiplendik bu başlığı.
    Sadece kendi mesajlarınızın bile olsa silinmesi, verilen/verdiğiniz bunca emeğin yok olmasını istemektir, kabul edilemez/edilmemeli...
    Bu duygu ve düşüncelerle, menfi değil müspet yönde düşüneceğinize olan inancımla iyi forumlar dilerim.

Selamlarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Değerli @yeniçeri,

Bu başlığın isim babası ve başlatanısınız. Başta siz, pek çok insan emek verdi bugünlere gelinceye dek...
    Hatırlarsanız biraz da uzun zamandır forumda olmayan iki değerli arkadaşın eski başlıkta uzunca süren polemiği yüzünden konuyu başlatmıştınız. (Veya sözkonusu polemik ve konu başlangıcı aynı zamana denk geldiği için ben öyle hatırlıyor olabilirim...) Zaman içinde foruma aktif katılan yeni arkadaşlar oldu. Tartışmalar, polemikler zaman zaman olmaya devam etti. Siz zorunlu nedenlerle ara verdiğiniz dönemlerde de yaşadık bu tartışmaları. Forumların kaderidir, illa tartışmalar yaşanır. Yeter ki seviye düşürülmesin ve uzun sürdürülmesin bu tartışmalar...Ama tartışmaların, karşı iddiaların olması forumların asli fonksiyonlarını çok da etkilemedi şimdiye kadar, umarım bundan sonra da etkilemez. Zira gerçekten çok önemli bilgiler, değerlendirmeler ve deneyimler paylaşılıyor. Hepimiz çok şey öğrendik ve öğreniyoruz hala. Belki hayatında kombiyle, tesisatla, boruyla, vd elemanlarla ilk kez karşılaşacak kullanıcı adayı arkadaşlar açısından bu tür forumlar sizin de bildiğiniz gibi yol gösterici niteliğindedir.
    Sizin başlattığınız konu büyüdü ve bugünlere geldi. Siz başlattınız ve katkılarıyla, sorularıyla, yorumlarıyla, önerileriyle herkes sahiplendi, hepimiz sahiplendik bu başlığı.
    Sadece kendi mesajlarınızın bile olsa silinmesi, verilen/verdiğiniz bunca emeğin yok olmasını istemektir, kabul edilemez/edilmemeli...
    Bu duygu ve düşüncelerle, menfi değil müspet yönde düşüneceğinize olan inancımla iyi forumlar dilerim.

Selamlarımla...
    [.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 29 Haziran 2012; 19:17:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: Legedemas

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Legedemas

Merhabalar. Ailemin oturduğu eve doğalgaz sistemi döşenecek. Anneciğim maalesef adı kötü bir hastalıktan muzdarip olduğu için sorunsuz kış geçirmeleri benim için ayrı bir önem addediyor. Sizden kombi konusunda önerilerinizi rica edeceğim, şimdiden teşekkür ederim.

Ailem Safranbolu/KARABÜK' te ikamet ediyor. Kusura bakmayın bu konuda gerçekten bilgisizim, asker olduğum için ailemden uzağım.

BİNA : 3 Kat
    DAİRENİN KONUMU : 3 üncü kat
    YÜZÖLÇÜMÜ : 100
    YALITIM : Balkonlar dahil pencereler Pimapen, Dış cephe mantolama yapılmıştır.
    KONUM : Kuzey, Doğu, Batı yönleri açık olup, Doğu yönü kapalıdır.
    PETEK : Balkona koymak istediğimiz ilave petek ile toplam petek uzunluğu 8,5 metredir.
    İKLİM : Normal şartlarda Ekim ila Mart ayları arasında toplam 6 ay kalorifer yanmaktadır.
    BÜTÇEM : 1400-1500 TL

Yardımınızı istediğim konular;

1. Kombi önerisi (immergas önerisi ve Demirdöküm önerisi aldım)
    2.Tesisat konusunda nelere dikkat etmeliyim ve ne istemeliyim.
    3.Oda termostadı yararlı mıdır? Püf noktaları nelerdir.

Benim sormayı unuttuğum fakat bunlarada dikkat etmelisiniz/ilave etmelisiniz dediğiniz önerilereden memnuniyet duyarım.

Hayırlı akşamlar.

Geçmiş olsun Annenize acil şifalar diliyorum.

1- Kombi olarak yoğuşmalı almanızı öneririm ama yoğuşmalı düşünmüyorsanız 5 yıl garantili uygun fiyatlı ve verimli olduğunu düşündüğüm ferroldi domitech öneririm burda bir çok kişiye aldırdım memnun kaldılar.

2- Tesisat konusu tam anlamadım petek metrajı belirtmişsiniz radyatörler bağlımı değilmi.

3- Isı yalıtımlı bir konut oda termostadını mutlaka öneririm. Belirtmiş olduğum ferroli domitechle birlikte modülasyonlu oda termostadı kullanabilirsiniz.
    Püf noktası vs gibi kullanımında özellik arz eden bir durumu yok. Kapı pencereye uzak ısı ve ışık yayan cihazlara uzak, iç duvarda, duvar yüksekliğinin yarısına denk gelecek şekilde ortalama 1.50 mt yükseklikte bir alana bağlantısını yapacaksınız. Kombi bağlantı yerinin hemen arkasındaki duvar oturma odası yada salon ise kablolu uygun fiyatlı modelleri rahatlıkla bağlatabilirsiniz. Cihazın yaşam alanında olması gerekiyor referans oda kullanılan bir alan olması gerekiyor.

Sayın Yeniçeri değerli önerileriniz icin teşekkür ederim. Suan ki kullandığımız kalorifer tesisatındaki radyatorlerin uyumlu olduğunu öğrendik. Yani halihazirda sadece radyator petekleri mevcut. Bağlantı devrelerinde kullanılacak malzeme kalitesini sormak istemiştim, beni mazur görün. Birisi bakır olsun kaliteli isitim saglar derken bir baskasi pilastik olsun kasma yapmaz diyor. Ve benim annemin rahatsızlığında rahat diyebileceğimiz dediğimiz 9 Temmuz ile 19 Temmuz arasında bu isi bitirmem gerekiyor.

Kombi konusunda sizin de söylediğiniz gibi yoğusmali almak istiyoruz.
    Söylediğim fiyat aralığında 1600 TL'ye kadar çıkabilirim. Sizlerin onerebilecegi yoğusmali bir kombiyi kuzenim vasıtasıyla İstanbuldan alıp ( immergas star Safranbolu'da fiyatı 1.350-1450 TL iken tekzende 969 TL), bu haftasonu getirmeyi düşünüyorum.

Termostad konusunda yazdıklarınızı not ettim,

Değerli fikirleriniz ve yardımlarınız icin teşekkür ederim.

Tam olarak anlayamadım petekleri kullanacaksınız orası tamam peki tesisat yenilenecekmi yoksa eski tesisat kullanılacakmı yani borular değişecekmi değişmeyecekse ne tür bir boru var.

Verdiğiniz fiyat aralığında yoğuşmalı kombi alınabilir ama secenekler biraz sınırlanır iyi birşey istiyorsanız biraz üzerine çıkmanız gerekecek.

Sayın yeniçeri, tesisat tamamen yenilenecek. Sadece petekleri kullanabileceğiz, o da toplam 8.5 metre kadar.

Sizi anlıyorum, kaliteli birsey almak istiyorum ki ılerde sorun yasamak istemiyorum. 2200 TL' ye kadar çıkabilirim. İlçemizde iki tane yetkili immergas servisi var. Servis dolayısı ile cazip geldigi icin immergas hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istemiştim. Sizin tavsiye edeceğiniz yogusmali kombi ile tesisat konusunda dikkat etmemiz gerekenleri sizden öğrenmek isterim.

Kusura bakmayın, konu hakkında yeteri kadar bilgi olmayınca ne istediğimizi de dile getirmek zor oluyor. Umarım beni anliyorsunuzdur. Teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @legedemas Tesisatta mutlaka oksijen bariyerli boru kullanılsın. Kombi olarak bahsettiğiniz markanın ürünleri de alınabilir ama benim önerim bosch classic condense bu cihazı ve yayında dd plus radyatörleri öneriyorum. Oda termostatı ilavesi yaparsanız iyi olur. Tesisata önem verin tesisatı kaliteli yapmaya çalışın bir kaç yerden teklif alın karşılaştırın oksijen bariyerli boru ile dizayn edin delikli folyolu cam elyaf yada benzeri boruları önermiyorum geçirgenliği olmayan alüminyum folyolu deliksiz oksijen bariyerli boru. Size başka mesaj yazamayacağım önerim bu şekilde zaten şu anda geçmiş mesajları en başından silmekle meşgulum. Önerimi değerlendirin bu şekilde yapın memnun kalacaksınız.
  • banada yardımcı olabılırmısıınız
    merhaba arkadaşlar bende kombi alcam sizden tavsiye beklıyorum
    pek anlamadıgım bır konu

evım 215 metre kare dubleks
    tesısatı yapılı herseyı hazır sadece kombı eksık yenı yapılan bı ev yalıtımı var
    1900 lıra param var hazırda ustune 500 600 daha ekleyebılırım
    yogusmalı alcaz heralde

sımdıden tesekkur ederım

mesajım buydu ek olarak bınamınz ıkı bucuk katlı
    altta bı daıre var ustte bızım dubleks var en altta garaj
    evın cephesı galıba kuzeydogu guneybatı prothem marka petek var galıba
    baska bısey lazımsa soyleyebılırım yrn oburgun alcaz kombıden hıc anlamam
  • quote:

@legedemas Tesisatta mutlaka oksijen bariyerli boru kullanılsın. Kombi olarak bahsettiğiniz markanın ürünleri de alınabilir ama benim önerim bosch classic condense bu cihazı ve yayında dd plus radyatörleri öneriyorum. Oda termostatı ilavesi yaparsanız iyi olur. Tesisata önem verin tesisatı kaliteli yapmaya çalışın bir kaç yerden teklif alın karşılaştırın oksijen bariyerli boru ile dizayn edin delikli folyolu cam elyaf yada benzeri boruları önermiyorum geçirgenliği olmayan alüminyum folyolu deliksiz oksijen bariyerli boru. Size başka mesaj yazamayacağım önerim bu şekilde zaten şu anda geçmiş mesajları en başından silmekle meşgulum. Önerimi değerlendirin bu şekilde yapın memnun kalacaksınız.

Teşekkür ederim, Allah razı olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İstanbul Kuzguncuk'taki müstakil evde bacalı kombimi değiştirmek zorundayım. Ev ahşap olduğundan, hermetik-yoğuşmalı için yeni proje çıkarılmalı ve oldukça zor ve maliyetli oluyormuş. Bacalı olarak "FERROLI DOMİprojet F 24 D Kombi (20.000 Kcal/h)" önerdi danıştığım bayi. Bu ürün nasıldır bilgisi olan var mı? Daha farklı ve kaliteli ya da ihtiyacıma daha uygun başka marka ve model önerebilir misiniz? Şimdiden herkese teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakary_ali

banada yardımcı olabılırmısıınız
    merhaba arkadaşlar bende kombi alcam sizden tavsiye beklıyorum
    pek anlamadıgım bır konu

evım 215 metre kare dubleks
    tesısatı yapılı herseyı hazır sadece kombı eksık yenı yapılan bı ev yalıtımı var
    1900 lıra param var hazırda ustune 500 600 daha ekleyebılırım
    yogusmalı alcaz heralde

sımdıden tesekkur ederım

mesajım buydu ek olarak bınamınz ıkı bucuk katlı
    altta bı daıre var ustte bızım dubleks var en altta garaj
    evın cephesı galıba kuzeydogu guneybatı prothem marka petek var galıba
    baska bısey lazımsa soyleyebılırım yrn oburgun alcaz kombıden hıc anlamam

ev net kaç m2?

teker teker odaların m2 lerini yazarsanız daha iyi olur?

ayrıca evde toplam petek boyu kaç metre?

• disintegration ve diğer arkadaşlar size buradan yazmak zorundayım cevaplarsanız çok sevinirim
    ben bosh cc ye karar vermiştim fiyatınıda aldım.
    bosh cc, oda termostadı fr 10 ,iç tesisat,dd.plus petekler,petek tesisatı,vanalar(normal vana)termostatik vana yok,borular aliminyum folyolu 5250 tl ( peşinde aynı vadelide aynı)
    bugün birde ferroliye uğradım..sanırım sen demiştin ferrolinin bu modelinin en iyisi olduğunu.birde onlardan fiyat alayım dedim kafam karıştı lütfen yardımedin

ferroli econcept tech25 kombi ,tesisattı vanaydı aynı,borular folyolu,petekler ferrolinin kendi peteği, termostat olarakta honeyweel modilasyonlu kablolu 110 tl ferrolinin kendi termostatı kablosuz 350 tl olmak üzere toplam
    ucuz termostat için peşin 5125 taksitle 5500
    pahalı terostat için peşin 5350 taksitle 5700

şimdi arkadaşlar sizin görüşleriniz çok önemli hangisini derseniz gidip onu yaptıracağım.gördüğünüz üzere fazla bir fiyat farkı yok servisleride iyi .ve bikaç sorum daha var
    1-hangisini yaptırayım
    2-ferroli derseniz petekleri nasıl bilginiz varmı
    3-ferroli derseniz hangi termostatı almalıyım
    4-termostatı koridara koyarsam sokak kapısı açılınca sürekli devreye girermi
    5-yine termostatı koridora koyarsam bütün eve hükmedecek her iki kombi için de termostatik vana kullanmalımıyım.
    6-ferroli kombinin bosh cc ye göre ısıl değeri nedir.hani bosh unki 8,2 kw idi ferrolide bu değer kaç ve modilasyonlu oda termostatı ile uyumu nasıl ,değerler dahada aşağı çekilebilirmi
    sanırım bu sorularımın net cevabını alırsam yarın gidip noktayı koyacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb_kursat -- 25 Haziran 2012; 20:22:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: horal

İstanbul Kuzguncuk'taki müstakil evde bacalı kombimi değiştirmek zorundayım. Ev ahşap olduğundan, hermetik-yoğuşmalı için yeni proje çıkarılmalı ve oldukça zor ve maliyetli oluyormuş. Bacalı olarak "FERROLI DOMİprojet F 24 D Kombi (20.000 Kcal/h)" önerdi danıştığım bayi. Bu ürün nasıldır bilgisi olan var mı? Daha farklı ve kaliteli ya da ihtiyacıma daha uygun başka marka ve model önerebilir misiniz? Şimdiden herkese teşekkürler.

ferroli domiproject D

fiyatına göre bence mükemmel bir kombi. alt segment kombilerde en çok önerdiğim kombilerin başındadır

çünkü fiyatına göre çok donanımlı

a) sıcak su verimi 3 yıldız

b) minimum ısıl güç tüketimi 7.2 / modülasyon aralığı %30 - %100

c) ferroli modülasyonlu termostat ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir:hedeflenen oda sıcaklığına yaklaştıkça alev boyunu kısar

d) 2 değil,3 değil tam 5 yıl garanti (yıllık bakım yaptırma zorunluluğu yok)

kesinlikle öneririm

Kombi ve Tesisat Öneri-eski-

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

İstanbul Kuzguncuk'taki müstakil evde bacalı kombimi değiştirmek zorundayım. Ev ahşap olduğundan, hermetik-yoğuşmalı için yeni proje çıkarılmalı ve oldukça zor ve maliyetli oluyormuş. Bacalı olarak "FERROLI DOMİprojet F 24 D Kombi (20.000 Kcal/h)" önerdi danıştığım bayi. Bu ürün nasıldır bilgisi olan var mı? Daha farklı ve kaliteli ya da ihtiyacıma daha uygun başka marka ve model önerebilir misiniz? Şimdiden herkese teşekkürler.

ferroli domiproject D

fiyatına göre bence mükemmel bir kombi. alt segment kombilerde en çok önerdiğim kombilerin başındadır

c) ferroli modülasyonlu termostat ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir:hedeflenen oda sıcaklığına yaklaştıkça alev boyunu kısar

kesinlikle öneririm

Çok teşekkürler. Fazla masraf olmadan, bacalı bir çözüm olacak. Bu arada garanti süresi 7 yılmış.

• quote:

quote:

quote:

ferroli domiproject D

kesinlikle öneririm

Çok teşekkürler. Fazla masraf olmadan, bacalı bir çözüm olacak. Bu arada garanti süresi 7 yılmış.

ferroli kombiler 2009dan beri 3+2 toplamda 5 yıl garantilidir

3 yıl fabrika garantisidir. +2'yi kombiyi aldığınız ferroli bayisi "ek garanti" kağıdını imzalayıp kombi gaz açılımı yapılmadan yetkili servise gönderir

ferroli yetkili servisi, eve gelip kombiyi kullanıma açtığı zaman 5 yıl garantiyi onaylar

kendi evimde kullandığım ferroli domicondens dahil çevremdeki bütün ferroli kombilerde bu şekilde oldu

7 yıl garantiyi hiç duymadım.son günlerde olan bir uygulamaysa bilemiyeceğim

• disintegration ve diğer arkadaşlar size buradan yazmak zorundayım cevaplarsanız çok sevinirim
    ben bosh cc ye karar vermiştim fiyatınıda aldım.
    bosh cc, oda termostadı fr 10 ,iç tesisat,dd.plus petekler,petek tesisatı,vanalar(normal vana)termostatik vana yok,borular aliminyum folyolu 5250 tl ( peşinde aynı vadelide aynı)
    bugün birde ferroliye uğradım..sanırım sen demiştin ferrolinin bu modelinin en iyisi olduğunu.birde onlardan fiyat alayım dedim kafam karıştı lütfen yardımedin

ferroli econcept tech25 kombi ,tesisattı vanaydı aynı,borular folyolu,petekler ferrolinin kendi peteği, termostat olarakta honeyweel modilasyonlu kablolu 110 tl ferrolinin kendi termostatı kablosuz 350 tl olmak üzere toplam
    ucuz termostat için peşin 5125 taksitle 5500
    pahalı terostat için peşin 5350 taksitle 5700

şimdi arkadaşlar sizin görüşleriniz çok önemli hangisini derseniz gidip onu yaptıracağım.gördüğünüz üzere fazla bir fiyat farkı yok servisleride iyi .ve bikaç sorum daha var
    1-hangisini yaptırayım
    2-ferroli derseniz petekleri nasıl bilginiz varmı
    3-ferroli derseniz hangi termostatı almalıyım
    4-termostatı koridara koyarsam sokak kapısı açılınca sürekli devreye girermi
    5-yine termostatı koridora koyarsam bütün eve hükmedecek her iki kombi için de termostatik vana kullanmalımıyım.
    6-ferroli kombinin bosh cc ye göre ısıl değeri nedir.hani bosh unki 8,2 kw idi ferrolide bu değer kaç ve modilasyonlu oda termostatı ile uyumu nasıl ,değerler dahada aşağı çekilebilirmi
    7-ferrolinin sesi varmı evin içinde rahatsızlık verirmi
    8-ferroli alacaksam oda termostadı olarak hangisini alayım ya da siz hangi oda termostadı önerirsiniz.
    9-ferroli taktıran bir arkadaşım oda ter.kullanmamış onun yerine her peteğe ter.vana taktırmış ve iyi verim almış.siz bu konuda ne önerirsiniz
    10-ferrolinin alt bağlantısı metal tesisata bağlanışı plastikmiş bu ne demek
    sanırım bu sorularımın net cevabını alırsam yarın gidip noktayı koyacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb_kursat -- 26 Haziran 2012; 9:53:30 >

• bitermik eşanjörlü kombi nedir? çift eşanjörlü kombi nedir acaba?
    bunlardan hangi sistem daha kullanışlı olur orta düzey bir kombide?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tesisat&servis

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

.

Sayın Disintegration,

1.Tek eşanjörlü kombilerde bakır yüzey üzerinde kireç oluşumunu önleyen elektronik bir çözüm yoktur !!!!!

1.Tek eşanjörlü kombilerde bakır yüzey üzerinde kireç oluşumunu önleyen elektronik bir çözüm yoktur !!!!!

Merhaba yukarda yazdığınız şeyden eminmisiniz? Ayrıca yoğuşmalı cihazlar dışında çift eşanjörlü ve ana eşanjörü çelik olan bir model söylermisiniz.

Benim en baştan beri söylemek istediklerimi sırasıyla okursanız sevinirim. Ben çift eşanjörlü ürünlerin ana eşanjörü bakır değildir demedim. Söylediğim şu " tek eşanjörlü cihazlar yapısı gereği çift eşanjörlülere göre kireçlenme durumunda hem daha maliyetli hemde daha sorunludur " Neden olarakta ana eşanjör içinde oluşacak kireç tabakasının sıcaksu ve ısıtma suyunu verimsizleştirerek servis maliyetini arttırdığıdır. Bu sistem çifttede böyle fakat 2. eşanjör ayrı. Bakır eşanjör kireç tutar. Tek eşanjörlüde bu risk daha fazladır. Örneğin; Ben kullanıcı paneli, ateşleme trafosu, anakart üzerinde olan kombilere de karşıyım. Bir parça arızası için sistemi komple değiştirmek gerekli değil. Türkiye' de voltaj problemi de var! Tek eşanjörlü sistemler agrasif sistemlerdir. Yanma ayarlarındaki düzensizlik kullanım suyunda durgun haldeki ısıtma suyunu kaynama noktasına getirebilir. Anakart üzerindeki yazılımla sirkülasyon ani çalışmalarla bunu bertaraf eder fakat radyatörlere yazın radyatörlere sıcak su yürümesi meydana gelir. Kullanım suyu hattındaki sağırlaşma sıcak suyun derecesinin daha çok açılmasına neden olacaktır. Sıcaksu ihtiyacında 60 C sıcaksu almak isteseniz 20 derece farkla ısıtma suyu sistemi 80 C yakın çalışır buda kirecin zaten yüzeyin çok olduğu çift eşanjörlüye göre daha dar olan kısımlarında yüzey tutmasına ve çapın daralmasını hızlandıracaktır.

Elektronik bir çözüm yok evet. Firmanın emniyet sistemi olarak belirtiği cihaz kombinin üzerinde kimyasal barındıran nasıl bir cihazdır? Firma belirtmiş bakın " elektronik karttaki mevcut program "diye. Sıcaklığımı arttırtmayacak kireç oluşmasın diye? Üstelik konu hakkında cihaz bile tavsiye etmedim.

Yazdıklarımı kopyalıyorum ;

Tek eşanjörlü cihazlarda ısıtma hattı içinde bulunan ve çapta daralma yaratan 2. ( bileşik ) eşanjör kullanılan malzemeden ( bakır ) dolayı üzerinde kireç oluşumuna çift eşanjörlüye göre ( çift eşanjörlüde plakalı eşanjör paslanmaz çeliktir )çok daha müsaittir. Türkiye' deki suların aşırı kireçli olduğu göz önünde bulundurursak tek eşanjörlü cihazları çok fazla önermemekteyiz. Arıza durumunda her iki kısımdan birinde oluşan arıza nedeni ile diğer eşanjörde otomatik olarak devre dışı kalmakta ve maliyet olarak servislerden talep edilen ücret kombi fiyatının yarısından fazlasına tekamül etmektedir. Eğer konvansiyonel cihaz tercih edecekseniz çift eşanjörlü kombi tercih etmenizi öneririm.

Yazdığım bu...

Konunun başından beri söylediklerim özetle şudur , "çift eşanjörlü varken, tercihim tek eşanjörlüden yana olmaz" !!!!!!!!

Saygılarımla...

Yazdıklarınızı okudum söylemek istediğinizide anladım o kısmı özellikle sordum onun dışındada anlamadığım noktalar var.

Türkiye' deki suların aşırı kireçli olduğu göz önünde bulundurursak tek eşanjörlü cihazları çok fazla önermemekteyiz. Arıza durumunda her iki kısımdan birinde oluşan arıza nedeni ile diğer eşanjörde otomatik olarak devre dışı kalmakta ve maliyet olarak servislerden talep edilen ücret kombi fiyatının yarısından fazlasına tekamül etmektedir

Tek eşanjörlü cihaz önermiyorum diyorsunuz ve verdiğiniz arıza modeli çift eşanjörlü cihaz arıza modeli yada benmi yanlış anlıyorum her iki kısım derken neyi kast ediyorsunuz.

@disintegration söylemiş bitermik eşanjöre en çok önem veren şirketler buderus ve ferroli dir. Demiş sizin buna cevabınız.

Firmalar bunu yaparken tek eşanjörlü cihazları ucuz maliyetle üretir ve yüksek fiyatlara satar. Buderusun 2-3 sene evvel piyasaya sürdüğü ( U 062 ) çift eşanjörlü cihazı dışındaki çift eşanjörlü cihazını söyleyebilir misiniz?

Zaten @disintegration da onu söylüyor konvansiyonel cihazlarda üç modelden ikisi tek eşanjörlüydü bu acıklamaya bu ifade tam karşılık gelmiyor.

Seri üretim yapan bir firma için plakalı eşanjör ve diğer ekipman ilavesi cihaz fiyatına en fazla 100 tl gibi ilave masraf çıkarır 100 tl farkmı ucuz maliyet oluyor. Bence tam tersi bu 100 tl lik farkı firmalar 400-500 tl olarak alıyorlar yani kazıklanan birileri varsa benci çift ve tek eşanjör üretim yapan firmaların ürünlerinde gerçekleşiyor. Mesala Buderus u52 ve u62 cihaz arasındaki fark 400 tl civarında.

Bu konularda anlamadığımız yada yanlış anladığımız noktalarda bizi bilgilendirirseniz memnun olurum.

Bu yazdığınız şeylerde tutarsızlık var bu konunun profesyoneli olduğunuzu 19 yıldır bu işi yaptığınızı söylediğiniz için bu yazdıklarınıza eleştiri getiriyorum.

Tek eşanjörlü kombilerde bakır yüzey üzerinde kireç oluşumunu önleyen elektronik bir çözüm yoktur

Bu ifadeniz tamamen yanlış ben siz bu işi yapıyorsunuz belki yazarken gözünüzden kaçmıştır diye tekrar sormuştum ama öyle olmadığını görüyorum. Tek yada citf eşanjörlü cihazların tamamında bu sistem mevcut siz ayrı bir aparat yada filtre olarak düşünüyorsanız bu şekilde değil tabiki farklı şekilde bunun önlemi var.

Çift eşanjör tek eşanjör çatışması o bundan daha iyidir demek istemiyorum benim en başından beri savunduğum şey şu 1000 liralık bir kombi alacaksam cift eşanjörlü olanından almam nedenleride geçmişte defalarca acıkladım. Ayrıca sizin neyi nasıl önereceğiniz bizide ilgilendirmez sorumluluk size aittir forumda bir kaç defa yazıp gidilecekse bu olmaz tabiki. Ürünü alan kişiyi yanlış yönlendirirseniz bu işin vebali günahı sizde kalır. Onun dışında burda önerinizin arkasında durduğunuz sürece sorun yok biz hep öyle yaptık ve bu işin profesyonelide değiliz amatörü bile sayılmayız tüketiciyiz kullanıcıyız biraz olsun konu hakkında fikir sahibiyiz.

Son olarak şunu söyleyim tek eşanjörlü kombi için öngördügünüz şeylerin tamamı çift eşanjörlü kombiler içinde geçerlidir ilave eksi yönlerini söylememe gerek yok.

Selamlar.

Tekrar kısaca şöyle özetlemeye çalışayım. 2 kısımdan kastım tek eşanjörlü kombide iç içe olan 2 bölümdür. Aleve temas eden bölümden ısıtma suyu, ısıtma suyunun içindende kullanım suyu geçmektedir. Bölümlerden birinde oluşan arıza diğer bölümünde devre dışı kalmasını ve eşanjörün bir bütün olarak atıl olmasına neden olur. Her tek eşanjör delinecek diye bir kural yok tabiki fakat bu tür eşanjörler belli süre sonra kireç oluşumundan dolayı verim olarak düşüşe geçmektedir. Eşanjörlerde delinme yüzeyde oluşan aşırı kireçten dolayı ısının dışarıya verilememesinden kaynaklanan kılcal çatlaklardır. Kireç bildiğiniz gibi soğuk suda sorun teşkil etmez. Su ısısı yükseldikçe kireç oluşumu hızlanır. Tek eşanjörlü kombilerde daha öncede bahsettiğim gibi sıcaklık yönünden agrasif cihazlardır. Sistemin çalışma prensibi gereği eşanjör içinden geçen iç içe geçmiş bakır hatlardan biri durgun halde olmalıdır. Durgun haldeki kısım yine üzerinde sıcaklık bulunduracağından kireç oluşumuna elverişlidir. Web sitesinden de takip ettiyseniz Ferroli son broşüründe bununla alakalı tanımı kaldırmış zaten...

Bahsi geçen firmalar tek eşanjörlü cihazlara verdikleri önemin kalite yönünden olduğunu düşünmüyorum. Piyasaya bu tür cihazlar ucuz maliyeleri göz önünde bulundurularak alternatif olarak sürülmektedir. Firma ar-ge ve ilgili kalıplarına harcadığı ücreti cihaza yansıtacaktır. Kombi üreticilerinin çok büyük çoğunluğu eşanjör üretmemektedir.

Firmalara plakalı eşanjör, üçyollu vana motoru ve değişen hidroblok grubu maliyeti söylediğiniz rakamların belki biraz üstünde olabilir!!! Ama söylediğinize yakındır. Firmalar tek-çift olarak değilde satışı konvansiyonel kombi olarak yaptıklarından konu fiyat avantajına dönüşebiliyor.

Kireç oluşumu kapalı sistemlerde söylediğim gibi ısıya bağlı bir durum olduğundan elektronik bir çözümle yapılmamaktadır. Manyetik olarak sunulan çözümler de aslında kapalı devre sistemler için değildir. Atık olan sistemlerde ( çamasır, bulaşık makineleri v.b.) tavsiye edilmektedir ki kombide bu hatlar üzerinde manyetik bir çözümde getirilmemektedir. Cihaz soğuksu girişinde elektronik olarak sadece türbinli flow sensör ( akış sensörü ) bulunmaktadır.

Biz zaten satış yaparken önerdiğimiz cihazlarla zaten bu vebal ve günahı üstleniyoruz. Burada ben sadece marka telafuz etmeden birazda teknik olarak kullanıcıları bilgilendirmeye çalışıyorum. Size şuan yapılan engelleme 4 gün için bana da yapıldı. Ortada ne bir küfür ne de kötü söz ve gerekçe olmadan... Bu şeklide olduğu sürece ne kadar devam edilebilir onuda kestirmek zor... Fikirler tartışılmadan sırf birileri istemiyor diye şikayet ile engelleneceksek burada yapılan reklam panoluğundan öteye gitmez...

Saygılarımla...

• ECA CONFEO PREMİX-S 24 ile uyumlu mödulasyonlu - mödulasyonsuz termostat hangisini önerirsiniz
  • Sayın Disintegration sizden bir öneri bekliyorum.

Daha önce falke condense aldım manuel kontrollü olandan ancak baymak falkeyi değiştirmiş benim kombiyi yenisi ile değiştirmem söz konusu değiştirmem sizce doğru bir karar mı? Yardımlarınızı bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tunç1

ECA CONFEO PREMİX-S 24 ile uyumlu mödulasyonlu - mödulasyonsuz termostat hangisini önerirsiniz

http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Haftalik-Program-Saatli-Dijital-Oda-Termostati-Lago-FB-OT-0--362

eca fb ot modülasyonlu termostat kombinize oda sıcaklığına göre modülasyon yaptırır

• quote:

Orijinalden alıntı: emelayhan

Sayın Disintegration sizden bir öneri bekliyorum.

Daha önce falke condense aldım manuel kontrollü olandan ancak baymak falkeyi değiştirmiş benim kombiyi yenisi ile değiştirmem söz konusu değiştirmem sizce doğru bir karar mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

kombiyi aldığınız yerle görüştünüz sanırım

böyle bir hakkınız varsa

değiştirmeniz bence doğru karar
  • 
Sayfa: önceki 161162163164165
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.