Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.287
Cevap
16
Favori
377.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tuğberk23

sserin hocam , memnit hocam yarın mutlaka almam lazım kombimi..zamanım azaldı.. evin özelliklerini yazıyorum yardımınızı bekliyorum...
    evim 155 m2 net ısınacak alan, mantolamalı 3.(arakat) yerler laminant parke ısı cam lı
    9.3 metre tül petek 11cm lik, 60 cm yüksekliği.. +2 adet havlupan petek(banyo ve ebebeyn banyo) yer malatya ev güneybatı cephe
    ferroli econcept tech yogusmali kombi 25 kw-21156 kcal/h bu ev için yeterli gelirmi?
    bu kombi ile Ferroli Romeo RF Kablosuz Haftalık Proğram Saatli Dijital Oda Termostatı almayı düşünüyorum sizce nasıl bir seçim başka alternatif önerebilirmisiniz teşekkürler.

Ferroli Econcept Tech 25C 24 kW (20.000 kcal/h) yeterli gelir.
    Alternatif daha uygun fiyatlı olarak Bosch Classic Condense 22 kW + Bosch FR10 modülasyonlu oda termostatı öneririm. 12 m ye kadar peteği besler. Tek katta 150 m2 nete kadar ısıtır.
    Kolay gelsin.

• selamlar
    ferroli f24 kombimiz var sorunumuz şu: 55 dereceye ayarlı kombi 2 yıl boyunca şu şekilde yandı. sıcaklık 60 dereceye kadar çıkıp yaklaşık 1.5, 2 dakika kadar yanıp sonra sönüyor 50 dereceye gelince tekrar yanıp aynı işlemi tekrarlıyordu. geçen senenin sonundan beri aynı ayarda yine 60 dereceye kadar çıkıyor 10,15 saniye bu derecede kalıp sönüyor ve su sıcaklığı 36 dereceyekadar düşüyor ve bu derecede 1, 1.5 kadar sirkülasyon yapıyor. yakıt sarfiyatı aynı olmasına rağmen petekler bu ılık ve ev istediğim gibi ısınmıyor.
    Anlamadığm şey kombide bu ayarsızlık mıvar yoksa bu bir arızaya mı işaret? servis çağıracağım fakat şimdiden bir ön bilgiye ihtiyacım var. yardım edersenişz sevinirim. iyi geceler
  • quote:

Orijinalden alıntı: moritanya

selamlar
    ferroli f24 kombimiz var sorunumuz şu: 55 dereceye ayarlı kombi 2 yıl boyunca şu şekilde yandı. sıcaklık 60 dereceye kadar çıkıp yaklaşık 1.5, 2 dakika kadar yanıp sonra sönüyor 50 dereceye gelince tekrar yanıp aynı işlemi tekrarlıyordu. geçen senenin sonundan beri aynı ayarda yine 60 dereceye kadar çıkıyor 10,15 saniye bu derecede kalıp sönüyor ve su sıcaklığı 36 dereceyekadar düşüyor ve bu derecede 1, 1.5 kadar sirkülasyon yapıyor. yakıt sarfiyatı aynı olmasına rağmen petekler bu ılık ve ev istediğim gibi ısınmıyor.
    Anlamadığm şey kombide bu ayarsızlık mıvar yoksa bu bir arızaya mı işaret? servis çağıracağım fakat şimdiden bir ön bilgiye ihtiyacım var. yardım edersenişz sevinirim. iyi geceler

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: moritanya

selamlar

Merhabalar,
    Tesisat suyu 50C'ye inince kombi tekrar devreye girmesi gerekirken girmiyorsa,
    * Ya NTC sensör sıcaklığı doğru algılayıp elektronik karta bildirmiyor,
    * Veya elektronik kartta sorun var
    * Ya da yanma sisteminde (brülör, gaz valfi) sorun olabilir.

Tesisat suyu sıcaklığına göre yanma aralığı, set edilen sıcaklığa göre +9/-9C veya +5/-5C üst/alt değerler arasında ayarlanabiliyor bazı kombilerde. Belki de sizin ayar değişti..(mi?)

Sorun devamlıysa servise göstermekte yarar var...

Buraya aktarıyorum.

• Merhaba.

Babam viesmann servisinden bunalıp onu bana verdi ve kendisine kombi alacağız.

Ev 125 m2 ve petek uzunluğu 7,5-8 m. Güney-doğu. Buderus GB 022'yi önermişler. Tecrübeli arkadaşlardan bu kombi için yorumlarını veya bu konular hakkında hiçbir bilgim olmadığı için (modülasyonlu-modülasyonsuz-termostat) önerilerini bekliyorum.

Çok teşekkürler.
  • Tüm arkadaşlara selamlar....

Baymak(ocean) kombim sürekli su akıtıyor.... genleşme tankı delinmiş birde üçlü ayırıcı vana bozuldugu için sıcak su kullanırken peteklerde ısınıyor.

10 yıllık kombi bu arada...

servisin bana çıkardığı maliyet 250+200 toplam 450 tl diyor....

ne yapmalıyım sizce tamir mi ettirmeliyim yoksa yenisini mi alayım?

yenisi derken bazı arkadaslar yogusmalıya gerek yok dedi verme okadar para diye bazıları ise yogusmalı al diyor...

önceki sayfaları okudum kafam karıstı mesela bosch condense serisi önerirmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugarb -- 25 Ekim 2011; 17:47:37 >
  • Merhaba

Adanada TOKİ nin yaptığı bloklarda malesef merkezi ısıtmadan bireysele geçiliyor. Millet merkezi ısıtmanın bireyselle kıyaslanamaz konforundan habersiz malesef. Neyse, sonuç olarak kombi almam gerekiyor. Ev net 125m2, 3+1 ara kat, güney-kuzey cepheli. Odalarda 50x40, salonda 100x50, mutfakta 70x40 petek mevcut. Kombi olarak Bosch Classic Condense Yoğuşmalı nasıl olur. Peteklerin boyutları yeterlimidir, değiştirmem gerekirmi ? Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
  • 160 metrekare dubleks dairemizde 9 metre petek mevcut, dairemiz için hangi kombiyi önerirsiniz, bosch classic condense kombi dairemizi ısıtmak için yeterli olur mu, yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • * Evde dış yalıtım var mı?
    * Petekler PKKP tipinde mi? (11cm genişlikte olur) Değilse genişlik kaç cm?
    * Odaların m2 ölçülerini ve konulmuş petek ebatlarını eşleştirerek verirseniz ( Örnek; salon...25m2.....pkkp 50x100cm gibi) değerlendirmemiz daha uygun olur...

Sonradan ek: @Ekan06 arkadaşın mesajına cevaben yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 28 Ekim 2011; 10:16:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugarb

Tüm arkadaşlara selamlar....

Baymak(ocean) kombim sürekli su akıtıyor.... genleşme tankı delinmiş birde üçlü ayırıcı vana bozuldugu için sıcak su kullanırken peteklerde ısınıyor.

10 yıllık kombi bu arada...

servisin bana çıkardığı maliyet 250+200 toplam 450 tl diyor....

ne yapmalıyım sizce tamir mi ettirmeliyim yoksa yenisini mi alayım?

yenisi derken bazı arkadaslar yogusmalıya gerek yok dedi verme okadar para diye bazıları ise yogusmalı al diyor...

önceki sayfaları okudum kafam karıstı mesela bosch condense serisi önerirmisiniz?

Etkili bir risk yönetimi için bence kombiyi değiştirmeniz isabetli olur.
    Yoğuşmalı/yoğuşmasız tercihi kosunda forumda çok şeyler yazıldı...

Eğer yoğuşmalı kombiye vereceğiniz ek para 3-4 yılda kendini amorti edecekse yoğuşmalı kombi ekonomik bir tercih olur.
    Mevcut kombinizle yapmış olduğunuz yıllık DG sarfiyatınızın yoğuşmalı kombiyle % 10-15 azalacağını söylemek mümkün.
    Bütçenize göre karar vermek size kalmış...

Bosch condens 2000 yoğuşmalı olmakla birlikte DG/hava karışımını, premiks yoğuşmalı kombilerdeki gibi ideal oranda hazırlayıp yakamadığı için verimi % 6-7 daha düşük olur. Yine de konvansiyonel kombilerden % 10 kadar daha verimli ve tasarrufludur.
    Aynı fiyat düzeyinde Ariston clas premium veya biraz üstte ECA confeo premix, Ariston genus premium premiks yoğuşmalı seçeneklerdir.
    Karar sizin...

• quote:

Orijinalden alıntı: onuratak

160 metrekare dubleks dairemizde 9 metre petek mevcut, dairemiz için hangi kombiyi önerirsiniz, bosch classic condense kombi dairemizi ısıtmak için yeterli olur mu, yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Evinizle ilgili;
    - nerde olduğu (il/ilçe),
    - net alanı,
    - dış yalıtım durumu,
    - müstakil veya apartman dubleks durumu...
    Peteklerin ise;
    - hangi tip (PKKP--->11cm, PKP--->7cm genişliktedir.), dökümse toplam kaç dilim olduğu,
    - yükseklik (40-50-60cm?)
    bilgilerini tam olarak verirseniz net şeyler söylemek mümkün olur.

Bosch classic condens 22kw (18000 kcal/h) ısıtma gücündedir. Evinizin maksimum ısı ihtiyacı bu düzeyin üstünde değilse size yeterli gelir.
    Sadece evin ısıtma alanına bakarak kombi kapasitesi belirlenemez, evle ilgili yukarda belirttiğim verileri yazmanız halinde sağlıklı değerlendirme yapabiliriz...

• quote:

* Evde dış yalıtım var mı?
    * Odaların m2 ölçülerini ve konulmuş petek ebatlarını eşleştirerek verirseniz ( Örnek; salon...25m2.....pkkp 50x100cm gibi) değerlendirmemiz daha uygun olur...

Merhaba

Evimiz adanada, güney cepheli, ara katta. Binamızın yalıtımı iyi ama petekler 11 cm den ince, baymak. Odaların m2 lerini ve mevcut peteklerin ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Salon 36m2 500x1000
    Mutfak 13m2 400x700
    Oturma Odası 15m2 400x500
    Çocuk Odası 12m2 400x500
    Yatak Odası 16m2 500x400
    Banyo 6m2 400x400

Salondaki ve mutfaktaki petekler diğerlerinden biraz daha büyük, bunları kullanıp diğerleini değiştirsem nasıl olur. Salonunkini yatak odasına koyup salona ve odalara demirdöküm plus almayı düşünüyorum.

1. Bu oda ölçülerine göre kullanmam gereken 600 lük petek ölçülerini konusunda yardımcı olabilirmisiniz?
    2. Bosch Classic Condanse yoğuşmalı için önerilen en az petek uzunluğu nedir.
    3. Bosch Classic Condanse yerine hermatik düşünecek olursam hangisini önerirsiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ekan06

quote:

* Evde dış yalıtım var mı?

Merhaba

Evimiz adanada, güney cepheli, ara katta. Binamızın yalıtımı iyi ama petekler 11 cm den ince, baymak. Odaların m2 lerini ve mevcut peteklerin ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Salon 36m2 500x1000
    Mutfak 13m2 400x700
    Oturma Odası 15m2 400x500
    Çocuk Odası 12m2 400x500
    Yatak Odası 16m2 500x400
    Banyo 6m2 400x400

Salondaki ve mutfaktaki petekler diğerlerinden biraz daha büyük, bunları kullanıp diğerleini değiştirsem nasıl olur. Salonunkini yatak odasına koyup salona ve odalara demirdöküm plus almayı düşünüyorum.

1. Bu oda ölçülerine göre kullanmam gereken 600 lük petek ölçülerini konusunda yardımcı olabilirmisiniz?
    2. Bosch Classic Condanse yoğuşmalı için önerilen en az petek uzunluğu nedir.
    3. Bosch Classic Condanse yerine hermatik düşünecek olursam hangisini önerirsiniz ?

Merhaba,

Adana'da yalıtımlı, güney cephe ve ara kat bile olsa, kombiyi 75-80C gibi yüksek sıcaklıklarda kullanmanız halinde mevcut peteklerle kış gecelerinde ısınabilirsiniz. Yani 50-55C lik makul kombi sıcaklıklarında ısınabilmek için bu petekler oldukça yetersiz gelecektir.
    Peteklerin marka/modeli özellikle Baymak Lux ise kaliteli denebilir (Baymak elegance da fena değildir), hem kullandığınız için bayi bunları geri almayacaktır. O yüzden mümkün olduğunca değerlendirmek, dediğiniz gibi mevcutları daha küçük alanlara kaydırmak veya birleştirmek, zorunlu olanları yenilemek uygun olur.

Salon........pkp/50----> 100cm + 100cm (iki pencere) veya pkp/60---> 90cm + 90cm (iki pencere için) veya pkkp/60---> 80cm + 80cm (iki pencere için)
    pkp/60----> 180cm (tek pencere varsa) veya pkkp/60---> 160cm (tek pencere varsa)
    Mutfak......pkp/40---> 70cm (yeterli olabilir, mümkünse banyodaki 40cm peteği mutfağa ekletin)
    Oturma odası...pkp/40---> 110cm veya pkp/50---> 100cm veya pkp/60---> 90cm veya pkkp/60---> 80cm
    Çocuk odası...pkp/40---> 90cm veya pkp/50--->80cm veya pkp/60--->70cm veya pkkp/60--->60cm (oturma odasındaki 50cm peteği buraya ekletebilirsiniz)
    Yatak odası...pkp/50--->100cm veya pkp/60--->90cm veya pkkp/60--->80cm (Salonda tek pencere varsa mevcut petek oraya az geleceği için yatak odasına alınabilir)
    Banyo......pkp/40--->50cm veya pkp/50--->40cm (banyodaki 40/40 peteği mutfağa koyarsanız yatak odasındaki 50/40cm peteği banyoya koyabilirsiniz)

* Bu metrajlar yoğuşmalı kombi işletmesi için rahatlıkla yeterli olur.
    * Petek ekleme işini iyi tesisat ustaları yapabiliyor.(Eklenecek peteklerin derinlik ve yükseklikleri aynı olacak)
    * Konvansiyonel kombi olarak Buderus u052, Vaillant turbotec 202/5, Bosch exclusive, Ferroli domitech, ECA confeo plus arasından bütçenize göre tercih yapabilirsiniz...

• quote:

Yoğuşmalı olarak premiks yanma teknolojisine sahip cihazlardan (yoğuşma sıcaklıklarında kullanımda min. %15 tasarruf sağlar)
    Bosch classic condens (22kw kalorifer ısıtma gücü olup size yeterlidir)
    ECA confeo premiks s (24kw)
    Ariston genus (veya clas) premium (24kw)
    uzun zamandır yaygın olarak kullanılan, servis ağları geniş, çözümsüz sorunu olmayan cihazlardır.
    Özellikle modülasyonlu oda termostatı ile kullanımda tasarruf artar...

Merhabalar ,
    memint in tavsiyeleri üzerine ECA Confeo Premix aldım ve 3 yere termostatik vana taktırdım yaklasık 10-15 gündür kombiyi kullanıyorum çok memnunum ,önceki kombime göre büyük tasarrufta sağladım sayın memint'e yardımları için tekrar teşekkür eder kombi alacak olup da bütçesi 2000 TL olan arkadaşlara öncelikle yoğuşmalı kombi almalarını ve ECA yı tavsiye ederim*.

*ankara ego daki işlerin yavaş ilerlemesi yüzünden kombinin servis tarafından açılışı yapılmadı bu soğukta günlerce açılışı bekleyen var mıdır bilmiyorum ama şu an tek çekincem eca servisin sıkıntı çıkarması.

• quote:

Orijinalden alıntı: nedenmiben

quote:

Yoğuşmalı olarak premiks yanma teknolojisine sahip cihazlardan (yoğuşma sıcaklıklarında kullanımda min. %15 tasarruf sağlar)
    Bosch classic condens (22kw kalorifer ısıtma gücü olup size yeterlidir)
    ECA confeo premiks s (24kw)
    Ariston genus (veya clas) premium (24kw)
    uzun zamandır yaygın olarak kullanılan, servis ağları geniş, çözümsüz sorunu olmayan cihazlardır.
    Özellikle modülasyonlu oda termostatı ile kullanımda tasarruf artar...

Merhabalar ,
    memint in tavsiyeleri üzerine ECA Confeo Premix aldım ve 3 yere termostatik vana taktırdım yaklasık 10-15 gündür kombiyi kullanıyorum çok memnunum ,önceki kombime göre büyük tasarrufta sağladım sayın memint'e yardımları için tekrar teşekkür eder kombi alacak olup da bütçesi 2000 TL olan arkadaşlara öncelikle yoğuşmalı kombi almalarını ve ECA yı tavsiye ederim*.

*ankara ego daki işlerin yavaş ilerlemesi yüzünden kombinin servis tarafından açılışı yapılmadı bu soğukta günlerce açılışı bekleyen var mıdır bilmiyorum ama şu an tek çekincem eca servisin sıkıntı çıkarması.

Kombiniz hayırlı olsun öncelikle. Fiyat/performans, kalite ve teknoloji olarak en iyi kombilerden birini almış oldunuz. Bence yerli markalar içinde en iyi premiks yoğuşmalı cihaz ECA confeo premiks'tir ve pek çok yabancı markaya yakın verimliliğe ve tasarrufa sahiptir. Parça ve bakım giderlerinin ekonomik olması da diğer bir artısıdır.
    Servisin devreye alması ve sonrasında sorunsuz ve konforlu kullanımlar dileğiyle...

• arkadaşlar bu sitedeki yorumlar ışığında boch condense 2000 kombi aldım.İzmirde oturuyorum.Isınma için yeni kullamaya başladık.Kablolu, dijital ve monitörlü boch marka oda termostatı kullanıyoruz.
    sorun şu ki biz bi türlü ayralayamadık sıcaklığı.Ya çok sıcak oluyor yada petekler tamamen soğuyor.Kitapçığını okudum ama pek anlayamadım bi arkadaş oda sıcaklığını EKONOMİK nasıl ayarlıyacğımı detaylı yazarsa sevinirim.PETEK GÖSTERGESİNDE RAKAMLARIMI YOKSA , SICAKLIK KISMINDAKİ GÖSTERGEYİMİ değiştimem gerekiyor.
    Bu arada akıllı duş fonksiyonu varmış bu termostatta, o ne işe yarıyornasıl kullanıyor
    ŞİMDİDEN TEŞKKÜRLER....
  • arkadaşlar bende buderus aldım bir hafta oldu alalı ekranda degerler sürekli degişiyor bu normalmi mesela 30-30,5-31-31,5-32 diye yükseliyor sonra belli bi yerde tekrar düşüşe geçiyor ilk kez kombi kullanıyorum bu normalmi lütfen cevap
  • Endişelenmeyin, tüm kombiler önce suyu ısıtarak sonra bu sıcak suyun peteklerde ortamı ısıtmasını bekleyerek, 5-10 dk çalış/ 10-15 dk bekle şeklinde çalışır. Ekrandan gördüğünüz değerler tesisatta dolaşan suyun kombiden geçerken ölçülen sıcaklıklarıdır. Bu ölçüm NTC sensörler aracılığıyla yapılır.
  • Arkadaşlar alt katımda ve üst katımda bulunan komşularım bizim de sık kullanmadığımız misafir odasının peteklerini kapattıkları için bende kapatmak zorunda kaldım.Zira benim sıcaklığım malum üst kata boşu boşuna gidecek o uyanıkta bedava ısınacak.Kullanmadığımz odanın peteklerini kapatmanın gaz tasarrufu açısından her hangi bir avantajı olur mu bize acaba...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: textblack

Merhaba
    Amasyada oturuyorum
    Evim 5 katlı binanın 3. katında,
    Bina yeni sıfır,
    110 Metre kare
    dış çephesi yalıtımlı,
    çift cam
    Yerlerin tamamı parke
    Petek ve tesisat döşeli
    3+1 Oda
    İki banyosu var ( biri ebeveyn banyosu)
    Yoğunlaşmalı düşünüyorum
    Büçte 1500-1700 TL arası
    Hangi marka Kombiyi önerirsiniz

Son zamlardan sonra fiyatlar aldı başını gitti premix yoğuşmalı cihazlarla ilgili bu fiyata çok fazla secenek kalmadı Eca confe premix ariston,baymak,airfel markalarından secim yapabilirsiniz yada premix olmayan cihazları tercih edebilirsiniz hemen her markanın ürününü bu fiyata alabilirsiniz. Ferroli domicondense bosch condense bu cihazlara örnek olarak verilebilir. Amasyada bu firmalardan hangisinin servis ağı genişse o markadan tercih yapmanız daha uygun olur.

24 kw bir ürün yeterli olacaktır.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Boch Klasik Kondense aldım, ancak tayinim çıkmadığı için kiraya vereceğim

• quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Arkadaşlar alt katımda ve üst katımda bulunan komşularım bizim de sık kullanmadığımız misafir odasının peteklerini kapattıkları için bende kapatmak zorunda kaldım.Zira benim sıcaklığım malum üst kata boşu boşuna gidecek o uyanıkta bedava ısınacak.Kullanmadığımz odanın peteklerini kapatmanın gaz tasarrufu açısından her hangi bir avantajı olur mu bize acaba...

Sadece misafir odasının peteklerini kapatıp kombinin sıcaklık ayarlarına hiç dokunmazsanız faturanın biraz düşmesi beklenir. Bu odaya diğer alanlardan ısı kaçışı olmasını ve diğer odalardaki iç sıcaklığın da düşmesini göze alıyprsanız yapabilirsiniz...
    Bireysel ısınma sistemlerinde en büyük handikaplardan biri, kişilerlin yanlış kullanım tercihlerine imkan vermesidir. Üstelik ısı kaybı ve enerji mevzuatı gereği, konutlarda kabul edilebilir iç sıcaklık değerleri tanımlandığı halde, iç sıcaklıklar tüm alanlarda belirli limitlerin üstünde tutulması gerekirken pek çok kullanıcı en az 1 oda/salon peteklerini kapatarak buraları limit değerlerin altında tutup güya sınmaya ve böylece tasarruf etmeye çalışmakta. Tabi insanların bu uygulamaları kişisel hak olarak görmeleri doğru değil, çünkü yapılan iş bilimsel değil ve diğer insanlara zarar veriyor. Merkezi sistem ısınma sistemlerinin zorunlu olduğu yeni yapılarda bu konular, elektronik ısı kontrol sistemi, ısı payölçer (kalorimetre sayacı) gibi uygulamarla çözümlenmeye çalışılıyor. Umarız bireysel sistemlerde de yeni zorunlulklarla birlikte denetleme mekanizmalarının işlerliği ile sorunların önüne geçilir...

• 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.