Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir (2 Mobil) - 9 Masaüstü2 Mobil
5 sn
31.300
Cevap
907
Favori
3.048.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: serbay_ozturk

Arkadaşlar, kısmetse bende bir ev buldum, kredi kullanmayı düşünüyorum. Kredi meblağım maalesef biraz yüksek olacak (90.000 - 100.000 TL)
    İnternette yaptığım araştırmalarda çıkan hesaplama ile emlakçının bana çıkarttığı hesaplama birbirinden farklı.
    Acaba emlakçılar bankalardan özel düşük faizli kredi alabiliyorlar mı ?
    Birde maaşım Vakıfbank'a yatıyor, Vakıfbank'tan kullanmak istiyorum ama kredi oranları bir hayli artmış. Hangi bankayı önerirsiniz ?
    İnternette kredi hesaplama içinwww.hangikredi.com 'u kullanıyorum, onun dışında hemen hemen bankaların vereceği hesaplama cetveline ilişkin yakın bilgiyi hangi siteden alabilirim ?

Yardımlarınız için teşekkürler...

suan pıyasanın en uygun kredı oranına vakıf bank verıyor bulundugun ıldekı butun vakıf banklardan oran al gerekırse aynı ılce ıcınde bulunana vakıfbank sublerınden bıle hayırlısı olsun sımıdden bankaların ınternettekı sıtelerının oranlarına bakmayın bankada pazarlık yapın...

• Ev aldığım inşaat şirketinin emlak müşavirinin anlaştığı bankadan daha uygun bir rakama tek başıma kredi aldım..Emlakçının bankasıysa üstelik 10-20 kişiyi pazarlığa katmasına rağmen aldığım rakamdan daha kötü bir rakam teklif etti..O zaman vakıfbankta uygun kredi veriyordu..Kısaca emlakçılara filan aldanmayın..Gidin kendiniz pazarlığınızı yapın..Bankalar bazen kurumlara özel indirimler yapıyorlar..Örneğin şu an öğretmen olanlar için akbank ilksan üyelerine masraftan indirim yapıyor..Garanti kamusen üyelerine indirim yapıyor..Ancak bu indirimler bile lafta kalabiliyor..En iyisi banka banka pazarlık yapmak..Net oranlar almak..özellikle yıllık maliyet oranlarını masrafları iyi hesap edin..
  • Bende bugün bir kaç banka dolaştım.En avantajlı 65.000 liraya 60 aya %076 dan 1110 lira masraf ile halk bankası verdi.Aylık 1354 lira geri ödemesi var.Eşim ve ben oradan maaş alıyoruz.
  • en son 120 ay vade oranları ortalama ne kadar. işbank 0,81 oranı var internet şubesinde. sanırım yüzyüze görüşüldüğünde oran düşer
  • bu son yazılanları okuyunça ev almaktan korkmaya başladım, benim anlaştığım emlakçı aynı zamanda inşaat şirketi kendileri yapıp satıyor.
    birsürü bitirmiş apartmanlarını, inşaat halindekileri gezdirdi. (bitmiş binalarında dahi duvarlarda kendi firmalarının ismi var)
    ben adama çok güvendim, bu hafta 30bin verip gelecek ay inşata başlanılacak, geri kalan 60bin 8 ay sonra inşaat bitiminde kredi çekip verilcek . buraya kadar normal
    bundan sonrası biz bu emlakçıyla nasıl bir sözleşme yapmalıyız, neler yazmalı 2-3 yıllık maaşımız bir anda uçmasın, burdan belki cevap alamayabilrim yarın başka emlakçılara , da sorucam
    huylandırdınız beni

iyi - peki inşallah sende kurtarırsın paranı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dortluk -- 7 Mart 2011; 23:31:39 >
  • Merhabalar,
    bilmiyorum yeri burası mı değil mi ama cevap bulamadım bir türlü bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen.

Beğendiğim bir ev var,

ancak ev arsa tapulu. Yeri ve muhiti çok güzel. İstediği fiyat 120 bin tl. Normalde burası 160-170 rahat eder.
    Emlakçının dediğine göre tapuda 11500 metre kare / 16 payı vardır şeklinde imiş. Bunun bana ileride zararı ne olabilir? faydası ne olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: birikideneme

Merhabalar,
    bilmiyorum yeri burası mı değil mi ama cevap bulamadım bir türlü bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen.

Beğendiğim bir ev var,

ancak ev arsa tapulu. Yeri ve muhiti çok güzel. İstediği fiyat 120 bin tl. Normalde burası 160-170 rahat eder.
    Emlakçının dediğine göre tapuda 11500 metre kare / 16 payı vardır şeklinde imiş. Bunun bana ileride zararı ne olabilir? faydası ne olabilir?

Tapunun arsa payı şeklinde olması çok problem değil fakat binanın iskanı olması önemli arkadaşım.
  • arsa tapusu olduğu halde iskanı da yok. belirtmeti unutmuşum. ileride bana ne zararı olur bunun?
  • quote:

Merhabalar,

Beğendiğim bir ev var,

Arsa tapulu daireye kredi çıkmaz. Ayrıca arsa tapulu dairede hangi daire senin bunu ıspat edemezsin. Terasta otururken, bodrumda oturan gelip bu daire benim dese, bodrum senin dese, kanunen hangi daire kimin belli değildir. Hele iskanında yoksa, zaten orada bir daire olduğu bile belli değildir. Yarın öbürgün diyelim kentsel dönüşüm oldu bina yıkıldı, veya Allah göstermesin bina yaşlandı depremde filan çatladı kullanılamaz hale geldi diyelim, bu durumda sigorta filanda sizi ödeme yapmaz. 200-300 m2 arsayı artık kaç daire varsa paylaşırsınız.

Kısacası kat irtifakı olmayan veya kat mülkiyeti olmayan dairelere yaklaşmayın yaklaştırmayın.
    Emlakçılar sizi oyuna getirebilir, yok efendim mal sahibi tapuları çıkarakta 1 ay sonra, yok bilmem ne, bunlar hikaye.
    Ayrıca koop. evlerede girmeyin çok başınız ağrır.

• quote:

Orijinalden alıntı: abrahamme

quote:

Merhabalar,

Beğendiğim bir ev var,

Arsa tapulu daireye kredi çıkmaz. Ayrıca arsa tapulu dairede hangi daire senin bunu ıspat edemezsin. Terasta otururken, bodrumda oturan gelip bu daire benim dese, bodrum senin dese, kanunen hangi daire kimin belli değildir. Hele iskanında yoksa, zaten orada bir daire olduğu bile belli değildir. Yarın öbürgün diyelim kentsel dönüşüm oldu bina yıkıldı, veya Allah göstermesin bina yaşlandı depremde filan çatladı kullanılamaz hale geldi diyelim, bu durumda sigorta filanda sizi ödeme yapmaz. 200-300 m2 arsayı artık kaç daire varsa paylaşırsınız.

Kısacası kat irtifakı olmayan veya kat mülkiyeti olmayan dairelere yaklaşmayın yaklaştırmayın.
    Emlakçılar sizi oyuna getirebilir, yok efendim mal sahibi tapuları çıkarakta 1 ay sonra, yok bilmem ne, bunlar hikaye.
    Ayrıca koop. evlerede girmeyin çok başınız ağrır.

Ev krediye uygun değil zaten, ben normal o parayı vericem ve tapudan devri yapıcaz. Benim merak ettiğim konu şu, o tapuya göre arsanın 16 da biri bana ait. Dediğiniz gibi daire şu veya bu diye bir şey yazmıyor. Hiç bir şey ispat etme durumum yok haklısınız. Ama o bölge gelişen değişen bir bölge, 1-2 yılda o binanın yıkılıp tekrar yapılması sözkonusu, ilerisi için pay paşına muhtemel 2 daire alma durumu var. Arsa payından pay başına da 700 metre kare düşüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: SaLT Empoze

Alırsın neden alamayasın,yeter ki gerekli şartları sağla.

geçmişimde birşey gözükmüyormuş. maaşım kurtarıyor kredi için. illa kefil istiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erayee

quote:

Orijinalden alıntı: SaLT Empoze

Alırsın neden alamayasın,yeter ki gerekli şartları sağla.

geçmişimde birşey gözükmüyormuş. maaşım kurtarıyor kredi için. illa kefil istiyorlar.

Kefil isteyen banka muhtemelen İş Bankası'dır.

Ev kredisinde kefil istemeye hakları yok, başka bankalarla görüşün, sorunsuz alabilirsiniz.
  • ev alırken tapu işlemlerinde evin greçek değerini yani siz ne kadar satın aldıysanız veya exper ne kadar değer gösterdiye tapuya bunu bildirin bizim komşu ev satın alırken 120 bin tl değerindeki evi değerini emlakçı 35000 tl göstermiş ve şimdi maliye bakanlığından bir yazı geldi durumu tespit etmişler ve cezası ile ödeyecek ve bu şekilde yapan herkese bu şekilde bir ceza yansıtılacak buna dikkat edin
  • Arsa tapusu deyince kat irtifakı olduğunu düşündüm ben.

Krediyede uygun değilmiş, burası "en uygun konut kredisi" başlığı, yanlış yere yanlış soru olmuş...

Aşağıda buna benzer bir olay yaşanmış.

quote:

Arsa Tapulu Daire Aldım Arsa Sahibi Ev Benim Diyor
    Esenlerde 5 katlı 15 daireli bir apartmandan daire aldım. Kat mülkiyeti henüz çıkmadığı söylenerek toprak tapusundan hisse ile müteahitten daire satın aldım. Müteahit 192/1 oranında tapudan hisse verdi ve noterden 3 nolu dairenin satışını 115.000 TL bedel ile yaptığına dair sözleşme yaptık. Tapu harcı vs. tüm masrafları 115.000 TL üzerinden yaptım. Diğer dairelerin bedelleri 15.000 TL iken. Şuanda toprak sahibi diyor ki müteahit hissesi olan daireleri sattı, sizin aldığınız daireler benim. Şimdi sizden kira talep ediyorum ve ayrıca dairelerimi de geri alacam. Açılmış herhangi bir mahkeme yok. Bizde ne müteahite, nede toprak sahibine dava açmış değiliz. Elimizde 192/1 hisseli tapu (115.000TL değerinde) ve müteahitle sözleşmemiz var. Evin elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini çıkarttık. Maliyeye vergisini ödedik. Ne yapmamız gerekli yardımcı olursanız çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaTRiX -- 8 Mart 2011; 12:52:14 >

• 6 ay once 0,76 dan 4 yıllık 50 000 tl almıştım finansbanktan.
  • arkadaşlar belki yeri değil ama bilginiz varsa yardım edin. 15.000 TL ihtiyaç kredisi çekicem..hangi banka avantajlı şuan? lütfen yardım..memurum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dortluk

bu son yazılanları okuyunça ev almaktan korkmaya başladım, benim anlaştığım emlakçı aynı zamanda inşaat şirketi kendileri yapıp satıyor.
    birsürü bitirmiş apartmanlarını, inşaat halindekileri gezdirdi. (bitmiş binalarında dahi duvarlarda kendi firmalarının ismi var)
    ben adama çok güvendim, bu hafta 30bin verip gelecek ay inşata başlanılacak, geri kalan 60bin 8 ay sonra inşaat bitiminde kredi çekip verilcek . buraya kadar normal
    bundan sonrası biz bu emlakçıyla nasıl bir sözleşme yapmalıyız, neler yazmalı 2-3 yıllık maaşımız bir anda uçmasın, burdan belki cevap alamayabilrim yarın başka emlakçılara , da sorucam
    huylandırdınız beni

Aynı durum benim içinde geçerli hocam.
    Gerçi ben 10.000 TL peşin, geri kalanı Haziran sonu olmak üzere bir sözleşme yapacağım ama sözleşme yapılırken ya da hazırlanırken nelere dikkat edilmeli, bu konuda bilgisi olan bir arkadaş paylaşırsa çok sevinirim.

İnternette sözleşme örnekleri arıyorum şimdilik. Yarın sözleşme yapmam gerekiyor.

• ihtiyaç kredisi önerisi bekliyorum arkadaşlar.
  • İnceleyin..

http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=2034

Bugun bir de işbankasının tüketici kredisini gördüm 0.96 ama masrafsız diyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x15 -- 9 Mart 2011; 17:47:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abrahamme

quote:

Orijinalden alıntı: ferfecir06

Siz siz olun arkadaşlar, SAKIN HSBC den konut kredisi çekmeyin, çektirmeyin!!! bütün bankalar arasında YAPILANDIRMA yapmıyoruz diyen tek banka....

1 sene önce 1,04 den 70 bin çektik. Aylık ödemesi 1024 TL. 120 ay. 0,73 lere düşmüştü faiz oranları ama yapılandırma yapamadık. Şimdi 0,80 lerde faiz ama yapmıyorlar yine. Başka bankaya gidin ama oda sizi 10 gün uğraştırır diyorlar. 14 ay yatırdık ve şu ana kapama tutarı 67 binmiş. Ben böyle Banka kanununun taaaaa............

Başka bankaya neden geçmiyorsunki. Borç transferi yap başka bankaya geç. Can sıkacak birşey yok. Kaybeden onlar olur sen değil.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Ziraat Bankasıyla konuştuk 1384 masraf 0,79 faiz yine 107 ay aylık ödeme 936 oldu. Ancak Hayat sigortasını zorunlu kıldılar. yıllık 384 Tl imiş ama her yıl azalacakmış. en uygunu bu sanırım.

Başka tavsiyesi veya bilgisi olanlar varsa mesajlarınızı bekliyorum.

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.