Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.797
Cevap
52
Favori
617.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mat35

Diyelimki böyle bir yerde oturuyoruz ama merkezi sistem istemiyoruz evimizde her odada klima var bu ödeme olayına illa katıulmak zorundamıyız.
    Yani evimizde petek yok, olsada kullanan yok, evin içine sistem çektirmedik yada çektirdikde kullanmıyoruz kanunen bizdende zorla para alırlarmı.

merkezi sistemli bir yerde oturuyorssanız böyle birşey deme şansınız/hakkınız yok. istemiyorsanız, merkezi sistemle ısınmayan bir konutta oturmanız gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

quote:

Diyelimki böyle bir yerde oturuyoruz ama merkezi sistem istemiyoruz evimizde her odada klima var bu ödeme olayına illa katıulmak zorundamıyız.
    Yani evimizde petek yok, olsada kullanan yok, evin içine sistem çektirmedik yada çektirdikde kullanmıyoruz kanunen bizdende zorla para alırlarmı.

merkezi sistemli bir yerde oturuyorssanız böyle birşey deme şansınız/hakkınız yok. istemiyorsanız, merkezi sistemle ısınmayan bir konutta oturmanız gerek.

Ama kullanmıyorum gerekirse bütün ev içindeki tesisata kadar söktürürüm, kapı giriş borularına kadar söktürürsem.
    Yani hiç ama hiç kullanmıyorum genemi para ödeyecegim, saçma değil mi haraç alır gibi su kulanmıyorsam neden su parası vereyim yada başka bir şey, ben gene evimde klima kullanacagım bendende onlara ısı gidecek ev boş olmayacak, genede ödeyeceksiniz derseniz evi satıyorum.

• quote:

quote:

quote:

Ama kullanmıyorum gerekirse bütün ev içindeki tesisata kadar söktürürüm, kapı giriş borularına kadar söktürürsem.
    Yani hiç ama hiç kullanmıyorum genemi para ödeyecegim, saçma değil mi haraç alır gibi su kulanmıyorsam neden su parası vereyim yada başka bir şey, ben gene evimde klima kullanacagım bendende onlara ısı gidecek ev boş olmayacak, genede ödeyeceksiniz derseniz evi satıyorum.

bakın...böyle birşey sözkonusu olamaz. saçma da değil. siz o evi, merkezi sistemli olduğunu bilerek aldınız/alacaksınız. konutun sistemi bu şekilde. siz ister kullanmayın, siter petekleri söktürün, bu sizi haklı çıkarmaz. eğer merkezi sistemle ısınan bir konuttaysanızi muhtemelen m2 hesabına göre ya da neye göre kararlaştırılmışlsa kat mülkiyeti kanununda, ona göre çıkan yakıt parasını ödemek zorundasınız...

ben de sizi pek anlayamadım. madem klima kullanacaksınız, neden illa merkezi sistemli konutta ısrar ediyorsunuz?

• quote:

quote:

quote:

quote:

bakın...böyle birşey sözkonusu olamaz. saçma da değil. siz o evi, merkezi sistemli olduğunu bilerek aldınız/alacaksınız. konutun sistemi bu şekilde. siz ister kullanmayın, siter petekleri söktürün, bu sizi haklı çıkarmaz. eğer merkezi sistemle ısınan bir konuttaysanızi muhtemelen m2 hesabına göre ya da neye göre kararlaştırılmışlsa kat mülkiyeti kanununda, ona göre çıkan yakıt parasını ödemek zorundasınız...

ben de sizi pek anlayamadım. madem klima kullanacaksınız, neden illa merkezi sistemli konutta ısrar ediyorsunuz?

Arkadaşım ben almadım,

böyle bir sistem olmayan bir evde oturuyorum ama herkes böyle bir şey yaptıralım dedi bir kaç kişi hariç herkes tamam dedi genemi vermek, katılmak zorundayım, ben öyle şey yaparmıyım hiç.

15 yıldır bir apartmanda oturuyorum 40 daireli, birden yöneticinin kafasında bir ışık yandı bu sisteme geçelim dedi bende hayır dedim kabul etmiyorum evede hiç bir tesisat döşetmiyorum genede bu düzen benden para alırmıki çünkü evde hiç bir şey yok istemiyorum, vede kimsenin hakına girmiyorum evimde herşey elektrikli ocaga, termosfona kadar.

İlla apartmanı terk mi etmem lazım ki ederim bana ters.

• açıkçası kat mülkiyeti kanununa ve diğer kanunlara bakmak lazım. bu karar oy birliği ile mi yoksa oy çokluğu mu ile alınıyor? oy birliği ile alınıyorsa, zaten itiraz eden olduğu için böyle bir sisteme geçilemez. oy çokluğu ile alınıyorsa, bu durumda yapacağınız birşey yok.
  • Anladığım kadarı ile böyle bir yerden ev alırken çok dikkatli olmak lazım ki asla siteden, apartmandan ev almam, birde oturdugum yere böyle bir şey yapılacaksa karşı çıkarım yada evi satar giderim bana ters olay.
  • Arkadaşlar apartmanda oturuyorsunuz..Bireysel olarak hareket edemezsiniz.Bu yeni sistemi merkezi sistem binaların hepsi uygulamak zorunda.Oy birliği ya da oy çokluğu aranmayacak..Kat mülkiyeti kanununun ısınma giderleri arsa payına göre bölüştürülür maddesi 2007 yılında değiştirildi..Uygulanması da 5 yıl ertelendi..Bundan sonra ısınma giderlerini arsa payına göre bölüştürmek kanuna aykırıdır..

Artık merkezi sistemli binalarda ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usul ve esaslar bayındırlık bakanlığı tarafından çıkarılan merkezi ısıtma ve sıhhi sıcak su sistemleirnde ısınma ve sıcak su giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin yönetmelikle düzenlenmekte..Bu yönetmelikte 5627 sayılı enerji verimliliği kanununa dayanmakta..
  • quote:

Anladığım kadarı ile böyle bir yerden ev alırken çok dikkatli olmak lazım ki asla siteden, apartmandan ev almam, birde oturdugum yere böyle bir şey yapılacaksa karşı çıkarım yada evi satar giderim bana ters olay.

Evet Mat, asla bir siteden , kooperatiften ev almayın,Ya gidin bir gecekondu alın, paranız çoksada tek başına bir villa alın rahatınıza bakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cumhur45

quote:

Anladığım kadarı ile böyle bir yerden ev alırken çok dikkatli olmak lazım ki asla siteden, apartmandan ev almam, birde oturdugum yere böyle bir şey yapılacaksa karşı çıkarım yada evi satar giderim bana ters olay.

Evet Mat, asla bir siteden , kooperatiften ev almayın,Ya gidin bir gecekondu alın, paranız çoksada tek başına bir villa alın rahatınıza bakın.

Ya da tum dairelerin anlasmasi sarti ile ferdi isinmaya gecin, kombi kullanin..... En rahati bu....
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

quote:

Orijinalden alıntı: cumhur45

quote:

Ya da tum dairelerin anlasmasi sarti ile ferdi isinmaya gecin, kombi kullanin..... En rahati bu....

tüm daireler anlaşsa bile artık merkezii sistemden kombiye geçiliyemiyor diye bilgilendirdi beni apartman yöneticim...kendisi araştırmış...ki kendisi de çok istediğini belirtti kombili sisteme geçebilmeyi. kendim de bi ara bakıcam bu konuya.

• quote:

Orijinalden alıntı: x15

Arkadaşlar apartmanda oturuyorsunuz..Bireysel olarak hareket edemezsiniz.Bu yeni sistemi merkezi sistem binaların hepsi uygulamak zorunda.Oy birliği ya da oy çokluğu aranmayacak..Kat mülkiyeti kanununun ısınma giderleri arsa payına göre bölüştürülür maddesi 2007 yılında değiştirildi..Uygulanması da 5 yıl ertelendi..Bundan sonra ısınma giderlerini arsa payına göre bölüştürmek kanuna aykırıdır..

Artık merkezi sistemli binalarda ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usul ve esaslar bayındırlık bakanlığı tarafından çıkarılan merkezi ısıtma ve sıhhi sıcak su sistemleirnde ısınma ve sıcak su giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin yönetmelikle düzenlenmekte..Bu yönetmelikte 5627 sayılı enerji verimliliği kanununa dayanmakta..

sayın x15
    Sizin kat mülkiyeti kanununun ısınma giderleri arsa payına göre bölüştürülür maddesi değiştirildi dediğiniz maddeyi bilginiz olsun diye hatırlatmak istedim.Hangi kanuna aykırı bunuda açıklayabilirseniz sevinirim.

ANAGAYRİMENKULÜN GENEL GİDERLERİNE KATILMA :
    Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
    a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
    b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ORTAK TESİSLERİN İŞLETME GİDERLERİNE VE GİDERLER İÇİN TOPLANACAK AVANSA KENDİ ARSA PAYI ORANINDA;
    KATILMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.
    c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
    (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık, (Değişik ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür. denmektedir.
    Yönetmeliğin 2.maddesinde bu yönetmelik KMK 42.maddesinin 4.fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.denmektedir.
    O zaman KMK 42.maddesinide görelim.

F YENİLİK VE İLAVELER:
    I - FAYDALI OLANLAR:
    Madde 42 - Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.
    (Ek fıkra: 01/07/2005-5378 S.K./19.mad) Özürlülerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanır. Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda; ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılır. İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırır. Komisyonun teşkili, çalışma usûlü ile özürlünün kullanımından sonraki süreç ile ilgili usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenir.
    Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir.
    (Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.;Değişik fıkra: 18/04/2007-5627 S.K./16.mad.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.
    (Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/ 1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.;Değişik fıkra: 18/04/2007-5627 S.K./16.mad.) Isıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesine karar verilmesi halinde, yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır.
    Şimdi asıl konu yönetim planları Yönetmeliklere göremi değişecek yoksa kanunlara göremi.Hangi yönetmelik kanunlardan üstündür.Yönetim planları KMK göre hazırlanıp Tapu sicil müdürlüklerine onaylatılarak yürürlüğe girer.Yönetim planları Toplu konutların anayasasıdır.Ve bunu değiştirmekte ancak 5 te 4 çoğunluk ile mümkündür.
    B YÖNETİM PLANI:
    Madde 28 - Yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime alt diğer hususları düzenler. Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlıyan bir sözleşme hükmündedir.
    Yönetim planında hüküm bulunmıyan hallerde, anagayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır.
    (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/11 md.) Yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerinin 33 üncü maddeye göre mahkemeye başvurma hakları saklıdır.
    Yönetim planı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.
    Yönetim planının ve onda sonradan yapılan değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesinde gösterilir ve bu değişiklikler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır.

• sayın xyz bir sürü gerekli gereksiz yeri kopyalayıp yapıştırmışsınız..zahmet olmuş..Yapıştırdığınız yerleri bir zahmet de okusaydınız..

KMK 42.madde de "Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir. "

Ayrıca 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu 7.maddenin (c) bendnde "Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz." denilmektedir.İşin kanunu da yönetmeliği de hazırdır..Kanuna aykırı bir yönetim planı olamaz..
  • quote:

sayın xyz bir sürü gerekli gereksiz yeri kopyalayıp yapıştırmışsınız..zahmet olmuş..Yapıştırdığınız yerleri bir zahmet de okusaydınız..

KMK 42.madde de "Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir. "

Ayrıca 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu 7.maddenin (c) bendnde "Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz." denilmektedir.İşin kanunu da yönetmeliği de hazırdır..Kanuna aykırı bir yönetim planı olamaz..

sayın x15...5627 sayılı enerji verimliliği kanununun 7.maddesinin ( c ) bendinde ne denmek istediğini (özellikle son cümlesini ) iyi okursanız anlamakta güçlük çekmeyeceğinize inanıyorum.Ama Lütfen bana aynı kanunun Geçici 6. maddesini işaret etmeyin. İşaret etmeden önce iyice bir okuyun. 2012 yılına kadar uygulanmayacak olan neymiş çözeceğinize inanıyorum.

• Selamlar,

İstanbul'da ölçüm şirketlerinden teklif alan arkadaşlar bilgi verebilir mi acaba? Nasıl uygulamalar yapılıyor? Hangi koşullar öne sürülüyor? Fiyatlar hangi ürünler için nasıl? Bunun yanı sıra uygulamayı yapan arkadaşlardan da dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi alabilir miyiz? Özellikle mevcut kazanda istenilen değişiklikler, bunun kazana zararları, eski yeni durum kıyaslamaları vs. Kullanıp olumlu yorum yazan pek arkadaşımız olmadı bu nedenle olası sorunları hakkında bilgileri vardır diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xyzmurat

quote:

sayın xyz bir sürü gerekli gereksiz yeri kopyalayıp yapıştırmışsınız..zahmet olmuş..Yapıştırdığınız yerleri bir zahmet de okusaydınız..

sayın x15...5627 sayılı enerji verimliliği kanununun 7.maddesinin ( c ) bendinde ne denmek istediğini (özellikle son cümlesini ) iyi okursanız anlamakta güçlük çekmeyeceğinize inanıyorum.Ama Lütfen bana aynı kanunun Geçici 6. maddesini işaret etmeyin. İşaret etmeden önce iyice bir okuyun. 2012 yılına kadar uygulanmayacak olan neymiş çözeceğinize inanıyorum.

Selamlar xyzmurat,

Kanunu ve uygulamasını, oturmamış bir yapıda kararlaştırıldığı için, tasvip etmemekle birlikte forumun 5. sayfasında konuyla ilgili yaptığım araştırmayı yazmıştım. Benim yorumum, bu uygulamanın zorunlu olduğu ancak bu sistemi uygulamazsan hangi cezaları alırsın, binaları, sistemleri kim denetler vb. konuda bir açıklama olmadığı. Sadece henüz ruhsatını alamayan binalar için ruhsat alamaz denmiş. Bu durumda, konu oturana kadar zaman kazandırır.
    Apartmanda yaptığımız toplantıda sistemin mümkünse uygulanması, öncesinde bir kurul oluşturularak tekliflerin toplanması kararı çıktı. Tabii kurula gönüllü (!) olarak katıldık. Şimdi firmalar ve uygulamaları hakkında araştırma yapacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: xyzmurat

quote:

Çevre ve şehircilik bakanlığının resmi internet sitesinde 2012 mayıs'tan itibaren bütün merkezi sistem binalarda ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ve bireysel faturalandıracak sistemlerinin kullanılmasının zorunlu olduğu ilan edildi..Bu işlerin alt yapısı yıllar önce hazırlanmaya başladı..Bütün bunlar bilinçli olarak yapıldı..Sizce bu kanunu çıkaran hükümetin bundan haberi yok mu da kendi çıkardıkları kanunu yanlış yorumluyorlar...

Kanun ısı pay ölçer kullanacaksın diyor..Kullanmazsan ne olur? Kim ceza verir.. Bunu ancak mahkemeler karar verdiğinde öğreniriz..Şu anda binalarda yakıt parası aidat ödemeyen apartman sakinlerini de birileri denetlemiyor ya da gelip ceza vermiyor.Tek tek binaların denetlenmesi mümkün değil..

• Sayın x15
    Zaten benimde dikkat çekmek istediğim nokta bu. TBMM sitesinde Enerji verimliliği kanun tasarısını incelediğimde Geçici 6.maddede 2007 yılından önce ruhsatı alınmış binalarda bir zorunluluk söz konusu değildi. Nasıl oldu ise genel kurulda bunu değiştirerek bir kaosa sebebiyet verdiler. Zaten orada anlatılmak istenen henüz ruhsatını alamayan binalara ruhsat verilmeyeceği ile ilgili bir husus söz konusu. Dolayısı ile Enerji verimliliği kanununun 7. maddesinin 2007 yılından önceki binaları kapsadığını düşünmüyorum. Ve siz sanırım bu kanunu çıkaran hükümetin hata yapmıyacağını düşünüyorsunuz. Ama üzülerek yine yanıldığınızı söyleyeceğim. Sizin hata yapmaz dediğiniz hükümet çok yakın bir zamanda sporda şiddet yasasını çıkardı ama hemen kısa bir süre sonra bundan çark etti. Şimdi gündemde Ticaret kanunu var bunuda daha yasalaşmadan gelen baskılar ile kuşa çevireceklerini belli ediyorlar. Masa başında ve ben yaptım doğrusu budur mantığı ile hazırlanan her şey çökmeye mahkumdur. Ve bu yanlış uygulamada en kısa zamanda çökecektir.

• Yeni bina olupda merkezi sistemde oturanlar hem daha az yakıt parası ödüyor hemde ev yaşam konforu daha iyi. Aynı şekilde yeni bina olup da kombili sistemde oturanlar tüm odaları ısıtmaya kalksalar, hem aynı konforu yakalayamıyorlar hemde daha fazla yakıt ücreti ödüyorlar.

Arkadaşın biri merkezi sistemlerdeki ısınma giderlerinin daire sahiplerine paylaştırılmasını anlamsız bulup, elektrik su gibi ısınma o evin kendi ihtiyacıdır ve ısındığı kadarını ödemelidir deyip bir çağ başlatmış. Evde kullandığımız su, bizdim bilgimiz dışında üst kat yada alt kattakinin musluğundan akmaz, yaktığımız elektirik, üstekinin evini aydınlatmaz, fakat içerisini ısttığımız dairemizin alt ve üstünde bulunanlar bizim ısımızdan çok rahat bir şekilde faydalanırlar. Bunu tartışmaya bile gerek yok. Sap ile samanı karıştırmamak lazım.

Diğer bir atıf yapıln konu ise her binada çatı katı, giriş katı, kuzey cephe daireleri olduğu bir gerçektir. Birileri de burlarda yaşayacaklardır. Daireyi alırken biraz ucuza alırlar, e satarken de biraz ucuza satarlar.

Her şeyiyle komşularından kendilerini yalıtmak isteyenler varsa gidip müstakil bir ev alsınlar. ısınma tamamiyle kendilerine ait olacaktır. Apartman kültürü bir gerçektir ve apartmanda yaşama kültürüne alışamamış birçok insan vardır. Apartmadaysan yüksek ses yapamazsın neden, yandaki rahatsız olabilir. Suyu istediğin kadar kullan ama alttakinin tepesinde sızdırıp damlatamazsın. Kafana göre evin dış görünüşünü değiştiremezsin. Buraya kadar herşey belli ama ısınma konusunda alttakinin-üsttekinin-yandakinin ısısını çalmanın bir engeli yok. Merkezi sistem tek bir daire değil, tüm binayı ısıtmayı hedefler. Kombili dairelerdeki konfor ise alttaki yada üsttekinin ne kadar yaktığıyla alakalıdır. Kimisinin altındaki almancıdır, kışın evde yoktur, pintinin tekidir evde kazakla oturur, üstteki yakmaz, e bu kişidi haliyle komşularıyla akrabalık ilişkinlerine kadar gider!!!! Öyle kişiler gördüm ki, alttaki yakar, üstteki yakar kendisi ise bazen yakar, az öder ve pişkince bunu anlatır.

Isı pay ölçer değilde termostatik vanataraftarıyım. Termostatik vana sayesinde sıcak su akış debisi dairenin ısınmasına göre ayarlanır ve eğer çok ısındıysa debiyi azaltır ve ısınamayan dairelerin ısınmasına olanak sağlar. alttakinin sıcaktan bunalıp, üsttekinin donmasını önler. Isı pay ölçerin ne denli bir düzenbazlık olduğunu ise kullananlara sorun, bakın bakalım apartmanda huzur kalmış mı. Yada sadece menmunmusunuz diye sorun. Bakın kaçta kaçı ne diyecek.

Dedik ya merkezi sistem apartmanda ev alacaklar, dikkat etmelidirler ki kışın o bina tüm daireleriyle bir bütün olarak ısıtılacak. Ona göre almancısı, pinti olanlar gitsinler merkezi ısıtma olmayan bir yerden alsınlar dairelerini. Böylelikle kışın ısınma masrafları olmaz. Bile bile lades demenin faydası var mı?

Şunu da tekrar edelim ve unutmayalım, merkezi sistem olarak yapılan binalarda sen evde yokmuşsun, gündüz çalışıyormuşsun v.s..... gibi bahenelerle o dairenin ısınmasının kesilip, alt-üst-yan dairelerin ısı dağılımlarını ve yaşam konforunu bozma gibi bir durum olamaz. O bina bir bütün olarak ısıtılacaktır. Kim evde olmadığı zaman alt-üst-yan komşusunun ısısının dairesi tarafındna çalınmayacağını garanti edebilir ki?

Bir yanda gündüz evde olmasa bie eve geldiğinizde yüzünüze sıcaklığın vurması var, diğer yanda serin-soğuk arası eve gelip kombiyi yakıp, duvarların soğukluğu eşliğinde ısınmaya çalışıp aynı parayı hatta daha fazlasını ödemek var. Daha çok örnek de veresim var.

Yaptırın binanızın, çatının, giriş katlarının tabanlarının yalıtımını, masrafı bölün daire sayısına, konforunuza bakın, ödediğinize bakın.

• Bazı arkadaşlar kimi söylemlerimden rahatsız olmuşlar..Merkezi sitemli binalarda ısı giderlerinin bireysel olarak paylaştırılmasını savunmamı hırsızlıkla eş tutmuşlar..Şu bilinmelidir ki asıl hırsızlık yakıt giderlerini fazla ısınma ihtiyacı hissetmeyen komşularına fatura etmektir..Benim ne derecede hangi konforu alacağıma kimse karışamaz..Madem konfor istiyorsun bu sistemde termostatik vana var getirirsin termostatını son dereceye ısınırsın 28 derecede istersen 30 derecede..

Sadece yukarıdaki ve aşağıdakinin yakmasıyla evde ısınabileneceğini ilk defa duyuyorum..Ancak elbette aşağıdaki ve yukarıdaki komşulara bir miktar kazanım sağlayacaktır..Bunun için de sistem zaten tamamen kapatmayı 15 derecenin altına inmeyi yasaklıyor ve hiç evde olmasan dahi yüzde 30 a katılmak zorundasın..Yukarıdakinin ve aşağıdakinin sağladığı ısı hiç evini kullanmayan bir vatandaşın sisteme sağladığı bu yüzde 30 katkıdan fazla mıdır ki burada birileri çıkıp komşularını hırsızlıkla suçluyor..Dolayısıyla bunlar sadece lafazanlık.Buradan da gayet rahat anlaşılıyor ki nasıl elektrik ve su faturalarını bireysel olarak faturalandırıyorsak ısıyı da elbette faturalandırabiliriz..

Belli ki bazıları şimdiye kadar örneğin 450 tl lik ısınıp 300 tl ödüyordu ve diğer kısmını da 150 tl lik ısınanlardan çalıyordu artık bunların faturası belkide 450 tl gelecek ve bu tabii rahatsız edici..Böyle olmasa hiç kimsenin ısısının kesilmeyeceği istediği kadar ısınacağı böyle bir sistemden kim neden rahatsızlık duysun ki? Bunlardan rahatsız olunacağına biraz daha tutumlu olmayı, çevreci olmayı düşünsek, komşularımıza daha saygılı olsak, milli servete katkıda bulunsak diyorum..

Zaten kanun açık..Artık tartışmanın faydası pek yok..Beğenmeyen başka çare yolları araştıracak..Tüm dünya bu yolda..3-5 yıl sonra herkes alışacak..Aynı zamanda bu sistem hızla kirlenen, enerji kaynakları azalan dünyamız için zorunlu bir gereksinimdir..

saygılarımla..

• x15 siz bu sistemi kullanmaya ne zaman geçeceksiniz? geçtikten sonra da yorumlarınızı objektf olarak buraya yazmanızı bekliyoruz. şu ana kadar ısı pay ölçere geçip de memnunum diyen çıkmadı. diyen de kendi sisteminin ısı pay ölçer değil de kalorimetre olduğundan bihaberdi. ben çok merak ediyorum mesela memnun kalıp kalmayacağınızı.
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.