Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
321
Cevap
15
Favori
255.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba,
    Sadece girişe takılıyor.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Geçmiş sayfaları ve mesajlarınızı okudum. Öncelikle teşekkürler. Ev 100 m2, 1. katta altı boş, yalıtımı olan yeni bina. Toplam petek uzunluğu 5.5 metre kadar, mutfak ve salon hariç odalar güneş almıyor. Kombi mutfakta bulunuyor, hol de petek yok ve odalar sırayla şöyle: mutfak, salon, çocuk odası, yatak odası, arka oda ve banyo. Arka oda genelde soğuk oluyor ve pek kullanılmıyor. Salonda, çocuk ve yatak odasında trv ihtiyacım var, arka odaya da 18-20 derece olsun diye trv düşünüyordum, iki peteğe taktırmamak gerek mantığına dayanarak
    1-sizce banyoyla beraber mutfağa mı yoksa arka odaya mı taktırmamalıyım?
    2-tasarruf açısından trv yerine oda termostatı mı taktırmalıyım? tavsiye edeceğiniz wireless termostatlar var mı?
    Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkRider -- 24 Ekim 2015; 0:52:18 >
  • darkRider kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

1- Banyo sonlarda olduğu için banyo hariç diğer tüm peteklere termosatik vana taktırın, mutfağağ her koşulda vana takılmalı zira sıcaklığın en değişken olduğu yerlerin başında mutfak gelir. Termostatik vanaları Danfoss RA2000 serisi tercih edin bulunduğunuz bölgede yoksa netten alabilirsiniz.

2- Eviniz homojen ısınmadığından TRV yerine oda termostatı tavsiyesi etmem fakat isterseniz ikisini bir arada aynı ortamda olmama koşulu ile kullanabilirsiniz. Oda termostatı tavsiyesi vermeden kombinizin modelini öğrenebilir miyim.

Holde petek olmaması çoğu zaman sorun teşkil eder en yakın petekten hat alarak oraya da petek eklmenizi tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Merhaba,

1- Banyo sonlarda olduğu için banyo hariç diğer tüm peteklere termosatik vana taktırın, mutfağağ her koşulda vana takılmalı zira sıcaklığın en değişken olduğu yerlerin başında mutfak gelir. Termostatik vanaları Danfoss RA2000 serisi tercih edin bulunduğunuz bölgede yoksa netten alabilirsiniz.

2- Eviniz homojen ısınmadığından TRV yerine oda termostatı tavsiyesi etmem fakat isterseniz ikisini bir arada aynı ortamda olmama koşulu ile kullanabilirsiniz. Oda termostatı tavsiyesi vermeden kombinizin modelini öğrenebilir miyim.

Holde petek olmaması çoğu zaman sorun teşkil eder en yakın petekten hat alarak oraya da petek eklmenizi tavsiye ederim.

Kombi Bosch Class 6000 modeli. Danfoss düşünüyorum ama bir alt modeli de iyi değil midir

-Yani belki 1-2 tane ra2000 modeli alabilirim örneğin yatak odalarında uyurken 20dk ile 13 dk arasında çok fark olmayacaktır diye düşünüyorum ra2000 modelinin bir alt modele göre başka bir artısı var mıdır?
    -Montajında sorun yaşama ihtimalim var mı? Ben sadece gövdesindeki boğazı (dönen bağımsız vidasını) açıp vanayı çevirip sökerek yenisini eski vana parçasının yerine vidalamayı düşünüyorum, vida yuvaları vs. standart değilse radyatöre monte edilmiş ve çıkması zor demek istediğimhttps://www.youtube.com/watch?v=2aLBOzqvosE bu videoda 4:30 daki işlemi yapmak zorunda mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkRider -- 25 Ekim 2015; 14:52:16 >

• Ark.mobil sistemde banyo hariç tüm peteklere mi takılmalı.
    Mobil ve dubleks dairede takılmaması gereken başka petek varmıdır.
  • Koridor veya hol/antre de petek varsa termo vanaya gerek yok,buralarda petek yoksa
    Kombiye en uzak zor ısınan oda varsa bu odaya termo vanaya gerek yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    - Toplamdaki 15 dakikalık fark önemli değilse alt modeli olan Danfoss RAS-C alabilirsiniz.
    http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=%7C

- Montajda sorun yaşama ihtimali yoktur eski vanayı söküp termostatik vanayı takacaksınız, bu arada termostatik vanayı set olarak almanız gerekiyor gövde + kafa. Video'nun 4:30'daki işlemi yapmak zorunda değilsiniz.
  • quote:

- Toplamdaki 15 dakikalık fark önemli değilse alt modeli olan Danfoss RAS-C alabilirsiniz.
    http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=%7C

- Montajda sorun yaşama ihtimali yoktur eski vanayı söküp termostatik vanayı takacaksınız, bu arada termostatik vanayı set olarak almanız gerekiyor gövde + kafa. Video'nun 4:30'daki işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Montajını öncelikle kendim yapmaya çalışacağım olmazsa tesisatçı çağırırım artık. @disintegration arkadaş son mesajında şöyle demiş "Kombiye en uzak zor ısınan oda varsa bu odaya termo vanaya gerek yok" ise ben arka oda için termo vana almaktan vazgeçtim onun yerine mutfak, salon, çocuk odası ve yatak odası hepsine ra2000 almayı düşünüyorum. Yani sadece arka oda ve banyo havlupanın da termo vana olmayacak, bu düşüncem sizce de mantıklıysa netten sipariş vereceğim.

En uzaktaki oda zor isiniyorsa termo vana sart degil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Arka odayı kullanmadığınız için termostatik vana takmalısınız ve 2.kademe (17°C)'e ayarlamalısınız.
  • quote:

Arka odayı kullanmadığınız için termostatik vana takmalısınız ve 2.kademe (17°C)'e ayarlamalısınız.

Aslında kullanılmıyor değil de az kullanılıyor, oturulmuyor diyelim. Olmadı oraya sonradan alt model danfoss alabilirim, mantık olarak olmazsa olmaz diyorsanız şimdiden alayım.
    Nadir kullanılıyor derken, misafir odası tarzında kullanılıyorsa şimdiden alın sonuçta 25 TL gibi bir fiyatı var vananın. Kimse yokken dediğim gibi 2. kademe (17°C)'de tutarsınız, kullanılacağı zaman 3-4 arası kademe (20°C-24°C arası)'ye ayarlarsınız.
    Tek havlupanda normal vana sikinti yaratabilir.kombinin pompasinin devirdaimi acisindan
    havlupan kombiye ne kadar uzaklikta?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

Tek havlupanda normal vana sikinti yaratabilir.kombinin pompasinin devirdaimi acisindan
    havlupan kombiye ne kadar uzaklikta?

Kombinin banyo havlupana uzaklığı 7-8 metre kadar, arka odada 50x60 petek var kombiye uzaklığı 11 metre oda büyüklüğü 9 m2. Ben de ondan çekiniyorum biraz, devirdaim de sorun çıkmaması da önemli. Arka odaya da takmazsam termostatik vanalar diğer petekleri kapattığında kombi sürekli arka oda ve banyoyu ısıtmaya çalışacak diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkRider -- 26 Ekim 2015; 19:39:50 >
    havlupan kombiye yakınmış
    kombinin pompasının zarar görmesini istemem
    kombinin devir daim etmesi için 1 havlupan ile 1 peteğe temo vana takılmamalı bu 2petek te olabilir

bunun istisnaları vardır mesela evin çok büyük veya iki katlıdır ozaman ikinci katta en uzakta bir havlupan vardır borular uzundur,böyle evlerde belki tek havlupan olabilir
    kombin devir daim eder ama riske girmeni istemem

tercih senin
  • quote:

havlupan kombiye yakınmış
    kombinin pompasının zarar görmesini istemem
    kombinin devir daim etmesi için 1 havlupan ile 1 peteğe temo vana takılmamalı bu 2petek te olabilir

bunun istisnaları vardır mesela evin çok büyük veya iki katlıdır ozaman ikinci katta en uzakta bir havlupan vardır borular uzundur,böyle evlerde belki tek havlupan olabilir
    kombin devir daim eder ama riske girmeni istemem

tercih senin

Yardımınız için teşekkürler. Kombinin devirdaimi daha önemli benim için. Şimdi havlupan ve arka odanın peteğine takmasam devirdaim için yeterli olur mu? Bu 2 petek de olabilir derken 2 petek + 1 havlupana mı takma diyorsunuz net anlamadım :)
    havlupan ve arka odanın peteği yani toplamda havlupan+1petek

kombinin zorlanmadan rahatlıkla devir daim eder
  • quote:

havlupan ve arka odanın peteği yani toplamda havlupan+1petek

kombinin zorlanmadan rahatlıkla devir daim eder

Teşekkür ederim. Bu vana değiştirme işini ilk kez yapacağım nelerle karşılaşırım bilmiyorum:) Vanaları değiştirirken tavsiye edeceğiniz bir yol (önce kombiyi kapat banyodaki musluğu açarak kombi tesisatındaki suyu boşalt vs gibi) var mıdır? değiştirme işleminin daha pratik bir yolu var mıdır?
    Tahliye musluğundan suyu boşaltın,musluk yoksa herhangi bir petekten suyu boşaltın
    Bunu yapmadan önce kombinin sigortasını indirin
    Termo vananın gövdesini monte ederken rakorun üstüne bir kat keten onun üstüne bir kat teflon bant sarın
    Termo vanaların hepsini monte ettikten sonra tesisata suyu basın ve pürjör anahtarla bütün peteklerin havasını alın
    Çünkü sisteme hava girecektir

Daha sonra elinize peçete alın vanaların gövdesini kontrol edin sızıntı olabilir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Merhabalar.Koridorda oda termostatı var.Sıcaklık değişimi çok olduğundan salona almayı düşünüyorum.Kombi salon ve mutfak tarafında.Yatak odası en uzak ve en az ısınan oda.Oda termostatıyla salon ve yatak odası arasında sıcaklık farkı oluşuyor.Salon ile yatak odası arasındaki odalar fazla ısınıyor.Bu ara odalara, mutfağa,koridora termostatik vana taksak, yatak odasının sıcaklığını artırabilir miyiz?Dediğim gibi kombiye yakın olan odalar salon ve mutfak.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.