Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
15
Favori
255.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mutfak ve odalara termo vanalar taktirin.en uzak odanin petegi isinir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Salonda oda termostatı olacak.Mutfak ve aradaki odalara mı takalım.Isınmayan oda yatak odası.Yatak odasına takmayalım değil mi?
  • erhanmat E kullanıcısına yanıt
    yatak odasına termostatik vanaya gerek yok
    salonda oda termosatının ayarını,termostatik vanalara göre her zaman 1c yukarda ayarlayın,ve salonda termostatik vanalar olmayacak/takılmayacak
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.Bizim oda termostatı koridorda.Fakat fazla sıcaklık değişimi olduğunu düşünüyorum.Bu vanaları da doğal olarak yerine göre ayarlayacağım.Oda termostatını salona alalım mı?
  • Merhaba ;

Merkezi sistem doğalgazlı bir binada oturuyorum. Isı ve pay ölçerli olarak anlatılan ve bize teslim edilen evde peteklerdeki vanaların bağlantı şekli aşağıdaki foto da olduğu gibi ;

Mevcut vanalar Duyar marka ama çalışmadıklarını düşünüyorum, şöyle ki üzerinde 1 den 5 e kadar kademeleri bulunuyor fakat oda sıcaklığına göre bir tepki verdiğini görmedim henüz. Bu sebeple ilgili vanaları değiştirmek ve bağlantılarını da peteğin üst kısmından yapmak istiyorum. Hangi tip vana almalıyım, bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

• erhanmat E kullanıcısına yanıt
    salon ve oturma odası gibi yaşam alanlarının hem avantajı hem dezavantajları oluyor bu her evde değişkendir
    forumda oda termostatını illaki yaşam odasına taktırın diyenler var,yaşam odasında televizyon,genellikle fazla ışık ve pencere,petek,en önemlisi de insan faktörü var
    bunların hepsi ortam ısısını yükseltir,salon ve oturma odasına oda termostatı takılacaksa bu odalar kombiye yakın bir yerde olmamalı
    yani oda termostatının yerini seçmek gerçekten zor sıcaklık değişimi sadece koridorda olmaz emin olun
    ama rahatsız olduysanız salonda deneyin,bu işler biraz deneyerek olur
  • qpqpqp Q kullanıcısına yanıt
    termostatik vana hem yerden bağlanmış hemde dik bağlanmış
    geç kapama yapar ve sıcaklığı algılamada sorunlar yaşanır sıcaklık yukarı doğru yükselir ve termo vananın kafasındaki ızgaraların içinden geçerek sensörü harekete geçirmesi gerekir
    bu tip bağlantılarda algılama hataları olur

olması gereken termo vananın peteğin üstünden ve yere paralel bağlanması,o zaman sıcaklığı tam algılar
  • Cevabınız için teşekkür ederim.

Aynen dediğiniz şekilde bağlantı yaptırmak istiyorum. Önereceğiniz marka model ve satın alınabilecek internet sitesi var mıdır?
  • iyi akşamlar .evde her petekte 5 kademeli termostatik vana var ve her odada ki 3 . derecede duruyor. evin sıcaklığı iyi ama 2 odanın peteği vana ayarı 3 de olmasına rağmen petekler soğuk ve odalarda petek yandamadığı için diğer odalara göre serin oluyor. vana ayarını 4. dereceye getirince o 2 odadaki peteklerde ısınmaya baaşlıyor. sizce bunun sebebi ne olabilir ?
  • iyi akşamlar .evde her petekte 5 kademeli termostatik vana var ve her odada ki 3 . derecede duruyor. evin sıcaklığı iyi ama 2 odanın peteği vana ayarı 3 de olmasına rağmen petekler soğuk ve odalarda petek yandamadığı için diğer odalara göre serin oluyor. vana ayarını 4. dereceye getirince o 2 odadaki peteklerde ısınmaya baaşlıyor. sizce bunun sebebi ne olabilir ?
  • aynı sorun bendede var bende cözemedim arkadaşlaryardımcı olursa sevınırım termostat 3 de iken petekler soguk 4 alınca ılımaya baslıyor ev serin oldugu halde
  • zaftolga Z kullanıcısına yanıt
    volkan306 V kullanıcısına yanıt
    Vana 3'te iken soğuk olup 4'e getirince ısınması normal. Demek ki oda 20 derece civarında ve siz vana ayarını 4'e getirerek ortamın 23-24 derece civarına kadar ısınması emrini veriyorsunuz, vana da yerine getiriyor. Serin hissetmeniz ile ilgili olarak ise dijital ve hassas bir termometre ile odaların sıcaklığını ölçseniz daha sağlıklı yorum yapılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeremyre -- 13 Kasım 2015; 16:13:30 >
  • evet haklsıın bu sabah havluyu nemli hale getirip buzluga atıp 10 dakka sonra kapalı olan petek termostatına sardım ve algılama sıcaklıgını degiştirdim 1 aldımda her hangı bısey yapmadı ama 2 ye alınca hemen ısınmaya basladı dedıgınız gıbı ortam sıcaklıgı farkındayn :)
  • Arkadaslar bizde cok anormal bir problem var. Termo. Vanalarimiz kas marka. Tum odalarda 2-3 arasi kullaniyorum ve sik sik anormal bir sekilde tak tak tak tak seklinde rahatsiz edecek boyutta ses yapiyor. Hatta o kadar ses yapiyor ki vanayi komple kapatıp yatmak zorunda kaliyoruz. Bu konuda onerisi fikri olan var mıdır acaba? Yardimci olmak isteyen arkadasa bu sesle ilgili ses kaydini gonderebilirim.

• İyi günler konu başlığı altındaki hemen hemen bütün yazılanları okudum sizlerden öğrenmek istediğim bir şey var. Tokinin yapmış olduğu konutllarda oturuyorum evim kuzey doğu cepheli 3+1 ve 117 metrekare kullanım alanı var. Salonda termostat var ve bugüne kadar onunla idare ettim ancak salonda oturmamız nedeniyle arka odalarda aynı sıcaklığı bulamıyorum arka odalar iki tane çocuk odası ve bir yatak odası olarak kullanılıyor. Termostatik vana işini bir kaç zamandır aklımda termostatı söktürüp bütün peteklere termostatik vana taktırsam ısı ve tasarruf olayı termostata göre nasıl olur ve şu üzerinde bulunan vana gövdesi kullanılabilirmi yoksa termostatik vanayı set olarak almammı gerekiyor Not: hol hariç diğer 4 oda mutfak ve banyoda petek var.
  • Yeni bir eve tasindim. Isitma sistemi merkezi kaskad sistemi (yukarida 7 adet kazan (kombi) var. Kalorimetre ile de tuketim hesaplaniyor. Odalarda giacomini trv takili (15 derecenin altina inmeyecek sekilde kilitli) 2 adet banyoda ise havlupan var ve normal vana takili.

2 sorum olacak;

1. Trv ler dikey olarak takilmis ve radyatorlere karsidan bakinca sag alta trv takilmis. Bu montaj sekli yanlis mi? Genel de resimlere baktigimda radyatorun ust kosesine yatay olarak takilmis.

Montaj yanlissa ne gibi sikinti ve zararlari olur hem dikey olmasinin hem alta takilmasinin? Tek tek cevap verebilirmisiniz? Bu hatali ise montaji duzeltirmenin bana maliyeti ne olur? Duzektireyim mi?

2. Sorum ise, cocuk odasi trv si en dusuk konumda kalmasina ragmen surekli calisiyordu oda sicakligi 23 derece olmasina ragmen. Tesisatci yeni trv ile degistirdi ama bu kez surekli calismasa da yine 2 ve 3. Kademe arasinda buyuk cogunlukla calisiyor. Ortam sicakligi dedigim gibi 23 olmasina ragmen. 3 ve 5 arasini soylemeye gerek yok sanirim. Diger odalardaki trv lerde bir sikinti yok gayet randimanli calisiyor.

Bu sorun neden kaynaklaniyor olabilir?

Ben havlupanlari tamamen kapatmistim. Forumu okuyunca saglikli sirkulasyon icin 1 veya 2 petek normal olmali gibi yorumlari gorunce havlupanlari kapatmamdan dolayi olabilir dedim. Onlari actim komple sorun devam etti. Tesisatciyi aradim havlupanlari kapatmanla alakali degil ben tekrar bakayim bi dedi. Cok donanimli biri degilmis gibi geldi bana. Ama havlupanlari acinca da sorun devam ediyor.

Cocuk odasinin trv sindeki bu sorun neden olabilir? Bu arada cocuk odasi daire icindeki ana vanalara en yakin radyator. Havlupanlarin kapali olmasindan kaynakli degilse havlupanlarin (normal vana) kapali olmasi neleri olumsuz etkiler?

Forumda bu konuda teknik bilgisi yuksek kisiler var. Yardimci olabilirse memnun olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

termostatik vana hem yerden bağlanmış hemde dik bağlanmış
    geç kapama yapar ve sıcaklığı algılamada sorunlar yaşanır sıcaklık yukarı doğru yükselir ve termo vananın kafasındaki ızgaraların içinden geçerek sensörü harekete geçirmesi gerekir
    bu tip bağlantılarda algılama hataları olur

olması gereken termo vananın peteğin üstünden ve yere paralel bağlanması,o zaman sıcaklığı tam algılar

İKİ ÖNCEKİ MESAJDAKAİ SORUMA TERMOSTATİK VANA ÖNERMENİZ HALİNDE NE MARKA ÖNERİRSİNİZ ACABA KÜTAHYA MERKEZDE GENELDE ECA VAR DANFOSS ADINI ÇOK DUYDUM FORUMDA FAKAT BULUNDUĞUM YERDE SATIŞINI GÖRMEİM İNTERNET ÜZERİNDEN ALABİLECEĞİM UYGUN BİR SİTE VARMIDIR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By_Khan43 -- 20 Kasım 2015; 11:01:58 >
  • By_Khan43 B kullanıcısına yanıt
    danfoss ra 2000 öneriyorum, eca termostatik vana işe yarar ama malzeme kalitesi üst düzeyde değildir,fazla kurcalamaya gelmez yoksa birkaç yılda kırılır
    çünkü gaz sensörlüdür yani tepki süresi sıvı sensörlü termostatik vanalara göre kısadır, gaz sensör danfoss'a ait patenttir,dünyada mekanik termostatik vanalarda en hızlı tepki gösteren üründür
    ayrıca malzeme kalitesi üst düzeydedir, yatay köşe (uk) gibi seçenekler vardır
    gerekli bilgileri termostatik vanalar başlığında bulabilirsiniz google dan da satıcılara ulaşabilirsiniz

http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=82957628&mpage=20

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

danfoss ra 2000 öneriyorum, eca termostatik vana işe yarar ama malzeme kalitesi üst düzeyde değildir,fazla kurcalamaya gelmez yoksa birkaç yılda kırılır
    çünkü gaz sensörlüdür yani tepki süresi sıvı sensörlü termostatik vanalara göre kısadır, gaz sensör danfoss'a ait patenttir,dünyada mekanik termostatik vanalarda en hızlı tepki gösteren üründür
    ayrıca malzeme kalitesi üst düzeydedir, yatay köşe (uk) gibi seçenekler vardır
    gerekli bilgileri termostatik vanalar başlığında bulabilirsiniz google dan da satıcılara ulaşabilirsiniz

http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=82957628&mpage=20

kusura bakmayın forumun acemisi olmam nedeniyle tam ifade edemedim asıl sorumu aşağıya yazıyorum tşk ederim ilginize

İyi günler konu başlığı altındaki hemen hemen bütün yazılanları okudum sizlerden öğrenmek istediğim bir şey var. Tokinin yapmış olduğu konutllarda oturuyorum evim kuzey doğu cepheli 3+1 ve 117 metrekare kullanım alanı var. Salonda termostat var ve bugüne kadar onunla idare ettim ancak salonda oturmamız nedeniyle arka odalarda aynı sıcaklığı bulamıyorum arka odalar iki tane çocuk odası ve bir yatak odası olarak kullanılıyor. Termostatik vana işini bir kaç zamandır aklımda termostatı söktürüp bütün peteklere termostatik vana taktırsam ısı ve tasarruf olayı termostata göre nasıl olur ve şu üzerinde bulunan vana gövdesi kullanılabilirmi yoksa termostatik vanayı set olarak almammı gerekiyor Not: hol hariç diğer 4 oda mutfak ve banyoda petek var.

• Mrb arkadaşlar evim 100 metrekare toplam 5 petek ve banyoda bir tane havlupan var ben çocuk odasındaki bir peteğe ve havlupana trv taktırmadım en soğuk yer çocuk odası olduğu için çocuk odasına da taktırsam sadece havlupan boşta kalsa sizce sirkülasyonda sorun olur mu? Teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.