Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
321
Cevap
15
Favori
255.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bir kaç yere sordum cevap alamadım.. Bosch clasic condense en az kaç petek yada kaç metre petek olursa yoğuşma yapar.. Bir de termostatik vana değilde normal vanayı yarım kapatsam fazla ısınan peteği kısar tasarruf sağlar mı? Yoksa 2 peteğe mecbur termo vana takmak lazım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Toprak4402 kullanıcısına yanıt
    Yoğuşmalı kombiler petek sayısına veya uzunluğuna göre değil, kombi kazan sıcaklığına göre yoğuşma yapar, maksimum 55 derecede verim alırsınız daha yüksek ısılarda verim düşüyor. Peteklerin vanasını kısmak tabiiki tasarruf sağlar ama konforlu ısınmadan taviz verirsiniz dışarıdaki hava durumuna göre oda soğuk veya sıcak olabilir oysaki termostatik vana her zaman hedeflediğiniz ısıda tutar odayı.
  • Merhabalar,

İşi bilen arkadaşlardan bilgiler bekliyorum. Çalşan kişiler olduğumuz için sabah 9 dan akşam 6 ya kadar evimizde kimse yok pazar hariç. Ev ısı yalıtımlı 80 m2 bir ev. Eca protherm marka kombi mevcut. Toplam petek sayısı 6 ve banyo hariç diğerlerinde ( 5 adet ) termostatik baymak marka vana mevcut . Kombiye yakın olan petekler salon ve mutfak. Sormak istediklerimi aşağıda belirtmek isterim şimdiden herkese teşekkürler ederim...

1: Kombiyi minimum seviyede çalıştırdığım zaman peteklerin ayarlarını da 3 yada 4 e getirdiğim zaman kombi devamlı kendini zorlayacakmıdır, odanın sıcaklığını ayarlamak için ?

2: Kombiyi kaça getirmeli ve vana derecelerini kaça ayarlamalıyım?

2: Evde olmadığımız zaman işteyken kombi açık kalmalımıdır? Yada peteklerdeki dereceyle oynamak gereklimidir?

3: Termostatik vana oda sıcaklığınımı göz önünde bulundurur yoksa peteklerdeki sıcaklığımı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 8888t -- 25 Kasım 2014; 11:18:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Üste tarafa normal vana, alt tarafa normal vana montajından daha mantıksız değil. Alt tarafa (su çıkışına) her zaman dönüş vanası takılmalı.

Dönüş vanası:
     Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?

çıkışta normal vana yerine dönüş vanası uygulandıgında suyun yönlenme işlevselliği farklimi oluyor,eğer değilse piyasada neden bu ürün var ?
    biraz özet lütfen......

• 8888t 8 kullanıcısına yanıt
    Haftalık programlama özelliği olan oda termostatı almalısınız ve referans olabilecek bir noktaya genelde koridora takmanız gerekiyor, ayarları ise evde olmadığınız saatlerde ve geceleri 18-19°C, evde olduğunuz saatleri 22-23°C ayarlamalısınız. Termostatik vanaların ayarını 3-4 arası kombi kazan sıcaklığını da 60°C yapmalısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arel.gr

quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Üste tarafa normal vana, alt tarafa normal vana montajından daha mantıksız değil. Alt tarafa (su çıkışına) her zaman dönüş vanası takılmalı.

Dönüş vanası:

çıkışta normal vana yerine dönüş vanası uygulandıgında suyun yönlenme işlevselliği farklimi oluyor,eğer değilse piyasada neden bu ürün var ?
    biraz özet lütfen......

Suyun giris ve cikis yonune gore bu vanalar ozel uretilir. Petek cikisa da normal vanadan takilirsa su cikista direcle karsilasir. Ama is bilmez ustalar ikisi de ayni para oldugu halde israrla normal vana takmaya devam ediyor.

• arel.gr kullanıcısına yanıt
    Suyun akış yönü farklı oluyor, resimlere dikkat ederseniz ok işareti ile suyun olması gereken akış yönü belirtilmiştir, diğer özelliği ise yapılan reglajın kalıcı olmasıdır çoluk çocuk gelip vanayla oynayarak yapılan reglajı bozamaz.

Giriş vanası:

Çıkış (dönüş) vanası:

Bazı süper ustalara göre o işaretler süs olsun diye konulmuştur zaten.

• tabii ya cok dogru,onceki mesajda (cikisa da normal vana takilirsa su direncle karsilasir) detayina deginilmesi, cikistaki ok isaretinin yonu dusuncesiyle dank ettim.
  • Sac panel peteklerimi aleminyum ile deistirdim. Bi kismini gri bi kismini krem bi kisminida ahsap yaptirdim. Vanalarimi da tv ile deistirdim.

Oncelikle peteklerden baslayim. Duble aleminyum petek taktirdim. Surekli cit cit ses geliyo gri olanlardan. Geceleri uyuyamiyorum. Abartmiyorum. Tekrar deistircem. Markasi Alter idi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Krem rengi Alter daha az citirdiyo. Isi verimi daha iyi. Ahsap kaplama olanlar ise ,markasi Risa ve yuzde yuz oneriyorum. Cok kaliteli.

Vanalara gelince,ahsap desenli olanlara krom kaplama,digerlerine danfoss UK yatay kose gaz filtreli aldim. Salona ise danfoss dijital vana aldim. Krom vanalar ve dijital vana cok havali. Fotograf paylasmak isterdim ama bilmiyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8888t 8 kullanıcısına yanıt
    1- termostatik vanalar kombiyi kapatmaz yada dur komutu göndermez. kombiniz ayarlı kazan sıcaklığında çalışırken örneğin vanadan 3 seçtiğinizde oda sıcaklığınız 20 C yi geçtiğinde sadece o petek kapanır. tesisatta 20 lt su varken örneğin kapana petekte 3 lt su varsa kombi o kadar eksik suyu ısıttığı için tasarrufunuz olur.

2- Hemen hemen bütün kombiler için ekonomik ısınma aralığı 40-55 C dir. 40 altında verim olmaz 55 üstünde çok yakmaya başlar. termostatik vanalarda 3 20 C ye 4 24 C ye tekabül eder. 3,5 ayarı 22,5 olur buda konfor sıcaklığıdır. kaça ayarlamak istediğiniz sizin sıcaklık beklentinize göre değişir.

3- evde olmadığınız yani işte olduğunuz zaman kombi açık kalmalıdır.peteklerdeki vana ayarlarıyla oynamamak gerekir.

4- ter. vana oda sıcaklığına göre çalışır.

Siz bence bir adet oda termostatı edinin. çalışan kişiler olduğunuz için verim alırsınız. evinizin günlük gaz tüketimini ve evde olduğunuz saatler örneğin 50 C de kombi yanarken ev ısısı kaç derece bunu ölçün. Sonrasında oda termostatlarını araştırın.

• arkadaslar
    termostatik vana için hol e takmayın deniliyor.banyodaki havlupanda zaten takılmaz onu anladım da her odaya takılması tavsiye ediliyor hol e takmayın deniliyor neden?
  • Merhabalar.
    Son 2 peteğimin tam ısınmamasından dolayı geçen yıl diğer peteklerime Danfoss marka termostatik vana taktırmıştım. Ayrıca son peteklerimi çapraz bağlantı yaptırmıştım.

Havaların soğumasıyla birlikte aynı problemle karşı karşıyayım. Son 2 peteğim tam ısınmıyor. salonda oturduğum için salon petekleri 3** ayarında tutuyorum. Hal böyle olunca tahminimce bu soğuk havalarda salon petekleri su girişini hiç kesmiyor ve arka peteklerde soğuk kalıyor. Ayrıca salon peteklerinde de %100 bir ısınma söz konusu değil. Alt tarafları soğuk gibi. Yani homojen bir ısınma yok peteklerde.

1)Bu durumda ben ne yapabilirim? Kombiyi 2. kademede yakıyorum.Arttırmalı mıyım?
    2) Alt vanalardan mı reglaj ayarı yapmalıyım?

Arkadaşlar, soğuk günler kapıda, lütfen yardım.
  • vural_kral kullanıcısına yanıt
    merhaba
    danfoss ra 2000 3 numara 20-21c iç ortam sıcaklığı yapar,salonda bu ortam sıcaklığı yakalanamadığı için termo vana petekleri kısmıyor,kombinin kazan sıcaklığını arttırın büyük ihtimalle yüksek ısı kaybı veya yetersiz petek boyu olabilir tesisatınız eski mi? toplam aktif olarak kullanılan radyatör metrajı ne kadar? ayrıca salondaki petekleri tamamen deneme olarak kapattığınızda en son petek ısınıyor mu? en uzaktaki peteklerin ısınmamasının çeşitli nedenleri olabilir 1) kalitesiz tesisat (ince boru+çap daralması) 2)tesisat eskiyse yapay çamur/tortu oluşumu 3)kombi kapasitesinden fazla petek miktarı varsa en uzaktaki odalar iyi ısınmayabilir (yetersiz pompa gücü / düşük ihtimal)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 5 Ocak 2015; 16:51:32 >
  • bizde taktırdık eca marka ve gerçekten çok işe yarıyor
    genelde hep 3 te duruyor bu derecede arada yanıyor
    çok soğuk olunca 4 yapıyoruz devamlı yanıyor

• Arkadaşlar benim salon 20mt kombiye en yakin oda iki adet 1,5mt petek var bu oda 22C iken kombiye uzak oda 17C vanaları kısıyorum fakat bilinçsizce petekteki vanalar 4turda kapanıyor çıkış vanalarını kapatıp 1tur açıyorum doğrumu yapıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

merhaba
    danfoss ra 2000 3 numara 20-21c iç ortam sıcaklığı yapar,salonda bu ortam sıcaklığı yakalanamadığı için termo vana petekleri kısmıyor,kombinin kazan sıcaklığını arttırın büyük ihtimalle yüksek ısı kaybı veya yetersiz petek boyu olabilir tesisatınız eski mi? toplam aktif olarak kullanılan radyatör metrajı ne kadar? ayrıca salondaki petekleri tamamen deneme olarak kapattığınızda en son petek ısınıyor mu? en uzaktaki peteklerin ısınmamasının çeşitli nedenleri olabilir 1) kalitesiz tesisat (ince boru+çap daralması) 2)tesisat eskiyse yapay çamur/tortu oluşumu 3)kombi kapasitesinden fazla petek miktarı varsa en uzaktaki odalar iyi ısınmayabilir (yetersiz pompa gücü / düşük ihtimal)

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Mesajınızdan sonra gerekli ölçümler ve gözlemlerde bulundum.
    Ben evi 2 yıl önce aldım. 3+1. Net m2 bilmiyorum ama tapuda brüt 160 m2 yazıyor.Yüksek giriş katta bir ev. Altım boş. Eve 2 yıl önce mantolama yapılmış.

Tesisatım eski bir tesisat. 10 yıllık sanırım.Mobil değil. Eve taşındığımda arka peteklerin ısınmama probleminden dolayı termostatik vana taktırdım (banyo, çocuk odası ve oturma odası hariç). Ayrıca tesisatı ve etekleri temizlettim. Son 2 peteği çapraz bağlantı yaptırdım.

Petek boyları. Salon 3 petek : 2x130 cm, 1x 90 cm. Yatak odası 1x140 cm. Çocuk odası ve oturma odasındakiler ise 120'şer cm'lik. Mutfak 90 cm. Banyodaki havlupan ise yükseklik olarak 80 cm. Yani evde toplamda 7 petek bir havlupan olmak üzere 8 petek var. 820 cm lik petek+ 80 lik havlupan.

Kombi Ariston TX23MFFI. Teknik özellikleri hakkında bir fikrim yok. Bu sebeple kombi değişimi yapmalı mıyım bilmiyorum.

Ön petekleri kapattığımda arka petekler ısınıyor. Zira havaların pek soğuk olmadığı zamanlarda diğer petekler termostatik vana sebebiyle kapandığı zaman arka petekler homojen bir şekilde ısınıyordu. Hatta termostatik vanasız son 2 oda evin en sıcak köşeleri haline gelmişti :)Ancak havalar soğuduğu için her şey tersine döndü.

Koridorda petek olmamasının da büyük eksikliğini yaşıyorum. İnanın oluk oluk soğuk geliyor koridordan. Koridorum "L" şeklinde. Oraya petek takmayı düşünüyorum ama kombi kaldırır mı bilmiyorum. Ayrıca kolay bir şey mi petek ekletmek hiç bir fikrim yok.

Bana tavsiyelerinizi sunarsanız sevinirim.Tekrar teşekkürler.

İyi akşamlar.

• vural_kral kullanıcısına yanıt
    Mantolamalı(ısı yalıtımlı)+temizlenmiş tesisat+8mt petek ile son petekleriniZin ısınması gerekir
    Üstelik ön odaların peteklerini kapattığınızda arka odalar ısınıyor demek ki tesisatta sorun yok
    Kombinin kazan sıcaklığını arttırın ve salondaki petekler set edilen derecede kısılsın, Arka odalar daha iyi ısınsın.
    Normal koşullarda 8mt petek her durumda kombi tarafından tesisat suyuyla beslenir petek metrajınız fazla değil
    Sorun tesisat kaynaklı değil yaZdığınız gibi koridora en yakın iyi ısınan bir peteğin giriş ve çıkışlarından (T) bağlantısı ile hat alıp 20mm pprc ile sıva üstünden hatı götürebilirsiniz odanın duvarını delip koridora boruları çıkartın istediğini bir noktada radyatörü çapraz bağlatın
    Koridorda mutlaka petek olmalı,bu şekilde birçok uygulama yaptırdım maalesef evlerde koridor ve hol gibi bölgeler es geçilen bölgeler
    Kışın da bu diğer odaların ısısını emer odalar arasında sıcaklık homojen dağılmaz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Cok tesekkur ederim. Dediklerinizi deniycem.

• quote:

Orijinalden alıntı: nofear72

bizde taktırdık eca marka ve gerçekten çok işe yarıyor
    genelde hep 3 te duruyor bu derecede arada yanıyor
    çok soğuk olunca 4 yapıyoruz devamlı yanıyor

Merhaba
    Taktırmadan önceki fatura ile taktırdıktan sonraki fatura arasında fark varmı?
    Birde daha önce kombi kaçta yanıyordu takdırdıktan sonra kaçta sabitlediniz.
    140m2 ters dubleks evim var full 24 saat yanıyor 40 derecede 439 lira fatura geldi biraz öncee
    sizce normalmi.
    termostatik vana taktırsam tasarrufum olurmu?
    Şimdiden teşekkürler.

• sharpkiss

bizimki merkezi sistem daire girişlerine saat taktılar ve güney cepheye bakıyoruz.

şimdilik sabit ödüyoruz mayıs haziran gibi toplam hesaplanıp fazla yada eksik ortaya çıkacak.

şöyleki apartman girişine aylık harcamalar asılıyor bizimki 800-900 gibi diğer daireler 2,500 den başlayıp 5000 gidiyor.

neyi neyle çarpacklar tam bilmiyorum ama bizden az yakan yok tüm dairelerde termostatik olmayabilir biz petekleri dahi değiştirdik.

ve bildiri dağıttılar çünkü bütün site tessiatları değişti . termostatik vana olanları 3-4 ayarlarda tutun diye uyardılar , devamlı 5 te kalmasın diye .

yani bu vanalar iyi iş çıkartıyor bana göre taktır .
    bu başlıktaki uzmanlarda devamlı tavsiye ediyorlar zaten
    @sharpkiss

ek: esas bende elektiriğe ne vana takıcam onu düşünüyorum.
    120-140 gelen bu ay 220 geldi delirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0924579C4 -- 29 Ocak 2015; 18:33:57 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.