Şimdi Ara

Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
16
Favori
30.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ben bilgisayar mühendisiyim. ÖSS, KPSS konularını yakın takip eden tecrübe sahibi bir abinizim. Tercih yapacak arkadaşlara kamu alım sayılarına ve KPSS'den kaç puanla devlette çalışabileceklerine dikkat etmelerini öneriyorum. Emeğinizin karşılığını insanca şartlarda, itibar sahibi olarak ve iş güvencesi problemi yaşamadan alabileceğiniz tek yer kamudur. Özel sektör ise sizi yıllarca "kendini geliştirirsen iyi para alırsın" masalıyla uyutur ve sömürür. O yüzden yazdıklarımı dikkate alırsanız siz karlı çıkarsınız. Almazsanız da -kendi düşen ağlamaz diyorum :)

Bence mühendislik yazacak birisi için TOP 5:
    1-) Elektrik Mühendisliği
    Türkiye'de çok az üniversitede olduğu için mezun sayısı az. Kamu alımlarında puanları 60'lara 50'lere kadar düşüyor.
    2-) Harita Mühendisliği
    Mezun sayısına oranla alım çok olduğu için ve mezunları fazla yüksek puan alabilen kişiler olmadığından 70'lerle alım yapılıyor.
    3-) Orman Mühendisliği
    Çok sayıda alım yapılıyor. 75'lere kadar düşüyor puanlar. Üstelik tüm Türkiye için alım yapılıyor. Memeleketinizde çalışma ihtimaliniz yüksek.
    4-) Jeoloji Mühendisliği
    Alım çok, yüksek puanlı aday az. Puanlar 70-80'lerde.
    5-) Makine Mühendisliği
    Kamuda alım oldukça fazla ama mezun da fazla. Fakat yine de 78-80'lere kadar düşebiliyor zaman zaman. Ayrıca kamu olmazsa özel sektör şansı olan eski bir disiplin.

Aşağıdaki mühendislikleri de ASLA yazmamalı. Puanlarının yüksek oluşunaa, adlarındaki şaşalığa, çoğu üniversitede yüksek puanlı oluşlarına aldanmayın. Bitirince iş bulabilecek misiniz ona bakın. Bu söylediklerim inandırıcı gelmiyorsa bir örnek vereyim. Benim liseyi bitirdiğim yılda (1994) Tekstil Mühendisliği bölümü (mesela İTÜ'de) o kadar yüksek puanlıydı ki örneğin EGE Tıp'a 56-60 puan fark atıyordu. Şimdi tekstil mühendisi abilerinize bir dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bir tane bile tekstil mühendisinin kamuya alındığını görmedim. O yüzden dediklerimi yabana atmayın. İşte ASLA yazılmaması gereken

WORST (en kötü) 4 listem:
    1) Endüstri Mühendisliği
    LYS puanı/iş bulma şansı oranı en kötü mühendisliktir. Çok az sayıda alım yapılır ama bu bölümü bişey sanıp giren zeki öğrenci çokluğundan 90 alan bile atanamayabilir. Özel sektör ise bu mühendisliği ne ciddiye alır, ne anlayabilmiştir ne de işe alır :) Yüksek puanına yazık etmek isteyenler yazsın.
    2) Elektrik-Elektronik Mühendisliği
    O kadar çok mezun var ki puanlar 85-90'larda. Üstelik her ne kadar adları Elektrik-Elektronik mühendisi de olsa kamudaki Elektrik Mühendisliği alımlarına başvuramazlar. Yani devlet elektrik mühendisi olarak kabul etmez bu arkadaşları. Uzak durun. Boğaziçi, ODTÜ'den bile uzak durun derim. Kamu alımlarında üniversite adının hiçbir önemi yoktur. Puanın neyse o'sundur.
    3) Elektronik Mühendisliği
    Bkz. madde 3.
    4) Bilgisayar Mühendisliği
    Yeni açılan her üniversitede açılması sanki bir kanuni hükümmüş gibi her üniversiteye açılan bölümdür. Öğrenci adayları en çok da "bilgisayar mühendislerine çok ihtiyaç var, açık çok fazla" yalanıyla kandırılır. Kamu alımlarında bu arkadaşlar da yüksek puan aldıklarından 80-85'le ancak atanabilirler. Özel sektörde de ben aylık 700 alan da gördüm 900 alan da. Lise mezunu hemşire ya da ebeler devlette 1600 civarı maaş alırlar. O yüzden şaşalı ismine kanıp yaarsanız bunalıma girersiniz. Uzak durun derim.

Şaşırdınız değil mi? Karar sizin elbette ama şunu unutmayın; hayatta en değerli bilgi tecrübedir. Çünkü yaşanmış sınanmış bilgidir. Dolayısıyla birinin sizle tecrübesini paylaşması sizin yerinize o durumu yaşamış, siz o durumdan zarar görmeden size bilgi veren kişi gibidir. Siz yaşamış olsanız iş işten geçmiş oluyor zaten.

Bu listeyi hazırlarken poplüler dalları dikkate aldım. Ayrıca dipnot olarak mekatronik (bu aralar çok gaz veriliyor ama aslında iş dünyasında karşılığı SIFIR), moleküler biyoloji ve genetik, seramik, tekstil, uzay vs. yazmayın sakın. Bir de uçak, gemi inşaat vb. mühendislikleri yazabilirsiniz ama sadece özel sektör için.

Herkese başarılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Th3Dreamer

quote:

Orijinalden alıntı: Güren

Bi endüstri müh. adayı olarak bu yazıyı okuduktan sonra intihar etme girişiminde bulunmaktan son anda vazgeçtim.
    yine de ölsem mi acaba diye düşünmeden edememekteyim saygılar.

Kesinlikle Moralini bozma. Bende End.Müh. istiodum
    Bütün konuyu okudum halen inatla istiyorum!

End. Müh. ile alakalı çok uzun ve detaylı bir kaç yorum yazdığımı hatırlıyorum forumda bir başlık altında...

http://forum.donanimhaber.com/m_40902542/mpage_1/f_/key_//tm.htm#41032082

Buna ve alttaki yorumlarıma bir göz atın...

Endüstri Mühendisi olmayanların Endüstri ile alakalı yorumlarını da çok umursamayın derim...

• KONTROL MÜHENDİSLİĞİ geleceğin mühendisliği . itü tanıtım günlerine bekleriz

http://www.oss.itu.edu.tr/
  • quote:

Orijinalden alıntı: NevFan

quote:

Orijinalden alıntı: BirolAvci

Bilip bilmeden konuşma, devlette bi mühendis 2000-2500 lira kazanır, istanbulda bu parayla adam gibi hayat bile süremezsin

Eğer peder bey 800 liraya çalışsaydı, özel koleje gidemezdim, bilkent üniversitesine hiç giremezdim(burssuz) ha bide şu an kullandığım 21.5 Imac im olmazdı
    Ha bide acaba peder bana ayda 700 liramı göndersin 1000 liramı göndersin diye topic açmazdım, ha bide ankaranın en iyi yerinde ev almazdı sırf ben yurtlarda sürünmiyim diye.

Burda amacım kimseye hava atmak vs vs değil, arkadaş özel sektörde çalışan mühendisleri öyle aşağlamışkı, şaştım kaldım.
    mühendis vardır MÜHENDİS vardır!

Bunlar boş laflar, imac in fotosunu çek koy, o zaman belki inanırız.

http://img355.yukle.tc/image.php?id=740802042007494.jpg

buyur kardeşim

Amaç kimseye hava atmak vs değil, 800 lira alıyo diye milleti korkutuyolar, yabancı dil bilen, iyi üniversiteden mezun o paralara çalışmaz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: NevFan

quote:

Bilip bilmeden konuşma, devlette bi mühendis 2000-2500 lira kazanır, istanbulda bu parayla adam gibi hayat bile süremezsin

Eğer peder bey 800 liraya çalışsaydı, özel koleje gidemezdim, bilkent üniversitesine hiç giremezdim(burssuz) ha bide şu an kullandığım 21.5 Imac im olmazdı
    Ha bide acaba peder bana ayda 700 liramı göndersin 1000 liramı göndersin diye topic açmazdım, ha bide ankaranın en iyi yerinde ev almazdı sırf ben yurtlarda sürünmiyim diye.

Burda amacım kimseye hava atmak vs vs değil, arkadaş özel sektörde çalışan mühendisleri öyle aşağlamışkı, şaştım kaldım.
    mühendis vardır MÜHENDİS vardır!

Bunlar boş laflar, imac in fotosunu çek koy, o zaman belki inanırız.

http://img355.yukle.tc/image.php?id=740802042007494.jpg

buyur kardeşim

Amaç kimseye hava atmak vs değil, 800 lira alıyo diye milleti korkutuyolar, yabancı dil bilen, iyi üniversiteden mezun o paralara çalışmaz

ay inanmıyorum, o süper woooowwwwwww tövbe yarabbi,
    ben 800 tl ye bilkent mezunu yada hacettepe mezunu için demedim, türkiyedki genel mühendislerin yaşadığı iş çıkmazı söyledim. Sen 800 tl ye mühendis çalışmıyor desen sana iyi uykular

• @merlinthewizard
    ben 9 eylül bil. müh.deyim ama iş bulma konusunda hem ege hem de 9 eylül bilgisayar müh.ten mezun olupta iş bulamayan görmedim.
    ege nin öğrenci ortamı kampüsü süperdir eğitimide tam piyasaya uygundur sanırım Tr de açılan 2. bil.müh bölümü pek çok mezunu bugün çok önemli yerlerde özellikle bankaların bilgi işlem müdürleri falan
    9 eylül buca da olması nedeniye ortamı kötüdür ama belediye otobüsüyle alsanacak bornova konak a gidebilrsin.Eğitimine gelince iki üni.deki arkadaşlarımı karşılaştırınca 9 eylül ün eğitiminin çok daha ağır olduğunu söyleyebilirim ödev proje sınav zorluğu vs egeyi katlar geçen seneye kadar aktif eğitim vardı buda yaz tatili hariç 7/24 ders yapman gereken bi sistem (araştırabirisin ayrıntıya girmicem) bu sistem kalkınca yerine proje dayalı eğitim dersi geldi ki bilgisayar müh. için çok önemlidir çünkü işe girerken c++ sınavından aldığın sınav sonucu değil yaptığın projeler istenir.bide bölüm ingilizcedir
    http://www.cs.deu.edu.tr/index.php/tr/lisans/muefredat-programlar/lisans-dersleri

SONUÇ OLARAK iki bölümde de iş bulma gibi bir sorun yok yeterki dersleri düzenli takip et ödevlerini projelerini yap iki üni.mezunları da bugün çok önemli mevkilerdeler
    ama öğrenci ortamı diyosan ege yoğun ders temposu+ing eğitim diyosan deü ağır basar

• quote:

Orijinalden alıntı: ysselim

Saçma sapan konuşuyorsun çünkü ne beni tanıyorsun, ne hayatımı biliyorsun, ne de aklımdan geçenleri. Ama benim hayatımın uzmanıymış gibi yorum yapmaktan, üstüne benim kendimle alakalı yazdıklarıma da muhalefet ederek bana imaen de olsa "yalancı" demekten de çekinmiyorsun...

Ayrıca ben aynen şu cümleyi kurdum:

"6. Söylediklerinin çoğu doğru olsa da, insanlara tepeden bakıcı, aşağılayıcı, iğneleyici bir üslup kullandığın için yazdıkların havada kalıyor... "

Sen de cevaben:

"... yazdıklarım kesinlikle havada değil, baştan sona okuyan kişiler için tutarlılık var. " dedin...

Bu şekilde de beni teyid etmiş oldun... Zira cümlemi tekrar oku... Ve neden daha önce doğru düzgün okumamış olduğunu düşün...

KPSS Sonuç belgesinde de sadece TC Kimlik ve Soyadı kısımlarını sildim. Sen açık açık yayınlamaktan yanaysan, buyur kendininkileri yaz...

Sanırım madde madde yazmadan anlaşılamıyorsun, hoş kişisel iletişiminde de ciddi problem var, bu konuda yazdıklarınla diğer insanları OT luktan bahsederken, mühendislikten ahkamlar keserken o kişileri tanıyormuydun?
    Ben iş görüşmesini giderim firmaya 10 dakika sorarım, firma bana 1 dakika ben firmayı seçerim gibi boş laflarla belki burdaki pıtırcıkları kandırabilirsin ama beni asla, maşllah o kadar meşgulsunki forumdan uzak duramıyorsun. Bana zerrenin zeresi samimi ve inandırıcı gelmiyorsun.
    Ayrıca yavuz sultan selim nikinle , baş düşmanı ismail şahın fotorafını koyuyorsun bari onu değişltir.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/115754-murat-bardakci-dan-inanilmaz-gaf-haberi.aspx

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.