- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Web Tasarım Teknikleri-Web Sitesi Yapmak İsteyenlere Kaynak
Bu konudaki kullanıcılar:
 
269
Cevap
15
Favori
242965
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


2398 Mesaj
31 Ağustos 2005; 9:45:54 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PMWebtasarım a başlangıç için rehber,yeniler için kaynaktır... Tamamını okumanız önerilir...


Neden Web Siteniz Olmalı?

*Bir Web sayfası sadece onu incelemek isteyen “hedef kitleye” ulaşır.
*Web sayfaları oluşturmak için tek masrafınız telefon hat ücreti olacaktır.
*Web sayfaları hazırlarken hayal gücünüzü olabilidiğince kullanabilirsiniz.
*Web sayfaları kolayca düzeltilip tekrar yayınlanabilir.
*Sayfalarınız zamanında etkisiyle yeniliklere uğrayacaktır.
*Web sayfalarınız 24 saat boyunca tüm dünyaya açık olacak ve internet kullanıcılarına “etkileşimli” bir hizmet verecektir.
*Web sayfalarını kullanıcıların fikirlerini ve beklentilerini öğrenmek için derleyebilirsiniz.
*Web sayfalarının kaderi diğer medyalar gibi çöp kutusunda sonlanmaz.


Web Editörleri ve İncelemeleri

Herşeyden önce size gerekecek olan program, kullanıcıların izleyeceği Web sayfalarınızı hazırlayacağınız bir programdır. Bu tip programlar ile site içinde yer almasını istediğiniz resimleri, yazıları ve bağlantıları istediğiniz biçimde bir Web Browser'ı tarafından izlenecek şekilde tasarlayarak biraraya getirebilirsiniz. Bunun için önünüzde Allaire Homesite,Microsoft Frontpage, Netscape Composer, Adobe PageMill, Macromedia DreamWeaver, HotDog Pro gibi birçok program alternatifi bulunuyor.


Bir Düzenleyici Hangi Özellikleri Desteklemeli

Kolay Kullanım
Site yönetimi ve dosyaların sunucuya kolayca aktarılması
HTML dışında da farklı dosya tiplerini tanıyabilme
Renkli kodlama
İyi bir dokümantasyon
Şablonlama ve proje desteği
Özelleştirebilme
CSS desteği

Bazı Düzenleyicilerin İncelemeleri

Microsoft Frontpage 2000:

Microsoft firmasının, kendi ürünü olan Word’e benzerliğiyle dikkat çeken, bu nedenlede birçok kullanıcıya kullanımı kolay gelen düzenleyicisidir.

Artıları: Frontpage en başta kullanması ve öğrenmesi kolay bir düzenleyicidir.Ayrıca Microsoft’un ISS Web sunucusuyla tümleşmesi çok iyidir.Frontpage görsel arabilimi (tam olmasada WYSIWYG denebilir) sayesinde hiçbir HTML kodu yazmadan Web siteleri oluşturabilmeyi sağlar.

Eksileri: Frontpage, önceden sizin düzenlemiş olabileceğiniz kodları, tekrardan düzenlemekte çok ısrarcıdır.Bu nedenle sayfa kodlarına elle müdahale etseniz bile, bir sonraki açışınızda bu ince ayarların silinme olasılığı yüksektir.

Allaire Homesite:

Piyasadaki en iyi HTML kod düzenleyicisi.

Artıları: En gelişmiş özelleştirebilme seçenekleri.Bir kod düzenleyicisi olsa da, sistemde IE4+ yüklüyse, sınırlı miktarda görsel tasarıma izin vermektedir.Bütünleşik FTP istemcisi, şablonlama desteği, siteleri projeler altında gruplandırma sistemi, yazım kontrolü, Perl-PHP-ASP-VBScript-Java-CSS- SMIL-ColdFusion gibi dilleri otomatik tanıma, Dreamweaver’la bütünleşme, istenen şekilde kodu girintileyebilme, çok iyi bir dokümantasyon, Homesite’la tümleşik çalışan bir sürümüyle gelmesi.

Eksileri: WYSIWYG düzenleyiler arayan kişiler için tam anlamıyla uygun olmaması, Windows 9x’de bellek kaçırması ve maalesef sadece Windows’ta çalışması.

Macromedia Dreamweaver:

Homesite’ın HTML kodu alanındaki liderliğini, WYSIWYG düzenleyiciler alanında paylaşan program

Artıları: Dreamweaver’ın ilk göze çarpan özelliği, görsel düzenleyiciler arasında en iyi tablolama desteğini sunmasıdır.HTML koduna fazla müdahale etmemesi, blokların kolayca seçilebilmesi, seçilen etiketlerin nerdeyse tüm özelliklerinin kolayca ayarlanabilmesi, tümleşik FTP istemcisi ve site yönetimi,çok iyi DHTML ve Frame desteği, Internet üzerinden de yüklenebilen etiketlerle genişletilebilmesi, tabloları katmanlara, katmanları tablolara çevirebilmesi, rehber resim desteği, Homesite’la bütünleşme.

Eksileri: Homesite kadar iyi bir doğrudan HTML kodu yazımı olmaması ve maalesef sadece Windows ve MacOs’da çalışması.

HotDog Pro:

Birkaç yıl öncesine kadar görsel olmayan düzenleyiciler piyasasında Homesite’la başabaş giden bu program, yeni sürümlerinin sık sık göçmesi, firmanın yanlış taktikler izlemesi gibi nedenlerle popülerliğini yitirmiştir.

Artıları: Birçok özelleştirebilme seçeneği, tablo ve frame’lerin yaratılmasında kullanılabilen sihirbazlar, tümleştirilebilentarayıcı desteği, site yönetimi, ftp istemcisi, renkli kodlama.

Eksileri: Sık sık göçmesi, zayıf dokümantasyon ve çalışmayı engelleyici ses efektleri

Web Sayfalarının Tasarlanması

Yukarıda incelemesini yaptığımız birçok web editörü size HTML dilini bilmeden, HTML kodlarını kullanarak web sitesi yapma imkanı veriyor.Bu tip editörler sitenizde yaptığınız her adımı, otomatikman HTML koduna çeviriyor.
Peki o zaman neden HTML öğrenmelisiniz?HTML öğrenmelisiniz çünkü:
En basit neden; eğer iyi bir webmaster olmak istiyorsanız, ve HTML bilmeden sadece bu tür programları kullanmayı düşünüyorsanız, muhtemelen programın verdiği, programdan kaynaklanan en küçük bir hatada eliniz kolunuz bağlı kalacaktır.
Lisans gerektiren programlar: Birçok kaliteli "HTML çevirici" programını kullanmak için, o programın lisansına sahip olmanız gerekir. Ve bu da genelde büyük paralar gerektirir.

HTML Nedir?

HTML, Hyper Text Mark-up Language'ın kısaltılmışıdır. Türkçe karşılığı Hiper Metin İşaretleme Dili'dir. Browserlar tarafından tanınıp yorumlanabilen metin tabanlı bir dildir ve metnin browser tarafından yorumlanması sonucu da web sayfaları elde edilir. Yazdığınız kodların browser tarafından alınıp yorumlanabilmesi için, dosyalarınızın uzantısının ".htm" veya ".html" olması gerekir.
HTML de her işaretleme dilindeki gibi komutlardan oluşur, bu komutlara tag veya mark-up denir. Tag'ler herhangi bir metinden farklı oldukları browser tarafından anlaşılabilsin diye "<" ve ">" işaretlerinin arasına yazılır. Her tag'in bir başlangıcı ve bitişi vardır. Bitiş tag'lerinde, "<" işaretinden sonra tag'in bitiş tag'i olduğunu belirtmek için "/" işareti kullanılır. Bir örnek ile göstermemiz gerekirse;

<P>Bu bir Paragraf tag'idir.</P>

Temel Komutlar:

<HTML></HTML>
Tüm HTML dokümanını içine alan en temel tag'dir ve dokümanın HTML ile yazıldığını browser'a bildirir.
<HEAD></HEAD>
Bu tag'in arasına yazılan her şey, sayfanın tanımını oluşturur. Buna sayfanın başlığı da dahildir. Ayrıca meta takıları da bu tag'in arasına yazılır:

<TITLE></TITLE> : Sayfa başlığıdır. Bu tag'in arasına yazılan her şey sayfamızın ismi olacak ve başlık çubuğunda görüntülenecektir.

META Etiketi: Arama motorlarında iyi bir sıralama kapmak için meta etiketleri içerisine yazdığımız notlar çok önemlidir.

Örneğin “Afyon Kocatepe Üniversitesi” sitesinin Meta etiketleri şöyle olabilir:
<META name=“keywords” content=“Afyon Kocatepe Üniversitesi,AKÜ,AKU,fakülteler,Yüksekokullar,Enstitüler,Akade
mik Takvim, Üniversite, afyon kocatepe university, Turkey, University,education,campus,Türkiye, academics, students, faculty>

Sayfanızda kullandığınız Türkçe karakterlerin başka bilgisayarda bozuk şekillerde görülmemesi için:
<meta http-equiv=“Content-Type” content=“text/html; charset=windows-1254”>

<BODY></BODY>
Sayfanın browser tarafından ekrana basılacak tüm kısımları bu tag'in arasına yazılır. Ekrana basılacak kısmın içine metinler, resimler, formlar, tablolar vs. girer.

<html>
<head>
<title>İlk Sayfam</title>
</head>
<body bgcolor="#e3e3e3">
<b>Web sayfama hoşgeldiniz</b><br>
<i>Web sayfama hoşgeldiniz</i><br>
<font face="Lucida Sans Unicode" size="+2" color="#297835">Web sayfama hoşgeldiniz</font><br>
<u>Web sayfama hoşgeldiniz</u><br>
<b><u><i>Web sayfama hoşgeldiniz</i></u></b>
<center><font face="Verdana" size="+2" color="#765678">Web sayfama hoşgeldiniz</font></center><br>
</body>
</html>

Sonuç:
Web Grafiklerinin Hazırlanması

Zor olan işlem, sayfaların içine içeriğin yerleştirilmesi değil, bu içeriğin hazırlanmasıdır.
Tahmin edebileceğiniz gibi, sayfalarda yer alan grafikler metinlerden daha da zor hazırlanırlar.
Çünkü sayfada yer alacak renkler ve grafik tasarımları sitenin genel çizgisini belirleyeceği için, özenle ve uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bu tip programlar ile hazırlanacak site grafiklerinde görselliğin yanında dikkat edilecek bir başka unsur da grafik dosyalarının boyutlarının küçük olmasıdır.
Çünkü ne kadar fazla grafik kullanılırsa, site o kadar yavaş açılacaktır ve bir site ne kadar görsel olursa olsun, eğer yavaş açılıyorsa pek de cazip olmayacaktır.

Bu tür çeşitli grafikleri tasarlamak için kullanabileceğiniz yegane program Photoshop'dur.
Ancak ücretli ve profesyonel bir program olan Photoshop'un yerine buna çok yakın olan tamamen bedava olarak dağıtılan Paint Shop Pro adlı Shareware programı da kullanabilirsiniz.

Bu ve buna benzer programlar ile rahatlıkla arka fonlar, Web tuşları, başlıklar ve Banner'lar gibi sabit Web grafiklerini oluşturabilirsiniz.

Sayfaların Web Alanına Gönderilmesi

Grafikleri tasarladınız ve metinleri hazırladınız. Bunları bir Web tasarım programı ile Web sayfası haline getirdikten sonra hazırlamış olduğunuz Web sayfalarını kullanıcılara ulaştırabilmeniz için bunları yerleştireceğiniz Internet üzerinde bir disk alanına yani Web alanına ihtiyacınız olacaktır.

Bu işlem için en iyi çözüm yine Internet üzerinde size bedava sabitdisk alanı (host) sağlayan bir sunucu bulup sayfalarınızı oraya yerleştirmektir.Eğer alacağımız alanın FTP desteği varsa, yaptığımız sayfaları CuteFTP gibi FTP programları ile sunucu üzerindeki alana gönderebilirsiniz.

Site Alan Miktarı Reklam FTP Destaği
www.lycos.co.uk 50 MB Var Var
www.mynet.com 10 MB Var Yok
Freeservers.com 10 MB Yok Yok
Brinkster.com 20 MB Var Var

Ayrıca diğer ücretsiz hostları forumda arama yaparak bulaabilirsiniz... Başlangıç olarak www.lycos.co.uk dan webalanı alabilirsiniz...

Sitenizin Barınacağı Sunucuyu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar

Internet üzerinde yasal olmadığı kanıtlanmış MP3'ler, emülatör dosyaları, Crack, Hack, Warez, çalınmış şifreler ve benzeri içerikle Adult öğelere sitenizde yer vermekten kaçının.

Seçtiğiniz sunucunun teknik özelliklerini mutlaka dikkate alın. Örneğin Frame yani çerçeveye izin vermeyen bazı sunucular, iki ya da daha fazla parçadan oluşmuş site tasarımınızı tam anlamıyla sunamayacaklardır.

Bunun yanında her sunucu çok serbest bir şekilde CGI, Perl gibi dillerin kullanılmasına izin vermeyebilir.

Unutulmaması gereken fazla disk alanı her zaman en iyi şey değildir. Sınırsız bir alanda hiçbir özellik desteklenmeyeceği gibi, 3MB'lık bir alan sağlayan sunucu, buna karşılık Frame'den CGI dilllerine kadar her şeyi destekleyebilir.

Web Tasarımını Destekleyici Programlar

PHP
ASP
JAVA SCRIPT
JAVA APPLET
CSS
FLASH

PHP (Personal Home Page)

Html 'nin geliştirilmesinin çok eski zamanlara dayanmasından mıdır? yoksa o zaman ki şartlarla düşünülmediği için midir? bilinmez ama html bazı yönden eksik bir dildir. İşte bu eksikliklerin anlaşıldığı dönemlerde, herkesin anlayabileceği ve kısa sürede öğrenilebileceği bir dil yaratma çabasında olan Rasmus Lerdorf tarafından düşünülmüş ve Perl dilinden esinlenilerek yapılmaya başlanmış bir dildir Php.
Php 'nin yaptığını kısaca anlatmak gerekirse; Web sayfası isteminde bulunan kullanıcılara, istenilen dosya içerisinde Php ile ilgili satırları işleyerek dosya içeriğini kullanıcının Browser ' ının anlıyabileceği html formatında sunan bir programlama dilidir diyebiliriz. Bu genel anlamda Server-Side ( Server-Taraflı ) Dil olarak anılır.

Php 'yi rakiplerinden ayıran özellikler?

En yakın rakibi ASP ile performans ve fiyat açısından açık farklılar vardır.
Fiyat konusu haricinde ( Php ücretsiz dağıtılmaktadır. ) ASP kullanıcılarının kabul etmedikleri şey hız faktörüdür. Belkide en çok tartışılan bu konu hakkında en basit karşılaştırma; PHP + MySql ve ASP + MSSQL oranlarında çıkmaktadır. Elde edilen verilere göre 5000 satırlık bir bilgiyi database’ e; aynı makina üzerinde Php ve MySql 3 ( Üç ) saniyede girerken, ASP + MSSQL 28 saniyede girmektedir.

Php 'nin açık kaynak kodlu oluşu, hataların veya yeni özelliklerin güncellenmesi/eklenmesi gibi olaylarda büyük avantajlar sağlamaktadır.
Kişisel kullanıcılar; Php ile web sayfalarında daha çok kullanıcı etkileşimli kodlar kullanmaktadır. Örnek olarak; Ziyaretçiler için oluşturulan, forum, sayaç, anket gibi kodlarda Php çok rağbet görmektedir.

Peki bu dilin dezavantajları nelerdir?

Günümüzde büyük şirketlerde internet ve intranet uygulamalarda , büyük paya sahip Microsoft firması, kendi ürünü olan ASP için büyük çabalar sarfetmektedir. Yeni teknolojiler ( Özellikle .Net ) ile ASP ye hergün yeni zeminler hazırlamakta ve iş istihdamı konusunda ASP yi bir adım öne taşımaktadır. Sunucu fiyatları olarak Php 'ye göre yerine göre üç kat daha fazla oranda olmasına rağmen, büyük şirketler tarafından tercih edilmektedir.


ASP (Active Server Pages)

Sunucu taraflı bir teknoloji olan ASP, (Active Server Pages/Aktif Sunucu Sayfaları) kullanıcı tarafına etkileşimli, dinamik Web sayfaları göndermek için kullanılır. ASP, Web programcılarına HTML, scripting ve kullanıcıdan bağımsız veritabanı uygulamalarını özgürce kullanma fırsatı verir. ASP programlama ortamının özgür olmasının sebebi tüm derleme işleminin sunucu tarafında bitmesi ve kullanıcının sadece sonuçta oluşan HTML sayfalarını görmesidir.

ASP’nin Kullanım Amaçları ve Avantajları

Çok geniş bir kullanım alanı olan ASP, scripting diye tabir edilen VBScript, JavaScript gibi her türlü ham kodu kullanabilir, sunduğu kolay anlaşılır doğal dili ile orta derece HTML bilen kimseler tarafından bile kolayca kavranabilir.
ASP'nin Netscape Navigator / Internet Explorer /Opera gibi Web tarayıcılarından bağımsız olmasının yanısıra en büyük avantajlarından biri kullandığınız teknolojilerin, scriptlerin saklı kalmasıdır.
ASP ile hazırlanan projeler kaynakların yönetimi, kontrolü ve uzaktan sistem yönetimine imkan verir. Şirketler arası bilgi paylaşımı için ideal bir ortam oluşturur.

JAVA SCRIPT

Java Script Netscape tarafından geliştirilmiş bir script dilidir. Düz yazı formundadır. Browserlara bağlıdır ve yorumlanır. HTML'nin içine gömülür. Etiketi <script>...</script> şeklindedir.Java Script; etkileşimli web sayfası yapımında HTML'nin yetersiz kalması nedeniyle C/C++ dilleri baz alınarak geliştirilen, "düz yazı" formunda bir script (komutlar dizisi) dilidir. Java Script kodları herhangi bir metin editörü (Win 95/98 Not defteri vb.) ile düz yazı formunda yazılabilir. Bu şekilde yazılmış Java Script kodları istemci tarafında, yani ziyaretçinin web tarayıcısı tarafından yorumlanır ve yaptırılmak istenen işlemler gerçekleşir. Ama bu işlemlerin gerçekleşmesi için mutlaka bir olay gereklidir. (Örneğin, sayfanın açılması-kapanması, ziyaretçinin sayfada herhangi bir yeri tıklaması veya klavyede herhangi bir tuşa basması gibi...)

Java Script kodlarını web sayfası içerisinde 2 şekilde tanımlayabiliriz;
1. HTML kodları içerisinde <SCRIPT>....</SCRIPT> etiketleri arasında yazarak,
<script> <!-- JavaScript kodları --> </script>

2. Düz yazı formunda ve .js uzantısı ile farklı bir dosya oluşturup, bu dosyaya HTML içerisinde link vererek.
<SCRIPT LANGUAGE="javaScript" src="inc/navbar.js"> </SCRIPT>


JAVA APPLET

Java (yani Java Applet), Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş nesneye yönelik programlama dilidir ve işletim sistemlerinden bağımsız olarak çalışır. HTML'nin bir parçası olamaz. Etiketi <applet>...</applet> şeklindedir. Java Applet hazırlayabilmeniz için Sun firmasının ücretsiz olarak dağıttığı JDK (Java Development Kit – Java Geliştirme Ortamı) programını download etmeniz gerekmektedir.

<APPLET code=hotbutton.class height=20 width=122>
<PARAM NAME="clıp" VALUE="">
<PARAM NAME="actıveshadow" VALUE="fff9e3">
<PARAM NAME="shadowcolor" VALUE="ffedaf">
<PARAM NAME="alıgn" VALUE="icon">
</APPLET>


CSS

CSS (Cascading Style Sheets), Bir HTML dökümanındaki HTML takılarının sitillerini belirleyen tekniktir.
CSS kodlarını web sayfası içerisinde 3 şekilde tanımlayabiliriz;
HTML takılarının sitillerini, takıların içinde(Local)
<h1 style= font-family:Verdana,Arial> CSS öğreniyorum </h1>
Sayfanın başında "" takıları arasında (Global)
<style> h1.buyukyazilar {font-family:verdana; color:yellow} h1.digerleri {font-family:arial; color:black} h2 {font-family:verdana; color:pink} </style>
Link olarak başka bir dosyadan alarak
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="sitillerim.css">

CSS Öğrenmenin avantajları:

CSS, HTML takılarına, HTML ile yapılamayacak fakat işinizi kolaylaştıracak bir çok özellik katabilir. Örneğin; hemen hemen tüm web sayfalarında gördüğünüz değişik link sitilleri, CSS kullanılarak yapılmıştır. CSS ile sayfalarınızı daha hızlı hale getirebilir ve dosyanın yükünü hafifletebilirsiniz. Sayfalarınız için hazırlayacağınız bir CSS dosyasını kullanarak tüm sayfalarınıza aynı özellikleri verebilir, dolayısıyla hız ve tutarlılık sağlamış olursunuz. Tabiki CSS'in yapabilecekleri bunlarla sınırlı değildir. CSS öğrenilmesindeki kolaylığın aksine kapasitesi büyük bir dildir.


Flash

Flash, Macromedia tarafından geliştirilmiş Internet'te etkileşimli vektörel grafik ve animasyon hazırlanmasında kullanılan bir standarttır. Web tasarımcıları Flash'ı çekici, ölçümlendirilebilir, çok az yer kaplayan gezinilebilir yüzeyler, teknik canlandırmalar, uzun süreli animasyonlar ve diğer şaşırtıcı efektleri yapmak amacıyla kullanırlar.

Kullanım Alanları:

Flash ile en küçük reklam pankartından (banner), en karmaşık animasyonun yapılması, hatta bütün bir web sitesinin oluşturulması mümkündür. Interaktif CD'lerin hazırlanması, oyunlar, veritabanı uygulamaları, PHP ve XML gibi birçok dil ile kullanılabilme, Flash'ın ileri düzey maharetleri arasında sayılabilir.
Flash ile ses ile biteşlemler (bitmap) birleştirilebilir. Yani bir dosyanın içine müzik yada ses efekti rahatlıkla gömebiliriz. Bu bize etkileşim daha üst seviyelere çekebilme şansını verir.

Flash içerisinde bulunan bütün görüntü, ses, text elemanları flash'a özgü bazı sıkıştırma teknikleri sayesinde çok küçük boyutlara sıkıştırılabilir. Bu sıkıştırma oranları program içerisinden kalitelerini değiştirmek suretiyle ayarlanabilir. Böylece örneğin 1 birim tutan bir ses/görüntü dosyası 0.1 ile 0.9 arasında boyutlarda son kullanıcıya ulaştırılabilir.
Macromedia Flash programı, macromedia'nın http://www.macromedia.com adresinden deneme amaçlı olarak indirilebilir. Bunun dışında tam kullanım için belirli bir ücret karşılığında macromedia'dan yada temsilciliklerinden temin edilebilir.

Püf Noktalar

Tasarımın en önemli unsurlarından biri tablolardır. Tabloları amacınıza uygun şekilde sayfaya yerleştirdiğinizde sayfanız, görsel açıdan daha üstün bir tasarıma sahip olacaktır. Çünkü hizalama, uygun yere uygun resmi yerleştirme gibi şeyler kod yazarak çok uzun sürebilir. Ama tablolar ile bu problemi aşabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de resim kullanımı. Sayfalarınızda mümkün olduğunca az resim kullanın. Şayet resim kullanırsanız, boyutları minimum, kaliteyi optimum düzeyde tutmaya özen gösterin. Çünkü Türkiye de internetin hızı malum. Teorik hızı 44.000 kb 'ı geçmeyen ziyaretçi, sayfanızın açılmasını dakikalarca bekleyemeyebiliyor. Sayfaların da daha çabuk açılması için akla gelen ilk şey de resimler oluyor. Eğer ki resimden başka Java Applet vs. varsa önceliği bunlara verin.

İnternet üzerinde en çok kullanılan browser'lar IE ve Netscape Navigator ve Firefox dur. Büyük çoğunlukla da IE kullanılır. Sitenizin yapım aşamasında farklı browserlarda sitenizin nasıl göründüğünü test etmeniz gerekebilmektedir. Çünkü bazı tag'ler farklı browserlarda aynı etkiyi yaratamayabilmektedir. Bunun da çabuk fark edilmesi, sizi emek, zaman ve kaynak kaybından kurtarabilir.

Sayfalarınızı, farklı ekran çözünürlüklerinde test edin. Optimum çözünürlükte karar kıldığınızda sayfaları bu ekran çözünürlüğünde tasarlayın. Bunu yapmanızdaki sebep şudur: Her kullanıcı sizinle aynı ekran çözünürlüğünü kullanmayabilir. Sizin 800*600 çözünürlükte yaptığınız site, browser'ınızda gayet güzel görünebilirken, 640*480 kullanan ziyaretçinin bilgisayarında dağınık ve biçimsiz görünebilir.


Alıntıdır,Teşekkür Ediyoruz...
Araş. Görv.
Özgür ÇİNİ< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaintEagle -- 31 Ağustos 2005, 10:12:34 >
_____________________________1299 Mesaj
31 Ağustos 2005; 10:55:55 

_____________________________

apoStyLEE | Web Geliştirici


2398 Mesaj
31 Ağustos 2005; 10:58:10 

evt sende saol, yeni başlayanlar sürekli soruyordu iyi bir kaynak olur umarım...
_____________________________ 
591 Mesaj
31 Ağustos 2005; 12:15:47 

ii bi kaynak olmus eline saglık..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forza756 -- 18 Aralık 2005, 16:03:45 >
_____________________________ 
344 Mesaj
31 Ağustos 2005; 12:55:39 

Ya dostlarım şu Html kafamı karıştırdı yani bu konuda bişi bilmiyorsak bir internet sitesi yapma şansımız nedir???
_____________________________1299 Mesaj
31 Ağustos 2005; 13:00:22 

html bilmene gerek yok Front Page veya benzeri bi html editör programıylada web sayfası yaparsın ama bi yere kadar
_____________________________

apoStyLEE | Web Geliştirici


 
772 Mesaj
31 Ağustos 2005; 14:38:02 

sağol sahinteagle abi güzel kaynak paylaştığın için sağol
_____________________________75 Mesaj
31 Ağustos 2005; 14:42:31 

Bencede FRONTPAGE kullan html aklına bıle gelmez zaten bu ısı yapanların cogunun bıle html yi cok ii bildigine emın degılım
1-2 sayfa yapan webmaster dedıgı ıcın kendıne

yenı baslıyanlarada guzel bır kaynak olur tabı elıne saglık...
_____________________________

غثآط خسۀشآمه طۀحشقشفخقمعجع


2455 Mesaj
31 Ağustos 2005; 20:07:48 

Tesekkur ederiz ( Gerçi ben biliyorum ama )
_____________________________1338 Mesaj
1 Eylül 2005; 1:09:27 

TeşekkürLer Saint !
_____________________________

Düşünüyorum, öyleyse vurun!


335 Mesaj
2 Eylül 2005; 20:05:38 

Sain eagle bir sorum olucak.ben mynetten host aldım ve hazır site aracıyla basit bir site oluşturdum.Fakat bu sitenin bazı sayfalrını arkaplan renklerini degistirmke. yada wordarttaki gibi yazı sekilleri olusturmak istiyorum.bunun için senin dediklerini ornegin frontpage de yapıp sonra bu yaptıgım dosyayı mynetteki dosya yukle kısmından siteyemi yukliyicem?uzun bir soru ama cevaplarsan sevinirim.
_____________________________

-----------NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE-------------
------------RKİYE
Irak Türkleri


 
344 Mesaj
3 Eylül 2005; 13:06:19 

Arkadaşlar yukarıda apostylee arkadaşımız linkler vermiş en baştaki hazırkodlardaki hazır kodları frontpage e nası aktarırız bilgisi olan var mı aaba bu konuda??
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Eylül 2005; 15:16:20 

@Mayazb

Kodlari kopyala FP'yi actiginda sol alt kosede HTML NORMAL Bide PREVİEW olmasi lazim yanlis yazmis olabilir ama bunlar vardi hatirladigim kadariyla.Ordan HTML'e tıkliyorsun ve karsina kodlar cikiyor.daha onceden kopyaladigin kodlari oraya yapıstırıyorsun.Sonra kodlardan olusanlari gormek icin normal veya preview'e gelerek bakabilirsin.Normal'de yine editleyebilirsin ama preview'de bunu yapamazsin.
Umarim anlatabilmisimdir.


1047 Mesaj
4 Eylül 2005; 15:43:03 

HTML illada HTML
_____________________________

i tocuh

2429 Mesaj
6 Eylül 2005; 13:57:45 

saint güzel olmuş..
_____________________________867 Mesaj
6 Eylül 2005; 20:01:24 

saint yine yaptın yapacagını tesekkürler dostum
_____________________________

where is the party ?


 
9 Mesaj
7 Eylül 2005; 23:45:39 

çok güzel olmus saint saol
_____________________________180 Mesaj
12 Eylül 2005; 1:16:54 

abi çok güzel bilgiler saol paylaştığın için
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.


43 Mesaj
13 Eylül 2005; 0:46:20 

bence de çokgüzel olmuş işime yaradı saol
_____________________________

Korkaklıkta ar ilerlemekte şeref var


2144 Mesaj
13 Eylül 2005; 2:19:57 

güsel bir topic tebrikler...gerekliydi...
_____________________________

BENİ SADECE TANRI YARGILAR
HUSSOLOJI BLOG


 
4 Mesaj
13 Eylül 2005; 21:39:25 

Öncelikle bu konuya değindiğinz için sağolun. benimde bu konuda takıldıklarım vardı bi kısmına cvp buldum. ben dreamweaver kullanıyorum her ne kadar program kendisi kodları oluştursada bazen yaptıklarımı düzenleme ihtiyacı duyduğunda yine html'e başvuruyorum. yaniiii deme okii bence bu işi yapmak için html öğrenmek şart. azda olsa
_____________________________58 Mesaj
16 Eylül 2005; 20:49:09 

ALLAH RAZI OLSUN
_____________________________

http://thesoftwaremarketing.blogspot.com/


51 Mesaj
17 Eylül 2005; 0:41:34 

SAOLASIN...
iyi bi kaynak...
_____________________________

yaşam hiç durmadı ki...


1263 Mesaj
17 Eylül 2005; 2:50:18 

Ellerine sağlık
Teşekkürler...
_____________________________

İ7 5820K


969 Mesaj
17 Eylül 2005; 3:22:25 

sain bravo güzel bi döküman ellerine sağlık
_____________________________89 Mesaj
17 Eylül 2005; 10:25:29 

eywallah
_____________________________ 
2 Mesaj
18 Eylül 2005; 21:21:18 

harıka bır kaynak ellerıne saglık
_____________________________796 Mesaj
19 Eylül 2005; 22:42:57 

arkadaslar su HTML ısını sole acık acık anlatan daa ayrıntılı bi kaynak war mı onerebıleceınız?
_____________________________


Lenovo IdeaPad Y570
CPU: Intel Core i5-2430M || RAM: 6GB DDR3-1333MHz || HDD: 500GB WD Scorpio Blue || GPU: 2 GB nVidia GeForce GT 555M GDDR5
Display: 15,6" HD LED Backlight || Speaker: 2.0 JBL with SRS Premium Sound || ODD: DVD Super Multi || OS: Windows 7 Home Basic SP1 64-bit


 
1 Mesaj
20 Eylül 2005; 15:38:11 

Selam arkadaşlar. Sitem için Java Script veya Applett İletişim Formu arıyorum. Google'da ve vermiş olduğunuz adreslerde bulamadım. Birtek javadepo.com'da var ama oda maili göndermiyor. Eğer bu java kodu varsa bana yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.
_____________________________

zaGa


567 Mesaj
24 Eylül 2005; 17:18:06 

teşekkürler saint güzelce açıklamışsın
_____________________________ 
1930 Mesaj
26 Eylül 2005; 1:18:10 

çok sağol SAİNT.. ..çok makbule geçti...yemin billah...
_____________________________1266 Mesaj
26 Eylül 2005; 9:30:07 


quote:

Orjinalden alıntı: murat134

çok sağol SAİNT.. ..çok makbule geçti...yemin billah...

yemin etme çarpılırsın


yaw daha iii bişi yok mu hehe artık yeterli gelmio aradığımı bulamıom
_____________________________ 
567 Mesaj
26 Eylül 2005; 9:45:12 

Cok daha fazlasini istiyorsan..mesaj at adres vereyim..ama gecerli tarih 10 ekim
quote:

Orjinalden alıntı: angora_syemin etme çarpılırsın


yaw daha iii bişi yok mu hehe artık yeterli gelmio aradığımı bulamıom 
3 Mesaj
28 Eylül 2005; 21:59:29 

bana bi program önerirmisin acayip lazımda
_____________________________

a


1799 Mesaj
29 Eylül 2005; 10:01:09 

sağoalsınız güzel bilgiler için ellerinize emeğinize sağlık
_____________________________ 
1 Mesaj
29 Eylül 2005; 21:29:20 

ellerine sağlık Saint Eagle...
Ancak ben liseden öğrendiğim kadarıyla HTML kodlarını ezbere biliyorum ancak bize okulda hiç PHP ASP den bahseden olmadı bunları bana açıklayabilirmisiniz HTML gibimi yoksa HTML den çokmu uzak ve bunları öğrenmem için benim şuan neler yapmam gerek biri bana anlatırsa çok sevinirim.
Şimdiden Çok Teşekkür ettim.........
_____________________________367 Mesaj
30 Eylül 2005; 12:23:24 

abi eline sağlık Bende böle bi bilgi istiyodum Bilgi veren tüm arkadaşlara Teşekkür ederim ...
_____________________________

Bir rüyanın içinde sevdam yetim kalmış, Uyanmak nasip olmamış...


279 Mesaj
30 Eylül 2005; 15:11:57 

Sağolun arkadaslar bilgisini ve becericini baskalarıyla paylaşanlara teşekkürler.....
_____________________________

www.sepetegelsin.com


252 Mesaj
2 Ekim 2005; 11:34:03 

cok saol sainteagle abi walla böyle bişey herzaman lazım oluyo!!!
_____________________________

[img]http://img518.imageshack.us/img518/4462/bukalemunimza1yn.gif[/img]


2869 Mesaj
3 Ekim 2005; 9:38:20 

gerçekten iyi bir kaynak olmuş yeni başlayanlar için saol
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
3 Ekim 2005; 21:26:01 

güzel döküman..ayrıca kod siteleri içinde sağolun..ama ben o aşamaları çoktan geçtim..


194 Mesaj
4 Ekim 2005; 1:38:42 

geçiyordum uğradım abi bunlar güzel bilgiler ellerine sağlık bende yeni yeni merak sarmıştım uğraşsammı uğraşmasammı diye düşünüyordum böyle güzel bilgiler olunca uğraşmamak elde değil tekrar teşekkürler saint eagle..

_____________________________

Sadece mükemmelliğine inandığım ürünlerin altına imzamı atarım....


1534 Mesaj
5 Ekim 2005; 10:59:41 

ama biz daha geçmedik daha açık olun yaaa
_____________________________476 Mesaj
5 Ekim 2005; 16:15:17 

Çok güzel kaynaklar
_____________________________142 Mesaj
5 Ekim 2005; 17:22:38 

BÖYLE BİR KAYNAĞA İHTİYACIM VARDI
_____________________________

Bilgi , Paylaştıkça Güzeldir.


 
528 Mesaj
6 Ekim 2005; 10:51:11 

Çok güzel oldu tam aradığım bilgilerdi çok teşekkürler arkadaşlar
_____________________________

2005 PASSAT EXCLUSİVE 1.9 TDİ TİPTRONİC


 
23 Mesaj
6 Ekim 2005; 14:28:41 

abi cok işime yaradı yaa eline koluna sağlık
_____________________________

p 4 3.2 800 fsb 1 mb cash lga 775--intel 915pbl anakart--512 533 mhz ddr ram---px 6200 VGA---160 gb saegate hdd sata--lg cd-wr ---19 inc flat monitör


69 Mesaj
6 Ekim 2005; 21:35:27 

Benim de size bare yardımım olsun sitenize mp3yani müzik koymak için asagıdaki kodu sitenize ekleyin<p align="center"><embed width="300" height="63" src="MP3 UN ADRESİNİ YAZACAKSIN".align="middle"></p>www.webtasarımokulu.com ayrıca burdan yardım alabilirsiniz.....


Ufaltılmış ön izleme resmi


Ekteki dosya (1)
_____________________________

http://www.alisverisfisi.com - %70 varan indirimler, fırsatları kaçırmayın üstelik 7 gün içinde iade imkanı.


2786 Mesaj
7 Ekim 2005; 0:54:53 

10 numara çalışma olmuş ellerine sağlık
_____________________________ 
5 Mesaj
8 Ekim 2005; 19:31:34 

abi eline sağlık süper olmus