Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (70. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: rondo1194

sky762005
    kardeş,
    20-30 devir dediğiniz saniyedeki devir sayısı değilmi
    ayrıca yük verdiniz ve ölçümü öyle yaptınız sanırım

saniyedeki ise işe yaramaz, dakikadaki ise görmeden inanmam! ne diyor: az devirde yüksek amper veren... saniyede 30 tur 1800devir/dakika yapar, ki buna az devir denebilir mi?
    fiyatı 2.000 ytl denmiş.

alternatörmarketteki fiyat ve özellikler daha uygun
    1000ytl ve 550 d/d
  • quote:

Orjinalden alıntı: m.gunay88

quote:

Orjinalden alıntı: ozaltin

merhaba arkadaşlar ben devlet memuruyum ve en kötüsü istanbulda yaşıyorum,doğalgaza yapılacak bu en son zamlardan sonra artık kombi kullanmak bize lüks gibi olacak ve burda çalışan arkadaşlarda kara kara düşünürken forumunuz daki yazıları gördüm birazda araştırdım internetten ama verimli bir şey olmadı.
    aslında ben size şunu sormak istiyorum uzatmadan bize bir evin rahat kullana bilecegi bir rüzgar türbünü satan bir yer ve montaj yapabilecek bir yer tavsiye edebilirmisiniz.
    tsk.
    ozaltin2@hotmail.com
    0505 904 5515

Evet, ülkemizde de üretim yapan, tamamen yerli birçok firma var. Rüzgar türbini gibi kelimeleri google'da aratırsanız birçok firma bulabilirsiniz.Mesela ben az önce denedim, bulduklarımdan bir tanesi;

http://www.soyutwind.com

Mesela bu firmada benim gördüğüm en küçük 1 Kw'lık türbin var. Bence bu sizin işinizi rahatlıkla görür, eğer birkaç tane de akü kullanırsanız, fazla bile gelebilir belki(Tabi bulunduğunuz yerin rüzgar kapasitesine bağlı). Yalnız şunu dikkate almanız gerekir. Bunlar biraz ses yaparlar, bu nedenle kalabalık şehir ortamına pek uygun değildir. Eğer eviniz, sakin biryerde ise, yapacağı ses belki çok fazla rahatsızlık vermez. Birde apartmanların arasına koyarsanız, bu apartmanlar rüzgarı büyük ölçüde etkileyecektir. Öyle bir bölgedeyseniz, yeri iyi seçmeniz lazım. Youtube'daki videolara bir bakın, orada pervanenin sesi açıkça belli oluyor, size bir fikir verebilir. Bazen apartmanların arasındaki küçük bir bölgede sıcaklık farkından kaynaklanan sürekli ve şiddetli rüzgar olabilir. Eğer etrafınızda öyle biryer varsa, çok iyi verim alabilirsiniz.
    SAYGILAR

yapma m.günay88
    adamcağız memurum ve istanbulda oturuyorum diyor, dahası doğalgaza para yetiştiremiyeceğiz diyor, sen de ona dağda bayırda kullanılabilecek bir türbin öneriyorsun. madem iyilik yaptın araştırdın bari fiyatını ve hangi rüzgar hızında çalışacağını da belirtseydin de tam olsaydı. o dediğin makul bir öneri olsaydı bu forumda kimse olmazdı.

madem sen o 1kw lık türbini örnek verdin, onun fiyatını bilmiyorum ama şehir içinde zaten o türbin olmaz, ben de daha önce yaptığım bir araştrımanın verilerini buraya koyayım, varsa başkaları da koysun ki varolan en makul sistem hangisidir ve neyle rekabet edeceğiz onu bilelim

şu çinden gelen düşey eksen türbinleri duymuşsunuzdur, sessiz ve güvenli oldukları için bence şehir içinde kullanılabilir, çatıda vs.

1kw için fiyatlandırma şöyle yapılmış fiyatlar euro cinsindendir.
    bayi satış: 3040
    kule : 400
    batarya : 400 (4x100ah)
    montaj : 400
    toplam :4.240euro

buna inverter ve şarj kontrol ünitesi ekle... yani sözün kısası 10bin ytl ye giden bir tutar var ortada.

türbin verimli çalışma rüzgar hızı: 12m/s

ve bir de bu türbinden ne elde edeceğimize bakalım:
    1kw x 24 saat x 30 gün = 720kw saat. yani ayda 720 x 20ykr =144ytl, eğer hiç durmadan çalışırsa kazandıracağı meblağ bu! kaç ayda kendini amorti ediyor sistem? 10.000/144= 70 ay

değer mi? ve bizim memur arkadaş bu işin altından kalkabilir mi sence?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 1 Kasım 2008; 21:00:36 >

• yaparsan bide bana yap lazım walla
  • quote:

Orjinalden alıntı: cokenerjik

quote:

Evet, ülkemizde de üretim yapan, tamamen yerli birçok firma var. Rüzgar türbini gibi kelimeleri google'da aratırsanız birçok firma bulabilirsiniz.Mesela ben az önce denedim, bulduklarımdan bir tanesi;

http://www.soyutwind.com

Mesela bu firmada benim gördüğüm en küçük 1 Kw'lık türbin var. Bence bu sizin işinizi rahatlıkla görür, eğer birkaç tane de akü kullanırsanız, fazla bile gelebilir belki(Tabi bulunduğunuz yerin rüzgar kapasitesine bağlı). Yalnız şunu dikkate almanız gerekir. Bunlar biraz ses yaparlar, bu nedenle kalabalık şehir ortamına pek uygun değildir. Eğer eviniz, sakin biryerde ise, yapacağı ses belki çok fazla rahatsızlık vermez. Birde apartmanların arasına koyarsanız, bu apartmanlar rüzgarı büyük ölçüde etkileyecektir. Öyle bir bölgedeyseniz, yeri iyi seçmeniz lazım. Youtube'daki videolara bir bakın, orada pervanenin sesi açıkça belli oluyor, size bir fikir verebilir. Bazen apartmanların arasındaki küçük bir bölgede sıcaklık farkından kaynaklanan sürekli ve şiddetli rüzgar olabilir. Eğer etrafınızda öyle biryer varsa, çok iyi verim alabilirsiniz.
    SAYGILAR

yapma m.günay88
    adamcağız memurum ve istanbulda oturuyorum diyor, dahası doğalgaza para yetiştiremiyeceğiz diyor, sen de ona dağda bayırda kullanılabilecek bir türbin öneriyorsun. madem iyilik yaptın araştırdın bari fiyatını ve hangi rüzgar hızında çalışacağını da belirtseydin de tam olsaydı. o dediğin makul bir öneri olsaydı bu forumda kimse olmazdı.

madem sen o 1kw lık türbini örnek verdin, onun fiyatını bilmiyorum ama şehir içinde zaten o türbin olmaz, ben de daha önce yaptığım bir araştrımanın verilerini buraya koyayım, varsa başkaları da koysun ki varolan en makul sistem hangisidir ve neyle rekabet edeceğiz onu bilelim

şu çinden gelen düşey eksen türbinleri duymuşsunuzdur, sessiz ve güvenli oldukları için bence şehir içinde kullanılabilir, çatıda vs.

1kw için fiyatlandırma şöyle yapılmış fiyatlar euro cinsindendir.
    bayi satış: 3040
    kule : 400
    batarya : 400 (4x100ah)
    montaj : 400
    toplam :4.240euro

buna inverter ve şarj kontrol ünitesi ekle... yani sözün kısası 10bin ytl ye giden bir tutar var ortada.

bizim memur arkadaş bu işin altından kalkabilir mi sence?

Sitede bir fiyat yazmıyordu, zaten ben de çok fazla bakmadım, sadece kısa bir araştırmada birçok firma bulabileceğini söyledim.O sadece google'da aratınca karşıma çıkan ilk site olduğu için yazdım. E-posta ile fiyatlar öğrenilebilir.Ben zaten mesajımda da şehir içi kullanıma uygun olmadığını belirttim, ama istanbul çok büyük bir yer ve dağ bayır da çok. İstanbulu çok iyi bilmem ama mesela amcamlar Maltepe'de oturuyorlardı. Neresi olduğunu bilmiyorum ama, adalara bakıyor tam. Sanki İstanbuldan ayrı küçük bir dağ kasabası gibi, biraz yukarısı boş arazi ve tam denize bakıyor. Yakında çok fazla ev olmadığından dolayı, sesi de fazla rahatsızlık vermeyebilir. İstanbulda bunun gibi dağ bayır birçok yer var. Eğer abimiz burada biryerde oturuyorsa, belki kullanabilir diye söyledim.

Ayrıca fiyat konusunda da haklısın. Bir evin ihtiyacını karşılayacak hazır türbinler 10 000 YTL'ye yakın bir fiyattan satılıyor, ancak yerli üreticilerden daha iyi bir fiyat alabiliriz diye düşünüyorum. Tabi ki yine de çok büyük bir rakam, zaten ben de onun için bu forumdayım. Yoksa ben de gider o türbinlerden alırdım. Ama abimiz dediği gibi memurmuş, kalkıp ona bu sitede yeterli bilgi ve döküman var, onlardan faydalanarak kendin yap demem garip olurdu herhalde.

Ayrıca o dikey eksenli türbinler hakkında bazı şeyler okudum. Kimisi diyorki, dikey türbinler yataylardan daha verimli, özellikle bir arkadaşın tabiri olan taze mucitler(ben daha taze mucit bile sayılmam bu arada) hemen dikey eksenlere yönelip, piyasadakilerden daha verimli olduklarını iddia ediyorlar. Bazıları ise yataylar daha verimli diyorlar ki ben de böyle olduğunu düşünüyorum. Bu iş için milyar dolarlık yatırım yapan birsürü firma-ülke var. Eğer dikeyler daha verimli olsaydı, onlarda herhalde gidip dikey türbin kurarlardı, sonuçta bu işe girmeden önce bir çok uzman inceleme yapıyor da karar veriliyor. Ama belki de büyük çaptaki projeler için verimsiz olabilir bilmiyorum. Ama ses açısından bakarsak dikeyler herhalde daha sessiz, tabi verimsizse, sırf sessiz olsun diye yatayla aynı miktarda enerji üretebilmek için daha büyük çapta bir yatay gerekebilir ki bu da senin dediğin türbinin fiyatının neden biraz yüksek olduğunu açıklayabilir.(Tamamen tahmin kesin konuşmuyorum)

Ama tekrar söylüyorum, araştırılırsa çok daha uygun fiyatlara bulunabilir. Örneğin şimdi google'a 1 kw rüzgar türbini YTL yazdım, çıkan ilk sonuç bu;

http://www.sahibinden.com/1_1_kw_ruzgar_turbini_wind_turbine_ruzgar_jeneratoru_wpWQQaXQQ6514337WQQpXQQdisplayitem

1- 8 m/s de (36 km/h) rüzgar hızında 1,1 kw enerji üreten rüzgar türbini.
    2- İthal PMG jeneratörlü
    3- 200 rpm de dişli kullanmadan çalışmaktadır
    4- Yüksek rüzgarda frenleme özelliği
    5- Hafifletilmiş kanatlar
    6- Kısaca tanıtım fiyatına
    7- Kanat çapı 3,2 m
    8- Ağırlık 13 kg
    9- 220 RPM de 12V / 92 A veya istenirse 24 V / 45 A
    (Değerler ne kadar doğrudur orasını bilemem)

FİYAT 4000 YTL

bunun yanına birkaç akü, invertör, şarj kontor devresi ve türbin direği masrafları eklenince fiyat biraz daha artar ama onları ucuza maledebiliriz. Akü olarak kullanılmış aküleri elden geçirip kullanabiliriz. İnvertör'ü kendi imkanlarımızla üretebilmemiz zor olur diye tahmin ediyorum, onun için invertörü hazır almak daha mantıklı olur herhalde. Şarj kontrol devresini kendimiz üretebiliriz, zaten Mehmet bey kendi devresinin şemasını koymuştu foruma, biraz araştırmayla daha değişik şarj kokntrol devreleri bulunabilir ve o da ucuza maledilebilir. Türbin direği olarak da, birçok alternatif bulunabilir. Hurdalıklardan toplanan malzemeyle yeterli bir direk yapılabilir. Kısaca 10 sn lik bir araştırmayla bile, senin verdiğin fiyatın neredeyse yarısına mal etmek mümkün. Neyse çok uzattım galiba.

SAYGILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.gunay88 -- 1 Kasım 2008; 21:20:12 >

• quote:

türbin verimli çalışma rüzgar hızı: 12m/s

ve bir de bu türbinden ne elde edeceğimize bakalım:
    1kw x 24 saat x 30 gün = 720kw saat. yani ayda 720 x 20ykr =144ytl, eğer hiç durmadan çalışırsa kazandıracağı meblağ bu! kaç ayda kendini amorti ediyor sistem? 10.000/144= 70 ay

değer mi? ve bizim memur arkadaş bu işin altından kalkabilir mi sence?

Hesaplaman doğru. 20 Ykr sadece tüketim fiyatıysa vergiyi de eklememiz gerekir,(%18 KDV, %5 belediye tüketim vergisi,%2 TRT payı, %1 enerji fonu. Toplamda %26 vergi, tabi bir iki dolaylı fiyat daha ekleniyor) vergiyle birlikte 25 Ykr olur(çünkü türbinimiz olmasaydı cebimizden çıkan para bu kadar olacaktı). O zaman üretim %25 artar, yani aylık 180YTL'lik üretim yapılır.

Böylece 10.000/ 180= 56 ay olur.

Ondan başka eğer 10.000 YTL'lik türbin alırsa tabi 55 ay olur. Ama eğer benim dediğim gibi, daha uygun bir hazır türbin alıp yarı fiyatına maledebilir, 0 zaman maliyeti çıkarma süresi 28 ay olur. Eğer şu anda çoğumuzun yapmaya çalıştığı gibi, herşeyiyle kendisi üretirse fiyat daha da aşağıya iner. Tahminim 2500 YTL'ye kendimiz üretebiliriz. o zaman 14ay.

Tabi bu biraz ütopik oldu, herşeyi kendime yontarak hesapladım.Mesela eğer bölgede rüzgar fazla yoksa üretim düşer, yani saatte ortalama 1Kw üretmek zor (tabi bölge iyi rüzgar alan bir bölgeyse, ORTALAMA rüzgar hızı 12m/s ye yakınsa ya da yüksekse bu rakam gerçek olabilir.). Hazır alırsan maliyet artar.Ayrıca belki de senin dediğin 20Ykr vergi eklenmiş halidir. Kısaca biraz sana biraz bana yontarsak, 2-3 yılda maliyeti karşılayacak ürün yapılabilir.Zaten bu forumdaki herkes bunun için uğraşıyor. En azından ben kendi adıma bunu yapabileceğime inanıyorum ve gerçekleştirmek için uğraşıyorum.

SAYGILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.gunay88 -- 1 Kasım 2008; 22:35:28 >

• Alternator olarak Direct Drive camasir makinelerinin motorunu deneyen varmi?

1000-2000 YTL lerden bahsedilince bundan cok daha ucuza makina bulursun diye dusunuyorum.
  • M.gunay88,

Anemometreye taktığım bisiklet sayacı sıfırladığım andan mesela 1 ay sonrasına kadarki sıfırlanma anına kadar olan toplam total km değerini veriyor. sen de o değeri 1 ayın toplam saatine bölersen ortalama saatlik hızı buluyorsun, maksimum hız zaten kayıt altına alınıyor. minumum hız yok. ancak önemli değil. önemli olan ortalamanın bilinmesi. Ancak illaki minumum hız diyorsan o hızları da gösteren sayaçlar var. ben sana şimdiden söyleyebilirim: minimum hız 0 olacaktır :) weibull ya da rayleigh dağılımı denen formullerle ortalama hızlardan hangi hız değerlerinin yılın ne kadarında eseceğini hatta esmeyeceğini bulabiliyorsun. buradan çıkan sonuçtan da türbin verimliliğini ayarlıyorsun. zaten türbin üreticileri bu formullerle bu hesapları yapıyorlar.

Enerjik kardeş,
    Anemometreleri önce 3 kupalı yaptım . çünkü 2 kupalılar teşbihte hata olmaz sinisual eğri etkisi göstererek çalışıyordu. sen anladın:) Bunun bir problem olabileceğini düşünerek daha kararlı olması adına 3 kupa yaptım. ANCAK Amaç asla performans değil; rüzgar artış hızı oranında lineer performansı sağlamak. Örnek : 1m/s hızda 30 devir 2m de ise 45, 3 de 50 gibi en azından yaklaşık değerlerde bir devir artışını kupaların fiziki olarak sağlaması gerekiyor. Kafadan bir 3 kupalı yaparsak bu artış düzenli değil dalgalı( sanırım parabolik deniyor) cengiz bey kızmaz umarım :) olacak ve sayacımız da yanlış değerler gösterecektir. Bu daha önce bahsettiğim gibi tünel yapıp yazılım geliştirip çözülebilir. Ammaaa şu sitemdeki linkteki pröfosör bu kupalıları test etmiş lineer artış yapan en iyi 2 kupalının olabileceği ölçüleri göstermiş. Ben de o ölçülerde 2 kupalı yaptım, gerçekten 3 kupalıdan çok daha verimli çalışıyor. Arkadaşlara da diyorum ki elinizde aynı 2 kupa varsa çap ölçüsüne göre merkeze uzaklığını gösteren bu formulasyonu uygular bir de bisiklet sayacı takarsanız. datalı anemometreniz olur.

Bir de 100 dolardan fazla para verip anemometre alacak arkadaşlar REPA'dan 1 yıllık hazır ölçüm değerlerini de satın alabilirler. Tabii fiyat daha tuzlu olabilir. Biliyorum desem yalan olur.

• peki kardeş, senin elde ettiğin ortalama rüzgar hızı ne kadar? Ölçümü hangi şehirde, nasıl bir coğrafyada yaptın, deniz, dağ, ova, gibi yerlere yakınlığı nasıl?En fazla ne kadar hız elde edebildin? Aslında senin dediğin şekilde yapılırsa gayet yeterli, uygun veriler alınabilir. Ancak ben biraz fazla meraklı olduğum için günün hangi saatlerinde rügar nasıl davranıyor, en yüksek rüzgar ne zaman elde edilmiş, ne kadar sürmüş, örneğin bir ay içinde 15m/s lik rüzgar toplamda ne kadar esmiş? Yani kısaca birkaç saniyede bir rüzgar hızını ölçüp rüzgar değerini ve ölçüldüğü zamanı kaydeden bir cihaz düşünüyorum. Tabi fiyat yüksek olursa paşa paşa senin dediğin şekilde yapacağım ama dedim ya tamamen fazla meraklı olduğumdan.
    İnşallah bu fazla merak başıma bir dert açmaz.(dur bakalım 220V'u 10 saniye yiyince noluyomuş )

SAYGILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.gunay88 -- 1 Kasım 2008; 23:36:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: bunalmis

Alternator olarak Direct Drive camasir makinelerinin motorunu deneyen varmi?

1000-2000 YTL lerden bahsedilince bundan cok daha ucuza makina bulursun diye dusunuyorum.

ben denemedim ama elime alıp inceledim .türkiyedeki modeller çok zayıf.
  • Nasil zayif? Konstrüksiyon olarakmi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: bunalmis

Nasil zayif? Konstrüksiyon olarakmi?

hayır öyle değil.yabancı sitelerde gördüğüm bü tip motorların nüveleri 0.80-0.85 tellerle sarılırken burdakiler 0.50 ile sarılmış.
  • Belki o gozardi edilebilir. Eger dusuk devirlerde 30V gibi degerlerde voltaj alinabilirse gerilim elektronik olarak 12v'a indirilirken akim da yukseltilebilir.
  • Gunay kardiş, ne yapacaksın ki bir kaç saniyelik rüzgar ölçümünü, benim bildiğim en iyileri bile 10 dakikada bi veri toparlıyor.... sen öle bişi yapsan bile o veriyi nereye depolayacaksın ki ... Sen 1000 dolar harcarsın o işe söleyim.... Sen gel paşa paşa 5 dolara sayaç 3 dolara kupa 2 dolar da rulman al bitir işi :))
  • Mehmet Bey
    Size tünel ile ilgili güzel bir yazı yazmıştım ama kahrolası pc nin azizliğine geldim.. Yarın yazarım tekrar çok erindim şimdi ...
  • bence 5 amperden fazla vermez.12 volt değilde 200volt alacak kadar döndertirsen accıkdaha fazla watt alırsın.markada vereyim .arçeliğin 3 evvel piyasaya çıkardığı model var. ama tekrar belirteyim bence foss.
  • quote:

Orjinalden alıntı: angorapardus

Mehmet Bey
    Size tünel ile ilgili güzel bir yazı yazmıştım ama kahrolası pc nin azizliğine geldim.. Yarın yazarım tekrar çok erindim şimdi ...

tühh .sağlık olsun.
  • quote:

Gunay kardiş, ne yapacaksın ki bir kaç saniyelik rüzgar ölçümünü, benim bildiğim en iyileri bile 10 dakikada bi veri toparlıyor.... sen öle bişi yapsan bile o veriyi nereye depolayacaksın ki ... Sen 1000 dolar harcarsın o işe söleyim.... Sen gel paşa paşa 5 dolara sayaç 3 dolara kupa 2 dolar da rulman al bitir işi :))

Hadi ya, o kadar masraflı olursa direkt vazgeçerim zaten. 4-5 saniyede 1 çok fazla olabilir gerçekten de ama 10 dakikada 1 de çok az bence. Çünkü rüzgar sürekli aynı hızda esmiyorki, anlık olarak çok değişebiliyor. Tabi bu değişiklik ne işine yarar dersen, çok fazla bir işime yaramaz ama daha kesin bir ölçü yapmamızı sağlardı. Bir de o bence veri depolama sorunu çok olmaz çünkü kaydedeceği şey sadece rüzgar hızı ve saati, çok küçük bir veri. Ama sonuç olarak seninkide aynı işi görür haklısın.

SAYGILAR

• quote:

M.gunay88,

Anemometreye taktığım bisiklet sayacı sıfırladığım andan mesela 1 ay sonrasına kadarki sıfırlanma anına kadar olan toplam total km değerini veriyor. sen de o değeri 1 ayın toplam saatine bölersen ortalama saatlik hızı buluyorsun, maksimum hız zaten kayıt altına alınıyor. minumum hız yok. ancak önemli değil. önemli olan ortalamanın bilinmesi. Ancak illaki minumum hız diyorsan o hızları da gösteren sayaçlar var. ben sana şimdiden söyleyebilirim: minimum hız 0 olacaktır :) weibull ya da rayleigh dağılımı denen formullerle ortalama hızlardan hangi hız değerlerinin yılın ne kadarında eseceğini hatta esmeyeceğini bulabiliyorsun. buradan çıkan sonuçtan da türbin verimliliğini ayarlıyorsun. zaten türbin üreticileri bu formullerle bu hesapları yapıyorlar.

Enerjik kardeş,
    Anemometreleri önce 3 kupalı yaptım . çünkü 2 kupalılar teşbihte hata olmaz sinisual eğri etkisi göstererek çalışıyordu. sen anladın:) Bunun bir problem olabileceğini düşünerek daha kararlı olması adına 3 kupa yaptım. ANCAK Amaç asla performans değil; rüzgar artış hızı oranında lineer performansı sağlamak. Örnek : 1m/s hızda 30 devir 2m de ise 45, 3 de 50 gibi en azından yaklaşık değerlerde bir devir artışını kupaların fiziki olarak sağlaması gerekiyor. Kafadan bir 3 kupalı yaparsak bu artış düzenli değil dalgalı( sanırım parabolik deniyor) cengiz bey kızmaz umarım :) olacak ve sayacımız da yanlış değerler gösterecektir. Bu daha önce bahsettiğim gibi tünel yapıp yazılım geliştirip çözülebilir. Ammaaa şu sitemdeki linkteki pröfosör bu kupalıları test etmiş lineer artış yapan en iyi 2 kupalının olabileceği ölçüleri göstermiş. Ben de o ölçülerde 2 kupalı yaptım, gerçekten 3 kupalıdan çok daha verimli çalışıyor. Arkadaşlara da diyorum ki elinizde aynı 2 kupa varsa çap ölçüsüne göre merkeze uzaklığını gösteren bu formulasyonu uygular bir de bisiklet sayacı takarsanız. datalı anemometreniz olur.

Bir de 100 dolardan fazla para verip anemometre alacak arkadaşlar REPA'dan 1 yıllık hazır ölçüm değerlerini de satın alabilirler. Tabii fiyat daha tuzlu olabilir. Biliyorum desem yalan olur.

önce şunu söyleyeyim, 2 kupa 3 kupa meselesindeki hayati konuya hiç değinmemişsin. 3 kupada, kupaların aynı düzlemde olmaması gerektiğinden bahsettim. aynı düzlemde olmayan 3 kupayla 2 kupayı karşılaştırma şansın varsa dene sonra da farkı gör bence.

ikinci olarak bu anemometre ile rüzgar ölçümü niye yapılır? bir kere ortalama için değil! çünkü ortalama rüzgar değeri bu iş için hiçbirşeydir. gerçek ölçümler hangi rüzgar hızı ne kadar sürede esiyor onu bulmak için yapılır. daha alt düzeyde de, esiş yönü ve hızı ne kadar sapıyor diye rüzgarın kalitesine bakılır vs.

ortalama gerçek anlamda şundan önemli değil: hepimiz biliyoruz ki üreteceğin enerji rüzgar hzının küpü ile orantılı, yani rüzgarın küpü dolduracağın küpü belirliyor. örnekle açarsam:

diyelim ki 1 saat boyunca 1 m/s ve 1 saat de 10 m/s hızında ölçüm yapmış ol 2saat boyunca
    bu durumda gerçekte üretebileceğin değer şudur: (1x1x1) + (10x10x10) = 1001
    bunu 2saate bölersen saatte 500 üretirsin diyelim ki... ama şimdi bir de ortalama al ve hesap yap: (1+10)/2 = 5.5 m/s formülde yerine koy 5.5 x 5.5 x 5.5 = 166 (saatte) üretirsin demektir. dolayısı ile kimse bana şu bölgede ortalama 5.5 esiyor burda türbin kurulamaz diyemez. bu ortalamayı hangi değerlerle bulduğumuz çok çok çok önemlidir. eğer 1 + 10 dan geliyorsa başka bir şey üretirsin 5.5 + 5.5 ten geliyorsa başka birşey üretirsin!

o yüzden ölçüm yaparken hangi rüzgar hızı kaç saat esiyoru bilemiyorsak o ölçümü yapmamızda da bir yarar olmaz, bilimsel olmaz, işe de yaramaz!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 2 Kasım 2008; 1:13:51 >

• quote:

quote:

M.gunay88,

Enerjik kardeş,

önce şunu söyleyeyim, 2 kupa 3 kupa meselesindeki hayati konuya hiç değinmemişsin. 3 kupada, kupaların aynı düzlemde olmaması gerektiğinden bahsettim. aynı düzlemde olmayan 3 kupayla 2 kupayı karşılaştırma şansın varsa dene sonra da farkı gör bence.

ikinci olarak bu anomemetre ile rüzgar ölçümü niye yapılır? bir kere ortalama için değil! çünkü ortalama rüzgar değeri bu iş için hiçbirşeydir. gerçek ölçümler hangi rüzgar hızı ne kadar sürede esiyor onu bulmak için yapılır. daha alt düzeyde de, esiş yönü ve hızı ne kadar sapıyor diye rüzgarın kalitesine bakılır vs.

ortalama gerçek anlamda şundan önemli değil: hepimiz biliyoruz ki üreteceğin enerji rüzgar hzının küpü ile orantılı, yani rüzgarın küpü dolduracağın küpü belirliyor. örnekle açarsam:

diyelim ki 1 saat boyunca 1 m/s ve 1 saat de 10 m/s hızında ölçüm yapmış ol 2saat boyunca
    bunu 2saate bölersen saatte 500 üretirsin diyelim ki... ama şimdi bir de ortalama al ve hesap yap: (1+10)/2 = 5.5 m/s formülde yerine koy 5.5 x 5.5 x 5.5 = 166 (saatte) üretirsin demektir. dolayısı ile kimse bana şu bölgede ortalama 5.5 esiyor burda türbin kurulamaz diyemez. bu ortalamayı hangi değerlerle bulduğumuz çok çok çok önemlidir. eğer 1 + 10 dan geliyorsa başka bir şey üretirsin 5.5 + 5.5 ten geliyorsa başka birşey üretirsin!

o yüzden ölçüm yaparken hangi rüzgar hızı kaç saat esiyoru bilemiyorsak o ölçümü yapmamızda da bir yarar olmaz, bilimsel olmaz, işe de yaramaz!

Evet, böyle düşününce gerçekten de ayrıntılı ölçüm yapmak gerekiyormuş. O zaman ben biraz daha araştırayım bakalım, bu özelliklerde bir aletin fiyatı nasılmış

• quote:

quote:

quote:

M.gunay88,

Enerjik kardeş,

ikinci olarak bu anomemetre ile rüzgar ölçümü niye yapılır? bir kere ortalama için değil! çünkü ortalama rüzgar değeri bu iş için hiçbirşeydir. gerçek ölçümler hangi rüzgar hızı ne kadar sürede esiyor onu bulmak için yapılır. daha alt düzeyde de, esiş yönü ve hızı ne kadar sapıyor diye rüzgarın kalitesine bakılır vs.

Evet, böyle düşününce gerçekten de ayrıntılı ölçüm yapmak gerekiyormuş. O zaman ben biraz daha araştırayım bakalım, bu özelliklerde bir aletin fiyatı nasılmış

• 
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.