Şimdi Ara

XBMC Kurulum Rehberi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
260
Cevap
27
Favori
64.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende yaklaşık 2 aydır XBMC ile uğraşıyorum. Program çok keyifli ancak filimleri oynatma kalitesinden şikayetçiyim. Sistemim oyun oynama düzeyinde olmasına rağmen arada FPS düşmesi gibi kopmalar oluyor filim izlerken.
    Harici bir oynatıcı kullandırayım dedim ancak kod yazmak gibi şeyleri bilmediğim için yapamadım. Sizler ne ayar kullanıyorsunuz?

Sistemim: Z87, i5, 8gb, SSD, HD7790. TV 52" SONY 200hz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Austin powers -- 28 Ekim 2013; 17:15:29 >
  • Austin powers A kullanıcısına yanıt
    Ben şikayet ettiğiniz görüntü kalitesi ve arada yaşadığım sorunlardan dolayı artık pot player+madvr+lav kullanıyorum.
  • İlginç, bu tip performans problemlerini yaşatmayacak sistemlerde de bunu yapıyor olması.

Resmi XBMC forumlarında biraz zaman geçirirseniz, özellikle işletim sisteminize özel başlıklarda, oradaki çözüm yollarını deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz.
  • XBMC ye tüm filim arşivimi tanıtabilmek için çok emek harcadım. Başka bir player kullanmak çok koyar bu andan itibaren.

Mevcut HTPC nin haricinde 2 ayrı laptop ile de deneme yaptım gene bsplayer üzerinden sonuç aynı. Başka program denemedim koşul farklılığı olmaması için. Arada atlamalar oluyor.

Bilgisayarların ekranları 200hz olmadığı için, kendi ekranından izleyince atlamalar zaten arada kayboluyor. TV ye bağlayınca sorun ortaya çıkıyor.

Acaba codec problemi midir?
  • XBMC nedir?
  • Çoook derin bir mevzu Buradan inceleyebilirsiniz.
  • eyw teşekkürler...
  • Bu konuda tek sorun yaşayan ben olamam...
    Evimde 1 HTPC ve 2 laptop var. Hepsinde aynı terane.
    Okadar üst düzey TV lere paraya kıyıp alıyoruz, GB larca filim indiriyoruz, beklentimiz tabiki atlamasız - fps düşmesi gibi şeyler olmadan filim izleyebilmek. Sizler ne yaptınız bu konuda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Austin powers -- 30 Ekim 2013; 20:42:48 >
  • Austin powers A kullanıcısına yanıt
    Film keyfi için network disk aldım, gigabit bağlantı yapabilmek için cat6a kablo aradım buldum, gigabit switch aldım, 2gb ayrılmış ekran kartlı notebook var ama olmadı kaldırdım kurdum bir kaç kez farklı ayarlar denedim en son çözüm bulamayınca sonuç kaçınılmaz oldu.
  • Xbmc ile windows üzerinden sorun yaşayanlar için Open Elec denemelerini öneririm.
    Open elec, xbmc barındıran bir "işletim sistemi"dir. usb belleğe kurabilir. usb üzerinden çalıştırabilirsiniz.
    <Buradan> web sitesini incelerseniz bir fikir edinebilirsiniz.
  • 2010 baışndan beri XBMC kullanıyorum. İlk zamanlar Linux Live ile başlamıştım. Sonrasında bilgisayarımda Live sürümünden tam olarak yararlanamadığım için win7 ile kullanmaya başladım 2 yılı aşkın bir süredir her çıkan yeni versiyonda sorunsuz kullanıyorum. Öyleki dizüstü bilgisayarım bozulduktan sonra sağdan soldan topladığım eski parçalar ile oluşturduğum masaüstü sistemde 100mbit ağ üzerinde çalışan NAS server üzerinden açtığım Bluray ISO larda bile (30mbit filmler) sorun yaşatmıyor.

Ayarlar>Videolar>Kayıttan Yürüt> penceresindeki işleyici yönetimi, donanım hızlandırması, görüntü yenileme hızı seçenekleri ayarları ile denemeler yapabilirsiniz.

Benim sistemim
    İşlemci:AMD Athlon 3200+ (2GHz)
    Ram: DDR400 2GB.
    Ekran kartı Sapphire HD3650 (128bit)
    TV Monitör LG Flatron M227WD (1080p) DVI ile bağlı.

XBMC ayarları
    İşleyici Yönetimi DXVA
    Donanım hızlandırmasına izin ver (DXVA2) Aktif
    Görüntü yenileme hızını video ile eşleşecek şekilde ayarla KAPALI

XBMC Kurulum Rehberi
     XBMC Kurulum Rehberi

• dirgen kullanıcısına yanıt
    Burada sanırım xbms yüklü iki cihaz arasındaki kütüphane paylaşımı anlatılmış. Yada ben öyle anladım. Tek yok mysql gibi görünüyor. onda da şöyle bir sorunum var; xbmc yi portable yaptığımda advanced.xml yi okumuyor. tüm makinalara kurulum yapmak zahmetlisa zahmetli geliyor. özelliklle eklentileri her defasında tüm makinalara tek tek yüklemek gerekecek. portable sonuç alabilseydim bir dosya sekron programı ile bir tanesini güncelleyip diğerleri ile senkron yapıp işi kolaylaştırabilirdim.

Tabiki ilgi gösterip fikir ürettiğin için minnettarım. Teşekkür ederim.
  • sertdisk S kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olabilme sevinci için ben teşekkür ederim.
    Bütün cihazlara paylaşım konusunu sizin için biraz daha araştırdım.

aşağıdaki 3 link size biraz daha yardımcı olacak sanıyorum.

http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW-TO:Share_libraries_using_MySQL

http://www.howtogeek.com/75535/how-to-sync-your-media-across-your-entire-house-with-xbmc/

http://lifehacker.com/5634515/how-to-synchronize-your-xbmc-media-center-across-every-room-in-the-house

Ben xbmc'yi tek pc de kullanıyorum o yüzden sizin gibi çoklu bilgisayarda paylaşıma ihtiyacım olmadığı için deneyimim yok.
    Fakat, siz bunu gerçekleştirirseniz ihtiyacı olanlara buradan yardımcı olursunuz.

kolay gelsin,

• Selamlar,

Bence WdTv live media player gibi bir cihazın üzerinde XBMC gibi bir arayüz yüklü olmalıydı.

XBMC yi WdTv Live a kurmayı deneyen olmuş mu bilgisi olan var mı ?
    Bellek yerine nas üzerine kurmayı düşündüm ama sanırım işletim sistemi olarak oradan açmamız gerekiyor kurulumdan anladığım o doğrumudur? Eğer öyleyse nas üzerine kurmak başarılı olmayacaktır.
  • openELEC, komple bir işletim sistemidir (windows gibi, linux gibi) nas üzerine yada diğer işletim sistemleri üzerine kurulabilen bir program değildir. Nas üzerine herhangi bir media center kurulamaz, nasın amacı bellidir zaten. Nas ın açılımıda "ağa bağlı depolama sunucusu"dur. yani sadece depolama amacıyla nas ı kullanabilirsiniz.
    Bilgilendirme için teşekkürler. Arşivimi afişleme yapacak bir program arıyorum da algıda seçicilik oldu sanırım. Xmbc'yi kurup sadece afişleme özelliğini kullanmak amacında denedim şansımı olmadı.
  • onkal kullanıcısına yanıt
    Nas'ı "media center" olarak değilde "media server" olarak kullanmak isterseniz "plex media server" var onu inceleyin isterseniz. (linux üzerine kurulabiliyor.. youtube benzeri bir mantıkla çalışıyor). Gerçi bazı nas larda media server özelliği kendi bünyesinde var. sizinkinde yoksa ve linux tabanlı bir nas ınız varsa araştırın bi derim.

xbmc de plex de hertürlü film, müzik gibi arşivlerinizi afiş, kapak vs gibi ihtiyaçlarınızı karşılar.
    xbmc windows üzerine ve linux üzerine kurulabilir.
    plex bir linux servere ihtiyaç duyar. istemci ve sunucu mantığında çalışır.
    her ikisine de chrome vb. gibi browser veya dlna kullanarak pc ve mobil cihazlarınızdan ulaşabilir, arşivinizde gezebilir, film izleybilir, müzik dinleyebilirsiniz.

Edit: ek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dirgen -- 14 Kasım 2013; 15:41:43 >
    Tekrar teşekkür ederim plax media serverı inceleyeceğim sanırım benim için daha uygun olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dirgen

Yardımcı olabilme sevinci için ben teşekkür ederim.
    Bütün cihazlara paylaşım konusunu sizin için biraz daha araştırdım.

aşağıdaki 3 link size biraz daha yardımcı olacak sanıyorum.

http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW-TO:Share_libraries_using_MySQL

http://www.howtogeek.com/75535/how-to-sync-your-media-across-your-entire-house-with-xbmc/

http://lifehacker.com/5634515/how-to-synchronize-your-xbmc-media-center-across-every-room-in-the-house

Ben xbmc'yi tek pc de kullanıyorum o yüzden sizin gibi çoklu bilgisayarda paylaşıma ihtiyacım olmadığı için deneyimim yok.
    Fakat, siz bunu gerçekleştirirseniz ihtiyacı olanlara buradan yardımcı olursunuz.

kolay gelsin,

Wiki sayfasındaki mysql dökümanı uyguladım zaten. bunun için advanced.xml kullanmak gerekiyor. Portable olarak ise advanced.xml yi görmüyor. Bu noktada araştırmalarıma devam ediyorum.

Tabiki ilgin ve yardımların için ayrıca teşekkür ederim. Umarım portable sürümdede bu advanced.xml yi okutmanın bir yöntemini buluruz.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.