Şimdi Ara

Bina - daire yalıtımı nasıl olmalı ? Nelere dikkat edilmeli ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
2
Favori
38.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar oturduğum bina yeni ve boş daireler mevcut. Bu nedenle dıştan yalıtım yapılmıyor.

Ben kiracıyım. Ev sahibi ile görüştüm içten yapmama müsaade etti. Kiradan düşersin dedi. Evimizi geniş. Hacimde sıkıntı yok.

Yatak odası kuzeye bakıyor ve müthiş rutubet var. Küflenmeye başladı duvarlar. Bu odaya yalıtım yaptırmayı düşünüyorum. Hemen yanında ki oda da kuzeye bakıyor ama balkonu olduğu için yağmur vurmuyor. Bu nedenle sıkıntı yok gibi.

Kuzey batıya bakan odaya da yalıtım yapmalıyım sizce. Orada sıkıntı yok.

Ve kaç cm strafor kullanmalıyım. Aklımda 3 cm var. Karşı apartmanda yapa ustalar var. 30 lira verdiler m2 sine.. Herşey dahil.

Fiyat nasıl sizce..

Birde oda da petek var. Bu petek sökülüp mantolama yapılan yere mi yeniden monte ediliyor.

Not: Konu ile ilgili olarak başlık değiştirildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xweser -- 30 Haziran 2011; 13:47:43 >

• arkadaşım şu linke ekledim foto.http://forum.donanimhaber.com/m_46218475/tm.htm buradan toplu rapid linki var oradan bakabilirsiniz. sağolsun şimdi bir arkadaş yardımcı oldu ama benim kafam çalışmıyor burayada eklemeye çalışıcam. sizde araştırın ama biraz taratın forumu izolasyon ile ilgili bir dolu yazı var sprey poliüretan bana göe en iyisi tek sorun evi içinden uygulanması zor ancak inşaat halindeyken olabilir. birde yanma sınıfı köpüklerden fazla. ama hepsi yanıyor Allah o duruma getirmesin.

spartakoz a teşekkürlerimle

• Mantolama Zararlidir.
    daha genis bilgi icin burya tikliyabilirsiniz.

http://www.mimaryuksel.com/18.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimaryüksel -- 14 Haziran 2011; 21:26:19 >
  • Sanirim sorunun cevabini mantik yürüterek beraber bulabiliriz. En son kattasin catin yok, yazin günes enerjisini cati betonu depolar aksam günes batinca yükledigi enerjiyi geri verir. Yani yazin firin gibi sicak olur. Kisin icerdeki sicakligi disari aktararak, disarinin sogunuda iceri alarak soguk olur.

Sorunu cözmek icin enerjiyi iletirken tembelik yapacak malzeme kulanilmasi. En kötü iletken iki cam arasindaki tembel gaz( Azot Gazi) dir. Styroporun icindeki gözeneklerde de hava vardir. Oda yardimci olur. Styroprun naylon etkisi ilen altaki Betonun sürekli nemli olmasi sorunu acar.

Size Uygun en iyi cözüm bence Teras olarakta kulanacaksaniz en az 5 cm lik Ahsap ( Kalas gibi) üzeri cilali ve bakimli olursa en saglikli cözüm olur. Faydasini muhakak göreceksiniz. Ahsap kötü bir isi toplayicisidir. Tas gibi günesten gelen isinmayi önler. Mümkünse catiniza Asma agacidan cardakata yaparim, Gölgesi yazin isinmaya karsi yardimci olur.

selamlarimla

Mimar Yüksel Özbey

http://www.mimaryuksel.com/index.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimaryüksel -- 14 Haziran 2011; 21:28:35 >

• Merhabalar

Lotus yapragi binalarin dis cephesinde olusturmak mümkündür, bununla ilgili bircok firmanin ürünü vardir. Bunlar sivi haldedir. Boya olarakta satin alinabilinir. Kesinlikle dikat edilmesi gereken bu malzemelerin silikon basisli olmamasi gerekmektedir. Silikon icerikli olanlar gene bir filmtabakasi gibi cephenin nefes almasina engel olur. Binanin dis cepheside insan vucudu gibi nefes almasi gerekmektedir.

Türkiyede bunu satan firmlar Yutong parcasini suya sokarlar, islanmadan disari cikartirlar. Bu siviyi sürdükten 3 gün sonra artik bina yüzeyinde boya bile tutmaz. Cünki boyanin icindede su vardir. Ayrica suyla beraber gelen kiride üzerinden atigi icin cephe kirlenmeden temiz kalacaktir. Boyalar günes isigindan etkilediginden 6-7 yil sonra renkleri iyice solar.

3 cm Styropor yerine 3 sanitm kalinliginda normal siva yapilsa birte lotus yapragi gibi yapilsa : 3 cm styropordan daha iyi sonuclar verecektir. Kesinlikle Küflenmeyede engel olacaktir.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

www.mimaryuksel.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimaryüksel -- 15 Haziran 2011; 12:37:00 >

• Yüksel bey, bilgiler için çok teşekkür ederim. sizi devamlı forumda görmek istiyoruz boya ile ilgili forumda birkaç yazı olması lazım bir vakit onları bulunca buraya taşıyacağım.
    quote:

Orijinalden alıntı: mimaryüksel

Merhabalar

Lotus yapragi binalarin dis cephesinde olusturmak mümkündür, bununla ilgili bircok firmanin ürünü vardir. Bunlar sivi haldedir. Boya olarakta satin alinabilinir. Kesinlikle dikat edilmesi gereken bu malzemelerin silikon basisli olmamasi gerekmektedir. Silikon icerikli olanlar gene bir filmtabakasi gibi cephenin nefes almasina engel olur. Binanin dis cepheside insan vucudu gibi nefes almasi gerekmektedir.

Türkiyede bunu satan firmlar Yutong parcasini suya sokarlar, islanmadan disari cikartirlar. Bu siviyi sürdükten 3 gün sonra artik bina yüzeyinde boya bile tutmaz. Cünki boyanin icindede su vardir. Ayrica suyla beraber gelen kiride üzerinden atigi icin cephe kirlenmeden temiz kalacaktir. Boyalar günes isigindan etkilediginden 6-7 yil sonra renkleri iyice solar.

3 cm Styropor yerine 3 sanitm kalinliginda normal siva yapilsa birte lotus yapragi gibi yapilsa : 3 cm styropordan daha iyi sonuclar verecektir. Kesinlikle Küflenmeyede engel olacaktir.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

www.mimaryuksel.com

• Bizim insanlarimizda tabiki var olanin en iyisine layiktir. Firmalarin kar amacli malzeme satis reklamlarina kalmadan, dogru , saglikli malzemeleri kulanmayi zaten bu halk istiyecektir. Styropora karsi herkesin bir araya gelmesi , dayanisma icinde olmasi gerekmektedir. Bu sigaryla savasada benzer, kolay degil ama birlerininde cikip , hic bir cikari olmadan, styropor gibi sagliksiz malzemeye karsi cikmali.

Ufacikta olsa bu zararli malzemeye karsi mücadelede bir yardimim olursa sevinirim, bu her kisininde görevi olmasi gerektigi kanisindayim, saygilarimla

mimar yüksel özbey

http://www.mimaryuksel.com/2.html
  • hep baraber gideceğiz bu yolda sayın hocam zamanla millet anlayacak neyin ne olduğunu. siz bir adım attınız en büyük katkı bu olsa gerek. keşke benim gibi yalıtımdan sonra anlamasa türk milleti şeklinde diliyorum Allah tan. ama şuan zor işte. birde yeni çıkan malum şu yasa. halbuki düşünülse muallakta kalır o yasa fakat bizim halkımız malesef araştırma gereği duymadığı için zora geldimi ceza yemiyim diye yaptırıyor. yani affedin kafa yormayıp kaçarken aklımıza geliyor..yoksa bizim dünyadaki gelişmiş ülke halklarından ne farkımız var gelir dışında en kaliteliye tabiki layığız. ama malesef bazı durumlara mecbur bırakıldığımız için araştırmacılığımız elimizden alınmış. şu ülkede ahlak hakkını arayamasın diye her şey yapılmış her durumda savcılığa gidemez bu halk masraf.. herd urumda yine mahkemeye gidip dahada ağır masraf yapamaz. ekmeğe muhtaç duruma getirildiğimiz için hak arama durumumuz köreltilmiş.. genelde millet aman be demiş. sonra budurum bıkınlığa ve tembelliğe dönmüş. kahvehane, takım taraftarlığı ve şimdide internet çılgınlığı gibi ilaçlar yutturulmuş. sonrada yeniyi önerene karşı affedin saygısızlık olarak devam ediyor. ama böyle kalmıyacak tabi düzelecek herşey fakat zaman alacak.. en az zararla kurtulmak dileği ile. bende size ve foruma saygılar sunuyorum sayın yüksel bey.

quote:

Bizim insanlarimizda tabiki var olanin en iyisine layiktir. Firmalarin kar amacli malzeme satis reklamlarina kalmadan, dogru , saglikli malzemeleri kulanmayi zaten bu halk istiyecektir. Styropora karsi herkesin bir araya gelmesi , dayanisma icinde olmasi gerekmektedir. Bu sigaryla savasada benzer, kolay degil ama birlerininde cikip , hic bir cikari olmadan, styropor gibi sagliksiz malzemeye karsi cikmali.

Ufacikta olsa bu zararli malzemeye karsi mücadelede bir yardimim olursa sevinirim, bu her kisininde görevi olmasi gerektigi kanisindayim, saygilarimla

mimar yüksel özbey

http://www.mimaryuksel.com/2.html

• Öncelikle beni buraya cagiran , görüslerime önem veren Arkadasism 9 köyden kovulduma zesekür ederim. Beraber 10nuncu köydende kovulacagiz. benim icin sorun degil ha 9 olmus köy ha 10. Ama bu devletin beni egitmek icin harcadigi paranin karsiligini azda olsa vermem gerek.

Bina ic veya dis yalitimda önem verilmesi gereken sey, Yapi malzemelerinin gözeneklerinin kapanmamasi. Bina nefes almali. Poliüratan, styrapor, saglam ,dayanikli, ömürlük hepsi dogru .Ama sagliksiz. Nefes almiyan musamba giysi demek. Dogru yalitimi atalarimiz Anadoluda yapmislar, halen saglikli, halen dayanikli, tas gibi ayaktalar.

Yazin binalarimiz serin kisin sicak olurlar. Avrupa atalarimizin bilgisinin yanina bile yaklasamaz.

Bakin bizim eski binalara , camilere bir örümcek agi hasereler varmi eski binalarda, O insanlar harca yumurta katmislar. Binalardaki harclardan dolayi hic bir hasare binalara dadanmiyor, gezin bakin.

Malzeme kulanmadan önce sorun, Gözenekleri kapatirmi, Yagli boyada sagliksiz, Yagli boya yapanlarin duvarlari, tavanlari hamam gibi terler.

Türkiyede dürüst bilincli mühendis ve mimarlarimiz mevcut. Lütfen onlara danisin, Binanizi yerinde görsünler, her binaya ayri cözüm sözkonus olabilir.

Selamlarimla

mimar
    Yüksel Özbey

• evinizi içerden mantolama yaptırmayın bu size uzun vadede (2 yada 3 sene) sorun çıkaracaktır. ev içerisinden yalıtım malzemesi olarak uygulanan sıva tipi malzemeler var. ekolojik bir malzeme olması ile birlikte ısı konusunda içerden 0.5 cm uygulandıgında köpüge nazaran % 70 daha iyi ısı su ve ses yalıtımı yapabilen performanslı bir malzeme.www.yurdanyapi.com adresinden detay bakabilirsin.yurdan yapı mantolama

• mantolama ile ilgili bu adresten detaylı bilgi alabilirsinizwww.yurdanyapi.com
  • estağfirullah sayın hocam. ben teşekkür ederim güzel bilgilieriniz için. internet problemim ve forumun ağırlığı devam ederken annemlerin binasının bodrumundaki su problemi ile ilgili bir toplantıya daha katıldım sonra size bahsederim. yine foruma taşırız. Ve bu forumdaki daha önce sözünü ettiğim firma ile görüştüm.http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=35341429 bu arkadaştaki sistemlerde hidrofobik sistemlermiş telefonda yazılarınızı okuduk aynen katıldıklarını söylediler. İzodere linkinizi ilettim onlarda inceleyecekler şuan bilmiyoruz özelliklerini bilmemiz gerekli belli bir kalınlık oolası lazım dediler. ben yapılan toplantıda klasik yöntemleri anlattım ve bilirkişi firma geldi binanın etrafınızn kazılıp membran ve mantolama önerilip etrafının kapatılması söylendi. şuan yapılacak yalıtımla binanın en az zararla çıkmasını dilemekten başka bir durumum zor. açık bir kapı bıraktım şayet dinlenilirsem. ama binalarda hep ucuza kaçılır. ve boşa gider paralar bari diyorum en azından izoder onaylı 2yıl sigortalı 10 yıl garantili işlem yapılsın. ama ayhan az isimli arkadaşın yazısında 2 adet beton parçasını starforla kaplayın 1-2 yıl aynı ortamda bırakın göreceksinizki o süre sonunda açıkta kalan beton parçası sağlam kalacakken straforla kaplanmış beton parçası ufalanacaktır yazısı ise hiç içime sinmiyor çünkü aynı şeyi söylüyorsunuz hava almayan beton.

yüksel bey, doğruya doğru dediğiniz gibi avrupada amerikada kullanılan malzeme iyi olacak diye bir durum yok. bu insanların her uygulaması doğru olcak diye bir şey yok.

birçok örnekli açıklamanız mevcutken aklın yolu bir olmalı bakın yazılarınızın meyvesi gelmeye başladı loko arkadaşımızda sizin yazınızdan yola çıkarak doğruyu bulmuş:))

quote:

Öncelikle beni buraya cagiran , görüslerime önem veren Arkadasism 9 köyden kovulduma zesekür ederim. Beraber 10nuncu köydende kovulacagiz. benim icin sorun degil ha 9 olmus köy ha 10. Ama bu devletin beni egitmek icin harcadigi paranin karsiligini azda olsa vermem gerek.

Bina ic veya dis yalitimda önem verilmesi gereken sey, Yapi malzemelerinin gözeneklerinin kapanmamasi. Bina nefes almali. Poliüratan, styrapor, saglam ,dayanikli, ömürlük hepsi dogru .Ama sagliksiz. Nefes almiyan musamba giysi demek. Dogru yalitimi atalarimiz Anadoluda yapmislar, halen saglikli, halen dayanikli, tas gibi ayaktalar.

Yazin binalarimiz serin kisin sicak olurlar. Avrupa atalarimizin bilgisinin yanina bile yaklasamaz.

Bakin bizim eski binalara , camilere bir örümcek agi hasereler varmi eski binalarda, O insanlar harca yumurta katmislar. Binalardaki harclardan dolayi hic bir hasare binalara dadanmiyor, gezin bakin.

Malzeme kulanmadan önce sorun, Gözenekleri kapatirmi, Yagli boyada sagliksiz, Yagli boya yapanlarin duvarlari, tavanlari hamam gibi terler.

Türkiyede dürüst bilincli mühendis ve mimarlarimiz mevcut. Lütfen onlara danisin, Binanizi yerinde görsünler, her binaya ayri cözüm sözkonus olabilir.

Selamlarimla

mimar
    Yüksel Özbey

• 1-2 mimar su anda styroporla manolamadan daha bir islem yok diyorlarsa, onlara Anadolu evlerinin niye yazin serin kisin sicak oldugunu sorun.
    Eski mimarlarimizin yaptigi binalar sapa saglam ayakta durabiliyorlar.
    Su anda 5 yildizli otellerde kilimasiz duramiyorsun. Kilimayi acarsan soguk kapatirsan hamam gibi sicak oluyor.
    Bu berbat kilimada binalari yapanda 1-2 mimar malasef.

saglikli malzemeye önem vermenizi saglik veririm selamlarimla

mimar yüksel Özbey

http://mimaryuksel.com/
  • quote:

1-2 mimar su anda styroporla manolamadan daha bir islem yok diyorlarsa, onlara Anadolu evlerinin niye yazin serin kisin sicak oldugunu sorun.
    Eski mimarlarimizin yaptigi binalar sapa saglam ayakta durabiliyorlar.
    Su anda 5 yildizli otellerde kilimasiz duramiyorsun. Kilimayi acarsan soguk kapatirsan hamam gibi sicak oluyor.
    Bu berbat kilimada binalari yapanda 1-2 mimar malasef.

saglikli malzemeye önem vermenizi saglik veririm selamlarimla

mimar yüksel Özbey

Yüksel bey Mimarlarımızın bir Bölümü daha çok para ya önem veriyor.Mimar ile yaptıgım konuşmada sizin bahsettiginiz konulara degindim fakat beni Tatmin edecek cevap veremediler.Binama yalıtım için Araçtırmam devam ediyor ama ilerleme kaydedemedim henüz.En son Styronit diye bir sıvadan bahsediliyor,Nefes alabilir özelliginden bahsediliyor ama sonuçta hepsi sözde,kesin kanıtlar göremedim.

• Sayin arkadasim, Izalosyonun sorununu nasil cözülemiyecegimi anlamadim demeniz cok anlamli, Aslinda oldukca zor bir konu.

Ama cözümü cok basit:

1- Duvarlarimiz cok ince, Kalinlasmasi lazim.
    2- Kulanlan malzeme ne kadar gözenekli ise , gazbetgon, tüf, gibi tas duvarlarla kaplanirsa daha anlamli olur.
    3- Hangi malzemeyi kulanirsaniz kulanin. kazak gibi gözenekleri acik olmasi, yeterincede kalin olmasi lazim.
    4- Hic bir sey yapamiyorsaniz Lotus efekli boya yada ilaclarla, binanizin mevcut sivasini sürekli kuru tutun, bunun faydasini görecsiniz.

size hastaliginiz taniyin, doktorunuz kendiniz olun önerisini getiriyorum. Sonucta isinmak icin harcanan paralar havaya ucmasin

selamlar

http://xn--mimaryksel-feb.com/

• quote:

Sayin arkadasim, Izalosyonun sorununu nasil cözülemiyecegimi anlamadim demeniz cok anlamli, Aslinda oldukca zor bir konu.

Ama cözümü cok basit:

1- Duvarlarimiz cok ince, Kalinlasmasi lazim.
    2- Kulanlan malzeme ne kadar gözenekli ise , gazbetgon, tüf, gibi tas duvarlarla kaplanirsa daha anlamli olur.
    3- Hangi malzemeyi kulanirsaniz kulanin. kazak gibi gözenekleri acik olmasi, yeterincede kalin olmasi lazim.
    4- Hic bir sey yapamiyorsaniz Lotus efekli boya yada ilaclarla, binanizin mevcut sivasini sürekli kuru tutun, bunun faydasini görecsiniz.

size hastaliginiz taniyin, doktorunuz kendiniz olun önerisini getiriyorum. Sonucta isinmak icin harcanan paralar havaya ucmasin

selamlar

http://xn--mimaryksel-feb.com/

Aslında sıfırdan Ev yapmış olsam yalıtım sorun olmaz.Yaparken farklı Malzeme kullanabilirim(Taş v.s).Üstü Btb kaplı bir Binaya sonradan yalıtım yapmak zor.İşin kolayına kaçıp üç Maymunu oynarsam köpüklü mantolama yapabilirim fakat işin saglık yönü ve Binaya verilecegi zarar olunca iş degişiyor.Şuan için malzemesi hafif olan ve gözenekli olup nefes alabilen bir yalıtım araştırıyorum.İnş istedigim sonuca ulaşabilirim.Bilgi ve Tavsiyeler için Teşekkür ederim Yüksel Bey.Kafamı karıştırdıgınız için Teşekkür etmeyecegim ama.

• sevgili arkadasim loko

simdi yalitim gibi bir konunun yaninda onunla baglantili daha baska zor bir konu var.
    ikisi bir birini tatamlar.
    Konu isiyi insan sagligina uygun düzeyde ve zamanda tutabilme.

sanirim anlasilmadi?

binanizi isitiniz , o sogur siz istirsiniz, kalarifer yanarsa sicak sogursa soguk olur.
    Baraka kilimasi denir buna. Dogrusu isiyi dogal yollarla depolamak, kalorifer sönuncede tekrar geri vermek.
    bunuda binada en güzel digal taslar mermerler yapar. Hamamda kisin tasa uzanan ne keyf alir. cünki insan dogasi milyonlarca yil taslardan faydalanmistir. eski anadolu evleri gibi. Hep anadolu evleri dememin sebebide bu.

yani binayi disaridan ince ucuza bir seylerle kaplamak yerine saglikli kalin tas duvar örme imkani aranmali.

selamlarimla

• birkac yazi hatalarim var herkesten özür diliyorum,

Isi yalizi yapalim derken günesten gelen enerjiyi alan bina, yazin serin kisin sicak olur, buda tas binalarda mümkün, evin icinde mermer gibi isiyi depolayan elamanlar olmasina dikkat edilmesi gerekir.

kizil dereliler cadirda kisin sogunda kalabilmek icin disarida tasi ateste isitip iceri getirmekle isinabilmislerdir. bizler kaorifer sönünce donup kalliyoruz, yada yazin sicaktan terliyoruz.

sicaklik nemlen dogu orantilidir. Insan hamamda bayginlik gecirir, yani nemli ortamdan uzak durmak lazim. evlerde havlu yün kilim gibi malzemelerde nemi almali.

sif disarida mantoladim bu isi haletim denmemeli.

selamlarimla

• quote:

sevgili arkadasim loko

simdi yalitim gibi bir konunun yaninda onunla baglantili daha baska zor bir konu var.
    ikisi bir birini tatamlar.
    Konu isiyi insan sagligina uygun düzeyde ve zamanda tutabilme.

sanirim anlasilmadi?

binanizi isitiniz , o sogur siz istirsiniz, kalarifer yanarsa sicak sogursa soguk olur.
    Baraka kilimasi denir buna. Dogrusu isiyi dogal yollarla depolamak, kalorifer sönuncede tekrar geri vermek.
    bunuda binada en güzel digal taslar mermerler yapar. Hamamda kisin tasa uzanan ne keyf alir. cünki insan dogasi milyonlarca yil taslardan faydalanmistir. eski anadolu evleri gibi. Hep anadolu evleri dememin sebebide bu.

yani binayi disaridan ince ucuza bir seylerle kaplamak yerine saglikli kalin tas duvar örme imkani aranmali.

selamlarimla

Yüksel Bey dıştan Taş duvar örmek beni aşar.Komple binayı yıkıp yapsam aynı masrafa çıkar.Ben demek istediginiz anladım ama dediginiz şekilde yapmam mümkün degil.Ben Perlit kaplama diye bir Malzeme buldum Fotografta gördügünüz malzeme Vulkanik maddeden yapılmış,bir okuyun isterseniz.Dış cepheye bunu uygulamayı düşünüyorum.Ne dersiniz?

• sayin can bey,

Bu malzemenin daha dekorativ ve biraz daha kalinlari var, Bu gibi malzemeler kesinlikle mantolamadan daha saglikli,
    Ancak bunlarin verim verebilmesi icin lotus efektle su itici olmalari gerekmektedir.

Bence en az 3 cm ankstre mermer kaplamak daha güzel bir yaklasim. mermer gibi yogun ve agir malzemeler Günes enerjisini binaya toplar, Bu enerjiyi kisinda emer lazim olunca gene geri verir, Bina cephelerindeki malzemeleri enejiyi emen ve depoluyan malzemeýle kaplamanizi tavsiye ederm. Ahsap malzeme, styroporlar bunlar enerji topluyamaz, aninda isinir ve sogurlar.
    Yani bir kac bilinmiyenli denklemi yan yana getirmek gibi bir olay. her binaya baska cözüm olabilir.

Tabiki tüv gibi gözenekli malzeme kazak giyinmis gibi etki yapar yararli, yanliz islanirsa islak kazak gibide zararli. O yüzden su itici ilen takviye edilmeliler.

Sorunun en iyi cözümünü herkes kendi binasina en uygun, en ucuz ve mantikli yollarla cözmeli.

selamlarimla

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.