- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Sims 3 Çiftçilik/Gardening Rehberi ve "Ambrosia"
Bu konudaki kullanıcılar:
 
24
Cevap
1
Favori
55473
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


9757 Mesaj
3 Temmuz 2009; 12:30:56 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

[font="Comic Sans MS"]Bu rehberde şunları öğreneceğiz;
- Nasıl bitki yetiştirilir?
- Bitkilerin kalitesi nasıl artırılır?
- Özel tohumlar nasıl toplanır?
- Life Fruit, Death Flower, Flame Fruit ve Money Tree nedir?
- Death Fish nedir ve nasıl yakalanır?
- Ambrosia nedir ve nasıl yapılır?


Başlamadan önce
"Greenthumb" trait'ini seçmeniz çiftçi simlere kolaylık ve daha fazla özellik sağlar seçilmesini şiddetle öneririm. Sağladığı özellikler;
- Çiftçilik yeteneği daha çabuk gelişir.
- Daha çok kaliteli bitki yetiştirisiniz.
- Sosyallik barını çiçeklerle konuşarak doldurabilirsiniz.
- Bazı ölmüş bitkileri canlandırabilirsiniz.

"Loves Outdoor" özelliğini isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz. Bu dışarıdayken siminizin mutluluğunu biraz arttıracaktır. "Angler" özelliği de gayet uygundur. Yan meslek olarak balıkçılığı öneririm, hem Ambrosia yapmak için lazım olacak hem de balıkları kullanarak bitkilerinizin kalitesini arttırabilirsiniz.
Lifetime Happiness ile alınması gerekenler ise;
The Collector (40.000) -> Buna kesinlikle ihtiyacımız var. Inventorymize gelecek kelebek ile harita modunda tohumları, madenleri, balıkları ve böcekleri görebiliyoruz. Zoom yapınca da aradığımız bu objeler ışık saçıyor (alttaki resim) ve artık istediğimizi bulmak çocuk oyuncağı...
Super Greenthumb (25.000) -> Bunu seçerek bitkilerin daha katileli yetişmesini sağlıyoruz.

Çiftçilik Seviyeleri:
Seviye 2: Bitkilerin dibinde çıkan yabani otları yolabilirsiniz. Bunu uzun süre yapmazsanız bitki ölür.
Seviye 3: Bitkilerin toprağını yiyeceklerle gübreleyebilirsiniz. Bu hem kaliteyi hem de büyüme hızını artırır.
Seviye 5: Lime, Watermelon, Onion, Potato ekebilirsiniz.
Seviye 6: Eğer bir "Greenthumb" iseniz bazı ölen bitkileri canlandırabilirsiniz.
Seviye 7: Garlic, Bell Pepper ekebilirsiniz.


Başlangıç
İlk etapta Bilim Laboratuar'ına(Science Facility) gidip çiftçilik dersleri alabilirsiniz. Başlangıç için en hızlı öğrenme yöntemi bu ancak ücretli. Para sorununuz yoksa bu yöntemi öneririm. Dersler ile 3. seviyeye kadar gelişebileceğinizi unutmayın...
Eğer derslere gitmek istemezseniz kütüphanenizde bulunan çiftçilik kitaplarını okuyarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha yavaş ama ücretsiz.
Not: Çiftçilik 1. seviye olduğunda invertorye ücretsiz tohumlar ekleniyor. Bunları ekebilirsiniz ancak "Normal" kalitedeler.
Üstteki iki yöntemi de beğenmediyseniz sanırım bunu bekliyorsunuz. Okumaya devam edin.
Grocery Shop'u ziyaret edin. Buradan 5-6 tane elma, marul gibi düşük seviye meyve/sebze alın. Bu aldıklarınız "Very Nice" yani çok iyi kalitede. (Parka gidip tohum toplayabilirsiniz ama ordaki tohumlar "Normal" kalitede) Şimdi bu aldığımız meyveleri ve sebzeleri nasıl ekebileceğimizi öğrenelim.


Bitki Ekimi
Inventorynizdeki bitkiyi 1 kez tıklayıp seçin ve "Plant"a tıklayın. Eğer birden fazla bitki varsa "Plant Many" seçeneğini kullanın. Böylece arka arkaya ekebilirsiniz. İşlemi durdurmak için ESC tuşuna basmanız yeterli.


Bakım ve Sulayıcı
Ektiğiniz bitkilere düzenli olarak bakım yapmanız gerekiyor. Bakımdan kasıt sulamak, otları yolmak ve ürünleri toplamak. Sprinkler aracını mutlaka bahçenize koymalısınız. Bu çiçeklerin sulanmasına yardımcı olacak. Aldığınızda manual olarak açıp kapatmanız gerekiyor ama "Handiness" yeteneğini geliştirdiğinizde sulayıcıyı "Upgrade: Auto Water" seçeneğiyle geliştirebilirsiniz. Artık tüm sulama işlemini o halledecek. Diğer bakımları yapmak için dibinde ot olan bir bitkiye tıklayın ve "Tend Garden" seçeneğini seçin. Bu seçenek bize acayip kolaylık sağlıyor, yapılması gereken tüm işleri sim otomatik olarak hallediyor.


Özel Tohum Bulmak
Özel tohumları erkenden bulmak lazım. Çünkü bu bitkilerin yetişmesi diğerlerine göre daha uzun sürüyor. Ne kadar erken ekerseniz o kadar iyi.
Bu konuda yazının başında söylediğim "Collector" bize çok yardımcı oluyor. Ama 40.000 puan istiyor bu yüzden bunu açmadığınızı varsayıyorum. Collector olmadan tohumları kendiniz aramalısınız. Şimdi mezarlığa bakın, mezarlığın çevresindeki dağ yamaçlarına bakın ve SimHenge (alttaki resimde) yakınlarına bakın. Öyle her tohum gördüğünüzde atlamayın sadece "Special" yazanları toplamalısınız. Diğerlerini almayın.Tekrar Bitki Ekimi
Bitkileriniz ürün vermeye başladıysa artık bitkileri yenilemenin zamanı gelmiş demektir. Şimdi kalite sıralamasına bir bakalım(en kötüden en iyiye)
- Normal
- Nice
- Very Nice
- Great
- Excellent
- Outstanding
- Perfect
Bitkiler her yeni ekimde bir sonraki kaliteye yükselirler. Yani marketten aldığınız Very Nice kalitede bir ürün büyüyünce Great kalitede ürün verir. Siz bu Great kalitedeki ürünü ekerseniz de Excellent kalitede ürün elde edersiniz.
AlperXp: Eğer bitkilerin bakımını iyi yaparsanız 2 seviye üstünde kalitede meyve çıkartabilirsiniz. Yani Very Nice ekip Excellent, Excellent dikip Perfect alabilirsiniz, sadece düzenli iyi bir bakım gerek ki, bu da siminizin neredeyse tüm gününü alıyor...


Özel Bitkiler
Aşağıdaki ürünleri sadece tohumlarını büyüterek elde edebiliyoruz. Herhangi bir yerde "Special Seed" olarak karşılaşabilirsiniz tohumlarla. Ama meyve verene kadar hangi özel bitki olduğunu bilemiyoruz. Ancak bitkileri bir kez büyüttükten sonra tohumlar "Special Seed" olarak gözükmüyor, direk ismini görebilirsiniz.

Life Plant: Yaşam meyvesini (life fruit) bu bitkiden elde edebiliyoruz. Yerseniz yaşlılığı bir miktar geri alır yani sürekli yiyerek yaşlanmayı engelleyebilirsiniz. Ayrıca Ambrosia yapımı için gerekli bir madde.
Death Flower Bush: Death Plant olarak da bilinir. Ölüm çiçeğini (death flower) bu bitkiden alıyoruz. Ölüm çiçeğini ölmek üzereyken Grim'e verip ölmekten kurtulabilirsiniz. Bu bitki her meyve verdiğinde ölür. Ancak 6. seviye çiftçilik ve en başta seçtiğimiz "Greenthumb" traiti ile ölen bitkiyi canlandırıp 2. kez ürün alabiliriz. Bu yöntemle istediğiniz kadar ölüm çiçeği elde edebilirsiniz. (Bu bitkiyi mezarlığın girişinde görebilirsiniz. Çiçeği alın ve bahçenize ekin!)

Money Tree: Bu para ağaçları ürün olarak para çuvalları verir. Bu çuvalları inventoryden hızlıca paraya çevirebilirsiniz. Ayrıca bildiğim kadarıyla bakım yaparsanız hiçbir zaman ölmüyor bu ağaçlar. Para ağaçları bazen etraflarına tohum düşürür, bunları almayı unutmayın.
Flame Fruit: Angel Food Cake yapımında kullanılır. Inventorynizde olduğu sürece 5 moral artırır.Fertilizer (gübre) Kalite Tablosu (en kötüden en iyiye)
Balık/Diğer Yiyecekler
Anchovy, Goldfish, Alley Catfish/Cheese, Hamburger Patty, Egg, Lettuce, Tomato, Onion, Potato, Apple, Lime, Grapes
Rainbow Trout/Watermelon
Minnow, Jellyfish, Tuna/Steak, Bell Pepper, Garlic, Flame Fruit
Salmon, Black Goldfish, Swordfish
Red Herring, Blowfish, Siamese Catfish, Piranha, Tragic Clownfish
Shark, Lobster
Vampire Fish, Angelfish


AMBROSIA
Ambrosia için gerekenleri kısaca sıralayalım
- Seviye 10 aşçılık ve Ambrosia bileşimini bilmek
- Seviye 10 çiftçilik Life Fruit için
- Ve son olarak Deathfish, balıkçılık ne kadar yüksek olursa o kadar iyi
İlk olarak kitapçıya gidin ve Ambrosia kitabını alıp nasıl yapıldığını öğrenin.
Daha sonra üstteki bilgilere göre Life Fruit yetiştirin.
Geriye sadece Deathfish kaldı. Opsiyonel olarak gidip 2-3 tane yem olarak kullanmak için Angelfish yakalayın, Angelfish tuzlu sularda bulunur. Daha sonra mezarlığa gidin ve gece yarısı olmasını bekleyin. Deathfish mezarlıktaki havuzda belirecektir. Daha sonra oraya olta atın ve bekleyin. Yakalamak için minimum balıkçılık sınırı var mı bilmiyorum ama balıkçılık ne kadar iyiyse şansınız da o kadar artar.

Tüm gerekenleri hallettikten sonra Ambrosia hazırlayabilirsiniz, işlem tamamdır.


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Riqimaru -- 24 Nisan 2011; 13:09:38 >


1408 Mesaj
3 Temmuz 2009; 14:46:24 

Küçük bir not eklemek isterim. Eğer bitkilerin bakımını iyi yaparsanız 2 seviye üstünde kalitede meyve çıkartabilirsiniz. Yani Very Nice ekip Excellent, Excellent dikip Perfect alabilirsiniz, sadece düzenli iyi bir bakım gerek ki, bu da siminizin neredeyse tüm gününü alıyor...
_____________________________


Nothing...


9757 Mesaj
3 Temmuz 2009; 15:01:31 

Eklemeyi unutmuşum sağol bilgi için, ekledim rehbere
_____________________________2775 Mesaj
3 Temmuz 2009; 15:13:28 

Güzel bir rehber olmuş. Yazanın klavyesine sağlık
_____________________________1408 Mesaj
3 Temmuz 2009; 17:36:29 

Bir bilgi daha eklemek isterim.

Aşağıdaki bölümü Gardening e şöyle eklersin.

Seviye 8: Peynir, Yumurta ekebilirsiniz. ( Opportunity sayesinde )
Seviye 9: Steak, Burger Patty ekebilirsiniz. ( Opportunity sayesinde )
Seviye 10: Omni Plant ekebilirsiniz. ( Opportunity sayesinde )

Opportunity ler çok önemlidir. Eğer Gardening 8 9 ve 10 da iken bütün Opportunityleri tamamlarsanız. Her birinde değişik şeyler yetiştirmeye hak kazanırsınız. Bunlar Peynir Bitkisi, Et Bitkisi ve son olarak Omni Plant denilen bitkiyi yetiştirmekle sonlanır. Aklınızda bulunsun, OmniPlant ı ne ile beslerseniz, açtığında o eşyadan birkaç tane çoğaltır, bitkiyi çoğaltmaya yarar. Eğer Omni Plant bitkiniz biterse, Posta Kutusu aracılığı ile ücretsiz olarak yenilerini sipariş edebilirsiniz.
Bunu kendim hiç alamadım OmniPlant ı, Et Opportunity si hala karakterimde duruyor. Onu da bitirirsem Omni verecekler. Fakat Omni Plant ın çok hızlı büyüdüğünü, hatta bir sonraki güne ekin verdiğini duydum. Bu yüzden eğer Life Plant ı çoğaltmak istiyorsanız, en iyi seçenek Omni Plant olacaktır. Omni Plant a Death Flower, Money Bag, Bitki Tohumu, Ev Eşyası verilemeyip, Meyve, Sebze, Balık ( Death Fish dahil mi bilmiyorum... ) ve Kaybolmayan Kitaplar - Müzik kitapları gibi kaybolan değil - verilebilir, 4-5 adet ekin alınır.

Hatırladığıma göre sırayla Opportunity ler:
Extreme Life Insurance :
-Bir Arkadaşınızın Adı- Azrail in gelmesinden ve onu öldürmesinden korkuyor. Onun için bir Death Flower yapın ve -Arkadaşınız- a çok geç olmadan teslim edin. Bu önlem için size para verilecek.
Uncommonly Good :
20 adet Excellent ürünü Restoranta teslim edin, Bunun sonucu Peynir ve Yumurta dikebilirsiniz.
Outstandingly Rare :
10 Excellent Peynir i Restorana Teslim Edin. Aslına bakarsanız en çok zorlandığım görev buydu. Neden derseniz Peynirleri Very Nice tan yukarı alamıyorsunuz. Bu yüzden 2 jenerasyon yetiştirmek zorundasınız. İlk jenerasyonda iyi bir Fertilizer ve iyi bir bakım ile Excellent yapmak mümkün fakat bunun için bitkilerin birkaç kez büyümesi gerek. O yüzden ilk 2 adet bitki dikmenizi, bunlar ekin verdikten sonra çıkan Greatleri de dikip Excellentları elde etmenizi öneririm. Bunun sonucunda hertürlü Et ürününü dikebiliyorsunuz.
The Omnificent Plant ( Omni Plant görevi ):
10 adet Outstanding Steak i ( Bir tür et ) Restorana iletin. Bu görevin açıklamasında "Bu görev imkansız, ama bir yol bulmak zorundasınız" tipinden şeyler yazsa da tek alıp götürdüğü zaman.

Ayrıca Gardening 10 Level olunca herşey bitmez, daha bu işin içinde olan olaylar var !

Master Planter :
Oyundaki her tür tohumu dikerek elde edilir. Tamamlandığında bitkilerdeki Weed, yani yabani bitkiler çıkma olayını büyük ölçüde azaltır. Oyunda toplam 19 adet bitki türü var.

Botanical Boss :
Botanical Boss olmak için 75 adet Perfect ürün yapmanız gerekmektedir. Botanical Boss a sahip olduktan sonra bitkileriniz bakımsızlıktan neredeyse asla ölmeyecek duruma gelir.

Master Farmer :
Master Farmer olmak için 650 adet ürün çıkarmanız gerekir toplamda. Master Farmerların bitkilerinin sulu kalma süresi ile fertilized halde kalma süresi uzar.

Yukarıdaki son 2 si kolay, ilki zordur. Çünkü bunun için Omni Plant da gereklidir...


Bitkiler :
1- Apple Tree
2- Grape Vine
3- Lettuce Plant
4- Tomato Plant
5- Lime Tree
6- Onion Plant
7- Potato Plant
8- Watermelon Vine
9- Bell Pepper Plant
10- Garlic Plant
11- Life Plant
12- Death Flower Plant
13- Flame Fruit Bush
14- Money Tree
15- Cheese Plant
16- Egg Plant
17- Burger Patty Plant
18- Steak Plant
19- Omni Plant
_____________________________


Nothing...


9757 Mesaj
3 Temmuz 2009; 19:50:31 

Bilgiler için çok sağol. Peki ben gardeningi 10 level yaptım ama opportunityleri hala alabilir miyim? Ben de o Botanical Boss sayesinde felan açılacak zannetmiştim. Omni Plant şart ya

_____________________________5789 Mesaj
6 Ağustos 2009; 14:19:48 

Bahçeyle uğraşmak resmen tüm günümü alıyor. Bahçıvan yok mu TS 2 deki gibi 3 de? . Rock Star olup bahçeyle uğraşamıyorumda.
_____________________________


Australian Dream


4973 Mesaj
23 Ağustos 2009; 20:55:51 

Valla ben Rockstar oldum ama Gardening Fishing ve Cooking'de 10. Bahce money tree ile dolu artık konser de vermiyom dogru düzgün.

Ve gardening ile ilgili hiç bir özellik yok elimde ona rağmen geliştirebildim gardeningi.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
1 Mesaj
7 Temmuz 2010; 20:55:21 

birşey soracaktım siz para ağacını nereden buluyorsunuz
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________9757 Mesaj
11 Temmuz 2010; 17:39:04 

Omni plant seed'leri kaptım beyler bu sefer hell yeah


Para ağaçları için mezarlığın ordaki tohumları topla, en yüksek ihtimalle oralarda çıkıyor.
_____________________________504 Mesaj
11 Temmuz 2010; 22:49:05 

Oha barış bu kadar geliştirdin mii sen adamı vay be< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Attackers In The Forest -- 11 Temmuz 2010; 22:50:46 >
_____________________________
504 Mesaj
11 Temmuz 2010; 22:51:10 

Bu arada klavyene sağlık güzel bir paylaşım olmuş.
_____________________________
613 Mesaj
10 Ocak 2011; 15:39:52 

Sulama cihazını nerden alıyoruz ?
_____________________________Orokanaru ototo yo.kono ore wo koroshitakuba, urame , nikume.Soshite , minikuku ikinobiru ga ii.
Nigete,Nigete..Sei ni shinigamitsuku ga ii.Soshite,itsuka ore to onaji me o motte.
Ore no mae ni koi.


 
1 Mesaj
1 Nisan 2011; 15:06:36 

bu 20 adet excellent ürünü restorana nasıl teslim ediyoruz ??
_____________________________1294 Mesaj
21 Nisan 2011; 22:50:39 

Güzel rehber ellerine sağlık hocam
_____________________________


Ekran Kartı:R9 270X Turboduo 2 GB 256 Bit Anakart:Gigabyte 970A-UD3P RAM: Gskill RipJawsX 2x4 GB 1600 Mhz İşlemci:AMD FX 6300 4 Ghz Harddisk:WD Blue 1 TB Mouse:Steelseries Rival 100 Headset:Logitech G930 Gaming Headset Klavye:Logitech G105
Steam Profilim

English Language and Literature

World of Warcraft / 100 / Human - Fire Mage / Alliance


9757 Mesaj
24 Nisan 2011; 13:15:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Ero SenniN
Sulama cihazını nerden alıyoruz ?

Satın alma kısmında "Outdoor" eşyalarının olduğu yerde olması lazım.

quote:

Orijinalden alıntı: amphitrite20
bu 20 adet excellent ürünü restorana nasıl teslim ediyoruz ??

"Inventory"de 20 adet excellent varsa, harita modunda şehre bakarken, restoranda simge göstermesi lazım görevi tamamlamakla ilgili.
_____________________________35 Mesaj
16 Mayıs 2011; 12:04:54 

death fish yakalamak çok zor)=< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________9757 Mesaj
18 Mayıs 2011; 11:17:30 

İşin güzelliği orda zaten kolay olsa, ne kıymeti kalırdı.
_____________________________2004 Mesaj
15 Temmuz 2011; 14:18:27 

İllede Excellent mi olması lazım ?! 3-4 ağaç-bitki hariç bütün ağaç ve bitkilerim Perfect
_____________________________


Ragnarök--

Satılık Abra A7 V6.2.1


 
1 Mesaj
29 Nisan 2012; 15:58:03 

ben sunset valleydeyim. angelfish bulamadım. yardımcı olur musunuz ?
_____________________________ 
1 Mesaj
4 Haziran 2012; 16:41:02 

sunst te angel fish evinde mezarlık olan ailenin gölünde ayrıca eğer flame bitkisi bulamazsanız deniz fenerine yakın biyerde oturan bahçesi olan bir ev var yani sahilin burnunda olan ev orada flame bitkisi var omni planta labratuvarın gölünü kenerında eve almasanızde feed derseniz bir gün sonra gelin ve neyle beslediyseniz onu alın umarım yardımcı olmuşumdur ben simsteki bahçıvanlıkta her opportunitiy leri ve masteları bitirdim yapamadığınız bölümleri facebooktaki http://www.facebook.com/?sk=nf fake hesabıma yaza bilirsiniz adı hasan kefir at resmi var
_____________________________1 Mesaj
22 Nisan 2014; 14:15:21 

Hangi kasabada başlamam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim :) :) :) :)
_____________________________ 
170 Mesaj
29 Temmuz 2014; 10:08:29 

rare tohum speical tohum
special leri toplayacaz dedin rare leri ekersem zehirli ürünlermi çıkar.
_____________________________

benim makina yanıyor ya sıcaktan


 
2 Mesaj
21 Ağustos 2014; 14:38:41 

Bilgiler için teşekkürler
_____________________________ 
2 Mesaj
21 Ağustos 2014; 14:40:37 

kardesim daha belli olmayan special gibi tohumlar buyunce şansın varsa oluyor bende 1 kere cıktı gunde 300 simelons filan veriyor :D
_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Oyun] » Oyuna Özel Forumlar » Sims Serisi » Sims 3 Çiftçilik/Gardening Rehberi ve "Ambrosia"
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR6
0.355