DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Sims 3 Çiftçilik/Gardening Rehberi ve 'Ambrosia'
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
24
Cevap
1
Favori
59.832
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Oyun >> Oyuna Özel Forumlar >> Sims Serisi >> Sims 3 Çiftçilik/Gardening Rehberi ve 'Ambrosia'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   9813 Mesaj
   03 Temmuz 2009 12:30:55 Konu Sahibi
   Bu rehberde şunları öğreneceğiz;
   - Nasıl bitki yetiştirilir?
   - Bitkilerin kalitesi nasıl artırılır?
   - Özel tohumlar nasıl toplanır?
   - Life Fruit, Death Flower, Flame Fruit ve Money Tree nedir?
   - Death Fish nedir ve nasıl yakalanır?
   - Ambrosia nedir ve nasıl yapılır?


   Başlamadan önce
   "Greenthumb" trait'ini seçmeniz çiftçi simlere kolaylık ve daha fazla özellik sağlar seçilmesini şiddetle öneririm. Sağladığı özellikler;
   - Çiftçilik yeteneği daha çabuk gelişir.
   - Daha çok kaliteli bitki yetiştirisiniz.
   - Sosyallik barını çiçeklerle konuşarak doldurabilirsiniz.
   - Bazı ölmüş bitkileri canlandırabilirsiniz.

   "Loves Outdoor" özelliğini isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz. Bu dışarıdayken siminizin mutluluğunu biraz arttıracaktır. "Angler" özelliği de gayet uygundur. Yan meslek olarak balıkçılığı öneririm, hem Ambrosia yapmak için lazım olacak hem de balıkları kullanarak bitkilerinizin kalitesini arttırabilirsiniz.
   Lifetime Happiness ile alınması gerekenler ise;
   The Collector (40.000) -> Buna kesinlikle ihtiyacımız var. Inventorymize gelecek kelebek ile harita modunda tohumları, madenleri, balıkları ve böcekleri görebiliyoruz. Zoom yapınca da aradığımız bu objeler ışık saçıyor (alttaki resim) ve artık istediğimizi bulmak çocuk oyuncağı...
   Super Greenthumb (25.000) -> Bunu seçerek bitkilerin daha katileli yetişmesini sağlıyoruz.

   Çiftçilik Seviyeleri:
   Seviye 2: Bitkilerin dibinde çıkan yabani otları yolabilirsiniz. Bunu uzun süre yapmazsanız bitki ölür.
   Seviye 3: Bitkilerin toprağını yiyeceklerle gübreleyebilirsiniz. Bu hem kaliteyi hem de büyüme hızını artırır.
   Seviye 5: Lime, Watermelon, Onion, Potato ekebilirsiniz.
   Seviye 6: Eğer bir "Greenthumb" iseniz bazı ölen bitkileri canlandırabilirsiniz.
   Seviye 7: Garlic, Bell Pepper ekebilirsiniz.


   Başlangıç
   İlk etapta Bilim Laboratuar'ına(Science Facility) gidip çiftçilik dersleri alabilirsiniz. Başlangıç için en hızlı öğrenme yöntemi bu ancak ücretli. Para sorununuz yoksa bu yöntemi öneririm. Dersler ile 3. seviyeye kadar gelişebileceğinizi unutmayın...
   Eğer derslere gitmek istemezseniz kütüphanenizde bulunan çiftçilik kitaplarını okuyarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha yavaş ama ücretsiz.
   Not: Çiftçilik 1. seviye olduğunda invertorye ücretsiz tohumlar ekleniyor. Bunları ekebilirsiniz ancak "Normal" kalitedeler.
   Üstteki iki yöntemi de beğenmediyseniz sanırım bunu bekliyorsunuz. Okumaya devam edin.
   Grocery Shop'u ziyaret edin. Buradan 5-6 tane elma, marul gibi düşük seviye meyve/sebze alın. Bu aldıklarınız "Very Nice" yani çok iyi kalitede. (Parka gidip tohum toplayabilirsiniz ama ordaki tohumlar "Normal" kalitede) Şimdi bu aldığımız meyveleri ve sebzeleri nasıl ekebileceğimizi öğrenelim.


   Bitki Ekimi
   Inventorynizdeki bitkiyi 1 kez tıklayıp seçin ve "Plant"a tıklayın. Eğer birden fazla bitki varsa "Plant Many" seçeneğini kullanın. Böylece arka arkaya ekebilirsiniz. İşlemi durdurmak için ESC tuşuna basmanız yeterli.


   Bakım ve Sulayıcı
   Ektiğiniz bitkilere düzenli olarak bakım yapmanız gerekiyor. Bakımdan kasıt sulamak, otları yolmak ve ürünleri toplamak. Sprinkler aracını mutlaka bahçenize koymalısınız. Bu çiçeklerin sulanmasına yardımcı olacak. Aldığınızda manual olarak açıp kapatmanız gerekiyor ama "Handiness" yeteneğini geliştirdiğinizde sulayıcıyı "Upgrade: Auto Water" seçeneğiyle geliştirebilirsiniz. Artık tüm sulama işlemini o halledecek. Diğer bakımları yapmak için dibinde ot olan bir bitkiye tıklayın ve "Tend Garden" seçeneğini seçin. Bu seçenek bize acayip kolaylık sağlıyor, yapılması gereken tüm işleri sim otomatik olarak hallediyor.


   Özel Tohum Bulmak
   Özel tohumları erkenden bulmak lazım. Çünkü bu bitkilerin yetişmesi diğerlerine göre daha uzun sürüyor. Ne kadar erken ekerseniz o kadar iyi.
   Bu konuda yazının başında söylediğim "Collector" bize çok yardımcı oluyor. Ama 40.000 puan istiyor bu yüzden bunu açmadığınızı varsayıyorum. Collector olmadan tohumları kendiniz aramalısınız. Şimdi mezarlığa bakın, mezarlığın çevresindeki dağ yamaçlarına bakın ve SimHenge (alttaki resimde) yakınlarına bakın. Öyle her tohum gördüğünüzde atlamayın sadece "Special" yazanları toplamalısınız. Diğerlerini almayın.   Tekrar Bitki Ekimi
   Bitkileriniz ürün vermeye başladıysa artık bitkileri yenilemenin zamanı gelmiş demektir. Şimdi kalite sıralamasına bir bakalım(en kötüden en iyiye)
   - Normal
   - Nice
   - Very Nice
   - Great
   - Excellent
   - Outstanding
   - Perfect
   Bitkiler her yeni ekimde bir sonraki kaliteye yükselirler. Yani marketten aldığınız Very Nice kalitede bir ürün büyüyünce Great kalitede ürün verir. Siz bu Great kalitedeki ürünü ekerseniz de Excellent kalitede ürün elde edersiniz.
   AlperXp: Eğer bitkilerin bakımını iyi yaparsanız 2 seviye üstünde kalitede meyve çıkartabilirsiniz. Yani Very Nice ekip Excellent, Excellent dikip Perfect alabilirsiniz, sadece düzenli iyi bir bakım gerek ki, bu da siminizin neredeyse tüm gününü alıyor...


   Özel Bitkiler
   Aşağıdaki ürünleri sadece tohumlarını büyüterek elde edebiliyoruz. Herhangi bir yerde "Special Seed" olarak karşılaşabilirsiniz tohumlarla. Ama meyve verene kadar hangi özel bitki olduğunu bilemiyoruz. Ancak bitkileri bir kez büyüttükten sonra tohumlar "Special Seed" olarak gözükmüyor, direk ismini görebilirsiniz.

   Life Plant: Yaşam meyvesini (life fruit) bu bitkiden elde edebiliyoruz. Yerseniz yaşlılığı bir miktar geri alır yani sürekli yiyerek yaşlanmayı engelleyebilirsiniz. Ayrıca Ambrosia yapımı için gerekli bir madde.
   Death Flower Bush: Death Plant olarak da bilinir. Ölüm çiçeğini (death flower) bu bitkiden alıyoruz. Ölüm çiçeğini ölmek üzereyken Grim'e verip ölmekten kurtulabilirsiniz. Bu bitki her meyve verdiğinde ölür. Ancak 6. seviye çiftçilik ve en başta seçtiğimiz "Greenthumb" traiti ile ölen bitkiyi canlandırıp 2. kez ürün alabiliriz. Bu yöntemle istediğiniz kadar ölüm çiçeği elde edebilirsiniz. (Bu bitkiyi mezarlığın girişinde görebilirsiniz. Çiçeği alın ve bahçenize ekin!)

   Money Tree: Bu para ağaçları ürün olarak para çuvalları verir. Bu çuvalları inventoryden hızlıca paraya çevirebilirsiniz. Ayrıca bildiğim kadarıyla bakım yaparsanız hiçbir zaman ölmüyor bu ağaçlar. Para ağaçları bazen etraflarına tohum düşürür, bunları almayı unutmayın.
   Flame Fruit: Angel Food Cake yapımında kullanılır. Inventorynizde olduğu sürece 5 moral artırır.   Fertilizer (gübre) Kalite Tablosu (en kötüden en iyiye)
   Balık/Diğer Yiyecekler
   Anchovy, Goldfish, Alley Catfish/Cheese, Hamburger Patty, Egg, Lettuce, Tomato, Onion, Potato, Apple, Lime, Grapes
   Rainbow Trout/Watermelon
   Minnow, Jellyfish, Tuna/Steak, Bell Pepper, Garlic, Flame Fruit
   Salmon, Black Goldfish, Swordfish
   Red Herring, Blowfish, Siamese Catfish, Piranha, Tragic Clownfish
   Shark, Lobster
   Vampire Fish, Angelfish


   AMBROSIA
   Ambrosia için gerekenleri kısaca sıralayalım
   - Seviye 10 aşçılık ve Ambrosia bileşimini bilmek
   - Seviye 10 çiftçilik Life Fruit için
   - Ve son olarak Deathfish, balıkçılık ne kadar yüksek olursa o kadar iyi
   İlk olarak kitapçıya gidin ve Ambrosia kitabını alıp nasıl yapıldığını öğrenin.
   Daha sonra üstteki bilgilere göre Life Fruit yetiştirin.
   Geriye sadece Deathfish kaldı. Opsiyonel olarak gidip 2-3 tane yem olarak kullanmak için Angelfish yakalayın, Angelfish tuzlu sularda bulunur. Daha sonra mezarlığa gidin ve gece yarısı olmasını bekleyin. Deathfish mezarlıktaki havuzda belirecektir. Daha sonra oraya olta atın ve bekleyin. Yakalamak için minimum balıkçılık sınırı var mı bilmiyorum ama balıkçılık ne kadar iyiyse şansınız da o kadar artar.

   Tüm gerekenleri hallettikten sonra Ambrosia hazırlayabilirsiniz, işlem tamamdır.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Riqimaru -- 24 Nisan 2011; 13:09:38 >   |
   |
  • Binbaşı
   1409 Mesaj
   03 Temmuz 2009 14:46:23
   Küçük bir not eklemek isterim. Eğer bitkilerin bakımını iyi yaparsanız 2 seviye üstünde kalitede meyve çıkartabilirsiniz. Yani Very Nice ekip Excellent, Excellent dikip Perfect alabilirsiniz, sadece düzenli iyi bir bakım gerek ki, bu da siminizin neredeyse tüm gününü alıyor...
   |
   |
   _____________________________


   Nothing...
  • Yarbay
   9813 Mesaj
   03 Temmuz 2009 15:01:30 Konu Sahibi
   Eklemeyi unutmuşum sağol bilgi için, ekledim rehbere
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2799 Mesaj
   03 Temmuz 2009 15:13:27
   Güzel bir rehber olmuş. Yazanın klavyesine sağlık
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1409 Mesaj
   03 Temmuz 2009 17:36:28
   Bir bilgi daha eklemek isterim.

   Aşağıdaki bölümü Gardening e şöyle eklersin.

   Seviye 8: Peynir, Yumurta ekebilirsiniz. ( Opportunity sayesinde )
   Seviye 9: Steak, Burger Patty ekebilirsiniz. ( Opportunity sayesinde )
   Seviye 10: Omni Plant ekebilirsiniz. ( Opportunity sayesinde )

   Opportunity ler çok önemlidir. Eğer Gardening 8 9 ve 10 da iken bütün Opportunityleri tamamlarsanız. Her birinde değişik şeyler yetiştirmeye hak kazanırsınız. Bunlar Peynir Bitkisi, Et Bitkisi ve son olarak Omni Plant denilen bitkiyi yetiştirmekle sonlanır. Aklınızda bulunsun, OmniPlant ı ne ile beslerseniz, açtığında o eşyadan birkaç tane çoğaltır, bitkiyi çoğaltmaya yarar. Eğer Omni Plant bitkiniz biterse, Posta Kutusu aracılığı ile ücretsiz olarak yenilerini sipariş edebilirsiniz.
   Bunu kendim hiç alamadım OmniPlant ı, Et Opportunity si hala karakterimde duruyor. Onu da bitirirsem Omni verecekler. Fakat Omni Plant ın çok hızlı büyüdüğünü, hatta bir sonraki güne ekin verdiğini duydum. Bu yüzden eğer Life Plant ı çoğaltmak istiyorsanız, en iyi seçenek Omni Plant olacaktır. Omni Plant a Death Flower, Money Bag, Bitki Tohumu, Ev Eşyası verilemeyip, Meyve, Sebze, Balık ( Death Fish dahil mi bilmiyorum... ) ve Kaybolmayan Kitaplar - Müzik kitapları gibi kaybolan değil - verilebilir, 4-5 adet ekin alınır.

   Hatırladığıma göre sırayla Opportunity ler:
   Extreme Life Insurance :
   -Bir Arkadaşınızın Adı- Azrail in gelmesinden ve onu öldürmesinden korkuyor. Onun için bir Death Flower yapın ve -Arkadaşınız- a çok geç olmadan teslim edin. Bu önlem için size para verilecek.
   Uncommonly Good :
   20 adet Excellent ürünü Restoranta teslim edin, Bunun sonucu Peynir ve Yumurta dikebilirsiniz.
   Outstandingly Rare :
   10 Excellent Peynir i Restorana Teslim Edin. Aslına bakarsanız en çok zorlandığım görev buydu. Neden derseniz Peynirleri Very Nice tan yukarı alamıyorsunuz. Bu yüzden 2 jenerasyon yetiştirmek zorundasınız. İlk jenerasyonda iyi bir Fertilizer ve iyi bir bakım ile Excellent yapmak mümkün fakat bunun için bitkilerin birkaç kez büyümesi gerek. O yüzden ilk 2 adet bitki dikmenizi, bunlar ekin verdikten sonra çıkan Greatleri de dikip Excellentları elde etmenizi öneririm. Bunun sonucunda hertürlü Et ürününü dikebiliyorsunuz.
   The Omnificent Plant ( Omni Plant görevi ):
   10 adet Outstanding Steak i ( Bir tür et ) Restorana iletin. Bu görevin açıklamasında "Bu görev imkansız, ama bir yol bulmak zorundasınız" tipinden şeyler yazsa da tek alıp götürdüğü zaman.

   Ayrıca Gardening 10 Level olunca herşey bitmez, daha bu işin içinde olan olaylar var !

   Master Planter :
   Oyundaki her tür tohumu dikerek elde edilir. Tamamlandığında bitkilerdeki Weed, yani yabani bitkiler çıkma olayını büyük ölçüde azaltır. Oyunda toplam 19 adet bitki türü var.

   Botanical Boss :
   Botanical Boss olmak için 75 adet Perfect ürün yapmanız gerekmektedir. Botanical Boss a sahip olduktan sonra bitkileriniz bakımsızlıktan neredeyse asla ölmeyecek duruma gelir.

   Master Farmer :
   Master Farmer olmak için 650 adet ürün çıkarmanız gerekir toplamda. Master Farmerların bitkilerinin sulu kalma süresi ile fertilized halde kalma süresi uzar.

   Yukarıdaki son 2 si kolay, ilki zordur. Çünkü bunun için Omni Plant da gereklidir...


   Bitkiler :
   1- Apple Tree
   2- Grape Vine
   3- Lettuce Plant
   4- Tomato Plant
   5- Lime Tree
   6- Onion Plant
   7- Potato Plant
   8- Watermelon Vine
   9- Bell Pepper Plant
   10- Garlic Plant
   11- Life Plant
   12- Death Flower Plant
   13- Flame Fruit Bush
   14- Money Tree
   15- Cheese Plant
   16- Egg Plant
   17- Burger Patty Plant
   18- Steak Plant
   19- Omni Plant
   |
   |
   _____________________________


   Nothing...
  • Yarbay
   9813 Mesaj
   03 Temmuz 2009 19:50:30 Konu Sahibi
   Bilgiler için çok sağol. Peki ben gardeningi 10 level yaptım ama opportunityleri hala alabilir miyim? Ben de o Botanical Boss sayesinde felan açılacak zannetmiştim. Omni Plant şart ya

   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5968 Mesaj
   06 Ağustos 2009 14:19:48
   Bahçeyle uğraşmak resmen tüm günümü alıyor. Bahçıvan yok mu TS 2 deki gibi 3 de?. Rock Star olup bahçeyle uğraşamıyorumda.
   |
   |
   _____________________________


   Australian Dream
  • Yarbay
   5158 Mesaj

   iOS Beta Tester
   23 Ağustos 2009 20:55:50
   Valla ben Rockstar oldum ama Gardening Fishing ve Cooking'de 10. Bahce money tree ile dolu artık konser de vermiyom dogru düzgün.

   Ve gardening ile ilgili hiç bir özellik yok elimde ona rağmen geliştirebildim gardeningi.
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   07 Temmuz 2010 20:55:20
   birşey soracaktım siz para ağacını nereden buluyorsunuz
   _____________________________

  • Yarbay
   9813 Mesaj
   11 Temmuz 2010 17:39:04 Konu Sahibi
   Omni plant seed'leri kaptım beyler bu sefer hell yeah


   Para ağaçları için mezarlığın ordaki tohumları topla, en yüksek ihtimalle oralarda çıkıyor.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   505 Mesaj
   11 Temmuz 2010 22:49:05
   Oha barış bu kadar geliştirdin mii sen adamı vay be   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Attackers In The Forest -- 11 Temmuz 2010; 22:50:46 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   505 Mesaj
   11 Temmuz 2010 22:51:09
   Bu arada klavyene sağlık güzel bir paylaşım olmuş.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   672 Mesaj
   10 Ocak 2011 15:39:52
   Sulama cihazını nerden alıyoruz ?
   |
   |
   _____________________________   Orokanaru ototo yo.kono ore wo koroshitakuba, urame , nikume.Soshite , minikuku ikinobiru ga ii.
   Nigete,Nigete..Sei ni shinigamitsuku ga ii.Soshite,itsuka ore to onaji me o motte.
   Ore no mae ni koi.
  • Er
   1 Mesaj
   01 Nisan 2011 15:06:35
   bu 20 adet excellent ürünü restorana nasıl teslim ediyoruz ??
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1492 Mesaj
   21 Nisan 2011 22:50:39
   Güzel rehber ellerine sağlık hocam
   |
   |
   _____________________________

   PSN: Vawien

   World of Warcraft Player - Battle.net: Orbion#21961

  • Yarbay
   9813 Mesaj
   24 Nisan 2011 13:15:16 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ero SenniN
   Sulama cihazını nerden alıyoruz ?

   Satın alma kısmında "Outdoor" eşyalarının olduğu yerde olması lazım.

   quote:

   Orijinalden alıntı: amphitrite20
   bu 20 adet excellent ürünü restorana nasıl teslim ediyoruz ??

   "Inventory"de 20 adet excellent varsa, harita modunda şehre bakarken, restoranda simge göstermesi lazım görevi tamamlamakla ilgili.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   75 Mesaj
   16 Mayıs 2011 12:04:54
   death fish yakalamak çok zor)=   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   9813 Mesaj
   18 Mayıs 2011 11:17:29 Konu Sahibi
   İşin güzelliği orda zaten kolay olsa, ne kıymeti kalırdı.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2004 Mesaj
   15 Temmuz 2011 14:18:27
   İllede Excellent mi olması lazım ?! 3-4 ağaç-bitki hariç bütün ağaç ve bitkilerim Perfect
   |
   |
   _____________________________


   Ragnarök--

   Satılık Abra A7 V6.2.1
  • Er
   1 Mesaj
   29 Nisan 2012 15:58:03
   ben sunset valleydeyim. angelfish bulamadım. yardımcı olur musunuz ?
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
SEO
ses yalıtımı
izmir havalimanı transfer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,308
1.2.156

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.