Şimdi Ara

kar boyaya zarar verir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
14.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: m.C.k.

Kardan ziyade, özellikle karasal iklime sahip bizim gibi ülkelerde araçların yaz mevsiminde oldukça genleşmesi, kış mevsiminde karoserin büzüşmesi neticesinde araç boyasında küçük fissürler oluşmakta, çatlatmaktadır. Vernik geçen yıllar neticesinde esnekliğini kaybettiği zaman boya çatlakları faha da belirginleşiyor.

Örnek araç: yaz tatillerinde güneşin altında 50 dereceleri gören, kışın ise -38'e kadar görmüş olan yani 90 derecelik ısı farkına maruz kalmış bir otomobil. 4 yaşından itibaren büyüteç yardımıyla boya çatlaklarını görebilirsiniz.

Tabi zaten otomobil firmaları bunları hiç test etmiyor ,onlarda bodoslama direk üretime başlıyolar ..

gerçekten bunu yazmak için çokmu düşündün merak ettim.. adamlar test için arabaya su döküp donduruyolar heryerini ardından 60 dereceye cıkarıp ısırıyolar bunu sürekli yapıyolar

soğuk sıcaktan boyada çatlak olmaz saçmalık , o çatlaklar ki çatlak değil onlar çizik zamanla arabayı yıkamaktan bezin üstündeki tozlar yada fırça darbelerinin zamanla boyayı aşındırmasından dolayı olur ,onlar çatlak olsaydı boya alttan paslanır ve sonra boya kavlar dökülürdü heryeri , kıştan yaza geçiş çok uzun bi süre öyle bi yazmışsınki görende türkiyede pazartesileri kış salıları yaz oluyo sanıcak
    bu kadar uzun sürelerde genleşme yavaş olur ve genleşen tek şey metal değil boyanında genleşme payı var, o zaman kışın arabanın motoru çalışınca kaputta ısınıyo yeri geliyo -30 derecede kaput ısınıyo o zaman kaputtaki boyalar hep dökülmesi gerekirdi olurmu öyle şey

quote:

Orijinalden alıntı: öğretmen58

yağan kardan değilde tuzlama yapılan yoldaki kardan korkmak lazım ara sıra arabanın altını yıkamak lazım.

Konuya dönersek karın boyaya zararı olmaz , yanlızbazen kar erir arabaya buz şeklinde yapışır kazımamak gerek kendisinin erimesi gerek , o zaman boya çizilir ikinci olarak arabanın üstündeki karları temizlemek gerekir hem içeri zor ısınır hemde eğer kar çoksa ağırsa aracın tavanını yamultabilir .

ve arkadaşın dediği gibi , tuzlu kar yani yol kenarlarındaki (aslında tuzlu kar olmaz cunki karla tuz ikisi yanyana konunca zaten erir ,ama yoldaki erimiş karın tuzlu suyuda arabaya yağışıyo hızlı gidince ve donuyo) işte tuz çürütücü etkiye sahiptir paslanmayı hızlandırır .. yeni arabaların genelde altı özel bi plastik spreyle boyanmıştır paslanmaması için ama eksoz flan mevburen paslancak , normal su değincede paslanıyor zaten ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 10 Ocak 2013; 4:18:23 >

• Arkadaşlar kar yağışının yoğun olduğu bu günlerde çok kişinin aracı kar altında. Aracın üzerinde bir karış kar var. Kar boyaya zarar verir mi? Bilen cevaplasın lütfen.

• gerekli esneme payına sahip zaten boyalar.niye zararı olsun.bildiğin su.donmuş hali...
    zorlu kış şartlarına dayanacak yapıya sahipler.duvar boyası değil bu :)

kardan değil buzdan korkun.buza sebep arabasını çizen mi dersin, kapıya abanıp fitilleri yırtan mı, donmuş kapı koluna asılıp kilit mekanizmasını bozan mı...ne ararsan var...
  • Evet asıl yukarda yazanlara dikkat etmek lazım. Kapı kilidi ve daha önemlisi fitiller. Sadece buzda değil uzun süre kullanılmadığında araba, kapıları açarken yavaş olmak lazım.
  • Karda bol miktarda amonyak bulunur. Az da olsa boyaya zarar verecektir.
  • kardaki amonyak oranını belirten yazı varsa okuyabilir miyim?
    link verebilir misin
    merak ettim...çünkü bol göreceli bi kavram.

örneğin ortalama bi içme suyunda en yüksek 7 küsür mg ile sodyum var.ki bu ortalama 1000 gr için ölçülmüş değer.yani % 0.7
    kardaki amonyak oranı ne ola ki?
  • üretilirken bunları göz önüne alarak üretmişlerdir ama karın uzun süre kaporta da kalması da iyi olmaz bence
  • Sanırım kimyacısın. Kardaki amonyak miktarını bilmiyorum ama azımsanmayacak kadar olduğunu biliyorum. Burda da bahsetmişler.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kar

quote:

Orjinalden alıntı: extremeenvy

kardaki amonyak oranını belirten yazı varsa okuyabilir miyim?
    link verebilir misin
    merak ettim...çünkü bol göreceli bi kavram.

örneğin ortalama bi içme suyunda en yüksek 7 küsür mg ile sodyum var.ki bu ortalama 1000 gr için ölçülmüş değer.yani % 0.7
    kardaki amonyak oranı ne ola ki?

• eyw. arkadaşlar. Aracın boyasının ömrü ne kadar? Bu konuda bilgisi olan varmı?Yani araçta kaza , çizik olmazsa, karda ve güneşte kullanılsa yani kapalı garajda değilde açık havada bırakılırsa boya ömrü ne kadar olur? Kaç yılda boyatmak gerekir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: guentis

eyw. arkadaşlar. Aracın boyasının ömrü ne kadar? Bu konuda bilgisi olan varmı?Yani araçta kaza , çizik olmazsa, karda ve güneşte kullanılsa yani kapalı garajda değilde açık havada bırakılırsa boya ömrü ne kadar olur? Kaç yılda boyatmak gerekir?

hocam ne boyatması yaa allah aşkınaarabadaki boya ömrü arabanın ömrü ile hemen hemen aynı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eski Günler -- 31 Ocak 2008; 8:28:01 >
  • 95 e kadar olan araç ilanlarında bulunan güneş yanığından boyandı ilanları feyk mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sulphur

Sanırım kimyacısın. Kardaki amonyak miktarını bilmiyorum ama azımsanmayacak kadar olduğunu biliyorum. Burda da bahsetmişler.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kar

yok kimyacı değilim.sadece ilgiliyim :)

yalnız burada oranlar verilmemiş.amonyak oranı da senin söylediğin kadar değil sanırım.bolca bulunur diyince merak ettim kaçta kaçı diye :)
    azımsanmayacak kadar değil de olması gerektiği kadar var bence...
    herneyse.ben hiçbi türlü zarar vereceğini düşünmüyorum.istanbulda yağan leş gibi yağmurdan sonra bembeyaz arı kar tanesi komaz boyaya

• kar da aynı zamanda bolca tuz var ve araçta kalıyor, su buharlaşıyor tuzu kalıyor,ayrıca kar yağınca bir dünya tuzlama ve madde atımı oluyor bu da aracın alt kısmına sıçrıyor, bunlar hep zarar demek boyayaya.

Yağmur suyu akar gider ama kar uzun süre tuzlu biçimde boya üzerinde kalıyor
  • ben de huy oldu kar yağdıktan sonra aracımı 1 saat içinde
    temizliyorum oyle 1 karış kar kalmasını istemiyorum
    donar buz olur zarar verir diye korkuyorum bir de yağmurdan sonra
    aracın ustundeki fazla suyu mikrofiber bezle alıyorum hem de
    arabam yıkanmış gibi oluyor
  • Temmuz ayında nerden aklına geldi bu soru bende onu merak ettim
  • Kardan da yağmur"dan da korkmayın korkacağımız şey ceviz büyüklüğünde hızlı yağan dolu olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Temmuz ayında nerden aklına geldi bu soru bende onu merak ettim

+1 Bende meraklandım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Temmuz ayında nerden aklına geldi bu soru bende onu merak ettim

seinledik işte ne güzel
  • tarihe bakmadan önce bu adam kafayı mı yemiş ne kar ından bahsediyor diye geçiriyordum içimden sonra tarihe baktım birde sanki böyle eski konuları hep bu arkadaş hortlatıyor galiba
  • bugun ankarada gök gürledi yağmur yağdı
    ben de aracımın üstündeki suyu kuruladım
    sonra bakayım foruma dedim benim gibi uygulama yapanla
    rvarmı diye napayım en son şubatta mesaj yazılmıs bizde
    temmuzdayız konu hortlamış oldu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.