Şimdi Ara

Güncelleme Almayan SD Kart Girişi olmayan/olan Cihazlara 8.1 den Redstone / Creators Update Kurulumu Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
12
Favori
16.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bildiğiniz üzere eski Lumia modelleri için Windows Mobile 10 desteği kesildiği zamandan bu yana herkes bir arayış içerisine girdi. Ben ikinci telefon olarak kullanmama rağmen alışkanlıktan olsa gerek W10 yükleme araştırması yaptım.

Benim yadigar Lumia 925 cihaza farklı kaynakları kullanarak 13'den fazla flash attım. Her anlatımdaki eksiklikler ve farklı dosyalardan dolayı tekrar tekrar başa dönmek zorunda kaldım, sonunda doğru aşamalarla kurulum yapabildim.

#############################################
    GÜNCELLEME (20.05.2017)

Creators Update için hafta sonu yaptığım yükleme ve sürüm notları aşağıdadır.

Cihazım en son 10.0.15204.0 (feature2) güncellemesine kadar geldi.

Sıfırdan kurulumda yüklenen versiyonlar:
    10.0.10586.107
    10.0.14393.1066
    10.0.15063.251/ Creators Update : Cihaz 8.1 kadar performanslı ve yükleniyor yazısı görünmeden kullanılıyor. Şimdiye kadarki en performanslı sürüm diyebilirim.
    10.0.15204.0 /Bluetooth açılıp kapanmıyor. Yükleniyor yazısı heryerde çıkıyor, cihaz yavaşladı.

Cihazı sıfırladığım halde; insider release kanalından 15063.297 güncellemesi geldi. Batarya tüketiminde iyileştirme var.

* Creators güncellemesiyle, Yükseltme Danışmanı artık çalışmıyor. Insider Fast olarak yükseltmeniz gerekiyor.

PhoneSOCVersion : 8909
    PhoneManufacturer : MicrosoftMDG
    PhoneManufactorModelName: RM-1152_15636
    PhoneModelName : Lumia 650
    PhoneHardwareVariant : RM-1152

#############################################

Cihazım şu anda 14393.576 versiyonda 8.1’e göre daha iyi çalışıyor. Açılışta takılma döngü vs olmadı.
    Herkesin mutabık olduğu bir konu Windows Mobile 10 sadece 1GB ve üstü ram olan cihazlarda düzgün çalışıyor. 512MB ram a sahip cihazlarda önerilmiyor.

SBL3 dosyaları aşağıdaki modeller için mevcuttur. (Root için mutlaka gerekli)

Lumia 520
    Lumia 620
    Lumia 625
    Lumia 810
    Lumia 820
    Lumia 822
    Lumia 920
    Lumia 925
    Lumia 1020

Şimdi gelelim ihtiyaçlarımıza;

[1] Buradaki linkte ihtiyaç olan 8.1 SDK dosyaları, Engineering-SBL3 dosyaları ve registry değişikliği yapacağımız dosyamız var. SDK klasörünü açarak içindeki .bat dosyasıyla kurulumunu yapalım.
      http://www62.zippyshare.com/v/edecvfL9/file.html

[2] Buradaki linkten telefon modelimize uygun Emergency Files olarak geçen 2 adet dosyayı mutlaka indirmemiz gerekiyor.
      (Alttaki resimde .hex ve.mbn olan dosyalar)

Windows Device Recovery Tool ile cihazı sıfırlayacağımız için zaten firmware dosyalarını C:\ProgramData\Microsoft\Packages\Products\ altında cihaz modelinin klasöründen alabilirsiniz.
      http://www.lumiafirmware.com

Güncelleme Almayan SD Kart Girişi olmayan/olan Cihazlara 8.1 den Redstone / Creators Update Kurulumu Rehberi

[3] Yükleme işlemleri için Windows Phone Internals uygulamasını indirin.
      http://www.wpinternals.net/index.php/downloads/doc_download/38-windows-phone-internals-1-2

[4] Telefonu Windows Device Recovery Tool ile sıfırlayalım.
      [5] Sıfırlama işleminden sonra; orijinal firmware dosyalarını C:/ de bir klasör açarak içine kopyalayın. Ben C:/WP12 olarak açtım. (anlatıma bu klasör üzerinden devam edeceğim. Siz kendi cihazınızın modeline göre devam edin)
      [6 ]Bu klasöre Windows Phone Internals dosyalarını kopyalayın
      [7] Aynı klasöre orijinal firmware dosyalarını klasör adıyla kopyalayın. Örn. bende RM-892 yi kopyalayınca C:/WP12/RM-892 ve içinde firmare dosyaları mevcut.

[8] C:/WP12/RM-892 klasörüne indirdiğimiz Emergency dosyalarını (.hex ve .mbn uzantılı 2 dosyayı) kopyalıyoruz.
      [9] C:/WP12 içinde SBL3 klasörü oluşturup içerisine SBL3_Engineering.zip dosyası içinden kendi telefon modelinize uygun dosyayı kopyalayın. (Yanlış dosya atarsanız tekrar flash atmanız gerekiyor.)

KURULUM :

Not : Daha önce registy değişikliği yapılan cihazları WDRT algılamıyor, WPInternals ile orijinal flash atmanız gerekiyor, sonrasında WDRT ile sıfırlayabilirsiniz.

• C:/WP12 içinden WPinternals uygulamasını çalıştırın.
        sol tarafta UNLOCK altında Unlock bootloader i seçin, telefon Flash moda alınacak.
        Telefon flash moda alındığında tekrar Unlock bootloader'i seçin size sağ ekranda 3 seçim gelecek.
        Sırasıyla .FFU, Loaders ve SBL3 klasörlerini seçin. .FFU ve ve Loaders klasörü C:/WP12/RM-892 içinde, SBL3 için C:/WP12/SBL3 klasörü oluşturmuştuk.
        İşlemi başlatın, Unlock işlemi başarılı dediğinde cihaz normal modda açılacak.

• Telefon açıldığında hesap bilgilerinizi girmeyin.
      • Mağazaya girip otomatik güncelleştirmeleri kapatın.
      • Telefonunun tüm güncelleştirmelerini 8.1 Update oluncaya kadar yapın, (Denim) (Extralar+Bilgi güncellenmediği için Cyan görünecek)

• Güncellemeler tamamlandığında tekrar WPInternals uygulamasını açıp, tekrar Unlock bootloader başlatıyoruz. Bu defa işlem çok çabuk tamamlanacak.
      • Uygulamayı kapatmadan bu defa Enable Root Access tıklıyoruz. Sağ üstte UNLOCK PHONE seçip işlemin tamamlanmasını bekleyin.
        Bu işlem de tamamlanınca Windows Phone Application Deployment 8.1 aracıyla indirdiğimiz CustomPFD_0003.xap dosyasını telefona yükleyin.

Bilgisayarla işimiz buraya kadar…

Telefondan CustomPFD Registry Editör açıp
        HKLM\SYSTEM\Platform\DeviceTargetingInfo klasörüne ulaşın

Gördüğüm kadarıyla sorun çıkarmadan çalışan Lumia 830 ayarlarını aşağıdaki gibi değiştirin, kendi telefonunuza ait bilgileri mutlaka not alın. Telefonu sıfırlamadığınız sürece Lumia 830 olarak görünecek.

LUMIA 830
        PhoneSOCVersion : 8926
        PhoneManufacturer : MicrosoftMDG
        PhoneManufactorModelName : RM-984_1000
        PhoneModelName : Lumia 830
        PhoneHardwareVariant : RM-984

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra telefonu kapatıp açın, hesap bilgilerinizi girerek, Yükseltme Danışmanını yükleyerek çalıştırın. Sonrasında güncellemeleri kontrol edin. Bende ilk Windows Mobile 10 geçişinde 10586.107 versiyonu yükledi. Sonra ikinci gelen güncelleştirme son sürüm 14393.576 oldu.

Bu aşamada Windows Insider yükleyerek insider yapılarını alabilir, benim gibi son sürümde cihazı sıfırlayıp stabil şekilde kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliens -- 6 Ocak 2018; 14:32:42 >

• senerb S kullanıcısına yanıt
    http://www.lumiafirmware.com adresinden indirdiğiniz Emergeny Loader dosyalarıdır. .FFU dosyasının olduğu klasöre kopyalamanız yeterlidir.
  • EmreBngll kullanıcısına yanıt
    Kullanım ve görünüm olarak tabiki farklar mevcut. bildirim ekranı, giriş ekranı, edge vs vs istersen 10 daha mantıklı.

Şu sitelere göz atabilirsin:

https://nokiapoweruser.com/windows-10-mobile-vs-windows-phone-8-1-massive-changelog/

[link=]http://www.knowyourmobile.com/mobile-phones/windows-10/23234/windows-10-mobile-release-date-features

• quote:

Orijinalden alıntı: aliens

Kullanım ve görünüm olarak tabiki farklar mevcut. bildirim ekranı, giriş ekranı, edge vs vs istersen 10 daha mantıklı.

Şu sitelere göz atabilirsin:

https://nokiapoweruser.com/windows-10-mobile-vs-windows-phone-8-1-massive-changelog/

[link=]http://www.knowyourmobile.com/mobile-phones/windows-10/23234/windows-10-mobile-release-date-features

İstanbul da olsaydın gelir yanına yaptırırdım valla kardeş şimilik cesaret edemiyorum. Azcık kurcalayayım belki sonra cesaret ederin:)

• Lumia 1020 telefonum var.,

Telefonum son sürüm 8.1 denim son güncellemedeydi
    http://www.lumiafirmware.com den doğru dosyaları indirdim, doğru 1020 engineering SBL dosyasını indirdim

FFU

Emergency Loader

SBL

diye doğru şekilde klasörleri hazırladım.

WPInternal programından önce flash moda doğru şekilde geçtim, telefon ekranı flash mode oldu

sonra Unlock Bootloader kısımına geçip klasörleri (FFU - Emergency Loader - SBL ) dosyaları doğru şekilde gösterdim,
    Continue dedim ve WPI Switching to Download Mode dedi, tel ekranı da karardı öyle kaldı!! resmen continue ye basmamla bozuldu!! yarım saat bekledim hiçbişey olmadı!!.. Hiç açılmıyor, bilgisayara söküp takınca veya telefonun güç düğmesine basınca usb sökme takma sesi geliyor..

Windows Recovery Tool da bir işe yaramıyor, telefonu bulmuyor, eşlle bul dediğin zaman başka Lumia telefonların listesi çıkıyor 1020 yok!!. Telefonum listede değil seçeneği var aşağıda ona basıyosun, yapacak bişey yoktur diyor WRD,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sight -- 3 Nisan 2017; 20:34:2 >

• aliens kullanıcısına yanıt
    Selamlar tekrar,

WPRT yi ve beraberindeki winusb gibi tüm programları sildim tekrar yükledim, Dosyaları C:\ProgramData\Microsoft\Packages\Products\ klasöründeki packages altına atıp arattırınca 1020 yi gördü kurtardı.

Bundan sonra tam 3 defa daha, tam tarif edildiği gibi uygun dosyaları uygun klasörleri ffu yu sbl yi falan göstererek tekrar tekrar WPI dan unblock bootloader işlemi yapmaya çalıştım, her defasında continue ye basınca saniyesinde siyah ekrana düştü..
    WPI Switching to Download Mode diyor, sonra emergency mode diyor, sonrada waiting to connect to phone diyor, hiç bulmuyor telefonu bi daha WPI

artık nası bi şanssızlığa düştük benim telefondamı bi farklılık var nedir olmuyor yani :((

Bu işe girişmeden evvel benim Tel ilk açılırken hep Turkcell logosu çıkardıwww.lumiafirmware.com da 2 tane Black Türkiye Lumia 1020 var,

Biri Turkcell adıyla geçen

3051.50009.1424.0002 - No info

Model info
    Phone model: Lumia 1020
    PackageTitle: RM-875 VAR EURO TR TURKCELL BLACK
    Product Code: 059V1P4
    manufacturerHardwareModel: RM-875
    Last Firmware: 3051.50009.1424.0002

Emergency Files
    FAST8960_EOS_ROW.hex - RM875_msimage_v1.0.mbn

Download url's - Firmware: 3051.50009.1424.0002 - The links are valid for 15 minutes
    Download: RM875_059V1P4_3051.50009.1424.0002_032.vpl
    Download: RM875_3051.50009.1424.0002_RETAIL_eu_turkey_966_02_447740_prd_signed.ffu
    Download: RM875_059V1P4_ccc_v032.bin
    Download: RM875_059V1P4_hwt_v032.bin
    Download: DC_WP8_Template_NwWP_v2.bin
    Download: NWP8_simlock_3gstandard_bb5_crcA59A.bin
    Download: 11508101.pcx
    Download: TYPE_LABEL_RM-875_RM-877_Generic_English_001.xml
    Download: RM875_059V1P4_3051.50009.1424.0002_032.dcp
    Download: RM875_059V1P4_3051.50009.1424.0002_032_signature.bin
    Download: CustomerNvi_4fa4159892aa7c56c4e0a58b87f96c33_3051.50009.1424.0_447740_10752.nvi

Diğeri de,

3051.50009.1424.0002 - No info

Model info
    Phone model: Lumia 1020
    PackageTitle: RM-875 VAR EURO TR CV BLACK
    Product Code: 059T862
    manufacturerHardwareModel: RM-875
    Last Firmware: 3051.50009.1424.0002

Emergency Files
    FAST8960_EOS_ROW.hex - RM875_msimage_v1.0.mbn

Download url's - Firmware: 3051.50009.1424.0002 - The links are valid for 15 minutes
    Download: RM875_059T862_3051.50009.1424.0002_042.vpl
    Download: RM875_3051.50009.1424.0002_RETAIL_eu_turkey_261_02_447695_prd_signed.ffu
    Download: CustomerNvi_f88539c72d73328513676e8cbb8a179c_3051.50009.1424.0_447695_10739.nvi
    Download: RM875_059T862_ccc_v042.bin
    Download: RM875_059T862_hwt_v042.bin
    Download: DC_WP8_Template_NwWP_v2.bin
    Download: NWP8_simlock_3gstandard_bb5_crcA59A.bin
    Download: 11508101.pcx
    Download: TYPE_LABEL_RM-875_RM-877_Generic_English_001.xml
    Download: RM875_059T862_3051.50009.1424.0002_042.dcp
    Download: RM875_059T862_3051.50009.1424.0002_042_signature.bin

bilgileriyle geçiyor.

Ben ilk başta Turkcell diye üstteki Turkcell adıyla geçen Product Code: 059V1P4 dosyalarıyla Unlock bootloader yapmaya çalışmıştım, kilitlenip kaldıydı.

En en ilk başta daha WPI a unlock bootloader a falan daha hiç bulaşmamışken WPRT ile sıfırlama yaparken ise alttaki Product Code: 059T862 olan dosyaları bulmuştu öyle tanımlamış telefonu WPRT, belkide ben gözden kaçırdım yanlışlıkla, zaten o 059T862 dosyaları lumiafirmware den indirip products altına atınca kurtardı telefonu.

Artık telefonun dosyaları bu heralde diye bu Product Code: 059T862 dosyalarıyla WPI dan unlock bootloader denesemde kabul etmiyor, telefon siyah ekrana düşüp kalıyor hiç ilerlemiyor tekrar WPRT ile kurtarmak zorunda kalıyorum. Tam 3 defa denedim dikkat ede ede 3 defa da WPRT den geri yükledim..

Yalnız bir fark telefon artık Turkcell logosuyla açılmıyor o gitti, bu da beni düşündürüyor acaba telefonun orijinal dosyaları Product Code: 059V1P4 idi ydide?.. o zaman niye oraya Turkcell yazmışlar,, Acaba telefonun Lumia firmware de listelenmeyen başka bir sürümümü var vs..

Neyse şu an daha yapacak birşey görünmüyor, ilgilendiğiniz için yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sight -- 3 Nisan 2017; 20:41:18 >

• Merhaba;
    İlk sayfada gerekli olan yazılımlar ve anlatım mevcut. Adım adım giderseniz işlemler basit.

Dikkat etmeniz gereken cihaz sıfırlanacağı için tüm dosya, resim vs. yedeklerinizi almanız gerekiyor.

İşlemlere başlamadan önce WPinternals 1.2 uygulamasını açarak General info altında Brand/Model ve product code karşısında değerlere görehttp://www.lumiafirmware.com/ adresinden uygun dosyaları indirebilirsiniz.

Lumia 1020 için SBL dosyası mevcut, fakat sizin cihaz ATT cihazı modeli Lumia 909 olarak görünüyor, riskli bir işlem olabilir.
  • Nokia 1020 windows 10 kurmak istiyorum. Sorunları varmı kamerada problem yaratır mı. Alttaki linkte konuda nasıl yapmışlar anlamadım.

https://forum.xda-developers.com/lumia-1020/general/windows-10-mobile-rom-version-1709-t3740862?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncelleme Almayan SD Kart Girişi olmayan/olan Cihazlara 8.1 den Redstone / Creators Update Kurulumu Rehberi

kurulumda kaldım böyle yazıyor her şeyi de doğru yapıyorum 16gb beyaz 925 orjinal sürümleri indirip aldım wp10 klasörü açıp sizin dediğiniz linktekileri indirip attım (linktekileri orjinal inen sürümle kıyasladım aynı modeller) ffu dosyasını seçtim rm-892 klasörünü ve slb3 klasöründeki 925 bin'i seçtim olmadı böyle kalıyor
    Ürün Kodu: 059T620 üreticiHardwareModel
    https://www.youtube.com/watch?v=SWWh1kHOqOk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay Kaktüs -- 1 Şubat 2019; 21:43:11 >

• lumia 925 telefonumu burada anlatılanları uygulayıp lumia 830 gibi göstermeyi başardım; ancak güncelleme bir türlü gelmedi ve telefon güncel görünüyordu. Burada sorunun lumia 830 tanımlamasında olduğunu farkettim. birçok telefon modeli girdim telefona ama olmadı. en sonunda youtube'ta 8.1'den 10'a yükseltme videolarından birinin altındaki bir yorumda lumia 1520 için detaylı verilen verileri girdim ve oldu. lumia 1520'nin şu an en son sürümü olan 14393.2551 sürümüne yükselttim ve telefonu sıfırladım. şu an güzel bir şekilde kullanıyorum. aşağıda verdiğim verileri girdiğinizde insider ya da advisor ile bir işiniz olmuyor(zaten artık işe yaramıyorlar). doğrudan güncelleme geliyor ve yükseltiyorsunuz.

önemli olan 8.1'den windows 10'a yükseltebilmek. Windows 10'dayken yapılacak işlemler daha kolay oluyor. lumia 1520'ye yükseltmeyi başarınca daha sonra redstone 2'yi falan alan telefona yükseltmeniz çok daha kolay olur.
    windows 10 telefon kullananlar üst versiyonlara çıkmak için burada anlatılanları uygulayabilir:https://forum.donanimhaber.com/guncelleme-almayan-cihazlara-redstone-3-kurulumu-rehber--119234123

Benim 1520 yazılımıyla şu an için bir sorunum yok. ileride sorun çıkarsa windows 10 içerisinde olduğum için başka bir model adı girer ve sorunlarımı çözerim.

Lumia 1520 için bunları değiştirin(kopyala yapıştır yapıyorum).
    PHONEFIRMWAREREVISION CHANGE IT TO 02540.00019.15236.45006

PHONESOCVERSION CHANGE IT TO 8974

PHONEMOBILEOPERATORDISPLAYNAME CHANGE TO CV GBIE (YOUR PHONE MIGHT NOT HAVE THIS KEY IF ITS MISSING JUST SKIP THIS ONE)

PHONEMANUFACTURERMODELNAME CHANGE IT TO RM-937_eu_euro1_231

PHONEMOBILEOPERATORNAME CHANGE IT TO 000-GB (YOUR PHONE MIGHT NOT HAVE THIS KEY IF ITS MISSING JUST SKIP THIS ONE)

PHONEMODELNAME CHANGE IT TO Lumia 1520

PHONEMANUFACTURER CHANGE IT TO NOKIA

PHONEHARDWAREVARIANT CHANGE IT TO RM-937

Önemli Edit: Bu işlemleri yapıp yükseltmeyi başardınız ve güncellemeleri yaptıktan sonra da telefonu sıfırlayıp kullanmaya başladınız diyelim...

Başıma gelip de keşfettiğim bir durumu paylaşmak istiyorum.

Önceden insiderla yükseltme yaptığım için, lumia 925'e insider desteği bittikten sonra telefonu Lumia 650 gibi gösterip telefonu sıfırlamıştım. Bir süre sonra gelen bir güncelleme yükledikten bir süre sonra Wifi'ye bağlanamaz olmuştum(çalışmıyordu). Bildirim ekranında da blutooth açık gibi yanıyordu seçili gibi ama aslında o da çalışmıyordu. Mobil etkin nokta da keza.

neyse... o gün yazılımsal sandım ve düzeltemedim. telefonu ilk 8 işletim sistemine geri döndürdüm. wifi falan yine çalışmadı. Haliyle de 8.1'den windows 10 mobile'a yükseltme yapamadım(windows phone 8'de illa wifi istiyor güncelleme için). Derken bir süre eski şekilde kullandım telefon bozuldu gözüyle bakarak. 1 ay geçmedi sonra bir sabah bir uyandım bir baktım wifi falan her şey eskisi gibi çalışmaya başladı. sonra registry'den telefonu lumia 1520 gösterip yükseltmeyi başardığım. ve sıfırladım. telefonda lumia 1520 yazılımı yüklüydü ama özelliklerde lumia 925 özellikleri yazıyordu haliyle.

Bir süre sonra wifi falan aynı şekilde yine gitti. çok şey denedim bu sefer. windows phone 8'e dönmeye niyetim yoktu.

derken... denediğim bir yol bir süre sonra kendiliğinden işe yaradı.

Lumia 1520 için güncellemeler gelmiyor artık bilindiği üzere destek bitti. bu son güncelleştirmede yazılıma bir şey eklenmiş olmalı diye düşünüyorum. ki bu eklenen şey yazılımla telefon modelinin farklılığında bu söylediğim sorunu çıkarıyor.

Benimle aynı şeyi yaşamış arkadaşlar şunu denesin: telefonu ilk hangi model olarak gösterip yükselttiyseniz yeniden registry'den o şekilde ayarlayın. hemen düzelmeyecek. zırt pırt olmamak şartıyla telefonu farklı kombinasyonlarla yeniden başlatın.

kombinasyonlardan kastım:
    - uçak modunda yeniden başlatmak
    - hücresel açıkken/ kapalıyken yeniden başlatmak
    - pil tasarrufu modu açıkken yeniden başlatmak
    - soft rest ile resetlemek
    gibi.

arada sim için pin girmeden de açtıktan sonra da bunları deneyebilirsiniz.

aradan 1 gün falan geçti uçak moduna telefonu alıp konumu vesaire kapattıktan sonra yeniden başlattım telefonu. bir baktım her şey düzeldi. şimdi bir sorun kalmadı.

Umarım bu yöntem aynı sorunu yaşamış arkadaşlarda da işe yarar. İnternette hiçbir yerde buna bir çözüm bulamadım ben. tamamen kendim fark ettim.

Bundan sonra sıfırlama yapsam da ilk yükseltirken kullandığım lumia 1520'nin değerlerini gireceğim ve o şekilde kullanacağım. siz 830, 650 ya da başka bir model ile yükselttiyseniz o şekilde yaparsınız.

Bu çözümümle ilgili değişikler olursa burada editleyeceğim yeniden.

son edit: telefonumun wifi ve bluetooth'unu uzun zamandır kullanamıyorum yeniden. sanırım donanımsal bir sıkıntısı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi razielepic -- 22 Kasım 2019; 23:7:17 >

• mafamafa3 M kullanıcısına yanıt
    Bu konu işini görecektir>>> https://www.technopat.net/sosyal/konu/windows-phone-8den-windows-mobile-10-guencelleme-rehberi.832402/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.