Şimdi Ara

1lt su ile evi ısıtmak mümkün

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
2
Favori
4.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalar arkadaşlar evimizin bulunduğu yerde doğalgaz yok o yüzden kömür sobasından kurtulmak istiyorum yaptığım araştırmalar sonucunda 1lt liz kazan yapıp 100 m2 lik evimde 5 metrelik peteklere su ısıtarak pompalamak ısıtıcı olarak 1500 kw lık bir rezistans iş görür gibi ilk bunu 3 damaca su alan kazanda denedik ve sonuç elektrik fazla geldi 350,00 TL bunu daha da aşağıya çekmek için sistemde dolaşan suyu azaltmaktan geçtiğine kanaat getirdim kendim tesisatçı değilim hiç bu işlerden anlamam ama deneme yanılma yaparak en ucuz yolla sadece ısınmayı arıyorum petek olarak ta risa diye petekleri tavsiye ettiler çabuk ısınan ve geç soğan bir petekmiş ama fiyatları biraz tuzlu

petek boyları ise sizce yeterli mi

14 m2 600*1000
    17 m2 600*1200
    10 m2 600*800
    14 m2 600*1000
    12 m2 600*1000

peteklerin boyları küçük olması enerji sarfiyatı için önemliymiş...

• blueaslan B kullanıcısına yanıt
    Isıtma uzmanı değilim ama elektrikçi olarak siz ya hiç 1500 kw görmediniz yada hiç dayak yemediniz (espri tabii:) Dostum şu sitede petek ve alanlara göre kaç kw lık kombi gerektiği belirtilmiş. Sanırım senin 8 kayıplarla 10 kw'lık bir ısıtıcıya ihtiyacın var.

http://www.elektriklikombi.com/
  • Yok da benim dediğim olay dışarıdan soğuk su girişi olmayacak sadece 1 Lt lik kazanı ısıtıp sadece ısınmak için kullanacak suyu
    Tamam da zaten bütün kombiler dediğiniz gibi içindeki suyu ısıtıp kapalı devre sistemiyle evi ısıtıyor. Herhalde ben sizin ne istediğinizi anlayamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neo59

Tamam da zaten bütün kombiler dediğiniz gibi içindeki suyu ısıtıp kapalı devre sistemiyle evi ısıtıyor. Herhalde ben sizin ne istediğinizi anlayamadım.
    Elektrikle ısınmak çok pahalıya gelir, evin elektrik altyapısında tadilat gerektirir. Boşuna uğraşmayın.

Saygılar....
  • 1kw elektrik 1kw doğalgazdan yaklaşık 3.5 kat daha pahalıdır.(elektriğe gelen son zamları göz önünde bulundurmuyorum) kömür de bu ikisinin arasındadır. Elektrikten ucuzdur. Dolayısıyla ekonomi istiyorsanız elektrikten kaçacaksınız.

Suyun işlevi ısının transfer edilmesidir. Sistemde peteklere basınçla yürüyorsa sorun yok demektir. Kazan hacmi ile oynamanın bir faydası olmaz. Dolaşım ve basınç sıkıntısı olmasın yeter.
  • Peki birşey sorucam Erzurumlu mucit ebubekir beyin dediğini yapamazmıyız YouTube da video su var
  • Benim dediğim olay su devir daim olduktan sonra diyelim 50 derecede gitti peteklere 35 derecede geldi tekrar kaynattı gönderdi bu sistem hiç kapanmadan kettle mantığı ile çalışacak daha az enerji sarfiyatı olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: blueaslan

Benim dediğim olay su devir daim olduktan sonra diyelim 50 derecede gitti peteklere 35 derecede geldi tekrar kaynattı gönderdi bu sistem hiç kapanmadan kettle mantığı ile çalışacak daha az enerji sarfiyatı olacak

1 kiloWatt gücündeki ısıtıcıyla ancak bir adet petek ısıtabilirsiniz. Düşük sıcaklıklara razıysanız, petekler küçükse, ısı kaybı da azsa belki iki tane çalıştırır. Ezbere 35 derecede gelen su 50 dereceye çıkacak yaklaşımı gerçekten uzaktır. Evdeki kalorifer tesisatı gibi bir sistemde gidiş ve dönüş hattı arasında 15 derece sıcaklık farkını sağlayabilmeniz için daha yüksek güçte ısıtıcı kullanmanız gerekir. En basit yaklaşımla ocakta kaynayan bir çaydanlığa bir bardak soğuk su ilave ettiğinizde tekrar kaynaması için geçen süreyi düşünün.

Saygılar.....

• quote:

Orijinalden alıntı: Kerosen

quote:

Benim dediğim olay su devir daim olduktan sonra diyelim 50 derecede gitti peteklere 35 derecede geldi tekrar kaynattı gönderdi bu sistem hiç kapanmadan kettle mantığı ile çalışacak daha az enerji sarfiyatı olacak

1 kiloWatt gücündeki ısıtıcıyla ancak bir adet petek ısıtabilirsiniz. Düşük sıcaklıklara razıysanız, petekler küçükse, ısı kaybı da azsa belki iki tane çalıştırır. Ezbere 35 derecede gelen su 50 dereceye çıkacak yaklaşımı gerçekten uzaktır. Evdeki kalorifer tesisatı gibi bir sistemde gidiş ve dönüş hattı arasında 15 derece sıcaklık farkını sağlayabilmeniz için daha yüksek güçte ısıtıcı kullanmanız gerekir. En basit yaklaşımla ocakta kaynayan bir çaydanlığa bir bardak soğuk su ilave ettiğinizde tekrar kaynaması için geçen süreyi düşünün.

Saygılar.....

Alıntıları Göster
    evet arkadaşlar sistemi aldım önümüzdeki cumartesi kurulum yapılacak aldığım petekler

1400*600 demirdöküm plus panel
    1300*600 demirdöküm plus panel
    1000*600 demirdöküm plus panel
    700*600 demirdöküm plus panel
    500*600 demirdöküm plus panel
    40*110 havlu pan
    sistem 1.5 kw lık özel yapım rezinstans ile olacak eğer sistemden başarı alırsam size bildiririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blueaslan -- 18 Ekim 2016; 23:19:13 >

• Yazım yanlışı yoksa ve özel yapım rezistansınız 1500 kw ise yaklaşık 7000 amper akıma ihtiyacınız var 220 volt şehir şebekesinde tam kapasite çalışabilmesi için. En iyi ihtimalle sigortanız atacak. Olmadı apartmanın veya direkten size gelen hattı yakacaksınız yada tüm bu sigortaları attıracaksınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: l.a.c.i.w.e.r.t

Yazım yanlışı yoksa ve özel yapım rezistansınız 1500 kw ise yaklaşık 7000 amper akıma ihtiyacınız var 220 volt şehir şebekesinde tam kapasite çalışabilmesi için. En iyi ihtimalle sigortanız atacak. Olmadı apartmanın veya direkten size gelen hattı yakacaksınız yada tüm bu sigortaları attıracaksınız.

evet yazım yanlışı var 1.5 kw demek istemiştim
  • 1,5kw ortalama bir kettle kadar ısı sağlar. 20 derecedeki 1,5 lt suyu 50 dereceye getirmesi 1 dk sürer. Sizin tarif ettiğiniz sistemde sürekli devir daim eden daha fazla su var. Petekte soğuyan suyu tekrar ısıtması imkansız gibi.
  • l.a.c.i.w.e.r.t kullanıcısına yanıt
    mühendisler hep imkansız dediler ben ise uygulamaya geçiriyorum imkansız gerçek olacak kullandıktan sonra deneyimlerimi yazıcam bide sistem fotolarını koyarım. ilk başta bende inanmıyordum fakat yapanları gördüm ve onlarda işe yaradığına göre bende sistemi yapmaya başladım.
    Denemekte fayda var tabi ki. Yalnız dikkatli olun ve bulabilirseniz bir elektrik sayacı alıp sistemin ne kadar elektrik harcadığını tek ölçün. Ayrıca evinizde kaçak akım rölesi olduğundan emin olun. Çarpılmalara karşı sizi korur.
    Sonuçları merakla bekliyorum. Bizi de deneyimlerinizden haberdar edin.
  • Yazdıklarımı tekrar okuyunca şüphelendim. O yüzden belirtmek istiyorum dalga geçmek için yazmadım çarpılma olayını. Şimdiden söyleyeyim.
  • quote:

Yazdıklarımı tekrar okuyunca şüphelendim. O yüzden belirtmek istiyorum dalga geçmek için yazmadım çarpılma olayını. Şimdiden söyleyeyim.

çok teşekkür ederim kaçak akım rolesi aldım onu da takıcam düşündüğünüz ve öneriniz için çok teşekkür ederim daha önce evdeki yangını kaçak akım rolesi engellemişti gerçekten faydalı bir buluş:):)
  • quote:

Yazdıklarımı tekrar okuyunca şüphelendim. O yüzden belirtmek istiyorum dalga geçmek için yazmadım çarpılma olayını. Şimdiden söyleyeyim.

deneyimlerimi bildireceğim gerçekten faydalı olursa tabiki sonuçta doğalgaz ı herkes ucuz olarak biliyor tüp ve banyo suyu için uygun fakat ev ısıtma konusunda bence farkı yok bakalım deneyip de göreceğiz..
  • quote:

quote:

deneyimlerimi bildireceğim gerçekten faydalı olursa tabiki sonuçta doğalgaz ı herkes ucuz olarak biliyor tüp ve banyo suyu için uygun fakat ev ısıtma konusunda bence farkı yok bakalım deneyip de göreceğiz..

Alıntıları Göster
    evet arkadaşlar sistemi çalıştırdık ama tam randımanlı deneme fırsatım olmadı izmir de havalar mevsim normallerinden üst seviyede gidiyor 26 27 dereceler ve kısa kollu ile dolaşabiliyoruz. bu arada sistem 1 lt kazan alıyor toplam tesisatın içi 35 lt su aldı:(:(

• Boşa uğraşmayın. Evlerin isi yalıtımı ve dış hava sıcaklığına göre isi kayıpları bellidir. En iyi yalıtımda bir oda 3 derece dış hava sıcaklığında saatte 0.7kw isi kaybeder. Bu değer 10 metrekare bir oda içindir. Yalıtım filan yoksa 1.2 kw'nin üzerine rahatlıkla çıkar.

Dolayısıyla 1.5 kw isi kaynağı ile maksimum 20 metrekarelik bir odayı ancak ısıtabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.