Şimdi Ara

*_* YENİ YARİS 1.0 ve 1.3 TARTIŞMA GRUBU *_*

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.162
Cevap
9
Favori
203.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sanrim 2007 Yepyeni Yaris modeli uzun suredir piyasada. Benim ogrenmek istedigim 2006 ile 2007 arasindaki teknik ve donanim farklari.

Aklimda Honda Jazz ve Yaris 1.3 m/m var. Yaris'i henuz showroom'da inceleme sansim olmadi. Jazz'i begendim dogrusu, otomotaik vitesi hakkinda iyi duyumlar aldim. Yakit tuketimi, ic hacim cok cazip.

Yaris'in de teknolojik ozellikleri ve yakittaki cimriligi cok cekici. m/m kalitesi nasildir? Honda ile kiyaslanir mi?

Genel olarak Honda ve Toyota Turkiye hakkinda gorusler nelerdir; kalite, satis sonrasi, yedek parca gibi konularda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 29 Aralık 2006; 13:57:32 >

• quote:

Orjinalden alıntı: toyyarisçi

yarisin vergisi daha az.

Doğru bunu gözden kaçırdık yarisin motoru 1298 cc olduğu için vergide bir alt dilime giriyor jazz ise 1339 cc olması lazım. Ben corolla D4D almayı düşünüyorum daha önce dizellerin bakım masraflarının pahalı olduğu söylentisi üzerine yakıt tüketimi,esneklik ve iç hacim genişliği nedeniyle jazz almayı düşünüyordum. Ama babamın daha sonra sıfır almaya niyetlenmesi nedeniyle, sıfır almamız durumunda 7-8 sene kullanmamız gerekeceğinden jazzın gelecekte ikinci elinin belirsizliği nedeniyle d4d ye döndüm. Bir corolla yada civic'e 20 yaşında olsa bile müşteri bulursunuz çünkü otumuş bir piyasası var ama jazz şu an için böyle değil.

Toyota servisleri sadece honda değil genel olarak bütün servislerden daha iyidir. Diğer firmalarda servislere göre hizmet kalitesi değişirken toyotada belli bir standart vardır. Her zaman güler yüzlülerdir. Sorduğunuz en saçma sorulara bile cevap alırsınız,duruma göre aracınızın başına geçerek yapılanları izleyebilirsiniz. İkramları her zaman için vardır,kazıklanırım gibi bir düşünceniz olmaz. Yaptığınız servis şikayetleri hasır altı edilmez. Hemen hemen her servisten sonra size servisten memnun olup olmadığınıza dair telefon gelir. Hatta forumdan bir arkadaşa biraz abartarak polen filitresi değiştikten sonrada memnun musunuz diye telefon gelmişti.
    Sonuçta her markanın servisinde ufak tefek sorunlar olabilir ama toyotanın müşteri odaklı çalışma şeklinden olayı bu durum minumuma indirgenmiştir. Jazz'a gelirsek yaris gibi fazla sorun çıkarmadığından zaten servise periyodik bakımlar dışında fazla uğramazsınız.
    Burada sizin vereceğiniz karar otomobilden beklentileriniz üzerine olacak. Eğer kalabalık bir aileyseniz. Bagaj hacmi,diz mesafesi,genişlik kullanımdaki esneklik sizin için önemliyse tercihiniz jazzdan yana olmalıdır. Servis kalitesi,düşük vergi,güncel model sizin için önemliyse tercihiniz yaris olsun. Jazz hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linklere bakabilrsiniz.

hondajazz.blogspot.com
    www.jazzcikardesler.com

• Gorulen o ki Toyota'da tum saticilar cok bilgili.

Verdiginiz bilgiler cok faydali mataramasugo.

Toyota'nin ABD sayfasinda,www.toyota.com/yaris , Yaris'in sanal surusunu izleme imkani var. Ayrica oradaki arabalara iPod baglantisi var. Burada Yaris'te iPod baglantisini kurmus kullanicilar var mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 28 Kasım 2006; 15:40:14 >
  • ESP'yi daha once duymamistim. Benim gibi bilmeyenler icin aciklama asagidaki linkte var:

http://www.freescale.com/webapp/sps/site/application.jsp?nodeId=02Wcbf123FLbtv

Bilmiyorum ama Yaris icin gerekli mi sizce? ABS, EBD, BA ve direksiyon icin EMPS halihazirda standart Yaris'te. Bu donanimlar iyi hos ama surucuye sanki ne yapsam guvendeyim inancini da veriyor gibime geliyor. Ben kullanirken hic bir guvenlik donanimi yokmus gibi kullanmaya calisiyorum, temkini elden birakmamak icin.

Internette biraz daha bakindim ve YouTube'dan asagidaki goruntuleri buldum. Goruntuler ESP hakkinda cok daha fazla fikir veriyor:

http://www.youtube.com/watch?v=NiZjeeMExY4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 29 Aralık 2006; 14:39:03 >

• arkadaşlar,

reklam yapmış olmak istemiyorum fakatwww.bp.com.tr sitesinde ultimate kurşunsuz için yapılan testleri incelemenizin faydası var. testler ne kadar doğrudur bilmiyorum fakat eğer doğruysa kesinlikle kullanmak lazım. motor temizliği, yakıt tasarrufu vb konularda çok iddialılar.
  • http://www.ondokuz.net/youtube/default.asp?search_query=yaris

BU YARİS Mİ ÖBÜRÜDE FORT MU BEN ANLAYAMADIM
  • quote:

Orjinalden alıntı: Villeneuve

http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=3936976
    temizse kaçırma :)

evet ilan çok güzelmiş ama bana otomatik lazım...
  • 21 milyara eski kasa 2005 yaris yerine şöyle bir otomatik 2004 jazz 19.500 e tercihimdir.
    http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=3883261
  • Bayram öncesi toyotamı sıfırladım.
    TOYOTA YARİS 1.3 SOL MMT SATEN GÜMÜŞÜ 2008 sahibiyim.

Bir masaüstü yaptım,
    Yaris kullananların hoşuna gidebilir, indirmek için resme tıklayın...

• Dostumwww.toyota.com.tr ye gir sol ve terra arasındaki farklara bakabilirsin, aslında tekrar olacak ama, sol da ön sis farı, Direksiyondan kumandalı radyo-CD-MP3 çalar ve 6 hoparlör, Derinlik ayarlı direksiyon simidi, Deri direksiyon simidi, Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, Sürücü ve yolcu yan hava yastıkları var ama terra da yok.Performans olarak hiç bir fark göremessin.
    2006 model yaris e gelince araç henüz garanti kapsamında olduğu için toyota servisinden araç hakkında bilgi alabilir aracı kontrol ettirebilirsin.
    fakat araç eski kasa olduğu için değerini hızla kaybedecektir.
    İmkanın varsa 0 al terra al derim. Birde 20000km yi aşmıyorsan benzinliden şaşma derim.

• arkadaşlar yanlışınız var.

ben de 1.3 terra var ve Direksiyondan kumandalı radyo-CD-MP3 çalar ve 6 hoparlör ve Deri direksiyon simidi bulunuyor. diğerleri dediğiniz gibi yok ama ben yokluklarında hiç ihtiyaç hissetmedim. umarım kaza yapmam da yan hava yastıklarına da ihtiyacım olmaz. bunlar 1.0 terra da bulunmayan şeyler. yani 1.0 ile 1.3 terra arasında donanım farkı vardır. siz 1.3 e baktığınıza göre...

zaten direksiyondan kumanda ve mp3 çalar benim en önemli isteğimde olmasaydı terrayı almazdım. deri direksiyon ise bu donanım seviyesinde sürpriz.

terra ve sol 1.3 motarları birbirinden herhangi bir farkı yoktur. ben 0 terrayı tavsiye ederim. tüm ihtiyacını giderecek standart bir donanıma sahip. fiyatı da uygun. 19 milyar verip ikinci el eski kasa alma. eskisi ile çok farklı bir ferahlığa sahip.

quote:

Orjinalden alıntı: dr.heidelberg

Dostumwww.toyota.com.tr ye gir sol ve terra arasındaki farklara bakabilirsin, aslında tekrar olacak ama, sol da ön sis farı, Direksiyondan kumandalı radyo-CD-MP3 çalar ve 6 hoparlör, Derinlik ayarlı direksiyon simidi, Deri direksiyon simidi, Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, Sürücü ve yolcu yan hava yastıkları var ama terra da yok.Performans olarak hiç bir fark göremessin.
    2006 model yaris e gelince araç henüz garanti kapsamında olduğu için toyota servisinden araç hakkında bilgi alabilir aracı kontrol ettirebilirsin.
    fakat araç eski kasa olduğu için değerini hızla kaybedecektir.
    İmkanın varsa 0 al terra al derim. Birde 20000km yi aşmıyorsan benzinliden şaşma derim.

• evet 2006 nın 2 nci yarısında yenileri geldi. 2006 yeniler çok az hatta.

Bu arada sana yardımcı olması açısından bilgi vereyim.

1 ay önce eski yarisimi sattım. 2004 model 1.0 MMT Yaris idi.
    48.000 km deydi ve 15.500 ytl ye gitti.

TOYOTA YARİS 1.3 SOL MMT SATEN GÜMÜŞÜ 2008
    Otomobil Forum Sitesi | | http://www.arabaforum.net/
  • quote:

Orjinalden alıntı: meridyen6

evet 2006 nın 2 nci yarısında yenileri geldi. 2006 yeniler çok az hatta.

Bu arada sana yardımcı olması açısından bilgi vereyim.

1 ay önce eski yarisimi sattım. 2004 model 1.0 MMT Yaris idi.
    48.000 km deydi ve 15.500 ytl ye gitti.

TOYOTA YARİS 1.3 SOL MMT SATEN GÜMÜŞÜ 2008
    Otomobil Forum Sitesi | | http://www.arabaforum.net/

Meridyen06 teşekkürler. Biraz daha araç bakmaya devam edeceğim. Umarım temiz bir Yaris bulabilirim.

• quote:

Orjinalden alıntı: alplord

Slm Mr.Monk
    Sanada hayırlı olsun kardeş. Haklısın bizim buralarda yakıt sarfiyatı daha düşük. Adana nede olsa çukurova....Ova işte adı üstünde hertaraf dümdüz yol,iniş çıkışlı yollar bizim buralarda pek yok gibi. Köprü üst geçitleri hariç . 35 km/h senin şehir içerisinde dur kalklarla beraber ortalama yaptığın sürati gösteriyordur diye düşünüyorum. Bence senin yol bilgisayarında yanlışlık yok. Ben kendi arabamı üzmemek için mümkün olduğunca sıkıştırmadan yüksek viteste rahat kullanmaya çalışıyorum. Ama bu hafta sonu bi otobana çıkıp uzun yol yapmam gerekiyor artık. Tanıtım broşüründe max 170km/h hız yapabilirsiniz diyor ama dün servisteki bi arkadaşla konuştum 1.3 lerin rahatlıkla 200 km/h yapabileceğini söyledi. Denemek istiyorum bakalım 200 km kadran görebilecekmiyim

göremezsin gosterge 199 da bitiyor ben dizelle yaptim bunu

http://www.youtube.com/watch?v=iEvw1W8k6kk

• quote:

Orjinalden alıntı: ceyhunberber

quote:

Orjinalden alıntı: alplord

Slm Mr.Monk
    Sanada hayırlı olsun kardeş. Haklısın bizim buralarda yakıt sarfiyatı daha düşük. Adana nede olsa çukurova....Ova işte adı üstünde hertaraf dümdüz yol,iniş çıkışlı yollar bizim buralarda pek yok gibi. Köprü üst geçitleri hariç . 35 km/h senin şehir içerisinde dur kalklarla beraber ortalama yaptığın sürati gösteriyordur diye düşünüyorum. Bence senin yol bilgisayarında yanlışlık yok. Ben kendi arabamı üzmemek için mümkün olduğunca sıkıştırmadan yüksek viteste rahat kullanmaya çalışıyorum. Ama bu hafta sonu bi otobana çıkıp uzun yol yapmam gerekiyor artık. Tanıtım broşüründe max 170km/h hız yapabilirsiniz diyor ama dün servisteki bi arkadaşla konuştum 1.3 lerin rahatlıkla 200 km/h yapabileceğini söyledi. Denemek istiyorum bakalım 200 km kadran görebilecekmiyim

göremezsin gosterge 199 da bitiyor ben dizelle yaptim bunu

http://www.youtube.com/watch?v=iEvw1W8k6kk

bizim zaten o hızı görebilme şansımız yok.

• Bay disiplin,

M/M vitesi toyota sanırım tam oturtamadı,http://fifthgear.five.tv/jsp/5gmain.jsp?lnk=201_1&model=754&description=Toyota%20Yaris yaris test sitesinde de bu otomatik şanzuman, arabada beğenilmeyenler arasında. Yada düşük bi ihtimalle kullanıcılar doğru şekilde kullanamıyor.

sorun-3 ile ilgili yaris rampa arabası değil, 1.0 ı eğer düz yerlerde sürmeyecekseniz çok rampalı bayırlı trafikli yerlerin arabası değil.

Ben bu yoruma kısmen katılıyorum. Çok rampalı, bayırlı yerler için tabiki yüksek beygir ve torklu araç daha doğrudur, ancak 1.0 aracı rampaya uygun devirde vitesleri ayarlayarak sokarsanız rampalarda problem yaşamazsınız. Rampasız yol hiçbir yerde yok. Yaris 1.0 ı 2. viteste 3600 dev/dak ya getirin (max tork) zorlandığı rampa bana daha denk gelmedi.

• Ben bunu arabayı alırken yaptırdım. 3 + 2 olanı. Normal garantisi 3 yıl 100.000 km, garanti extra yı yaptırdığın zaman km sınırı yok 5 yıl içerisinde geçerli. Bana cazip geldi. Bide yol yardımı sadece 1 yıl için geçerliymiş her sene 25 ytl karşılığında yeniletiliyormuş ben bunu şiddetle tavsiye ederim , senesi geldiğinde yeniletmeyi düşünüyorum.http://www.toyotasa.com.tr/turkey-local/garanti_extra.aspx Sana bu adresi verebilirim incelersin,yardımcı olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: meridyen6

Aracım 2008 model toyota yaris 1.3 Sol Tiptronik vites.

Bu sabah servise gittim. Araçta klimayı açınca ve dışarıdan hava gelmesini isteyince çok kötü koku geliyor, diye belirttim.

Polen filtresine bir baktıralım dediler. Fakat gitti geldi bu araçlarda polen filtresi yokmuş, işçilik dahil 47 ytl ye taktırabilirsiniz dediler.

Terra alt modeli Sol ise üst modeli diye biliyordum. Üst modelinde dahi polen filtresi olmaması sizce garip değil mi?

Sizin arabalarınızda var mı yoksa benimki eksik mi kalmış.

sol special disinda hic birinde polen yok dostum sadece dijital klimalilara koymuslar

http://www.otopol.com/product_info.php?products_id=108600

burdan 9 ytl ye alabilirsiniz kendiniz kitaba bakip kolayca takabilirsiniz

servis 35 -40 tan asaği takmaz

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.