Şimdi Ara

LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012 (44. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.027
Cevap
12
Favori
521.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: oprema

quote:

Orijinalden alıntı: darkingfb

merhaba arkadaşlar,benim aracımın muayenesi nisan ayında,bende lpg taktırmak istiyorum muayeneden önce taktırırsam 2 keremi muayeneye götürmek zorunda kalacağım..teşekkürler.

Hayır yaptırmanıza gerek yok....muayene tarihinde süre sıfırlanır ve üstüne ilgili süre eklenir (Binek,Ticari v.s oluşuna göre)

sizin zaten muayene süresine az süre kalmış beklemenizi gerektirecek avantajlı bir durumunuz görünmüyor, yaptırın çıksın aradan..

teşekkür ederim..
  • ben de güncel bilgi olsun diye yeni yaptırdğım işlemi özetleyeyim.

işlemi ankara için anlatacağım. öncelikle lpg'yi taktırdığınız yerden verilecek evrakları özenle saklayın, burada montaj tespit formundan tutun da makine mühendisinin yetki belgesine kadar herşey var. yapılacak şey sırayla:

- makine mühendisleri odasından "sızdırmazlık raporu almak": ankara ostimdeki mmo'dan randevu alarak giderseniz işiniz kolaylaşır. şu adresten randevu alınız. orda toplamda 45 tl harcayacaksınız işiniz en fazla yarım saat sürecek. einizdeki evraklara bir de sızdırmazlık raporu/iki adet ek1 belgesi eklenmiş olacak. cumartesileri açık.

-sonra muayeneye gideceksiniz. sızdırmazlıktan sonra hemen yakınındaki ivedik tüvtürk'e geçebilirsiniz, öncesinde şu adresten randevu alınız. randevulu gidince işiniz en fazla 1 saat sürecek şayet araçta ekstra bir kusur çıkmazsa. buradan da evraklarınız arasına muayene belgesi eklendi. otomobil için 159 lira ödeme yaptınız. burası da cumartesileri açık.

- hafta içi bir sabah emniyet müdürlüğü trafik tescile gidip bu evrakları vereceksiniz. öncesinde randevu alırsanız yine işiniz çarçabuk biter. randevu bu adrestenonline alınabilir. trafik tescilde bu iş için 66 lira ödeyeceksiniz. aynı gün akşam 4'te ruhsatınız gidip alabilirsiniz, dilerseniz ertesi gün yine sabah erkenden gider işe yetişmiş olursunuz.

sızdırmazlık ve muayene cumartesi yapılabildiği için, trafik tescilde de sabah 8:15'e randevu alabildiğiniz için işyerinizden izin dahi almadan bu süreç tamamlanacak. toplamda harcadığınız para 45+159+66=270 lira.

lpg'yi taktırdığım yere bu işlemleri yaptırtmak istediğimde 420 tl istediler artı vekaletname parası.

• İyi günler. İkinci el bi araç aldım ve aracın noter satışı gerçekleşti. Eski sahibi yaklaşık 1 sene önce araca lpg taktırmış, faturasını ve montaj tespit raporlarını kendi adına çıkartmış fakat lpg yi araca işletmemiş. Aracın muayenesine 1 ay var ve doğal olarak lpg yi ruhsatına işlettireceğim.Lakin faturanın kesilmiş olması ve eski sahibinin adına olması benim için nasıl bir zorluk çıkartır? Kendi adıma yeni bir faturanın çıkarılması mümkün mü? Mümkün değilse ne gibi bir yol izleyeceğim? Tanktaki ve beyindeki numaralar eski sahibinin adına kayıtlı olduğu için sistemin yenilenmesi gibi bir durum var mı? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
  • Merhaba.
    Hm muayene hem sızdırmzlk yaptrdm. Saat 1 ıcın mmo ya 2 bucuk ıcın tuvturke randevu aldım. Dudullu sızdırmazlıka yarım saat erken gıttım. O ara simsarlar ek 1 belgesi aldınız mı dıye dolanıyordu ortada. Cevredekıler 20 tl ye yaptırmıs. Pazarlık yapabılecegım tek nokta burası oldugu ıcın direndim. :) Anahtar kelımeler kullandım sonucta 11 lıraya 2 nüsha aldım. Sızdırmazlık 15 dk falan sürdü. O halloldu. 25 mmo + 11 ek 1 Oradan Tuvturk e gectm. 1 bucuk gıbı oradydm. Sıra no aldm. Onumde 100 kısı vardı. 2 bucuk gıbı gişeye gectm. Ek 1, sızdırmazlık, ruhsat, trafık sıgortası Kagıdını verdm. Sigotaya bakmadı. 200 tl aldı egzoz dahil. Tek sayfa kagıt verdı. Egzoz a gıdın gelın dedı. 10 dk fln surdu. Donuste ısmınız anons edılecek dedı. 10 dk sonra muayene ıcın anons geldı. Eleman aldı arabayı perona ben de yaya olarak cıkısa gıttım. 5 dk sonra arac geldı. 5 dk sonra trafık ıcın gereklı evraklar geldı.
    Püf nokta şu bence hastahane mantıgı gıbı. Randevu saatınden erken gıdıp sıra alırsanız erken cıkarsınız. Tam randevu saatinde gırersınız yanı. Tuvturkte de simsarlar var. 20 Tl ye direk alırız dıyorlar ama ben uygulamayı merak ettım o yuzden bekledım. Trafıkden cıkınca toplam malıyetı yazarım. Şimdilik 245 tl. Fakat 8 tl gecıkme farkı var.

İyü günler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu arada eleman bagajı actırıp tank nosu ıle evraktakı noyu karsılastırırken bagajdakı üçgen çantayı arka koştura fırlattıgımı gordu o kadar. Bakmadı hıc yanı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yaw geçen gün taksicinin biri " artık tüpü ruhsata işletme kalktı" dedi..ben inanmadım ve böyle birşeyin olamayacağını söyledim..

var mı bunun doğruluk payı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetaltunok

quote:

Orijinalden alıntı: pecer2001tr

Arkadaşlar Bursadan araç alacağım ve Ankara plakası olarak noterde değiştirmek istediğimi söyleyeceğim.Sanırım en geç 2 hafataya kadar ruhsat geliyormuş Ankaraya...
    Ayrıca aracı alır almaz LPG dönüşümünü de yaptırmak istiyorum...
    Ruhsat işlemlerine nasıl başlayacağım hangi işlemi sırayla yapmam lazım, önce lpg mi yoksa plaka işlemlerine mi başlamalıyım? Lütfen bana bu konuda acilen yardımcı olabilir misiniz?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

Merhaba Hocam Noterde plaka değişikliği yapacağınızı belirtin ancak Ruhsatım adresime gelmesin ben kendim emniyetten alacağım diyin. Arsdından
    1- Lpg dönüşümü yapın
    2-Projenizi alın
    3-Sızdırmazlık Raporu alın
    4-EK-1 Belgesi doldurtun
    5-Eksoz Muayenesi Yaptırın
    6-Muayene İstasyonuna gidip Vize yaptırın
    7-Sigortanızı yaptırın
    8-Emniyete gidin hem yeni plakalı hemde LPG işli ruhsatınızı alın
    9-Şoförler Cemiyetine gidip plakanızı bastırın
    10-Eğer sigorta eski plakaya yapıldıysa yeni plakaya göre tekrar düzeltin
    Bu şekilde yaparsanız 2 defa ruhsat değiştirmemiş olursunuz
    Kolay gelsin

Yardımınız için teşekkür ederim Mehmet Bey...

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetaltunok

quote:

Orijinalden alıntı: pecer2001tr

Arkadaşlar Bursadan araç alacağım ve Ankara plakası olarak noterde değiştirmek istediğimi söyleyeceğim.Sanırım en geç 2 hafataya kadar ruhsat geliyormuş Ankaraya...
    Ayrıca aracı alır almaz LPG dönüşümünü de yaptırmak istiyorum...
    Ruhsat işlemlerine nasıl başlayacağım hangi işlemi sırayla yapmam lazım, önce lpg mi yoksa plaka işlemlerine mi başlamalıyım? Lütfen bana bu konuda acilen yardımcı olabilir misiniz?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

Merhaba Hocam Noterde plaka değişikliği yapacağınızı belirtin ancak Ruhsatım adresime gelmesin ben kendim emniyetten alacağım diyin. Arsdından
    1- Lpg dönüşümü yapın
    2-Projenizi alın
    3-Sızdırmazlık Raporu alın
    4-EK-1 Belgesi doldurtun
    5-Eksoz Muayenesi Yaptırın
    6-Muayene İstasyonuna gidip Vize yaptırın
    7-Sigortanızı yaptırın
    8-Emniyete gidin hem yeni plakalı hemde LPG işli ruhsatınızı alın
    9-Şoförler Cemiyetine gidip plakanızı bastırın
    10-Eğer sigorta eski plakaya yapıldıysa yeni plakaya göre tekrar düzeltin
    Bu şekilde yaparsanız 2 defa ruhsat değiştirmemiş olursunuz
    Kolay gelsin

Bu yeni plaka basımı için Şoförler Cemiyeti nerede? İnternette aradım ama yerini bulamadım.

Beşiktaş ve Gayrettepe'de var deniyor ama adres yok. Yardımcı olabilecek var mı?

• merhaba forumu okudum ama detaylı bilgileri tam kavrayamadım yardımcı olursanız memnun olurum

9 mart tarihinde dönüşüm yapıldı şimdi ruhsata işleme kısmına geldik
    firma ilgili dökümanları teslim ettik

anladığım kadarıyla sırasıyla

sızdırmazlık raporu

ek1 belgesi

tekrar muayene

emniyet trafikte ruhsat işleme var

bu işlemleri hadımköy civarında nasıl en kısa sürede yapabilirim detaylı bilgi var mıdır.
  • valla kardeş daha 3 gün önce aracın muayenesi için gittm istasyona lpg yi 2 yıl önce taktırmıştım fakat işletmedim 175 tl ceza ödedik lpg için,.160 tl de muayene ücreti(sabit).ama öncesinde lpg için olan evrakları lpg yi taktırdığın firmadan güncelliyorsun.90 tl de buradan çarpar.bu işlemden sonra muayene gidiyorsu.bundan dolayı muayeneden geçmedi.sana tavsiyem lpgnin vizelerini takdırdığın firmadan güncelle 90 lira karşılığında daha sonra muayeneye gt.cezayı ödemezsin.bizim iş acele olduğu için cezayı ödemek zorundaydık.

• quote:

Orijinalden alıntı: İsyankar başkan

valla kardeş daha 3 gün önce aracın muayenesi için gittm istasyona lpg yi 2 yıl önce taktırmıştım fakat işletmedim 175 tl ceza ödedik lpg için,.160 tl de muayene ücreti(sabit).ama öncesinde lpg için olan evrakları lpg yi taktırdığın firmadan güncelliyorsun.90 tl de buradan çarpar.bu işlemden sonra muayene gidiyorsu.bundan dolayı muayeneden geçmedi.sana tavsiyem lpgnin vizelerini takdırdığın firmadan güncelle 90 lira karşılığında daha sonra muayeneye gt.cezayı ödemezsin.bizim iş acele olduğu için cezayı ödemek zorundaydık.

arkadaşım bende sizinle aynı durumdayım..yazdıklarınızı biraz açıklayabilir misiniz?
    175 TL +90 TL ceza ödeyince muayeneden geçebiliyor musunuz?

evrak güncelleme nedir? benim fatura ve tankın garanti belgesi yoktur..proje çizilmesi ve yeni tank takılması gerekmiyor mu?

siz muayeneden geçebildiniz mi?

teşekkürler..

• quote:

Orijinalden alıntı: thron

merhaba forumu okudum ama detaylı bilgileri tam kavrayamadım yardımcı olursanız memnun olurum

9 mart tarihinde dönüşüm yapıldı şimdi ruhsata işleme kısmına geldik
    firma ilgili dökümanları teslim ettik

anladığım kadarıyla sırasıyla

sızdırmazlık raporu

ek1 belgesi

tekrar muayene

emniyet trafikte ruhsat işleme var

bu işlemleri hadımköy civarında nasıl en kısa sürede yapabilirim detaylı bilgi var mıdır.

Muratçeşme Mah. Eski Çatalca Kavşağı No:1 Mimarsinan / Büyükçekmece
    LPG sistemi ile ilgili size verilen tüm evraklarla giderek yukarıdaki adreste bulunan mmo'dan sızdırmazlık belgesi alacaksınız. EK1 kalktı diye biliyorum ama tam emin değilim. Kalkmadıysa ek1 doldurtup tuvturkten muayene ettireceksiniz. Aracınız muayeneden geçerse Sultangazi Trafik şubeye gidip ruhsatları güncelleteceksiniz.

• En güncel lpg işletme masrafı

* egzoz muayene: 37 TL
    * sızdırmazlık raporu:25 TL
    *Ek-1 Belgesi :10 TL
    *Muayene ücreti: 159.30 TL
    *ruhsat 1 yaprak değişim :66.50 TL

Toplam :297.80 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captainzed -- 8 Nisan 2013; 22:42:38 >
  • arkadaşlar size müjdeli bir haberim var..

ruhsata işli olmayan, garanti belgesi bulunmayan 2 yılı doldurmuş tankların değişim zorunluluğu kaldırılmış..MMO otogazcılardan gelen şikayetler üzerine bu uygulamada düzenlemeye gitmiş..

yani sadece proje bedeli ödenecek (150TL)

bilginize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oprema -- 9 Nisan 2013; 13:20:49 >
  • İlk LPG takıldığında ruhsata işlettik, gereken her türlü işlemi yaptırdık, ama temmuz ayında yeni muayene zamanı geliyor, LPG için tekrar sızdırmazlık raporu almak gerekiyor mu muayeneden önce .
  • quote:

Orijinalden alıntı: yeni_raki

İlk LPG takıldığında ruhsata işlettik, gereken her türlü işlemi yaptırdık, ama temmuz ayında yeni muayene zamanı geliyor, LPG için tekrar sızdırmazlık raporu almak gerekiyor mu muayeneden önce .

Tekrar muayenede sızdırmazlık alma zorunluluğu kaldırıldı. Hafif kusur yazıyorlar.
  • benimde bu konu ile ilgili birkaç sorum olacak,
    aracımın muayenesi 10 haziran 2013 de bitiyo (aynı zamanda egzos da bitiyo haliyle).
    mayıs ayı başı gibi lpg taktırmayı düşünüyorum. bundan sonra nasıl ilerlemeliyim yani
    lpg dönüşümü yaptırdım diyelim, sonrasında 1 ay vaktim var bunu ruhsata işletmek için... önce lpg yi mi işletip sonra mı fenni muayeneye giriyorum?

birde hiç hafta içi izin kullanmadan cumartesi günü randevu alarak da bu muayene, sızdırmazlık, vs işlemler yapılıyo mu?
    zira hafta içi izin almam şu ara biraz sıkıntılı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetünal

benimde bu konu ile ilgili birkaç sorum olacak,
    aracımın muayenesi 10 haziran 2013 de bitiyo (aynı zamanda egzos da bitiyo haliyle).
    mayıs ayı başı gibi lpg taktırmayı düşünüyorum. bundan sonra nasıl ilerlemeliyim yani
    lpg dönüşümü yaptırdım diyelim, sonrasında 1 ay vaktim var bunu ruhsata işletmek için... önce lpg yi mi işletip sonra mı fenni muayeneye giriyorum?

birde hiç hafta içi izin kullanmadan cumartesi günü randevu alarak da bu muayene, sızdırmazlık, vs işlemler yapılıyo mu?
    zira hafta içi izin almam şu ara biraz sıkıntılı

önce LPG montajını yaptırıyorsun..oradan alacağın fatura ve garanti belgeleriyle muayeneye gidiyorsun..sanırım Cumartesi yaptırabiliyorsun..sonuçta emniyet müdürlüğü herzaman açık..TÜVTÜRK te c.tesi açık.

• oprema teşekkür ederim
  • Cevap veren arkadaşıma teşekkür ederim :) bir soru daha diyelim aracımda X marka lpg kiti var ben bunu Y marka satış yapan bir firmaya götürsem (maalesef benim aracımdakinin servisi burada yok) bakım yaparlar mı? Ne sıklıkla bakım yaptırmak gerek? Yapılacak olan bakım yakıtı düşürür mü?
  • 
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.