Şimdi Ara

Logitech Z906 6 Kanalda Ön-Subwoofer Köprü Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Z906 ses sistemini 5.1 6 kanal olcak şekilde bilgisayarıma bağladım. Realtek ses denetiminden 5.1 channel olarak ses testi yaptığımda ön sağ ve ön soldan gönderdiğim ses testinde subwooferdan da
    test sesi geliyor. Aux ve 3D modlarında bunu köprüleyerek yapması doğal ancak 6 kanalda subwoofer'ın diğer kanallardan bağımsız olmasını gerekir diye düşünüyorum. Mesela standart 2 kanal bir MP3 dosyası çaldığımda sadece sağ ve sol hoparlörden ses gelmesi subwooferdan ses gelmemesi gerekir. Ses denetiminde subwoofer center ve arka hoparlörler bağımsız test sesi çalıyor bu durum sadece ön hoparlörlerde mevcut z906 bağlantılarından subwoofer/center bağlantısını söktüğümde de sonuç değişmiyor. Z906 ön hoparlör sinyalinden aldığı sesi subwoofer ile çalıyor. Sesteki çözemediğim bir tatsızlık bundan kaynaklanıyor olabilir. Fikri yada önerisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum teşekkürler.

• Windows ses yapilandirma ayarlarinizdan hoperlor boyutlarinizin tamamini buyuk secin. Denetim masasi yurutme aygitlari gecerli yurutme aygiti sag click yanilmiyorsam ozellikler bolumunden ayari yapiyorsunuz degilse o menudeki digerseceneklerden birisinde olmali
  • burakdc B kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler o tarz bir ayar eski bilgisayarımda gorduğumu hatırlıyorum ancak şuan bulamadım. Sorunun ayar tarafından değil de Z906 tarafında olduğunu düşünüyorum. 5.1 ses girişlerinden den subwoofer girişini söktüğümde de LR kanallaradn gelen sesler subwoofer ile birlikte çalınıyor. subwoofer, center, arka sol ve arka sağ testleri tek tek çalıyor sadece ön sol ve ön sağdan gelen sesleri subwoofer ile köprülüyor.
  • turkay_1990 T kullanıcısına yanıt
    Ön kanalları ufak seçtiyseniz düşük frekansları bu hoparlörlerin çalamayacağı öngörüsü ile bas frekansları sub’a göndermesi gayet normal.

Bunun yanı sıra stereo kayıtlı bir ses dosyası da çalsanız +1 yani sub wooferı olan bir ses sistemi, kendi crossover ayarından dolayı bas frekansları sub’a yollar. Ki sizinki gibi uyduları küçük olan bir sistem için daha doğru bir yöntem
  • PC - Amp arasındaki 3 set cift kanal 3.5 mm kablo bağlantısı var. subwoofer/center kablosu sökük olduğu durumda da subwooferdan ses alıyorum sanki z906 içinde left-right kanallarından gelen sesi çoğaltarak sub'a da gönderiyor. Kablo takılıyken subwoofer'a test sesi gonderdiğimde sadece sub çalıyor orda sorun yok. Yaşadığım sorun basslardaki boğukluk istediğim derinliği alamıyorum. Sebebide hem LR den hemde sub channelden bas sesleri vermeye çalışması olabilir. Front hoparlörlerden gelen sesi filtreleyip bass tonları suba gönderiyor olması aktif sisteme aykırı bir durum. Her hoparlörün ayrı kanallardan sürülmesi gerekmez mi ? Kanallar arası ses dağıtması misal youtubedan dinlerken yapmak istediğim işlem o durumda zaten 3D modu ya da aux modu kullanıyorum. Aynı durum Optik kablo için de geçerli. 2 kanal müik açtığımda subwoofer da çalışıyor. Benim istediğim 2 kanalsa sadace uydular çalsın sub'a ses göndermesin

• turkay_1990 T kullanıcısına yanıt
    2 kanal kaynakta sadece ön hoparlörlerin çalması bu sistemin doğasına aykırı diye biliyorum. İstediğiniz şey Avr’li sistemlerde mevcut. Misal benim Avr standart stereo modunda 2.1 olarak çalışıyor fakat direkt yada pure direkt modunu açtığımda sub’ı kapatıp sadece ön kule hoparlörlere yolluyor.

Fakat sizin sisteminizde buna benzer bir mod var mı bilmiyorum. Bir ona bakın. Fakat bu tarz multimedya 5.1 sistemlerde uydu hoparlörlerin verebileceği frekans aralığı belli olduğu için sub’ı iptal etme seçeneğinin olacağını düşünmüyorum

Bu sebeple eğer baslar boğuk geliyorsa sub’ın yerini değiştirmek ve seviyesini kısmak yardımcı olabilir
  • Önerileriniz için teşekkürler. Oda akustiği tabikide fark ediyor oturduğum noktada en iyi performansı alabileceğim şekilde konumlandırdım. Seviye olarak default master ayarlar seviyelerinde kullanıyorum sadece driverın ekolayzerından 31 62 125 frekanslarında +3-4 db ler verdim. Kullanım kılavuzunda detaylı anlatım yapılmamış farklı bir kullanım kılavuzu da bulamadım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.