Şimdi Ara

Linux + Windows sistem tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
283
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Su anda elimde fena olmayan bir sistem var;

Ryzen 5 3600

Corsair Sivi Sogutma 2x120mm

ASUS TUF B450M-PRO Gaming

RX 6700XT

550W PSU

4x8 gb Corsair 3200mhz CL16 Ram

SSD

Ozellikle anakart'tan hic memnun degilim, islemciyi de yeri gelmisken degistirmeyi dusunuyorum. Bilgisayar muhendisiyim, linux tarafinda isimi hallediyorum (evden calisiyorum), windows tarafinda da genellikle simracing oynuyorum. Ekran kartindan gayet memnunum.

Butce olarak da pek sorun degil acikcasi ama daha cok fiyat/performans urunlerini seviyorum. Benim icin kasanin stabil ve sessiz (olabildigince) calismasi onemli.

Linux tarafinda anakart'in ozellikle calismayan ya da salak sacma sorunlari olmayan bir modeli olmasi en buyuk tercihim. Mesela su anki anakartimin sicaklik degerlerini direk olarak goremiyorum, ekstra bir islemler yapmam gerekti. Ayrica bluetooth olmasi gerekli.

Bu durumda nasil bir sistem onerirsiniz? Kasa olarak da buyuk kasaya gecmeyi istiyorum, ATX oluyordu sanirim adi su an emin olamadim. Bende onun bir tik ufagi olan var (mATX'di sanirim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peyloride -- 8 Eylül 2022; 17:45:48 >

• Bütçe olarak pek sorun olmaması ,bence boşa para harcamayı gerektirmiyor. Mühendis adam, parasal işleri de iyi anlar zaten.

Sana bi ryzen 5600 yakışır. Fazla watt harcamadığı için ısınmaz ,Isınmadığı içinde soğutucusu ses yapmaz. Kasanın kafa şişirmemesi için ,ilk şartlardan birisi .

Kasaların en tombulları E-ATX oluyor . Extanded ATX. ATX ise,hemen çoğu kişinin kullandığı .Sendeki bi tık altı ise, microATX olabilir.Küçüldükçe ,içerdeki hava hacmi de azaldığından ,hava daha çok ısınır ,fanları da fazla ses yapilir.E. kartının fanları da tabi ki.

Corsairin sıvı soğutmasının 2 fanının ,sanırım devir ayar programı olması lazım Onların hızlarını düşürmediysen düşür. Yoksa ses yaparlar.

Anakart için bu da kafi. Fazla para verme.

https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-b550m-pro-vdh-wi-fi-amd-am4-ddr4-micro-atx-fiyati,773107256.html

Veya upgrade tam olsun dersen ,5700X indirim de iken al geç. Bi daha uzun seneler boyu upgrade yapmazsın . PBO sunu da şimdilik açmazsın N e ısınır ,ne de watt harcar.

https://www.hepsiburada.com/amd-ryzen-7-5700x-3-4-ghz-8-cekirdek-32mb-cache-am4-soket-7nm-islemci-p-HBCV000021L61J

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 8 Eylül 2022; 21:22:28 >

• Simdi baktim anakartim mATX'mis. Zaten kasam da Mid-tower Atx olarak geciyor.

Birkac sorum var size,

- 5600 ile 5700X arasinda performans olarak daglar kadar fark yok. En azindan performans testleri oyle gosteriyor benim baktigim. Aradaki 2k fiyat farkina degecek ne var sizin gordugunuz?

- Benim PSU kasa ile gelen 550W bir PSU. 5700X 65W, 6700XT ise 230W tukettigi yaziyor; ama hatirladigim kadariyla PSU hesaplamasi bu kadar kolay degildi. PSU'yu da degistirmem gerekir mi sizce?

- Ramler konusunda bir sey yapmam gerekir mi? MHz farki gordugum kadariyla cok cok az fark ettiriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peyloride -- 9 Eylül 2022; 12:38:4 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.