Şimdi Ara

Linux'ta oyun oynamak artık çok kolay! (Proton)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
5
Favori
5.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linux, özellikle dizüstü kullanıcılarına şiddetle tavsiye edeceğim bir işletim sistemi türü.
    Pil ömründe artış, sessizlik ve alışılmışın dışında bir deneyim isteyenler kesinlikle bir şans vermeli.
    Başlangıç için Ubuntu, Linux Mint, Manjaro dağıtımlarını önerebilirim.

Çoğu kişinin kafasında Linux'un yazılımcılara özel, son kullanıcıya hitap etmeyen bir işletim sistemi olduğu yargısı yatmakta.
    Çok da haksız değillerdi, ancak geçtiğimiz yıllar içerisinde Steam, Linux dünyasına adım attı ve resmi olarak oyun desteklerini artırmaya başladılar.
    Ancak yine de resmi olarak desteklenen oyun sayısı çok da yeterli değil, Proton sayesinde ise bu çeşitliliği artırmak mümkün.
    Bir nevi Steam oyunlarını Linux'ta çalıştırmak için bir uyumluluk modu.www.protondb.com adresi üzerinden oynamak istediğiniz oyunların uyumlu olup olmadığını ve biraz daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Steam -> Ayarlar -> Steam Play -> Enable Steam Play for all other titles tikini aktif edip listeden Proton'un en güncel versiyonunu seçmek.
    Bu işlem ardından Steam'i tekrardan başlatmanızı isteyecek, bu işlem sonrası neredeyse kütüphanenizdeki bütün oyunların oynamaya hazır hale geldiğini göreceksiniz.
    Herhangi çalışmayan bir oyun olursa bunu kendilerine iletirseniz bunun üstünde çalışanlar olacağını düşünüyorum.

Araştırdığımda çok da yeni bir özellik olmadığını gördüm ancak benim gibi yeni keşfedecekler olacaktır.

İzlemek isteyenler için rehber niteliğinde kısa bir video çektim, kanalımda teknolojik ürün incelemeleri paylaşıyorum. Elim boş kalınca böyle bir rehber hazırlamak istedim. Desteklerseniz çok sevinirim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Decent -- 10 Mayıs 2020; 1:11:41 >

• Güzel bir yazı ve video olmuş hocam 😊

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: UsturaNiyazi

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Konumun altında böyle anlamsız münakaşalar yapmazsanız sevinirim. Herkesin görüşü kendine.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Decent

Konumun altında böyle anlamsız münakaşalar yapmazsanız sevinirim. Herkesin görüşü kendine.

Alıntıları Göster
    anlamsız olan şey linux sisteminde oyun oynamaya çalışmak steamin verdiği sözde destek ise steam dev ekibinin ne kadar işsiz oldugunu gösteriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UsturaNiyazi -- 13 Aralık 2019; 8:57:33 >
  • quote:

anlamsız olan şey linux sisteminde oyun oynamaya çalışmak steamin verdiği sözde destek ise steam dev ekibinin ne kadar işsiz oldugunu gösteriyor

Alıntıları Göster
    Niye? Linux sadece iş amaçlı kullanılacak diye bir kaide mi var? Ben sitesine göz attığımda "Özgür Yazılım" vurgusunu görüyorum sadece.
  • quote:

Niye? Linux sadece iş amaçlı kullanılacak diye bir kaide mi var? Ben sitesine göz attığımda "Özgür Yazılım" vurgusunu görüyorum sadece.

Alıntıları Göster
    normalde zaten desteklenen windows platformu varken ve çift işletim sistemi kurulabiliyorken uyumluluk sağlayan şeyler kullanmaya falan tüm bu uğraşa lüzum yok da ondan

ayrıca her önüne gelen şey steam dahil linux a yüklenmez
  • quote:

normalde zaten desteklenen windows platformu varken ve çift işletim sistemi kurulabiliyorken uyumluluk sağlayan şeyler kullanmaya falan tüm bu uğraşa lüzum yok da ondan

ayrıca her önüne gelen şey steam dahil linux a yüklenmez

Alıntıları Göster
    Bir menüye girip bir tik açmak uğraş ama dual boot sistem kullanmak hiç sorun değil, anlıyorum...
  • quote:

Bir menüye girip bir tik açmak uğraş ama dual boot sistem kullanmak hiç sorun değil, anlıyorum...

Alıntıları Göster
    steam ne? open source mi? hayır..

güvenli mi? kararlı mı? valve bile olsa bilemeyiz open source değil..

steami geliştiren devler nasıl kod yazmışlar? acaba program kararlı mı? bunu yüklersem sistem çakılır mı? ben debian paket deposu dışından yazılım yüklemem

windows var onda da internet yok oraya virüs trojan unstable program ne bulaşırsa bulaşsın ama linux kullanırken dikkatli olmalıyız

linux üzerinde open source olmayan uygulamalar steam falan kullanmayın

multiplayer oynayacaksanız yine windows kullanın ama oyunları korsan indirmeyin steam den satın alın

uğraş olayı şu şekilde: zaten %100 uyumlu platform var neden senin gibi kafa yorayım uyumsuz oyunlar nasıl çalışır diye ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UsturaNiyazi -- 13 Aralık 2019; 9:13:50 >
  • UsturaNiyazi kullanıcısına yanıt
    Nasıl bir kafa yapısıdır bu arkadaş ya 😒

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmlds

Nasıl bir kafa yapısıdır bu arkadaş ya 😒
    adam doğru söylemiş güvenlik ve stabilite istiyor demek ki... sen istemiyorsan git windows kullan ne işin var linuxla. *nix oyuncak değil fiti fiti windows gibi önüne geleni yükleyeceksin oynayacaksın sonra bıkıp formatı atacaksın falan öyle değil seni kandırmışlar

ha öyle de kullanırsın istersen ama iki gün sonra sistemi eline alırsın o taktirde windows kullan zamanını lüzumsuz şeylerle harcama bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pgrep -- 13 Aralık 2019; 16:46:36 >
  • Proton Steam'ın çok büyük adımı, ama daha yol olması gerekiyor. Her şeyi hallettiği zaman bomba olacak bomba.

• pgrep kullanıcısına yanıt
    Kobra bey haklısınız bir nebze ama opensource olmayan birşeyi kurma konusuna katılmıyorum. Alelade saçma uygulamalar bilinmeyen uygulamalar değil bunlar. Spotify olur steam olur bunlar zaten bilinen uygulamalar. İçiniz rahatlatacaksa flatpak veya snap tarzı bir sandbox içine kurarsınız sorun çözülmüş olur

Misal stremio dediğinize çok uyuyor. Dahili spyware içerdiği düşünülüyor ve zombie proscess oluşturuyor. Ama genellememek de lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loradona -- 13 Aralık 2019; 17:23:39 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Güzel bir yazı olmuş eline sağlık ama Linux işletim sistemi türü değil çekirdeğidir.
    Bu arada Linux'u oyun oynamaya değer getirmeyi boş iş gören ve birkaç hesap açıp birbiriyle kapıştıran arkadaşın kafaya hâlâ ulaşamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ejihov

Güzel bir yazı olmuş eline sağlık ama Linux işletim sistemi türü değil çekirdeğidir.
    Bu arada Linux'u oyun oynamaya değer getirmeyi boş iş gören ve birkaç hesap açıp birbiriyle kapıştıran arkadaşın kafaya hâlâ ulaşamadım.
    Boş iş tabii ben sizin kafaya sahip olsaydım keşke her konuda cahil, her konuda ukala, her konuda çok bilmiş.. böyle insanlar daha mutlu biliyor musun? çünkü beynin işleyebileceği process sayısı kısıtlı processlar fazlalaştığı zaman beyin hemen bir kill komutu veriyor ve mutlu mesut yaşıyorlar hehe
  • Ejihov E kullanıcısına yanıt
    Aslında tür derken linux tabanlı işlemci türleri gibisinden bir cümle vardı kafamda, haklısınız o konuda :)

• quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Kobra bey haklısınız bir nebze ama opensource olmayan birşeyi kurma konusuna katılmıyorum. Alelade saçma uygulamalar bilinmeyen uygulamalar değil bunlar. Spotify olur steam olur bunlar zaten bilinen uygulamalar. İçiniz rahatlatacaksa flatpak veya snap tarzı bir sandbox içine kurarsınız sorun çözülmüş olur

Misal stremio dediğinize çok uyuyor. Dahili spyware içerdiği düşünülüyor ve zombie proscess oluşturuyor. Ama genellememek de lazım
    sayın loradona bey windows da çok bilinen bir uygulama pardon yani işletim sistemi ona bakarsak bu benim hayatta yapmayacağım birşey yani ben arkasında bir şirket olan hiçbir şeye güvenmem buna şirket dağıtımları, şirket programları vs hepsi dahil. hatta şirket varsa open source olsa bile kullanmam. linux'u linux yapan şey öncelikle açık kaynak olması sonra arkasında topluluk olması bu sisteme böyle bir yazılım steam gibi kurmak istemem window$ zaten kendisi mikrop yuvası oraya kur istediğini hehe ben de yukardaki hitler avatarlı bey gibi sadece dağıtımın kendi depolarını kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pgrep -- 13 Aralık 2019; 19:5:58 >
  • üstelik prensip olarak da kurmam bunu
  • Slı bir notebook kullanıyorum Nvidia oyun olarak zaten destekleyen Cs:GO Dota falan oynuyorum ama slı performansı alabilir miyim diye şüphe ediyorum. Bİlgisayarım eski olduğu için performans olarak bir düşüş olur mu slı ı aktif olarak kullanabilir miyim acaba?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.