Şimdi Ara

linux partitionları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • mandrake 10.1 kurmuştum xp ile birlikte ,fakat linux için ayırdığım hdd alanı bana lazım olduğundan kaldırıp ayırdığım bölümü windowsa dahil etmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim,yaparsam windowsa format atmam gerekir mi yoksa sorun olmadan çalışmaya devam eder mi ? yardım

• Linux sistem açılış disketleri ile sistemi aç,
    cfdisk ile linux bölümünü kaldır,
    Yapmış olduğun değişikliği kaydet, cfdisk'ten çık.
    tekrar cfdisk i çalıştır,
    Kaldırmış olduğun bölümün yerine NTFS dosya sistemli yeni bir bölüm oluştur,
    Yapmış olduğun değişikliği tekrar kaydet, cfdisk'ten çık,
    Sistemi windows ile aç,
    Yeni NTFS partition kısmına format at,
    Magic Partition programını kullanarak windows bölümün ile yeni bölümü birleştir.

Özetle bu yöntem işe yarar.
  • Linux sistem açılış disketim yok netten indirebileceğim bi adres var mı?
  • Linux dağıtımının CD si içerisinde yanılmıyorsam kernels dizininde, bare.i, sata.s ve sata.i gibi kullanmış olduğun HDD arabirimine uygun olan bir boot disketi (bootdisks dizininde) ile install.1 gibi root disket görüntüleri (images) rootdisks dizininde bulabilirsin. Bu görüntüleri;

cat filename > /mnt/floppy

komutu ile,

/mnt/floppy

noktasına mount etmiş olduğun disketlere yazdırabiliyorsun.
    Problemle karşılaşmamak için öncelikle floppy sürücüyü umount ederek,

fdformat /dev/fd0h1440

ile disketlerini formatla ve doğrulama işleminin (verify) tamamlanmasını bekle. Ardından görüntüleri yazdırmaya başlayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi penguin -- 13 Şubat 2006 19:29:13 >
  • baya karışık bi hadiseymiş ya neyse artık o bölümü gözden çıkarıcaz napalım
  • daha basitçe;
    xp altında bilgisayarım kısayolunu sağ tıkla ve yönet(manage) de oradan bçlümlerin yer aldığı menuye gir.Linux için ayırdığın alanları orada göreceksin(bilinmeyen-sağlam) olarak görünür.sağ tıkla biçimlendir de.bundan sonra istersen bu bölümleri ayrı bir bölüm olarak yada C: altında istediğin bir klasöre bağlayarak kullanabilirsin.
  • @farketmez dostum söylediğini ben de düşünmüştüm yapmayı ama cesaret edememiştim.Şimdi denedim ve söylediğin gibi saniyede halloldu önce sildim bölümleri ondan sonra birleştirip biçimlendirdim,çok teşekkür ederim yardımından dolayı
  • :)mbr yi unutma ama.
  • arkadaşım şımdı bunu yapman için şimdi once windows xp cd si tak orada windowsy onar diye bi seçenek war
    onu seç orada komut satırı geldi orada fıxmbr komutunu yaz orada başlangıç sektorune yaz diye onayla
    orada windows açıldımı
    orada denetim masasına gir orada n sistem performansı seç oradan bilgisayar yonrtimini aç
    oarada hdd partıtıonlarını şeç.
    orada linux partitionlarını da gosterir sağ tıkla ve biçimlendir de
    şimdi kullana bilirsin
    bu daha kolayyyyyyy
  • quote:

Orjinalden alıntı: farketmez

:)mbr yi unutma ama.

fixmbr diyince xp nin açılmaması gibi bi sorun olmaz herhalde dimi?
  • yok sorun olmaz.
  • ok dostum çok sağol
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.