Şimdi Ara

Linux iso larını usb ye yazarken....

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • geçen birden fazla forumda bu konu çok dikkatimi çektiği için kendi tecrübemi paylaşmak istedim

windows sistemi kullanıyorum. 8.1 x64

ve rufus un 2.8.1210 betası ile tüm iso ları USB belleklere sorunsuz yazıyorum.
    ama kullandığım usb lerin kapasitesi yerine okuma yzma hızına dikkat ediyorum.. geçen A101 de sandisk in dual versiyonunu gördüm 16gb lık ama teorik yazma için 40mb/s yazdığı için aldım... dual olması da hoş...

çok uzun yıllar önce rastgele usb lere yazarken 45 dak beklediğimi biliyorum.. dolayısı ile yazması işkence install ı ayrı işkence olabiliyor.
    lütfen bu tür işleriniz için okuma/yazma hızı yüksek usb bellekleri kullanın.. kapasitesi düşük olsun ama hızlı olsun... evet diğer zamanlarda atıl duracak gibi ama olsun.. sonuçda birşeyleri hızlıca yapmak istiyor iseniz...

şimdi en büyük sorun bence yazma değil.. iso ların indirilmesi.
    birçok arkadaş brwoser üzerinden indiriyor.. evet sorunsuz inmiş gibi ama bazen için de bozuk bit olabiliyor.. kullandığımız browser ların bu tür dosya boyutları için özellikle garantisi yok.. dolayısı ile de indirme yöneticileri ile indirme yapınız... chrome veya firefox ne kullanırsanız kullanın.. bu büyük dosyaları browser dan indirtmeyin.. yoksa crc hatası veya install ın bir aşamasında hata alırsınız

şu ana kadar... aşırı fazla iso indirip denedim.. rufus u kullanana kadar bende farklı hatalar aldım.. hatta bazen yazma hatası bile.. rufus reklamı değil bu konu... sonuçda free yazılım diye biliyorum.. İDM reklamı da değil... ben onu kullanıyom diye...

linux severler lütfen iso ları download manager ile indirip yazma yapınız.. aksi halde olmadık sorunu yaşarsınız

extra bir not...
    lütfen gerçek hardware den önce sanal sistemlerde denyin indirdiğiniz iso ları.. sorunsuz kurulum yaparsanız.. dosya sorunsuz inmiştir... hardware de sonrasında kurun.. birincil sistemi silip kuracaksanız da her zaman sorun için eliniz altında 2. bir medya ile sorunsuz install için yedek bulundurun... :)
    sonrasında cafeye gidip iso indirip cafe de yazmak veya arkadaşından istemek olmasın...

yedekli çalışın..
    sürekli kullanmayacağınız servis leri ve yazılımları aktif bulundurmayın... misal.. team yazılımı servis olarak çalışmasın

misal.. php ile mysql ile sürekli çalışmayacak iseniz.. start stop kısa yolları ile batch file yapın kendinize.. veya benim gibi xampp kullanın. agent ı var.

penguenleri görelim paytak paytak...

• Şu yedek almak aslında en önemli aşaması :)
    Bir de kurulum yaparken eğer birden fazla işletim sistemi kuracaksanız kurulum esnasında kesinlikle iptal-geri yapılmamalı.
    Genelde Windows yanına kurulum yapıldığından dosya formatları farklı olması sebebiyle windowsu da kaybediyorsunuz.

Rufus a ek olarak bir de lili ve yummy var ama Rufus daha yaygın sanırım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.