Şimdi Ara

Linux, ilk kullanım... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İnternetim yok maalesef, bir fırsat bulsam bir günlük internet bile olsa kurup update yapmama yeter sanırım. omgubuntu diye bir site kesfetmistim gayet iyiydi içeriği, tıpkı sizinki gibi. teşekkür ederim yardımlarınız icin, internet bulur bulmaz ubuntu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cetinodinson kullanıcısına yanıt
    Ubuntu'yu kurduktan sonra da 1 yazılım yüklemen lazım hocam.

Yazılım mağazasından Unity Tweak Tool adlı programı arat ve kur. Ardından da Numix Temasını yükle komut satırından

sudo add-apt-repository ppa:numix/ppa
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install numix-gtk-theme

temayı yükledikten sonra da ikonları yükle:

sudo apt-add-repository ppa:numix/ppa
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install numix-icon-theme-circle

Yüklemeler bittikten sonra Unity Tweak Tool üzerinden Numix temasını ve Numix Circle Light ikon temasını seç, senin işin tamamdır.
  • Mint-KDE ya da Manjaro-KDE gibi dağtımların dışında Elementary OS dağıtımına bakabilirsiniz.
  • BasiliKalanCtrl kullanıcısına yanıt
    ubuntu kuracağım fakat bi driver sorunu var hocam, yeni konu açacağım bakabilirsen cok sevinirim

• dmclskn D kullanıcısına yanıt
    şimdilik bir driver sorunu var, ubuntuda. elementaryde ubuntu tabanli. bununla ilgili bir konu açacağım yardımci olursaniz sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: cetinodinson

baktım hocam ona, windows 7 ye çok benzettim açıkçası... @II Abdülhamid

Manjaro ya daha öncede bakmıştım. gerçekten tasarım anlamında çok iyi, modern arayüzü çok iyi yansıtmış fakat arch tan çekiniyorum. mint ise windows xp nin zeytin teması gibi. sanal makinede denedim ama yeni sürümünü indirmeyi düşünüuyorum @abdyek

son sürümüne bakacağim bir @adgfurkan

linuxtan beklentim internetim çok aslında ama internetim yok... işin içine girmeyi çok istiyorum, debian ağır abi gibi geliyor bana. internetim olana kadar bekleyecek sanırım @Huddleston

çalışmanız gifte çok hoş duruyor, denenebilir emeğinize sağlık fakat ben linux deneyimi istiyorum biraz daha :) @MrForjest

Ben de Linux Mint 18 - Xfce ye geçtim bu arada. Fark ettim ki çok daha düzeltmeler var. Bir de monitörüm bozulmuştu. Ekran parlaklığı kısılmıyordu. Brightness Controller programını Manjaroda bulamadım. Böylelikle Linux Mint 18 - Xfce de uzun yıllar kalmaya karar verdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: abdyek

quote:

Manjaro ya daha öncede bakmıştım. gerçekten tasarım anlamında çok iyi, modern arayüzü çok iyi yansıtmış fakat arch tan çekiniyorum. mint ise windows xp nin zeytin teması gibi. sanal makinede denedim ama yeni sürümünü indirmeyi düşünüuyorum @abdyek

linuxtan beklentim internetim çok aslında ama internetim yok... işin içine girmeyi çok istiyorum, debian ağır abi gibi geliyor bana. internetim olana kadar bekleyecek sanırım @Huddleston

çalışmanız gifte çok hoş duruyor, denenebilir emeğinize sağlık fakat ben linux deneyimi istiyorum biraz daha :) @MrForjest

Ben de Linux Mint 18 - Xfce ye geçtim bu arada. Fark ettim ki çok daha düzeltmeler var. Bir de monitörüm bozulmuştu. Ekran parlaklığı kısılmıyordu. Brightness Controller programını Manjaroda bulamadım. Böylelikle Linux Mint 18 - Xfce de uzun yıllar kalmaya karar verdim.

Hocam xfce ile cinnamon arasinda ki fark ne :D

• abdyek kullanıcısına yanıt
    ben önce ubuntu 14.04 e gectim. driver sorunu olmasın diye çünkü 16.04.1 de amd nin destek verme şekli değişmiş. ana birde baktımki bana zayif olan ekran karti ıntel yetiyor, dedin 16.04.1 e geceyim ozaman. kna gectim. ekran goruntusu paylaşmıştım bi herks masaustu... konusunda. çok iyi oldu çokta güzel oldu bence

• quote:

Orijinalden alıntı: Hamikisi

quote:

Orijinalden alıntı: abdyek

quote:

Hocam xfce ile cinnamon arasinda ki fark ne :D

Cinnamon daha modern bir görünüme sahip. Xfce ise kaynak tüketiminin az kullanılmasına oynuyor. Xfce de görünüm olarak iyi fakat, cinnamon kadar şekil şukul değil. Görünüm ve efektler olarak Cinnamon, windows a rakip olabilecek seviyedeyken, xfce biraz daha windows XP tadında. Tabi özelliştirmeler ile daha güzel görünüm elde edilebilir. Bir de Cinnamon, Linux Mint ekibinin amiral gemisi, vurucu timi.

• quote:

ben önce ubuntu 14.04 e gectim. driver sorunu olmasın diye çünkü 16.04.1 de amd nin destek verme şekli değişmiş. ana birde baktımki bana zayif olan ekran karti ıntel yetiyor, dedin 16.04.1 e geceyim ozaman. kna gectim. ekran goruntusu paylaşmıştım bi herks masaustu... konusunda. çok iyi oldu çokta güzel oldu bence

Zevk meselesi tabi. Ubuntu da codecler ve bazı programlar hazır gelmiyor.
  • abdyek kullanıcısına yanıt
    Cinammon daha modern(!), güldürme :D.
    XFCE, XP gibi kıyaslaması da çok saçma.

XFCE'nin özelleştirilmemiş hali bile Cinammon'dan daha güzel. Opsiyonel açıdan bakarsak, XFCE'nin çok daha gelişmiş olduğunu söylemek mümkün.
  • Linux kurmakta kaldırmakta çok basit fakat çok ileri düzey bir işin yoksa , yazılımdan ileri düzey anlamıyorsan benim gibi kurar sonra kaldırırsın

• Merhaba ;

umarım doğru yere yazıyorumdur.

linux hakkında çok bilgim yok. elimde özelleştirilmiş bir linux cihaz var. bu cihaz başlatıldığında masa üstü gelmeden içerisindeki programı çalıştırmaya
    ayarlanmış. bu cihazda masa üstü görünümü var mı dır yok mudur komut satırından öğrenebilirmiyim ? masa üstü özelliği varda bir yerden kapatılmış ise bunu nasıl
    açabilirim. eğer masa üstü yoksa mevcut linux yazılımına zarar vermeden masa üstü yükleyebilirmiyim?
    yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  • Cihazı görmeden birşey soylemek zor.
    Ama consoldan X, startx, /etc/init.d/gdm, /etc/init.d/mdm, /etc/init.d/ldm komutlarını bir yazıp çıktılarını yollarsanız bir yorum yapılabilir belki...
  • quote:

Merhaba arkadaşlar. Linux a geçmeyi düşünüyorum. Mevcut aygıtım oyun açmayı ret etmeye başladı. Bende dizi film izliyorum ve kitap yazıyorum zaten. Önce donanımımı şutaya bırakıyım :
    Intel Core i5-2450M 2,5GHz
    4 GB DDR3 + 2 GB DDR3
    onboard intel hd 300 ve 1 GB AMD 7450M Ekran Kartı
    500 GB Harddisk

Sorularıma gelirsek...
    1-linux a neyle girmeli sizce?
    2-girdikten sonra çıkması zormuş sanırım(kaldırma işlemi) ne önerirsiniz?
    3-kurulumun yeri, c veya d den bölüp kurabilir miyim?
    4-ekran karti geçişli grafik sürücülerde yada ekran kartlarda sorun yasar miyim(geçiş falan)
    5-kendisi hp pavilion g6 1307 et bir laptop. Wifi sorunu olur mu acaba?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Kardeş şimdi öncellikle ben Ubuntuyu harici harddiske kurdum kaldırmada sorun yaşamıyorum Linux mu göçtü ? Umurumda değil Windowsdan basıyorum formatı DVD'dende ubuntu kurulumu yaparken 1 kez daha format atıyorum sorun yok gıcır gıcır çalışıyor. Bence aynı hddye farklı işletim sistemi kurmak profesyonel olmayan kullanıcılar için sıkıntı çıkartabilir veya Windowsda veya Linuxda çok düşük bir ihtimal bozulmalar meydana gelebilir. Çünkü işletim sisteminiz kurulu olduğu tüm HDD veya SSD'yi tararlar tanımlanmayan veya okuyamadığı dosyalar işletim sistemini buga sokabilir hataya neden olabilir tabi dediğim gibi çok düşük bir ihtimal Linuxda başıma geldi bu Dipnot: İşletim sistemi o dosyayı veya programı çalıştırmaya çalıştığında gerçekleşebilir.

Linux kurulu makinada driver sorunu biraz yaşayabilirsin ama şahsen ben yaşamadım neden dersen temel driver yani evrensel driver teknolojisi denen bir aygıt tanıma yazılımı kullanmaktalar buda iyi bir şey bence Windowsda çalışmayan printerım Linuxda çalışmaya başladı Yani evrensel driver olduğu için (Printer 15 senelik Windowsda driverlar çalışmıyor uyumluluk sorunu yapıyor )

Wifi sorunu olacağını pek sanmıyorum.

Dahili harddiske kurulum yapabilirsin Windowsun kurulu olduğu diski silmede yanlışlıkla Linux kuracam diye az kalsın yapıyordum bende

Windowsdan girip harddisk bölüm yöneticisini çalıştırıp linux kurduğun bölümü biçimlendirebilirsin kurulumu kaldırmakta bir şey yok

Yardım edebildiysem ne mutlu bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B2B7A0AF7 -- 8 Eylül 2016; 22:07:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mesutalf

Cihazı görmeden birşey soylemek zor.
    Ama consoldan X, startx, /etc/init.d/gdm, /etc/init.d/mdm, /etc/init.d/ldm komutlarını bir yazıp çıktılarını yollarsanız bir yorum yapılabilir belki...

ilginiz için teşekkür ederim.
    X ve startx komutlarını yazınca ;

_XSERVTransSocket INETCreateListener:...SocketCreateListener() failed
    _XSERVTransMakeAllCOTSServerListeners:server already running

fatalserver error:
    cannot establish any listening sockets - Make sure an x server isn't already running

çıkıyor.

/etc/init.d/.... komutlarını çalıştırınca da ;

-bash : /etc/init.d/... : no such file or directory

çıkıyor.

• X sunucusu zaten calisiyor görünüyor buradan gördüğüm kadarıyla.
    [i] 
    fatalserver error:
    cannot establish any listening sockets - Make sure an x server isn't already running[/i]

/etc/init.d/gdm, /etc/init.d/mdm, /etc/init.d/ldm komutları ise cevap vermiyorsa yüklü değildir. Ben tahminen en popüler olan modulleri yazmıştım.
    cd /etc/init.d yapın.
    Orada dm ile biten genelde 3 harfli bir komut göreceksiniz, aradığınız komut o.
    /etc/init.d/bulduğunuz komut şeklinde çalıştırın.

genelde sonuna parametre vermek gerekir.

restart diyebilirsiniz mesela.

ctrl + alt +F7 veya F8 tuşları ile açık olan X ekranını görebilirsiniz. ŞAyet yüklü ise.
    Ha yüklü olmadığına emin olunca yükleme kısmına girebiliriz.
    Onun için de hangi sürüm onu görmek gerek.

cat /etc/lsb-release komutu ile de onu görebiliriz...

• quote:

Orijinalden alıntı: mesutalf

X sunucusu zaten calisiyor görünüyor buradan gördüğüm kadarıyla.
    [i] 
    fatalserver error:
    cannot establish any listening sockets - Make sure an x server isn't already running[/i]

/etc/init.d/gdm, /etc/init.d/mdm, /etc/init.d/ldm komutları ise cevap vermiyorsa yüklü değildir. Ben tahminen en popüler olan modulleri yazmıştım.
    cd /etc/init.d yapın.
    Orada dm ile biten genelde 3 harfli bir komut göreceksiniz, aradığınız komut o.
    /etc/init.d/bulduğunuz komut şeklinde çalıştırın.

genelde sonuna parametre vermek gerekir.

restart diyebilirsiniz mesela.

ctrl + alt +F7 veya F8 tuşları ile açık olan X ekranını görebilirsiniz. ŞAyet yüklü ise.
    Ha yüklü olmadığına emin olunca yükleme kısmına girebiliriz.
    Onun için de hangi sürüm onu görmek gerek.

cat /etc/lsb-release komutu ile de onu görebiliriz...

ctrl+alt+f8 ile siyah bir ekran geliyor. en üst sol köşede yanıp sönen imleç var fakat hiçbir işlem yapılmıyor.

konsoldan /etc/init.d/ nin içine girdiğimde dm ile biten 3 harfli herhangi bir şey yok.

sürüm bilgisini sorguladığımda lsb ile komut hata verdi. internet baktım lsb yerine * işareti koyunca sürüm bilgisini verdi fakat tamamen özelleştirilmiş :) reklam olmasın :)

aslın da yapmak istediğim cihazın başlangıcında görünen logoyu (splashimage) değiştirmek . internet'ten araştırdım masaüstü olan linux örnekleri vardı, konsol dan komutlarla nasıl yapıldığını da buldum . fakat usb yi tam olarak linux konsolda kullanamıyorum.

df -lh ile disk leri sorguladığımda usb yi görmüyor. fdisk komutu ile usb yi görebiliyorum. usb nin sda1 veya sdb1 gibi çıkan değerini görüyorum. cd komutu ile usb nin içine girip splashimage yi grub içine atmak istiyorum fakat cd komutu ile usb nin içine giremiyorum.

umarım anlatabilmişimdir. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anadolu_83 -- 20 Eylül 2016; 17:25:16 >

• X yok ise splash image kısmını yanlış anlıyor olabilirsiniz. Grub için olan splash i görüyor olmanız muhtemel.
    Neyse kariştirmayalim konuyu.
    usb nin sda1 veya sdb1 gibi çıkan değerini görüyorum demişsiniz. O çıktıyı paste etmeniz mümkün mü?
    Sonrasında bir mount işlemi gerekecek gibi görünüyor.

Bu arada PM ile dağıtım bilgisini atmanız mümkün mü acaba? Merak ettim.
  • mesutalf kullanıcısına yanıt
    Disk /dev/sdb : 4090 MB, 4090494976 bytes
    255 heads , 63 sectors/track, 497 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Disk identifier : 0x0045cbbc

Device boot start end blocks Id System
    /dev/sdb1 1 498 3994592+ 7 HPFS/NTFS
    Partition 1 has different physical / logical endings:
    phys=(496,254,63) logical =(497,78,29)

boşlukları denk getiremedim :) o yüzden alt alta olanları aynı renkte yapmaya çalıştım.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.