Şimdi Ara

Linux(Bütün dağıtımlar) kurulumunda hata [ACPI error]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar öncelikle sorunum bütün linux dağıtımlarında ortaya çıkmakta, kali linux, ubuntu hepsinde aynı hatayı almaktayım;

Olay şu şekilde gerçekleşiyor, linux için gerekli disk dosyasını indiriyorum. gerekli programlarla USB diske yazdırıyorum,

Ardından bios ayarlarını yapıyorum (USB ile başlatma), ve kurulum ekranı geliyor. Bana uygun olan kurulumu seçiyorum, kurulum başlamadan ekran siyah oluyor ve bir ekranla karşılaşıyorum;

Önce bu kodlar görülüyor:

ACPI error [WLVD] namespace lookup failure, AE_NOT_FOUND (20170303/psargs-364)
    ACPI Error: Method parse/execution failed [\_SB.WLBU._STA] (Node ffff9bca16922be0), AE_NOT_FOUND (20170303/psparse-543)
    ACPI error [WLVD] namespace lookup failure, AE_NOT_FOUND (20170303/psargs-364)
    ACPI Error: Method parse/execution failed [\_SB.WLBU._STA] (Node ffff9bca16922be0), AE_NOT_FOUND (20170303/psparse-543)

Sonra alt tarafta bu kodlar

mount: mounting /dev/sda on /media failed: Invalid argument
    unmount: can't unmount /media: Invalid argument
    mount: mounting /dev/sda on /media failed: Invalid argument
    mount: mounting /dev/sdb on /media failed: Invalid argument
    unmount: can't unmount /media: Invalid argument
    mount: mounting /dev/sdb on /media failed: Invalid argument

yaklaşık 1 saniye sürüyor ve kuruluma devam ediyor, dağıtım için gerekli olan bütün işlemleri yapıyorum ancak hep bir aksilik çıkıyor (kali linuxta Ağ ile alakalı kısmı kurarken hata veriyor, ubuntu kurulum için beklerken) Mantığım bu dağıtımlarının hata vermesinin sebebinin ilk ekranda çıkan ACPI errordan kaynaklandığını düşündürüyor..

Ardından Gerçek kurulum değilde USB den(Live) başlatma yaptığımda linuxte çevremdeki hiç bir wifi ağı görünmüyor.

Kafam çok karışık, linux ortamında yeni sayılırım. Bilgisayar müh. 1.sınıf öğrencisiyim

Hata kaynağının Laptobumdan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Sistem özelliklerim şu;

Linux(Bütün dağıtımlar) kurulumunda hata [ACPI error]

Ağ Kartı: [01]: Realtek PCIe GBE Family Controller
    Connection Name: Ethernet
    Status: Media disconnected
    [02]: Realtek RTL8723BE 802.11 bgn Wi-Fi Adapter
    Connection Name: Wi-Fi
    DHCP Enabled: Yes
    DHCP Server: ****
    IP address(es)
    [01]: ****
    [02]: ****

Yaptığım araştırmalara göre benim görüşüm ya ağ kartım yada biosumda bir sorun olduğu yönünde ancak dediğim gibi linuxte çok toyum.

OKUYUP YARDIM İÇİN NEFES DAHİ ALANLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER VE SAYGILAR :) KOLAY GELSİN :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi testetetstetstes -- 28 Kasım 2017; 18:19:43 >

• Linux Mint 18.3 Cinnamon sürümü indirip USB belleğe yazdırın.

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=246

Sistemi açılış medyası ile başlatınca açılan menüden uyumluluk kipini (compatibility mode) seçerek sistemi başlatın.
  • Bios'unuz güncel mi?

Güncel değilse güncelleyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UEFI desteği var bilgisayarının. İmajı hangi araçla ve nasıl yazıdıyorsun usb belleğine? UEFI,Legacy ve GPT,MBR gibi ayarlamalar var mı? Varsa Legacy ve MBR olarak yazdırıp deneyebilirmisin, Live boot yaptığında sorun çıkmıyormuş belliki sorun diskte yada bios tarafında
  • O ekran geldiğinde, taktığın linux kurulu olan USB'yi çıkartıp yeniden takarsan hemen, görüp açılmaya başlayacaktır.
  • Ben de aynısı var nasıl çözdün bu sorunu ben HDD taktığımda bu sorunu almadım ama SSD taktım ona kurmaya çalışırken bu sorunla karşılaştım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.