Şimdi Ara

Linux'a Başlamak İstiyorum Önerilerinizi Bekliyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
2
Favori
1.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar ben de Microsoft'a dil çıkarıp Linux'a geçmek istiyorum. Fakat aklımda sorular var:

1-Sizce hangi işletim sistemini kullanmalıyım? Ben biraz araştırma yaparak beğendiklerime dair ön izlenimler çıkardım, fakat hala kararsızım:

a.Ubuntu:
    Ubuntu işte. Herkes bilir. Ama daha iyisi varken pek de aklıma yatmadı.

b.Kubuntu:
    Ubuntu'nun KDE versiyonu. Ubuntu bu haliyle daha güzel olmuş, ayrıca garip bir şekilde normale göre daha az kaynak tüketiyor, fakat tasarım konusunda daha da iyileri var.

c.Manjaro:
    Aklıma en çok yatan dağıtımlardan biri. Şahane tasarımı, seçkin olması, sistemi yormayan XFCE arayüzü (yanlış hatırlamıyorsam XFCE idi) ile iyi bir seçenek. Fakat Ubuntu tabanlı olmaması, üzerinde yapılacak değişiklikleri araştırırken kaynak bilgi ve uygulama desteği konusunda sıkıntı çıkarabilir.

d.Deepin:
    Bu da tasarımını beğendiğim bir işletim sistemi, fakat şöyle bir durum var; işletim sistemi anladığım kadarıyla Türkçesinde yarı İngilizce. Hatta Çin yapımı olduğu için uygulama ve oyun mağazası Çince bile denebilir. Beni bu özellikleriyle bile soğutmaya yetti. Fakat sırf tasarım için kullanabilirim.

e.Linux Mint:
    Ubuntu tabanlı ve kendisinden sonra en çok kullanılan işletim sistemi. Gerek aktif Türkiye forumu, gerekse performansta Ubuntu'ya fark atışı ile tercih edilebilir. Fakat hantal Cinnamon arayüzü de eksisi. Yine de başka arayüz seçenekleri bu eksiyi kapatıyor. Ve kapatması en zor olan eksisi: DELİYE DÖNEN FANLAR. Bu çözmesi o kadar zor bir sorun ki, sırf bu bir tanecik şey yüzünden bunu eleyebilirim.

f.Elementary OS:
    En beğendiğim dağıtımlardan biri, MAC OS benzeri görünümüyle tasarımı gayet güzel. Fakat bugdan geçilmiyor. Her ne kadar tasarım güzel olsa da yeni bir Linux kullanıcısı olarak bug istemiyorum.

g.Apricity OS:
    İçlerinde en beğendiğim OS odur. Öyle güzel bir görünümü var ki... Fakat yeni bir OS olması da korkutmadı değil.

h.Lubuntu:
    Tasarımı diğerleri kadar hoş olmasa da bana yine de az çok hoş geldi. Aşırı az kaynak tüketmesi de onu listemdeki en performanslı OS yapıyor. Fakat bu dağıtım daha çok aşırı eski sistemleri ayağa kaldırmak için. Benim sistemim o kadar eski değil.

i.Pardus:
    Tabi ki milli dağıtımımızı listeye eklememek olmazdı. Fakat o Pardus eski Pardus değil... Yine de kendisinde Türkçe desteği olmayan uygulamaların mağazada Türkçe olarak bulunması gayet güzel.

j.Sen En İyisi Her Şeyi Bırak, Git Hackintosh Kur :) :
    Aslında Linux'u Minux'u bırakıp Hackintosh da kurmak fena fikir değil. Ama donanım sıkıntısını da atlamamak gerek.

k.Boşver Başka OS'u, Windows Devam :)

Linux aslında sıkıntılı bir iş. Ama umrumda olmasa da Windows'ta kalmak da var.

2-Linux kurduktan sonra yeni bir kullanıcı olarak benim için önerileriniz var mı?

3-Linux'a ilk olarak Live CD ile başlamak istiyorum. Bu durumda dağıtımı nasıl kurmalıyım? Ayrıca D: sürücümü de bölerek kurabilirim. Bu benim için daha iyi olur sanırım. Bu yöntem için de kurulum anlatımlarınızı bekliyorum.

4-Windows programlarını Linux'ta çalıştırmaya yarayan Wine'ı az çok biliyorum. Bunun hakkında önerileriniz var mı? Bir de Wine'da performansı nasıl arttırabilirim? Mesela CSMT varmış. Başka önerilerinizi de bekliyorum. Bir de şu PlayOnLinux Wine yerine mi kuruluyor yoksa Wine yanına mı?

5-Linux Mint Türkiye forumuna veya başka dağıtımlara ait forumlara kendisinden başka dağıtım için konu açmam ne kadar sağlıklıdır (Örn: Linux Mint Türkiye forumuna Elementary OS ile ilgili konu açmak)? Sonuçta Linux konusunda bilgili insan kıtlığı yaşıyoruz ülkemizde.

6-HP Elitebook 2560p Notebook'um var. Sizce bu cihaz Linux'ta sorun çıkarır mı? İnternette araştırsam da pek bir şey bulamadım.

7-Linux'un dokunmatik cihaz performansı nasıldır? Windows tabletime de Linux kurmayı düşünmüyorum değil.

Şu anda sormak istediklerim bunlar. Baya uzun da olsa yine de şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Hele bir kurayım da şu Linux'u, ben sizin daha çook ağrıtacağım başınızı

• 1 - ) İnternette en çok Ubuntu ile ilgili kaynak var. En sık bu kullanıldığı için, bir sorunla karşılaştığında, yerli yabancı bir çok çözüm kaynağı bulabiliyorsun ve Ubuntu-Tr'de sorduğun hemen hemen her sorun çözülebilir.

İlk olarak elementary OS, Lubuntu ve Pardus seçeneklerini at. Son çıkan eOS sürümüyle başlarsan intihar edersin zaten. Bunun yanın'da KDE'yi de at. Windows'tan sıkılıp geliyorsun, Windows gibi bir yüz kullanma.

Geriye Ubuntu, Manjaro, Deepin, Linux Mint ve Apricity OS kalıyor.

Ubuntu, Deepin, Linux Mint, Ubuntu tabanlı
    Manjaro, Apricity OS Arch Tabanlı

Eğer iyi bir seviyede ingilizcen yoksa, ilk etapta Arch Tabanlı bu dağıtımlara başlamamanı öneririm. Bir sorunla karşılaştığında, seni çözüme ulaştıracak pek fazla kaynak yok. Yine Linux Mint, Ubuntu-Tr forumlarında sorabilirsin ama ne kadar kişi yardımcı olabilir, bilemem.

Ubuntu'da ise aradığın desteği çok iyi şekilde bulursun. Bunların arasında da direkt Ubuntu'yu tercih etmen iyi olacaktır. Unity başlamak için güzel bir sistem, herkes bir Linux Mint'tir gidiyor ancak Ubuntu Unity ilk kullanışta son derece zevk verebilir.

Tema ve ikon paketleriyle, çokça güzelleştirebilirsin ayrıca.

Ha eğer İngilizcen varsa, destek benim için sorun olmaz diyorsan Apricity OS Gnome'u öneririm. Ben şuan onu kullanıyorum ve son derece keyifli kullanmak. Düşün ki 22 gün oldu format atmadım. Normalde, çorap değiştirme hızında format atarım.

2 - ) Sana önerim çabuk yılmaman olacaktır. İlk Linux kullanıcısı klavye ayarından tuttuta uyarılara kadar birçok alanda takılabilir. Sabırlı ol ve hepsini çözmeye çalış, bir sorunu çözemedim diye Windows'a geçme.

3 - ) Live'da kurulum yok. Diyelim ki flash ya da dvd'ye iso dosyasını yazdın. Ardından bilgisayarı flash ya da dvd üzerinden başlatıyorsun ve sana live ya da non-live olarak iki seçenek veriyor, kimilerinde direkt live geliyor. Live'a tıkladıktan sonra da kullanmaya başlıyorsun. Ama büyük ihtimalle her şey İngilizce olacaktır, klavyeden, dil alanından Türkçe yapıp, wi-fi'yi bağlaman gerek.

Bunun dışında dediğim gibi, D'yi bölerek oraya Linux'u kurabilirsin, ana dizine'de grubu kurman gerekir. Yapımı biraz uzun, eğer bu şekilde yapmaya karar verirsen forumda konu aç detaylı bir şekilde yardımcı oluruz.

4 - ) CMST ve Wine hakkında pek bilgim yok PlayOnLinux ise Wine'ı kullanmanı kolaylaştıran bir arayüz. Wine sürümleri yüklüyorsun ve ardından listede olan veya listede olmayan programları yükleyerek çalıştırıyorsun. Wine ve PoL her zaman son seçeneğin olsun. Kullanmana bile gerek yok.

5 - ) LinuxMint Türkiye forumunda da, Ubuntu-Tr forumunda da farklı dağıtımlara ait soruları sorabilirsin. Soruların işletim sistmeinde ziyade Linux çekirdeği ile ilgili olabilir ya da kullandığın arayüzle ilgili olabilir. Bu durumda Linux evrenseldir zaten ki dağıtım fark etmez. Ama sorun kullandığın Linux dağıtımı ile ilgiliyse hangi kategoriye açtığına dikkat et. Genelde farklı Linux Dağıtımları şeklinde bir kategori oluyor, oraya açılıyor sorunlar.

6 - ) İnternetten gördüğüm kadar ile yüksek derecede ram ve işemci gücü var pc'inde. İlk olarak Linux'u live olarak deneyimleyeceğin için, sorun olur mu olmaz mı görebilirsin. Tahminimce olmaz ancak kara listede olan bir donanım varsa zaten live'da belli olur.

7 -) Tablette Linux hakkında maalesef bilgim yok :(.

• quote:

Orijinalden alıntı: BasiliKalanCtrl

1 - ) İnternette en çok Ubuntu ile ilgili kaynak var. En sık bu kullanıldığı için, bir sorunla karşılaştığında, yerli yabancı bir çok çözüm kaynağı bulabiliyorsun ve Ubuntu-Tr'de sorduğun hemen hemen her sorun çözülebilir.

İlk olarak elementary OS, Lubuntu ve Pardus seçeneklerini at. Son çıkan eOS sürümüyle başlarsan intihar edersin zaten. Bunun yanın'da KDE'yi de at. Windows'tan sıkılıp geliyorsun, Windows gibi bir yüz kullanma.

Geriye Ubuntu, Manjaro, Deepin, Linux Mint ve Apricity OS kalıyor.

Ubuntu, Deepin, Linux Mint, Ubuntu tabanlı
    Manjaro, Apricity OS Arch Tabanlı

Eğer iyi bir seviyede ingilizcen yoksa, ilk etapta Arch Tabanlı bu dağıtımlara başlamamanı öneririm. Bir sorunla karşılaştığında, seni çözüme ulaştıracak pek fazla kaynak yok. Yine Linux Mint, Ubuntu-Tr forumlarında sorabilirsin ama ne kadar kişi yardımcı olabilir, bilemem.

Ubuntu'da ise aradığın desteği çok iyi şekilde bulursun. Bunların arasında da direkt Ubuntu'yu tercih etmen iyi olacaktır. Unity başlamak için güzel bir sistem, herkes bir Linux Mint'tir gidiyor ancak Ubuntu Unity ilk kullanışta son derece zevk verebilir.

Tema ve ikon paketleriyle, çokça güzelleştirebilirsin ayrıca.

Ha eğer İngilizcen varsa, destek benim için sorun olmaz diyorsan Apricity OS Gnome'u öneririm. Ben şuan onu kullanıyorum ve son derece keyifli kullanmak. Düşün ki 22 gün oldu format atmadım. Normalde, çorap değiştirme hızında format atarım.

2 - ) Sana önerim çabuk yılmaman olacaktır. İlk Linux kullanıcısı klavye ayarından tuttuta uyarılara kadar birçok alanda takılabilir. Sabırlı ol ve hepsini çözmeye çalış, bir sorunu çözemedim diye Windows'a geçme.

3 - ) Live'da kurulum yok. Diyelim ki flash ya da dvd'ye iso dosyasını yazdın. Ardından bilgisayarı flash ya da dvd üzerinden başlatıyorsun ve sana live ya da non-live olarak iki seçenek veriyor, kimilerinde direkt live geliyor. Live'a tıkladıktan sonra da kullanmaya başlıyorsun. Ama büyük ihtimalle her şey İngilizce olacaktır, klavyeden, dil alanından Türkçe yapıp, wi-fi'yi bağlaman gerek.

Bunun dışında dediğim gibi, D'yi bölerek oraya Linux'u kurabilirsin, ana dizine'de grubu kurman gerekir. Yapımı biraz uzun, eğer bu şekilde yapmaya karar verirsen forumda konu aç detaylı bir şekilde yardımcı oluruz.

4 - ) CMST ve Wine hakkında pek bilgim yok PlayOnLinux ise Wine'ı kullanmanı kolaylaştıran bir arayüz. Wine sürümleri yüklüyorsun ve ardından listede olan veya listede olmayan programları yükleyerek çalıştırıyorsun. Wine ve PoL her zaman son seçeneğin olsun. Kullanmana bile gerek yok.

5 - ) LinuxMint Türkiye forumunda da, Ubuntu-Tr forumunda da farklı dağıtımlara ait soruları sorabilirsin. Soruların işletim sistmeinde ziyade Linux çekirdeği ile ilgili olabilir ya da kullandığın arayüzle ilgili olabilir. Bu durumda Linux evrenseldir zaten ki dağıtım fark etmez. Ama sorun kullandığın Linux dağıtımı ile ilgiliyse hangi kategoriye açtığına dikkat et. Genelde farklı Linux Dağıtımları şeklinde bir kategori oluyor, oraya açılıyor sorunlar.

6 - ) İnternetten gördüğüm kadar ile yüksek derecede ram ve işemci gücü var pc'inde. İlk olarak Linux'u live olarak deneyimleyeceğin için, sorun olur mu olmaz mı görebilirsin. Tahminimce olmaz ancak kara listede olan bir donanım varsa zaten live'da belli olur.

7 -) Tablette Linux hakkında maalesef bilgim yok :(.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Sanırım normal Ubuntu ile başlayacağım. Peki Ubuntu MATE ve GNOME nasıldır? Önerir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Nasıl bir Linux deneyimi istediğine bağlı hocam :). Elbette öneririm ancak benim önerim normal Ubuntu'dan yana.
  • Linux Mint'de yaşadığınız fan sorununu çok büyük ihtimalle tabanı olan dağıtımda da yaşarsınız. Cinnamon masaüstü güncel sistemler için oldukça ideal, ama bunu ağır bulduysanız Unity masaüstünün bundan daha ağır ve daha fazla sistem kaynağına ihtiyaç duyacağını göz önüne alın. Aynı şekilde Gnome Shell'de Cinnamon'dan daha fazla kaynak kullanıyor.

MATE kullanacaksanız, en uygun sürüm Linux Mint 18 MATE olacaktır, şu an depoda masaüstünün en güncel sürümü olan 1.14.1 mevcut, güncellemek için romeo deposunu etkinleştirmek yeterli. Linux mint 18 MATE sürümde Compiz desteğinin hazır geldiğini ekleyelim.

Linux Mint'in Güncelleme Yöneticis oldukça marifetli, Ubuntu'daki gibi ne varsa yüklemiyor. Kurulum sırasında seçeceğiniz güncelleme profiline göre güncelleme alıyorsunuz. Bu yeni kullanıcıları bir güncelleme sonrası yaşanabilecek olası sürprizlerden korumak için geliştirilmiş bir yöntem.

Ubuntu tabanı haricinde Debian tabanlı son kullanıcı için düşünülmüş dağıtımları inceleyebilirsiniz. Örneğin LMDE (Cinnamon ve MATE sürümleri var) veya SolydXK (KDE ve Xfce sürümleri var) olabilir. Bu iki dağıtım Debian kararlı sürümü taban alır. Özellikle Intel + Nvidia hibrit sistemler için SolydXK'yı deneyebilirsiniz, DDM sürücü yönetici bu sistemlerde kullanılan Bumblebee'yi hızlı biçimde kurabiliyor.

Debian kararlı deposundaki paketler bir miktar eskidir, daha güncel sürüm için Debian testing tabanlı dağıtımlar denenebilir. Bunun için Sparky ya da Makulu Linux'a bakılabilir. Araştırırak bulurum diyorsanız, netinstall ile Debian kurabilirsiniz, bu şekilde kurulumda masaüstü ortamı dahil kurulum sırasında seçiliyor, gerekli paketler internetten indiriliyor. Bu durumda bağlantı sorununuzun olmaması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 1 Eylül 2016; 14:40:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BasiliKalanCtrl

Nasıl bir Linux deneyimi istediğine bağlı hocam :). Elbette öneririm ancak benim önerim normal Ubuntu'dan yana.

Hocam peki Deepin nasıldır performans bakımından? 2014 yılındaki sürümünde (yada sürümlerinde) kasılmalar vb. varmış şimdi de yapar mı?
  • Linux Mint 18 Cinnamon kullaniyorum,hic oyle fanlarin delirmesi vs yasamadim.Windows10 daki halinden daha seri ve serin calisiyor

Sistem ozellikleri

Intel Core i5 480-m 2.66 Ghz islemci
    Intel Ironlake Mobile grafik yongasi
    2x2 Gb Ddr3 1066 Mhz ram

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***Leopard*** -- 2 Eylül 2016; 14:31:33 >
  • Deepin'i hiç denedim. Tasarymsal olarak güzel duruyor ancak i?lemsel olarak nasyl bilemeyece?im. Laptop özelliklerini verirsen, i?lemci, ram, ekran karty vs. tam olarak hangisini kullanman gerekti?ini söyleyebilirim.
  • Başlama

• Deepin çok güzel tasarıma sahip olsa da ben kullanırken (ki yaklaşık 5 yıllık GNU/Linux kullanıcısıyım) kullanırken zorlandım. Ayarları yapmak biraz sıkıntılı.
    Ubuntu'da Unity masaüstünü sevmiyorum. Benim ilk maceram Pardus(şimdiki PiSi Linux) ile başlamıştı. Sonrasında Ubuntu Gnome kullandım ve sanırım en uzun süre kullandığım dağıtımlardan. Stabildir. Gnome olduğu için özelleştirdiğinizde çok güzel durur.
    Linux Mint Cinnamon, bu dağıtımı da kullandım. Güzel akıcı bir sistem iken bir anda ne olduysa sistem kaynaklarımı aşırı derecede tüketmeye başladı Cinnamon masaüstü; ne yaptıysam düzeltemedim. Bu arada Ubuntu Gnome'dan sonra ana işletim sistemi Debian olmuştu. Alışkanlıklardan dolayı Debian Gnome kullanıyordum. Linux Mint saçmalayınca ve ben düzeltemeyince Debian üzerinde Cinnamon kullanmaya başladım ve o da bi yerde cortladı. Bu Cinnamon'da var bir durumlar. Bu aralar Mate ile Xfce arasında gidip geliyorum. Uzun süre Mate kullandım klavye kısayollarına filan da alıştım ama notebook'umun klavye ışıklarını bir türlü Mate'te iken kontrol edemiyordum. Aynı Debian üzerine Xfce kurulu ve onda kontrol edebiliyorum. Bende Xfce'i Mate gibi özelleştirdim. Lakin hala çoğu klavye kısayolu istediğim gibi değil.

Buradan nereye bağlayacağıma geleyim artık. Henüz yeni bir kullanıcısın ve stabil bir şeyler kullanırken de görsellik olsun istiyorsan seni Ubuntu Gnome'a alalım

Öneri olarak wine türü uygulamalar kullanmaman. Windows'da kullandığın çoğu uygulamanın karşılığı GNU/Linux dünyasında mevcut. Sadece araştırıp bulman gerekli. Bir de nasıl kullanacağını öğrenmen gerekli.

Başka dağıtımların forumlarında başka dağıtım için konu açman sıkıntı olmaz. Sadece Arch tabanlılar bir dağıtım kullanıyorsan arch tabanlı dağıtımların forumlarında, Debian tabanlı dağıtım kullanıyorsan da aynı şekilde Debian tabanlı dağıtımların forumlarında konu açmaya dikkat et.

Dokunmatik ve tablet hakkında benim de bir fikrim yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Froncois

Deepin çok güzel tasarıma sahip olsa da ben kullanırken (ki yaklaşık 5 yıllık GNU/Linux kullanıcısıyım) kullanırken zorlandım. Ayarları yapmak biraz sıkıntılı.
    Ubuntu'da Unity masaüstünü sevmiyorum. Benim ilk maceram Pardus(şimdiki PiSi Linux) ile başlamıştı. Sonrasında Ubuntu Gnome kullandım ve sanırım en uzun süre kullandığım dağıtımlardan. Stabildir. Gnome olduğu için özelleştirdiğinizde çok güzel durur.
    Linux Mint Cinnamon, bu dağıtımı da kullandım. Güzel akıcı bir sistem iken bir anda ne olduysa sistem kaynaklarımı aşırı derecede tüketmeye başladı Cinnamon masaüstü; ne yaptıysam düzeltemedim. Bu arada Ubuntu Gnome'dan sonra ana işletim sistemi Debian olmuştu. Alışkanlıklardan dolayı Debian Gnome kullanıyordum. Linux Mint saçmalayınca ve ben düzeltemeyince Debian üzerinde Cinnamon kullanmaya başladım ve o da bi yerde cortladı. Bu Cinnamon'da var bir durumlar. Bu aralar Mate ile Xfce arasında gidip geliyorum. Uzun süre Mate kullandım klavye kısayollarına filan da alıştım ama notebook'umun klavye ışıklarını bir türlü Mate'te iken kontrol edemiyordum. Aynı Debian üzerine Xfce kurulu ve onda kontrol edebiliyorum. Bende Xfce'i Mate gibi özelleştirdim. Lakin hala çoğu klavye kısayolu istediğim gibi değil.

Buradan nereye bağlayacağıma geleyim artık. Henüz yeni bir kullanıcısın ve stabil bir şeyler kullanırken de görsellik olsun istiyorsan seni Ubuntu Gnome'a alalım

Öneri olarak wine türü uygulamalar kullanmaman. Windows'da kullandığın çoğu uygulamanın karşılığı GNU/Linux dünyasında mevcut. Sadece araştırıp bulman gerekli. Bir de nasıl kullanacağını öğrenmen gerekli.

Başka dağıtımların forumlarında başka dağıtım için konu açman sıkıntı olmaz. Sadece Arch tabanlılar bir dağıtım kullanıyorsan arch tabanlı dağıtımların forumlarında, Debian tabanlı dağıtım kullanıyorsan da aynı şekilde Debian tabanlı dağıtımların forumlarında konu açmaya dikkat et.

Dokunmatik ve tablet hakkında benim de bir fikrim yok.

Yazınız için teşekkür ederim.

Bu durumda Deepin de elendi, ya Manjaro, ya Apricity, ya da Ubuntu serisinden bir dağıtım kullanacağım.

Wine'ı sadece oyunlar için kullanacağım, onun dışında her türlü uygulama için türlü türlü alternatifler var, evet

Hocam bu arada dahili gpu ile idare ediyorum. Zaten Windows'ta rezalet performans alıyorum, Linux'ta bu nasıl olur peki? Eğer daha kötü olursa çözüm yolları nelerdir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Boş ver Linuxu ygs mat kas

• Rica ederim. Performans ne olur bilemem.
  • bu saydıkların arasında manjaro xfce veya apricity gnome kur. ubuntuyu ele windowstan hiçbir farkı yok kullanıcı gizliliği ve güvenliği açısından.
  • Arkadaşlar zaten güzel bir şekilde cevaplamış. Ben de bir iki kelam etmek istiyorum. Oyun oynayan birisi değilsen, adobe ürünleri kullanma zorunluluğun yoksa windows'ya yaptığın hemen hemen her işi linux ortamında da yaparsın. Oyun da oynatır linux, fakat her oyunu bulamazsın. Steam var, evet ama her oyun steamde yok. PlayOnLinux ile windowstaki bazı oyunları yükleyip oynarsın ama o listede de güncel oyun pek yok. Güncel olanlar da stabil çalışmıyor. Aynı durum adobe ürünleri için de geçerli. Grafik Animasyon dersim için Adobe Photoshop programını kullanmak zorunda kaldım. Linux için kurdum, çalıştı ama her araç düzgün çalışmıyor. Hiç olmadık yerde program çöküyor. Tam bir işkence.

2008'de satın aldığım toplama masaüstü bilgisayarımda yaklaşık 2 yıldır linux kullanıyorum. Bu süre zarfında elementary os, debian, manjaro, linux mint, antergos, ubuntu, vb. şuan aklıma gelmeyen büyüklü küçüklü bir sürü dağıtım denedim. Denemediğim büyük dağıtımlar da yok değil elbet (fedora, opensuse, gibi). Manjaro Xfce'yi ne yalan söyleyeyim çok beğendim. Diğer dağıtımlardan çok daha hızlı çalışıyordu. En azından, benim bilgisayarımda öyle oldu. Ancak paket bulma konusunda debian tabanlı dağıtımlar daha avantajlı. Bir de Linux Mint Türkiye forumunun daha aktif olması, beni linux mint 18 - Xfce karar kılmama sebep oldu. Xfce masaüstü ortamını tercih ettim çünkü sistemim eski olduğu için Cinnamon masaüstü ortamında kasılmalar ve yavaşlıklar fark ediyordum.

Tavsiye olarak: windowstan kopamıyorsan (oyun ya da diğer sebeplerden) kullanmaya karar verdiğin linux'u windows un yanına kur. Böylelikle birincil olarak linux kullanırsın, zorunlu işlerin için ise windows a geçiş yaparsın.

Şimdiden hayırlı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yağsız Makarna

Arkadaşlar zaten güzel bir şekilde cevaplamış. Ben de bir iki kelam etmek istiyorum. Oyun oynayan birisi değilsen, adobe ürünleri kullanma zorunluluğun yoksa windows'ya yaptığın hemen hemen her işi linux ortamında da yaparsın. Oyun da oynatır linux, fakat her oyunu bulamazsın. Steam var, evet ama her oyun steamde yok. PlayOnLinux ile windowstaki bazı oyunları yükleyip oynarsın ama o listede de güncel oyun pek yok. Güncel olanlar da stabil çalışmıyor. Aynı durum adobe ürünleri için de geçerli. Grafik Animasyon dersim için Adobe Photoshop programını kullanmak zorunda kaldım. Linux için kurdum, çalıştı ama her araç düzgün çalışmıyor. Hiç olmadık yerde program çöküyor. Tam bir işkence.

2008'de satın aldığım toplama masaüstü bilgisayarımda yaklaşık 2 yıldır linux kullanıyorum. Bu süre zarfında elementary os, debian, manjaro, linux mint, antergos, ubuntu, vb. şuan aklıma gelmeyen büyüklü küçüklü bir sürü dağıtım denedim. Denemediğim büyük dağıtımlar da yok değil elbet (fedora, opensuse, gibi). Manjaro Xfce'yi ne yalan söyleyeyim çok beğendim. Diğer dağıtımlardan çok daha hızlı çalışıyordu. En azından, benim bilgisayarımda öyle oldu. Ancak paket bulma konusunda debian tabanlı dağıtımlar daha avantajlı. Bir de Linux Mint Türkiye forumunun daha aktif olması, beni linux mint 18 - Xfce karar kılmama sebep oldu. Xfce masaüstü ortamını tercih ettim çünkü sistemim eski olduğu için Cinnamon masaüstü ortamında kasılmalar ve yavaşlıklar fark ediyordum.

Tavsiye olarak: windowstan kopamıyorsan (oyun ya da diğer sebeplerden) kullanmaya karar verdiğin linux'u windows un yanına kur. Böylelikle birincil olarak linux kullanırsın, zorunlu işlerin için ise windows a geçiş yaparsın.

Şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler, ya Apricity, ya da Manjaro var aklımda.

Peki Fedora veya Open Suse yeni kullanıcı için nasıldır?

• quote:

Orijinalden alıntı: Yigido59

quote:

Orijinalden alıntı: Yağsız Makarna

Arkadaşlar zaten güzel bir şekilde cevaplamış. Ben de bir iki kelam etmek istiyorum. Oyun oynayan birisi değilsen, adobe ürünleri kullanma zorunluluğun yoksa windows'ya yaptığın hemen hemen her işi linux ortamında da yaparsın. Oyun da oynatır linux, fakat her oyunu bulamazsın. Steam var, evet ama her oyun steamde yok. PlayOnLinux ile windowstaki bazı oyunları yükleyip oynarsın ama o listede de güncel oyun pek yok. Güncel olanlar da stabil çalışmıyor. Aynı durum adobe ürünleri için de geçerli. Grafik Animasyon dersim için Adobe Photoshop programını kullanmak zorunda kaldım. Linux için kurdum, çalıştı ama her araç düzgün çalışmıyor. Hiç olmadık yerde program çöküyor. Tam bir işkence.

Şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler, ya Apricity, ya da Manjaro var aklımda.

Peki Fedora veya Open Suse yeni kullanıcı için nasıldır?

OpenSUSE 13 kurulumda bana sorun çıkardığı için kurmadım bile. Fedorayı da bilmiyorum. Bu iki büyük dağıtımı denemedim.

• Guvenlik dememis ki,kurulumu yapamadim demis?

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Guvenlik dememis ki,kurulumu yapamadim demis?

Evet yeni farkettim başka birisine cevap yazacaktım zaten yanlışlık olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrightSilence -- 4 Eylül 2016; 23:04:45 >
  • Ubuntu 16.04 ile veri gönderimi durdu. Bununla beraber 14.04'de de veriler anonim olarak gönderiliyordu, Unity Tweak Tool ile de kolayca çözülebiliyordu bu sorun.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.