Şimdi Ara

<<<Lens Tavsiyesi>>>

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
4.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Canon 500d ye göre bütün çekim modları için önerebileceğiniz güzel ve kaliteli lensler varmı başlangıç seviyesi olarak bütün çekim modları için uygun lens önerebilirmisiniz?canon 500d üzerindeki gelen lens nasıl onu almasak ta başka bir lens kullansak ve üzerindeki lensten daha iyi iş gören başlangış aşamasındaki biri için önerebileceğinz lensleri yazarmısınz arkadaşlar
    şimdden çok tşkler....

• başlangıç seviyesi demişsiniz ama 15mplik makina almışsınız neyse maksat memnuniyetse ve makinadan tam verim istiyorsanız ki 15mplik bir makina canon "L" serisi, sigma "EX" serisi, tamron "SP" serilerine bakın. fiyatları oldukça pahalıdır ama deidğim gibi maksat memniyetse ki kimileri bu serilerle de yetinmeyip, memnun kalmayıp "LEICA" "CARL-ZEISS" "SCHNEIDER" lenslerini tercih ediyor. tabi bunlar dahda da pahalı.. orası ayrı bir mevzu

orta seviyede ise Canon 18-55mm IS + Canon 55-250mm IS lens kombinasyonuda fotoğraftaki kalite anlayışınıza göre sizi tatmin edebilir veya yine sigma ve tamron lenslerinin 18-55-55-250 benzeri kalitedeki daha uygun lenslerine de bakabilirsiniz. lens aralıklarını kullanım amacınıza göre belirleyin. ancak makinanız 15mp olduğu için optik kalite ön plana çıkıyor burda bunu unutmayın. 18-55 ve 55-250 kötü lensler midir? elbetteki hayır ama makina mpine göre değişiyor bu kalite. belirttiğim gibi mp arttıkça optikte kalitenin önemi açık bir şekilde aşığa çıkıyor. 15mplik 500d için işin doğrusu 18-55mm IS + Canon 55-250mm IS lens kombinasyonu ne derece sizi memnun eder bilemiyorum..

her yerde özellikle belirtiyorum. 4x ve üzeri lensle kaliteyi büyük oranda düşürüyor. nedeni ise 4x üzerinde farklı mercek dizilimleri ve ek merceklerin objektife yerleştirilmesiyle kalite düşüyor. yani 18-200 18-135 gibi lensler malesef kaliteyi düşürüyor. aslında gönül isterki sabit lensler alalım kullanalım ki en kaliteli, en keskin lensler sabit odaklı lenslerdir. ama hem maddi olanaklar hemde sürekli lens değişimi söz konusu olduğu için en azından 4xe kadar olan lensleri alırsak daha iyi olur..

• quote:

Orjinalden alıntı: photo_canon1

başlangıç seviyesi demişsiniz ama 15mplik makina almışsınız neyse maksat memnuniyetse ve makinadan tam verim istiyorsanız ki 15mplik bir makina canon "L" serisi, sigma "EX" serisi, tamron "SP" serilerine bakın. fiyatları oldukça pahalıdır ama deidğim gibi maksat memniyetse ki kimileri bu serilerle de yetinmeyip, memnun kalmayıp "LEICA" "CARL-ZEISS" "SCHNEIDER" lenslerini tercih ediyor. tabi bunlar dahda da pahalı.. orası ayrı bir mevzu

orta seviyede ise Canon 18-55mm IS + Canon 55-250mm IS lens kombinasyonuda fotoğraftaki kalite anlayışınıza göre sizi tatmin edebilir veya yine sigma ve tamron lenslerinin 18-55-55-250 benzeri kalitedeki daha uygun lenslerine de bakabilirsiniz. lens aralıklarını kullanım amacınıza göre belirleyin. ancak makinanız 15mp olduğu için optik kalite ön plana çıkıyor burda bunu unutmayın. 18-55 ve 55-250 kötü lensler midir? elbetteki hayır ama makina mpine göre değişiyor bu kalite. belirttiğim gibi mp arttıkça optikte kalitenin önemi açık bir şekilde aşığa çıkıyor. 15mplik 500d için işin doğrusu 18-55mm IS + Canon 55-250mm IS lens kombinasyonu ne derece sizi memnun eder bilemiyorum..

her yerde özellikle belirtiyorum. 4x ve üzeri lensle kaliteyi büyük oranda düşürüyor. nedeni ise 4x üzerinde farklı mercek dizilimleri ve ek merceklerin objektife yerleştirilmesiyle kalite düşüyor. yani 18-200 18-135 gibi lensler malesef kaliteyi düşürüyor. aslında gönül isterki sabit lensler alalım kullanalım ki en kaliteli, en keskin lensler sabit odaklı lenslerdir. ama hem maddi olanaklar hemde sürekli lens değişimi söz konusu olduğu için en azından 4xe kadar olan lensleri alırsak daha iyi olur..

Piksel sayısının başlangıç seviyesiyle ne alâkası var? 500D gayet giriş seviyesi bir makine. Tabi nasıl girildiğine de bağlı.

Yücel, başlangıç dediğine göre 18-55 mm. kit lensiyle başla. Bir tane lensle götürürüm ben bu işi diye de sakın ha düşünme. DSLR demek masraf demek, bunu en başında göze alarak girmelisin zaten. Ama başlangıç için bu şekilde bir yere kadar gidebilirsin. İleride mutlaka isteyecek bünye, ek lensi de ona göre tercih edersin. Belki bi tane daha, bi tane daha...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aFamous -- 9 Temmuz 2009; 23:18:43 >

• Bence de 18-55 IS yeterli şimdilik.. Sonrasında isteğe bağlı olarak ne tür lens alacağına karar verirsin hocam.. Zaten maddi durumun da biraz iyiyse L serisine geçiş yaparsın sonra :) ben 40D ile birlikte kullanıyorum ve şimdilik memnunum, 500D ile de sırıtacağını pek sanmıyorum şimdilik fazlasıyla işinizi görür o lens.. Daha kaliteli bir lens için ayarladım bütçemi diyorsan alabilirsin tabi; ama bütçenin kalanına da 70-300, 55-250 gibi tele lens alıp kullanabilirsin..
  • Arkadaşlar bence her Canon alana hemen biraz 18-55 kullan sonra L serisi lens al demekle bence yanliş yonlendirme yapiyorsunuz.. Sonuçta bunlar ucuz lensler değiller.
    Mesela L serisi macro lens sadece 180mm var. Onun fiyati ,boyutu malum. Ne yapalim macro lens almayalimmi?
    Veya canon 17-55 f2.8 lens , canon 17-40 L serisi lensten cok daha kaliteli..
    Veya fisheye lens almak istiyorsunuz ,L serisi yok..
    200TL'ye alacağin 50mm f1.8 lens birçok L serisi lensten daha keskin fotoğraflar veriyor..
    Canon'un en keskin sonuçlar veren lensi diye geçen 100mm macro lens L serisi değil..

mesela kendi kullandiğim lenslerden ornek vermem gerekirse 60mm f2.8 macro lensim 70-200 F4 L'lensimden cok daha iyi sonuçlar veriyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 10 Temmuz 2009; 0:11:21 >
  • Arkadaşlar 500d yi daha almadım yeni alcam bu soruyu sormamın amacı bu makineyi alırken eğer üzerinde gelen lens yeterli değilse sadece body olarak almak ve başka lens almak eğer yetrliyse üzerindekiyle almak.Tecrübeli ve bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda yardım istiyorum cvplarınız ve ilginz için çok tşkler arkadaşlar...
  • Üzerindeki lens yeterliyse demek biraz genel bir tabir. Hiç bir lens yeterli değil cünki :) 5000$ ornito (kuş fotoğrafçılıgı) için lens alsaniz macro ,manzara,portre..... gibi çekimlerde yetersiz kalir.. 1000 küsür dolara fisheye alsaniz kuş ,macro ,portre falan çekemessiniz..
    Yani demek istediğim yaninda gelen 18-55 IS fiyatina gore güzel bir lens. Kit olarak alin. Yaninda da 50mm f1.8 alabilirsiniz. Daha sonra ne çekmek istediğinize ,ne çekmekten zevk aldiğiniza karar verip ona gore lens alin..
  • quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

Arkadaşlar bence her Canon alana hemen biraz 18-55 kullan sonra L serisi lens al demekle bence yanliş yonlendirme yapiyorsunuz.. Sonuçta bunlar ucuz lensler değiller.
    Mesela L serisi macro lens sadece 180mm var. Onun fiyati ,boyutu malum. Ne yapalim macro lens almayalimmi?
    Veya canon 17-55 f2.8 lens , canon 17-40 L serisi lensten cok daha kaliteli..
    Veya fisheye lens almak istiyorsunuz ,L serisi yok..
    200TL'ye alacağin 50mm f1.8 lens birçok L serisi lensten daha keskin fotoğraflar veriyor..
    Canon'un en keskin sonuçlar veren lensi diye geçen 100mm macro lens L serisi değil..

mesela kendi kullandiğim lenslerden ornek vermem gerekirse 60mm f2.8 macro lensim 70-200 F4 L'lensimden cok daha iyi sonuçlar veriyor..

Hocam ortada yanlış bir anlaşılma olduysa özür dilerim.. Sadece örnek olarak L serisi alabilirsin dedim; isteğe göre değişir tabi lens tercihleri.. Elime para geçse 70-200 yerine gider 100mm 2.8 macro alırım mesela.. Ortada illaki L serisi süper, gerisi beş para etmez diye bir durum yok, tamronun, sigmanın da çok başarılı lensleri var sonuçta. Tabiki de bu tercih eldeki bütçeye ve ne tür çekim yapma isteğine göre değişebilir.

• Yok hocam estafurullah ne özürü , ben genel olarak boyle bir fikir varda onun için yazdim. Canon dslr makina alan biri olunca hemen para biriktir L serisi lens al diyorlar. Sonra o arkadaş biraz parasi olunca gidiyor L serisi lenslere bakiyor ,bir tanesini aliyor. Halbuki belki aldiği fiyatin yarisina cok daha zevk alacaği lensler var. Ama L serisi diye şartlandiği için diğer güzel lensleri kaçiriyor :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

Yok hocam estafurullah ne özürü , ben genel olarak boyle bir fikir varda onun için yazdim. Canon dslr makina alan biri olunca hemen para biriktir L serisi lens al diyorlar. Sonra o arkadaş biraz parasi olunca gidiyor L serisi lenslere bakiyor ,bir tanesini aliyor. Halbuki belki aldiği fiyatin yarisina cok daha zevk alacaği lensler var. Ama L serisi diye şartlandiği için diğer güzel lensleri kaçiriyor :)

Spor müsabakalarında görmeye alışkın olduğumuzdan heralde beyaz beyaz o lensleri insan ister istemez heves ediyor :)
  • Arkadaşlar bende DSLR almayı düşünüyorum

18-55 mm kit lens aldığımda yaklaşık kaç x zoom yapabilirim?

Bu lens ile macro çekim mümkün müdür?

Kit lens yanına ; daha uzak cisimleri yaklaştırabilmek için hangi lensi tercih etmem faydalı olur?

Şimdiden teşekkürler...
  • quote:

3x
  • quote:

Orijinalden alıntı: musti35

Arkadaşlar bende DSLR almayı düşünüyorum

Bu lens ile macro çekim mümkün müdür?

Kit lens yanına ; daha uzak cisimleri yaklaştırabilmek için hangi lensi tercih etmem faydalı olur?

Şimdiden teşekkürler...

18-55 KIT ile
    55/18=3 x zoom yaparsınız. Tabi bu genis acıya (18 mm) ye gore zoom dur. Gozunuzun gordugu acıya gore zoom yapmaz. İnsan gozu 50mm ye esdeger gorur. 18-55 te max 55 acıldıgına gore gozunuze gore yaklastırmaz.

Macro cekmezsiniz cunku macro demek 1:1 buyutme demektir. KIT lerde genelde 1:3 yada 1:4 buyutme yapar.
    Macro objektif almalısınız. Yada en azından 1:2 buyuten zoom almalısınız.

Uzakları yakın etmek icin tele almanız lazım. Mesela 200 mm lik aldınız. Carpanla bu 300 mm yapar. İnsan gozu acısı 50 mm ydi.
    Yani gozunuze gore bir cismi 300/50=6 kez yaklastırır.
    70-300 sigma aldınız diyelim yine carpanla 450 mm yapar. 450/50=9 kez yaklastırır.

Objektiflerde tele 2000 mm ye kadar bulunmakta.

• Teşekkür ederim

Bir sorum daha olacak.

18-55 mm lens ile sıradan kompakt makineler kadar makro çekilemez mi?

Bu lensteki 3x zoom basit kompakt makineler kadar zoom etkisi göstermez mi?

Şimdiden teşekkürler
  • Kompakt makinaların macro da bir avantajı vardır oda kucuk sensor olmaları. Bu buyutme etkisine katkıda bulunur ama bir cogu 1:1 cekmez yine.
    Kompakt makinalar en genis acıda macro cekebilirler konuya 1cm kadar yaklasmak gerekir. Bu iyi bir sey degildir hem cisimde distorsiyon etkisi fazla olur hem ısıgı kesersiniz hemde bocek kelebek gibi canlıları macro cekemezsiniz. Macro cekmek yakından cekmek degildir cogu insan bunu yanlıs bilir.
    Kompakt makinalarda 1 cm den macro cekiyor super diye yanılır alırlar ve hata yaparlar. Onemli olan cok yaklasmadan max buyutme oranını yakalamaktır.

DSLR de macro gercek anlamda macrodur. Uzaktan 1:1 boyutunu hatta daha fazlalarını yakalarsınız. Distorsiyon olmaz ve ısıgınızda azalmaz. Kısaca macro icin macro objektif almanız sarttır.

18-55 icin yukardada acıkladım. Cıplak gozle baktıgınız acıyı verir. Cunku 55 mm. Sonucta genis acı objektif.
    Yakınlastırma icin tele objektif almanız lazım. Ne kadar istiyorsanız o kadar yaklastıran odaga sahip tele alırsınız. DSLR nin guzelligi burda tek objektife mahkum degilsiniz. Ne istiyorsanız onu yaparsınız ama rakamlar cok yukselir.

Kompaktlarda ise objektif sabit olur. 35 mm karsılıgına bakar ne kadar yaklastırdıgını bulursunuz. Cesit cesit kompaktlar var. 3x olanda var 20x de 30x olanda var. Bu olayı daha cok kucuk sensore borclular. Fazla buyuk ve uzun olmayan objektifle fazla yaklastırma saglarlar. Ama hem kucuk sensor hemde 20x, 30x gibi bir carpanı olan objektiften de adam gibi foto cıkmaz tabi.

DSLR de 3x i gecmeyecek objektifler alınırki kalite bozulmasın. Mesela telede 70-200, 100-300, 400-800 vs vs gibi.

Siz DSLR icin 18-270 mm tek objektif alırsınız. hem genis hem tele bir arada. 270/18= 15X yapar. Kalite yerlerde surunur neden cunku objektifte 3x i gecmemek lazım. O yuzden bu aralıgı bolersiniz bir kac objektif alırsınız. Atıyorum 18-55, 50-150, 100-300 gibi. Bu sekilde 18 den 300m ye kadar olan aralıgı 3 objektifle tamamlarsınız. Kompaktta boyle sansınız yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 8 Temmuz 2010; 18:30:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Kompakt makinaların macro da bir avantajı vardır oda kucuk sensor olmaları. Bu buyutme etkisine katkıda bulunur ama bir cogu 1:1 cekmez yine.
    Kompakt makinalar en genis acıda macro cekebilirler konuya 1cm kadar yaklasmak gerekir. Bu iyi bir sey degildir hem cisimde distorsiyon etkisi fazla olur hem ısıgı kesersiniz hemde bocek kelebek gibi canlıları macro cekemezsiniz. Macro cekmek yakından cekmek degildir cogu insan bunu yanlıs bilir.
    Kompakt makinalarda 1 cm den macro cekiyor super diye yanılır alırlar ve hata yaparlar. Onemli olan cok yaklasmadan max buyutme oranını yakalamaktır.

DSLR de macro gercek anlamda macrodur. Uzaktan 1:1 boyutunu hatta daha fazlalarını yakalarsınız. Distorsiyon olmaz ve ısıgınızda azalmaz. Kısaca macro icin macro objektif almanız sarttır.

18-55 icin yukardada acıkladım. Cıplak gozle baktıgınız acıyı verir. Cunku 55 mm. Sonucta genis acı objektif.
    Yakınlastırma icin tele objektif almanız lazım. Ne kadar istiyorsanız o kadar yaklastıran odaga sahip tele alırsınız. DSLR nin guzelligi burda tek objektife mahkum degilsiniz. Ne istiyorsanız onu yaparsınız ama rakamlar cok yukselir.

Kompaktlarda ise objektif sabit olur. 35 mm karsılıgına bakar ne kadar yaklastırdıgını bulursunuz. Cesit cesit kompaktlar var. 3x olanda var 20x de 30x olanda var. Bu olayı daha cok kucuk sensore borclular. Fazla buyuk ve uzun olmayan objektifle fazla yaklastırma saglarlar. Ama hem kucuk sensor hemde 20x, 30x gibi bir carpanı olan objektiften de adam gibi foto cıkmaz tabi.

DSLR de 3x i gecmeyecek objektifler alınırki kalite bozulmasın. Mesela telede 70-200, 100-300, 400-800 vs vs gibi.

Siz DSLR icin 18-270 mm tek objektif alırsınız. hem genis hem tele bir arada. 270/18= 15X yapar. Kalite yerlerde surunur neden cunku objektifte 3x i gecmemek lazım. O yuzden bu aralıgı bolersiniz bir kac objektif alırsınız. Atıyorum 18-55, 50-150, 100-300 gibi. Bu sekilde 18 den 300m ye kadar olan aralıgı 3 objektifle tamamlarsınız. Kompaktta boyle sansınız yoktur.

Arkadaslar bu fotograf konusunda yeni sayılırım, sorum abes kacarsa kusuruma bakmayın. "ikarahal" hocam senin yaptığın şu hesap;

quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal
    Siz DSLR icin 18-270 mm tek objektif alırsınız. hem genis hem tele bir arada. 270/18= 15X yapar. Kalite yerlerde surunur neden cunku objektifte 3x i gecmemek lazım

bu hesap tüm lensler icin geçerlimidir? yani kıstasımızı maksimum 3X olarak belirlersek, Güzel bir lens almayı planladığımızda bu şekilde hesaplayıp o lensin iyi bir sonuç verip vermeyeceğini anlayabilirmiyiz?

mesela; (uygun fiyatlı bir makro lens)

TAMRON AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD MACRO 1:2
    Görüş Açısı : 4-8
    Diyafram : 9
    Minimum Aralık : 32
    Minimum Obje Aralığı : 0.95
    Maksimum Büyütme oranı : 1:2
    Filtre Çapı : 62 mm
    Ağırlık : 435 gr
    Çap ve Uzunluk : 76,6 x 116,5
    Maksimum aralık : F/4 -5.6
    Odak Uzaklığı : 70-300

Bu lens için iyi değildir diyebilirmiyiz? hesaba gore 300/70=4,28 X yapıyor. Yanlışmıyım?? maksimum 3X kritemiz. Kafam karıştı bir yorum alabilirsem sevinirim. Teşekkürler.

• X meselesi tum zom objektifler icin gecerlidir. En iyi sonucu zoom suz yani x degeri carpan degeri olmayan asal objektiften alırsınız.
    Mesela 50mm f:1.4 ler sabittir. Zoom yoktur. Tum ideal degerleri karsılarlar. Performansları cok yuksektir. Cok keskindir.
    Cunku icinde kullanılan malzeme azdır. Isık ne kadar az mercekten, filtreden gecerse o kadar az deforme olur. X degeri arttıkca objektifin icindeki camlar artar yapı karmasık olur buda ısık kalitesini dusurur.
    Bende tamron 17-50 ve sabit 50 mm f:1.7 var. 50mm her ikisinin sonuclarına bakınca tamron 17-50 cok geride kalıyor. 3x olsada sabit 50 yanında hic sansı kalmıyor. X arttıkca ısık kalitesi duser. Tabi objektifte tek kriter bu degil. Sadece x e bakarak karar verilmez.

Kullanılan mercek kalitesi, kaplamalar, netleme hızı, keskinligi, barrel distorsiyonu, kose kararmaları, CA degeri, govde kalitesi, ısık gecirgenlik degeri, buyutme oranı vs vs gibi baska kriterlerde var.

Mesela 70-300 un carpanı cok degil 4x ama malesef cok iyi bir objektif degil. Cunku diger kriterleri cok karsılamıyor. 200 mm den sonra vasat bir goruntu veriyor. Macro ibaresi gecsede 1:2 buyutuyor gercek macro sayılmaz. İs gorur cinsten bir macro sadece. Gercek macro icin macro objektif alman lazım ayrı bir dunya.

Sigma 70-300 giris seviyesi objektiftir ortalama 500 tl civarında. Birde sigma 70-200 f:2.8 kaliteli objektif vardır oda 1500 tl civarında.
    Aralarında ciddi bir performans farkı var. Kaliteli optik malesef ucuz olmuyor.

Objektiflerin MTF tabloları bulunur. Bu tabloda degisik odak uzaklıklarında degisik diyaframlarda verdigi keskinlikler, barrel distorsiyon, renk sapması, bokeh vs vs gibi bilgiler bulunur. Bu tabloya bakıp karar verilir.

• @ikarahal bilgileriniz ve ilginiz için çok çok teşekkür ederim.

Bir tavsiyenize ihtiyacım var.

Canon A590 kullanarak biraz fotograf bilgisi edindim.
    Şimdi DSLR makine almak istiyorum
    Arkadaşımın babası yurtdışından getirtecek.

Sizlerden ricam bana başlangıç için yeterli olacak,

-arka planı flu yapabileceğim.
    -gece çekimlerinde başarılı
    -Iso başarımı yuksek, titreşim engellemeli
    -renk doygunlugu yüksek
    -pixel/density değeri düşük , sensör ebatı büyük
    -Optik zoomu başarılı
    -Hızlı çekime , hızlı odaklamaya , hızlı flaş şarj süresine sahip
    -Makro çekebileceğim
    (Video kalitesi önemli değil ama video çekebilsin)

bir Nikon ya da Canon DSLR makine tavsiyenize ihtiyacım var.

Kendi üzerinde gelen lensi yeterli olmazsa bir de lens tavsiye edebilir misiniz?

Türkiye spot fiyatları ile Makine + Kendi Lensi + İlave Lens(Gerekli ise) = Max 2000 lira olması daha uygun olur.

D90 , Canon EOS 550d beni bütçe olarak aşar sanırım

Şimdiden ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti35 -- 9 Temmuz 2010; 11:58:38 >

• quote:

@ikarahal bilgileriniz ve ilginiz için çok çok teşekkür ederim.

-renk doygunlugu yüksek
    -Optik zoomu başarılı
    -Makro çekebileceğim

Kendi üzerinde gelen lensi yeterli olmazsa bir de lens tavsiye edebilir misiniz?

Türkiye fiyatları ile Makine + Kendi Lensi + İlave Lens(Gerekli ise) = Max 2000 lira olması daha uygun olur.

İyi günler...

hocam eğer makineyi garantili alayım dersen 2000 tl'ye o dediğin makineleri alamazsın. ama hayyam'dan spot alırsan canon eos 550d+18-55 is kit 1650 tl gibi fiyatlara alabilirsin.
    nikon d90'ında 1800 tl gibi bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Magnat_HiFi

quote:

@ikarahal bilgileriniz ve ilginiz için çok çok teşekkür ederim.

-renk doygunlugu yüksek
    -Optik zoomu başarılı
    -Makro çekebileceğim

Türkiye fiyatları ile Makine + Kendi Lensi + İlave Lens(Gerekli ise) = Max 2000 lira olması daha uygun olur.

İyi günler...

hocam eğer makineyi garantili alayım dersen 2000 tl'ye o dediğin makineleri alamazsın. ama hayyam'dan spot alırsan canon eos 550d+18-55 is kit 1650 tl gibi fiyatlara alabilirsin.
    nikon d90'ında 1800 tl gibi bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Sağolun. Spot alabilirim.
    Yurtdısından geleceği için bizim spot fiyatlardan daha uygun fiyatlar oalcaktır.

Onerdiğiniz makinelere kit lensin yanında hangi lensi öneririsiniz?
    (Türkiye spot fiyatı toplam 2000 geçmeyecek şekilde bir makine+ kit lens + ilave lens)

Şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti35 -- 9 Temmuz 2010; 11:59:20 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.