Şimdi Ara

Lenovo Y560 Isınma Sorunu Çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
7.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kullandığım pc Lenovo y560A 740 qm işlemicili olanı aşırı ısınıyodu daha yeni aldım 3 ay falan oldu 1688 tlye.
    Fazla açıklamaya gerek yok resimdeki işlemleri yaparsanız hiç bir performans kaybı yaşamadan ısınma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz bizzat ben denedim.

• Çok zekisin kardeş , bu zekayla Guinesse Rekorlar Kitabı'na girebilirsin bu ayarlarla Mario bile oynayamazsın.. Sıkıysa Oyun oynarken ısınma sorununa bir çözüm bulda bu laflarımı yedir bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ankebutx

Çok zekisin kardeş , bu zekayla Guinesse Rekorlar Kitabı'na girebilirsin bu ayarlarla Mario bile oynayamazsın.. Sıkıysa Oyun oynarken ısınma sorununa bir çözüm bulda bu laflarımı yedir bana

Kardeşim ben bunun testini yaptım inanip uygulamak size kalmış bi şey. Tüm oyunlarda işlemci hızını yüksek yapıp denedim sıcaklık 79derece. Sonra 20dk bekledim işlemci eski sıcakligna düştükten sonra işlemci hızını en düşük seviyeye aldım. Yani overclock kapalı turbo boots çalışmıyo sadece 1.73ghz ile sınırlı. Tekrar denedim max sıcaklık 65 derece. Oyun Nfs hot pursuit full çözünürlük en yüksek ayarlarda. Bana göre iyi kardeşim . Senin felsefeni bilmem. Deneyen arkadaşlar da faydasını görecektir. (Ha işlemcinin ısınmasına sebep overclock un açık olmasıdır. Bu sebeple overclock u da kapatmış olduk. Everest programından bakabilirsiniz.)

• hocam bu üründe ısınma sorunu mu var ya.. hay Allah:( bu ürünü almayı planlıyodum ama ısınma sorunu varsa tereddüt etmeye başladım. oyunlarda performans düşüşü yok mu diyorsun kardeşim şimdi sen hızı azaltınca? başka kullanan arkadaşlar var mı acaba yorumlarını okusak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemoli5408

hocam bu üründe ısınma sorunu mu var ya.. hay Allah:( bu ürünü almayı planlıyodum ama ısınma sorunu varsa tereddüt etmeye başladım. oyunlarda performans düşüşü yok mu diyorsun kardeşim şimdi sen hızı azaltınca? başka kullanan arkadaşlar var mı acaba yorumlarını okusak?

Benim için ısınma artık sorun değil yani işlemci i7 740qm turbo boots ile 2.93 e çıkıyor . Eğer Overclock özelliği açıksa ısınma bu sebeptendir. Ben bu olayı kendimce çözdüm ısınma gibi bir problem yaşamıyorum şükür.
  • bende turbobost a ünlem var ama overclock yapmadan saatlerce oyun oynayabiliyorum, ısınsa da hiç problem olmuyo bilgisayar kendini kapamıyor oyunlarda fps sayısı bile azalmıyor,,direk alın hiç düşünmeyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: bnttn

bende turbobost a ünlem var ama overclock yapmadan saatlerce oyun oynayabiliyorum, ısınsa da hiç problem olmuyo bilgisayar kendini kapamıyor oyunlarda fps sayısı bile azalmıyor,,direk alın hiç düşünmeyin

Turbo boostta ünlem olması turbo boostun çalışmıyor manasına gelmio. Turbo boots Bi donanım gibi düşünün Turbo boots zora gelince çalışan bir aygıt.Turbo boost çalışmıosa bunu sorunlu olarak gösteriyor lakin zora gelip de turbo çalışınca aygıt düzgün çalışıo olarak gösterir. Benim düşüncem budur. Ben de Turboyu kullanmıyorum ( overclock yapmıorm) Gayet de performansı süper oynadığım oyun Mario falan değil...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetaladag

Turbo boostta ünlem olması turbo boostun çalışmıyor manasına gelmio. Turbo boots Bi donanım gibi düşünün Turbo boots zora gelince çalışan bir aygıt.Turbo boost çalışmıosa bunu sorunlu olarak gösteriyor lakin zora gelip de turbo çalışınca aygıt düzgün çalışıo olarak gösterir. Benim düşüncem budur. Ben de Turboyu kullanmıyorum ( overclock yapmıorm) Gayet de performansı süper oynadığım oyun Mario falan değil...

oyun grafiklerini full ayarlara getirin bakalım Turbo boost'ta ihtiyacınız oluyormu olmuyormu ozaman anlarsınız. ısınma sorununa tam ve etkili bir çözüm olarak işlemcinin ve ekran kartının termal macunlarını yenilemek ben bu sorunu böyle halletim.Turbo boost açıkken 85 dereceleri gören bilgisayarım termal macunlarını yeniledikten sonra max performansta işlemci ve ekran kartının ısısı 69 derecelerde suan.ben okadar parayı bu bilgisayarının performansına bakarak saydım adamların eline. Turbo boost u kullanmıyacaksam gider p4 işlemcili bir bilgisayar alırdım. bilgisayarınızın termal macunlarını yenileyin zaten soğutucu fanın hemen altında işlemci ve ekran kartı çipleri yan yanalar. tek yapmanız gereken soğutucuyu sökmek alttaki kurumuş olan macunu temizleyip yenisini sürmek bukadar 5 dk nızı almaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ankebutx

quote:

oyun grafiklerini full ayarlara getirin bakalım Turbo boost'ta ihtiyacınız oluyormu olmuyormu ozaman anlarsınız. ısınma sorununa tam ve etkili bir çözüm olarak işlemcinin ve ekran kartının termal macunlarını yenilemek ben bu sorunu böyle halletim.Turbo boost açıkken 85 dereceleri gören bilgisayarım termal macunlarını yeniledikten sonra max performansta işlemci ve ekran kartının ısısı 69 derecelerde suan.ben okadar parayı bu bilgisayarının performansına bakarak saydım adamların eline. Turbo boost u kullanmıyacaksam gider p4 işlemcili bir bilgisayar alırdım. bilgisayarınızın termal macunlarını yenileyin zaten soğutucu fanın hemen altında işlemci ve ekran kartı çipleri yan yanalar. tek yapmanız gereken soğutucuyu sökmek alttaki kurumuş olan macunu temizleyip yenisini sürmek bukadar 5 dk nızı almaz.

Benim kendi bilgisayarımda herşey her özellik yüksek olacak. Mesela oyun mu oynuyorum Call Of Duty: Çözünürlük 1366 786 4x zaten 60 hz diğer ismini bilmediğim ayarlar da High da oynuyorum bu ayarlarda ısınma sözkonusu olmuyo. çünkü işlemcideki transistör sayısı farkına vardıysanız 774 milyon bu yetiyo zaten. Pc 3 aylık macunu yenilemeye gerek yoktur herhalde . Bide işlemciyi söktüm dediniz herhalde . Garanti dışı kalmaz mı ?

• oyun oynarken turbobost açar zaten kart 4xaa da okadar zorlanmaz 8xaa yaparsanız bant genişliği artacağından dolayı veri ve grafik akışı daha çok olacaktır dolayısıyla zorlanmayla birlikte ısı artışı olur.termal macunda işlemci sıcaklığı ağır oyunda i7 gibi bir işlemci 69 derecede kalmaz arkadaş alt sıcaklığı baz alıyor yada yanlış ölçüyor olabilir oyundan çıktıktan sonra ölçüyorsanız en az 5 derece düşer çıkanakadar oyundayken görev çubuğuna çekin sıcaklık programıda arka planda açık olsun.max sıcaklık genelde soğutucu kullanılmazsa 80-85 arasını bulabilir programlarda örnrğin hw monitör speed fan gibi programlarda 3 kademeli gösterir ortalama sıcaklık minumum ve max sıcaklık diye 69 ortalama sıcaklıktır max değildir.yeni bir işlemcide sıcaklıktan kuruma yapabilir macun değiştirmek kısa zamanda icap etmez garanti süresinde servisin yapmasında yarar var açıldığı anlaşılırsa garanti dışı kalır.transistörler veri akışını nekadar fazlaysa okadar çok yoldan daha çabuk geçer ama hızı düşürürsen çok sayıda veri yavaş geçecektir budurumda turbo devreye girer daha çabuk geçmesi için lenovonun bu serisinde çeşitli sıkıntılar var senin menteşe sağlammı genelde millet kırıyor onun için sordum.bu arada yarış oyunundan ziyade savaş oyunlarıyla denermisin yarış oyunlarının sistem gereksinimleri zorlamayabiliyor dirt3 gibi oyun lar hariç.ağır oyunlarda ısısnma yapacaktır turbo özelliğini kapama bir çok yerde işine yarayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 19 Kasım 2011; 21:26:14 >

• Ben turbo özelliğinikapatmadan once sıcaklık 85dereceyi rahat buluyodu. Fakat Energy Managemet te işlemci hızını en düşük seviyeye getirdiğim zaman turbo boots kapanıyordu bunu turbo boots monitordan görebilirsiniz. Everest ultimateden de overclock menüsündende bakabilirsiniz işlemci saati 1773 Mhz diyor. Bu overclock kapalı iken sıcaklık ister istemez düşüyor ben bunu farkettim.
    Şu an menteşemde sorun yok çok şükür inşallah da olmaz. Ben de biraz nazik davranıyorum. Hayırlısı bakalım .
  • quote:

Orijinalden alıntı: vercenik53

oyun oynarken turbobost açar zaten kart 4xaa da okadar zorlanmaz 8xaa yaparsanız bant genişliği artacağından dolayı veri ve grafik akışı daha çok olacaktır dolayısıyla zorlanmayla birlikte ısı artışı olur.termal macunda işlemci sıcaklığı ağır oyunda i7 gibi bir işlemci 69 derecede kalmaz arkadaş alt sıcaklığı baz alıyor yada yanlış ölçüyor olabilir oyundan çıktıktan sonra ölçüyorsanız en az 5 derece düşer çıkanakadar oyundayken görev çubuğuna çekin sıcaklık programıda arka planda açık olsun.max sıcaklık genelde soğutucu kullanılmazsa 80-85 arasını bulabilir programlarda örnrğin hw monitör speed fan gibi programlarda 3 kademeli gösterir ortalama sıcaklık minumum ve max sıcaklık diye 69 ortalama sıcaklıktır max değildir.yeni bir işlemcide sıcaklıktan kuruma yapabilir macun değiştirmek kısa zamanda icap etmez garanti süresinde servisin yapmasında yarar var açıldığı anlaşılırsa garanti dışı kalır.transistörler veri akışını nekadar fazlaysa okadar çok yoldan daha çabuk geçer ama hızı düşürürsen çok sayıda veri yavaş geçecektir budurumda turbo devreye girer daha çabuk geçmesi için lenovonun bu serisinde çeşitli sıkıntılar var senin menteşe sağlammı genelde millet kırıyor onun için sordum.bu arada yarış oyunundan ziyade savaş oyunlarıyla denermisin yarış oyunlarının sistem gereksinimleri zorlamayabiliyor dirt3 gibi oyun lar hariç.ağır oyunlarda ısısnma yapacaktır turbo özelliğini kapama bir çok yerde işine yarayacaktır.

Garanti konusunda sıkıntı olucağını sanmıyorum çünkü herhangi bir garanti etiketine rastlamadım ki açtığımı idda etselerde bunu kanıtlamaları gerekecek yoksa bir şey yapaamazlar prosedür böyle. oyunlardan battlefield 3 oynuyorum turbo boost açık 69-70 derece arasında max işlemci çekirdek sıcaklıkları.yarın resimleri ekliycem daha inandırıcı olur. orjinalindeki termal macunu neredeyse kurumuştu 5 aylık bir makina olmasına karşın bayabir dandik macun sürmüşler anlaşılan ki sizinkilerde farklı değildir eminim. 15 dercelik bir fark bence değer.

• Isınma sorununu ben basit bi yöntem ile çözdüm. Elektrikli süpürge ile fana tutuyorum ve diger havalandırmalara 1-2 ay kapanma yapmıyor. Daha sonra sanırım yine tozlanma başlıyor yine aynı yöntemle idare ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vercenik53

oyun oynarken turbobost açar zaten kart 4xaa da okadar zorlanmaz 8xaa yaparsanız bant genişliği artacağından dolayı veri ve grafik akışı daha çok olacaktır dolayısıyla zorlanmayla birlikte ısı artışı olur.termal macunda işlemci sıcaklığı ağır oyunda i7 gibi bir işlemci 69 derecede kalmaz arkadaş alt sıcaklığı baz alıyor yada yanlış ölçüyor olabilir oyundan çıktıktan sonra ölçüyorsanız en az 5 derece düşer çıkanakadar oyundayken görev çubuğuna çekin sıcaklık programıda arka planda açık olsun.max sıcaklık genelde soğutucu kullanılmazsa 80-85 arasını bulabilir programlarda örnrğin hw monitör speed fan gibi programlarda 3 kademeli gösterir ortalama sıcaklık minumum ve max sıcaklık diye 69 ortalama sıcaklıktır max değildir.yeni bir işlemcide sıcaklıktan kuruma yapabilir macun değiştirmek kısa zamanda icap etmez garanti süresinde servisin yapmasında yarar var açıldığı anlaşılırsa garanti dışı kalır.transistörler veri akışını nekadar fazlaysa okadar çok yoldan daha çabuk geçer ama hızı düşürürsen çok sayıda veri yavaş geçecektir budurumda turbo devreye girer daha çabuk geçmesi için lenovonun bu serisinde çeşitli sıkıntılar var senin menteşe sağlammı genelde millet kırıyor onun için sordum.bu arada yarış oyunundan ziyade savaş oyunlarıyla denermisin yarış oyunlarının sistem gereksinimleri zorlamayabiliyor dirt3 gibi oyun lar hariç.ağır oyunlarda ısısnma yapacaktır turbo özelliğini kapama bir çok yerde işine yarayacaktır.

Lenovo Y560 Isınma Sorunu Çözüm

Battlefield 3 açık 10dk sonraki sıcaklık değerleri . bu değerler termal macunu yeniledikten sonraki değerler . önceki değerler 85 derece civarlarındaydı.

• evet adam olmuş :) sıcaklıklar normal seviyede
  • quote:

Kullandığım pc Lenovo y560A 740 qm işlemicili olanı aşırı ısınıyodu daha yeni aldım 3 ay falan oldu 1688 tlye.
    Fazla açıklamaya gerek yok resimdeki işlemleri yaparsanız hiç bir performans kaybı yaşamadan ısınma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz bizzat ben denedim.

Teşekkürler, çözümünüz işe yaradı. Artık eskisi kadar ısınmıyor cihaz, en azından FIFA 12'yi sorunsuz oynayabiliyorum.
  • Arkadaşlar benimde ısınma sorunum var ben alalı 1 yıl oldu y560a modelini. Çok seviyorum 1 yıldır hiçbir arıza çıkarmadı bana çok şükür fanı tozlanıyor diye açıp alt kapağını süpürgeyle çektim 4-5 defa ama yinede çok ısınıyor pc değiştirmem gereken başka bişey mi var ? bunu nasıl yapacağım yardımcı olurmusunuz?
  • Ankebutx kullanıcısına yanıt
    hocam hala bu bilgisayarı kullanıyor musunuz? ben alalı 3.5 yıl oldu artık macunu vs yenilemenin vakti geldi de geçti bile. eskiden bitirdiğim oyunlarda 10 dk olmadan kapanmaya başladı bu sorunu macun yenileyerek ve fanları temizleyerek çözebilir miyim ? başka bir işlem yapmaya gerek var mıdır ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.