Şimdi Ara

Lenovo V155-15API (3500U) Ana Konu; Kendi Fiyat Aralığındaki En İyi Dizüstü (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.955
Cevap
32
Favori
126.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    E585 de ilk geldiğinde 4200 civarı idi diye hatırlıyorum, şu anda yurtdışında dahi 3000 serisi Ryzen'a sahip Thinkpad yok gördüğüm kadarıyla, ülkemize gelse dahi ilk başlarda fiyat yüksek olacaktır diye düşünüyorum. Testler gösteriyor ki 2500U ile 3500U arasında performans olarak pek fark yok, yine de E585'in notebookcheck incelemesi varsa önce ona bakılmalı, özellikle thermal throttling olup olmadığı önemli. Genel olarak Thinkpad serisi çok sağlam ve kalitelidir, kasa, ekran, soğutma kalitesu üst seviyelerdedir ama yine de bakmak lazım, bakıp yeni bir mesajda güncelleyeceğim. Şu anda yoldayım :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TheLordOfTheGames kullanıcısına yanıt
    Evet Notebookcheck'de E585 incelemesi yok fakat aynı kasa, ekran ve diğer özelliklere sahip E580 incelemesi var, başka yerlerden de E585 incelemeleri bulunabiliyor. Hepsi birleştirildiğinde ortaya şu sonuçlar çıkıyor:

-Ekran kaliteli bir IPS panel, 300 nit parlaklığında, tek kötü yanı belki ortalama olan ekran renk kapasitesi denilebilir ama genel itibariyle övülmüş
    -Kasa gerçekten çok kaliteli ve üstün, üst kapak alüminyum, çerçeveler ince, genel kasa kalitesi premium his uyandırıyor, Thinkpad kasaları genelde hep üst düzey olmuştur zaten, kasa kalınlığı da 20 mm'nin altında, oldukça ince ve şık tabi bu incelik karşılığında çıkarılabilir batarya ve dvd sürücü feda edilmiş
    -Herşeyden önce E585 bir iş cihazı, yani HP Probook ve Acer Travelmate gibi uzun süre sorunsuz çalışmak üzere tasarlanmış
    -Wifi kartı olarak kötü bir tercih yapılmış ve Intel 3165 kullanılmış, rakiplerinin arasında en yavaşı malesef, yavaş dediysem hızı 315 Mbps civarlarında, Türkiye şartlarında bu hızı karşılayabilecek Wifi bulamayacağınız için sorun olmaz ama yine de istenirse Intel 9560 gibi çok güçlü bir wifi kartı alınabilir
    -İncelemeler ve kullanıcı yorumları cihazda asla thermal throttling (ısıdan dolayı performans düşüşü) olmadığı yönünde ki bu oldukça muhteşem çünkü Ryzen mobile 2000 serisi birçok cihazda thermal throttling var.
    -Bir eksi yön; Cihazdaki 8GB ram tek kanal, aslında hiçbir yerde yazmıyor ama parantezdeki linkte (https://privatebin.net/?6eae832fe0b636c6#lUKPQM1JJz5cvO1AkHA1BInPpKKVkCM2tvgAvdEf9v0= ) bir arkadaş tüm özellikleri ortaya koymuş, orada Hynix'in tek modül 8 GB ram'i kullanıldığı görülüyor. Bunun eksisi Ryzen işlemcilerin oyun performansının tek kanal ram kullanıldığında direk yarı yarıya düşmesi. Tabi aslında bu bir artı olarak da düşünülebilir çünkü orada 1 slot boş ve direk 8 GB daha alınıp takılarak hem oyun performansı 2 katına yükseltilir, hem de 16 GB ram'e çıkmanın bedeli düşmüş olur, eğer 4+4 olsaydı 16'ya çıkabilmek için 2 tane 8 GB ram almak zorunda kalınırdı. Ayrıca Ryzen işlemcilerdeki dahili ekran kartları 2 GB ram'i kullandıkları için zaten 8 GB ram demek cihazın kullanabileceği 6 GB boş ram var anlamına geliyor, bu yüzden en kısa sürede 16'ya çıkmak en mantıklısı. Ancak bilinmeli ki tek kanal ram ile bile cihaz Intel'in tüm dahili GPU'larından daha iyi bir performansa sahip, çift kanal ile ise neredeyse Nvidia MX150 performansı elde ediliyor
    -Dolby destekli hoparlörlerin kalitesi ortalama denmiş sadece, ne kötü, ne de iyi
    -SSD NVMe formatında, testlere göre 2000 mb/s okuma ve 1100 mb/s yazma hızı var, dahili gelen SSD için oldukça güzel değerler
    -Batarya eh işte (4-5 saat) imiş ama Lenovo söz vermiş, bataryanın normalda 8-9 saati görmesi gerekiyormuş, BIOS güncellemesi yolda diyorlar, belki gelmiştir bile
    -BIOS güncellemeleri ile bir çok sorun giderilmiş, eğer alınırsa mutlaka BIOS güncellenmeli

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Hocam çok çok teşekkürler resmen bir inceleme de siz yapmışsınız. 4 5 gün içinde kararımı vereceğim bu ürün aklıma yattı gibi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TheLordOfTheGames kullanıcısına yanıt
    Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) Kararınızın ne olursa olsun, şimdiden hayırlı olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 18 Ağustos 2019; 13:1:58 >
  • hepsiburada.com'da Ips ekran yazmış.

Konuyu açan "bloodin" ve başka sitelerde TN panel diyor.
    Thinkpad 585 almayı düşünürken; aynı özelliğe hatta daha yeni nesil işlemciye sahip bu model 500 lira daha ucuza çıkıp kafamı karıştırdı.

Ama ekran olayının kesinliğe kavuşması lazım. Ayrıntılı donanım bilgisi veren programlar var. Kullanan biri ordan bakıp yazsa ne güzel olur.
  • olzii kullanıcısına yanıt
    Kendi sitesinde hiçbir şekilde IPS'den bahsedilmiyor, IPS olan cihazlarda sitede açıkça IPS yazıyor.

Türkiye sitesine daha işlememişler ama bu Lenovo İngiltere:https://www.lenovo.com/gb/en/laptops/lenovo/v-series/V155-15API/p/88LG80V1334

Ayrıca ilk mesaja eklediğim Chip Almanya'nın V155-15API incelemesinde de aynı şekilde Full HD panelin görüntü açılarının ve parlaklığının düşük olduğu yazıyor...

• Herkese selam bir sorum olacak size.Forumu gezerken konuyu gördüm,benim aklıma yattı bu cihaz.Şimdi bunda ram yükseltme imkanımız var ise apu olduğu için oyun performansımız daha da artacak doğrumudur arkadaşlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: cg-TR83

Herkese selam bir sorum olacak size.Forumu gezerken konuyu gördüm,benim aklıma yattı bu cihaz.Şimdi bunda ram yükseltme imkanımız var ise apu olduğu için oyun performansımız daha da artacak doğrumudur arkadaşlar?
    Aleykümselam;

Cihazın içerisinde 1 tane gömülü (lehimli) 1 tane de değiştirilebilir olmak üzere 2 adet 4 GB DDR4 2400 Mhz ram bulunmakta, yani toplam 8 GB, zaten halihazırdaki ramler çift kanal olduğu için oyun performansını ram değiştirerek yükseltemezsiniz çünkü APU'lar performans için çift kanal ram'e ihtiyaç duyarlar. Lehimli olanı değiştiremeyeceğinize göre diğer ram'in frekans değerini 2400'den yüksek (örneğin 2666) olarak değiştirseniz bile ramler yine 2400 Mhz değerinde çalışacaktır. Fakat dahili ekran kartı ram'in 2 GB'ını kullanacağı için 6 GB ram yetersiz gelir derseniz sadece değiştirilebilir olan tek modülü çıkartıp yerine aynı frekans değerine sahip 8 GB ram takabilir ve en yüksek 12 GB ram elde edebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Aleykümselam;

Cihazın içerisinde 1 tane gömülü (lehimli) 1 tane de değiştirilebilir olmak üzere 2 adet 4 GB DDR4 2400 Mhz ram bulunmakta, yani toplam 8 GB, zaten halihazırdaki ramler çift kanal olduğu için oyun performansını ram değiştirerek yükseltemezsiniz çünkü APU'lar performans için çift kanal ram'e ihtiyaç duyarlar. Lehimli olanı değiştiremeyeceğinize göre diğer ram'in frekans değerini 2400'den yüksek (örneğin 2666) olarak değiştirseniz bile ramler yine 2400 Mhz değerinde çalışacaktır. Fakat dahili ekran kartı ram'in 2 GB'ını kullanacağı için 6 GB ram yetersiz gelir derseniz sadece değiştirilebilir olan tek modülü çıkartıp yerine aynı frekans değerine sahip 8 GB ram takabilir ve en yüksek 12 GB ram elde edebilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Anladımmm teşekkür ettim açıklama için.

• Rica ederim, şöyle de düşünebilirsiniz: Zaten halihazırda en yüksek performansta geliyor cihaz, performansı yükseltmek için ram arttırmanıza gerek yok :)
  • Bu laptopa m2 ssd takılıyor mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raxtor

Bu laptopa m2 ssd takılıyor mu
    Zaten cihazda halihazırda 256 GB M.2 SSD var, arayüzü de kesin olmamakla birlikte çok büyük ihtimalle Sata değil NVMe

• Arkadaşlar cihazı sipariş ettim elime geçince bi inceleme videosu çekicem format atmada uefi gpt moda muhabbetinden sıkıntı yaşamam inşallah biosu güncel midir bilmiyorum hafızasını 1tb 5400rpm olarak attrsam çokmu yavaş olur bi ssd daha mı alsam ram attrmalımı arttırmam gerekiyorsa hangi ram sipariş edeyim link atarmısınız 8gb olarak. Birde buna laptop soğutucu alsammı hangi model alayım. Mouse oyun için ne tavsiye edersiniz m185 senelerce kullandım o kalitede daha hassas agır olmayan bi mouse uzun ömürlü ne tavsiye edersiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Updateman

Arkadaşlar cihazı sipariş ettim elime geçince bi inceleme videosu çekicem format atmada uefi gpt moda muhabbetinden sıkıntı yaşamam inşallah biosu güncel midir bilmiyorum hafızasını 1tb 5400rpm olarak attrsam çokmu yavaş olur bi ssd daha mı alsam ram attrmalımı arttırmam gerekiyorsa hangi ram sipariş edeyim link atarmısınız 8gb olarak. Birde buna laptop soğutucu alsammı hangi model alayım. Mouse oyun için ne tavsiye edersiniz m185 senelerce kullandım o kalitede daha hassas agır olmayan bi mouse uzun ömürlü ne tavsiye edersiniz
    Öncelikle sonunda biri kendini feda etmiş , şaka bir yana aslında daha çok kişinin bu cihazı aldığından eminim ama kimse ses çıkarmamıştı, şu anda akakce.com'a göre en çok ilgi gösterilen 2. dizüstü haline gelmiş durumda Konulara tek tek değinirsek;

1-) Videonuzu merakla bekleyeceğim ve izniniz olursa ilk mesaja ekleyeceğim elbette, sonuçta bunu ana konu haline getirdik

2-) AMD cihazlar çoğunlukla sorunlu çıkıyor ve BIOS ile düzeltiliyor, bu yüzden incelemeyi yapmadan önce varsa mutlaka BIOS güncellemesini yapmanızı öneririm

3-) Zaten cihaz free-dos geleceği için UEFI şeklinde Windows 10 atacaksınız, önerim mutlaka 1903 versiyonunu bulup atın, bilgisayarcılar taaa ilk sürüm Windows 10'u atıp bilgisayarı rezil ediyorlar. Tüm diskleri sileceğiniz için GPT ya da MBR olayı sorun çıkarmayacaktır.

4-) 1 TB ekstra harddisk taksanız bile Windows'u SSD'ye kurduğunuz sürece asla yavaşlık yaşamazsınız, sadece harddiske kurduğunuz oyunların yükleme ekranları daha uzun sürer o kadar, başka da hiçbir problem olmaz ki zaten o da bir problem değil...

5-)Ram çok büyük ihtimalle 2400 Mhz ve biri gömülü zaten, bu yüzden 2400 Mhz'dan daha yüksek ram almanın hiçbir mantığı yok, şu ram yeterli olacaktır:https://www.akakce.com/bellek/en-ucuz-kingston-8gb-2400mhz-ddr4-sodimm-kvr24s17s8-8-fiyati,14982351.html
    İsterseniz gecikme değeri daha düşük olan şu ram'i de tercih edebilirsiniz :https://www.akakce.com/bellek.html/6010,1042,10729

6-) Laptop soğutucuları ben önermem, neredeyse tamamı laptop'a doğru hava üflüyor, bu da malesef ki laptop'ın hızlı tozlanmasına neden olarak fanın soğutma performansını yok ediyor, eğer ters tarafa, yani arkaya doğru üfleyen bir soğutucu bulabilirseniz laptop etrafındaki ısınan havayı uzaklaştırabilecek bir soğutucu, o işe yarayacaktır.

7-) Mouse'tan beklentinizi tam bilmiyorum ama Logitech M705 günlük kullanım için oldukça güzel bir mouse'tur, tek problemi sadece sağ el kullananlara özel olması:https://www.akakce.com/kablosuz-mouse/en-ucuz-logitech-m705-910-001949-lazer-wireless-mouse-fiyati,150293.html
    Çok küçük mouse kullanmanızı önermem, ele oturmayan mouselar uzun süreli kullanımda elde sıkıntılara yol açabiliyor.

Hepsinden daha da önemlisi, hayırlı uğurlu olsun, umarım memnun kalırsınız, dediğim gibi incelemenizi yazılı dahi olsa en kısa sürede bekliyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 19 Ağustos 2019; 15:19:45 >

Laptopu an itibariyle açtım.. En son topladıgım oyun bilgisayarımı 7 sene önce kadıkoyde toplamıştım. Şu an sıfır gibi hissediyorum kendimi
    Lenovo V155-15API (3500U) Ana Konu; Kendi Fiyat Aralığındaki En İyi Dizüstü
    Lenovo V155-15API (3500U) Ana Konu; Kendi Fiyat Aralığındaki En İyi Dizüstüimage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1791796/14513901-e954-43a7-a2e2-80decb01a8bc.jpeg[/simage]
    Cevaplar için teşekkürler söylediklerinizi harfiyen yapıcam kendim nerden bulabilirim windows 10 bahsettiğiniz versiyonu windoes sitesindeki sürüm bahsettiğiniz sürümmü, yada kardeşimin bilgisayarından usb format diski yapsam olurmu bios nasıl güncellenir sanırım formattan sonra..
    birde normalde orjinal driver cdleri çıkardı eskiden bundan çıkmadı. Evde win7 var format cdsi onumu kursam hangisi daha iyi performans verir. Win7de driver güncellik sorunumu olur acaba..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Updateman -- 19 Ağustos 2019; 21:1:11 >

• Updateman kullanıcısına yanıt
    Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, cihaz sade ve güzel duruyor. İlk bahsedeceğim şey kesinlikle Windows 7 veya 8 yüklemeyin, o işletim sistemleri artık yeni donanımlarla uyumlu değil ve performans ve uyumluluk problemlerine yol açıyorlar. Şu siteden (https://tb.rg-adguard.net/public.php )
    Tür: Windows Final
    Versiyon: Windows 10 1903
    Sürüm: Windows 10
    Dil: Türkçe
    Mimari: x64
    şeklinde seçim yaparak en güncel Türkçe Windows 10 64 Bit sürümünü ISO olarak indirebilirsiniz. 64 Bit olması çok önemli yoksa sürücüleri kuramaz, 4 GB'dan fazla ram'den yararlanamazsınız. Ardından düzgünce Fat32 olarak formatlanmış boş bir flash'a ISO dosyasının içindekileri atarak UEFI formatında bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
    (Yasal uyarı: Bu sitedeki Windowslar Windows'un kendi sitesinden direk çekilmiş sürümlerdir, hiçbir şekilde crack ya da düzenlenmiş dosya içermezler, korsan değildir.)

Bizi bağlam altında bırakmayacak uyarımızı da yaptıktan sonra devam edebiliriz. BIOS güncellemesini formattan sonra halledeceksiniz. Artık nadir istisnalar (Monster gibi) hariç hiçbir bilgisayarda driverlar bilgisayar kutusundan çıkmıyor, sitesine girip indirmeniz gerekiyor alttaki linke tıklayıp tüm sürücüleri indirip kurmanız gerek, benim önerim ilk BIOS ikinci olarak AMD UI driver ile başlayın, sonra sırasıyla VGA, ses, LAN, Wlan kurup diğerlerini istediğiniz sıraya göre kurun.https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/lenovo-v-series-laptops/v155-15api/downloads/driver-list

Windows 10'un otomatik kurduğu sürücülere güvenmeyin, kesinlikle kendi sürücülerini kurun, hatta mümkünse cihazı W10 kurulumunda internete bağlamayın, bu sürücülerin hepsini başka bilgisayardan indirip flash ile cihazınıza taşıyıp kurduktan sonra internet bağlantısını gerçekleştirin, en sağlıklısı o şekilde olacaktır çünkü bilgisayar kurulur kurulmaz internete bağlarsanız sürücüleri kendi otomatik yüklemeye çalışır, siz üzerine kurarsanız en kötü ihtimalle sürücü çakışmaları olacak, en iyi ihtimalle ise çöp dosyalar kalacaktır ki zaten alanınız kısıtlı

Orijinal Windows lisansı almayacaksanız bilgisayar kurulurken çevrimiçi hesap oluşturmayın, hatta driverları kurmadan internete bağlanmamaya çalışın. İnternette 10-15 TL'ya satılan lisanslar orijinal değil, 2-3 ay sonra kullanılamaz hale geliyorlar haberiniz olsun :)

İncelemenizi bekliyoruz, tekrar hayırlı olsun

Edit: Bir de cihazın kutusunun yan tarafındaki etiketi atar mısınız? Orada cihazın teknik detayları yazıyor olması lazım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 12 Kasım 2019; 17:12:38 >

Bir de yarın Lenovoyu arayıp yeni aldığınız bilgisayara harddisk takmak ve ram'i yükseltmek istediğinizi söyleyip alt kapağı sökmenin garanti dışı bırakıp bırakmayacağını sorun, sizden seri numarayı isteyeceklerdir, seri numarayı verince büyük ihtimalle verecekleri cevabı yazıyorum: "Bilgisayarınızda harddisk, ssd ve ram değişimleriniz cihazınızı garanti dışı bırakmaz, bu değişimler sırasında bir parçaya zarar verirseniz sadece o parça garanti dışı kalacaktır, bilgisayarınızın toplam garantisi devam edecektir." Ideapad 330 için bana aynen bunu söylemişlerdi :) Ardından harddisk almadan önce mutlaka cihazın alt kapağını açıp harddisk slotu var mı, varsa harddiski takacak uç var mı onu kontrol edin :)
    1 TB Harddisk olarak benim önerim Seagate Barracuda olacaktır. 5400 RPM diskler içinde 7200'lük efsanevi WD Black'e en yakın performansı veren bu diskler ona göre baya ucuzdur:https://www.akakce.com/hard-disk/en-ucuz-seagate-2-5-1-tb-barracuda-st1000lm048-sata-3-0-5400-rpm-fiyati,20339794.html
    He ama derseniz ki "Kardeşim ben WD Black alıcam, 7200 RPM olsun, olmuşken en iyisi olsun" o halde en ucuz 1 TB WD Black burada :) :https://www.akakce.com/hard-disk/en-ucuz-western-digital-2-5-1-tb-black-wd10jplx-sata-3-0-7200-rpm-fiyati,98961383.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 19 Ağustos 2019; 21:49:38 >

• Kardeşim sen nerdesn buluşalım verip laptopu yap şu anlattıklarını neyse not aldım sırayla uygulucam inşallah en kısa zamanda. Bi ara kablolu turuncu renk barındıran çok güzel bi a4tech mouse senelerce kullandım.
    M185 te memnundum ama yüksek mouselar fazla sevmiorum hafif büyük olabilir ama hafif olmalı sanki kolumdan bir parça gibi anlk taklma bile olmadan bi cyborg kolundaki lazer gibi hareket etmeli.
    al sana istediğin resim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Updateman -- 19 Ağustos 2019; 22:25:41 >

Keşke yakın olsam ama Ağrıdayım, emin ol yakın olsam seve seve yaparım dediklerimi zevkine :D
    Ben yan sticker daha fazla bilgi verir diye düşünüyordum en azından SSD ve ram hakkında ama bildiğimizden bile az şey yazmışlar :)
    Kasayı açarsan iç fotoğrafları kesinlikle bekliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 19 Ağustos 2019; 23:1:29 >
    Çok saolasın dostum baştacısın bende urfalıyım ama istanbul doğma büyüme ama maşallah hiç ayrıntı atlamadan herşeyiyle yazıorsun çok paylaşımcı birisin tebrikler

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.