Şimdi Ara

Lenovo ThinkPad Bios Patladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
2.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, iş için kullandığım Bilgisayar bugün Lenovonun kendi yazılım güncellemesi üzerinden yapılan güncellemede Bios çöktü
    Ekran görüntüsü 1 de belirttiğim yer. 2 saat takılı kaldı bekledim hiç bir tepki vermedi

Görüntü 1

Daha sonra Notbook içini açtım bataryayı ve bios pilini söktüm bekledim şuanda ekran hiç tepkime vermiyor bilgisayarın ışıkları yanıyor ama görüntü yok Malesef yardıma ihtiyacım var ne yapılabilir.

Lenovo E490 özellikleri

i5 İşlemci
    32 GB RAM
    250 GB M2 HDD
    2 TB HDD

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dogrudan bios cipine ch341a programlayici ile yeniden bios yazmaniz lazim. Cihazin modeline gore 1.8v adaptor de gerekebilir. Zor bir islem degildir ama elinizin altinda programlayici vs olmasi gerekli.

Soyle bir set ile kurtarilmayacak bilgisayar yok

• Mobilden tam göremedim ama büyük ihtimalle bios çipiniz bu. Modeli üstünde yazar. Winbond 25q128xxxx, gigadevice 25xxxx vs Bu çipi üstte bahsettiğim cihazla tekrar programlamanız lazım.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt
    Winbond 25Q128JVSQ

Model buymuş

Biriyle konuştum denetiz diyor olmasa anakartı söküp cip değiştiriyoruz diyor böyle birşey varmıdır.

Birde ekran açılmadan bu programlamayı yapmak mümkünmü acaba

• !!-Origin-!! kullanıcısına yanıt
    Tamam o model çip içi 1.8v adaptöre dahi gerek yok. İşiniz bir tık daha kolay. Sadece programlayıcı ve bağlatı kablosu olsa elinizde yeterli. İkisinin maliyeti maksimum 30 40 TL olur. Türkiye’de de kolayca bulursunuz. N11’de gittigidiyor’da vs satılır.

Bios çipleri kolay kolay bozulmaz. O kişi muhtemelen fazla para almak için uydurmuş. Çipe tekrar bios yazılınca eskisi gibi çalışır.

Programlama için bilgisayarın çalışıp çalışmaması önemli değil. Zaten bu işlemi yaparken komple kapalı olmalı. Bilgisayarın pili vs soketinden vs çıkartılmalı. Elektriği komple kesilmeli.

Peki merak ettiğim bunun için o çipin yazılımınımı atacağız yoksa lenovanın yayınladığı bios sürümünümü bileğim yok ondan soruyorum.

Çipler fabrikadan boş gelir. Lenovo, asus, gigabyte vs markası neyse fabrikada o modele özel bios yazılır. Çipin kendi yazılımı yok yani.

Lenovo’nun sitesinden sizin bilgisyarınızın tam model kodu için bios indirip onu yazdırmanız lazım. Yani mesela sizin cihaz e490 ama tam model adı sallıyorum;

Lenovo ThinkPad E490 20N8007NTX. Siz de bu şekilde tam model koduyla bios indirmelisiniz. Başka bilgisayarın bios’u uymaz.

Tmm dır anladım. Yapabilirim sanırım. Bu çip normalde çip değişecek dedikleri çip bumu peki 400 500 TL fiyat veriyor aradığım

https://m.n11.com/soic8-sop8-test-klip-ve-ch341a-eeprom-flash-programlayici-P414379472

Ürün bu sanırım

Afedersiniz ama yuh yani!!

5dk’lık bir iş gerçekten ayıp bu paralar haram ya resmen. Cihazın garantisi var mı? Eğer ben uğraşmak istemem yaptırayım derseniz graanti kapsamında servise verin. Çay kahve parasına yapılacak bir işlem çünkü bu.

Vallahi o kadar çektiler faturayı bulamıyorum. Aldığım yerede ulaşamadım. Artık ben yapacam o cihazı alıp.

Özelden birşey yazmıştım size

Evet ürün bu

Kullanımı da bu şekilde
    https://www.youtube.com/watch?v=2Y06x1f22B0&feature=youtu.be

Fatura şartı yok benim bildiğim. Cihazın seri numarasından görürler zaten. Eğer daha önce hiç böyle işlem yapmadıysanız servise verin en rahatı.

Daha önce yapmadım evet. Garanti söyle 1 yıl geçti 2 yıl için fatura isteniyor. Faturayı bulamadım

Anladım. Lenove bu işlem için para ister mi isterse ne kadar ister bilmiyorum bence bir sorun. Çünkü diğer taraf 500 lira fiyat çekince kapısının önünden bile geçmem bir daha.

Bu arada mesajınızı okudum ama cevap yazamadım. Dh forum vpn kullanıyorum diye pm yollamamı engelliyor ne alakaysa.

quote:

Merhaba yanlış anlamayın ama telefon numaramı veremem maalesef. Konu hakkında yardımcı olmaya çalışıyorum zaten hali hazırda. :) aklınıza takılan ne varsa cevaplamaya çalışayım. Saygılar.

Tmm dır tşkler cesaret ettim alıp denemeyi düşünüyorum

Siteden seri numara sorgulaması yaptım bios yazılımları bunlar çıktı

Bootable cd içerinde bios dosyası vardır. Muhtemelen o dosya zaten .iso’dur. İndirip içine bakarsanız emin olabiliriz. Mobilde olduğumdan ben deneyemiyorum.

İşte o dosyayı programlayıcı ve bir bilgisayar kullanak çipe tekrar yazacaksınız. Her şey yolunda giderse ilk günkü gibi çalışacak bilgisayarınız.

Hepsini indirdim isolar var 43mb açiyorum içi boş çözemedim gitti. Sorun ne olabilir acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !!-Origin-!! -- 8 Eylül 2020; 18:54:36 >
    Akşam indirip inceleyeyim dönüş yaparım. Şuan bir fikrim yok maalesef.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.