Şimdi Ara

Lenovo laptop bios güncellemesi sonrası açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dün lenovo ideapad 3 marka bilgisayarımda youtube da bir şeyler izlerken sürekli donma ve seste cızırtı sürekli yaşıyordum. Sonra vlc playerdan açtığım videolardan da aynı şeyi yaşadığımı farkettim. Bilgisayar beklemeye geçtiğinde açık olan bütün programları da kapatıyordu. İnternette yaptığım araştırmadan bios güncellemesi ile giderildiğini gördüm. Zaten lenovonun destek programından yaptığım güncelleme sorgusundan bios güncellemesi olduğunu söyledi ve güncellemeyi başlattım. Bilgisayar kapandı siyah ekranda bir kaç yazılım güncellendi sonra açılırken levono yazısı kaldı ve bir türlü windows açılmadı.

İnternetten baktığım bios güncelleme sorunlarından boot menusunden uefi ve secure boot ayarlarının yapıldığında giderildiğini gördüm ancak benim bios ayarlarımda boot mode olmadığını gördüm. Benim bios ekranlarım aşağıdaki gibi ve uefi ayarı için bir yer yok. Bunu nasıl çözebilirim? İnternette izlediğim her videoda boot mode’un olduğunu gördüm ama benim biosta yok. Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim. 🙂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bios güncellenmiş gözüküyor.

Yüklü olan windows 10 sürümüyle aynı sürümde bir usb bellek oluşturup bununla sistemi açın, yükleme yapmayın.

"Bilgisayarı onarın" seçeneklerine girin oradan "sorun gider"i seçin, "başlangıç onarma"yı deneyin.

Bu işe yaramazsa yeni kurulum yapmayı deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lost -- 5 Haziran 2022; 17:14:45 >
  • Başlangıç onarmada aşağıdaki hatayı veriyor, yeniden yüklemek istediğimde de aşağıdaki sürücülerden hiç biri seçilip devam edilemiyor. ☹️

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilgisayarda 500 GB SSD var sanırım ama bios güncelledikten sonra diskin sırası değişmiş. Başka diskiniz varsa buraya yazın çünkü sistem şu an tek disk görüyor.

Normalde alt resimde bölümler "sürücü 0(sıfır)" şeklinde olmalıydı. O yüzden disk bölümlerini silmeniz gerekecek.

Diskte yedek almanız gereken dosyalar varsa bunları "partition magic" gibi programlarla bilgisayarı açarak harici bir diske alın.

https://store.donanimhaber.com/bd/84/11/bd84118abc1b037c0e11ce07e7311375.jpeg

Yedek almanız gerekmiyorsa aynı ekranda bölümleri sürücü 2 bölüm 1'den başlayarak tek tek aşağıdaki "sil" butonuna basarak silin.

Diski tek parça haline getirin. Sonra yüklemeye geçmeyin!

Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar kurulum usb belleği ile açın ve tek parça haline gelmiş diski seçin ve alttaki "yeni" butonuna basın. bir sorun yoksa kurulum devam edecektir.

Sorun olursa yazın.

Disk bölümleme kısmında bahsettiğim bölümler silinmiyorsa, yukarıda dediğim "partition magic" programını mutlaka indirip usb belleğe yükleyip bununla sistemi açın.

"partition magic" programında disk editör mevcuttur onu çalıştırıp, ilgili disk bölümlerini silin. sonrasında tekrar windows usb bellek ile kuruluma devam edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lost -- 6 Haziran 2022; 14:37:28 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.